IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нечестната търговия от трети страни е сред водещите проблеми за стоманодобива в ЕС

Българската металургия е в подем, според председателя на асоциацията на индустрията в страната ни

15:59 | 26.09.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Нечестната търговия от трети страни и нарастващите цени на енергията са сред основните проблеми пред стоманодобива в Европа, коментира генералният директор на Европейската асоциация на производителите на стомана Eurofer Аксел Егерт. Той участва в международна конференция по металургия и материали (ICMM16), организирана от Химикотехнологичния и металургичен университет, съобщава БТА.

Аксел Егерт посочи, че заради стоманената криза в Европа са били набелязани над 40 мерки за изход от ситуацията. Въпросът е обаче дали те са достатъчни, защото двата основни проблема за индустрията не са решени, коментира той.

Има множество промени в законодателството, които чакат да бъдат приети и са от критично значение, каза Егерт. Сред тях той открои тези за защита от нечестните конкуренти практики на трети страни, особено на Китай.

Основният проблем днес е глобалният свръхкапацитет. Свръхпроизводството в Китай е близо 1 млрд. тона и има съществен принос за това над два пъти да е увеличен капацитетът за производство на стомана в световен мащаб за последните 15 години, коментира той.

Той напомни, че председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер е посочил в началото на септември на среща на Г20, че е от изключителна важност Китай да приеме механизъм за мониторинг на свръхкапацитета на производството на стомана.

По данни на генералния директор на асоциацията металургичният сектор в Европа има над 500 производствени мощности, дава пряка заетост на 320 хил. души и поддържа милиони свързани работни места. Оборотът в европейското производство на стомана достига 166 млрд. евро през 2014 г., а приносът в БВП на ЕС на индустрията е 1,3 на сто. 

След 2008 г. около 85 хил. работни места са загубени в стоманодобивната промишленост в Общността. През последните 18 месеца са съкратени около пет до седем хил. души само в Англия, допълни Егерт, позовавайки се на публикации в медиите. В същото време от 2014 г. се наблюдава увеличение на потреблението на стомана в Европа, като започва да се разчита на внос, защото намалява участието на производителите от ЕС на пазара на общността, посочи Егерт. Вносът от Китай в ЕС за три години е нараснал почти два пъти, а цените му са намалели с 41,5 на сто. 

Председателят на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) Антон Петров изрази увереност, че българската металургия е в период на възраждане, има силно бъдеще и е м основата за устойчивото развитие на българската икономика. 

Петров съобщи на форума, че в сектора "Металургия" работят близо 200 компании, като пряко заетите са 12 хил. души, а повече от 50 - 60 хил. души са свързани с бранша.

Делът на металургията в промишленото производство е 10 - 12 на сто, а в общия износ на стоки - 13 - 16 на сто. Металургията е експортно ориентиран отрасъл с 3,6 до 4 млрд. евро годишна продукция, като около 80 на сто от нея се изнасят на европейските и световни пазари. За последните 15 години инвестициите в сектора в нови производства и продукти възлизат на 2,5 млрд. евро, като инвестициите по време на глобалната икономическа криза не са намалели, отбеляза Петров.

Той посочи, че около 20 на сто от произведената енергия се използва в металургията, а нейният дял в превозите е около 22 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още