PDA

View Full Version : Недвижимите имоти са свръхнадценени

Страници : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

някой
22.01.2004, 20:21
До корект,
Сега разбирам колко нерви хабиш тука:)
Каква е твоята идея?

:))))))
22.01.2004, 21:14
Njakoi, izvnjavai, kakvo trjabva da prodava chovek, za da ima njakakav razumen return na tozi magazin ( Investicija) na vitoshka za
350 000 EUR? Neshto ne shvashtam.

Pichove, sravnjavame Sofia s cenite vav London, Viena, Prague....Kato sme staneli chlenove na EU shteli da se izravnjat.
Tova e kato da tvardish, che cenite v Harmanli (moite uvajenie kam horata ot tozi grad) shte se izravnjat s cente v Sofia. Sashototo
e i mejdu Viena i Sofia za sajalenie. Po skoro cenite vav Nesebar moje da se izravnjat s cenite v Maiorka - morski kurorti. (pak ima uslovnosti, no njama
smisal da vlizame v podrobnosti- duljina na sezon i t.n.). Sofia, pak za nashe sajalenie, shte si bude edin grad v pokraininite na
Evropeiskijat sauz, dalech ot zasega izglejdashtite da budat administrativni centrove Bruksel i Strasburg, kakto i ot finansovite centrove - London, Frankfurt....

V Bulgaria cenite na njakoi imoti shte se kachvat, no spored men s po-bavni tempove ot jelanieto na nashijat prijatel "korekt".
Razbira se, moje i da ne sam prav, balonite ne sa neshto novo za tozi svjat - spravka NASDAQ otpredi njakolko godini.
Cenite v Sofia shte se kachvat po-tri prichini:

1. Bulgarite ot chujbina - mnogo ot horata, koito zaminaha prez 90 te godini veche uspjaha da se ustanovjat, da stignat do
opredeleni pozicii i da spestjat pari. Povecheto ot tjah smjatat da se varnat njakoga v BG, ta ako shte i ot santimentalnost
za po 1 mesec godishno - zatova kupuvat. Pak kazvam, prosto veche e doshal momenta kogato emigrantitee zapochnaha
i da spestjavat.
2. Ipotechnite krediti - tuk sigurno shte ima njakakav moment na oparvane. Mnogo hora shte izgorjat. Vse pak, ako businessa v BG se razviva
vse povehe hora shte imat dohodi, pozvoljavashti im da plashtat ipotechen credit - tova e v celijat svjat. Nali tova iskahme.
3. Otnovo ochakvaneto za ES, vapreki, che edva li mnogo chugdenci biha kupili v Sofia. Po skoro bih kazal morskite i planinski kurorti -
spored men te shte sa po privlekatelni za tjah.

V momenta cena ot nad 500 EUR na kvadrat i to v centara, lozenec ili Iztok ne si struva. Pone predvid na tova, koeto predlagat povecheto stroiteli.
Izkluchenie moje da se napravi za luksozni blokove ili kvartalcheta, kato Bukston 2000. Zemjata ne moga da komentiram , ne sam zapoznat.
Korekt e prav za edno: Dobre e da se kupuva, no i vseki trjabva da si pravi smetka kakvo? kade i za kolko pari?

Drug e vaprosa, che za njakoi dobar trader na borsata, pokupkata v imot ne izglejda tolkava dobra kolkoto za slab trader. Dobrijat Trader (investitor)
moje da zatvori pari v imto, koito inache biha mu nosili pechalba.
Ako obache chovek ne e dobar investitor ili trader na forex, akcii i t.n., po dobre da si kupi imot.

Tova beshe skromnoto mi mnenie, blagodarja na tezi koito shte si napravjat truda da go prochetat.
Izvinjavam se za dulgijat posting.

Кольо Фичето
22.01.2004, 22:34
Присъединявам се към мнението на Голямата Усмивка - анализът на текущата ситуация по долу е изчерпателен и надали бих могъл да го направя толкова добре...
Аз лично смятам да продължа да печеля парите за "строежа на живота си" :-)) на българската борса.
Не ползвам вътрешна информация но резултатите са по добри от инвестиране в имоти.

До Някой - за да имаш 3000 евро наем трябва доста да се постараеш... Кажи си честно и без това си анонимен колко наем можеш да вземеш сега реално без да правиш никакви подобрения. Просто излизаш утре и намираш за една седмица най добрата реална оферта за твоя имот.

За 100 евро на ден можеш да спиш в 4-5 звезден хотел в България!

За Корект и Някой - Не го приемайте толкова лично, ние инвеститорите в български акции Ви желаем успех при инвестирането в български имоти, но все пак искам да Ви кажа че тук повечето са силно изкушени от тръпката на капиталовия пазар и изказвания от рода, че той е балон пораждат чувства подобни на това да видиш неверник с чалма да влиза в църква.
Хайде със здраве!

по-корект
22.01.2004, 23:17
А най-много се смея на това че БФБ се движела от слухове и вътрешна информация.... хахаха
Че пазара на недвижими имоти от какво се движи? Няма по прозрачен от този пазар, на БФБ, в България човеко! това е святата истина! На всяко тримесечие аз имам фреш информация за предприятието което притежавам, всеки ден без събота и неделя мога да ликвидирам цялата или част от позицията си в зависимост от това колко ми трябва, не плащам данъци от печалбата... и още ред други ДОБРИ неща
които ти на пазара на недвижимости нямаш. Аз правя всичко от къщи за разлика от търговците с недвижимости. Аз не правя подобрения, не работя с мазачи, ХЕИ, НЕК, ВиК за да си взимам парите... стоя си вкъщи пред компютъра... И ако трябва да си инвестирам всички пари в недвижимост и после да си смуча пръстите докато поскъпват или да работя за някой на 500 лв... не би. Стоя си вкъщи и търгувам! Ако искам! Твойта печалба от 100% не може да се сравнява с мойта била и 50% просто защото аз не се разправям със сметки за парното и разни брокерски къщи и такива за управление на недвижимости... Когато в България пазара на имоти стане като в Западна Европа и най-вече в Ирландиа, САЩ и великобритания - да можеш да си търгуваш мортгейджа,да го купуваш и продаваш тогава мога да мисля за твоя пазар. Или когато портфейла ми е толкова голям че мога да отделя 10% за имот и да забравя за тях и ликвидността им. Точка.
И дразниш с това че говориш като човек който не разбира... който има самочувствие придобито от сделката с едно апартаментче и си мисли че познава всички пазари в България. Много е тъпо! Ако ти си играл разумно на борсата и паралелно на пазара на имоти нямаше да изговориш нито дума от всичките ГЛУПОСТИ които изплямпа тук. Затова и ти казвам че не си ти този които ще светка хората за пазарите, защото всичко което казваш не е ново за никой от форума. Но има доста неща които са нови за теб

по-корект
22.01.2004, 23:23
Акцента ми и в това че пазара на недвижими имоти може да бъде манипулиран като всяка не-борсова стока изключително лесно. Освен това да си купя недвижим имот е като да си купя 10%-тина от някое нелиствано перспективно предприятие с налични акции които трябва да се джиросват... което е трудна и неблагодарна работа

някой
23.01.2004, 11:26
Вече казах,че в моя случай ценното е ПАРЦЕЛА И МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО МУ.
Не знам защо разглеждаш покупката на моя имот като задължителeн месечeн приход от него? - въпреки,че има и тази възможност. Но има и хора които си имат друг бизнес и възможности и просто искат да си купят хубав парцел в хубав квартал и да си построят къща в която да живеят!

P.S. Имаш мислене на бедeн човек (не искам да те обиждам),но човек който може да си позволи да даде 200К за парцел и още толкова за да си построи къща и обзавеждане,повярвай ми въобще не чака на месечен доход от наем!

корект
23.01.2004, 12:10
Добре сте се позабавлявали в мое отсъствие няколко часа :) Това е хубаво, добре е да се мисли и да се дискутира.

Някой, благодаря за подкрепата. Поне аз възприех твоите писания като такива. Прав беше обаче този, който каза че в този форум критиците на капиталовия пазар са като неверници с чалма в църква (или нещо подобно беше сравнението). Това моето си е чиста провокация към "правоверните" фенове на БФБ!

Иначе "по-корект" нещо се пооплита, щом във втория си постинг намира сам за нужно да обясни каква му е идеята.

Моите идеи пък вече са достояние от сигурно няколко месеца - в тази тема и в другата, за балона който ще пукне пръв.
Някои (не всички) от моите тези:
1. Имотите в БГ не са надценени.
2. Цените има още да се вдигат, за което си има фундаментални (и други) фактори.
3. Все пак не всички имоти си заслужават инвестицията.
4. БФБ е несериозен пазар, миналата година (и не само) на него се печелеше но това е силно рискова инвестиция.
5. Рискова е не защото принципно всяка инвестиция на кап. пазар е рискова (което знаем всички), а защото БФБ е неефективен пазар, движен изцяло от вътрешна информация и манипулации.
6. БФБ се отличава със смешна ликвидност, активните инвеститори са една шепа, институционалните български и чужди инвеститори засега подминават БФБ и доказателство за това е ниският % на инвестиции в търгувани на БФБ активи в техните портфейли.
7. БФБ, следователно, има повече признаци на балон... Надценени ли са цените на българските акции? Ами като гледам отчайващото състояние на повечето дружества които са на борсата плюс пълното нежелание на мажоритарите да уважават интереса на миноритарите плюс микроскопичния фрийфлоут, нищо добро не чака борсата в средносрочен план. Освен ако пак тренда не тръгне нагоре или пак някои позиции не тръгнат нагоре. Но както многократно обяснявах вече, последното няма да е трудно защото пазарът се манипулира с малки суми и малки обеми.
8. Цените на имотите ни растат преди всичко от сериозното търсене. Последното няма да намалее, напротив. България ще става все по-привлекателна с влизането си в ЕС. Ето Била отваря нови магазини, Теско ще идва и много много други за които на нашия пазар още не сме чували.... Да не забравяме парите на емигрантите. Българинът дава мило и драго за имот, а дори по официалната статистика на БНБ годишно последните години у нас влизат над 500млн долара от емигранти. Реалните суми вероятно са в пъти повече.
9. Банките се скъсват да отпускат кредити, все по-голяма част от които отиват за покупка на имот или за финансиране на строителство. Не е известно много хора да вземат кредит от банка за да инвестират на БФБ.

Накрая, отново желая успех на всички!
Доволен съм, че си купих имота когато беше много по-евтино. Вие не се ли радвате, когато купите подценени/евтини акции? :) Или това вашето е "радост на дребни душици"?
За интересуващите се - запален съм по нашата борса от много години, още преди повечето от вас да са станали брокери. Инвестирам и до днес. Но се опитвам да запазя и да внуша и на вас трезва преценка. Вече съм решил, че за основни доходи няма да разчитам на БФБ. Там е само игра. Ето, чакаме пак тримесечните отчети... Който вече има информацията, печели. Вътрешна информация, както знаете :)

trader
23.01.2004, 12:48
az izkarah 2000 % ot SFARM , za ikvi imoti da mislq !:))))

trader
23.01.2004, 12:49
Prosto zvu4i6 neseriozno.

trader
23.01.2004, 12:51
I 4akam 1500lv za SOFBT. Moje6 da zapo4va6 da se hili6.

trader
23.01.2004, 12:51
imam predvid na akciq

корект
23.01.2004, 12:55
Trader: ако си чел това което пиша от толкова време (а ти не си), ще знаеш какво мисля за твоя случай. Мисля че цифрите за които говориш са напълно постижими. И те поздравявам. Не виждам защо си решил, че ще те оспоря или ще те обиждам (както вие правите с мен).
Но не това ми е тезата.

Професор
23.01.2004, 12:58
Човека иска да ти каже, че при тази норма на печалба, можеш да се скриеш с нещастната си сделка с някое апартаментче...

Dinozavar
23.01.2004, 13:04
Не мога да разбера безсмисления ви спор ...приличате на малки деца, които гледат плейбой и си викат ... ех, ама тая кака само да ми падне... И вашата работа същата. Хора без работа ... лек ден .

фен23
23.01.2004, 13:07
Уж си професор, а не отчиташ, че риска на недвижимите имоти е различен
Защо не обвиниш Елана Еврофонд и Ти Би Ай Евробонд, че изкарват само 10%?
Аз знам за недвижим имот донесъл 19 пъти печалба, а Софарма не е донесла 20 пъти (2000%) за една година.

Dinozavar
23.01.2004, 13:17
И в крайна сметка, корект, професор и т.н ... какво сте си купили ? realy ? работите в някоя агенцийка за 300 лева, дето я ви ги дадат, я не, нещастни сте и си чешите езиците тук, че сте без работа ?

Кольо Фичето
23.01.2004, 13:20
Корект имам въпрос към теб - смяташ ли че 200 хиляди евро за 1.2 декара в Бояна е реална цена сега?
За мен това е офертна цена на продавача. Има логика в това, че някои хора с много пари / нарочно не казвам богати / правят икономически необосновани покупки но тези хора не задържат дълго парите.
Тук преди всичко говорим за инвестиции които са добри от гледна точка на купувачите. Повечето хора направили инвестиция виждат веднага бъдещата печалба, но можеш ли да ми дадеш поне примерен план за печалба за купувача сега от дадената оферта ?

корект
23.01.2004, 13:51
Кольо,
Не мога да отговоря на въпроса ти дали това е реална цена, защото това за мен е абсурден въпрос. Също като да кажеш, че имотите ни били "надценени". Пазарът решава - ако има купувачи, значи е реална.
Ако беше забелязал вчера коментара ми беше, че аз сега не бих продавал на мястото на купувача (освен ако не ми трябват парите). Мисля, че това е нещо различно.
А относно схемата за печалба която ме питаш - един имот може да носи текущ доход (съответно, печалба), но може и да не носи но да повишава своята стойност. Нещо като акциите - може да чакаш на дивиденти, но може просто да продадеш на цена по-висока от тази на която си купил. И в двата случая "печелиш".
За разлика от акциите обаче (освен ако не си мажоритар), инвеститорът в имот може сам да определи (напр. с нови инвестиции) как и какъв текущ доход ще му носи имотът. Ти явно за това ме питаш. Е, заварваш ме неподготвен - трябва да се види конкретния имот, да се прецени, да се види и с какви допълнителни възможности разполага купувачът. От тоя имот може да станат различни неща.. Аз за себе си ти казах, предпочитам засега просто да заложа на нарастване на стойността му.
Поздрави.

корект
23.01.2004, 13:52
исках да напиша че "не бих продавал на мястото на продавача" разбира се

по-корект
23.01.2004, 16:52
Корект, няма да ти повтарям за данъците които плащаш при твоите инвестиции и за проблемите които ти носят недвижимостите. Няма как да разбереш и предимството от това да можеш да ликвидираш само част от твоята позиция, а не целия имот... Само ще чакам да ми кажеш ако условно си инвестирал същата сума за апартамента ти и на борсата сега колко щеше да е голям портфейла ти? И все пак не мога да се сдържа да ти напомня че пазара на имоти и на акции е несравним не само затова че единия е прозрачен а другия на недвижимости неефективен (и затова са възможни сделки които с пъти превишават средната) но и защото инструментите за управление за недивими имоти са точно такива каквито бяха и преди 10 години. Преди 100 години също. Няма втора ипотека, няма търговия с ипотеки, висок лихвен диференциал, много тесен пазар с много ниска ликвидност извън София, (а и за София само за нови жилища)... От изкуственото напрежение което се създаде това лято около парцелите и апартаментите спечелиха само строителните фирми и банките!
А всичко което непрекъснато повтаряш в този форум - за персепктиви, ЕС, кредити и банки... всичко това важи ама 100% за всеки един друг сектор и най-вече за фондовата борса. Защото дори като налучквам мога да спокойно да кажа че Софикс ще стигне 1000 преди 2007 година. За РЕМИ дали ще стигне 200... може, но само ако наемите скочат три пъти, което значи доходите да скочат поне три пъти. А това ще стане когато повече хора започнат да инвестират на борсата... така че човеко... пак се връщаш при стария си инвестиционен посредник! или си правиш стрителна фирма и праиш по 100% всяка година

корект
23.01.2004, 17:13
"по-корект", това за данъците не е много ясно. В смисъл че наистина за доходи от БФБ има данъчни облекчения, ама аз не ти говоря за това да купуваш и продаваш имоти непрекъснато, а за по-скоро пасивна стратегия - чакаш нарастване на стойността. Ако продам след 10 години, какви данъци дължа? И друго, за което вече коментирахме - един имот може (напр. с допълнителни инвестиции) да се превърне в актив носещ текущ доход. Там вече изобщо не е ясно какъв ще е данъчният ефект. При акциите аналогично нещо е възможно само ако си мажоритар, и тогава не е сигурно.
Приемам обаче аргумента ти за предимството да ликвидираш само част от позицията. Не съм твърдял, че инвестицията на капиталовия пазар си няма предимства :)
Дълбоко не съм съгласен, че това което ви повтарям от месеци (за кредитите, емигрантите, ЕС) важи и за капиталовия ни пазар. Отвори архива и ще прочетеш... Например кредити не се теглят за да се инвестира в български акции, нито емигрантите изпращат пари които роднините им тук веднага опукват в табаци например... Вероятно искаш да ми кажеш и друго - че с приближаването на 2007 ще се засили интересът към БГ акции? И тук фундаментално грешиш. Вече бях обяснявал, ама кой ли чете? Разликата между нашите акции и нашите имоти е, че първите обикновено са от дружества без перспектива и чуждите инвеститори вместо да си купуват акции от съществуващи бълг. предприятия предпочитат инвестиции на зелено. Имотите обаче се строят и предлагат от българи. Затова цената на имотите расте заради И чуждите инвестиции (не само затова), докато чуждите инвестиции на БФБ са малко.
Има и друго, свързано с това - знаеш че БФБ изобщо не е представителна за свестните предприятия, работещи в България. Мтел или Кейбълнет или какво ли още не търгуват ли се на БФБ? Не.
А че не всички имоти в БГ си заслужават инвестиция и са ликвидни - и това откога го повтарям. Тук сме на едно мнение май. Не ми приписвайте неща, които не съм си мислил дори.
И стига моля те с това, че пазарът на БФБ бил прозрачен и ефективен и не се търгувало с вътрешна информация!! Смешно ми е, защото не съм много далече от този пазар... Това и 100 пъти да го повториш, пак няма да стане истина. Най-малкото защото на всеки три месеца гледаме един и същи резил - как някой печели от изтичане на информация, как някои дружества не дават информация навреме, как пазарът се срива от масирани продажби или се качва от покупки (при това с малки обеми, защото е неликвиден). За съжаление КФН още май никого не е наказала за злоупотреба с вътр. информация, но това е друга тема.
Както е друга тема и това, че пазарът на имоти е по-примитивен отколкото би ни се искало. Но нещата и там ще се развият (втори ипотеки, по-малки маржове и т.н.), което също е повод за оптимизъм :)
Поздрави.

