IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ще се променят търговските отношения между ЕС и още 78 държави след 2020 г.?

Обмисля се разширяване на обхвата на споразумението от Котону след изтичането му

09:59 | 11.02.16 г.
Как ще се променят търговските отношения между ЕС и още 78 държави след 2020 г.?

Взаимоотношенията между Европейския съюз (ЕС) и голяма група развиващи се държави са на път да се променят заради приближаващия краен срок на споразумението от Котону. Някои експерти твърдят обаче, че действието на споразумението трябва да бъде удължено, а обхватът му – разширен в Латинска Америка и Азия, пише онлайн изданието euractiv.com.

Споразумението от Котону, което е ключов елемент от търговските връзки между ЕС и 78 държави от Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн, изтича през 2020 г., отбелязва изданието. Брюксел и страните вече са започнали подготовка за следващия етап от сътрудничеството им.

На 2 февруари министрите на развитието и външната търговия на ЕС са обсъждали какво ще е отражението от приключването на споразумението и какво трябва да се направи. Предстои да се проведе и публична консултация за споразумението, резултатите от която ще бъдат публикувани, както и оценка от прилагането му. До юни се очаква и мандат за преговори за рамката на сътрудничеството след изтичането на договора.

За момента държавите от ЕС са разделени на два лагера. Единият иска споразумението да се предоговори, а останалите страни настояват евентуално споразумение след 2020 г. да е необвързващо, пояснява източник на изданието от Франция, пожелал анонимност.

Композицията на държавите от Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн обаче също може да се промени след 2020 г. Същият източник на изданието посочва, че някои държави от ЕС са повдигнали въпроса за интегрирането на някои от латиноамериканските и азиатските страни в договора.

Евентуално разширяване на обхвата на споразумението може да означава въвеждането на обща рамка, но с регионални вариации, които да отразяват различната ситуация в в различните географски зони, което също поражда известна несигурност за бъдещето сътрудничество.

Споразумението регламентира и политическите, технически и демократични условия, които обхванатите държави трябва да спазват в замяна на помощ от ЕС. Според последната оценка обаче договорът не е донесъл желаните резултати, що се отнася до защитата на човешките права.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:16 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още