PDA

View Full Version : Недвижимите имоти са свръхнадценени

Страници : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

...
04.08.2004, 16:52
Така е, но просто ирационалното поведение и свръхочакванията влияят в относително кратки периоди. Седмица, месец, година.........до влизането в ЕС, например. Никой не трябва да се надява те да бутат пазара нагоре 50 или 100 години. А и колкото повече го правят, толкова по-силно гърми балона след това

Тони
04.08.2004, 17:22
Именно. :))

още ще растат
04.08.2004, 17:32
Радвам се, че ставате по-предпазливи и вече не лепвате етикета "балон" на пазара на недвижимите имоти.

Не съм съгласен обаче с (уж логично изглеждащата) теорията на Тони. Чета и препрочитам, и улавям че си строиш логиката върху едно - че очакванията в най-голяма степен са определили ръста на имотите в последните 2-3 години. Това че очакванията влияят е разбира се вярно и те имат роля - но роля си имат и чисто фундаментални фактори.

Така че не мога да разбера какви са вашите "фундаментални" аргументи, че:
1) ръстът досега е неоправдан
2) ръстът скоро ще спре и ще последва срив

Забебежете, че май точно тук се разминаваме - вие твърдите че имотите били "надценени" и ръстът не бил реален, а аз ви отговарям че това е грешно, защото (1) пазарът знае най-добре кое е "вярната" цена и (2) защото има чисто фундаментални фактори за ръста.

Ето някои от фундаменталните фактори за ръста:
- наличие на свободен местен ресурс (вкл. от сивата икономика)
- пари на емигранти
- пари и търсене от чужденци
- улеснен достъп до кредити
- търсенето все още изпреварва предлагането

Е, добре, добавям и очакванията. Даже твърдя че те са основателни, но да не разводняваме сега.
Отново с уговорката че говоря за ново строителство в хубав софийски квартал. Забележете, че горните аргументи са действали с нарастваща сила последните 2-3 години, че дори и вероятно ще продължат още известно време!

още ще растат
04.08.2004, 17:41
Понеже се притеснявам, че пак някой не чете и не помни, повтарям - никога не съм приказвал че пазарът ще расте още "50 или 100 години", а дори напротив.

А сега прочетете внимателно последния ми постинг.

ri4i
04.08.2004, 18:12
a ne otgovaria na vuprosa za6to ne si kupuva6e apartamenti ili ku6ti predi 3 godini, 4e i predi 2. balon i to goliam.

04.08.2004, 18:28
Защо се дърляте за глупости.
Който смята че цените на имотите ще вървят нагоре(като моя милост) да купува - механизми и кредити
- бол, който е на обратното мнение да продава.
Един имот може да поскъпне и 1000% за една година на фона на цялостен спад в сектора - всичко
зависи от мястото на имота.
Поради това смятам че дискусиите са напълно излишни

banks want your home
04.08.2004, 20:25
mai nashiat pazar zapo4na da izdisha poradi lipsata na fresh buyers ...edno moe nabludenie ..goliama balgarska firma koiato reklamira svoite komplexi na parvi stranici na specializirani vestnici ne moje da si prodade apartamentite v edin ot komplexite ve4e 3 mesec ...cenata zasega e sa samo 10% down za 30 dena ...shte ima oshte ...a i sashtata firma kak e zatanala e dalgove kam banki :)) ...abe stava VERY HOT na pazara .....

berk
04.08.2004, 21:41
nastoiashtia PAZAR na nedvijimosti si e lapni sharan. koito go e lapnal - si e za negova smetka. balaci kolkoto iskash - i v BG i po sveta. ne moje da iskash za apartament v sofia 100 000 evro pri polojenie che samiat ne struva poveche ot 40 000. daje i tova e mnogo dobra cena. no kato ima balaci neka da kupuvat.

av
04.08.2004, 22:13
...Tezi koito kupuvat sega dogodina po tova vreme shte sa realizirali pone 20% pe4alba!
A moje i pove4e! I na men mi se iska da si kupia nov apartament v Ivan Vazov za 250Euro/m2 ,daje bih si kupil 3-4 ama ....da ama ne ! Moiata prognoza e 4e segashnite ceni na novite imoti do 1 January 2007 shte sa pone dvoino po visoki ot sega i sam gotov da se obzaloja !

STCH
05.08.2004, 08:37
Dvoino po visoki? I kv.m v luksoznite kvartali da stane 2 000 evro? Abe ia se druj seriozno be momche-kakvi gluposti prikazvash? Zabravi li kude jiveesh- v edna neshtastna i bedna strana

abc
05.08.2004, 08:46
Dvoino po-visoka 6te e sus sigurnost cenata na zemedelskata zemja

STCH
05.08.2004, 08:48
Tova e neshto drugo-cenata na zemiata niama da padne , a po skoro shte se kachi - dori i tazi , koiato veche e dostatuchno skupa

dfdfdfd
05.08.2004, 09:48
наи важното според мен е не дали цените ще се качват или падат а това да става с най-малкото умерени темпове и в двата случая. защото ексцесиите не са здравословни за нито един участник от пазара. някой е постнал един линк за балона в САЩ по долу в тази дискусия. в статията има доста интерестни неща за четене.

