IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Договорена е една четвърт от ресурса на програма Наука и образование

Европрограмата за наука изпраща успешна година, обяви министърът на образованието в оставка Меглена Кунева

14:20 | 05.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" може да се поздрави с една успешна година. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката в оставка Меглена Кунева на годишното информационно събитие на програмата, предава БТА.

Кунева отчете, че през 2016 г. са започнали нови процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 413 млн. лв. Вече са договорени близо 316 млн. лв., което е една четвърт от ресурса на програмата.

Тя отбеляза, че научната общност подготвя активно своите предложения за изграждане на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност. По програмата са осигурени 350 млн. лв. за инвестиции в модерно оборудване, в лаборатории и инфраструктура, за да може българските учени да получат съвременна база и да развиват своя потенциал, обясни Кунева. Тя припомни, че през миналата седмица бяха отворени четирите оферти за международен оценител, за да има пълна прозрачност на процеса. 

На форума бяха представени и най-големите проекти по приоритетната ос "Образование и учене през целия живот" на оперативната програма, чийто общ бюджет за целия програмен период е 504,6 млн. лв. Тази приоритетна ос се финансира от Европейския социален фонд, като средствата се влагат основно в предучилищното, основното, средното и висшето образование, а също и в предоставянето на възможности за учене през целия живот. 

Към проекта "Твоят час" има голям интерес от учениците и родителите, каза министър Кунева. Тя уточни, че в проектното предложение на "Твоят час" е заложено, че дейностите ще обхванат 70 на сто от училищата.

В проекта са включени 97,6 на сто от училищата в България, посочи Меглена Кунева. Тя съобщи, че в проекта за извънкласни дейности за учениците участват 2318 от 2365 училища в страната, а към 28 ноември 2016 г. записалите се в допълнителни извънкласни дейности ученици са близо 313 хиляди.

С проектите "Ученически практики" и "Студентски стипендии" по оперативната програма се цели повишаване на младежката заетост, каза Кунева. Публикуваната наскоро Рейтингова система на висшите училища показа, че младите хора с висше образование са сред хората, които имат най-ниски нива на безработица - малко над 3%, затова в ОП са предвидени немалко инвестиции за стимулиране на студентите, допълни министърът. 

Съвсем скоро ще бъде отворена за кандидатстване и процедура за подкрепа на уязвими групи за достъп до висше образование, обясни Кунева.

По думите й с изпълнението на проекта "Ученически практики" ще се подобри достъпът и ще се повишат качеството на професионалното образование и обучение, съобразно потребностите на икономиката от квалифицирани кадри.

Новите операции по европрограмата, които ще бъдат обявени през 2017 г., са заложени в Индикативна годишна работна програма, заяви заместник-министърът на образованието Красимир Киряков. Планирани са 9 процедури на обща стойност 274 млн. лв. по трите приоритетни оси на програмата. Догодина научните институти и висшите училища от страната ще могат да кандидатстват за финансиране на регионалните научни центрове, за което са заделени 110 млн. лв.. Отделно за 2017 г. са планирани и 58 млн. лв. за изграждане на нови или модернизиране на съществуващи уникални научни инфраструктури.

За един от основните приоритети в образователната политика и на ОП - подобряване на връзката между образование и бизнес, догодина ще бъдат отворени 2 операции на обща стойност 4 млн. лв.

Процедурата "Да работим в България" цели осигуряване на по-качествено и ефикасно образование по необходими за пазара на труда професии и специалности. Втората операция за "Адаптиране на системите за средно професионално и висше образование спрямо изискванията на пазара на труда в България" предвижда актуализиране на академичните и учебни програми в съответствие с изискванията на бизнеса във водещи сектори.

По приоритетната ос "Образователна среда за активно социално приобщаване" е заложено да започнат 5 процедури с общ бюджет над 100 млн. лв. По тази приоритетна ос ще се изгражда образователна среда, насърчаваща разгръщането на потенциала на всяки ученик.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:16 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още