PDA

View Full Version : Пункт за вторични суровини (скрап)

slavkovrr
28.04.2010, 17:02
Как мислите,в момента може ли да се печели от пункт за изкупуване на скрап (метали)?
Вярно е, че зависи къде се намира самия пункт,колко старо желязо ще събираш на ден!
Някой знае ли на колко изкупуват заводите за преработка на старото желязо,колко стотинки на килограм остава за пункта?

badboy333
28.04.2010, 17:06
Как мислите,в момента може ли да се печели от пунк за изкупуване на скраб (метали)?
Вярно е, че зависи къде се намира самия пункт,колко старо желязо ще събираш на ден!
Някой знае ли на колко изкупуват заводите за преработка на старото желязо,колко стотинки на килограм остава за пункта?

Ти приятелю си попреви темата : СКРАП

http://bg.wiktionary.org/wiki/%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BF

от Уикиречник

брак, отпадък

http://www.kakvo.org/pravopis/скрап

скрап

Думата скрап е написана правилно!

pavlin
28.04.2010, 17:10
Абе , Славчо, ако искаш да получиш поне малко смислени отговори, задай правилно и пиши ГРАМОТНО БЕ ЧОВЕЧЕ!

То, бива неграмотност бива , ама тва твойто.........писанье....

Jay Gould
28.04.2010, 17:17
http://www.youtube.com/watch?v=XdZ3eqX34cI

slavkovrr
28.04.2010, 17:17
Абе , Славчо, ако искаш да получиш поне малко смислени отговори, задай правилно и пиши ГРАМОТНО БЕ ЧОВЕЧЕ!

ПРИЕМАМ ЗАБЕЛЕЖКАТА,Павлинчо,попра вих си я .

slavkovrr
28.04.2010, 17:20
Браво за клипчето,готино е!
Нещо по темата,или само музичка?

Ballomed
28.04.2010, 17:20

ПРИЕМАМ ЗАБЕЛЕЖКАТА,Павлинчо,попра вих си я .

"Пунк за вторични суровини"

Ballomed
28.04.2010, 17:22
А по темата, пунктовете според мен печелят много от крадени кабели, капаци на шахти и т.н. Предполагам, че ще им вдигнат мерника по някое време.

Jay Gould
28.04.2010, 17:23
Браво за клипчето,готино е!
Нещо по темата,или само музичка?
Песента е закачка ;) Нищо не разбирам от този бизнес, иначе бих ти казал нещо. Дори май познати нямам да се занимават с това. Желая късмет и успех.

lobos
28.04.2010, 17:32
Лиценз имаш ли? Първо проучи какво ти трябва за лиценз и как се вади, след това мисли за цени на метали и други работи. Хубава работа, но нервите са много :)

turandot
28.04.2010, 17:38
Чувал съм, че циганите са завзели този сегмент и доста проблеми създавали.

lobos
28.04.2010, 17:44
То проблеми навсякаде има, относно ромите те са основните бизнес партньори :)
Но все пак има и предимства, че СТОКАТА НЯМА РАЗВАЛЯНЕ :)

North
28.04.2010, 17:49

Йок :) Циганите са на най-долните нива в тоя бизнес. Иначе той отдавна е монополизиран от две големи бизнес-групировки (едната е от Варна и е трибуквена, а другата е около-Софийска), босовете, на които не са и помирисвали циганин :)

Georgi
28.04.2010, 18:02
Този пазар отдавна е разпределен. А последните две години показа и какви рискове крие. Цената на желязото се срина от 60 ст. на кг. на 22ст. А постави се на мястото на такъв бизнесмен, дето е изкупил 100-200 тона на високите цени. Същото бе и при цветните метали.

мейси
28.04.2010, 18:30
А да не говорим ,че в момента се внася в България от Румъния скрап от цветни метали и от тук се изнася за други страни .Далаверата с вторични суровини беше по времето на бай Тошо и петнайсет години след 89г .Тогава който се занимаваше много се нагуши.Сега вече няма полза.

gavaga
28.04.2010, 23:05
Аз си имам представа от тоя бизнес и мога да кажа че се печели добре стига да си разумен и отговорен - бизнес като всеки друг

gavaga
28.04.2010, 23:19
Ще се радвам ако мога да помогна с нещо.

Q10
28.04.2010, 23:23
И темата не можете да изпишете правилно,а сте тръгнали бизнес да въртите

slavkovrr
30.04.2010, 16:14
Бизнес можеш да правиш , дори и да не можеш да пишеш,по-важното е да можеш да смяташ!

Ballomed
30.04.2010, 17:14
Бизнес можеш да правиш , дори и да не можеш да пишеш,по-важното е да можеш да смяташ!

Смятай ся като не можеш да пишеш, какъв бизнеш ще завъртиш :)

marketleverage
30.04.2010, 18:23
поклението което е писало предимно на латиница в чата и по форумите има проблеми да пише на кирилица отново..

а това няма нищо общо с уменията за бизнес

Remi
17.05.2010, 14:33
Кажете пункт за изкупуване на цветни метали близо до ж-к Яворов. Благодаря!

supertrader
17.05.2010, 14:42
В момента цените на металите са ниски и ще вървят нагоре и само нагоре , тъй че точно сега е строгопечевш бизнес и се очертава като такъв в близките години.

Ironhorse
17.05.2010, 16:13
След няколкото подигравателни поста ....

Г-не, :
1. Трябва да имате лиценз за търговия с черни и цветни метали.
За да го имате трябва да имате площадка отговаряща на определени изисквания.
Може да работите под чужд лиценз, ако сключите трудов договор.
Не Ви съветвам, защото ще сте зависим на 100%.
Едва ли сам можете да се оправите с документите. Аз взимам около 700 лв.
без ДДС.
Има да спазвате куп нормативни документи.
2. Задължително трябвая да се прикрепите образно казано към мощна фирма, която ще Ви изкупува отпадъка и ще Ви подава предварителна информация за цените.
3. Като всеки бизнес е печеливш, но и може да Ви завлече много. Справка Надин.
4. Трябва Ви счетоводител, който да не спори с Вас има или няма Глава 19А от закона за ДДС.

Желая успех

4i40
17.05.2010, 16:21
След днешния ден на БФБ, май сме тръгнали към пунктовете за изкупуване на отпадъци...
Поздравявам колегата за актуалната тема !!!

Факушкa
17.05.2010, 17:09
Най-добре е да се отвори такъв пункт близо до Кремиковци. ;)

slavkovrr
17.05.2010, 20:39
Даа,виждам моята тема пак е станала актуална.След първоначалните забележки за правописа,имаше и някой конкретни отговора,дори и предложения за съдействие, ако реша нещо да правя!За което благодаря!
1.Никъде не съм написал ,че ще правя такъв бизнес,макар , че ми се върти в главата.
2.Разбрах, че евентуално ще ми трябва лиценз (бях чул, че се изисква такова нещо),което мисля въобще няма да е някакъв проблем за мен,колкото и проблематично да го представят някой хора (не искам да обиждам никой)!
3.По голям проблем за мене е да намериш подходящото място, където да направиш такъв пункт (склад).
4.Никой не ми отговори на въпроса каква е брутната печалба на кг (изкупено желязо от брата ром и после от преработвателите-разликата остава за пункта),демек колко остава за пункта на кг за различните видове метал.( Това е обяснение за по-тъпите като мен.)
5.Чувал съм ,че голям проблем е хората които работят в склада ,много крадяли !
И накрая ,дали да не се замисля за едно складче до Дамбовците,а?
АА,пропуснах за счетоводителите,ама за тях ще пусна някоя отделна тема!
Само да попитам за офертата (около 700 лв. без ДДС),трябва да е на счетоводил или на адвокат,който иска за регистрация на фирма еди колко си лв.
Може да съм" неграмотен",но не съм прост идиот!!

Ironhorse
18.05.2010, 09:27
Офертата от 700 лв. без ДДС, не е за счетоводител или адвокат, а хора като мен.
Ние сме:
1. Специалисти по екологично законодателство
2. Специалисти по определена група отпадъци изготвящи ОВОС, ЕО и тн.
3. Специалисти даващи конкретни решения в реализацията на отпадъци.
4. Специалисти, които са от самото начало заедно с инвеститора до пускането на производството и след това.
5. Специалисти спестяващи пари, време и проблеми с екологията и контролните органи

Естествено като във всяка сфера има и некадърни, и те са точно обратното на изброеното.

