Антитръстовата агенция на Европейския съюз обяви, че може да провери плановете на Bayer да купи американския си конкурент Monsanto за 62 млрд. долара, макар че двете компании все още не са започнали формални преговори за сливане, съобщи Wall Street Journal.
“Нашето финално решение за сделката трябва изцяло да прилага европейските правила за сливанията”, казва еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер в писмо от 20 юни до евродепутати, публикувано на уебстраницата на партията на Зелените.
От Bayer са отказали коментар, а от Monsanto не са отговорили на запитването от страна на изданието.
Производителят на семена Monsanto два пъти отхвърли неофициалната оферта на Bayer за 122 долара на акция, което доведе преговорите до задънена улица. Главният изпълнителен директор на германския фармацевтичен гигант Вернер Бауман обаче е сигнализирал миналата седмица в САЩ, че преговори отново се провеждат, твърдят двама източници на Wall Street Journal.
Инвеститорите все още чакат яснота от страна на ЕС, тъй като представителите на институциите отлагат позволяването на широко разпространения хербицид глифозат (glyphosate), който Monsanto продава под името Roundup. Глифозат може да се използва в ЕС до края на юни и страните членки все още не могат да се разберат за удължаване на разрешителното.
Европейската комисия във вторник е отправила предложение да се удължи позволението за използване на глифозат с 12 до 18 месеца до 28-те еврокомисари. До сряда те могат да възразят, но се очаква да се стигне до одобрение. Допълнителното време ще позволи на Европейската агенция по химикали да състави своята оценка за хербицида.
Зелените евродепутати Мартин Хойслинг и Свен Гиголд призовават еврокомисар Вестагер да отвърли сливането на двете компании на политически и конкурентни основания, показва писмото им от края на май.
„Ясно е, че придобиването на Monsanto, лидер в пазара на семена, от Bayer ще доведе до допълнителна пазарна концентрация, маргинализиране на други производители и по-малко конкуренция не само в ЕС, а и по света“, твърдят евродепутатите. Според тях дебатът за глифозат показва, че европейските потребители са все по-скептични за индустриалните методи в земеделието.
Маргрете Вестагер казва, че ще се вслуша в техните предупреждения. „В разследването ни ще вземем предвид вашите опасения за ефектите от сливането на Bayer и Monsanto върху цените, разнообразието от семена и проучванията и иновациите“, казва тя.
Офертата на Bayer идва на фона на други планирани сливания в сектора, сред които изпъкват имената на компании като Dow Chemical, DuPont и Syngenta. Това може да означава, че пазарът вече ще е концентриран, когато германската компания сигнализира европейските регулатори за каквато и да е сделка, посочва изданието.
В писмото си Вестагер пише, че ЕС ще вземе предвид контекста на няколко сливания в сектора по едно и също време.
Европейската комисия има правото да блокира сделки или пък да иска от компаниите компенсации, като например да разпродават активи, за да защитава конкуренцията.


Бездомници превзеха подлезите във Варна (СНИМКИ)
Момиче се влюби в мъж, той я продаде за проститутка
41 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
МОСВ започна спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Тежка катастрофа по пътя София-Варна днес
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Берое и Септември завършиха 0:0
Мъж е в тежко състояние след катастрофа на пътя София-Варна
Делян Добрев: Предишният вариант не беше бюджетът на ГЕРБ
Пострадали от наводнението в Бургаско: Причина са изсечените гори в Странджа