корект
23.01.2004, 17:15
Забравих да ти отговоря за сравнението ако си инвестирал една и съща сума в имот и на борсата.... Това вече зависи за кой период на сравнение говориш. Пак ви напомням да бъдете по-трезви - 2003 беше по-скоро изключение. Така че наистина зависи кое е началото и кой е краят на периода. Възможно е в определено време инвестиция на БФБ да донесе по-добра доходност. Никога не съм го отричал. Питай Trader :)

по-корект
24.01.2004, 01:25
Корект, ако си коректен ще трябва реално да оцениш и възможността за продължаващо скоковидно поскъпване на имотите. Попитай специалистите - 2004 няма да има такова поскъпване като през 2003. А ако си имал късмета да спечелиш трябва да признаеш че това е и заради вестникарското манипулиране на цените на недвижимостите!

onzi
24.01.2004, 08:39
Da ne zabraviame i Katev! I toi pomogna mnogo,no rano ili kasno i te shte " keshirat" i shte se otdrapnat. Togava shte doide plato,a po-natatak... Ne se znae.
Veche zapochvat parvite sluhove za nevazmoznosti da se obsluzvat niakoi dalgove kam bankite. Rano ili kasno te shte stanat realnost. I togava shte se pristapi kam sabirane na ipotekite. Razbira se dotam moze da se stigne i sled dve godini, no koito kupil-kupil. Veche e kasno.
Oshte edin argument: Ot BSE se izliza lesno-edin den,pokrivash zagubite i makar i sas salzi na ochi si izliazal. Pri imotite tova ne stava. A i sled prodazbata na imota moze da prodalzish da plashtash ipoteka.

GenCho
24.01.2004, 13:54
Колеги, то май всички аргументи вече ги чухме за имотите. Аз писах през есента основните
причини за качване цените на имотите - изчерпване и съответно - поскъпване на качествените терени,
поскъпване на работната ръка, защото вече имаме спогодби и качествените работници отиват легално
на работа в Германия, Италия, Испания и Португалия. Освен това се затяга трудово и данъчно
законодателство и мерки, а също и осигуряването. Това са основните фактори, а не банковите кредити.
Категорично не са, защото се ползват по правило /от богат опит/ за съвсем частично до-финансиране
/10-30% от цената на сделката/ както и при сравнително масови жилища /порядък 10-35 к Евро/.
На всичко отгоре подобен кредит се дава не само срещу ипотеки, но и при доказани сравнително
високи доходи, най-вече държавни заплати от порядък 4-500 лева и нагоре. Така че кредитите имат
мижава роля при имотите - то не е примерно т.нар. "Шперкасе" в Германия, където теглиш кредит
при 1-2% годишна лихва. Не е и ДСК по Живково време, когато масово се строеше със заеми пак
при 1-2% годишна лихва, без ипотека върху готов имот и то, а като капиталното строителство -
с етапно усвояване при завършен етап от сградата.

Я да чуем, по интересно е, защо още няма АДСИЦ за имоти, ТБИ не ги брой, година след излизането
на закона?

mmaker
27.01.2004, 15:28
Wmesto da se izbiwate za gluposti. Pomislete dali moje wyopshte da se srawnqwat imotite s akciite i bondovete i taka t.n.
Samiq fakt che iniciatora na tozi forum se argumentiral s towa che moje da se srawnqwat dwete alternativi gowori losho za nego.

mmaker+
27.01.2004, 15:40
Инициаторът е Мариян Йорданов - виж началото по темата. За него ли говори лошо?

6
30.01.2004, 12:26
http://www.in-business.info/go.idecs?i=1064

alankolu
31.01.2004, 18:26
Българите ще намалеят през следващите години до 6,8 млн. души.
Това обяви заместник-министърът на отбраната Илко Димитров.
Страната е изправена пред демографски срив, което ще засегне в по-голяма степен мъжкото население,
добави зам.-министър Димитров.
според статистика на БАН до 2020 година се очаква населението в България да бъде около
6 милиона души!

корект
04.02.2004, 13:39
Ха така! Били свръхнадценени имотите ли?!? "Пари" днес:

ПРОГНОЗИРАТ 20% ГОДИШНА ВЪЗВРЪЩАЕМОСТ ПРИ НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ

ВАЛЕНТИНА ЙОРДАНОВА

Банково финансиране ще се търси за голяма част от строителството на жилищни и промишлени сгради, показва проучване на Биохим. През тази година се прогнозира значителен растеж на пазара на недвижими имоти, както и в строителството на жилищни и промишлени сгради. През 2004 г. може да се очаква плавно покачване на ценовите нива на недвижимите имоти, сочат наблюденията на маркетинговия отдел на банката. Наблюдава се и значителен интерес към проектите в областта на туризма. Добрата макроикономическа обстановка, както и очакванията за присъединяването на България към НАТО и ЕС са положителен индикатор и за чуждестранни физически и юридически лица, желаещи да инвестират в България. Допълнителен стимул за строителство и придобиване на недвижими имоти дават и прогнозите на Colliers International Аgency, според които възвръщаемостта на инвестициите в недвижими имоти в България може да достигне 20% годишно. Това е значително повече в сравнение с други страни в региона, смята Мария Илиева, изпълнителен директор на банката.

Eliot
04.02.2004, 13:58
Още ли си помпаш егото с псевдоанализите от жълтата преса!

играчка плачка
04.02.2004, 14:00
то интереса на Биохим е да каже че ще стигнат 100% доходност
за да пускат повече кредити за наивници

корект
04.02.2004, 16:36
Да бе, и "Пари" е жълта преса, вЕрно :)
Факти и масови очаквания, братлета... Едни и същи аргументи...
Марш обратно на слаболиквидния и лесно манипулируем фондов пазар!!

onzi
04.02.2004, 20:27
I az "povervah" na Korect i cialata presa i otivam za zaem. Shte go vzema po vazmoznost ot Bulbank-na 14% godishna lihva. Panelkata kato poskapne az shte sam pone 6% na dalavera,nali?
Samo da vi popitam: ako ne poskapne i namalee s 20% cenata te( bankata) dali shte mi namaliat lihvite?
Pitam samo.

BOBAN1
04.02.2004, 20:38
Podceneni sa nedvijimite imoti... Cenata triabva da e 900 euro/square meter

kire
05.02.2004, 03:52
korekt, tova e za tebe. ne razbiram za6to tolkova iska6 da dokaje6 4e cenite se vdigat.vqrno e 4e u nas vse o6te raboti stadniq princip i horata sa vese o6te dosta naivni.na vsi4koto otgore nqma i realen pazar, ne samo pri nedvijimite imoti a po princip.problema e 4e sme mnogo malki i mantaliteta e mnogo osoben.tuka e dostata4no nqkoi izvesten ili s nqkakav avtoritet da kaje ne6to i tova momentalno predizvikva nebival otzvuk.tova e harakterno za vsqko selce(ne iskam da obijdam nikoj).ottam idvat i tezi "povi6eni ceni".vazmojno e da sa sklu4eni nqkolko sdelki na po visoka cena no 4ast ot kopuva4ite 6te si platqt skapo (imam predvid ipote4nite)vij kakvo 6te ti kaja - ne moje ti primerno da mi iska6 po visoka cena za imot v bg otkolkoto v holandiq.tova e nai malkoto sme6no. a i kakto nqkoi predi mene pisa- dori i v EU nie sme si dalboka provinciq.no derzai- balaci ima mnogo.

корект
05.02.2004, 09:57
Кире, аз не искам да докажа че цените се вдигат (защото това е ясно от цифрите), нито че ще се вдигат и занапред (защото всички с изключение на невЕрващите от този форум вярват в това, включително чуждите инвеститори) - а само, че имотите НЕ са свръхнадценени. С тази абсурдна комплексарска теза беше открита тази дискусия. Не от мен.
А за оня долу - не тегли кредит на 14% (скъпо е, има по-евтино) и не си купувай панелка защото ща се набуташ сериозно. Инвестицията в имоти е отлична инвестиция, но не в панелки. Ако още не си разбрал всичко това - разгледай целия архив по темата.
Успешен борсов ден!

nikol
05.02.2004, 10:32
Четох и се чудих, и чаках някой да каже нещо по въпроса, но не би...откога прогнозите за развитието на дадена индустрия се правят от маркетингов отдел на банка?!?!
Някой тук работил ли е в банка и знае ли с какво се занимават маркетинговите отдели в банките? Сегментират си и си анализират собствения пазар, а именно на банковите услуги.
Ами по моите скромни познания такива прогнози за отделни индустрии се правят от аналитици в инвестиционните банки....които са специализирани в конкретната индустрия.
А това тук какво е?
Маркетинговия отдел на банката регистрирал X % ръст на заявките за жилищни кредити , значи цените на недвижимостите ще скочат с X%....
Ама много лесно ги извели тия зависимости....

корект
05.02.2004, 10:38
nikol прав си. Малко е нелепо маркетинговият отдел да прави такива анализи. Но сигурно във въпросната банка няма развит аналитичен отдел? Редно е да си има аналитици, които да анализират разни сектори, и после на база на техните решения (и други) маркетинговият отдел да предлага стратегии, решения, продукти.
У нас банките още прохождат в много отношения.
Важно е обаче в случая друго. Прогнозата за ръст се споделя от мнозинството експерти. Можеш ли например да упрекнеш Colliers че нарочно подлъгва чуждестранните си клиенти с лоши инвестиции?

nikol
05.02.2004, 11:07
Не се ангажирам с мнение за намеренията на Колиърс. Техния таргет е много тесен сегмент от топ имоти - офиси клас А, много луксозни жилища и т.н
Ще се съгласиш предполагам, че това е един много тесен пазар с исторически клонящо към 0 предлагане, поради което шанса да бъде изкривен и непоказателен за останалия пазар на недвижимости е голям.
В случая съм раздразнена от това, че в-к като Пари пуска тази статия с такова заглавие, без да спомене уточнение, като например горното. Не всички са длъжни да познават пазара на недвижимости и участниците в него, но който е прочел само тази статия и вярва в авторитета на в-к Пари, би изпаднал в паника, мисля.

Imot
05.02.2004, 11:58
Абе хора! Какво водим празни спорове! При това ниво на масовите доходи, за какво увеличение на масовите имоти говорим.
Западняците се интересуват само от ново, луксозно строителство, в престижни райони и то основно в офис-сгради. Едва ли ще се засилят да живеят тук. Дори да приемем фантастичната идея, че България е станала добро място за инвестиции, колко фирми според Вас биха отворили офиси в София (не в България изобщо, а в София).
Става въпрос за повишени цени на имоти само в София и по черноморието. Масовите, стари жилища просто нямат причина да поскъпват. Нито стават по-добри с времето, нито има шанс да станат. Никой не инвестира в панел или ЕПК. Трябва да се инвестира само в ново строителство и то в качествено строителство, защото ново в София не означава непременно качествено. Да не дава Господ да удари едно земетресение и тогава ще разберем що за "независим" строителен надзор имаме и за мутри-пишман-строители.
Според мен, движението на цените на имотите в София (не в страната - там няма такова) напомня на движението на долара по Виденово време. Аз имам приятели, които още си държат долари купувани на 3.50-3.60 лв. нови пари... Така ще има и "инвеститори" в панели и ЕПК за по 30-40 000 евро, купени с банкови заеми на 12-14% лихва и 150 % обезпечение. Купувай народе, сега ти е паднало...:))

корект
05.02.2004, 13:04
Имот съгласен съм с теб по отношение на това че не всички имоти ще се вдигат и си струват. Бих допълнил обаче, че не само чужденците напират да купуват имоти за живеене, ами поскъпването се дължи и на пари ог емигранти (те или техни роднини купуват). Последните две години според статистиката на БНБ годишно у нас влизат над 500 милиона долара емигрантски пари. Както знаем, реалната цифра трябва да е по-голяма.
В този смисъл важни са и жилищните имоти. Чужденците искат да отварят офиси тук (София), но като работят тук трябва и някъде да живеят. Освен това специално при бизнес сградите предлагането е доста сериозно, вече. Виж, да се намери ново качествено строителство на добро място (жилищно) си е проблем. Затова цените на този сегмент растат.

demograf
05.02.2004, 13:14
Ето ощи една гледна точка населението намалява и то не само поради емиграция но и като резултат от повишена смъртност особенно в тези възрастови групи, които в момента имат собствени жилища. Тези жилища ще бъдат получени като наследство от хора, които влизат във възрастовата група на тези, които в момента могат да си позволят да си купят жилище. Един от мотивити им в момента е да живеяят в собствено жилище. Но така в един момент ще се окаже, че същата тази възрастова група има едновременно собствено жилище и наследено жилище, а в същото време следващото поколение на розените през 80-те и 90 те години е доста по- малочислено и не може да поеме това предлагане на излишни жилища - какво ще стане тогава.

demograf
05.02.2004, 13:20
Real Estate Prices in Greece
Range considerably from:
From Ј10,000 / $15,000 inland for old stone houses.
From Ј10,000 / $15,000 for building plots by the coast
Please check with local authority for building regulations in respect to the size of property to be built.
From Ј30,000 / $45,000 for coastal apartments.
From Ј100,000 / $145,000 plus for Villas.

If your property exceeds a certain market value you could be liable for annual Wealth Tax charged as a singular figure percentage between 1-2% against the properties declared value.

източник http://www.real-estate-european-union.com/english/greece.html

demograf
05.02.2004, 13:29
А от тук може да сравнявате цени в доста държави http://www.overseaspropertyonline.com/

petrov
05.02.2004, 14:05
vizte v dneshniq "SEGA", 5.02., v "Nabliudatel"
www.segabg.com

корект
15.03.2004, 16:18
Точно каквото ви разправях преди време. Може да не достигнем непременно цените във Варшава, но тенденцията е нагоре! Търсенето расте с наближаването на 2007 година!
:) Търсене от чужденци и т.н.

Михаил Чобанов: Англичаните купуват къщи заради ниските цени и природата в България
ИНТЕРВЮТО ВЗЕ СЪБИНА КЪНЕВА

Михаил Чобанов е роден преди 29 години. Завършил е математическа паралелка в гимназията в Елхово и специалност право в Бургаския свободен университет. През 2001 г. регистрира"Бългериън пропъртис" ООД - София. Агенцията приоритетно е насочена към продажба на имоти на чужденци.

В: Как решихте да създадете агенцията за недвижими имоти "Бългериан пропъртис" ООД?

- За първи път бях във Великобритания на студентска бригада през 1997 г., където се зароди и идеята при разговори с приятел. За няколко години там се запознахме с много интересни хора и установихме много контакти. Така назря и идеята да направим фирма, която да привлича англичаните да инвестират в България. "Бългериън пропъртис" ООД стартира своята дейност в края на 2001 г. Сега имаме отлично работещи представителства във Великобритания, Ирландия и Малта. Планираме да открием такива и в други страни. Непрекъснато реинвестираме в реклама, в което срещаме голяма подкрепа от нашите партньори и приятели от Великобритания. Стремим се да обезпечаваме ефективни юридически и делови услуги с най-добро качество на международни клиенти, които желаят да стартират бизнес, да инвестират или просто да закупят имоти в България.

Първата ни сделка беше преди година и половина в Банско. Английски бизнесмен закупи къща ново строителство, която с довършителните работи му струваше 100 хил. долара.

В: Дошло ли е времето чужденците да влагат парите си за имоти в България?

- Определено сега е моментът. Цените в България са ниски и това е едната от причините чужденците да търсят имоти у нас. Освен това англичаните харесват страната ни. Те са очаровани от климата. Може да ви прозвучи странно, но аз смятам, че ние си приличаме с англичаните като манталитет. Те са също жизнерадостни, обичат да се забавляват и това ги привлича у българите. Почти всички от клиентите ни, които са били тук, се "влюбват" в българските си познати. Въпреки езиковата бариера контактът се осъществява. Англичаните се впечатляват от любезността и гостоприемството на българина. Затова вече не са единични случаите в които семейства, дори с деца, решават да се заселят тук завинаги.

В: За няколко месеца вашата фирма стана нарицателно за успешни сделки с къщи в селата от община Елхово и района. Защо европейците се насочват най-вече към село Гранитово?

- Родителите ми са от този край, там ми е коренът. Когато започнахме бизнеса, аз съм инвестирал много средства, за да правя 6-7 месеца реклама точно на този район. Провеждахме семинари на Албиона, участвахме на конференции за недвижими имоти, рекламирахме в интернет и в печатни британски медии. Исках да популяризирам Гранитово по сантиментални причини. Това, което сме изтъквали винаги пред нашите клиенти, е липсата на каквито и да било вредни производства наоколо. Когато чужденците дойдат на място, те откриват тишината, спокойствието и възможността да релаксират сред чудесната природа.

В: Говори се за британско селище в Гранитово…

- Британското селище в Гранитово е вече факт. Има две семейства с малки деца, които съвсем скоро ще пристигнат тук, след като ремонтите приключат. Обърнали сме се към Министерството на образованието за създаване на програма за приобщаване на децата. Най-младите ни клиенти са на 27 години, те закупиха къща в село Дряново в община Тунджа. Тяхното намерение е късна пролет да се преместят да живеят за постоянно в България. Сделки за къщи има не само в Гранитово, но и в села от община Тунджа, Боляровска община и Тополовградско.

Най-ниската ни покупко-продажба до този момент е 1500 лв. за къща от 200 кв.м и в много лошо състояние, която е в село Мелница. На практика това е непродаваемо дори за 200 лева на българския пазар. Заедно с това обаче има хубави имоти, за които могат да се вземат дори 18 000-20 000 лв.

Доволен съм, че успяхме да продадем къщите на десетки самотни старици, които получиха достатъчно пари, за да си купят жилища близо до своите деца в градовете.

В: Липсата на инфраструктура проблем ли е за чужденците?

- Не е проблем за тях. Ако няма инфраструктура в селото, то на десетина километра се излиза на главен път, който ще им позволи да отидат до летището в Бургас. Бъдещото евентуално отваряне на границата при Лесово-Хамзабейли ще им позволи да пътуват често до Истанбул. Във всички случаи обаче закупуването на имоти не е свързано с откриването на митницата или някакви бизнес интереси. Къщите се купуват за отдих през лятото.