Бруто или чиста печалба никой не може да ти каже.

Този бизнес наподобява малко форекса ....

Ironhorse
19.05.2010, 00:55
Предстоят съществени промени в законодателството, ако не бързаш задръж !!!

мейси
20.05.2010, 22:31
Пунктовете за вторични суровини хлопват кепенци?Според Евдокия Манева има силно възражение срещу тях в сегашния им вид

20.05.2010 21:42

Възможно е пунктовете за вторични суровини да бъдат закрити или предоставени на организациите за оползотворяване на отпадъци.

Това обяви заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева по време на международен семинар на тема "Управление на биологичните отпадъци в Европа – демонстриране на добрите практики".

По думите й има силно възражение срещу съществуването на пунктовете по сегашния начин.

“Това са неугледни места, които съществуват и в гъсто населени райони”, отбеляза Манева.

Тя бе категорична, че трябва да се преразгледат критериите, по които се дават разрешения за съществуването им и се определят местата, на които да бъдат организирани.

“Имаме сигнали от оползотворяващите организации, че силно се е повишила цената на отпадъчната хартия. Много хора я изземват от съдовете за разделно събиране и я предават в пунктовете срещу заплащане”, обясни Манева и продължи:

“Налага се организациите, които са инвестирали в съдовете и системата за разделно събиране, да изкупуват от пунктовете хартията, за да изпълнят целите си, което е абсурд”.

Според Манева до края на годината ще има изцяло нов Закон за управление на отпадъците, тъй като се налага прилагането на нова директива в тази област.

“Всички направления, за които сме констатирали проблеми, ще намерят решение в него”, категорична бе тя.

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2010/05/20/punktovete-za-vtorichni-surovini-hlopvat-kepenci.91383

INSIDER-A
20.05.2010, 22:45
Пунктовете за вторични суровини хлопват кепенци?Според Евдокия Манева има силно възражение срещу тях в сегашния им вид

Ей, най-накрая се сетиха да изстрелят мутрите и от този бизнес :D

slavkovrr
21.05.2010, 16:39
Браво,някой хора подсказаха че ще има промени, и това явно ще се случи!!
Не че съм се запътил нещо да правя,то в този момен за правене ли е нещо , въобще?А може и да не съм прав?!
Още веднъж браво за инфото!1

Императорът
23.05.2010, 15:23
Проблемът не е в самото изкупуване на вторични суровини като идея, а в неприкосновеността на крадците. Пълен абсурд е в една нормална държава бандити да разграбват ЖП-инфраструктурата, често подлагайки на огромен риск животът на стотици хора, а т.нар. "държава" да нехае за това. Действията на тия мародери да бъдат приравнени с тероризъм и те да бъдат смазвани с безмилостни мерки, вкл. въоръжени патрили и стрелба на месо в невралгическите участъци.
Помним и случаят в Бяла Слатина, когато цяла фабрика посред бял ден бе нападната и разграбена от над 1000 хъхрещи отрепки, а ушевите боклуци само наблюдаваха, без да си мръднът пръстът да защитят собствеността на данъкоплатците.
От друга страна циганите, дето копат покрай Кремиковци и обират истински отпадъци - захвърлени безформени буци чугун, прочиствайки земята - те какво са виновни, че да им отнемат препитанието?

мейси
23.05.2010, 16:01
Проблемът не е в самото изкупуване на вторични суровини като идея, а в неприкосновеността на крадците. Пълен абсурд е в една нормална държава бандити да разграбват ЖП-инфраструктурата, често подлагайки на огромен риск животът на стотици хора, а т.нар. "държава" да нехае за това. Действията на тия мародери да бъдат приравнени с тероризъм и те да бъдат смазвани с безмилостни мерки, вкл. въоръжени патрили и стрелба на месо в невралгическите участъци.
Помним и случаят в Бяла Слатина, когато цяла фабрика посред бял ден бе нападната и разграбена от над 1000 хъхрещи отрепки, а ушевите боклуци само наблюдаваха, без да си мръднът пръстът да защитят собствеността на данъкоплатците.
От друга страна циганите, дето копат покрай Кремиковци и обират истински отпадъци - захвърлени безформени буци чугун, прочиствайки земята - те какво са виновни, че да им отнемат препитанието?
Импе а знаеш ли кога държавата и органите започнаха да нехаят за разграбването ??Точно след така наречената демокрация.Преди 1989г нямаше такова нещо да се предават особенно цветни метали от циганьорите па камо ли разграбват ЖП-инфраструктурата.Водеше се отчет с имената и ЛП и ай някой е предал цветни метали или някой друг отпадък в по голямо количество веднага Стопанска полиция/сегашната икон.полиция/ почваше разлседване и се стигаше до присъди за кражба.След 1989г вторичните суровини преминаха в частни фирми купуващи метали и на база на това има и кражба за вторични суровини. Според мен има два начина за да се пресекат кражбите 1.Трябва да се закрият тези фирми, които изкупуват от случайни продавачи, без ясен произход на отпадаците.
2.Ако не се закрият да се упражнява строг контрол и освен крадците да го отнасят и собствениците на пунктове ако трябва и деянието да е инкриминирано било то за разграбват ЖП-инфраструктурата и прочее елементи от обществената инфраструктура.Иначе няма оправия и това от линка http://dnes.dir.bg/news.php?id=6338570 което давам ще продължава http://forum.skycode.com/img/i_mad.gif http://forum.skycode.com/img/i_mad.gif http://forum.skycode.com/img/i_mad.gif

DIDO-
23.05.2010, 16:13
Няколко въпроса от мен тъй като не ми е много ясен този бизнес:
Искам примерно да открия база в която схте се изкупуват пластмаси, стъкла и други. Всички постъпили материали ще се обработват - режат, чупят и балират за по-лесно транспортиране. След това ще се продават на фирми от Италия, Унгария, Естония където ще си ги обработват.
Та за тази дайност трябва ли ми лиценз, разрешително и т.н?

supertrader
23.05.2010, 16:27
Проблемът е точно такъв , не е проблема в това че се събират суровини а в това че се краде.И с тези лицензи са ми много съмнителни че са организирана престъпност - лицензирана.

мейси
23.05.2010, 18:31
Няколко въпроса от мен тъй като не ми е много ясен този бизнес:
Искам примерно да открия база в която схте се изкупуват пластмаси, стъкла и други. Всички постъпили материали ще се обработват - режат, чупят и балират за по-лесно транспортиране. След това ще се продават на фирми от Италия, Унгария, Естония където ще си ги обработват.
Та за тази дайност трябва ли ми лиценз, разрешително и т.н?
Ей тук в ЗУО http://lex.bg/laws/ldoc/2135472222 си пише всичко.Естествено,че ще трябва да имаш лиценз.А в тоя линк http://www.mi.government.bg/norm/nar.html?id=141192
който го интересува да погледне Наредбата за реда за извършване на търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали

Проблемът е точно такъв , не е проблема в това че се събират суровини а в това че се краде.И с тези лицензи са ми много съмнителни че са организирана престъпност - лицензирана.
Te и преди 89г се събираха вс но не се крадеше .Причината следеше се стриктно.След като тоя бизнес премина в частни ръце и то в определени фирми и на бай Мангал му дадоха права и защита естествено,че поголовно ще крадът де що има като отпадък и ще се предава в пунктовете.А всичко се свежда до едно просто разпореждане (едно време му казваха "постановление" на МС: "Забранява се търговията с цветни и черни метали за скрап на територията на Р. България". http://forum.skycode.com/img/huh.gif http://forum.skycode.com/img/huh.gif http://forum.skycode.com/img/huh.gif

DIDO-
23.05.2010, 19:28
Точно в този зако е описано, че не се изисква разрешително ако на площадката се обработват само неопасни отпадаци.

мейси
23.05.2010, 20:13
Точно в този зако е описано, че не се изисква разрешително ако на площадката се обработват само неопасни отпадаци.
Кой член от ЗУО визираш?Чл.12ал.2 ли?От 21 години не съм в тоя бранш и към днеша дата не мога да твърдя на 100% какви са изискванията ,но видно от линка http://www.niktrans.com/images/razreshitelno.pdf който е даден на фирма занимаваща се с отпадъци вкл.и пласмаса и стъкло все пак се иска разрешение за извършване на тая дейност най -малко от МОСВ

rdss5
22.08.2010, 19:40
знае ли някой какъв е реда да се извади лиценз ако не живееш в софия и колко ще струва -ако някой знае моля да отговори :cool:

Ironhorse
23.08.2010, 19:39
знае ли някой какъв е реда да се извади лиценз ако не живееш в софия и колко ще струва -ако някой знае моля да отговори :cool:

Колега, опиши какво точно искаш да правиш, с какви материали и къде ти е площадката (каква е собствеността), в населено място ли е ?!
Ако визираш лиценза за черни и цветни метали
1. Цената е една и съща от където и да си в България.
2. Преди да се подадат документи за лиценз трябва да се свърши друга не малка работа.

