IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Последствията за банките на Гърция след дефолта към централната ѝ банка

Освен към Международния валутен фонд правителството не успя да плати и 472 млн. евро към централната банка на Гърция

15:28 | 01.07.15 г. 5
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

След като Гърция не успя да плати вноската си от 1,5 млрд. долара към Международния валутен фонд (МВФ), последствията от дефолт ще стават все по-сериозни заради липсата на програма, която да гарантира плавното опериране на банковата система чрез ликвидността на Европейската централна банка (ЕЦБ), коментира Ekathemirini.

Освен че страната не успя да плати вноската си към фонда, тя не изплати и задължението си от 472 млн. евро към Централната банка на Гърция, което означава, че може да се окаже с два дефолта по дълговете си.

Отказът от плащане към МВФ и най-вече към централната банка (т.е. към Евросистемата) ще бъде ужасяващо за страната от гледна точка на решенията на ЕЦБ, чийто Управителен съвет заседава днес, за да реши каква да бъде реакцията спрямо последните развития.

Страната вече е неплатежоспособна, банките ѝ - също. ЕЦБ вече не може да оказва подкрепа на неплатежоспособните банки и дори може да изиска изплащането на всичките 89 млрд. евро, които е дала на заем на гръцките банки чрез програмата си за спешна ликвидна помощ (ELA).

Освен това Гърция се лишава от спасителните средства, които щеше да получи в контекста на втората спасителна програма на стойност 16,3 млрд. евро – 10,9 млрд. евро неизползвани фондове за спасяване на банките, 1,8 млрд. евро от последния транш на програмата и 3,6 млрд. евро от печалбата на Евросистемата от притежаването на гръцки държавни облигации за 2014 и 2015 г.

Не на последно място отпаднаха всякакви надежди, че Гърция ще се върне обратно на паричните пазари. Както дефолтът, така и липсата на спасителна програма са фактори, които отблъскват инвеститорите.

Всичко по кризата с Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:20 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 16 rate down comment 4
Rumen_
преди 8 години
Изключи си CAPSLOCK-а, ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 19
крас
преди 8 години
ОКЗВА СЕ, ЧЕ ОСНОВНИЯ ВЪПРОС Е ДАЛИ НАЦИОНАЛНАТА БАНКА НА ГЪРЦИЯ Е ГРЪЦКА ИЛИ Е АКЦИОНЕР НА ВЗАИМОСПОМАГАТЕЛНАТА КАСА НАРЕЧЕНА МВФ ИЛИ ПЪК МОЖЕ БИ ДЪЩЕРНО ДРУЖЕСТВО НА ЕЦБ?ОТ ОТГОВОРАНА ТОЗИ ВЪПРОС ЗАВИСИ БЪДЕЩЕТО НА ГЪРЦИЯ. РИСКА ДА СЕ СЛУЧИ ТОВА С КОЕТО ВАРУФАКИС ЗАПЛАШВА ДА ОТДЕЛИ ДЪРЖАВАТА ОТ НАЦИОНАЛНАТА БАНКА И СЪЩАТА ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В ОТДЕЛЕН СУБЕКТ НА ПРАВОТО ПОДЧИНЕН И ЗАВИСИМ НА ТРЕТИ СТРАНИ рискува ГРЪЦКОТО ПРАВИТЕЛСТВО ДА ПОЕМЕ ФУНКЦИИТЕ НА ЦЕНТРАЛНА БАНКА КОЯТО ДА ЕМИТИРА НОВОТО ПЛАТЕЖНО СРЕДСТВО - драхмата!КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ ВСЪШНОСТ НАЦИОНАЛНИТЕ БАНКИ КОИТО СА СИ АКЦИОНЕРНИ ДРУЖЕСТВА И НА КОГО ТЕ ПРИНАДЛЕЖАТ и на кого се подчиняват - на държавата или на организации като МВФ , ЕЦБ?ВЪПРОС КОЙТО СКОРО ЩЕ НАМЕРИ ОТГОВОРА СИ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 8 години
Страната вече е неплатежоспособна, банките
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 8 години
"Страната вече е неплатежоспособна, банките
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 9
dr.5rov
преди 8 години
Натискането на Гърция под водата ще продължи докато гърците не кажат стига.Финансови лостове за такова натискане колкото щеш. Всички ние, включително и компаниите и държавите отдавна сме "закрепостени" към банките. Съвременната ни система е такава. Докато сме послушни - добре, иначе става много лошо. А на лошото издържат само малцина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още