IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кристалина Георгиева: ЕС трябва да преосмисли състоянието си

Страните от ЕС трябва първо да мислят дали са готови да приемат и изненадващи резултати от важни референдуми, коментира тя

12:29 | 25.06.16 г. 9
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Референдуми е имало и ще има, заяви пред журналисти в Брюксел заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Кристалина Георгиева във връзка с решението на Великобритания да излезе от Европейския съюз (ЕС).

По думите ѝ е трудно да се каже дали скоро ще се проведат референдуми по този въпрос и в други държави от блока, но британският вот ще накара европейските правителства да помислят дали в случаите, в които задават на народите си такъв въпрос, са готови да чуят отговора.

Георгиева твърди, че в британското гласуване има емоции, при това не само свързани с ЕС, а и с вътрешни фактори и локални проблеми. Освен това, когато се взима решение от такъв характер, трябва да се мисли за закона за неочакваните последици, коментира още тя.

Според Кристалина Георгиева резултатите са шокиращи за всички приятели на Европа, защото в процеса на развитието си ЕС е донесъл много позитиви за своите граждани и за света.

Ние сме мирен и проспериращ континент, с големи възможности за хората да се движат свободно, да търсят образование на различни места, да имат усещането за нови и достъпни възможности, обобщи тя.

Георгиева разкри, че е получила множество обаждания от хора извън ЕС, които силно преживяват случилото се, посочвайки, че Европейският съюз е позитивен пример за държави от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) или Африканския съюз и пример за бъдещето.

В последните десетилетия тук една дузина страни преминаха от среден доход на населението към висок - най-трудният преход, който може да се направи. Да видим за първи път не разширяване, а свиване на ЕС, е шок за всички, но не е нещо, за което не сме мислили, отбеляза Георгиева.

Според нея Brexit е довел до много сериозна криза, а пред Европа стои въпросът дали може да има съюз, в който страните, които се нуждаят и искат по-голяма взаимозависимост, да могат да я получат, а тези, които не се нуждаят или не искат да се интегрират повече, да могат също да функционират в рамките на ЕС.

Кристалина Георгиева е категорична, че всички осъзнават, че е необходимо осмисляне на това къде се намира в момента Европейският съюз и къде иска да отиде. Тя смята, че е важно управляващите да бъдат по-близо до хората и да разбират по-ясно кое ги привлича и кое не в ЕС такъв, какъвто е сега. Благодарение на това той ще може да стане по-добро място.

Моето послание към българите е, че в свят, пълен с толкова много рискове, в Европа сме по-силни заедно и имаме по-големи възможности да издържаме на натиска, заяви Георгиева.

Тя обясни, че решението на Великобритания трябва да бъде прието, независимо колко е тежко на всички останали, а реакцията към последиците трябва да бъде спокойна. Според Кристалина Георгиева най-важният извод за ЕК е, че трябва да се фокусира върху успокояване на турбулентната ситуация в момента, а след това да се прави оценка какъв вид трябва да има ЕС. Въпросната оценка пък трябва да се направи заедно с Европейския съвет.

По думите на Георгиева е имало много агресивна кампания за напускането на Великобритания, а голяма част от лозунгите, които са използвани, не отговарят на истината. Същевременно обаче трябва да има по-голямо разбиране защо хората в Европа и Великобритания са толкова притеснени за своето настояще и бъдеще.

Ако погледнем структурата на гласуването, младите хора гласуват да останат, а по-възрастните и по-малко образованите гласуват за напускане на ЕС. Трябва да мислим какво можем да направим, че да няма такова силно разделение, коментира Кристалина Георгиева.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 0
крас
преди 7 години
ЕХ КРИСИ,С това празнодумие и лицемерие едва ли ще успееш да прикриеш основния проблем който чака своя отговор - КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ??В никакъв случай не мога да приема, че ЕС е федеративна държава!!Къде е КОНСТИТУЦИЯТА която се цитира в чл.1 т.2 от Договора ни за присъединяване към ЕС???В чл.1, т. 2 от Договора ясно е разписано, че "Република България и Румъния стават страни по Договора за създаване на Конституция"КЪДЕ Я КОНСТИТУЦИЯТА, КЪДЕ СА ИЗГРАЖДАЩИТЕ СЕ ВЪРХУ НЕЙНИЯ ФУНДАМЕНТ ЗАКОНИ ПРЕД КОИТО ВСИЧКИ СТРАНИ ЧЛЕНКИ СА РАВНОПРАВНИ??НЯМА КОНСТИТУЦИЯ , НЯМА И ЗАКОНИ!Това е жестоката истина която Криси не желае да коментира. В ЕС се действа ИЗБИРАТЕЛНО и според държавата.За ЮЖЕН ПОТОК се прилагат някакви европейски "ИЗИСКВАНИЯ", които изобщо не важат за СЕВЕРЕН ПОТОК!ЛИПСАТА НА ОСНОВНИЯ ЗАКОН И ИЗГРАЖДАЩИТЕ СЕ ВЪРХУ НЕТО ПРАВОВИ ОТНОШЕНИЯ ПОРАЖДАТ ТАКИВА ХИЩНИЧЕСКИ НРАВИ ПРИ КОИТО ЕДНА ДЪРЖАВА КАТО ГЕРМАНИЯ НАЛАГА ПРАВОТО СИ НА НЕЩАСТНИЦИ КАТО НАС
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
Jorkata
преди 7 години
Сега се сетили да се замислят... след дъжд - качулка...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
abdul
преди 7 години
като се замисля, по-добре да не си я подава, че току виж ни я лепнали за президентка... хахаха като "добре разпознаваема личност" това ако го направят просто ще се закопаят окончателно :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 7 години
Като комисар на бедствията щеше да е много по-полезна през следващите години .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
studioaa
преди 7 години
До 1989г Кристалина е преподавала политикономика(комунизъм, марксизъм) във ВИИ Карлс Маркс, а днес медиите я считат за един от най-големите експерти в областта на конкуренцията, свободния пазар и банкирането. Ама нали нали комунистите като тази бяха твърдо против тези неща и учеха, че ресурсите трябва да се разпределят според нуждите, а не според възможностите. Или Кристилина има други задачи и се опитва да приложи, това, което е преподавала в часовете по марксизъм в цяла Европа. Ако е така, тежко и горко ни на всички нас...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 4
Slavi.13
преди 7 години
Празни брътвежи на евролапачите и страхът за парите на англичаните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 2
Slavi.13
преди 7 години
Празни брътвежи на евролапачите и страхът за парите на англичаните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 5
ing5rov
преди 7 години
"В последните десетилетия тук една дузина страни преминаха от среден доход на населението към висок - най-трудният преход, който може да се направи."А стига бе , верно ли ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още