Така че дай повече инфо

rdss5
23.08.2010, 20:58
Колега, опиши какво точно искаш да правиш, с какви материали и къде ти е площадката (каква е собствеността), в населено място ли е ?!
Ако визираш лиценза за черни и цветни метали
1. Цената е една и съща от където и да си в България.
2. Преди да се подадат документи за лиценз трябва да се свърши друга не малка работа.

Така че дай повече инфо

площадката си е в населено място в промишлена зона и е под наем -какво искам - да купувам черни и цветни метали и да ги препродавам зная как става само нямам лиценз имам си камион имам си всичко необходимо за тази дейност само лиценз нямам мисля че струваше 5000 лв но това беше преди години опиши ми по подробно къде трябва да извадя необходимите документи - ако обичаш и какви са тези други неща които трябва да направя - благодаря предварително

Ironhorse
24.08.2010, 10:20
Ето стъпките от начало до край. Ти прецени кои си минал.

1. Площадката трябва да отговаря на изискванията на наредбата ( оградена, охраняема, с настилка недопускаща просмукване на замърсявания в почвата, закрити помещения или контейнери за съхранение на цветните метали. Има и още.
2. Трябва да имаш рарешително по чл. 37 от ЗУО. Преди него обаче трябва да имаш фирмена програма за управление на отпадъци.
Държавната такса за одобрение на програма е 25 лв.,
Преценка за извършване на ОВОС - 280 лв.
Такса за разрешително :
а) (изм. - ДВ, бр. 22 от 2006 г.) предварително третиране, разкомплектуване, оползотворяване и/или обезвреждане на отпадъци - 200 лв. за всяка от дейностите;
б) събиране, транспортиране и/или временно съхраняване на отпадъци - 100 лв. за всяка от дейностите;
Фирмата може да има само едно разрешително. Ако имаш дейности и кодове на отпадъци добре, ако нямаш, добавяш съответният отпадък, срещу:
В случаите, когато изменението и/или допълнението на разрешението за извършване на дейностите по ал. 1, т. 6 включва нова дейност, се събира следната такса:
1. за всяка нова дейност по буква "а" - 200 лв.;
2. за всяка нова дейност по буква "б" - 100 лв.
И допълнени е към програмата (още 25 лв.)
3. За издаване на лиценз се пуска
заявление, държавна такса 117 лв.

А сега кажи на кой етап си ти !

rdss5
24.08.2010, 23:08
Ето стъпките от начало до край. Ти прецени кои си минал.

1. Площадката трябва да отговаря на изискванията на наредбата ( оградена, охраняема, с настилка недопускаща просмукване на замърсявания в почвата, закрити помещения или контейнери за съхранение на цветните метали. Има и още.
2. Трябва да имаш рарешително по чл. 37 от ЗУО. Преди него обаче трябва да имаш фирмена програма за управление на отпадъци.
Държавната такса за одобрение на програма е 25 лв.,
Преценка за извършване на ОВОС - 280 лв.
Такса за разрешително :
а) (изм. - ДВ, бр. 22 от 2006 г.) предварително третиране, разкомплектуване, оползотворяване и/или обезвреждане на отпадъци - 200 лв. за всяка от дейностите;
б) събиране, транспортиране и/или временно съхраняване на отпадъци - 100 лв. за всяка от дейностите;
Фирмата може да има само едно разрешително. Ако имаш дейности и кодове на отпадъци добре, ако нямаш, добавяш съответният отпадък, срещу:
В случаите, когато изменението и/или допълнението на разрешението за извършване на дейностите по ал. 1, т. 6 включва нова дейност, се събира следната такса:
1. за всяка нова дейност по буква "а" - 200 лв.;
2. за всяка нова дейност по буква "б" - 100 лв.
И допълнени е към програмата (още 25 лв.)
3. За издаване на лиценз се пуска
заявление, държавна такса 117 лв.

А сега кажи на кой етап си ти !

всичко имам документи нямам -трябваше да посочиш в кои институции трябва да ходя то е ясно парите ще ги дам - и мн сложно си го написал но нищо все пак мн благодаря
аз когато регистрирах фирма платих на адвокат сега аз искам да предвижа нещата

Ironhorse
25.08.2010, 09:16
всичко имам документи нямам -трябваше да посочиш в кои институции трябва да ходя то е ясно парите ще ги дам - и мн сложно си го написал но нищо все пак мн благодаря
аз когато регистрирах фирма платих на адвокат сега аз искам да предвижа нещата

Безкрайно по-лесно е да регистрираш фирма.
Единствената институция, която трябва да посещаваш е съответната РИОСВ.
Без да те обиждам сам няма да се оправиш !
Защо съм сигурен, ами малки и големи фирми ползват услугите ми, защото колкото и да четат закони служителите им пак им връщат документите. Нормативната база която трябва да прочетеш е доста голяма.Не само закони, наредби, наредби, наредби ....., и указания !!!
Като искаш сам запомни, че трябва да се впишеш и в регистъра по ЗОПОЕЩ, както и да имаш програма.

В най добрият случай ще ти трябват около 4 до 5 месеца за да извървиш стъпките от А до Я!
Все пак ти желая успех !!!

rdss5
25.08.2010, 15:19
Безкрайно по-лесно е да регистрираш фирма.
Единствената институция, която трябва да посещаваш е съответната РИОСВ.
Без да те обиждам сам няма да се оправиш !
Защо съм сигурен, ами малки и големи фирми ползват услугите ми, защото колкото и да четат закони служителите им пак им връщат документите. Нормативната база която трябва да прочетеш е доста голяма.Не само закони, наредби, наредби, наредби ....., и указания !!!
Като искаш сам запомни, че трябва да се впишеш и в регистъра по ЗОПОЕЩ, както и да имаш програма.

В най добрият случай ще ти трябват около 4 до 5 месеца за да извървиш стъпките от А до Я!
Все пак ти желая успех !!!
никак даже не се обиждам -както си го написал наистина ще ми е мн трудно , тъй като ви ползват услугите -каква ви е цената къде ви е седалището - защото ако сме в един и същи град може да поискам да ползвам услугата ви

Ironhorse
25.08.2010, 17:34
rdss5

С най-голямо удоволствие бих ти везел парите, НО ...
През септември ще има промени в ЗУО отнасящи се точно до дейността за изкупуване на черни и цветни метали.
Русе ми е по "диагонал", аз съм за Пловдив и в радиус от 100 км.
Иначе си приготви от .... до 1500 за цялата работа. Дали съм аз или друг все тая.
Ако ти искат повече бих ти свършил работа и по интернет (сканираш документи, скици и т.н., а аз ти изпращам готовите материали, разпечатваш и ги подаваш в РИОСВ), ако много зор даваш.
И все пак те съветвам да изчакаш ...

lobos
25.05.2011, 16:42
Някой има ли яснота за новите изисквания за ЗУО ? Къде могат да се лицензират площадки и какви са условията затова ?

netware5
25.05.2011, 17:04
Един практически съвет. Не е нормативно изискване, но на практика е задължително:

Трябва да си купиш апаратура за измерване на радиация и да обучиш човек да работи с нея. Друг вариант е да сключиш договор с външна фирма да провежда радиационен контрол на площадката. В противен случай ще береш големи ядове.

Ето защо:

1. В крайна сметка целта на твоя пункт е да събере металите и да ги продаде на някой по-голям, най-добре директно на завод за преработка като "Стомана - Перник" например.

2. Поради голямата вероятност за попадане на безстопанствени радиоактивни източници в скрапа, всички заводи у нас и в чужбина са оборудвани с контрол на входящия скрап.

