IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще оцелее ли еврото на фона на гръцката криза?

Скептиците отново повдигат въпроса за жизнеспособността на валутния съюз, макар че икономически данни говорят за стабилизиране на еврозоната

14:22 | 01.03.15 г. 18
Ще оцелее ли еврото на фона на гръцката криза?

Последните събития около Гърция отново повдигнаха съмнения за оцеляването на еврото в дългосрочен план, пише в свой анализ Reuters.

Коментарите за фалит на Гърция или излизането на страната от валутния съюз все пак идват на фона на новините, че след седем години на финансова и икономическа криза нещата в еврозоната се обръщат, а вътрешните дисбаланси могат да започнат да намаляват, пише агенцията.

За много от евроскептиците обаче още с избирането на правителството на Алексис Ципрас е започнало началото на разрушаването на 19-членния валутен съюз, в който южните страни се бунтуват срещу строгите икономии, а пък Германия, която е основният платец, настоява да не бъде давана допълнителна помощ.

Споразумението за удължаването на програмата на Гърция с четири месеца не успокоява опасенията, че Атина, която е най-слабото звено в еврозоната, може и да не изпълни своите задължения към европейските кредитори, се посочва още в анализа.

Reuters припомня, че страните от еврозоната не могат да девалвират своята валута, когато икономиката започне да губи конкурентоспособност. Няма и механизъм за големи фискални трансфери между отделните членове на съюза.
Така единствената възможност за подобряване на конкурентоспособността на съюза е „вътрешна девалвация” от страните в периферията на еврозоната, включващи намаляване на реалните заплати, на пенсиите и на публичните разходи. Това е коствало още и масова безработица и социално напрежение.

Всъщност именно тези мерки подхраниха радикалните сили на политическия протест и дори „напускането на демократичните пътища”, при това не само в Гърция, допълват още авторите.

Според тях при вътрешната девалвация в периферията, съчетана с липсата на инфлация в ядрото на еврозоната, малко вероятно е процесът да бъде икономически и политически устойчив.

На този етап Германия не желае да види нито по-висока инфлация, нито опрощаване на дългове, нито трансгранични фискални трансфери или издаването на общи за еврозоната облигации.

„Изглежда стратегията за еврозоната е да се изчака, докато нещо не се промени”, коментират британски анализатори, цитирани от агенцията.

В анализа се посочва още, че Европейската централна банка досега е действала в ключови моменти, за да задържи еврозоната цяла. През 2012 година институцията обеща да направи каквото е необходимо, за да спаси единната валута, а сега стартира програмата си за изкупуване на държавни облигации. Целта е да стимулира икономиката и да предотврати дефлацията.

Това действие само „купува време” за правителствата, през което те да извършат икономическите реформи, които ще намалят пропастта в конкурентоспособността между европейските икономики. Някои страни – като Франция и Италия, обаче не успяха да се възползват от тази спасителна глътка въздух.

И все пак - зараждащото се циклично възстановяване на еврозоната, подпомогнато от ниските цена на петрола, слабото евро и печатането на пари от ЕЦБ, може да стесни дисбалансите, които накараха скептиците да предричат разпад на еврозоната.

Reuters посочва още, че в последните месеци е ясно, че Испания и Ирландия записват най-големия икономически ръст в еврозоната, работните заплати в Германия растат по-бързо от инфлацията и дават тласък на потребителските разходи. На този фон във Франция и Италия започват дългоотлагани реформи. Обнадеждаващ знак е и че кредитирането на бизнеса в Италия и Испания се увеличава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

