България ще трябва да върне 248 млн. евро на ЕК по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007-2013. Това обясни пред БНТ земеделският министър Десислава Танева. По думите й европейските одитори са изпратили искания за налагане на финансова корекция на България. Един от докладите е окончателен и според него страната ни трябва да върне в бюджета на Европейския съюз 60 млн. евро заради нарушения при общинските проекти по ПРСР, по които имало авансови плащания. Тези проекти основно са свързани с инвестиции за ремонт и облагородяване на градската среда в по-малките населени места.
"Ние сме в още няколко процедури, при които са поискани санкции", поясни Танева. Само по един от докладите ЕК иска да й бъдат възстановени 120 млн. евро, добави министърът.
Освен по ПРСР нарушения има и при директните плащания на земеделски производители, които са свързани със Системата за идентификация на земеделските площи. Честа практика е земеделските собственици да представят нереално големи обеми обработваема площ, за която да получават субсидии. Окончателната финансова корекция е наложена и заради договори по "Техническа помощ" на ПРСР, каза още Танева.
Земеделският министър заяви, че България ще оспорва наложените от ЕК финансови корекции. Единствено одиторите обаче ще преценят дали авансовите плащания са в нарушение на процедурата.
Танева обеща до Коледа да бъдат разплатени националните доплащания към земеделците, както и плащанията по агроекологичните мерки и тези за Натура 2000. Само по екологичните мерки стопаните се очаква да получат около 360 млн. лева, припомни агроминистърът.
Тя призна, че на практика 2014 г. е нулева година за ПРСР. През следващата година земеделското министерство ще се опита да стартира поне най-атрактивните мерки за бизнеса с пари от новия програмен период, обеща Танева.


SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Отбелязваме 116 години от рождението на Никола Вапцаров
Букурещ избира кмет
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Букурещ гласува в кметската надпревара
САЩ: Гърция е ключов стълб в стратегията на Тръмп
Военните завзеха властта в Бенин
Келлог: Мирното споразумение за Украйна е много близо
Наталия Киселова: Улицата не може да замени парламентарната трибуна