3. Като сработи алармата на порталния детектор, заводът веднага спира и връща цялото транспортно средство без да се вслушва в никакви обяснения. Дали ще е цял вагон или ТИР - хич не им пука. Карат доставчика да си го разтовари, да намери източника, да викне гробарите от ДПРАО и да им плати за погребване. После пък БДЖ или друг превозвач също гърбят доставчика да почисти транспортното средство, ако не дай си Боже е замърсено. Отделно ако източникът е "по-особен", случаят може да привлече вниманието на разни неприятни институции и да пишеш дълго време обяснения в хладни мази ..... :D

4. С една дума - миг невнимание, когато циганинът ти предава откраднат дефектоскоп, после месеци разправии и финансови загуби, щото ще ти върнат примерно 20 тона ТИР заради едно малко нещо, събиращо се в дланта ти. Отделно неприятностите с разни строго облечени господа с тъмни очила.

5. Още по-тежко е положението, ако решиш да продаваш не на Стомана - Перник, или КЦМ, или на някой по-едър прекупвач, а решиш да изнасяш в чужбина. Тогава като звънне алармата на входа на някой чужбински завод, направо ти режат главата до кръста във финансово отношение, и после вече те почват отпред-отзад докато пукнеш.

Та изводът е: Ако искаш да си отвориш пункт за скрап - инвестирай в радиационен контрол. Другото - отделно ......

ert
21.06.2011, 16:34
Какво ново в бизнеса тук?
Май първи излиза от кризата след като и Кремиковци беше купен за скрап, явно има пари в тази дейност.
Странно обаче че се чува за някакъв протест утре на центъра на София ...

lobos
21.06.2011, 17:21
Какво ново в бизнеса тук?
Май първи излиза от кризата след като и Кремиковци беше купен за скрап, явно има пари в тази дейност.
Странно обаче че се чува за някакъв протест утре на центъра на София ...

http://scrap-bg.com/796/

lobos
21.06.2011, 17:31
Мястото е гр.София , Западната и Северната страна на Народното събрание от 12.00 часа na 22.06.2011.

Нека всички,които не са съгласни с новия проекто закон за управлние на отпадъците и ограничителните му действия спрямо българските граждани и фирми, да присъстват на площада и да заявят открито,че подобна политика вместо да гради, разрушава бизнеса и оставя стотици и хиляди българи без препитание.

Натрий
21.06.2011, 22:06
Какво препитание, бе лобос!
Да ти откраднат желязната врата от лозето за да я върнат на вторични суровини на какво прилича?
Не стига това ами кабели се крадат, шахти кво ли не. Това направо е узаконена кражба с тези пунктове. И вие изкупвачите участвате в нея. Сега ревете, че ви ограничават да купувате крадено. Че и протести!
Невероятно безочие към останалите 7 млн. граждани.:mad:

pernik
22.06.2011, 09:12
Няма лошо, новият проект за ЗУО е необходим на големия бизнес, още повече че последните промени на ЗУО от преди 2 месеца се приеха спокоино и сега може да се премине към окрупняване на бизнеса.
Всички помним оня списък на МВР с колите на Надин и ПИБ дето не трябва да бъдат спирани за проверка, после и покупката на Кремиковци за скрап, логичното е сега да променят и ЗУО за да бетонират бизнеса си.
Надин дали протестира днес?
Я някой от бизнеса да каже какво е положението тук и дали си струва човек да си открива пункт за изкупуване на скрап това лято?

simo.smo
22.06.2011, 10:01
Какво препитание, бе лобос!
Да ти откраднат желязната врата от лозето за да я върнат на вторични суровини на какво прилича?
Не стига това ами кабели се крадат, шахти кво ли не. Това направо е узаконена кражба с тези пунктове. И вие изкупвачите участвате в нея. Сега ревете, че ви ограничават да купувате крадено. Че и протести!
Невероятно безочие към останалите 7 млн. граждани.:mad:

Абсолютно съм съгласен. Не знам колко хора щели да останат без работа (14 000 мярнах в една статия), но знам, че цяла България пищи от кражби! Изнесоха вилите на хората, далекопроводи, ж.п. линии и какво ли не. За да изкара някой циганин 100 лв. нанася щети за 10 000 и т.н. Да сложат контеинери за метали, ще си хвърлям металните отпадъци там!

bshopov
22.06.2011, 10:14
Да ги затварят тези пунктове, въобще не ме интересува този гаден бизнес, който толерира циганите и крадците на дребно

lobos
23.06.2011, 19:07
Относно кражбите - ако МВР не си върши работата, те няма да спрат, просто тогава няма да се правят платени репортажи по медиите, а ще се споменава просто, че има нелегални леярни и пунктове, които ги има и в момента. С този закон се въвежда монопол в отрасъла. За да си позволи някоя фирма да купува крадените и забранени от закона отпадъци трябва да е фирма с много власт и пари, незаконен пункт или леярна, едва ли някоя малка фирма би си рискувала бизнеса. Защо, когато си купуваме бяла техника си плащаме 20 % ДДС и защо трябва да предаваме същите вещи на държавата безплатно ?!
Относно протеста - понеже никъде не стана ясно с какво не сме съгласни в промените в закона за управление на отпадъците - не сме съгласни с монопола да останат 4 или 5 фирми, пълната забрана за изкупуване на отпадъци от физически лица, но подкрепяме за по - строги мерки както и 24 часовото видеонаблюдение и пазене на записите за 1 година назад, както и площадките да бъдат изнесени извън жилищните райони. Подкрепяме забраната и за изкупуване на шахти, части от железопътната инфраструктура и елементи от електроснабдителната мрежа. Съгласни сме за по - големи глоби и санкции и отнемане на лицензи за тези, които нарушават закона. Лошото е, че няма диалог и обсъждане на новите промени с малки и средни фирми, а просто се вкарва монопол, като затова спомагат и медиите. Като пример - снощи по БТВ съобщават, че на протеста е имало около 1000 души. Само по време на протеста имаше 20 автобуса, които не ги пускаха да влязат в София. След намесата на организаторите автобусите бяха допуснати почти накрая на протеста. Имаше над 140 автобуса от цяла България, отделно микробуси и коли, както и хора от столицата. Пред парламента имаше поне 5000 човека - хора, които са гласували за тези, които са вътре. Никой от тях не излезе да види за какво сме там. Вчера бяхме ние - скрападжийте, но утре или в другиден може да сте ВИЕ и да сте много повече, но медиите ще покажат и ще кажат това, което им наредят. За съжаление - ТОВА Е БЪЛГАРИЯ ... МОНОПОЛ И МЕДИЙНО ЗАТЪМНЕНИЕ ...

Copacabana
23.06.2011, 19:13
Ами то да бяха само кражбите, колко хора са убити, за това че някой се е опитал да си защити собствеността. Предпочитам такъв закон пред това дали ще има монополи или не. А и тука не става въпрос за монопол. Големите ще си останат на пазара. Покрай целия шум дано и да се правят и по щателни проверки.

lobos
23.06.2011, 19:35
Ами то да бяха само кражбите, колко хора са убити, за това че някой се е опитал да си защити собствеността. Предпочитам такъв закон пред това дали ще има монополи или не. А и тука не става въпрос за монопол. Големите ще си останат на пазара. Покрай целия шум дано и да се правят и по щателни проверки.
За теб май е по - важно да останат само големите, отколкото да се спрат кражбите. Ако някой е убил за 10 лева метал той едва ли ще се спре за 10 лева без значение по какъв начин, докато не е хванат и наказан от закона.

The Big One
23.06.2011, 23:05
Абсолутна забрана за изкупуване от физически лица.Иначе кражбите не спират.Нито камери,нито контрол спасяват.Крадеца краде капака на шахтата или релсата, нарязва го с оксижена за минути до неузнаваемост,отива на пункта,дава го,казва че са изрезки и си тръгва с парите.