17
rate up comment 15 rate down comment 8
shpono
преди 9 години
Когато Българите почнат да работят както и колкото западняците, тогава може да им се плаща колкото на тях. Няма как Българите да работят колкото се работеше в тКЗС-тата или в заводите където никой нищо не работеше, а да се тръшкат и да искат заплати като на запад. С труд, и умения като от изток изкарваш пари като за изток. Факт е, че Българския народ е мързелив, крадлив и необразован, а вие доказвате и, че е нагъл. Искате европейски заплати с бай ганьовска работа. Е сори пичове, но няма как да стане. Затова и няма много луди които да разкриват работни места. Ама вие си чакайте, някой да ви даде работа, защото сте много работливи :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 8
Сините камъни
преди 9 години
Като даваш работа, какво е заплащането!Докарай някой от работливите западняци и им предложи българското заплащане!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 7
многодобре
преди 9 години
...селското стопанство беше съсипано много преди посочените от вас години.разпада на всичко, що произвежда нещо, започна с промените от краят на 80-те и началото на 90-те години......виновни,според мен,са си нашите политици!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 18 rate down comment 17
shpono
преди 9 години
Българите не са мързеливи ..оле оле. Дай му работа и щял да работи хаха. Някой форумци са скъсали с реалността. То на мързеливите и некадърните все някой друг им е виновен. ЕС, ЕК, СИВ, времето, империализма и т.н. и т.н. и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 14 rate down comment 22
stefan-L
преди 9 години
Ако дадеш работа на Булгарският народ той ще работи ! Българите не са мързеливи *** ! Ако не ни беше заробил тоя еврошвестерски съюз сега щяхме да имаме работа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 2
citizen_bg
преди 9 години
Що се пънете да бистрите неща дето не зависят от вас? Еврото ще остане докато е изгодно на големите и печелившите или докато губещите не направят революция, каквато засега не се очертава. Гърците са изключение, но те са и тарикатите дето са измислили парите и далаверата, и им е ясно за какво иде реч. Ще ритат до време и след това като във вица: ... е недай така с лошо, ще се разберем, ти ще натиснеш, аз ще отпусна.... Ще е лош пример, ако ги оставят лесно да се откачат. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 3
lilivan
преди 9 години
може би тогава Германия втора след Гърция щие излезе от Еврозоната?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 7
крас
преди 9 години
Евросъюза е един сбъркан финансов модел,обречен да си върне там откъдето започна.Да допуснем хипотезата, че Гърция обяви дефолт и отказ да плаща задълженията си към кредиторите. Какво става тогава с ГРЪЦКОТО ЕВРО, което централната банка на тази държава е емитирала и с което е поела гаранции с активите си?!Това ГРЪЦКО ЕВРО се отличава с НОМЕРА НА КУПЮРИТЕ, който започва с буквичката /Y/ !!Естествено е, че то ще девалвира! А какво ще стане тогава с цялата евро СИСТЕМА, когато някой от членовете и започне да дърпа кораба към дъното?Ще го изхвърли зад борда ли?Няма ли тогава ЕЦБ да изхвърли с мръсната вода и бебето?!НЯМА ЛИ ТОГАВА ГЕРМАНИЯ САМА ДА ИНИЦИИРА РАЗПАДА НА ЕВРОСЪЮЗА ЗА ДА ВЛЕЗЕ В РОЛЯТА СИ НА КРЕДИТОР, А НЕ ДА ИЗПЪЛНЯВА РОЛЯТА НА ПАРТНЬОР НА НЯКАКВИ ОБРЕЧЕНИ НА ФАЛИТ ДЪРЖАВИ КАТО ГЪРЦИЯ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 10
citizen_bg
преди 9 години
"Ние сме впрегнали в работа всички и всеки един подкопава последните остатъци на властта, старае се да срине всички установени порядки. Всички държави, измъчени от неуредици, искат покой. За да имат мир, те са готови да пожертват всичко. Но ние няма да им дадем мир, докато те открито и с покорност не признаят нашето интернационално свръхправителство.Народите пищят и искат разрешението на социалния въпрос посредством международни съглашения...." ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 11
pecan
преди 9 години
айде сега и затова са виновни че корумпираните ни управници изнесли парите на запад.сега ще кажеш че и от запад са дошли да гласуват за нашите управници.Знаеш ли има един лаф на крива ракета и космоса и е крив.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още