Едни от най-интересните ни клиенти са финансист и юрист от "Прайс УотърхаусКупърс". И двамата си купиха къщи в село Мелница, единият изгражда басейн в имот с 8000 кв.м гора, а другият твърди, че ще си купи магаренце и каручка. Като дойдат в България, те искат единствено максимално да се забавляват. Искам да отбележа, че нито една от къщите, които продаваме, не отговаря на стандарта на живот на нашите клиенти. Затова ние имаме отделен екип, който контролира работата по извършването на ремонта. Поддържаме контакти със строителни фирми в цяла България, които се занимават с това. Държим в ремонтите да се включат повече местни безработни от всяко едно село. Това е още един начин да се помага на хората.

Това, което се вижда отстрани: сделка - чужденец - продажба, е върхът на айсберга. Нещата обаче не спират дотук. Нашата работа след това включва още много ангажименти към тези хора и ние трябва да се погрижим за всичко това. В противен случай те може никога да не се върнат тук, за да видят имотите, които купуват толкова лесно и на ниски цени.

В: Какви са плановете на компанията?

- Надявам се да успеем да реализираме една моя мечта - да привлечем за всяко село, в което продаваме имоти, поне по един заможен човек, който да инвестира и осигури поминък за местните хора. Има и сериозно проявен интерес от английския бизнес. На път сме да осъществим идеи за инвестиции в региона, но засега не бих искал да съобщавам конкретните проекти.

В: Какви са тенденциите на пазара на недвижими имоти?

- Раздвижва се. Цените вървят нагоре. Това е видимо. Като цяло смятам, че статистиката не е актуална и не отразява фактическото състояние на пазара.

В: Продавате ли земеделска земя и има ли търсене от страна на вашите клиенти?

- Фирмената ни политика е да даваме живот на старите имоти, за да се съживят селата. Това е нещо съвсем различно от продажбата на земя. Въздържаме се от продажба на земеделска земя, освен ако имаме конкретни търсения от клиенти за специфични проекти.

В: Как ще се отрази на пазара с недвижими имоти предстоящото приемане на България в НАТО и Европейския съюз?

- Тенденцията е цените да вървят нагоре. Неминуемо бъдещото ни приемане в НАТО и Европейския съюз активизират пазара. Сега средната цена за жилищна площ на кв. метър в Будапеща, Варшава и Прага е около 1000 - 1200 евро. Това са цени в столици на държави, които са 2-3 години преди нас в реформите. В момента средната цена в София е 400 - 450 евро на кв.м. Тенденцията е ясна - до три години, при положение че продължаваме да следваме правилния път, цените ще се стремят към тези в Будапеща, Варшава и Прага. Това сравнение обаче е условно, тъй като така и не успяхме да докажем, че настигаме Словения, Чехия, Полша и Унгария. Така че няма гаранция, че цените ще стигнат техните.

toto
15.03.2004, 22:41
корект ми звучи като име на агенциийка за недвижими имоти... да не казвам с ксакви служители
мисля че не е коректно да се провежда толкова масирасна агитация за имотите, не зависимо в каква посока е
това е в интерес само на посредниците по тези сделки /комисионни и и и/

по всеки въпрос има повече от две гледни точки и за това не е нужно на всеки постинг да отговаряш по три пъти....
все си мисля като отворя темата че ще прочета нещо интересно,... пъкто само постинги на коректа
спирам до тук !

P.S. след всяко движение на доре следва корекциййкаа.., само че при имотите става с известно закъснение...

Силен Отколкото Неясен
16.03.2004, 17:24
Ще скачат, Мариянчо, ще скачат....

njakoi
16.03.2004, 18:21
Mozesh li da mi objasnish fakta, che apartement, chiito naem v Germanija e sredno 400 Evro, v Sofia podoben
se namira za okolo 150E.

dedence
16.03.2004, 19:13
Mnoo prosto: Turseneto formira predlaganeto. Prosto za sushtia apartament horata, tuk v BGstan, sa gotovi da
plashtat 150 E, a ne 400E. Moje da ima predlagane za sushtoto neshto i za 400-450, no kato niama koi da gi dade.
Plus tova, che cenata v Germania e 400E, ne e argument. V Monaco ili Lihtenstein za sushtoto moje da plasthat i
4000 Evro, samo che neshto zabraviash za standarta.

dedo
17.03.2004, 01:58
i 6te prodaljavat nagore

goshe
17.03.2004, 08:55
padaneto na cenite veche zapochva

English Bob
17.03.2004, 09:56
Като си говорите за това как тълпи английски ирландски и т.н. пенсионери са се втурнали да купуват имоти в България зада ис живеят тук старините ми се ще да ви попитам.
1. Дали според вас английските мераклии за живеене в Булгария знаят, че през зимата тук температурите могат да паднат и до минус 20 градуса, като устойчиво са под нулата през по глиамата част от зимния период?
2. Дали англичаните знаят, че черешите в Южна Англия цъфват с един месец по-рано отколкото в Булгария?
3. Дали англичаните знаят, че тревата по моравите в Булгария повяхва още в края на пролета освен ако не се п;ащат разорителни сметки за вода?
4. Дали англичаните знаят, че купуват довчерашни ниви набързо вкарани в регулация, които кой знае кога ще бъдат водоснабдени електрифицирани и свързани към някое полуразбито шосе?
Също така ми се ще да попитам българите които се надяват да продадът прескъпо дядовите си ниви
1. Дали знаят че във споменатата по-горе Южна Англия нерядко канализацията за мръсната вода минава по външните стени на сградите понеже няма опасност да замръзне през зимата?
2. Дали знае, че пак там електрическите влакове се движат по трирелсов път –две релси за колелата на влака и една за тока, понеже там никога не пада толкоз снияг че да направи късо съединение?
3. Дали знае, че същите тези англичани се услушват за сходни имоти не само в дядовото му село и в скъпата му татковина но и в Хърватска, Черна Гора, Словения, Гърция, а в не толкоз далечно бъдеще на този пазар ще се появят Албания Босна и Херцеговина и т.н. Накратко знае ли, че конкуренцията е международна?
4. Дали знае, че бленуваните англичани са решили да заложат трохите от трапезата си в едно абсолютно хазарно начинание? Респективно знае ли, че интереса му ще се изпари мигновено ако залога се вдигне до размер един пудинг.
Дали?

Vicho1
17.03.2004, 14:24
В допълнение към Боб:
1. А дали знаят че към имота ще им трябва и джип, за да стигат до него през дупките в шосето?
2. А дали знаят, че единствените що годе подобни на съвременни болници съоръжения се намират чак в София, и че ще им одерат кожите, ако допрат до тях?
3. А местния магазин продава предимно турски вафли, боза и кисело мляко? Бекона е продукт за "гражданята".

Nick
17.03.2004, 14:36
zabraviate i mangalite, deto kato marokanski skakalci shte im otnesat keremidite ot pokriva dokato si spiat, gorkite anglichani...

neuk
17.03.2004, 15:38
Знаят. и все пак купуват.
И общо взето тези проблеми са на англичаните, а не на продавачите. Продавачите са
доволни да вземат за една селска къща едни 20 000 евро. Още повече когато тази къща
е струвала преди 3 години 5 000 лева.
Както е казано в поговорката: не е луд този дето изяжда зелника, а англичанита дето му купува къщата.
Според мен ви расъждавате като борови играчи: дай да купим 100 акции ( една къща ).
на спота ще продадем 100 акции ( една къща ) и трябва да имаме печалба. Да ама ако тази къща ти е дедова
да я продадеш на някои си е жива печалба.

English Bob
17.03.2004, 16:29
Доколкото разбирам от отговора на Neuk всъщност пазара на недвижими имоти е място за надлъгване кадето един или много умници чакат един или много луди да им дадът зелник. Немога да не се съглася че в момента тук е така. Според мен това изчерпва темата или поне моят интерес към нея. Има и други пазари които не разчитат на луди и глупави.
Прочее дали онзи дето продава нивата на дядо си знае че акциите на Благоевград БТ миналата година по това време са стрували 25 лева а днес се търгуват за сто?
Дали лудият не е този дето чака я Годо я някой блама-ябанджия та да му продаде дядовота си нива за 20000 $
Дали знае че тези сто лева на акция може да си ги вземе не само от глупави англичани?
Дали освен глупави англичани няма и достатъчно умни такива които освен трънясали ниви из кюшетата на Европа не понаглеждат и борсите им?
Дали знае че в Гърция за 2002 година са продадени има няма 3000 подобни имота на чужденци?
Дали?

Сбогом.

neuk
17.03.2004, 17:12
Убеден съм, че между фондовия пазар и пазара на ниви има много общо
Моля БОБ да ми обясни каква е раликата между това да си купил ALB на 11 лева преди време
и сега да я продадеш за 28 и да си купил стара къща в някое село за 5 000 лева и сега да я продадеш
за 5 000 паунда?
Това е пазар, и като на всеки пазар спекулантите чакат Годо.

P.S. за изпреваря други въпроси: деларирам, че имам инвестиции и в ALB и в къщи на село

ванко-2
17.03.2004, 18:06
От къща до къща има значение , от къде знаеш , че ще купят твоята къща може съседа да намаже . Каприза е големо нещо
намират кусури свалят цена , пазарят се и ти за да не ги изпуснеш продаваш евтино а Бл.бт еферираш на 100лв. и някой обира
не се пазари и след това те е яд , че си продал на 100лв , защото след 2м. ще струват 120лв.

English Bob
17.03.2004, 18:12
Ами много просто 5000 GBP са 15 000 лева а 20000 евро са 40000 лева. Изваждаме едното от другото и получаваме 25 000 лева. Тази разлика я тълкуваме така с думи “Ако някой наистина е готов на такъв ход, да пордава за 5000 GBP, то той не чака балами или Годо и т.н. а върти бизнес. Ако чака някой да му даде 20 000 евро в неопределното бъдеще то явно е в категорията на чакащите какво ли не от рода на Годо и т.н.

Сбогом няма повече да отговарям. Наистина дискусията за мен е изчерпана.

ПП.
Сигурно има хора дето си мислят че като чакат Годо или пък морето да се подкваси са спекуланти. Всякакви хора има.

ППП
За ALB и къщата поздравления.

taty
19.03.2004, 19:51
da ste vidiali i 4uli ot niakolko godini v BG niakakva cena da e padnala ???????????????????????????

kuku-ruku
30.03.2004, 12:09
Това е пълният текст на НСИ част
Строителство. Стопанската конюнктура в строителството остава благоприятна, макар че през март оценките за настоящото и очакваното бизнес състояние в строителните предприятия са по-малко оптимистични в сравнение с месец назад. Мненията на строителните предприемачи се изместват от "по-добро" към запазване на "същото" бизнес състояние. Тази промяна влияе отрицателно върху съставния показател "бизнес климат в строителството", който пада с 25.7 пункта. По-резервирани са и оценките за очакваната строителна активност и заетите в отрасъла през следващите три месеца. Наблюдението регистрира и увеличение на броя на клиентите със закъснения в плащанията.
По отношение на продажните цени в строителството няма очаквания за повишение.

Обърнете внимание на последното изречение

До тука добре и е логично, се га обърнете внимание на текста публикуван от ИНВЕСТОР.БГ

Понеже виждам, че има участници и от ФОРЕКСА, то поне на Вас ще ви стане ясно, че когато някой прибягва до такива "дребни трикчита" да заменя наглед едни и същи думи, но водещи до различни заключения, то явно спекулатите на имоти изпитват вече ликвини проблеми (за посока горе) и момента на корекция е назрял.
На Форекс пазарите словестните интервенции катализират движение в определена посока, а вслучая с имотите в България към този момента е слабост, т.е. предела е достигнат.

Успех на всички спекуланти! ;-)

GenCho
30.03.2004, 13:37
Да знаете, вчера-оня ден ходих да търся къщи из еленския балкан. Значи, установих няколко
покупки от англичани при условия: стара тухлена къща, около 100 кв.м, на два ката, дворче -
към декар, 100 м от асфалтов път за 25 000 Евро. Друг - 10 дка терен купен по 10 Евро/ квадрат.
Повече купуват обаче наши мутанти - цели махали, и да ви кажа - за продан вече почти нищо не
е останало!

kutkodiak
30.03.2004, 14:16
Gencho , много ни е малък Балкана. Като чета настръхвам, какво ще стане като влезем ЕС. ;-)

Обаче хварли едно око на този сайт, като си говорим за парцели някъде в балкана. http://www.realsites.com/triangle/
Тука става въпрос за САЩ, мога да ти дам доста примери, но ще си загубя времето.

Като цяло ние българите не умеем да си правим сметката, защото не разполагаме с информация, а като я имаме неможем да работим с нея. Връзката ни с реалния свят е определяща в случая, защото ние сме "УНИКАЛНИ"

Пример говорим за СПОТ цени, а търсим ФючЕРСНИ (2007-2015), т.е искаме сега да вземе парите, каквито биха били след 5-10 години.

Поздрави! kuku-ruku

GenCho
31.03.2004, 14:19
Абе то в америка територия - бол. Затова и там по сокаците е по-евтино от България.
Тука е интересно, просто защото нямаме пътища и пр. Той Балкана си е голям,
ама като има само два пътя в цялата му централна част - хората търсят покрай тях
да се устроят. За фючърсни цени - никой не може да предположи, но грубата
аритметика е цена на нов строеж умножена по две - това е за селска къща /туристическа/
с двор.

opiten
31.03.2004, 14:40
Нека да сметнем една задачка.
Лицето Х има спестени 15 000 лв.
Може да си вземе ипотека за 20 години на 12%.
Има финасовата възмижност да плаща по тази ипотека 500 лева месечно.
Питанката е какъв имот може да си купи с такова cash flow.
Проста и интересна задачка.
2005 година ще видим на пазара първите продажби от страна на банките на ипотекирани имоти.
В момента месечен наем/месечно обслужване на ипотеката e negative cash flow.
Успех на всички.

opiten
31.03.2004, 14:44
Допълнение.
Или наемите трябва да се вдигнат, или имотите трябва да корегират.
Иначе задачата няма решение.

jam
31.03.2004, 14:48
изключително прав си, но в БГ тази задача има трето решение
и то е такова, че нито наемите ще се качат, нито цените ще паднат.
невероятно, но факт

opiten
31.03.2004, 15:02
Отговор.
Цената е около 60 000 лв. Това е един чичо Х, които има доста добри доходи щом е спестил 15 000 лв.
и плаща по 500 лв. ипотека. Или казано с други думи цена на квадратен метър около 320 eur.
Съгласен съм, че щом някои плаща 1000 eur значи там е the mkt.
Като инвеститори обаче, трябва по-често да се консултираме с HP 17B.

недвижим имот
19.04.2004, 09:05
евентуалните купувачи трябва да се съсредоточат над имоти в идеалния център на София
предлагането е ниско, а центъра ни е малък

Alex
19.04.2004, 09:53
Хора, какво да си говорим за недвижимите имоти! То нали същите хора си даваха парите н аразни пирамиди дето им обещаваха фантастични лихви,
лишени от всякъква икономическа логика.
у нас всеки идка да е ренитер ;да си взима наема на 1 или 15 число, (да не му плаща данък) и да си стои в кащи по цял ден !
Преставете си ако тези дето зи купиха апартаменти за тези безумни за нашата действителност цени си бяха
вложили парите в накакъв бизнес !!!!
Да ама не ....по лесно им се струва да си взимат наема !
Да не мислите че разбитат за доходност, алтернативни инвестиции, изисквана норма на възвращаемост и т.н.
Те дори н есе замислят върхо простия факт,че у нас делътна собствени жилища е над 90%; т.е. всеки от нас има собствен имот.
Тогава от къде ще дойдата тези наематели и то в дългосрочен план, с тези доходи
СРЕДНА МЕСЕЧНА РАБОТНА ЗАПЛАТА НА НАЕТИТЕ
ПО ТРУДОВО И СЛУЖЕБНО ПРАВООТНОШЕНИЕ ПРЕЗ 2003 ГОДИНА =307 лв.
2002 г.=292 лв.
2001 г.= 270 лв. което си е ръст от 13.70 % за 3 те години!
сложете и още 30 % ръст от сивата икономика (дето не се хваща от НСИ) и ето какво се получава
2003 г. = (ръст 13.7% +30%) 379.6 лв.
и какво значи това 379.6 лв. брутна заплата * 25 % или 30 % данъци прави 284.73 лв. чист доход на месец.
кажете ми с този доход какъв наем би могъл да се праща.
Ако приемем, че наемът трябва да е окло 25%-30% от дохода то за наем релано остават само 71.18 лв.
тогава каква ще е реалнтяа възвращаемост от инвестиция в недвижим имот ?
При средно годишн аинфлация от :
2001 =7.4 %
2002=5.8%
какво ще стане с покупателната сила н апарите от наем?
всичко това означава, че няма голяма икономическа логика от това поскъпване на имотите!
Всичко си е спекула с простичкия българин!
може и да дойде отрезвяване и тогава много хора за пореден път ще инкасират загуби , а някой печалби!
Но това е положението , не моге всички да печелят.
Това не е комунизъм!

)))))
19.04.2004, 18:27
Alex, facta, che 90% ot Bulgarite imat sobstveno jilishte, e pokazatelen, che pazara na imoti shte raste. Ne zabravjai che polovin Sofia jivee v
panelki, koito ne stavat za nishto. Horata v tezi panelki, koito imat po-visoki dohodi ili spestjat pari ( chrez malak business, rabota v BG ili chujbina)
shte iskat da si kupjat po hubav i zdrav apartament. Predpolagam znaesh, che panelkite shte se sanirat, srokat na godnost im izticha i t.n. Ne e nujno, jilishteto da se dava pod naem. Moje prosto da go pazish, i da chaksh cenata mu da se kachi.

Alex
19.04.2004, 18:31
а кой ще го купи ?