Copacabana
24.06.2011, 10:52
За теб май е по - важно да останат само големите, отколкото да се спрат кражбите. Ако някой е убил за 10 лева метал той едва ли ще се спре за 10 лева без значение по какъв начин, докато не е хванат и наказан от закона.
Да, изключително много съм заинтересуван за съдбата на големите. :D. Виж, ясно е че полицията няма капацитет да се справи с проблема. Дори самите потърпевшите не успяват, при това дружества с големи възможности. Далеч съм от мисълта, че проблемите ще се решат, като с магическа пръчка. Но пък виждам някакво решение, чрез този закон. Освен това има няколко неща които ще се прокарват. И едно от тях е да не се изкопуват метали от физически лица. Това точно няма как да навреди на бизнеса.

pernik
24.06.2011, 11:00
Да, изключително много съм заинтересуван за съдбата на големите. :D. Виж, ясно е че полицията няма капацитет да се справи с проблема. Дори самите потърпевшите не успяват, при това дружества с големи възможности. Далеч съм от мисълта, че проблемите ще се решат, като с магическа пръчка. Но пък виждам някакво решение, чрез този закон. Освен това има няколко неща които ще се прокарват. И едно от тях е да не се изкопуват метали от физически лица. Това точно няма как да навреди на бизнеса.Блаженни са вярващите ...
Проблемът никога не е бил в закона. И сега си има регулации, лицензи и т.н. изисквания, реално проблемите ги правят нелицензираните пунктове, които нито са имали някога лиценз, нито удържат 10% по ЗДДФЛ и така са много по-конкурентни от законните, нито ги лови закон щото няма кой да мине да ги затвори.
Да не мислите че като приемат новия закон пак няма да има нелегални пунктове и пак няма да се влачат метали към тях? Ще има, разбира се, ама нека време да мине и сами ще разберете че проблемът е в нелегалните.

The Big One
24.06.2011, 11:28
Да не мислите че като приемат новия закон пак няма да има нелегални пунктове и пак няма да се влачат метали към тях? Няма да се влачат метали към тях щото няма да им плащат за тия метали.
Ще има, разбира се, ама нека време да мине и сами ще разберете че проблемът е в нелегалните.Разбира се че и нелегалните са проблем/не го обсъждаме щото всички го знаят това/.

pernik
24.06.2011, 11:39
Няма да се влачат метали към тях щото няма да им плащат за тия метали.
Разбира се че и нелегалните са проблем/не го обсъждаме щото всички го знаят това/.
Я пак помисли? Нелегалните пунктове ще плащат, и дори няма да има значение колко , в смисъл ще могат да си позволят да работят на много ниски цени, щото няма да има легална конкуренция, т.е. общинските пунктове ще вземат без пари, нали? Ти знаеш ли с толкова голяма печалба, каквато ще могат да си докарват нелегалните, колко нещо ще могат да подкупят и как никой няма да ги пипне?
То и сега нелегалните имат законови предимства пред легалните, не събират 10% за държавата, само това да погледнеш им е достатъчно да отсирят легалните с конкуренция. Отделно никой не ги проверяват, нямат административни разходи да водят няколкото камари бумащини които водят легалните по закон, и т.н.
Проблемът е ще държавата не контролира дали се спазва сегашния ЗУО, и едва ли и бъдещия ЗУУО ще бъде следен да се спазва. Като няма кой да прилага закона, както и да се напише, резултатът пак ще е никакъв.

The Big One
24.06.2011, 11:42
Я пак помисли? Нелегалните пунктове...Ами аз нали казвам че и нелагалните са проблем.В смисъл - ти май ме разбра че говоря за нелегалните.Така е-цитирах те неправилно.

Значи нещата са така:
Нелегалните ги затварят - това е ясно.
Останалите не плащат.
Мангустите и всички "берачи" на метали - духат супата.

master of the seven seas
24.06.2011, 12:14
Я пак помисли? Нелегалните пунктове ще плащат, и дори няма да има значение колко , в смисъл ще могат да си позволят да работят на много ниски цени, щото няма да има легална конкуренция, т.е. общинските пунктове ще вземат без пари, нали? Ти знаеш ли с толкова голяма печалба, каквато ще могат да си докарват нелегалните, колко нещо ще могат да подкупят и как никой няма да ги пипне?
То и сега нелегалните имат законови предимства пред легалните, не събират 10% за държавата, само това да погледнеш им е достатъчно да отсирят легалните с конкуренция. Отделно никой не ги проверяват, нямат административни разходи да водят няколкото камари бумащини които водят легалните по закон, и т.н.
Проблемът е ще държавата не контролира дали се спазва сегашния ЗУО, и едва ли и бъдещия ЗУУО ще бъде следен да се спазва. Като няма кой да прилага закона, както и да се напише, резултатът пак ще е никакъв.

Когато знаеш за нелегален пункт има мнооого просто решение. Нарича се СИГНАЛ. Няма как без да бъдат уведомени, полицаите или съответните инспектори да затворят пункта.
И ако се приеме закона за забрана изкупуване от физически лица,КАК нелегалният пункт ще си предаде нелегалният скрап????? Да не би да го изнесе зад граница:confused::confused:

pernik
24.06.2011, 12:24
Когато знаеш за нелегален пункт има мнооого просто решение. Нарича се СИГНАЛ. Няма как без да бъдат уведомени, полицаите или съответните инспектори да затворят пункта.
И ако се приеме закона за забрана изкупуване от физически лица,КАК нелегалният пункт ще си предаде нелегалният скрап????? Да не би да го изнесе зад граница:confused::confused:
Абе мастър ти в БГ ли живееш или на марс? Сигнал пробвал ли си да даваш? Пробвай и тогава говори, ако даденият орган е близък с пункта, което е задължително, щото органите и те имат интереси и не спят зимен сън, мислиш ли че ще има реакция?
А нелегалните пунктове и сега си оправят стоката с фиктивни документи, как мислиш я продават на легални места? Има схеми, я за производствен отпадък ще изкарат документ, я че режат завод по подобие на рязането на Кремиковци и от там е стоката ...

polina
28.06.2011, 13:28
Всеки ден сме очевидци на каруците в центъра на София, разкарващи жици и метали. Това столица ли, е едно на ръка и второ докога ще е това безконтролно предаване на суровини? Силно се надявам да се вземат мерки и да проработи тоя закон, дето на някои дето имат интерес не йм се хареса...

lobos
28.06.2011, 18:34
Всеки ден сме очевидци на каруците в центъра на София, разкарващи жици и метали. Това столица ли, е едно на ръка и второ докога ще е това безконтролно предаване на суровини? Силно се надявам да се вземат мерки и да проработи тоя закон, дето на някои дето имат интерес не йм се хареса...
Подай сигнал в МВР или КАТ:D

коки
28.06.2011, 18:47
...Сигнал пробвал ли си да даваш? Пробвай и тогава говори, ако даденият орган е близък с пункта, което е задължително, щото органите и те имат интереси и не спят зимен сън, мислиш ли че ще има реакция?
Ако имаш доказателства за това което пишеш ,ето къде можеш да подадеш сигнал
http://nocorr.mvr.bg/ и бъди сигурен ,че ще се задействат.Нищо не ти пречи и тук
http://www.mvr.bg/presscentar.htm сигналче да подадеш .Когато ми се е налагло да сигнализирам за някаква неуредица по телефонът им , винаги са реагирали

onakilev
28.06.2011, 18:53
Всеки ден сме очевидци на каруците в центъра на София,

в кой център живееш :eek:

Като спрат да плащат за металите кой ще събира боклуците, които българина едва ли ще спре да хвърля под път и над път?

Монополистите ли?

Ей, завидяха и на клошарите...

SStoilov
28.06.2011, 19:13
Далаверата е много по голяма и се вижда между редовете на сделката с Кремиковци , и проектите за изменение на няколко закона.

1. Разкарват болшинството малки фирми от бизнеса.
2. Право за опериране на площадки ще имат само фирми сключили договори с много общини ( т.1 плюс бариера за нови мераклии)
3. "гражданите" предават "безплатно" металбите си отпадаци ?!?

"Гражданите" за ЕРБ не са корумпирани сетествено. АМА ХИЧ НЕ СА.

lobos
28.06.2011, 19:28
http://scrap-bg.com/854/

onakilev
28.06.2011, 19:37
Далаверата е много по голяма

И още по-дълбока! Милиционерите (които са много лоши мутри) имаха един проблем последните години - много нелегални бизнеси се бяха обезсмислили и умираха (изчезнаха границите), ноо..
Сега възобновихме цигарената контрабанда.

Ще направим и още 1 бизнес напълно нелегален, вместо да накараме полицията да си свърши работата.. И всички ще са доволни (щото за без пари никой няма да предава)

KOVE
14.07.2011, 11:20
И още по-дълбока! Милиционерите (които са много лоши мутри) имаха един проблем последните години - много нелегални бизнеси се бяха обезсмислили и умираха (изчезнаха границите), ноо..
Сега възобновихме цигарената контрабанда.