amerikan
05.08.2004, 09:53
6te gledame cirk kogato lapni-6arankovci i drugi podobni kato "o6te 6te rastat" 6te traibva da prodavat na zaguba. i firmi stroitelni 6te falirat i pr. 4e toku vi6 i niakoia banka pak izgurmi.
no i drugo iskah da kazha: v Amerika (i Kanada) sa emigrirali stotici hiliadi. da, niakoi ot tiah sa spestili pari. da, veroiatno e istina 4e niakoi ot tiah mozhe i da se 4udiat dali si struva da kupuvat v bg. no mnogo malko naistina kupuvat - za6toto ne si struva, za6toto po4ti nikoi niama da se vurne ot amerika v bg - za kvo mu e, i pr, i pr. taka 4e tezi deto govoriat za bulgari ot 4uzhbina 4e uzh kupuvali - mozhe bi imat predvid tezi bg-ta v Turcia...

Viewer
05.08.2004, 09:57
Аз ако мога да извадя 100 000 като първа цел ще си платя ученето в Оксфорд. Но всеки си има своя интерес. Това е просто една друга гледна точка.

azito
05.08.2004, 10:39
Специално пиша на "още ще растат". Човече днес в Труд има един анализ на "АДРЕС" за пазаа в Румъния. Там хората са написали същото, което вчера се опитах да ти обесня и което ти така и не успя да разреберш. Прочети и пак ще пишем, ако вече имаш желание и варваш в тезата и дет се вика в ника си...

дсс
05.08.2004, 10:54
България е страна която не е способна да се справя с шокови ситуации(в икономиката, в политиката и т.н) доказали сме го на света и май ще продължим. Като гледам как се строи, кои строят, кои надуват балона по медиите направо ме напушва смях. последният пример хотелите по морето - ужас. ако колко пари се хварлиха. После рев по медиите "Нещо не стана този път" "курортите празни" а бе аматъорска работа - ДОБРЕ ДОШЛИ В СТРАНАТА НА АМАТЪОРИТЕ.

05.08.2004, 11:08
А какво ще кажете за потенциала на дворните места в близките села около София. Не визирам Бояна, Бистрица и т.н. Имам предвид западните села, защото тези в посока Кремиковци изобщо не трябва да ги коментираме....

Alee
05.08.2004, 14:24
Tova s Oxford po mi dopada. Kato investicia e po-dobro v dalgosrochen mashtab.

...
05.08.2004, 15:55
дългосрочен мащаб.....:-)))

Visitor
06.08.2004, 17:42
Само да попитам, има ли сделки на тези нива или само висят оферти и навивки от типа, че 2007 ще си такова м...та пазара, щото някъде така било станало. То простаците свършване нямат.

milow
06.08.2004, 21:11
Mnogo mi e interesno(ponege sluchaino popadnah tuk), dali niakoi ot po-dolu pisalite niakoga e stroil neshto. Za tezy koito ne sa stroili (moga samo da im zavigdam), preporachvam da popitat niakoj , koito go e pravil i po-tochno da go popitat kak se namira firma ili majstori, koito da stroiat hem bez pari(za 40000 naprimer) hem kachestveno i da ne se zanimavash posle 10 godini s remonti, ami da si gledash rabotata i da spechelish 100 pati po 100000.

stanstvast
10.08.2004, 21:26
Много ме изненада статията за имотите в предния брой на в-к Капитал. Според вас дали това е платено от някои (строители, агенции ?) или могат с такава точност да предсказват според мен хазартни събития. България е една от най-бедните страни в Ереопа и не виждам как може да се прави паралел с Чехия например, т.е. не виждам как може да се предсказва в такъв дългосрочен план. Иначе съм съгласен, че строителството е скъпо и за това съм и доста предубеден за качеството на новите блокове (но това е друга тема). Аз лично нямам престава дали са надценени/реални/подценени имотите в БГ, но по интересно ми е как някои дори "прогнозират" каква ще е тенденцията в бъдещето? Някой знае ли какви са тези характеристики който ги отчитат и правят такива розови картини .. не разбирам какво ще промени и приемането на БГ в EU

Alee
10.08.2004, 22:02
Srednata rabotna zaplata sled 2007 shte se vdigne na 250 Euro. Vsichki shte zaziveiat v skapi zilishta i shte si gi preprodavat edin na drug. Taka vseki shte ima pari i shte e na pechalba.

aide sgharani
10.08.2004, 22:15
aide sharani izplashtaite ipoteki na bunkeri za 100000 evro s 250 evro zaplata ...a be vie normalni li ste ...

ПРОБВАЛСЕ
10.08.2004, 22:27
Е така си е, но масовата психика е убедена, че всичко се продава. Под 450Е в София е невъзможно да купиш каквото и да било. При условие, че строителната му стойност рядко надвишава 200Е, а качеството е пълен боклук. Влизаш в кутийки. Аз строих 4г нещо с простор и себестойност около 350 и наистина мога да го продам на 800Е (кв.Витоша), но защо това е валидно като обява и за комплексите не си обяснявам. А и как тия банки финансират въпросното безумие също не ми е ясно.Допускаме, че техните специалисти са хора като нас (горе долу мнението тук е общо).
Смятам, че такава цена би трябвало да държат само изпипаните неща, а всичко да е максимум на 250 300е.Но не е така.Просто се вкарват кредити и се симулира дейност от агенциите. Средния срок за продажба на жилище е 8 месеца.Но ако се свали с 10% нещата се ускоряват и пак сделката е безумна.Отнякъде просто влизат парички. Проблемът на всички ни тук е, че май ни заобикалят! ДА НАПРАВИМ НЕЩО ПО ТОЯ ВЪПРОС, А?