)))))
19.04.2004, 18:41
Alex, ti ne chetesh li? Izvinjavai, no az sam pisal koi shte sa kupuvachite ot panelkite...ima i drugi kupuvachi.

emo
23.04.2004, 20:14
tova e palna ludnica,triabva pak da vavedat jitelstvo zashtoto idvat ot provincijata svaliat cenite na truda,jivejat kato skotove i ako namerjat vazmojnost vzimat niakakav apartament i e vav biznesa,no nai vinovni sa AGENCIITE ZA NEDVIJIMI IMOTI. ako ima neshto po evtino VEDNAGA DIGAT CENATA I NE PLASHTAT NIKAKVI DANACI.
SLUCHI SE TAKA CHE SE OBADIH NA 2 AGENCII ZA EDIN I SASHT IMOT.EDNATA,PREDTAVLAVANA
OT ENO MOMCHE KOETO JIVEESHE VAV BLOKA SAS VAPROSNIA IMOT 33KVADRATA APARTAMENT VAV MLADOST 2
GO PRODAVASHE ZA 16000E. I KAZA CHE CENATA SE KOMENTIRA.A AGENCIA" EZARIA" PRODAVASHE ZA 18000E.
I KAZA CHE TOVA E KRAINATA CENA I E APSURD DA SMAKNE!!!
TE SA NADULI CENITE ZASHTOTO PROCENTA IM SE VIJDA MALAK I ISKAT OT APARTAMENT DA VZEMAT PONE 1000-2000E.
KATO CHELI JIVEEM VAV GERMANY.TRIABVA DA SE ZABRANAT AGENCIITE I DA SE PRODAVAT SAMO CHREZ OBJAVI.

)))))
23.04.2004, 21:00
Pich, ako iskash kupuvash, ako ne iskash, otivash na selo - kashti po 6 000 - 7 000 lv i to 133 kvadrata ne 33 kvadrata

Selinger
23.04.2004, 22:43
Айде някой отворко да ми обясни кое е по-добре 120 кв. панелка в Дианабад или 75 кв. "ново" в Младост-Х.
Парвенютата си купуват "новичко" по-кварталите и след две годинки им виж фасадите. Това "новичкото" след няколко годинки ще бъде същото гето като панелката.
Ай мирси.

Abandano
29.04.2004, 18:46
Изходните цифри не са верни и оттам цялата теория.

слънчо
17.05.2004, 13:01
Цените ще се пакачват до декември 2006 година. От януари 2007 година ще бъдем свидетели най-найголямата корекция в историята на пазара на недвижими имоти в Бг. За около година цените ще паднат с 25-50%!

speci
17.05.2004, 13:47
pazara veche dostigna maximuma si i poveche niama da raste

Interesno
17.05.2004, 13:51
Търсене на магазини вдигна рекордно цените им в София
ЛИЛИ ГРАНИЦКА 16/5 - 19:19 ч.

Търсенето на малки магазини вдигна рекордно цените в центъра на столицата и оферираните продажни нива пробват да минат границата от 4000 евро на квадратен метър, съобщиха от сайта за недвижими имоти imot.bg.

Според информацията най-голям е интересът към магазини с площ от 25 до 30 кв.м, като не е важно дали те са нови или стари. Такива оферти се задържат не повече от месец-два, коментираха от imot.bg. Най-скъпи са магазините в центъра на София, в районите около Женския пазар, "Витошка" и НДК.

Предлагат се засилено предимно нови магазини и в почти всички квартали в София. Площта им варира от 15 до 800 кв.м, а цените - от 500 до 1300 EUR/кв.м.

В по-големите градове в страната се предлагат магазини предимно в стари сгради. В Бургас средната продажна цена на квадратен метър търговска площ е 711 EUR, като е трудно да се намерят магазини с площ под 35 кв.м. Във Варна магазините са по-евтини с около 50 EUR/кв.м, посочват от imot.bg., като това се дължи на по-голямото предлагане на търговски обекти. В Русе могат да се намерят и помещения от по 20 кв. м, като средната офертна цена е малко над 350 EUR/кв.м. В Пловдив се предлагат малко магазини, стойността им е доста висока на фона на средната цена за страната.

thebest
19.05.2004, 19:39
goliamo nabutvane si e da kupish nedvijim imot v tozi moment. cenite sa izkustveno (spekulativno naduti) i samo chakat balacite da klavnat. tova e realnostta vav momenta. shto se otnasia do pechalbata na stroitelnite predpriemachi i posrednici tia e goliama. niama zdrava logika v segashnata situacia. drug e vaprosa che ima goliamo razinavane mejdu dohodite v stranata i cenata na nedvijimostite. pomislete zashto e taka. daite svoeto kompetentno mnenie.

competenten
19.05.2004, 20:25
Razlikata v cenite na imotite i dohodite se dalji osnovno na dva factora:

1. Deklariranite dohodi v BG ne sa realni.
2. Kupuvat hora, koito v momenta jivejat i rabotjat v chujbina.

Pozdravi

rada
23.05.2004, 15:05
Zdravei SLANCHO znachi po tvojata logika bi sledvalo da izchakam sas zakupka na imot do 2006god.?! A kakvo ste stane ako togava pak zenite sa se kachili 50% ot segasnata stoinos??

слънчо
23.05.2004, 19:29
Рада, точно обратното твърдя. През декември 2006 г. трябва да си продадеш имота. В момента все още можеш да купуваш!

източник БНБ
25.05.2004, 11:13
Средните пазарни цени на жилища в национален мащаб нараснаха с 12.5% през първото тримесечие на 2004 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2003 г. Най-голямо е повишението в Стара Загора - 38.3%, а в София е регистрирано леко увеличение с 2.8%. Реалните доходи на лице от домакинство нараснаха с 4.8% през 2003 г. спрямо предходната година.

p.
27.05.2004, 09:33
Нека да видим сега повишението на ОЛП как ще се отрази на пазара на недвижимостите и на възвращаемостта на "инвестицията" в такива

MORTGAGE
27.05.2004, 13:47
Milen Velchev i toi se vluchi vav verbalnoto naduvane na balona real estate kato kaza che lihvite na ipote4nite krediti sa na pat da padat. sas pe4respektivata Federalniat reserv na USA da vdigne lihvata do okolo 4.5-5% sledvashtite niakolko godini i (izprevarvashtoto) dvijenie dohodnosta na amerikanskite obligacii ( i germanskite sashto) to 10 godishniat mortgage s USA s lekota bi stignal 7-8% .kak g-h velchev vie vijdate padaneto na lihvite na ipote4nite krediti prez sledvashtite niakolko godini ...da ne bi riska na balgarsite potrebiteli da e po malak ot amerikanskite i germanskite ..az ne mislia taka.. jalko che ne moga da vi sloja na saita edna gragika na 10 godishniat mortgage da go poglednete vav kakav hubav uptrend na dohodnosta e ....tejko i gorko na vsi4ki darjateli na mortgage i plavashta lihva

ISP
27.05.2004, 13:58
Абе какво му се връзвате на момчето?
То ако разбираше от лихвените равнища нямаше да направи тая глупост с външния ни дълг!
Преди 3-4 години когато лихвите по света падаха и стигнаха до 1-2%, той фиксира на 8-9% да плащаме по дълга си! Загубихме и продължаваме да губим стотици милиони евро всяка година от това. Преди седмица изстиска 300 млн. лева от банките да си плаща надутите лихви по външния дълг!

MORTGAGE
27.05.2004, 14:02
za tezi koito iskat da vidiat kade sa bili lihvite po mortgage .....www.bankrate.com..... tam ima vav 5 godishen period nazad ..1999 10Y mortgage e bil okolo 8.30%

selski
01.06.2004, 10:12
Zdraveite.Prodavam selski imot, 1.7 dka, v regulacija, grani4e6t neposredstveno s r. Dunav.Takiva vuzmoznosti v BG se predlagat izklju4itelno rjadko/su6testvuvat ne pove4e ot 20 takiva/ poradi tova , 4e rekata se javjava i durzavna granica v po4ti cjaloto protezenie.Vuzmoznost za jahten pristan, direkten riboloven kei...Bez posrednici! bochev64@abv.bg

gradski
01.06.2004, 13:07
Kolko mu iskash, poveche ot 1$ na m2 ne davam

selski
01.06.2004, 16:27
Sigurno se 6eguva6.1 $ za dm2 stava

столичански
01.06.2004, 17:35
Селски, ползвай си със здраве имота.
Онзи ден бах в Силистра и ме изядоха комарите.
имот край дунав ли? вие на село май ни мислите за балами а?
и 1 долар за декар не давам

VOIV
02.08.2004, 17:17
Zdraveite, otdavna ne sme podhvashtali tazi tema-sa ili ne sa nadceneni imotite? Az veche ne moga i da precenia s kolko poskapnaha te v Sofia prez poslednata godina. Ne znam i dali ima smisal da se investirat pari v druzestva kato TBI-BAK i podobni na tiah. Edno e sigurno-naroda prodalzava da tegli krediti bez da e naiasno kak shte gi vrashta(spored men i spored moi nabliudenia). Vie kak mislite?

Lupi
02.08.2004, 17:48
Mislia che barzoto poskapvane obshto vzeto prikliuchi, veroiatno shte badem svideteli na razprodavane na imoti ot bankite na hora koito ne sa preceneli dobre kreditite koito vzimat, no tova sigurno niama da svlia cenata nadolu, po skoro shte ia darji da ne poskapva.

Neka da razkaja edna istoria ot sobstven opit. Obadih se v DSK i pomolih da mi izchisliat pri opredelen zaem za jilishte i pogasiavane za 20 godini kakva shte bade vnoskata. Darjah finansov kalkulator. kogato chuh razmera na mesechnata vnoska, pomislih che ne sam chul dobre, izchislih i poluchih kam 15% lihva vmesto ochakvanata 9.5% koiato biaha obiavili, opitah i pri drugi banki, v OBB ako ne se laja imash tvard procent plus libor kam koito se pribavialo oshte niakava stoinost za da se zakraglial no tochnata priroda na zakraglenieto beshe dosta neiasno obiasnena :) .... tova beshe predi mesec ot togava sam na mnenie che e po dobre da izchakam oshte pone 6 meseca predi pak da prouchvam vazmojnostite za kredit

uspeh na vsichki

VOIV
02.08.2004, 17:53
Gore dolu tova sa i moite nabliudenia. Imam poznati koito pri dohod(neto) 1200lv plashtat 800 vnoska. Spored men tova ne e normalno, no taka ili inache s godinite ustanovih che horata ne si praviat smetkata i ne gledat dalgosrochno na neshtata.

fena
02.08.2004, 18:10
vsi4koe e tursene i predlagane... vsledstvie na mnogokratnoto uveli4avane na kupuva4ite i ne po-malko otrupvane na prodava4ite kakvo mojeshe da se o4akva osven takova poskupvane.. interesno e kakva korekciq predstoi.. sus sigurnost blizkite nqkolko godini tova shte sa cenite.. ili nadolu..10-15 %

още ще растат
02.08.2004, 18:19
Имотите има още доста да растат, поне докато достигнат цените от новоприетите в ЕС страни. Въпреки ръста, свестен апартамент в София например още е много по-евтин отколкото в Братислава или Талин. Затова и чужденци и български емигранти пращат пари тук и инвестират. Банките също отпускат все повече ипотечни заеми, въпреки високите лихви, защото има търсене.
Затова цената върви нагоре. Няма причина за спад.

+-+-+-+-

в-к СЕГА
Нов рекорд на цените на имотите в София

Луксозните жилища вече доближават психологическата бариера от 1000 евро за кв. м.

Красимир Тодоров

За първи път откакто страната ни е с валутен борд и фиксиран курс на лева, официално бяха признати цени на жилища над 1000 лева за квадратен метър. Това стана с публикуването на последните данни на Националния статистически институт (НСИ) за второто тримесечие на 2004 г.
Към края на юни апартаментите в София са се продавали по 1012 лева на квадратен метър. Това са средни стойности на апартаменти, а не за установена цена за всички видове жилища. Луксозните жилища, построени в престижни квартали на София, вече достигат друга психологическа граница - 1000 евро на квадрат.
Средната цена на квадратен метър жилищна площ в областните центрове у нас е вече 507.9 лева, показват още данните на статистиката. Само в два има минимално понижение на цената - Ловеч и Търговище. Но съвсем незначително - с 2-3 лева на квадрат. Във всички останали градове поскъпването е осезателно. Най-много са скочили цените в градовете на София-окръг - с 36% спрямо първото тримесечие на 2004 г. Стара Загора запазва темповете си на растеж с нови 32.5%, след като за периода януари-март регистрира поскъпване с близо 38%.
Трите най-скъпи български града остават София - с 1012 лева, Варна - с 889 лева и Бургас - 708 лева за квадратен метър. Малко неочаквано на четвъртото място вече е Стара Загора с 661 лева и едва тогава идва Пловдив - с 566 лева на квадрат. Най-евтини жилища има в Кюстендил - по 217 лева.
Летните месеци по традиция са по-слаби за търговията с имоти, твърдят брокери. Това означава, че до септември не може да се очаква съществена промяна в ценовите равнища. Все пак не е изключено в морските ни градове да се появят нови купувачи, които да повлияят на цените на имотите там. Варна е градът, в който е най-вероятно увеличаване на сделките, докато в Бургас цените са достигнали своя максимум, смятат брокери.

Нарастване цените на жилищата за второ тримесечие спрямо първо тримесечие на 2004 година в %

Град Увеличение на цената
Благоевград 22.4
Кюстендил 9.2
Пловдив 14.2
Русе 11.2
Хасково 10.2
София 12.4
Ямбол 19.3

Цени на жилищата за първо и второ тримесечие на 2004 г. (за кв. метър в лева)

Град Първо тримесечие Второ тримесечие Увеличение

Благоевград 452,2 507,9 12,1
Кюстендил 198,8 217,2 9,9
Пловдив 495,8 566,2 14,2
Русе 382,7 425,5 11,2
Хасково 307,3 374,8 22,0
София 900,0 1012,0 12,4
Ямбол 232,5 277,3 19,3

Данните са на НСИ

VOIV
02.08.2004, 18:39
Vestnik Sega i drugi ot toia rod ne mi dreme kakvo pishat. To si e za shirokite masi( viarno e che tochno te kupuvat bez da misliat). Za korekciata mi beshe dumata-dali shte ima izobshto takava. Az naprimer 1000Euro ne davam za m2. Nezavisimo dali gi imam ili ne. Ima dalech po-hobavi mesta na sveta s po-evtini zilishta. Osven tova politicheskiat risk v BG e tvarde goliam za da dam takiva pari za imot.

още ще растат
02.08.2004, 18:45
Не разбрах защо си решил че ще има "корекция"?

VOIV
02.08.2004, 20:25
rano ili kasno shte ima. Vaprosat e chovek da moze da chaka. Na tia s nedomislenite ipoteki vinagi im idva vremeto. Istoriata go e dokazala.

bubble -> BLOWWWWW
02.08.2004, 23:12
za vsi4ki aktivni u4astnici v BG bubble. eto malko material za drug bubble po goliam ot nashiat.

'Fannie and Freddie Were Lenders':
U.S. Real Estate Bubble Nears Its End

http://www.larouchepub.com/other/2002/2924fannie_mae.html

S
03.08.2004, 09:25
корекция ако има не е страшно но ако почнат да се пукат балоните както в Япония е страшно. няма продаване, ако продадеш то ще е на цена която ще те накара да изпиташ голямата болка. така че повече мислене си трябва, а не отново да доказваме на всички че сме страната на аматъорите (както става с хотели)

още ще растат
03.08.2004, 09:46
Продължавам да не разбирам защо според вас ще има падане на цените (освен че по някаква причина може би ви се иска да стане така).

S3P
03.08.2004, 10:09
ето една причина - много кредити се взеха /и продължават да се взимат/ при лихва 10-12-14%, с цел купуване на жилища. тъжното е че има лоши очаквания около обслужването на тия кредити.
току виж банките станат в един миг най-големите собственици на къщи и апартаменти.

VOIV
03.08.2004, 10:23
Na bankite za kakvo sa im panelki naprimer? I ako gi vzemat na kogo shte gi prodadat? I na kakva cena? Horata koito imat vazmoznost da vzimat ipotechni krediti v BG sa na privarshvane( moite kolegi koito mozeshe vze). Ot tuk natatak koi shte vzima? Spored men do godina dve korekcia niama da ima, cenite shte rastata s okolo 10%. Vaprosat e kakvo shte stane pri parvite zachenki na recesia. Ako 5000 semeistva ne si obsluzvat kreditite, bankite im vzemat imotite, shte ima li drugi 5000 semeistva koito shte mogat da gi zakupiat pri tozi rast na zaplatite.

още ще растат
03.08.2004, 11:10
Абе хора, купувачите не купуват само панелки. Плюс това не всички купувачи теглят кредит. Непрекъснато и от чужбина и от български капитали се наливат пари в нови имоти.
Но дори само за кредитите - както при всички други ако има дифолт при определен процент, например 1-3% от кредитополучателите, е нормално - диверсификацията при тези кредити е висока. Защо сте решили, че хората масово няма да могат да си обслужват кредитите?
А и 12-14% наистина е много, но цената на имотите расте с повече годишно, така че...

S3P
03.08.2004, 11:20
защото не всеки може да се похвали с 10-12-15% увеличение на доходите спрямо предишната година,
за общия вътрешен растеж на икономиката, бизнеса, спестяванията и пр. да не говорим. затова иде реч.

още ще растат
03.08.2004, 11:28
Струва ми се че бъркаш нещо. Първо, има и кредитополучатели с подобно увеличение на доходите. Второ и по-важно - не е необходимо изобщо да има увеличение на доходите, ами обслужването идва от текущ доход и/или спестявания. Това е смисълът на ползването на кредити за текущо потребление - изтегляш потреблението напред във времето. Това се учи някъде в началото на корпоративните финанси.
Аз самият съм мислил да тегля кредити, и не гледам толкова лихвата, ами колко на месец мога да си позволя да плащам. Много хора са си направили тази сметка и доходите им го позволяват. А тези няколко процента, които се издънят, няма да предизвикат спад на цените на обезпеченията.
Да се върнем на темата. Има огромно търсене на пазара на имоти, и това е основното което движи цените нагоре. Така че пак ви питам - защо решихте, че предстои спад, дори срив?

znae6t
03.08.2004, 11:33
naduvat balona ta da si napraviat pe4alba a hiliadi naivnici i glupaci se hva6tat na vudicata i "lapat", s izvinenie.
kolegata po-nadolu e absolutno prav - lihvite dori ne sa i 10 %, te sa okolo 15 % sled kato vklu4ite vsi4ko. no ima niakoi "drugari" deto polzvat mnogo po-niski lihvi.
za suzhalenie i politi4eskia risk v bg e mnogo visok - da ne dava gospod.
taka 4e balona e iasen. za6to ne se puka li ?
ami to skoro ima6e edna statia po vuprosa - te sa "klub po interesi" i vklu4va mutri, politici, platenite ot tiah vestnici - tezi koito imat dostup do pari, dostup do evtini sdelki - regulacii i pr. - i koito mogat 4rez presata da vliata na horata

Съни
03.08.2004, 11:39
S3P, каво означава, че българите са много задлъжняли?! Българите са една от най-слабо задлъжнялите нации в Европа! Дори задлъжнялостта на населениета да се увеличи с 1000% пак няма да достигнем средното равнище за Западна Европа!