Ще направим и още 1 бизнес напълно нелегален, вместо да накараме полицията да си свърши работата.. И всички ще са доволни (щото за без пари никой няма да предава)

ТОВА е първото смислено нещо, което прочитам и се плесвам по челото. Ами да разбира се, има и черешка на тортата - за старите авери от МВР

KOVE
14.07.2011, 11:24
Моля нека да е ясно - ТОЗИ ЗАКОН НЯМА НИЩО ОБЩО С КРАЖБИТЕ!!!!!!

Просто ГеРойко оставя няколко послушни фирми, които съответно ще снасят...
Така прави и с други браншове - строителство, хотелиерство, горива, зърно и т.н.
Това е най-мега-гига-ограбване на нацията по икономически структури...
Всичкото фирми, които извършват НЕЩО са "наши", а "чуждите" се изхвърлят...

относно скрапа:
При случаи на предадени материал и крадец на полицията прокуратурата е безсилна (реални случаи).......
....... но затова пък вижте сами, помислете и пак да обсъждаме - Кремиковци се реже в момента - учудваща експедитивност не мислите ли? от кой? от Цеко Минев и остатъкът от Надин ....

КАК СЕ РЕЖЕ КРЕМИКОВЦИ БЕЗ УЧАСТИЕ ОТ НАЙ-ВИСОКО НИВО????

Нишка 2:

Цеко чрез Първа инвестиционна "взе" на "задлъжнелите" от Надин Завода за електронен и електрически скрап (ЕЕС). Само че, този завод има огромен за мащабите на България капацитет - Необходим е ЕЕС от целият баркански полуостров и пак няма да е достатъчен (скрапа за капацитета на завода)....

Значи излиза, че организирането на населението да предава БЕЗВЪЗМЕЗДНО ЕЕС е ключово нали така? Оставяме настрана екотаксите, но един следен сценарии дали ви изглежда възможен или по-скоро да?

5 фирми режат Кремиковци 2 год. - до тогава всички средни и малки са аут и ние владеем пазара

Ballomed
14.07.2011, 12:06
3. "гражданите" предават "безплатно" металбите си отпадаци ?!?

Е тва е. Вторични суровини трябва да са държавани, да се намират до районното, да не се плаща за метални отпадъци, да има глоби ако ги хвърлиш на друго място. Има СМЪРТНИ случаи заради откраднати шахти!!! А ако погледнем загубите кито се нанасят, предпочитам 2000 души да останат без работа, от колкото да покриваме стотици милиони загуби от откраднати шахти и кабели и да погребваме деца загинали заради кражбите. Дори и един жовот да се спаси като ги затворят аз съм за!!!

KOVE
14.07.2011, 12:17
Е тва е. Вторични суровини трябва да са държавани, да се намират до районното, да не се плаща за метални отпадъци, да има глоби ако ги хвърлиш на друго място. Има СМЪРТНИ случаи заради откраднати шахти!!! А ако погледнем загубите кито се нанасят, предпочитам 2000 души да останат без работа, от колкото да покриваме стотици милиони загуби от откраднати шахти и кабели и да погребваме деца загинали заради кражбите. Дори и един жовот да се спаси като ги затворят аз съм за!!!

Абе човек, събуди се бе!
откраднати шахти никой нормален търговец не купува - не става въпрос за това!!!!
те пак ще крадат шахтите и ще ги предават на незаконните леяри, които ги има и сега, и сега също пак САМО те ги купуват. РАЗБРА ЛИ?

и не са 2000

Ballomed
14.07.2011, 12:23
Абе човек, събуди се бе!
откраднати шахти никой нормален търговец не купува - не става въпрос за това!!!!
те пак ще крадат шахтите и ще ги предават на незаконните леяри, които ги има и сега, и сега също пак САМО те ги купуват. РАЗБРА ЛИ?

и не са 2000

Айде бе, все едно не съм гледал репортажите по телевизията как върнаха спирачки на влак в ПУНКТ!!! Имаше и други репортажи. Връщат ги по пунктове, може и да има свестни, но загубите са за СТОТИЦИ МИЛИОНИ годишно, и за да имат работа дали 2 или 10 000 души и да могат още толкова мангала да се напиват, не ги затварят.

бтв В моя бизнес също съм ощетен, лично аз хванах един дето ни крадеше кабели и ги връщаше познай къде? в пунктове, а в нашите кабели има токова малко мед че ни насят щети за над 2000 лв. за ад изкарат 20-30. И знаеш ли колко ме боли фара че някой пияндурник ще си загуби работата след като ми бърка на мене в джоба и ми краде хляба на мен???

onakilev
14.07.2011, 13:41
.. предпочитам 2000 души да останат без работа, от колкото ...и да погребваме деца загинали заради кражбите. Дори и един жовот да се спаси като ги затворят аз съм за!!!

Нищо няма да спасиш! Хората правят такива неща, когато са бедни. Като оставиш 2000 без работа, ще увеличиш крадците!

Виж по морето или в по-богатите държави дали някой събира металите!

ert
14.07.2011, 13:57
Нищо няма да спасиш! Хората правят такива неща, когато са бедни. Като оставиш 2000 без работа, ще увеличиш крадците!

Виж по морето или в по-богатите държави дали някой събира металите!
Абе то в нормалните страни няма такъв бизнес, поне няма такива дребни и разхвърляни пункчета за скрап, защото никой няма да се хване да събира боклуци за да изкара 10евро на ден. Да не мислите че се изкарват някакви колосани суми от циганите които ровят из боклуците?
Иначе, на запад си има големи бази, където всеки може да закара скрап, я някое предприятие да си закара някакъв отпадък, я човек да си предаде старата алуминиева дограма след ремонт, и т.н. Обаче дребни пункчета няма, по икономически съображения, не по закон.
А тук у нас, поради лошото ни икономическо положение, този бизнес има икономическа среда за развитие. Реално, държавата прави всичко по силите ѝ да ограничи бизнеса, например преди 3г. фирмите се задължиха да събират 10% ДОД от физическите лица при плащането за предаден скрап и да се предава на държавата. Малко хора знаят, че това беше истинската причина за приемането на плоския данък у нас, за да може да се иска събирането на този данък в скрападжийския бизнес, щото ако няма плосък данък не може да се сметне колко да се иска. Обаче, това докара първата вълна на развитие на нелегални скрападжийници, 10% е нещо много голямо при нормален марж от около 2-3% на какъвто се работи поради огромната конкуренция.
Истината е, че закони има, ама контрол няма. А всичко може да се реши като на запад: да се вдигнат доходите на хората и ако средните заплати станат около 500-600евро, този бизнес сам ще се свие и ще стане като на запад.

Ballomed
14.07.2011, 15:21
А всичко може да се реши като на запад: да се вдигнат доходите на хората и ако средните заплати станат около 500-600евро, този бизнес сам ще се свие и ще стане като на запад.

При нас заплатите са над тези суми, но мангала който хванах, седи на социални, беше с едно шише от полвин литър водка, седнал в 1:00 вечерта с един голям кухненски нож, реже кабели и кърка. Хванахме го на 5-тия път, загубите ни са огромни, а бай мангал изкарва по 10-15 лв. ей така, докато си пийва. При нас около веднъж в седмицата режеше, през останалото време е крадял другаде. Живее в общинско жилище - да му го сметнем подарък от държавата 300 лв., получава помощи, предполагам около 200 лв., като краде за 20 лв. вечер докато си пие водката, да приемем че краде 22 дни в месеца :), това са около 440 лв. И какво излиза 300+200+440=940 лв. или ето ти ги 500 евра. А отделно нанася щети за поне 5-10 000 лв, които ги покриваш ти, плащаш му жилището и му даваш помощи, дали тоя ще отиде да работи за 1000 лв, да му спрат помощите, да му вземат жилището, да си плаща данъците и да има работно време и задължения?

Пунктовете са вредни за България, трябва да се закрият.

KOVE
19.07.2011, 09:01
Айде бе, все едно не съм гледал репортажите по телевизията как върнаха спирачки на влак в ПУНКТ!!! Имаше и други репортажи. Връщат ги по пунктове, може и да има свестни, но загубите са за СТОТИЦИ МИЛИОНИ годишно, и за да имат работа дали 2 или 10 000 души и да могат още толкова мангала да се напиват, не ги затварят.

бтв В моя бизнес също съм ощетен, лично аз хванах един дето ни крадеше кабели и ги връщаше познай къде? в пунктове, а в нашите кабели има токова малко мед че ни насят щети за над 2000 лв. за ад изкарат 20-30. И знаеш ли колко ме боли фара че някой пияндурник ще си загуби работата след като ми бърка на мене в джоба и ми краде хляба на мен???