Mr.Noone
11.08.2004, 09:12
За непросветените: групата КАПИТАЛ е доста сериозен инвеститор в недвижимости през последните 4-5 години. За съжаление това води до такива статии, поради което считам КАПИТАЛ за вече нетолкова сериозен вестник. Не така беше преди разбира се!

Grudko
11.08.2004, 09:16
Kapital nikoga ne e bil seriozen vestnik. No tova ne prechi sobstvenicite mu da sa sred zamojnite seliani :)

дсс
11.08.2004, 09:39
ako 4etete 4ujda presa shte vidite che tam serioznite izdania pishat v momenta za real estate balonite i tiahnoto pukane ...NEWSWEEK 12 JULY - BURSTING BUBBLES ... no nashite vestnici pishat samo za tova za koeto im platiat

Didoboy
11.08.2004, 10:24
по този повод виж статията:

"Пазарът на недвижимите имоти: реалности и митове"

http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/periodic_bul_RegRep/%24FILE/bank%2520newsletter-May-04.pdf&e=7627

stanstvast
11.08.2004, 12:59
В статията на Newsweek пише : "In fact, no matter how low interest rates are, cheap money can't fuel a bubble in a weak economy. That's why low-growth Latin America does not boast a single housing bubble," Дали икономиката на БГ вече минава за "силна" - не мисля. За лесното даване на кретиди - ОК, но заплатата я Австралия не е като в Бг (тоест кредита трябва някой да го изплаща). Другото мнение което прочетох в форума е панелките разбира се не си струват, но новото стоителство ... ? не съм убеден. Новото строителство няма инфраструктура, не е с доказана стабилност на конструкциите, обикновено не е на супер място. Старите сгради пък се нуждаят от скъп ремонт (+други проблеми) Аз живея в Германия и тук за 150К мога да си купя къща, за толкова май вече е и в Бояна, Драгалевци. Тук не мисля че има такъв бум на имоти. Не знам дали не се надува балон от някой, но не виждам кой и какво може да спечели от един срив на пазара, Ако цените тръгнат да падат имотите са толко ниско ликвидни, че буквално ще забуксува каквато и да е продажба -> много трудно е да се направи удар с това според мен. Дали ако се повтори една лъжа много пъти ще стане истина и пазара ще приеме такива цени? Дали хората просто искат да инвестират и не знаят по добър вариант ? (не мога да приема че човек който е готов да плати 50К няма пари да си плаща наема) Аз също се интересувах от покупка на имот, но като гледам развитието на цените според мен една покупка сега е голям риск, ще се радвам на бъдещи дискусии с аргументи в тях (по силни от тези на Капитал)
Иначе за статията :http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/periodic_bul_RegRep/%24FILE/bank%2520newsletter-May-04.pdf&e=7627 ("Пазарът на недвижимите имоти: реалности и митове")
извън БГ явно е недостъпна, копирайте я във форума моля ви ..

Visitor
11.08.2004, 13:44
Сигурен съм, че на тези нива няма сделки, ако има то купуват лесните и бързи пари /мутри, наркодилъри/ или наивници-кредитополучатели, останалото е платена навивка за шараните не почиваща на никаква логика.

Firence
11.08.2004, 14:30
Както винаги ние в BG откриваме топлата вода, ефекта на бързо растящите недвижими имоти и после рязкото им спадане е изживяно почти във всички държави. Ефектите са многопосочни, но се стига и до фалити на банки. Ние няма да сме изключение, просто сме малко назад във времето.

Николай
11.08.2004, 16:19
Вижте тази статия от Капитал, тя е най-реалистичния текст който някога съм чел за недвижимата маниaщина, която - ако сте забравили - започна от едно изказване на Кр Катев в Шоуто на Слави, подхваната след това от Труд и 24 часа с видимо удоволствие:

Недвижими имоти по българското Черноморие: митове и реалност

Филип Бей, регионален директор за Югоизточна Европа, Colliers International

Алън Грийнспан, досега може би най-опитният директор на Федералния резерв, веднъж направи паметно изказване пред американския Конгрес по време на управлението на Клинтън и точно преди сриването на борсата от края на 90-те, предизвикано от dot-com индустрията. Според това изявление инвеститорите страдали от т.нар. irrational exuberance (ирационална еуфория) по време, когато се заговори, че фондовата борса - с всичките свои нови high-tech компании, ще продължи да отбелязва ръст.
Грийнспан се оказва прав, а повечето участници на пазара не се вслушаха в него. Останалата част от историята влиза в учебниците по бизнес и финанси.
Но нека се върнем в България, годината е 2004. Инвестирането в недвижими имоти в тази страна се превърна в панацея за много европейски и международни инвеститори, които, страдащи от ниската възвращаемост на техните развити пазари и драстично спадналите приходи в нова Европа (Полша, Чехия и Унгария), се насочиха към развиващите се икономики. В България злободневната реплика днес е: „Сега, след като сме член на НАТО, инвеститорите ще почувстват по-голяма сигурност, а стойността на недвижимите имоти ще се покачи драстично.“ Другото популярно, тип Irish-Pub, твърдение звучи така: „Съвсем скоро България ще стане и член на ЕС, а това значи, че след като цените са толкова ниски (за апартаменти, вили, земя, хотели, и т.н.), те би трябвало да настигнат нивата в останалата част на Европа.“ И двете твърдения могат да бъдат верни като изолирани показатели, но те в никакъв случай не могат да бъдат пазарни двигатели.
Макроикономическите показатели, пазарната ликвидност, възвращаемостта на инвестициите и реалните доходи на населението са единствените пазарни сили, които наистина имат значение и тежест отвъд чистото „главозамайване“, характерно при първа среща. А точно в момента много инвеститори са именно увлечени от идеята за инвестиране в България. Въпреки всичко основите на тези взаимоотношения (първоначална инвестиция) - отвъд моментното и страстно ухажване, тепърва ще бъдат тествани за много от тези инвеститори.
А сега нека обърнем пог*лед и към инвеститорската истерия, завладяла българското Черноморие.
През последните две-три години брокери и някои банкери от България и чужбина говорят, че инвестиция в курорт или втори дом на българското Черноморие е следващото добро вложение, за да можеш да си позволиш новото 4x4 Porsche Cayenne с месечна лизингова вноска, равносилна на тази за Toyota Yaris.
Всеки знае, че това не е възможно. Защо тогава българското Черноморие изведнъж се превърна в такъв хит? Отговорът е прост: всичко в България е евтино, когато се сравнява с имоти по други крайбрежия в Южна Европа. А тази ситуация предизвиква следния въпрос - само защото имотите в България са евтини, значи ли това, че те винаги са добра инвестиция.
Ако цената е единственият фактор, тогава нека прос*то сравним България с Испания, Португалия, Гърция, Сърбия и Черна Гора, Хърватия, Малта и Кипър. Засега България остава най-евтината (най-добрата?!) опция за покупка на недвижим имот или лятна ваканция, ако погледнем цената на квадратен метър или пък цената на една почивка на море.
Предвид горното, ако цените на имотите в България започнат да се покачват и достигнат нива, еквивалентни на тези в Испания, Португалия, Гърция, Сърбия и Черна гора например, то тогава цената от 700 евро на квадратен метър на апартамент по Черноморието би достигнала цените по черногорското крайбрежие, който днес се продава на 1600 евро на квадратен метър. Въпросът, който възниква, е следният: ще се покачат ли паралелно и цените в Черна Гора. Или пък ще намаляват, докато тези в България растат и прехвърлят техните нива? Ако последното е вярно, тогава запитайте се защо. Дали заради
НАТО и ЕС?
Нека забравим това сравнение за момент, и да се фокусираме върху друго. Ако България е все пак такава евтина и достъпна туристическа дестинация, то тогава защо стойността на вили, апартаменти и курортни обекти по Черноморието ще расте главозамайващо, както прогнозират някои? Туристически групи със сходни граници на доходите обикновено се следват взаимно, а ситуацията днес показва, че конкурентите на България всъщност привличат над 90% от туристите със средни и високи доходи от ЕС. Днес курортите по българското Черноморие (ако изключим туристи от Русия и съседните страни) обслужват най-вече работническата класа семейства на ЕС, които не могат повече да си позволят Гърция, Испания или Португалия. Колко дълго ще продължи това?
Това, което се случва днес, илюстрира как пазарът се движи от няколко опитни играча, които имат много добри търговски умения в продажбата на пясък на евреите и петрол на арабите. Мащабни проекти, таргетиращи чуждестранни инвеститори, които не знаят колко къс е летният сезон на Черноморието и не знаят, че в България едва ли има повече от 200 запалени и квалифицирани голф-играчи, ще завършат като монументални проекти с минимална възвращаемост или дори още по-лошо, каквито примери имаше в България през последните дни.
И така, в следващите 36 месеца Черно море рискува да се превърне в „Червено море“ за много инвеститори, банкери и счетоводители. След този цикъл истинските пазарни сили ще започнат отново да действат и Алън Грийнспан би могъл дори да се наслади на една седмица в своя нов летен дом на самия бряг на морето - естествено закупен на реални пазарни цени и с реални очаквания за развитието на пазара.

Todo
11.08.2004, 16:23
Аз съм по-скоро на принципа, че цената на една стока се определя от търсенето. Като има балами, които да плащат по 600-800е за квадрат в софия, защо да няма и такива, които да продават.
Аз лично чакам да дойде един downturn в икономиката (все пак изминаха над 7 години от последния) и тогава ще стане интересно...
А банките не са чак толкова глупави. Повечето от тях няма да ви дадат заем за повече от 70% от стойността на имота, т.е. ако тези кредити изгърмят в един хубав момент, и цените на жилищата да паднат два пъти, то банката пак няма да има голяма загуба. Така че вие си мислете дали искате да си купите жилище при подобни условия и дали ви се рискува...

buyer
11.08.2004, 16:41
този анализ е много як и верен
чудя се защо трябва да ни го кажат от Колиерс за да помислим
и в този смисъл темата на този форум звучи още по актуално нищо че е от повече от година
само да попитам защо не го виждам в imoti.start.bg

