IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Газпром: Можем да изпълним морската част на "Турски поток" и със свои средства

В началото на юни руският гигант съобщи, че набира проектно финансиране за проекта

16:22 | 22.06.17 г.
<p>
	<em>Снимка: &quot;Газпром&quot;</em></p>

Снимка: "Газпром"

Инвестициите в морската част на „Турски поток“ са 6 млрд. долара и „Газпром“ може да ги осигури и само със свои средства, коментира зам.-ръководителят на газовата компания Андрей Круглов, цитиран от ТАСС.

В началото на месеца от компанията съобщиха, че започват преговори за привличане на проектно финансиране за морската част на газопровода. Разговори са водени с руски банки и в чужбина, обясни Круглов по време на Петербургския икономически форум.

Според подписаното междуправителствено споразумение, което беше публикувано на сайта на руската Дума, газопроводът ще бъде построен от проектна компания между „Газпром“ и турската Botas, в която двете компании имат равен дял от по 50 на сто. В документа е записано още, че всеки участник в компанията обезпечава дейностите пропорционално на своето дялово участие.

В документацията по проекта, която одобриха руските депутати, е предвидена стойност на морската част на проекта в рамките на 7 млрд. долара.

Строителството на „Турски поток“ започна без официални церемонии на 7 май. На този етап плановете са да бъдат изградени две тръби с общ годишен капацитет от 31,5 млрд. куб. метра природен газ. Морската част на трасето е с дължина от 920 километра.

„Турски поток“ трябва да бъде въведен в експлоатация до края на 2019 година.

Според споразумението правото да ползва морската част на газопровода е 100% на руската страна, а на сухопътната, чиято дължина е 200 километра, се поделя между турската и руската страна. Условията на експлоатацията и определянето на тарифите ще е в изключителната компетенция на проектната компания. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:18 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още