И какво ще стане като мангалите не могат да предават метал, А?
Правилно галфончо -- ще крадат друго - по-ценно - или мислиш че ще си свалят стандарта :))))
Просто мотива с циганите идва дюшеш на ГеРойко, но щом тук хората са толкова слепи, то....

KOVE
19.07.2011, 09:04
а да не забравя

и стотиците милиони ти ги казаха по ТЕЛЕВИЗОРА нали?

:confused: а уж Ентелегентни сме

Ballomed
19.07.2011, 09:49
И какво ще стане като мангалите не могат да предават метал, А?
Правилно галфончо -- ще крадат друго - по-ценно - или мислиш че ще си свалят стандарта :))))

Значи да ги оставим да крадат кабели, че иначе ще крадат друго. Неееее вие не сте замесени в кражбите..... Вие не купувате краден метал, вие приемате каквото Ви предатат и по този начин ни пазите да не почнат да крадат по-ценни неща...

KOVE
21.07.2011, 11:29
Значи да ги оставим да крадат кабели, че иначе ще крадат друго. Неееее вие не сте замесени в кражбите..... Вие не купувате краден метал, вие приемате каквото Ви предатат и по този начин ни пазите да не почнат да крадат по-ценни неща...

Не ми интерпретирай думите погрешно.

И никой със всичкия си не купува такива отпадъци.

Всъщност ти какво си мислиш - че ако не са няколкото килограма кабел, шахти, табели или другобществено значим предмет и едва ли не това търгуваме?

Г-не или г-жо, моята компания извършва търговия със метални суровини по целия свят по цени, определяни по различни формули, но винаги в зависимост от преките котировки на Лондонска Метална Борса.
Само стоманите биват над 3000 вида. Всеки отпадък се сортира по химичен анализ и ред други физико-химични характеристики, след което се обработва така че за крайния клиент (металургичния завод) да остане да си направи представителна плавка и след това да си го метне в пещта.
Наред е международния транспорт, плащания, арбитражиране, застраховане, сконтиране ако трябва и т.н. и разбира се най-трудното пазарлъка за задържане на РЕАЛНИЯ КЛИЕНТ, а именно доставчика.

Т.е. искам да кажа, че това е бизнес който е в условията на обърнат пазар (какъвто е суровинния) и изисква висока компетентност и специализация, за да се задържиш като патньор на Тисен Круп и подобни компании.

А вие ми говорите за няколко килограма кабели и шахти, заради които при ЧЕСТИТЕ проверки от МВР ние да си загубим лиценза.

Смях, смях в залата.

park
21.07.2011, 11:39
Кво става с новия протест за петък?
Ще бъде ли разрешен или тоззи път няма да има протест? Вече няколко дена се обсъжда проблема в комисията в НС, и все още нищо ново май няма. Кога най-после ще затворят пунктовете на дребните изкупвачи за да се намалят кражбите?

netware5
21.07.2011, 12:13

+1

Пунктовете трябва да се закрият! Няма друг начин! И мен ме боли фара за некакъв си "бизнес", който е повече от 80% сенчест и престъпен.

slavkovrr
21.07.2011, 12:32
Ей, добре че не отворих такъв пункт, когато пуснах темата:( , че сега трябваше да излизам на протест:cool:

KOVE
21.07.2011, 15:02
+1

Пунктовете трябва да се закрият! Няма друг начин! И мен ме боли фара за некакъв си "бизнес", който е повече от 80% сенчест и престъпен.

това е "бизнес" със 1.13 млрд инвестиции и над 2 млрд приходи на година, храни пряко и косвено 300 000 души

ще да са бахти шахтите и кабелите

но вие знаете ли например че да се произведе един тон метал от руда, чрез обогатяване и т.н. и да се претопи 1 тон метална СУРОВИНА - второто е около ПЕТ ПЪТИ по щадящо околната среда

нееееее

ние гУедаме БТВ :confused:

mnz
21.07.2011, 15:28
това е "бизнес" със 1.13 млрд инвестиции и над 2 млрд приходи на година, храни пряко и косвено 300 000 души

ще да са бахти шахтите и кабелите

но вие знаете ли например че да се произведе един тон метал от руда, чрез обогатяване и т.н. и да се претопи 1 тон метална СУРОВИНА - второто е около ПЕТ ПЪТИ по щадящо околната среда

нееееее

ние гУедаме БТВ :confused:
Чакай бе човек, никой не е казал че няма да имая рециклиране в България, напротив. Пак ще се преработват отпадъците, само че това ще е безвъзмездно, т.е. ти отиваш и даваш на общината старата си алуминиева дограма без пари, после общината я дава на някоя рециклираща компания без пари, а рециклиращата компания я дава за преработване най-вероятно навин, но пак за без пари, щото ако тук е за пари, ще има яки предпоставки за корупция към общините.

lobos
21.07.2011, 18:49
http://scrap-bg.com/1261/

gigow
21.07.2011, 21:11
Не е честно заради кражби на няколко точно определени метални предмети да се закрие един цял бизнес. Просто трябва да се регламентира какво НЕ МОЖЕ да се изкупува от частни лица. И който го наруши да има сериозни глоби. И отнемане на лицензи.
То всъщност и сега има такива регламенти. Неотдавна исках да предам на пункт за скраб стотина пътни знака. При предишната дейност на фирмата са били използвани, но сега са ненужни. И да ги продам с фактура и както му е редът. Въпреки че собственикът на пункта ми е много добър приятел, ми отказа. Така може да става и с капаците за шахти и със силовите и телефонните кабели.
Но не. Държавата иска да затрие цял отрасъл.
Да им давам безплатно моя метал. Да имат да вземат!
Значи като си бракувам старата немска пералня, която тежи над 100 кг (и която отдавна предадох на отпадъци, но наистина беше 100 кила), да я подаря?!?!?
Абе ние пак към комунизма ли ще се връщаме?

vanio tanov
26.07.2011, 10:14
1.4 млн. лв. задигнати от железниците

Само за 6 месеца кражбите от железопътна инфраструктура са на стойност над 1 400 000 лв.
В това число не се включват разходите за възстановяването й.
Най-много отмъкнати релси през пролетта.

19''
Не си поплюват братята роми:D

Barky
26.07.2011, 11:26
Неотдавна исках да предам на пункт за скраб стотина пътни знака. При предишната дейност на фирмата са били използвани, но сега са ненужни. И да ги продам с фактура и както му е редът. Въпреки че собственикът на пункта ми е много добър приятел, ми отказа. Така може да става и с капаците за шахти и със силовите и телефонните кабели.
Но не. Държавата иска да затрие цял отрасъл.
Да им давам безплатно моя метал. Да имат да вземат!
Значи като си бракувам старата немска пералня, която тежи над 100 кг (и която отдавна предадох на отпадъци, но наистина беше 100 кила), да я подаря?!?!?
Абе ние пак към комунизма ли ще се връщаме?
Какъв отрасъл бе брато?!
Ти тези 100 знака като частно лице ли си ги връщал, щото като юредическо нямаше да имаш проблем.
За тази пералня ако ще и 150 кила да тежи повече от 20 кинта няма да вземеш, сети се що.
Не се прай на ощипан!
Между другото, на много места ако си върнеш стария уред и купиш нов ти правят 5-10% намаление. Част от зелената политиката.

pernik
26.07.2011, 15:39
Абе като стана дума за този бизнес, че ще има ограничения, какво се чува за другия широкоразпространен подобен бизнес: изкупуванетоо на жито?
Там чакат ли се някакви промени, или като досега ще се шета насам-натам?

machell
05.08.2011, 05:51
Новият ЗУО / Закон Управление Отпадъците / -- Поредния лобиски проект и опит за възраждането на монополите, но този път частни и не без помощта на правителството!

http://www.ecometal.bg/news.php?nURL=www_3e-news_net-

Този закон има една единствена цел - да монополизира бизнеса с отпадъци в полза на няколко големи фирми и да насочи пари към определени черни партийни каси.Освен тези няколко големи фирми, които ще останат да работят, защото отговарят на условията на новия закон, всички останали средни и малки фирми ще бъдат унищожени.