Николай Горанов
11.08.2004, 16:47
материала го има в "Анализи..."
но наистина едва днес го сложих

Edin ot selo
11.08.2004, 17:29
Това дето го говорите тук е хем вярно хем не вярно.
Вярно е че не можеш да платиш луди пари за панел или ново строителство тип " кибритена кутия"
От друга страна цените по яерноморието не ги вдигат българите. В селата около морето има стада от англичани , които купуват каквото им падне на какво цена поискате. Вече има села в които кметовете учат английски за да могат да се оправят с чужденците които живеят там.
Така че отговора на въпроса надценени ли са имотите е мноого прост: докато има търсене ще има и покачване на цените.
А доколкото до Филип Бей, го помня от времето когато имаше бар на Аксаков и агенция за имоти, която даваше апартаменти само на чужденци на двоини и троини наеми с агрумента че София е неоткрития рай на Европа и ей сегичка цените ще скочат до небето....
Хайде със здраве

Николай
11.08.2004, 17:43
Англоманията по селата вече е стара информация. Много от тях вече започнаха да отрезвяват, и да разбират че дори и 5000 лева е много за парцел в опустяло село без вода, без полиция и без пътища. А къща за 10 хиляди лева, в която трябва да влошиш още 50 хиляди за да стане по западен стандарт (този, в който в тоалетната има биде, дограмата не пропуска, а строителната гаранция е поне десет години) всъщност изобщо не излиза евтино.

Edin ot selo
11.08.2004, 17:49
Да ама наште от село вече изхитряха и ремонтират къщите така че да ги харесат англичаните.
Ако ви кажа в какви села срещах англичани просто ви е бедна фантазията.няма ги на картата.
Но тях това не ги притеснява. дори са си направили два клуба на живеещите в България.( защо са им два не знам)

Лари
11.08.2004, 18:06
Имаше един виц за това кой какво прави, когато попадне на необитаем остров. Не си спомням за другите, но англичанинът веднага си построява два клуба - този, който ще посещава, и другия, в който кракът му няма да стъпи.

Николай
11.08.2004, 18:15
Значи ефекта е позитивен и сме свидетели на един вид пазарен вариант на "Красива България". Досега в Гърция има продадени над 200 хиляди жилища на чужденци, което прави десетки милиарди долари - това ако не е сума с макроикономически ефект. Просто влизането в ЕС не е само предприсъединителни фондове и сухи изисквания, то е и свободно движение на хора и капитали по законите на икономиката - от местата с излишък на капитали към местата, където те липсват. Щом са достигнали и села, които не са на картата, значи пазарния механизъм работи безотказно.

Edin ot selo
11.08.2004, 18:39
Моите наблюдения показват че половината от чужденците,които купуват в България живят тук ( това включва и пенсионерите). Това според мен означава че тези хора ще наливат пари по най-баналния начин в нашата икономика ( като си купуват хляб,ток, вода телефон и не напоследно място алкохол)
Просто да привърша с частта " невероятно но факт " ще ви кажа че вече срещнах сторителна бригада съставена от англичани и ирландци, която ремонтира къщи по селата.

edin ot grada
11.08.2004, 20:44
Adminski, kakvo kazah nakrivo tozi put be choveche????? Sto za idioti ste vie be? Postinga mi beshe suvseeem normalen komentar, a sega ne go otkrivam. Za tova li se polzvat parite na investitorite v investora,za da se plastat zplati na zenzuri, deto trijat vsichko interesno! Bravo, dfejstvaj vse v sustia duh i skoro edinstvenia posetitel ste si ti s 10te si nika i ste si govorish sam. Pfu!

Един от една паланка
11.08.2004, 21:10
Какво,толкова те учудва,edin ot grada,не си ли забелязал,колко свестни участници във форумите изчезнаха,е все пак това е демократичен сайт,могат да си правят каквото си щат,а си е и техен сайта,
искат да си останат сами,и да си се трият.:)

ПРОБВАЛСЕ
11.08.2004, 21:35
Колеги, какво му мъдруваме. Ако хората печелят, значи ще строят или ще спекулират. И без това друго не върви. В акции не вярват, в банки също, в здравна каса и социално осигуряване никога не са вярвали. Това им е последната работеща засега надежда. Ами да им се радваме на успеха предлагам! Може пък и ние да грешим а?

Firence
11.08.2004, 23:02
Пак глупостите за англичаните дето купуват като не видели, пак заобикаляме историята, пак си измисляме икономика. На нашия хал са били португалците преди 20-ина години, още им стоят инвестицииките на горките хорица, заради пустите англичани дето не си купили къщички.

paxaH
12.08.2004, 09:05
Не ми харесва това черногледство. Хора вземете се в ръце. Все пак и вие живеете в тази държава. Бъдете повече оптимисти. Това че има бум в цените на недвижимите имоти е следствие от наличието на НАДЕЖДА, на възможност за ПЛАНИРАНЕ, на СИГУРНОСТ. Забравете всички тези макроикономически показатели които изтъквате, че увеличението е балон.
Ако недвижимите имоти са балон, то какво ще се каже за над 40% увеличение на закупуването нови автомобили. И това ли е балон???
В ценово равнище недвижимите имоти са бил подценени и сега си достигат равновесната цена (справка на цените във Варшава или Истанбул).

Но съвета ми към вас е да бъдете повече оптимисти. Стига песимизъм.