още ще растат
03.08.2004, 11:40
Знаещ ли си или точно обратното, не знам. Хем казваш, че има реално търсене (макар и според теб от мутри и т.н.), хем имало балон.
Стига с тези конспиративни теории - кой надува какъв балон?! За лихвите и банковите кредити преди малко писах.
Но аз лично има поне няколко познати - млади, с добри заплати/доходи, които съвсем реално си търсят жилище. С или без кредит, те купуват. И такива са десетки хиляди. Когато има огромно търсене, не виждам за какъв балон става дума.

AD71
03.08.2004, 11:46
Как ще ми обясниш инвестиция в 20 г. панелка струваща примерно 35 000 евро? Как ще се възвръща тя? Защо да не си вложа парите в банка или ценни книжа? Защо с тези 70 000 лв да не купя примерно 200-300дка земеделска земя?/там ми се струва 4е ще има мнооого по-голямо увеличение на цените/. Защо си мислите че всеки емигрант от чужбина ще предпочете "миризлива" панелка, а не ново строителство? Или максимата, че една лъжа повторена 100 пъти става истина...
Успех на всички!

S3P
03.08.2004, 11:47
много благодаря за лекцията по корпоративни финанси, добре че има кой да ми отвори очите да не се скитам ненаучен и безпросветен по финанси.
как не ви минава през ума че има огромна доза умисъл и промивка на мозъци чрез разни платени статии с цел бутане на т.нар. "пазар" на недвижимости нагоре и получаване на огромни свръхпечалби?
между другото, по повод страхотното търсене - я се огледайте по центъра на софия и повечето големи градове колко много офис помещения се дават под наем и си стоят незаети - пример новата сграда пред ЦУМ...
а че българите не са свръхзадлъжнели е ясно, но ще станат, ще станат....споко.

още ще растат
03.08.2004, 11:49
АД71, кой тук ти говори за панелки?? Забрави за панелките, тях и за 1 лев да ги продават бягай.
Не е търсенето на панелки това, което вдига цените на имотите. Не смесвайте нещата.
Продължавам да питам защо сте решили, че на пазара на имоти предстои срив???

още ще растат
03.08.2004, 11:55
S3P, не се сърди но имаше нужда някой да ти обясни онова за лихвите. Защото изводът ти беше доста повърхностен - доходите трябвало и те да растат с по 15% годишно???
И на теб ти казвам да не смесваш нещата. Остави офис площите, нали говорим за жилищни имоти? Опитай да си потърсиш нещо свястно в София, и веднага ще ти направят впечатление поне две неща - първо, предлагането е ограничено, и то на фона на непрекъснато нарастващи цени. И така е от поне 2 години. И така ще е още дълго, защото разберете едно - имотите в БГ са все още евтини в сравнение с други страни от източна Европа.
Второ, заедно с теб търсят огромно количество купувачи и немалко от тях са готови да плащат сериозни суми, които са непосилни за теб.
Изобщо на този пазар е както на всеки друг - търсенето и предлагането определят движението на цените. Може да има и други фактори, но те не са определящи за тренда.

AD71
03.08.2004, 11:59
Съгласен съм че перспективни бизнес имоти, както и добро ново строителство с "достатъчно въздух" сигурно ще поскъпват, но дела на тези имоти едва ли е много голям - преобладават панелките. От друга страна съм виждал обяви по над 100 000 евро?!? Просто всичко се слага под един знаменател...
Все пак за мен всичко е инвестиция на пари.
Успех на всички!

...................
03.08.2004, 12:00
Ако и таксиметровите шофьори започнат да ти приказват за акции значи има балон. При недвижимите имоти балоните се надуват по-бавно и спадат по-бавно, но затова пък спада продължава десетилетия. Виж Япония. А що се отнася до панелките мисля че точно те са в основата на растежа. Нямам данни, но смятам че най-много сделки се сключват именно с панелки. Ако техните цени паднат - а това ще стане в не чак толкова далечно бъдеще това ще повлече и цените на останалите апартаменти.
P.S.
В един от броевете на FT от юли има статия за недвижимите имоти в България ако някой се интересува може да я прочете. Имотите, които търсят чужденците нямат нищо общо с апартаменти все едно нови или стари.

S3P
03.08.2004, 12:01
не ми се занимава повече.
само да уточня, че НЯМА ПАЗАР КОЙТО ДА РАСТЕ БЕЗКРАЙНО НЕЗАВИСИМО ОТ СТОКАТА. и това е от корпоративните финанси.
а пропо - темата за имотите сме я разисквали много пъти във форума - различните мнения може да се видят в предишни постинги.

още ще растат
03.08.2004, 12:09
Никой не е казал, че имотите в БГ ще растат безкрайно.
Истината, която обаче не се харесва на тези които закъсняват с покупките е, че:
1. Имотите у нас не са свръхнадценени, защото търсенето надвишаващо предлагането бута цените нагоре.
2. Имотите у нас са още доста евтини в сравнение с други страни от изт. Европа (дори не членки на ЕС).
Имотите ще продължат да растат още. Помнете ми думата. Може да има корекция, след години дори ръстът ще спре - но засега хубавите жилищни имоти ще продължават да растат. Чужденци, българи емигранти, българи с добри доходи в БГ или кредитополучатели - всички търсят. Около мен както вече казах няколко познати също търсят. А около вас?

VOIV
03.08.2004, 12:18
Ti pitash zshto smiatame che shte ima sriv. Nie(niakoi ot nas) ti otgovariat zashto. Ti kazvash che niama da ima takav. Ok , vseki ima mnenie.
Az shte ti kaza zashto mislia che ste ima: 1996-kupih apartament za 21500$(namalih mi go na 18500 zashtoto beshe ipotekiran i niamashe koi da go kupi), edna godinapo-kasno sashtiat apartament varveshe po 14000. Kato kazah politicheski risk imah predvid idvaneto na BSP. Te ako ne sa risk, to koi drug. A te niama da vdigat zaplati-vervai mi. Te otsega se gotviat da prerazpredeliat natrupanoto. I poneze raboteh na miasto otkadeto vse se vzimashe i razpredeliashe, moga da ti garantiram che i sega shte go praviat. I niakoi ot bivshite mi kolegi ne shte mogat da obsluzvat kreditite si. Az moze bi podhozdam ot chastnoto kam po-obshtoto, no ne bih iskal da gledam po-globalno. Kogato gobia pari te sa ot moia dzob, a ne ot onia globalnia- na pravitelstvoto.

AD71
03.08.2004, 12:19
Повишеното търсене се получи въз основа на манипулираното и неправилно тълкуване на "...влизането в Европа ще направи цените европейски..". Все пак в БГ живеят българи и те с техните доходи формират потреблението. После и качеството на строителството едва ли е на европейско ниво. И отново - какъв доход ще ми донесе примерно един 80 кв.м. апартамент за 70000 лв. и каква е перспективата за нарастване на цената му ИЛИ дали алтернативен доход от тази сума няма да ми носи по-добра въвращаемост.
Успех на всички!
P.S.
Става дума ако имаш тези пари на ръка. За банков кредит ПЪК ВЪОБЩЕ НЕ МИ СЕ МИСЛИ.

VOIV
03.08.2004, 12:26
Az pak poznavam niakolko semeistva koito se otkazah da kupuvat. Ednata semiza im dadoha cena 500Euro( na zeleno) otivat sled tova s parite i im kazvat -da ama veche e 570Euro'. Vaz osnova na kakvo? I te se otkazaha. Stroitelite sa natochili bradvite i ne rabotiat na po-malko ot 120-140% pechalba. Bravo, da vidim dokoga.

amerikan
03.08.2004, 12:32
deto se opitva da ni balamosva che ponezhe niakolko ot negovite priateli turseli - i znachi ima tursene !?
oshte po-goliamata luzha e che u nas e evtino. hubavite - ako izobshto ima takiva - shtoto kachestvoto e uzhasno - sa veche skupi. iskat im po 1000 evro che niakoi nahalnici i otgore.
da ne govorim za kushti. ami vsichki nie mladi momcheta s niakakvi pari mozhem za takiva sumi da si kupim prespokoino v USA !!!

още ще растат
03.08.2004, 12:46
Към написаното преди малко от мен добавете и това.

VOIV:
1. Личният ти опит, който разказваш, съвпада с кризата 1996-7. Много съжалявам за теб. Но докато има валутен борд у нас, и особено след 2007, подобна криза е много малко вероятна. Така че примерът ти не върви.... А аз лично също много се страхувам, че БСП ще дойде на власт, но дори като запален анти-БСПар ти казвам, че това няма да донесе рискът за който говориш. Банките ни вече са чужди, не са на БСП... Най-много обаче от БСП да налеят още червени пари и пак да вдигнат цените на имотите :)
2. Ако твоето познато семейство още се чуди, цената скоро ще стане над 600 за същия имот. Точно защото има реално търсене.... Ако някой ти предлага 3.50 за акция на ЦКБ, ще я продадеш ли за 3.40 на друг??

АД71:
Доходите на българите явно са достатъчни не само за обслужване на кредити, но и за купуване на имоти без кредити. Пак повтарям и за парите на българите от чужбина - неколкостотин милиона долара годишно само по официални данни... Да не говорим че има сива икономика.
Дохода. Първо, ако го продадеш по-скъпо след година ето ти го дохода. Ако го даваш от наем, също (макар тук сметките да са по-несигурни)... Но има нещо по-важно, което много от вас не разбират - хората купуват имоти не само защото търсят "по-голям доход" (както вие като борсови спекуланти го разбирате).

Американ:
Твоите приказки са доста наивни. Единствено бих коментирал, че това за ниското качество у нас е една от повтаряните заблуди - има ниско, но има и високо качество. И не се сърдете на никого, че цената на високото качество е висока.

...................
03.08.2004, 12:49
Медианна цена на жилище в САЩ за 2004 150000$ става дума за еднофамилна къща, а не за апартамент

...................
03.08.2004, 12:52
Разликата в средните доходи я знаете :)

VOIV
03.08.2004, 12:53
Niama kakvo da sazeliavash za men-prodadoh go za 30000Euro. Prosto go dadoh kato primer za da podkrepia misalta si za politicheskiat risk nosesht se ot BSP. I iskah da izkaza mnenie che goliama chast ot horata vzemashti krediti sega niama da mogat da gi obsluzvat v badeshte.
Otnosno cenite-veche go kazah: vapreki nalichieto na parichen resurs v semeistvoto mi shte si zakupia imot v chuzbina, smiatam go za po-opravdano. Nai-malkoto dohoda koito shte poluchavam tam e po-siguren ot tozi v BG.

още ще растат
03.08.2004, 12:57
.......... - медианната цена на еднофамилните къще в БГ е по-малка, и какво от това???

още ще растат
03.08.2004, 13:00
VOIV, след като цената на имота ти е нарастнала, не виждам защо изобщо даде пример със спада през 1996 :))
Вече ти казах защо идването на БСП на власт няма да доведе нито до банкова криза, нито до спад в цените на имотите. Още повече пък, точно ако по нейно време влезем в ЕС.

...................
03.08.2004, 13:00
Колко смяташ че струва еднофамилна къща в София кажи ми число и ще ти кажа в кои градове в САЩ можеш да си купиш по-евтино

eftim
03.08.2004, 13:03
koito niama kyshta i kinti smiata parite na drugite i mu se iska da gi izgubiat
zavistlivci laniani takiva

VOIV
03.08.2004, 13:08
stiga gluposti de! Prosto obmeniame mnenia, nishto poveche.

още ще растат
03.08.2004, 13:09
Евтиме, и аз това им разправям :))

.......... - ти ми говореше за медианна цена на държавата, а сега изместваш разговора върху определени градове?? В главата ти цари хаос.
Няма смисъл да сравяваш София с произволен град в Щатите - защото говорим че търсенето надвишава предлагането на свестни имоти за София, а не за Горно Уйово, Кънектикът, нито за Долен Манхатън, Ню Йорк.

...................
03.08.2004, 13:17
Статистиката на цените на жилищата в САЩ е по градове и по щати най-скъпата медианна цена е в Sunnyvale, CA 500000$, докато във Филаделфия например е около 60000$ в Питсбърг горе долу като във Филаделфия, а в Канзас сити е малко над 50000$.

още ще растат
03.08.2004, 13:26
........ - вече писах че е неправилно да сравняваш София с който и да е американски град - от въпросното Горно Уйово, Кънектикът, до Ню Йорк. Тук в София търсенето все още надхвърля предлагането.
В САЩ и бензинът е евтин, ама е тъпо да го сравняваме с българския или този в Норвегия например. Различни пазари са.
И друго - в САЩ дървените и нестабилни еднофамилки са толкова масови, че нищо чудно медианната цена да е и 10К :)

Downtown
03.08.2004, 13:32
още ще растат , Koga naselenieto ste stane kam 9 000 000 otnovo , i ima li tendencia za migracia ot oblastnite gradove kam selata ?

Watch
03.08.2004, 13:33
Че има момент на манипулиране на пазара е ясно. Спомнете си как започна истерията около недвижимите имоти. Бившия заместник финансов министър К.К. каза пред медиите че е добре българина да инвестира в имоти. Точно след две седмици това което беше на пазара се изкупи, Финансите наляха в банките пари около 200 милиона лева, което да принуди банките да кредитират. Сега една година по-късно се оказа че трябва да си приберат тези пари. Мислите ли, че това са случайни събития? Заливането на финансовата система с пари и коментара на ресорен зам министър?

още ще растат
03.08.2004, 13:34
Downtown, не виждам с какво въпросът ти има отношение, но ще ти кажа лично мнение. Населението скоро няма да стане 9 млн, а миграцията още дълго ще продължи да е основно към София. Още една причина цените конкретно в София да растат.

...................
03.08.2004, 13:34
Не знам защо приемаш толкова лично нещата аз представям само факти, нито казвам че цените в България в момента са нереални, нито че за една година няма да струват нищо. Щом има хора които купуват - това са цените. Що се отнася до факторите, които биха повлияли на бъдеща промяна между търсене и предлагане, отново невиждам нищо обидно - за да приемате така нещата. Цените са нагоре надолу постоянно на доматите по-бързо, на жилищата по-бавно. Аз например съм си сметнал че няма да си купувам жилище защото дори само от лихвите на сумата която бих дал за жилище мога да си плащам наема, да не говорим за по-доходни инвестиции. Но всеки си решава сам за себе си, ако аз греша ще съм се набутал, но това си е лично мой проблем.

VOIV
03.08.2004, 13:35
When the going gets tough, the tough get going!

още ще растат
03.08.2004, 13:36
Watch, че има манипулиране - има, както на всеки пазар. На борсата ни е същото.
Но изводът ти е повърхностен, и не обяснява дългосрочния тренд на нарастване на цените на имотите в БГ. Те започнаха да растат и преди изявлението на Катев. Банките кредитираха и преди тези милиони за които говориш. Впрочем, те вече са изтеглени от банките, но те пак раздават кредити.

Observer
03.08.2004, 13:36
Baby, kazva se:
When the going gets tough, tough gets the going.

още ще растат
03.08.2004, 13:40
Observer, твоето се казва: wishful thinking
Понеже не вярвам да пишеш тук само от загриженост за тези, които след н-брой години (според теб) ще загубят, оставам с друго впечатление. Яд те е че не си купил, когато е било по-евтино.

още ще растат
03.08.2004, 13:42
Така че просто повтарям въпроса, който някъде сутринта ви зададох - защо решихте, че на пазара на имоти предстои срив?

Разбрах, че тази мисъл по някаква причини ви харесва, но само това разбрах :)))

VOIV
03.08.2004, 13:44
Zavisi: ot rechnika, ot kulturata, ot stranata. "Tough" moze da e plural, you know!

...................
03.08.2004, 13:44
Ако предишния постинг е за мен. За миналата година съм направил над 100% от други инвестиции, за тази година досега се движа със същите темпове. Ако си бях купил жилище къде щях да съм?

още ще растат
03.08.2004, 13:54
......... - пак бъркаш нещата. Никой не ти разправя, че от други инвестиции не може да се направи повече. Въпросът е - защо според някои на пазара на имоти предстои срив??

още ще растат
03.08.2004, 13:55
...... защото важи и обратната логика - при този рекорден ръст на акциите миналата година, не е ли там истинският балон??

...................
03.08.2004, 14:00
Може и там да е:)

Watch
03.08.2004, 14:05
защото няма такъв ръст на доходите, които да провокира покачване на наемите, да поддържа търсене на ипотеки. Предстои затягане на монетарната политика от ЕЦБ. Оттам ще си внесеме монетарни рестрикции, МФ започва да емитира кратки книжа от есента с цел да повиши лихвите и да ограничи ликвидността на банките. Това ще повиши лихвите по ипотеките, липсата на стабилно нарастване на доходите е пречка пред ръста на кредитирането и обслужването на кредитите.
Извод
1. срив на некачествените имоти
2. деферинцирано умерено покачване на цените на луксозните имоти заради външно търсене.
3. вторичен пазар на ипотеки след необслужване на кредити /предстои/, което ще окаже натиск върху цените

още ще растат
03.08.2004, 14:11
Watch, по-долу вече коментирахме че не е необходим "такъв ръст на доходите". Лихвата може да е и 20%, и пак без ръст на доходите да обслужваш заема. Намери и прочети сам.

Спад в некачествените имоти може и да има.

Необслужвани ипотеки също може и да има, но това ще е в рамките на обичайния % необслужвани кредити. Няма опасност от масов срив на цените на обезпеченията.

А банките колкото и да им ограничават ликвидността, пак ще отпускат кредити. Пък и не само заради кредитите растат цените на имотите в БГ.

AD71
03.08.2004, 14:15
Ще има спад в цените на панелките - поне логиката за мен е такава. Ше има много лоши кредити за в бъдеще, поради липсата на умения и традиция в правилното получаване и обслужване на кредити, а и поради не дотам добрите условия за кредитиране в момента/много високи лихви и изисквания от банките/. Голяма част от пазара на имоти се раздвижи от страха на българина "...да не се мине.., и да не изпусне влака..." без да разбира, че влака вече го гази... Панелката не носи добри доходи и хаби консумативи.
И това за София - не мисля, че има още какво да се изтисква от София - наблюдавам разпределение и насочване към провинцията, особено тези градове с добра инфраструктура - Пл, Бур, Вар, СтЗ... и др., където се инвестира отвън за производства, понеже цената на труда е доста по-евтина от София - например LIEBHERR, SOKOTAB...