Хронология на събитията; Христо Ковачки и сапуненката "Кремиковци", Първа Инвест., собственик на фалир. "Надин" и пр.

http://www.facebook.com/pages/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D 0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%A4%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D 0%B8-%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/194954023890023?sk=wall

Usercho
05.08.2011, 16:28
Въобще не ме интересува закона. Важното е да се намалят кражбите и да стане по-чисто. Площадки в центъра на града едва ли са нормална гледка в Европа.

netware5
05.08.2011, 18:00
Новият ЗУО / Закон Управление Отпадъците / -- Поредния лобиски проект и опит за възраждането на монополите, но този път частни и не без помощта на правителството!
....................................

Леле и като видях само кой се възмущава от новото законодателство ....... виден "октопод".

Само затваряне на гаражните пунктове и оставяне на пазара на няколко големи лицензирани фирми! Иначе скоро ще ни крадат и пироните от стените!

Васил Илиев
11.08.2011, 17:50
А ето още нещо което допълва картинката.

ЧЕЗ слагат кабели, “безинтересни“ за крадците
11 август 2011 / News.dir.bg

Инвестицията в проекта е на стойност 1 млн. лева.

Кабелите, които се полагат, са с алуминиев вместо с меден екран и не представляват интерес за крадците, посочват от ЧЕЗ.

До приключването на обекта потребителите, захранвани от подстанция "Хиподрума", са с намалена сигурност на доставките.

Предстои да бъдат подменени още 229 хил. метра увредени кабели в тази част на столицата на стойност близо 4 млн. лева.

machell
12.08.2011, 05:52
Тогава да забранят и банкоматите /дебитните и кредитни карти /, защото от и чрез тях се краде и се източват средствата на гражданите!

В сайта на Българска Асоциация по Рециклиране / БАР /

http://www.bar-bg.org/

можете да се "осветлите" и по останалите въпросите.

Въпрос на интелигентност и дисциплина е отпадъците да се използват

http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2011/07/26/1129215_vupros_na_inteligentnost_i_disciplina_e_ot paducite_da/

И въпрос на истинска законност, пазена от истински институции!

От коментар под статията -

И ние рециклираме. Все още само политици. Просто сме се объркали - какво да правиш, погрешния боклук....

Ballomed
12.08.2011, 08:31
Тогава да забранят и банкоматите /дебитните и кредитни карти /, защото от и чрез тях се краде и се източват средствата на гражданите!

Аз лично съм бил потърпевш от грабежи с цел да се върнат после на вторични. Щетите които ми се нанасят са 100 към 1 спрямо това което ще изкарат крадците в пунктовете. Знам за смъртен случай от откраднат капак на шахта, 24 годишно момиче загина, може би ще обясните на родителите че не купувате капаци за шахти, ами крадците си ги складират. Две седмици след като пуснаха околовръстното изчезнаха всички капаци, може би някой си ги колекционира? В Дианабад преди някоко години изчезнаха изтривалките пред входовете. Колко населени места остават без ток най-редовно? И къде Ви питам отива всичкия откраднат метал, защото ако е в пунктовете по-добре да ги затворят! Къде е ползвата за икономика, освен за една шайка крадци и убийци?

machell
13.08.2011, 07:16
Не виждам смисъл да преповтарям истините с факти, написани от потребители, които са и в този бранш - напр..KOVE.
Кражбите нямат нищо общо със структурирането на ЗУО, който цели монополизацията в сектора.
Министерството на Екологията / Манева / мотивира проесто-закона като набляга на "кражби", а не на опазване на околната среда, /в което е и същността от дейността в сектора, наред с другите, описани вече ползи./ Този факт сам по себе си показва лобизъм и защита на нечии крупни интереси. С кражбите се занимава друга институция, но ...както се казва "тяхната полиция ги пази" :)
И това е проблем не само за този сектор на икономиката.
Сега опасенията са свързани с тенденциите за възраждане на монополите, този път частни и не без съществената помощ и благословия на властимащите.

polax
01.10.2011, 12:54
Здравейте, изчетох темата и имам няколко въпроса. Става въпрос за пункт за изкупуване само и единствено на хартия и пластмаса. Как стой въпроса с лицензите, въобще какъв е законовия ред. Нямам опит, но имам идея за откриване на такъв пункт. Колко евентуално ще са първоначалните ми разходи? Моля, ако има запознати по темата да пишат мнения.
Благодаря

KOVE
03.10.2011, 08:34
Чакай бе човек, никой не е казал че няма да имая рециклиране в България, напротив. Пак ще се преработват отпадъците, само че това ще е безвъзмездно, т.е. ти отиваш и даваш на общината старата си алуминиева дограма без пари, после общината я дава на някоя рециклираща компания без пари, а рециклиращата компания я дава за преработване най-вероятно навин, но пак за без пари, щото ако тук е за пари, ще има яки предпоставки за корупция към общините.

хихихи
добреее, ще се опитам нагледно и простичко да обясня - хайде всички да си предаваме безплатно златото и среброто, щото стават обири и кражби - към общините ще има едни контейнерчета ....
ти ще скочиш, че това е лудост
е да ама металните отпадъци са СУРОВИНА, търгуваща се по целия свят, ЖИЗНЕНОВАЖНА, ЗА ДА НЯМА ИНФЛАЦИЯ И ДА СЕ ЩАДИ ОК. СРЕДА.

Така, сега кражбите НЯМАТ общо с бизнеса, а с МЕВЕРЕ, както всичко което се краде.

Има общо, че Бойко иска целия бизнес в ръцете на 2-3 фирми, за да могат да му плащат.

Ето ти нещо друго човече - преди закона да мине на първо четене ИМА ФИРМА СКЛЮЧИЛА 143 ДОГОВОРА С ОБЩИНИТЕ ??????????????????????????

Анализирай това?

polax
03.10.2011, 20:18
Здравейте, изчетох темата и имам няколко въпроса. Става въпрос за пункт за изкупуване само и единствено на хартия и пластмаса. Как стой въпроса с лицензите, въобще какъв е законовия ред. Нямам опит, но имам идея за откриване на такъв пункт. Колко евентуално ще са първоначалните ми разходи? Моля, ако има запознати по темата да пишат мнения.
Благодаря

Никой ли не знае отговорите на въпросите по-горе:confused:

gerganadraganova
06.12.2011, 13:07
Здравейте, възнамеряваме да се занимаваме с изкупуване на найлон, пластмаса, хартия и стъкло. Имаме съответното разрешително по чл.37 от ЗУО. А необходима ли ни е непременно регистрация по ЗДДС.

kefal
06.12.2011, 14:27
Здравейте, възнамеряваме да се занимаваме с изкупуване на найлон, пластмаса, хартия и стъкло. Имаме съответното разрешително по чл.37 от ЗУО. А необходима ли ни е непременно регистрация по ЗДДС.
Разбира се, това произтича от изискването за обратното самонадчисляване на ДДС при сделките с отпадъци. Съвет, изчакайте приемането на новия ЗУО, би трябвало да излезе 1-2 дена преди нова година, по стара традиция. Там ще има много орязвания за този бизнес, така че изчакайте и не давайте пари на вятъра, щото после може да се оказе че по новия ЗУО няма да можете да работите.

gerganadraganova
12.12.2011, 15:21
Благодаря ви за отговора, много съм объркана обаче. Имам ЕТ, което вече има регистрационен документ по ЗУО, в РИОСВ ми казаха че нямам нужда от регистрация по ЗДДС. Бихте ли ми обяснили по-подробно, моля. Благодаря Ви предварително.

e.kostadinov
02.01.2012, 23:34
Привет. От скоро мисля за отваряне на пункт за изкупуване на пластмаса.
Помещение имам в индустриална зона.
С документите мисля, че ще се справя.
Но няма никъде информация дали има сметка от това.
Моля за разяснение ако някой се занимава с такава дейност.

damiany
11.01.2012, 17:42
Имам пункт за търговия с отпадъци от черни и цветни метали, който се намира в града.Необходимо ли е да слагам видеонаблюдение до 15 януари при положение че до 3 месеца няма да мога да работя защото всички пунктове в града ще бъдат затворени..

lobos
11.01.2012, 18:24
Имам пункт за търговия с отпадъци от черни и цветни метали, който се намира в града.Необходимо ли е да слагам видеонаблюдение до 15 януари при положение че до 3 месеца няма да мога да работя защото всички пунктове в града ще бъдат затворени..
http://scrap-bg.com/3214/

jiwako
27.05.2012, 22:16
не знам къде да си продам стъклените съдове :confused::(