Itso
12.08.2004, 09:41
рахаН, ti ako smiatsh da mi sravniavash Sofia s gradove kato Istanbuk i Warshava si malko dalech ot istinata

mojo
12.08.2004, 09:54
v sofia cenite shte rastat. dori poradi edin-edinstven fact - migraciyata na provansa. tova e istinata. vsichko drugo e zavist. vij, v stara zagora ili pleven nyama nikakva logika jilishtata da struvat poveche ot 100 eur/m2

paxaH
12.08.2004, 10:12
За миграцията си абсолютно прав. Големите градове действат като притегателен център. Най - малкото безработицата е в пъти по - малка. Но цена от 100Е не звучи сериозно, поне за Плевен и Стара Загора. За Червен бряг може. Все пак НСИ публикува средните цени на имотите в страната.

mojo
12.08.2004, 10:28
добре де, червен бряг. имам предвид градове, в които няма поминък.
друг е въпроса, че това, което се продава е прекалено скъпо за боклук, но е факт.
ще има интересни движения най-вече в окрупняване на собствеността, според мен.
не може да се остави "безнаказано" такъв огромен процент от населението да е собственик:)
мдааааааааа. а като започнат да падат панелките и старите сгради в центъра - тогава ще имаш две възможности - или собственик на половината от досегашния си имот или наемател със свободен кеш.

някой
12.08.2004, 10:50
рахаН,
знаеш ли какви са заплатите в градовете които сравнаваш със София.
не се излагай така

Firence
12.08.2004, 10:59
ХЕХЕХЕ, Раханчо, за справка Истанбул е 12-15 млн, и естествения прираст е +, дори цяла България да се премести в софия ще достигне цифрата 7 млн. Не става въпрос за бяло, черно, синьо или друго гледство, а за това че България се свива като население с почти 1% годишно, че средната възраст е над 40 год. и че доходите са около 100-200 евро и че мечтите влезем ли в ЕС ще се качат на 1000 - 2000 ще си останат мечти. България не е Англия, а софия още по-малко е Лондон.

paxaH
12.08.2004, 11:12
Господа, не измествайте темата. Пренасочете си силите в нещо друго, а не в това да ми казвате колко жители има Истанбул или какъв е прирастта на населението. А ако мислите че греша, моля дайте по достоверен пример.

...................
12.08.2004, 11:13
Югоизточна азия средата на 90-те

...................
12.08.2004, 12:11
http://www.research.smu.edu.sg/wsrc/pdfs/WinstonKoh-RSM_RealEstateBubbles.pdf

QuasiInvestor
12.08.2004, 12:18
paxaH, za dovodi, kato za nachalo vij purvia post po topic-a ot Marian Jordanov, nai-otdolu. Sled towa, ako imash wreme procheti i ostanalata chast ot diskusiata i shte widish che powecheto logichno misleshti hora, izkazali se po-temata imat shodno wijdane. Situaciata s cenite na na nedvijimite imoti e absurdna w momenta, i spored men e radosten priznak che zdravomisleshtite hora izkazwashti se w tozi forum sashto vijdat towa.
Razbira se, nikoi ne ochakwa nedvijimite imoti w golemite gradowe da se prodawat na bezcenica, no pri uslovie che makroikonomicheski pokazateli ne sa w tolkowa cvetushto zdrave kolkoto ni se iska, e normalno cena na kwadraten metar ot 1000 euro da sa mnogo.
Az sam mnogo goliam podrajnik na pozitivnoto mislene, i iskreno se nadiawam neshtata da trugnat na po-dobre s nashata Rodina - no towa niakoi da se opitwa da izspekulira s investicii w nedvijimi imoti tochno w momenta, wmesto da si wloji parite w ikonomikata e mnogo dalech ot wsiakakwi porivi za pozitivnost...

paxaH
12.08.2004, 13:08
Напълно съм съгласен със доходността, която се движи в най - добрият случай в границите на 5 - 6%. Така е. Всеки рационален инвеститор не би инвестирал сума в подобен нисколиквиден актив, най - малкото,че както казва Мариан високоликвидните ДЦК са с 6% лихва. Но...
В повишението на цените на недвижимите имоти не следва да се търси сериозен инвеститорски интерен (корпоративен). Банките отпускат огромно количество ипотечни кредити. А за това че се отпускат кредити, значение има сигурността в бъдещето, възможността за планиране, т.е. един работоспособен човек с прилична заплата може да си планира бъдещето и да прецени че може да бъде собственик на имот, които струва 30 000 - 40 000Е, макар и да го изплаща 12 - 20 години. И въпреки, че ще плати 1,5 - 2,5 пъти повече.
Не трябва да се гледа само от рационална гледна точка. Българина няма финансова култура. Помислете колко от вашите приятели, познати биха се замислили за възвращаемостта при покупка на жилище. Аз лично си го обяснявам, с манталитета на българина на всяка цена да има собствено жилище. На едно от първите места сме по жилища на глава от населението(www.nsi.bg). Това е национална култура.
Вярно е, съгласен съм с вас, господа, че е най - малкото, нечестно да искаш 1000Е при разходи от порядъка на 300 - 350Е. Но когато има търсене, предлагането не закъснява. И друг факт, които може да се коментира - има голяма емигранска общност в Англия, Германия. Там живеят по съвсем друг стандарт. Те също могат да си позволят да инвестират горепосочената сума, която в сравнение с тамошните нива е доста ниска.