още ще растат
03.08.2004, 14:18
АД71, както вече днес коментирахме - остави панелките. Свестните жилищни имоти ще продължат да растат. Особено в София. Търсенето е огромно.
А за лошите кредити пак преувеличаваш. Процентът на дифолтите ще е в рамките на обичайното. Не знам защо подценяваш така масово хората. Не всеки дебил взема 20-40-50 хил. евро кредит.

...
03.08.2004, 15:02
Никой не спомена факта, че над 95% от българите имат собствени жилища + намаляване на населението с 50-100 хиляди годишно + новото строитество. Доста предпоставки за спад. В момента пазара просто е свръхизкупен, но ти защо пък мислиш, че няма да стане свръхпродаден?

още ще растат
03.08.2004, 15:07
Защото тези които имат собствени жилища имат в голямата си част лоши + недостатъчни жилища. Маломерните панелки в стохилядните Люлин, Младост и Дружба са един пример. След 20-ина години очаквайте масова криза за жилищна площ в София, поради скапването на панелките.
Продължават да нахлуват и хора от провинцията. Плюс парите на емигранти, чужденци и местни по-заможни - които могат да купуват и 2-ро и 3-то жилище.
(Май бъркаш и друго - над 90% от жилищата в БГ са частни, но това не значи че над 90% от българите имат жилище. И то подходящо)

...
03.08.2004, 15:17
Значи говориш само за ново строителство в престижни столични квартали! Така може, но не виждам защо успоредно с него да трябва да растат и цените на жилищата в Силистра и Ловеч, например. А до момента това се получава.

още ще растат
03.08.2004, 15:23
Всъщност, наистина основно говоря за ново строителство в добри столични квартали. В близките месеци или най-много 2-3 години цената от 1000 евро на квадрат ще бъде трайно премината.
За другите градове, както и за имотите в туризма, просто не знам - може и те да растат, но не знам. Факторите там са други.

...
03.08.2004, 15:35
О.К. Едно е да говорим за един сегмент на пазара / пък бил той и толкова важен/, друго е за целия пазар / т.е. всички имоти в страната/. Аз също мисля, че в някои градове и най-вече кваратали има реални , не психологически предпоставки за растеж. Но на повечето места цените растат, защото 2007 г. ще влезнем в ЕС /този странен мотив повтарят всички тийнейджъри, баби и дядовци/ и защото растат цените в София. Очевидно това са "кухи" очаквания. След 3 години като влезнем в ЕС голяма на практика всички нуждаещи се ще имат вече жилища /сега ги купуват/. Дотук добре. Но винаги има известен брой спекуланти / но не професионалисти, това чули, онзи видяли и решили и те/. Очаквам точно такива хора около 2007-2008г да спукат балона, защото просто в Търговище /например няма да има достатъчно чужденци да им изкупят днешните инвестиции. И просто пазара ще се пречупи в посока "свръхпродаден". Говоря като цяло и следи сренопретеглените цени, а не само избран квартал, за което може и да си прав.

още ще растат
03.08.2004, 15:46
ОК. Съгласен съм, с уговорката че както не може да се обобщава че всички имоти ще растат, така и не може да се обобщава че имотите са свръхнадценени.

Но за 2007 не съм напълно съгласен. Това че нещо се повтаря от всички не значи, че е невярно! Аз също подкрепям това че именно влизането в ЕС (или дори само очакването за това) са достатъчно основание за поскъпване... Темата е дълга, но само ще ти кажа че просто не мога да приема че цените на имотите в София ще останат чак толкова по-ниски от тези в другите страни членки, особено новоприетите. Не казвам, че пълно изравняване ще има, но границите ще се стеснят. Да не говорим и за друго - в момента дори в Скопие цените са по-високи.

И друго - не мисля, че спекулантите, които купуват с цел да продадат след 2007, са толкова много и че те са решаващи за движението нагоре сега. Хората купуват най-вече защото имат нужда, защото имат излишни пари или защото им се струва евтино.

Alex
03.08.2004, 16:20
зравейте на всички,
съгласен съм, че само цените на имотите от даден сегмент имат реална предпоставка да растатът.(само луксозните сгради с всички екстри и в добрите квартали).
Но както всички знаете :
1. населението намалява; поне от моите познати (завършил съм езикова гимназия и съм на 31 г.) почти всички заминаха или заминават или ще заминат извъм Б-я. Тези хора съвсем не смятат точно сега да инвестрат тук .просото защото трябва да се устоят там.
2. защо си мислят всички , че като влезем в ЕС тук ще има хиляди запдняци с по 100-200 К. в Евро за наши имоти .
без кадастър , с неефективна съдебна с-ма, с корумпирана полиция, с много тежки проблеми в инфрастуктурата ( а те не се решават за 1 или 2, 3 години)
3. тези инвеститори си инвестираха и инвестират парите и в DotCom-ма ; повечето се опариха; е някои и спечелиха ама не всички.
4. от инвестици у нас почти никой не рабира , от данъчно планиране , от планиране на бъдещи плащания, бюджетиране , лихвени проценти да не говорим за "алтернативната цена" на капитала .
5. ние нямаме пазарна икономика;оставете че получихме статут на такава ;това е политика и нищо повече.
само някои ще спечелят от отзи bubble!
въпроса е от коя страна н асделкат аще сте и кога ще излезете от нея!

...
03.08.2004, 16:34
Много точно, Алекс! А за този тип очаквания /за вечен или много дълъг и сериозен растеж/, Алън Гриспейн беше ги нарекъл "ирационални свръхочаквания", около 1 година преди да се спука технологичния балон. И сега има растящи технологични компании, но това не значи, че балонът е цял.
На един пазар влияят много повече фактори отколкото едно очакване за влизане в някакъв съюз. Направете един фундаментален анализ и ще видите, че 90% от факторие са негативни за този пазар в средносрочен и най-вече в дългосрочен план. А слуховте винаги влияят краткосрочно, пък било и до 2007г.
П.С. Мисля, че Лондон и Кошице са градове в ЕС, нали? Един апартамент от 70 квадрата в Кошице струва ли 500 000 паунда, защото толкова бил в Лондон???

neznaiko
03.08.2004, 16:39
Da kaja i az edin fakt ot chernomorieto:
Babka i diadka - pensioneri from England det sa vika si prodali tam kyshtata i si kupili v edno selo blizo do moreto ... niakyde na sever ot varna kyshta - za 10na k EUR (koeto po princip si e dosta za tochno takiva kyshti)
Sega si poluchavat po smetkata 2k - 3k GBP mesechno i si jiveiat jivota! Diadkata e po cial den v mestnatata krychma i smuche birichka po 50stinki!
Shto da ne idvat horata?!?!??!?

amerikan
03.08.2004, 16:41
imate pari shtom diskutirate zhilizhta, zastho izobshto se morite tam v bg - na duplkite na sofianski, sred banditite deto se streliat, vodata ne teche, chesto i parno niama, pulno s mrusotia navsiakude, studeno prez zimata i goreshto prez liatoto, kogato za sushtite pari gore dolu shte si kupite kushta v USA, dori i v Florida i drugi hubavi mesta

още ще растат
03.08.2004, 16:45
Алекс, далеч си от истината. Не смесвай инвестициите в доткомите с имотите тук, смешно е. Освен това както казах не са спекулантите тези които основно купуват. Едно е да отделиш 100 долара в Сащ през 1998-9 за да си купиш акции в дотком, а друго е да отделиш 30000 евро днес в БГ за да купиш апартамент с единствена цел спекула.

Намаляването на населението в случая не е фактор, просто защото търсенето не идва от намаляващото население, ами от заможното такова, от чужденци, от кредитополучатели, от пари на емигранти в чужбина.... Освен това нали говорихме за имотите в София? Притокът към София също не намалява.

Относно инфраструктурата - в София си има перфектна инфраструктура, братле!

... - и ти смесваш нещата. Никой не ти твърди че в Кошице и в Лондон цените ще се изравнят. Но цените в БГ няма логика да са толкова по-ниски от тези поне в новоприетите страни. Изравняване може да няма, но стесняване на разликата - със сигурност. Както казах, темата е дълга и не е за прибързани заключения. Но това за 2007 и очакванията съвсем не е илюзия. Пазарът знае най-добре - търсенето и предлагането определят цените.

Впрочем не беше ли точно в Прага онзи ден в центъра хвърлена граната? Колко бяха жертвите? Значи ли това, че цените на имотите в Прага ще спадат?? :)

...
03.08.2004, 16:47
Незнайко, тези баба и дядо ще са фактор ако са 50-60 хиляди семейства годишно. Според теб една баба+ един дядо могат ли да компенсират отрицателен естествен прираст от 70 000 и 100-150 000 емиграция годишно?

още ще растат
03.08.2004, 16:48
Американ, имаш много смътни представи за БГ. Тук качеството на живота може да бъде отлично, ако имаш пари. А пари тук се изкарват, и то доста. Ако знаш как.
А ти си гний там в Щатите и се срамувай, като ти забележат акцента. Винаги ще си втора ръка човек там.
Тук има вкусно сирене, има готини жени, ракия и страхотни нощни заведения в София... Няма негри, няма простаци като Буш да са ти начело на държавата, няма и полиция и липса на свобода както в Щатите.

още ще растат
03.08.2004, 16:50
... както написах по-долу, емиграцията няма значение точно в случая. Прочети защо.
Незнайко е много прав - търсенето идва И от такива дядовци, а не от емигриращите от БГ.

VOIV
03.08.2004, 16:55
Zabraviash che ima i drugi mesta na sveta , a ne samo US. A nalichieto na akcent e tvoi problem, ne nash. Az naprimer vse oshte izkarvam pari v BG(ne loshi i znam che e dobre za busuness) i za tvoia info gi iznasiam ot BG tai kato ne vizdam smisal pri tazi emigracia da gi vlagam tuk. V dalgosrochen aspekt za men vlozenieto v BG e bezsmisleno. Tova deto i tuk kato v Ireland horata shteli da se varnat e glupost. Horata prashtat pari na roditelite si, a kakvo stava kogato roditelite im veche gi niama?

...
03.08.2004, 16:56
Съвсем не съм съгласен, че намаляването на населението не е фактор.
Хайде малко проста аритметика за ефтинията: Себестойност на кв. метър ново строителство / луксозно/ - около 300евро /вкл проект, разрешителни, строителни материали, надници на работници и др/. Разликата до 1000 евро е цената на парцела и печалба за предприемача. Ако парцела е 100 евро на квадрат и е застроена 1/2 от него /нещо нормално у нас/, а сградата е на 4 етажа се получава още 50 евро. С една нормална печалба от 20% за предприемача става около 420евро за ново строителство в престижен квартал. Всичко нагоре е балон!

...
03.08.2004, 16:59
Смешно твърдение е, че намаляването на населението не влияе...на търсенето, да, но... ПРОСТО УВЕЛИЧАВА ПРЕДЛАГАНЕТО /ако не си се сетил/

още ще растат
03.08.2004, 17:36
VOIV, не заблуждавай никого. Проблемът с акцента е на всички българи първо поколение по света. Никъде чужденците не се чувстват като у дома си. Това че си криеш комплекса като втора ръка човек в чужбина не значи че нямаш такъв комплекс. А ако наистина правиш много пари в БГ, не виждам какъв ти е проблемът че ги изнасяш. Празни приказки. Явно или не правиш много пари, или си чешеш езика сега. :))

И не сме твърдяли никога че тук ще има масово връщане на емигранти както в Ирландия! Не изопачавай аргументите.

... - емиграцията не е съществен фактор. Първо, защото наистина не влияе на търсенето, и второ - защото не влияе сериозно и на предлагането. Имотите, които предлагат емигрантите преди да заминат, обикновено не спадат в категорията "ново качествено строителство в София", за което коментирахме. Помисли.

А който иска да убеди с аритметика че всичко от 300 до 1000 евро било спекула, значи просто се мисли за по-умен от пазара!

BULNOOB
03.08.2004, 18:14
Не съм специалист по недвижими имоти, но знам едно основно съотношение наем/цена на имота в нормалните държави това отношение е приблизително 1/40 ИЗВОДИТЕ за България си ги направете сами.

pe4en
03.08.2004, 19:49
ako sledite ofertite, 6te vidite 4e edni i su6ti oferti se predlagat s meseci, 4e i godina ve4e - zna4i nikoi ne gi kupuva, no prodava4ite im VDIGAT cenite !?!?!?!?
eto tova e manipulacia, balon i pr.

VOIV
03.08.2004, 20:14
Parvoto i nai-vazno neshto e koi kakvo iska, a ot tam idva i razbiraneto za mnogo pari. Za men mnogo, za teb malko-kakvo znachenie ima. Vapros na merni edenici. Chovek dori i mnogo pari da pravi pak moze da ne e shtastliv. Na edin ne mu stigat za smetkite za parno, na drug za iahta. A za akcenta izobshto ne mi puka-viarvash ili ne. Ima sredi v koito tova ne e tolkova vazno. Taka che prikliuchvame na tazi tema.
Idva mi edno drugo neshto na akala-ne sa li tochno kupuvachite ot poslednite meseci tezi koito sega se opitvat da se ubediat edin drug che balon niama, a i da ima to toi ne e dori zapochnal da se naduva?

bubble -> BLOWWWWW
03.08.2004, 22:53
problema v .BG e i lipsata na istinska konkurencia (za sega). Vav momenta v koito doidat golemite investitori gotovi da stroiat i prodavat barzo s ne tolkova goliam marj vsi4ko shte si doide na miastoto (pazara ne tarpi vakuum). po moi nabludenia dosta amerikanski geroi prou4vat pazara i po to4no se celiat v karegoriata na first time buyers. kak vi zvu4i predlojenie za 400evro v idealen centar na sofia. kato gledam ofertite v praga za kashti (brand new) se orientiram okolo 550 evro ( zvu4i po dobre ot investicionna gledna to4ka) http://www.central-group.cz/l-rd-s-obecne.htm ..... http://www.central-group.cz/l-rd-na-central12000.htm

nekoi si
03.08.2004, 22:54
Малка подробност!!! Себестойност на ново строителство 100 - 180 EUR/m2

Alex
04.08.2004, 08:50
здравейте,
1.а можеле ли някой да ми каже каде с точност се следят реално сключените сделки !
2. кажете ми на каква цена се сключват повечето сделки, по документи
3. кой е собственик на големите агенцииза недвижими имоти и имали свързани лица със строителния бранш
просто няма достоверна инфо. гледам от доста време цели сгради (ново строителство) да си празни , никой не живее в тях.( това е масово, просто като минавате гелдайте)
е кои копува и защо на каква цена и какво чакат тези "хиляди щастливи" собственици н апразни апартаменти и сгради !

canuck
04.08.2004, 09:21
А някой спомена "основно" правило или съотношение наем/цена от 1/40. Какво означава това?? Че 40 наема = цената на имота?? Това е смешно и невярно. Аз съм рентиер в една от от "нормалните" страни и тук отношението е по-скоро 1/140-1/150. Мой апартамент който струва грубо 120К се дава под наем за около 800.

...
04.08.2004, 09:29
Дадох 300 евро като максимум за луксозно строителство. Може и за по-малко естествено.
Още ще растат, ти упорито ми говориш само за ново строителство, в елитни квартали. Абе, човек, темата е за ПАЗАРА КАТО ЦЯЛО. Емигрантите може да не продават мезонети в Лозенец / въпреки, че и такива има/, но обикновено си продават жилищата. И се замисли и ще видиш, че твърдението ти, че двама пенсионери /или 200 ако искаш/, решили да си купят жилище тука, влияят повече от 100 000 емигранти и 100 000 отр прираст е най-малкото смешно, да не кажа тъпо.

S3P
04.08.2004, 10:11
за да сме по-наясно - ето вижте статията в днешния "Пари", интервюто е с Изп.директор на агенция за недв.имоти - казва се "Имотите в големите градове поевтиняват".

Специално "има още да растат" да прочете последните две изречения. Няколко пъти.

...
04.08.2004, 10:34
Ако го беше казал в труд, овцете сигурно щяха да хукнат да продават, както досега купуваха :-)))

още ще растат
04.08.2004, 11:27
Много сте ми наивни :)
На едни статии (които с цифри и факти ви показват как цените по тримесечия растат, и как скоро трайно преминаваме границата от 1000 евро на квадрат - което е впрочем нормално за източноевропейска столица) не вярвате и казвате че били част от някаква световна конспирация за вдигане на цените на имотите в БГ. Тези статии, в които обаче виждате отделни изречения които ви кефят, цитирате.

Вече уточнявахме за кои имоти и къде още ще се вдигат. Още е евтино, колкото и да не ви се иска. Купувайте, ако имате пари. Пазарът знае най-добре - това са цените, братлета, на все по-високи цени стават сделките. Поне до 2007 г. ще е така. Не може сравним апартамент в София да е по-евтин от Скопие дори.
Новото строителство и предлагането на добри жилища в добрите квартали на София все още изостават от търсенето. Има хора с пари, разберете го.

още ще растат
04.08.2004, 11:30
Много сте ми наивни :)
На едни статии (които с цифри и факти ви показват как цените по тримесечия растат, и как скоро трайно преминаваме границата от 1000 евро на квадрат - което е впрочем нормално за източноевропейска столица) не вярвате и казвате че били част от някаква световна конспирация за вдигане на цените на имотите в БГ. Тези статии, в които обаче виждате отделни изречения които ви кефят, цитирате.

Вече уточнявахме за кои имоти и къде още ще се вдигат. Още е евтино, колкото и да не ви се иска. Купувайте, ако имате пари. Пазарът знае най-добре - това са цените, братлета, на все по-високи цени стават сделките. Поне до 2007 г. ще е така. Не може сравним апартамент в София да е по-евтин от Скопие дори.
Новото строителство и предлагането на добри жилища в добрите квартали на София все още изостават от търсенето. Има хора с пари, разберете го.

S3P
04.08.2004, 11:34
добре айде единствено само ти си прав, само ти ги разбираш, само ти ги знаеш, само твойте данни са истински, само твоето инфо е от глобално значение.
обясних ти, че който и да е пазар независимо от стоката не може да расте безкрайно,
хората "с пари" също са краен брой,
твоите "данни" с цифри и факти /адски достоверни/ също са от вестникарска статия /платена разбира се/.......
таке че - не губи времето на форума с упражнения по писане. аман от разбирачи.

Alee
04.08.2004, 11:40
I men me ubedi veche! Utre shte kupuvam edin na 1100Euro na m2. Ubeden sam veche che postapvam pravilno blagodarenie na teb.

