IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проф. Нулмайер: Неравенството в Германия расте

Индустрията замира, секторът за услуги расте, а стимулирането на форми за гъвкава заетост роди голям сектор на ниски заплати, твърди социологът

11:18 | 25.07.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

„Разликите в доходите са класически индикатор за неравенство. От една страна има хора с много високи доходи, а от друга - хора с крайно ниски доходи. Ситуацията на трудовия пазар се промени значително в резултат на деиндустриализацията - и то не само в Германия. Германия всъщност е най-малко засегната в сравнение с другите страни в Европа. Но тенденцията засяга всички развити държави. В този процес възникват много добре платени работни места за висококвалифицирани, но остават и много хора, които имат само зле платена работа или никаква“, казва в интервю за Нина Хазе от Deutsche Welle социологът проф. Франк Нулмайер. 



Той отбелязва все пак, че в световен мащаб социалното неравенство намаля през последните години. По думите му разликите между отделните нации намаляват също, защото някои страни в Азия вече се развиват икономически стабилно и много хора междувременно се числят към средната класа. Същото според него се отнася и за Латинска Америка, а отчасти и за Африка.

„Вътре в тези страни обаче неравенството се увеличи. В доклада на германското правителство за бедността се говори не само за екзистенц-минимума. Там е включен и още един критерий. Какво могат да се позволят хората реално? Оказва се, че най-голям риск от бедност съществува при самотните родители с едно или повече деца“, пояснява социологът.

По думите му най-сериозно застрашени от бедност са преди всичко децата в семейства, в които родителите имат ниски доходи или живеят само от социални помощи. „Детската бедност е много сериозен проблем за Германия. Цяло едно поколение израства в недоимък. Възрастното поколение – особено хората над 65 години – засега почти не познават бедността. Но поради влошаването на трудовата заетост и ниските заплати в определени области, бедността сред възрастните също ще се увеличи“, пояснява Нулмайер.

По думите му в момента съществува тенденция неравенството да се надценява. „Населението очевидно смята, че проблемът с бедността е по-голям и смята това неравенство за несправедливо. Има също и ясен стремеж към създаване на справедливи отношения в обществото. В този смисъл понятието справедливост има голямо значение и в предизборната борба в Германия. Този фактор обаче няма непременно да се окаже решаващ за изборния резултат. По-скоро това ще са теми, свързани със сигурността. Все пак никоя партия в Германия не би могла да си позволи да обяви, че справедливостта в обществото не я интересува“, добавя още проф. Нулмайер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 1
V.At.
преди 6 години
Много статии за Германия, много нещо. Едната ме уверява, че споразумението на държавата и профсъюзите за регулиране на заплатите, въпреки че е радостно посрещано от немците, е ужасно лошо. Другата ми казва, че там има ужасно неравенство и трябва да има споразумение. Лоша страна е това Германия. Излишък и немотия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
Sakamano
преди 6 години
Нормално е да има неравенство. През последните няколко десетилетия в Западна Европа съществуваше илюзия за намаляване на неравенството, но в действителност не беше така - просто нископлатените работни места се изнасяха в страни от Третия свят. В момента тенденцията се обръща и това което наричат увеличаване на неравенството всъщност е връщане към нормалното състояние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още