Нямам целта да ви убеждавам. Само искам да ви питам, господа, колко от вас са си продали жилището и са се възползвали от свърхнадценените жилища?

paxaH
12.08.2004, 13:11
За анализа на ...........................
много добър е. Благодаря

Николай Горанов
12.08.2004, 13:39
този форум стана твърде интересен и вече има линк към него на imoti.start.bg
поздрави на всички които пишат тук

Mariika
12.08.2004, 15:50
Моя позната си взе апартамент във Виена за около 1000 евро на метар..................направете си изводите.

Skeptik1
12.08.2004, 15:55
Прекалено елементарно е пазарът на недвижима собственост да се сравнява директно с финансовите пазари. При тях почти 100 % от мотивировката за участие е с цел инвестиране за получаване на изискуемата възвращаемост при определен рисков профил. Докато при пазарът на недвижимите имоти една значителна част от участниците са мотивирани да влагат пари не само с цел получаването на доход, но и за задоволяване на други нужди - получаване на сигурност за бъдещето, осигуряване на семейството, удоволствието и престижа да притежаваш хубав имот и т.н.
Следователно, анализирайки тенденциите на пазара на недвижимости не може да се разсъждава по толкова елементарен начин, както го прави Мариян, а именно - колко струвал имота, колко наем можеш да вземеш за него и за колко години ще си възвърнеш инвестицията.
Нещата не са толкова прости, защото много фактори влияят и определят поведението на човека.
В много отрасли нормата на възвръщаемост е много ниска, включително сравнено и с т.н. безрискови инвестиции - авиотранспорт, стоманодобив и т.н. Значи ли, че тези в тези индустрии няма инвеститори, Марияне :-) ???

...................
12.08.2004, 16:32
Двадесет години ипотека дава изключителна сигерност, особено с вноски по-високи от средната заплата.

Cinik 69
12.08.2004, 16:37
Da niakoj ot uchastnicite na pzara se rakovodiat ot santimentalni podbudi v stil "Malka spretnata kashturka s dve lipi ot pred". Sigurno dori po-goliamata chast ot kupuvachite si mechtaiat tochno za tova no nemogat da si go pozvoliat.
Pazarnata ikonomika ne pozvoliava volnosti. A loshata pazarna ikonomika kato nashata oshte po malko.
Ako se varnem nazad s okolo tri godini shte vidim che togava saotnoshenieto Cena /Naem beshe takova che na edin student parvokursnik mu izlizashe po na smetka da kupi edna garsonera vmestu pet godini da i plashta naema. I poneje sega veche ne e taka savsem zakonomerno pazara buksuva.
A dali buksuva pazara niama kakvo da se spori prosto pitajte notariusite te ne sa zainterisovani da vi izlajat kakto go praviat posrednicite. Daje moje i da ne gi pitate dostatachno e da postojte pred notariata na "Popa" i shte si sazdadete sami mnenie.

Alee
12.08.2004, 16:42
Imota daval chuvstvo za sigurnost-kak li stava tova spored vas pri tezi ipoteki i lihveni procenti. Chast ot horata v momenta praviat vsichko vazmozno za da vzemat zaem samo i samo da si kupiat imot. Niakoi sa veche s po 3 zaema, opitvat se da vzemat po 2-3 apartamenta zashtoto shteli vse taka da uvelichavat cenite si. Sashtite tezi hora na vaprosat kak shte izplashtat tezi zaemi vdigat ramene i kazvat che ako ne mogat shte prdadat edinia i shte pokriat ipotekata. Pri netna zaplata 2000lv, te izplashtat okolo 1600lv na mesec i ziveiat kato skotove samo zaradi dadeniat imot. Tova za boga ne moga da si go obiasnia-kakva e tazi psihika i stremez za mnogo zilishta. Opcia kato tazi che zenata moze da ne e po-visoka ne sashtestvuva za tiah. Na men sashto situaziata v BG pochva da mi napomnia za US prez 2000.
P.S. Vsichko napisano po-gore ne e izmisleno, no vsiaka prilika s sashtestvuvashti lica i sabitia e sluchaina.

TRAPPER
12.08.2004, 16:53
Skeptik1 бъди сигурен , че удоволствието от притежаването на, да речем, 51% от някое работещо предприятие е пъти по-голям от притежаването на хубав имот , това е въпрос всъщност на ценностна система . Определено е по-престижно да си маш предприятие! А този който копува акции не желае ли да си осигури семейството ? Не мислиш ли, че в пазара на имоти количеството участници нямат нужните познания за инвестиции и лесно се подвеждат ?
Не искам да се заяждам , но колко % си на печалба, защото Мариян е много на печалба ?
Ако зад едно мнение не стоят успехи то 99.9% не струва.