още ще растат
04.08.2004, 11:41
S3p, виждам че си изнервен и започва да ми става съвестно :)

Първо, явно не четете и сте склонни да не слушате другия. Вчера категорично заявих, че този пазар няма да расте безкрайно. Нещо повече, допускам и "корекция". Моля те намери съответния ми постинг.

Второ, че цените растат и че сделките стават при нарастващи цени вече трета година, и че в София все още сравними апартаменти са вероятно най-евтините от източна Европа - е факт. Не са вестникарски измислици. Питай някой който преди 3 години и сега си е търсил жилище.

Трето, от оня ден ви задавам един елементарен въпрос - защо според вас ще има срив? Нищо от това, което чух, не е убедително.... Чети и препрочитай - нито тезата за емигрантите, нито за панелките, нито за масовото невръщане на ипотечни кредити...

От вашата позиция оставам убеден единствено в едно - че по някаква причина много ви се иска цените да паднат, и обратното - че по някаква причина сте много раздразнени, че цените растат.

azito
04.08.2004, 11:43
Трябва да имате предвид, че наистина имотите в София изостават с тези Скопие, но не забравяте, че:
1. Тук смятат брутна площ и така обявяват те за продажба. Така на обикновена двустака пише - продама на 350 евро на кв.м., но тук са и общите части. Ако смяташ само чисатата жилищна площ се оказва, че истинската цена е "набъбнала" до 430 евро. Такива "хитрини" не виреят никъде другъде
2. Обявените цени на запад от БГ не означава, че получавате апартамента си на "шпакловка и замаска". Това е все едно в автомобилен салон да ви продадат не кола, а само шасито, пък хайде вие си го доокомплектовайте. Ако сложите на нашия паратамент, дето е само на шпакловка още минимум 5-10 хил.лв., ей ти на доближихме се неусетно до европейските цени. А все пак все още сме си в БГ.
3.Тук никой не отчита факта, че след влизането в ЕС, данък имот ще се вдигне 10 пъти минимум. И тогава ще си плащаме по 2-3 хил.лв. на година. Ха да ви видя тогаз...

още ще растат
04.08.2004, 11:43
Alee, утре ти няма да купиш, защото нямаш пари и кураж за това. Иначе нямаше да се вайкаш, че цените били "нереално високи".
Но ти гарантирам едно - този имот, който днес се предлага за примерно 800 евро/квадрат, след една година ще се предлага за повече. Защото трендът е такъв, и няма причина за срив. Извинявам се :)

S3P
04.08.2004, 11:44
френд, ако правилно разбирам имаш за цел да ни продадеш нещо от "новото луксозно строителство" в София ли ? Затова ли е тазе пропаганда на тема "Купувайте че не остана"? 1 000 евро е евтинийка!
що не се занимаваш с нещо полезно?

...................
04.08.2004, 11:45
Знаете ли какво в психологията наричат рационализация? Част от постовете в този форум ми приличат точно на това

още ще растат
04.08.2004, 11:48
azito, не съм сигурен че в Скопие не ти предлагат и на шпакловка и замазка също. Говорим за сравними апартаменти.
И обратно - тук в София също може да не ти го предадат така, ами доста по-завършен. Но тогава за ужас на SP3, Observer, Alee, Voiv и ред други разбирачи, цената е по-висока.

Освен това не лъжи никого, че с влизането в ЕС данъкът за имоти ще се вдигне. Няма такова изискване за влизане - данъците са си различни навсякъде. Като се почне от ДОД, и се премине през ДДС. Истината е, че на Запад не им харесват ниските данъци в новоприетите страни, но това е друга тема. Няма причина да им мине номерът.

Itso
04.08.2004, 11:49
Zdravei,
imash li poveche info za Prague. Az biah tam okolo mesets no beshe dosta otdavna. Pishi na e-maila da obmenim info.

още ще растат
04.08.2004, 11:50
SP3, нямам подобно намерение. Това е стандартната реакция на останалия без аргументи и раздразнен човек - да търси лични мотиви. Е, аз нямам такива.
Просто се забавлявам :)

Истината е обаче, че този който отвори тази тема преди време имаше лични мотиви и избиваше някакъв комплекс. Имотите били "свръхнадценени"?!? Кой може да открие подобна безумна тема?

Alee
04.08.2004, 11:50
Imam pari, niamam pari-moia si rabota. Az si reshavam. Predi edna godina Katev, sega takiva kato teb... Abe svarshvane niamate. Na cenata na tova koeto ti mi predlagash shte si kupia kashta, s dvor. A za kuraz-imam si, ne mi beri griza. No tova koeto zapochna tuk e veche kato selska karanica, Chuhme ti argumentite, obmislihme gi, i reshihme da pazaruvame. Zashto ne na 1100?!Taka pazara shte se razviva, nali? V posokata koiato ti iskash. Vsiaka banka v BG se bori za takiva kato men. No na tia lihvi da me izviniat.

azito
04.08.2004, 11:52
още ще растат, разбира се че и тук се предлага в завършен вид апартамента, но оскъпяването в този случаи е от 50 до 100 евро на квардрат. Пак повтарям дори в Източна Европа когато цитираме цени трябва да се има предвид, че това са цени за жилища в полу-готов за живеене вид. Ние тук искаме да ги гоним, но с по-ниско качество на стоителството, по-лоша инфраструктура, по-лошо местоположение като страна (все пак вижте кои са ни съседите) и на всичкото отгоре - на "шпакловка и замаска"...ееееееееееееееееее

още ще растат
04.08.2004, 12:00
azito, откъде пък реши че не е възможно да се сравняват апартаменти тук и в други източноевропейски столици, защото тук винаги (а там никога) предавали само на шпакловка и замазка, и защото тук било винаги (а там никога) лошо качеството, и защото тук винаги (а там никога) била лоша инфраструктурата. Това е много погрешна логика.
Фактът си е факт - в София е дори все още евтино.

azito
04.08.2004, 12:03
още ще растат, това го казвам от личен опит от живота си в Будапеща. Знам так как стояха нещата и ги сравнявам с това, което виждам тук все пак. За това и правя такива кардинални (според теб)заключения. Там се пулят като лалугери ако някои строетел се опита да им продаде жилище на шпакловка и замаска. Те там не са като нас спецове във всичко и да тръгнат сами да си лепят плочки в банята...

още ще растат
04.08.2004, 12:06
azito, казах ти че и тук можеш спокойно да си купиш апартамент с плочки. Това дори доколкото разбирам става все по-масово... и пак цената на имотите в София в сравнение с други страни е по-ниска!!

още ще растат
04.08.2004, 12:07
"замазка" се пише с две "з"
вече се повтаря няколко пъти, значи не е случайно, и реших да ви поправя

Bo4ko
04.08.2004, 12:14
Sled kato temata e bezumna za teb, kakvo tarsi6 tuk ?

още ще растат
04.08.2004, 12:18
Ами да обяснявам защо имотите не са "свръхнадценени" и има дори още да растат.

azito
04.08.2004, 12:23
абе още ще растат, разбира се, че ще са по-ниски тук, бе човек. На кое отгоре за да по-високи или равни на тези в Прага, Будапеща, Люблюна и прочие. Какви заплати получават там, какъв е жизнения стандарт там. Тук кога ще си стигнем, че да искаме такива цени. За сегашното икономическо положение на БГ тези цени са дори високи. Пък и виж как уж в Чехия щяха да скочат цените на земите (новия хит у нас БГ-земите), пък ето на видя, се че германците не купуват и тези цени дори падаат

Bo4ko
04.08.2004, 12:23
Vijdam, 4e si se zael seriozno da obiasni6 sam na sebe si.

още ще растат
04.08.2004, 12:33
azito, вече вчера писах че изравняване на цените тук и в Прага, както в Кошице и Лондон например, няма да има. Не е въпросът за изравняване, ами че:
1. цените последните години се вдигнаха съвсем закономерно
2. може да се очаква още да растат

Не мисля, обаче че доходите в БГ са такива, че цените на имотите са неоправдани. Първо, има сива икономика. Второ, има пари от емигранти и от чужденци. Трето, всъщност пазарът си знае най-добре - сделки си се сключват, а цените растат. Търсене и предлагане!
Както вчера коментирахме, явно доходите на българите са достатъчни и за друго - за обслужване на ипотечни кредити. SP3 (ако не се лъжа) изтърси една глупост - че при тези високи банкови лихви и доходът на кредитополучателя трябвало да расте със същия процент. Но разбира се не е така.

още ще растат
04.08.2004, 12:34
Itso, боя се че в момента не разполагам с информацията за Прага, която търсиш. Поздрави.

pe4en
04.08.2004, 12:36
ozna4ava 4e niakoi ot u4astva6tite drugari - osobeno tezi deto kazvat 4e pazara o6te 6te se ka4va - naistina sa spekulanti i se opitvat da NI manipulirat

S3P
04.08.2004, 12:41
никой не е застархован от казване или писане глупости приятелю, уви ти също.
моля не нарушавай добрия тон и не замърсявай форума с простотии.
настървението ти ми напомня един с ник "корект" който също тука нещо словоблудстваше,
по спокойно, разбрахме вече че с теб не е възможно да се общува нормално.

S3P
04.08.2004, 12:44
а пропо по темата за банковите кредити и доходите на кредитополучателя, какво се опитваш да ни кажеш? нали не ме убеждаваш, че ако нямаш доходи / и потенциал за увеличението им/ банката ще даде мило и драго да ти отпусне кредит?
недей така, ще предизвикаш сътресение в БНБ!

STCH
04.08.2004, 12:47
Abe ne moje edin skapan mezonet v Lozenetz 250 kv m bez nishto da se prodava za 200 hil.evro , a vila na ispanskoto kraibrejie ili zamuk v Slovenia da e na sushtata cena -ne stava prosto !!!Cenite shte padnat mnogo, zashtoto nie sme gadna bedna mrusna strana

още ще растат
04.08.2004, 12:48
SP3, изнервен ми се виждаш. Защо и ти постъпваш така стандартно - при липса на логика и на аргументи, преминаваш в лични нападки и се сриваш емоционално?? Преминаваш добрия тон, приятелю.
По-добре се заеми да помислиш логично:
1. Къде сгреши отворилият тази тема преди време, че цените на имотите дори продължиха да растат?
2. Защо имотите не са "свръхнадценени"?
3. Защо няма причини да има срив?
Разбрах, че си от тези които не харесват високите цени и искаш да паднат. Да, това го разбрах :)
Не се опитвай да манипулираш пазара надолу!

Alee
04.08.2004, 12:51
Az veche sam na mnenie che shte se vdigat! Ubediha me.

още ще растат
04.08.2004, 12:51
S3P, за банковите кредити. Не съм казал това, не изопачавай! Върни се към дискусията вчера и виж конкретно каква простотия изръси ти, и какво после ти отговорих.
Ти, а не друг, се изложи с (липсата на) познанията по корпоративни финанси, като заяви черно на бяло че ако се взема напр. кредит при 15% лихва, то и доходът на кредитополучателят трябва да расте с толкова % годишно... Мислех, че вчера проумя защо това не е така. Надценил ли съм те, или просто не помниш от вчера?

Alex
04.08.2004, 12:52
пич , каде е надеждната статистика колко са точни новопостроените апартаменти , каква е реалната себестойност на кв.м. за различноото строителство, на каква цена реално се сключват сделките , а и някой правили данъчно планиране за доходите си от наемите ,които ще получава? (няколко години напред поне)

Тони
04.08.2004, 12:52
Това за сделките на високи цени нещо не го вярвам. Имам си работа с хора от бранша и като изключим зарибявките, които подхвърлят на клиентите си, че цените всеки ден растат, повечето от тях споделят, че сделките като брой рязко са намелели от началото на годината. Виж, предлагане на високи цени има, а търсенето е предимно от хора на зор /или им трябва нещо спешно, или са се вързали на тенекията, че цените вечно ще растат със същия темп/ или от строителни предприемачи. Последните, за разлика от първите, могат да си позволят лукса да се пазарят добре и да купуват на доста по-ниски цени. При това те се ослушват за притиснати от времето и финансови трудности продавачи и т.н. и т.н. други тънкости на занаята.
Кредитите вече ги дават лесно, но /без да съм чак такъв специалист/ доста от кредитополучателите не осъзнават риска, който поемат и нищо чудно през следващите една-две години броя на нередовните кредити да започне да расте много бързо. Тогава ще последва едно предлагане на ипотекирани жилища... Познай какво ще стане с цените!

S3P
04.08.2004, 12:54
а ти не се опитвай да го манипулираш нагоре.
къде е сгрешил отворилия темата? - че кой се интересува от това?
за мен срив ще има.
а като има изгарящи от желание да купуват по 1200-1300 евро на метър /защото било евтино, че след 2007 - "ще видите вие кво става"/ - ми хубаво.
баламурниците никога няма да се свършат.
най-доволни са т.нар.предприемачи - те биха продали и по 2200 евро, защо не?

още ще растат
04.08.2004, 13:02
SP3, значи според теб отворилият темата не е сгрешил? :) Това се казва заслепение.
И нямало значение че е сгрешил?!
Отворилият темата преди повече от година твърдеше че имотите били "свръхнадценени", а пазарът вече повече от година го опровергава с простия факт че цените се вдигат и продължават да се вдигат... Апартаментът в Младост отдавна вече не е 40000 долара.
SP3, съжалявам че не си си купил апартамент, когато е било евтино...

Тони, мога само едно да ти кажа - сключват се ДОСТАТЪЧНО сделки, за да се поддържат цените високи - и дори да растат сериозно вече трета година. Потърси си апартамент в хубав квартал и ще видиш, че дори на зелено всичко е почти изкупено.
По въпроса за необслужването на кредитите - прочети дискусията вчера. Дифолти ще има разбира се, но не виждам причина да са в % над обичайния (т.е. няколко процента). Следователно, няма да има свръхпредлагане на обезпечения. Диверсификацията не е малка.... А и както писах вчера, защо подценявате хората - не всеки, който може да си докаже доходите и да вземе няколко десетки хиляди евро ипотечен кредит, е балък и непрокопсаник.

Alex
04.08.2004, 13:06
пич , каде е надеждната статистика колко са точни новопостроените апартаменти , каква е реалната себестойност на кв.м. за различноото строителство, на каква цена реално се сключват сделките , а и някой правили данъчно планиране за доходите си от наемите ,които ще получава? (няколко години напред поне)

S3P
04.08.2004, 13:07
за какво всъщност се спори?
добре - убедих се само ти си прав .
посипвам си главата с пепел и отивам да ридая в един от двата си апартамента - ПО СКЪПИЯ!
наздраве.

...................
04.08.2004, 13:18
още ще растат, ентусиазма ти е похвален. Мисля че самурайте имат такава стратегия защитавай позицията дори и да грешиш и ако си достатъчно уверен може и да спечелиш. Икономически погледнато цените са прекалено високи спрямо доходността от алтернативни вложения, а и спрямо доходите. Демографски погледнато цените са високи има спад на населението, като дори само естествената смъртност е достатъчна да увеличи значително предлагането през следващите години без да са налице тенденции за увеличаване на платежоспособното търсене през следващите двадесет години. Българите са с изключително висок процент собствени жилища, дори и в момента, а като спада населението, а броя на жилища не този процент ще расте още повече. Сравнението с други страни както сам казваш е некоректно, можеш да видиш изслеванията на BOE за пазара на недвижими имоти в UK, и там се притесняват за възможен балон и това е и една от основните причини за вдигането на лихвените им проценти. Що се отнася до страните от ЦИЕ нормално е като достигнем доходите им тогава да се прави сравнение между цените там и тук.
Всички тези доводи бяха казани, а ти само повтаряш мантрата ще растят, ще растят, ами взимай колкото можеш кредити и купувай ли купувай, защо трябва да светваш и останалите за далаверата.

pe4en
04.08.2004, 13:21
hitreci, koito sa bili tolkova glupavi da vzemat kredit na 15 %, da kupiat na 800 evro i sega se opitvat da ni ubediat 4e cenite utre 6te sa 1200, ta tezi hitreci da si izkarat pe4albata

още ще растат
04.08.2004, 13:28
S3P, ако не си разбрал за какво се спори, диагнозата ми се потвърждава.
А това че вместо отговор на поставените въпроси, вместо логика и опровергаване на аргументите един по един, правиш опит за ирония и чувство за хумор - това е един от малкото ти възможни ходове за излизане от задънения (за теб) спор. Поздравления - все пак правиш опит да останеш на ниво!

................., не е похвално твоето упорство обаче. Изброените от теб "аргументи" ги обсъдихме. Виж пак. Но вие повтаряте само една мантра - имотите са свръхнадценени, и предстои срив!
При това повтаряте това не от вчера и от оня ден, ами от повече от година, затваряйки си очите за простото движение на пазара.

още ще растат
04.08.2004, 13:33
За мислещите - един скорошен материал от жълтия и манипулативен седмичник "Капитал":

Цените на жилищата превзеха нови върхове

За три месеца апартаментите в България прибавиха още 12% към стойността си

Бисера СТАНЕВА

Нови 12.1% към стройността си са прибавили жилищата през второто тримесечие на годината. Така средната цена на имотите в страната, с които са станали сделки за периода април - юни, е достигнала 507.9 лв. на кв.м. Това сочат данните от проучването на Националния статистически институт (НСИ) „Средни пазарни цени на жилищата“. Изследването е тримесечно и обобщава информация за цените на реално сключените сделки за покупко-продажба на жилищни имоти в 28-те областни центъра в България. Поскъпването на жилищната площ от началото на годината до края на юни с натрупване е близо 25 на сто, което е повече от отчетеното за цялата 2003 г. Тогава за дванайсет месеца увеличението на средната продажна цена на квадратен метър жилищна площ беше малко над 21%.

Космически проценти

За второто тримесечие на годината в 13 от областните центрове в страната е регистриран ръст на цените на жилищните имоти. На две места - София-окръг и Стара Загора, увеличението на цените на апартаментите е с над 30 на сто, сравнено с първите три месеца на 2004 г. Имотите около столицата са поскъпнали с 36%, достигайки цени от 294 лв. на кв.м, сочат данните на статистиката. Повишението в Стара Загора е с 32.6%, а средната цена на сделките с жилища е 661.5 лв. на кв.м. През първото тримесечие на годината в града беше регистриран още по-голям скок - от 38 на сто. Към края на миналата година пък средната цена на сделките с апартаменти в Стара Загора, отчетена от НСИ, беше 361 лв. на кв.м. С регистрираното сега увеличение средните цени на жилищата в града надскочиха тези в традиционно класиращия се в челната четворка на скъпите места Пловдив. В момента в Града на тепетата осреднената цена на кв.м жилищна площ е 566 лв.
С над 20 на сто са се повишили цените на жилищата в градовете Благоевград, Бургас и Хасково, се вижда още от данните на статистическия институт. Поскъпването в Бургас прехвърля 24 на сто, а средната цена на имотите на кв.м е малко над 708 лв. При предното отчитане, обхващащо периода януари - март, в града беше регистриран 17-процентен скок, с който цените на имотите прехвърлиха смело нивата от 500 лв. на кв.м. В Благоевград за три месеца средната цена на кв.м жилищна площ се е покатерила от 362 лв. на 444 лв., или с над 22 на сто, сочат данните на НСИ. Точно 22% е повишението на цените в Хасково, а средната стойност, при която са се търгували жилищата в града, е 374 лв. на кв.м.

