IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мартин Армстронг: Краят на еврото наближава

За да има то шанс срещу долара, трябваше от самото начало да се създаде единен пазар на облигации, смята прочутият прогностик

10:58 | 05.05.15 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Мартин Армстронг: Краят на еврото наближава

Мачът за еврото е вече свирен – и загубен. Тази присъда е на американския финансов анализатор Мартин Армстронг. „Бих казал, че рискът за разпад на еврозоната е над 90%“, заяви той пред германския всекидневник „Die Welt“.

Тази прогноза не е просто една от многото. Армстронг си изгради реномето на пророк във финансовия бранш. Така например той предвиди т. нар. "Black Monday" през есента на 1987 г., първият борсов срив след Втората световна война. Тогава индексът Dow Jones се срина с 22% - най-голямата дневна загуба в историята му. Армстронг успя да предвиди и историческия срив на японския бенчмарк Nikkei през 1989 г., както и кризата в Русия през 1998 г. 

За финансовата легенда целият проект за паричния съюз е изготвен напълно погрешно. "За да може еврото да има шанс срещу долара, трябваше от самото начало да се създаде единен пазар на облигации. Големите инвестиционни компании искат да влагат своите стотици трилиони евро в единни държавни облигации, а не в германски облигации или италиански дълг".

Заради дефекта при раждането днес европейската банкова система е толкова нестабилна, смята той. „Банките не могат да купуват единни, сигурни ценни книжа, а вместо това са купували гръцки, италиански или испански облигации, и всеки път, когато една държава е в беда, банките също страдат", казва Армстронг.

Ако чрез общи облигации бяха образувани единни резерви, еврозоната би изглеждала много по-добре днес. „Сега имаме тази ужасна мрежа от правителствени въпроси и дисбалансирани банки", пояснява експертът.

Армстронг е една от най-колоритните личности на световната финансова сцена. Той разработи т. нар. "Pi-Code", който много експерти и днес считат за „световна формула“. Тя показва как се развива световната икономика и разкрива вечните приливи и отливи на икономиките.

Въпреки това неговият модел не е алхимична магическа формула. Той съчетава най-изчерпателната историческа база данни в света с паричните потоци на най-големите инвеститори. Така Армстронг може рано да разпознае онова, което се случва зад кулисите на капиталовите пазари, както и да прогнозира кризи или дори войни.

С тази формула Армстронг е спечелил милиони, но тя се превърна и в негов капан. Той бе обвинен през 1999 г., че е измамил инвеститори със 700 млн. долара чрез пирамидална схема.

Армстронг влезе в затвора за дванадесет години, без изобщо да бъде осъден. „По време на руската криза през 1998 г., за която аз предупредих в предишните месеци, попаднах във визьора на правителството на САЩ, което очевидно искаше да ме спре", спекулира Армстронг.

От 2011 г. той отново е на свобода и отново прави своите прогнози. Армстронг попадна отново в новинарските емисии, защото на 7 май в европейските кина започва прожекцията на лентата "The Forecaster", в която се разказва за самия него. 

66-годишният анализатор не се задоволява само с мрачната си прогноза за еврото. В дългосрочен план дългогодишната политика на спасяване на еврото ще бъде отречена от пазарите, смята той. Според него едно излизане на Гърция от зоната може да бъде преглътнато без опасност за другите страни.

Въпреки че не дава конкретни данни за срива на еврото, той предвижда нещо друго с голяма точност. „Дръжте се настрани от държавните облигации. Те са супер надценени. Тук ще се спука голям балон. Моделът ми предрича това да стане на 1 октомври“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

18
rate up comment 3 rate down comment 0
pioner
преди 8 години
https://***.aier.org/cost-living-calculatorето ти изчислена инфлацията за периода е 33 пъти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 24 rate down comment 2
biserz
преди 8 години
Имам чувството, че всичко над коментарите е написано, за да се преброят наивниците, които вярват на финансови магьосници...Утре наред е Кашпировски...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 8
the_evil_lord_Darth_
преди 8 години
Nana - LET IT RAIN https://***.youtube.com/watch?v=CZnNxlunET4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 8
michaelis10
преди 8 години
http://***.debtclocks.eu/public-debt-and-budget-deficit-of-the-eurozone.htmlEUR 30 245.26nominal GDP per citizen ама кат гледам тва е май повечко от 30К на месец ми се чини ...... :)) къде отиваш ти може биhttp://***.usdebtclock.org/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 9
michaelis10
преди 8 години
За да има то шанс срещу долара...------------------------------------------------------той тоз да не стане на края мача да е свирен за долара, че крадеца вика винаги дръжте крадеца. Ако има директна търговия с Кинезите в юани те ше приемат еврото и тогава ?? Дългове, мългове, не знам кой ше му е свирен мача тогааа. Тоз плешивия къде е тръгнал въобще да се прай на бабаит с неговия долар като още малко и съвсем ше се ползва само ако някой има търговия със Сашш ако ли не то черта .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 30 rate down comment 5
abdul
преди 8 години
А не ти ли е минавало през ума, че на мнозинството от хората така им е окей и изобщо не ги интересуват твоите "дълбоки" размишления - като е криза свиват, като е подем плюскат и пият. Като е голяма криза почват да се колят, като е голям подем се отдават на разврат и разхищение :-). Просто като боб е от хиляди години :-). Винаги има едни дето обират останалите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 4
Nathan
преди 8 години
Ако еврото приключи жизнения си път през октомври то ще е в следствие на несигурността и нежеланието на инвеститорите да инвестират в държавни ценни книжа на държавите съставляващи еврозоната. Така или иначе т.нар. количествени облекчения и рекордно ниските лихви са резултат от политически избор, а не от пазара. Последният още преди 25 години доказа, че винаги когато политиката надделее над иконимиката и пазара резултатът е бил катасрофален. От друга страна ЕЦБ не успява да дефинира ясни критерии , по които инвестира в дълговите книжа на едни държави от еврозоната - Италия,Испания,Франция, а на други отказва - Гърция; не съществува фискален критерий за това решение.При евентуално излизане на Гърция от еврозоната, въпреки че не съществува юридически механизъм за това, удърът по европейската валута ще е резултат от политическите решения на европейските чиновници. които решават коя държава да продължи да ползва евтини пари и коя не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 6
michaelis10
преди 8 години
май ше доете на мойто с тея жълти стинки, там загуба нема ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
Положението е много страшно защото светът е изправен пред 3 планетарни катастрофи - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972Казано кратко знам как да се избегнатМоята идея е забрана на офшорките и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел около 6% бюджетни излишъци които се инвестират през държ.банка и обществени поръчки(мултипликатора на Кейнс) в точно определени неща - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558защото свършва петрола - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231и заради екологията и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445 Идеята ми е да информирам повече хора а те още хора като геометрична прогресия за да има силно гражданско общество за да вземем мерки и следим ,и натискаме държ.власти да действат правилно за да избегнем 3-те планетарни катастрофи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 21 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Има официални данни за САЩ - през 2012г. разликата в дохода на средния топ мениджър и средния му работник в САЩ е нараснала над девет пъти от 30 пъти в края на 70-те години, до 277 пъти днес. Средното почасово възнаграждение от 1975 до 2010 г. е пораснало 10 пъти по-малко от производителността и т.н. Казано иначе така наречените кризи на капитализма или ''бизнес кризи'' или ''цикличност'' са просто кражба през инфлация и т.н. методи които са добре обяснени в филма - http://***.dokumentalni.com/?p=985,и професора също обяснява добре - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.be
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още