IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сътресенията около сделката с Канада - тревожен сигнал за европейския елит

Свадата от тази седмица отново повдигна въпроси за силата на блока

22:48 | 28.10.16 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Европейският съюз винаги е бил добър в постигането на компромиси в последната минута, но свадата, избухнала тази седмица по споразумението за свободна търговия с Канада, което бе блокирано от регион с население 3,6 милиона души, повдигна въпроса дали Съюзът е способен да се изправи единно пред света, пише ДПА.

Белгия най-накрая успя да се наложи над провинцията си Валония, но не и преди канадският премиер Джъстин Трюдо да бъде принуден да отложи планираното си за 27 октомври пътуване до Брюксел, където трябваше да подпише Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA - лат. букви).

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер нарече случващото се "дипломатически абсурд" в коментар за германската телевизия "А Ер Де".

"Не мисля, че представляваме пример за блестящо държавничество", допълни той иронично.

Други са още по-сурови в оценките си.

"Прецедентът с Валония показва, че ЕС не е в позиция да изпълнява основните си компетенции", посочва Кьолнският институт за икономически изследвания.

Търговските въпроси да бъдат изключителна отговорност на ЕС, като страните членки само дават обща насока, препоръчват експертите.

Споразумението с Канада трябваше да бъде проста сделка със страна, която председателят на Европейския съвет Доналд Туск описа като "най-европейската извън Европа".

Сега мнозина се опасяват от усложнения за по-голямото и по-оспорвано Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) със САЩ, както и за преговорите със страни като Япония.

Поддръжниците на тези споразумения твърдят, че те ще стимулират икономическия растеж и ще създадат работни места, като същевременно дадат на ЕС възможност да участва в пренаписването на правилата на световната търговия.

"Погледнете колко бързо се променя световната икономика. Единствено заедно можем да се изправим срещу силите на глобализацията по начин, който ще гарантира правата, за които гражданите ни настояват", заяви вицепрезидентът на Еврокомисията Франс Тимерманс.

Мнозина, особено сред по-бедните слоеве на населението, се опасяват, че чрез споразуменията корпорациите ще разширят влиянието си за сметка на гражданите, трудещите се и потребителите.

Според някои експерти отстъпките, спечелени от Валония, които включват искане върховният съд на ЕС да провери законността на системата за уреждане на спорове между компании и държави, са по-скоро символична победа, която не променя същността на споразумението.

Макар валонците изглежда да привлякоха максимално внимание към каузата си, според други сътресенията около сделката с Канада са тревожен сигнал за европейския елит, който се е откъснал твърде много от желанията на гражданите си.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:33 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 0
wag1111
преди 7 години
Да ще създаде работни места в Канада не в ЕС, така и американци и канадци ще си пласират вече произведената излишна стока както и бъдещата такава. Тука работните места, които ще бъдат, ще са тези на хората посредници които ще осъществяват продажбата им в Европа. Даже мисле, че и откритите работни места, ще са по малко от закритите такива. Канадските и американскикте стоки са стимулирани с по ниските енергийни акцизи, което им дава възмойност да бъдат по конкурентни от тези в ЕС. Нормално беше белгийците да се бонтуват, но това трябваше да го направят и изпанци и гърци, но нали печатат свежа парица за тях ко ги бърка, че голяма част първо от прозводителите на селскостопанска продукция, ще залезят тъй като както споменах по горе отвъд океана нямат един цент акциз на горивата (дизелът им е под левче за литър) а пък тука неможе да си избиеш разходите и фактически все повече се обезмисля работата на заетите в тази сфера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
scott
преди 7 години
Битката Давид срещу Голиат в наши дни, завърши с победа на Голиат. Давид само даде вид, че ше земе прашка и ше убива, но всъщност искаше само да му подсигурът вазелин прди да го онодат. за по-гоуемо негово удоволствие.МРЪСНИ, ПРОДАЖНИ, СИМУЛАТИВНИ БЕЛГИЙСКИ ***.ВСИЧКИ ВИ ПОВЯРВАХМЕ И ВИ СЕ ВЪЗХИТИХМЕ ЗА СЪПРОТИВАТА. А ТО....................продължавай както досега. Войната вече е: индивида върсъс системата. Нема друг начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още