Несимволично повишение

С над 19 на сто се е повишила средната продажна цена на имотите в Ямбол, достигайки 277 лв. на кв.м. В началото на миналата година цената на жилищата в града беше под 200 лв. на кв.м. Ръст от 18 на сто е регистриран при сделките с жилищна собственост в Сливен. Така там в момента средната цена на кв.м достигна 393 лв. Близо 16% са поскъпнали апартаментите в Кърджали, с 14 на сто - в Силистра и Пазарджик. До 425 лв. на кв.м са се увеличили цените на жилищата в Русе, което е с над 11 на сто повече от предишната отчетена стойност в града.

София: 1 кв.м = 1012 лв.

За периода април - юни със 112 лв. на кв.м се е повишила средната продажна цена на апартаментите в столицата, преминавайки психологическата граница от 1000 лв. на кв.м. Процентното увеличение в София за второто тримесечие е 12.4 на сто при поскъпване от 2.8% през първите три месеца на годината.
В станалия вече традиционен подгласник на столицата в класацията „Най-скъпи имоти в страната“ град Варна цените на кв.м жилищна площ през второто тримесечие са достигнали левови нива от 890 лв. Процентното повишение в морската столица е с 4.2 на сто, като то изглежда минимално на фона на отчетения за периода януари - март ръст от 24 на сто.
От проучването на НСИ се вижда, че от всички областни градове само в Ловеч и Търговище цените на жилищата за периода април - юни са се понижили. На фона на ръста, регистриран в по-голямата част на страната, обаче спадът в двата града изглежда символичен - около един процент.

слънчо
04.08.2004, 13:56
Царят си изпълни обещанието за несимволично увеличение на доходите! За последните 3 години 90% от българите реализираха огромни капиталови печалби от покачване цената на жилищата им.
Ако средният апартамент е 70 квадрата, доходът от капиталова печалба е по 500 лева на кв. метър или по около 1000 лева/месец/семейство.

Нито царят, нито хората си мислеха, че увеличението на доходите ще стане по този начин, но увеличението е факт :-)

S
04.08.2004, 13:57
te i bankite sa za eb...ne ne moje da otpuskash krediti na vsiaka cena i da gledash da ostavat na 4ovek ot semeistvo po 60lv ili 100 sled plashtane na ipotekata .....neshto me hvashta strah i bankovata systema ...pri edno riazko uvelu4avane na loshite krediti na bankite shte stane strashno...shte iskat da prodavat apartamenti ama togava shte lipsva NEXT GUY ...i shte se zavarti spiralata ..uveli4eniena lihvite po kreditite ..oshte loshi krediti ..problemi s likvidnosta na bankite i t.n shte stane kato v lafa ..RIVESH A , A GA IADE KIFTETU NI REVA

Bo4ko
04.08.2004, 14:08
I pri kakav broi sdelki stava tozi rastej ? Sofix-a realen li e za teb ?

...................
04.08.2004, 14:11
И аз същото казвам защо не обориш поне един от аргументите. Обяснението има търсене, което среща предлагането може да се даде за всеки един балон и на борсата в САЩ преди няколко години и на пазара на недвижими имоти в Япония в началото на 90 винаги е имало търсене срещу предлагането. А що се отнася до това че цените още не са паднали - това е слабо ликвиден пазар и е нормално измененията да стават бавно, особенно ако очакванията са в друга посока. На края винаги побеждава фундамента. Първо се явява колебание, че това можеи да не са реални цени, постепенно колебанието намалява дела на оптимистите. И на края когато няколко големи играчи решат да не рискуват повече започва паниката сред малките спекуланти, които вече не гледат да купуват, за да не се минат, а гледат да продават, за да вземат поне част от печалбата си. Когато се намесят и кредитите, особено ако са ги взимали строителни предприемачи, нещата стават още по hard, защото тогава те рискуват не само печалбата, но и да излезат на солидна загуба, банките започват да ги притискат, и може да се стигне дори до продажба под себестойност, разбира се ако паниката и позициите на банките са достатъчно големи. Ето ти един сценарии за развиване на кризата - не че е най-вероятния, но едва ли някой може да каже, не това няма да се случи.

още ще растат
04.08.2004, 14:24
................., имаш въображение, не отричам. Правиш обаче една основна грешка - изходната ти позиция е, че това е един балон. А след това вземаш един сценарий от бъдещето, за да докажеш защо си направил допускането че това е балон. Трябва повече да се мисли.

Аргументите ги оборвам вече дни наред - и забелязвам, че намаляха немалка част от повърхностните ви твърдения, които пробутвахте в началото:
- че щяло да има МАСОВО необслужване на ипотечни кредити
- че при банкова лихва от 15% е необходимо поне с толкова годишно да ти растат доходите (тук S3P да си води записки:))
- че емиграцията и намаляването на населението влияли и на търсенето и на предлагането
- че търсенето на панелките вдигало цените и на добрите имоти в София
- че с идването на БСП на власт пак ще има кризата от 1996г.
и т.н. и т.н.

Приятно четене на статията на "Капитал"! Освен това се порови в статистиката на БНБ за процентите необслужвани кредити през последните години.

...................
04.08.2004, 14:28
А що се отнася до цените, за мен цените са такива, каквито са, но е високо отношението цена/доход цените може и да не паднат, но ще растат по-бавно от доходите. Когато дохода от наем към цена стане 100 - 150 това вече е нормално, а не над 200 както е в момента, а наемите могат да растат само ако растат доходите, но при увеличено предлагане, а то се увеличава дори само за това че продължава да се строи, наемите е нормално да растат по-бавно от доходите. Т.е. цените би трябвало да растат още по-бавно. И ако гледаме не абсолютни а относителни цени, това си е спад. Това е един по-оптимистичен вариант от предния.

...................
04.08.2004, 14:32
А за кредитите съм се ровил мога да те уверя, въпросът е че за 2003 растежът на ипотечните кредити е огромен и не може да се правят заключения от само една година история. А и мен лично не ме притесняват ипотечните кредити за населението, а за строителните предприемачи. А за това няма отделна графа в отчетите на БНБ.

newOne
04.08.2004, 14:33
За панелките няма да коментирам, там е ясно, че всичко е на изживчване.Може би съм краен но виждам някой от кварталите на София като прилика на Столопиново(дрога и мизерия).
За новото стройтелство ми е думата. Там повече от половината е на неудачно място м/у блоковете или който където успял да си продаде парцела. Ако се разходите в "най-престижния" квартал Лозенец около Южния парк, ще се види едно страхотно гъсто застрояване и липса на всякакво място за паркиране. Отделно като видиш изпълнителите на обектите ще ти стане лошо - цигани и турци. Не че имам нещо против тях, но да рекламираш "state of art" стройтелство и това да са ти изпълнителите малко е нереално.
Отделно българина не е склонен да търси качеството на средата в която е построено жилището. Имам приятел в Москва и съм ходил с него да гледа апартаменти. Там изискванията към строежа (за пестижен район като Лозенец например) му бяха направо учудващи дори и за мен, а цените бяха като тук около 1000 евро и малко нагоре. Но там в така наречения комплекс имаше фитнес и сауна за живеещите включена в цената на апартамента. Тук за такова нещо ще искат и мама и тате.
Затова тези изисквания за постоянен ръст, че ще сме влизали в нещо са просто странни.
Ако искаме качество ама наистина добро може би тогава разни "стройтели" ще разберат, че не може само да искащ и да разчиташ на Евро-съюза.

Отделно около 30% от това покачване го направи слабата култура на българина да инвестира и разбирането 'Я тоя апартамент че го отгладувам но детето ке дойде да учи висше у София'

...
04.08.2004, 14:38
Аз и .............. сме различни, но споделям напълно неговите аргументи.
Като си зачел Капитал прочети и статията от миналия брой за лалетата в Холандия през 1593г.
Всички са смятали за реално да си продадат имота за 2-3 луковици, защото цените им растяли. Но напролет струвли........колкото 2-3 луковици.
Е, холандците имат опит и несл. са първите капиталисти. А ти правиш най-често срещаната грешка - предвиждаш като просто екстраполираш сегашни тенденции в бъдещето. Този метод винаги е бил най-лесен, най-подвеждащ и най-неточен.
Останалите се опитваме да направим нещо като фундаментален анализ.

някой
04.08.2004, 14:40
за какви 1000 евро на кв. м. говорите бе хора.
един приятел си купи къща след основен ремонт в Осло (столицата на Норвегия) в сравнително добър район. За 250 000 евро си купи 250 кв.м. РЗП. Норвегия е страната с най-висок стандарт в Европа.
там къщата струва 1000 евро кв. м. вие искате толкова да струва в София.
Болни мозъци !?! надувайте балона да видим колко будали има да купуват

...
04.08.2004, 14:41
Аз и .............. сме различни, но споделям напълно неговите аргументи.
Като си зачел Капитал прочети и статията от миналия брой за лалетата в Холандия през 1593г.
Всички са смятали за реално да си продадат имота за 2-3 луковици, защото цените им растяли. Но напролет струвли........колкото 2-3 луковици.
Е, холандците имат опит и несл. са първите капиталисти. А ти правиш най-често срещаната грешка - предвиждаш като просто екстраполираш сегашни тенденции в бъдещето. Този метод винаги е бил най-лесен, най-подвеждащ и най-неточен.
Останалите се опитваме да направим нещо като фундаментален анализ.

слънчо
04.08.2004, 14:45
Средната цена в Дъблин е около 5000 евро на квадратен метър.

още ще растат
04.08.2004, 14:54
...: - и ти правиш същата грешка: изхождаш от допускането, че става дума за балон. Затова те кефят истории за лалета.
А аз не екстраполирам нищо, защото вече казах (ама кой ли чете!) още вчера че е вероятно дори да има временна "корекция", и че цените няма да растат винаги.
Моята теза (която не знам защо така ви дразни и среща такава съпротива) е много проста, и с нея се противопоставям на самата тема на тая дискусия. Според мен:

1. Имотите в БГ не са свръхнадценени.
2. Досегашният ръст е напълно оправдан.

pe4en
04.08.2004, 14:58
ku6ta niakude na maina si iz Gorna bania li be6e ili Bankia, vse gi burkam. iska6e 80 hiliadi. okaza se 4e niama dvor, t.e. cialoto mesto e 200 m (vurhu koeto e ku6tata). e koi glupak 6te dade 80 k za takova ne6to. no vuprosa e 4e ei takiva nagli nahalnici kato "o6te 6te raste" razduvat lokumi i se opitvat da izluzhat balamurnicite.

още ще растат
04.08.2004, 15:11
A днес получихме още един инвестиционен рейтинг. Честито!!!
Както мислещите ще се досетят, това е още една причина цените на имотите у нас поне да не спадат, а много вероятно - да растат още. Със сигурност не са надценени и ръстът е бил оправдан.
Прочетете само долния цитат от съобщението на Fitch:

Tax cuts and possible political change after the 2005 elections could have some adverse impact on public finances, but Fitch judges these risks to be relatively small. A new two-year IMF programme, expected to be signed in August this year, will also help maintain policy discipline. The rating upgrade is further supported by progress on Bulgaria's EU accession. It has now provisionally closed all of its EU accession chapters and is making good progress on their application. Meaningful implementation of the chapters is critical, especially with the proposed introduction of so-called safeguard clauses in the Accession Treaty for the next wave of EU candidates. It is, nonetheless, probable that Bulgaria will join the EU in January 2007. The demands of EU accession, together with those of the currency board arrangement, should support continued policy discipline. EU membership should also underpin foreign investment and promote continued economic convergence, helping to raise GDP per capita. As an EU member, Bulgaria will become eligible for sizeable structural funds and access to balance of payments support.

...
04.08.2004, 15:25
Аз не изхождам от тезата за балона, а стигам до този извод! Ако вичко в бг се вдигаше с подобен темп бих те подкрепил. Но защо един и същи имот да става от 100 на 300 средни заплати /например/? Земята ли свършва в бг, строителните фирми ли изчезнаха, надниците на строителите ли нарастнаха 5-10 пъти??? И аз ти отговарям: просто ирационални свръхочаквания. И 99% от хората имат твоите очаквания. Дали обаче е случайно, че 1-я % е в този форум?/ и сме срещу теб/. Аз твърдя, че това са гласовете на разума, анализиращи фундаменталните причини. И когато 99% проумеят това, което казваме, пазарът ще се обърне. Не може едните добри очаквания да помпат цените до облаците. Ама лошите могат да ги забият в земята. Даже и да няма паника е нормално да се стигне до цена = себестойност + нормална печалба за предприемача. Всеки знае, че свръхпечалбата винаги е моментно явление.

ri4i
04.08.2004, 15:33
6to ne ni obiasni za6to ne si e kupil apartament predi 3 godini naprimer - kogato mozhel da si kupi 3 apartamenta a sega samo 1

още ще растат
04.08.2004, 15:40
....: - как стигна до този извод, че не разбрах нещо. Моля те поясни ми.

Ако е заради скоростта на нарастване - тогава по твоята логика Софикс и БФБ са също балон. Кажи ми защо мислиш че Софикс и БФБ са балон - та там за две години цените порастнаха много по-бързо!

И стига моля те си сравнявал със средни заплати и т.н. Тези със заплати от 200 лева не са онези, които теглят 20-30 хил. евро ипотечен кредит. Не са със заплати от 200 лева и емигрантите, които пращат пари тук, нито пък хората от сивата икономика в БГ са с такава заплата (200 лева е горе-долу именно средната заплата, доколкото помня).

Правиш и друга грешка... Гледам и други я повтаряте. 90% имали очакване че цената на имотите ще се вдига! Я моля те кажи ми откъде намери тая цифра. Че то дори и аз нямам такова твърдо очакване, виж по-долу. :))
Ако не си разбрал пак, ще поясня - вдигането на цените у нас (виж пак статията в "Капитал" по-долу) не се дължи само на очакванията. Това първо. Второ, важни са очакванията на реалните купувачи (а не на сеирджиите в тоя форум, на бай Танас от Малко Търново и т.н.). Не знам кой е измерил подобни очаквания.

Bo4ko
04.08.2004, 15:53
Ti realen kupuva4 li si ili seirdjia ?

...................
04.08.2004, 15:56
Важни са очакванията на процента от реалните купувачи, които смятат че цените ще се качват и съотношението между оптимистите и песимистите, при тези които могат да си позволят да вземат кредит или да купят жилище по-друг начин. На пазара се виждат само оптимистите, песимистите са извън него защото не можеш да продаваш на късо къща:) А що се отнася до размера на средната заплата даден растеж се счита за устойчив ако обхваща възможно най-голяма част от потребители, ако само пет процента от домакинствата могат да си позволят ново жилище и за София има грубо 500000 домакинства то 25000 могат да си позволят от тях поне две трети вече имат от статистиката за собствени жилища - оптимистична за цената прогноза. остават грубо 9000 домакинства от тях ако половината са оптимисти 4500 за 2003 жилищата в София са се увеличили грубо с 2000 Още колко гориво остава в ракетата

...
04.08.2004, 16:02
Много по-лесно се изчислява себестойност на жилище от акция. И там може да има балони, но трябва да анализираме ОПР, Баланси и т. н. за всяко дружество. Но и базата от която тръгна СОФИКС беше много ниска, поради негативни очаквания, т. е. доста подценени акции. Ако върнеш обаче предишния индекс УОРБЪРГ, падна от 100 на 30-40 пункта. Значи ръстът за цялото време не е повече от 40-50% за 5-6 години. Не е невъзможен такъв реален ръст. Това са само разсъждения, изчисленията са много по-сложни.

...
04.08.2004, 16:04
А сравненията с другите пазари са задължителни. Жилищата не се строят в друга галактика и има множество възможни корелации с цените на заплатите, инфлацията и т.н.

още ще растат
04.08.2004, 16:06
ок
Мисля си, че ако върнем 5-6 години назад не само при акциите, но и при имотите, ще се окаже че при последните ръстът също не е толкова голям...плюс това при имотите също може би базата беше ниска?

още ще растат
04.08.2004, 16:07
за сравненията - написах ти, че тези които с търсенето си бутат цените нагоре, не са със заплата 200 лева.
а за макроикономическите положителни очаквания - виж какво пише Fitch по-долу

Тони
04.08.2004, 16:41
Според мен, основната причина да има такова разминаване в тезите е, че не се отчита един простичък факт. А именно - става дума за ПАЗАР. Убеден съм, че повечето от вас имат сериозен интерес към капиталовите пазари, от което следва, че би трябвало да сте наясно за каква ситуация на става дума в случая. Забравете моментното залитане към чистия инат и си припомнете колко много подобни примери съществуват и продължаваме да виждаме всеки ден. Например, независимо от наличието на множество фундаментални фактори, подкрепящи дадена прогноза за определен актив, пазара реагира противоположно и наглед нерационално. Става дума за психология, т.е. очаквания /били те рационални или не/, а точно това НИКОЙ и с НИЩО не може да измери точно. Още по-малко в България. Съгласен съм с фундамента, който бе приведен като доказателство от едната страна, но съм съгласен и с наблягането върху съществуващите очакванията за бъдещо повишение на цените на недвижимите имоти. Т.е. НЯМА основателна причина цените на имотите да се вдигнат до сегашните нива, ако имаме предвид стандарта на живот /включително това, което дава сивия сектор/. От друга страна, покачването, особено това от последната година, е в резултат на свръхочаквания и нищо чудно то да продължи, като е възможно дори да получи подкрепа отвън - чужди инвеститори /предимно спекуланти/, които вече са гледали този филм в Полша, Унгария, Чехия. Лошото е, че тези свръхочаквания не могат да се измерят, сравнят с предишни периоди, анализарат и т.н за да се направи прогноза. Всяка инвестиция в недвижима собственост вече има характер на хазарт. Нещо като "тука има, тука нема", при абсолютно равни шансове за успех.
В такава ситуация, ако съм в добро настроение обикновено влизам в играта и при първия удобен случай да изляза на печалба "касирам". :))