Шейха
12.08.2004, 17:00
Пичове (а може би и пички), не се заяждайте на тема хубаво ли е да си купиш апартамент или не.
Може би единствената неуспорима прилика между българина и американеца, е че ВСЕКИ БИ СИ КУПИЛ
КЪЩА (стига да може). Разликата е, че българина прави всичко възможно да може докато американеца
е по-склонен да задоволи останалите си нужди и ако останат пари да си купи къща. Защо ли си мисля
че тези, които така ревностно защитават идеята "каква лудост е да си купиш недвижим имот" си нямат
такъв? Момчета, слушайте един съвет от бате: Не си губете енергията в спор ами се стегнете в кръста
и си купете по една къща и после спорете хубаво ли ви е в нея или сте били по-добре под наем :)

mojo
12.08.2004, 17:03
мно си прав, пич:)
тука повечето се изживяват като некви супер калкулиращи финансови гении, обаче 1000 лв портфейл както и да го смяташ, все няма да забогатееш:)
ако имаше жилища по 3-4 квадратни метра - всички щяха да инвестират в тях, вервай ми. цяло дружество се търгува на борсата, притежаващо един единствен парцел:)

mojo
12.08.2004, 17:09
а двадесет години живот в столицата не е ли изключително предимство?:)

rv
12.08.2004, 17:10
az si prodadoh 2 staen apartamen v mladost 4, 60 m2 za 42000 evro i sega sam pod naem v dragalevci na 130 m2 za 200 evro s garaj

mojo
12.08.2004, 17:14
e това е умна постъпка. особено ако си сключил дългосрочен договор.
хем само с лихвата от 100 % гарантирани банкови депозити си плащаш наема, хем си избягал от гетото, хем живееш в лукс.

Skeptik1
12.08.2004, 17:40
Трапер, хич не ме интересува дали Мариян е на печалба от нещо или не.
Купил съм си апартамент, който 97-ма ми излезе около 45 хил. $, а сега мога да го продам за около 90 хил. евро, но в случая за мен не е толкова важно дали съм на печалба или загуба, а по-важното е, че се кефя да си живея като бял човек със семейството си.
Проблемът ви е явно, че обръщате внимание само на калкулатора, а в живота има и доста други неща.
Между другото що не продадеш няколко апартамета на късо :-) щом си убеден, че толкова са надценени имотите?

Skeptik1
12.08.2004, 17:45
Абе, въобще мнооого учебници по инвестиции сме изкълвали, явно :-)

Gashtoran
12.08.2004, 17:50
Za sujalenie samo si mislite, che ste izcheli.
De da beshe taka ............

Alee
12.08.2004, 17:52
Ami ti kato si uveren che shte rastat oshte shto ne kupish oshte edin i sled 2 god da go prodadesh na pechalba?
I az kato teb sam pazaruval 96-97, i kakvo? Govorim za segashnoto polozenie na pazara. Spekulirai sega, nali sme cheli mnogo uchebnici?!

berk
12.08.2004, 19:42
Cenovata spekulacia s cenite se dalji na slednite faktori:
1. povisheno tarsene ot chujdestranni klienti (predvid sravnitelnoto cenovo predimstvo na zakupenite obekti)
2. kreditnata ekspanzia - vsledstvie na visokite lihveni procenti i svobodnia levov resurs predlagan ot bankite.
3. efektivnata v povecheto sluchai reklamna kampania na posrednicite za nedvijimi imoti (vkluchitelno i v chujbina)
4. masovata psihoza za povishenie nastanila se v saznanieto na balgarina.
drug e vaprosa dali investiciata e izgodna. v momenta moje da se struva izgodna, na za badesht period - ne se znae. ili pechelish ili gubish. kato v casino e. zalagash pachkata i chakash da vidish rezultata. niakoi pecheliat - drugi gubiat. tova e pazara (pazarna ikonomika). vseki tribva da si preceni zaslujen li e riska i dali moje da plashta ipotekata. da ne se okaje posle na ulicata. pri segashnite cenovi oferti - moje da si go pozvoli tozi koito ima mnogo visoki dohodi, koito pere pari ili chujd investitor, a sashto i poiavilite se spekulanti, koito se nadiavat da inkasirat pechalbi v kratkosrochen plan. ne che e nevazmojno, no tribva da si ponesesh riska. RISK PECHELI - RISK GUBI.

Николай
12.08.2004, 20:51
Пазарът в момента търпи много сериозни корекции и наемите вече боксуват на чисто пазарен принцип, само медийни манипулации се опитват да го раздвижат. Пример:

В края на юни обикалям с една брокерка от известна агенция да си търся жилище под наем. След втория оглед тя започва да се оплаква как пазарът на наеми се е сринал и че само обикалят като гламави без да са подписали договор от седмица. На следващия ден с огромно учудване гледам в Труд на 1-ва страница "Наемите се вдигат с 10%". Това са отчаяни ходове, пазарът на наеми е чиста функция на жизнения стандарт и като ти стои празен три месеца а парите ти трябват просто намаляш цената, дори още повече ако намериш коректен наемател.
Същата е функцията и на падащите лихви по кредитите - пазарът на наеми буксува и собствениците на празни апартаменти на практика губят пари. Пазарните механизми, колеги, работят като по учебник, само трябва да се огледаме около себе си.

Gashtoran
12.08.2004, 21:05
Drun-drun ta na trun
Haide stiga gluposti
Kakwo samo se drakate
Odete da prodavate ili kupuvate i stiga si gubihte vremeto s forumi ... kato ste takiva razbirachi deistvaite i pechelete pari!

Blondie kk
13.08.2004, 09:35
Привет, момчета! Нося ви мидички от морето! Тъкмо и аз сега си търся жилище в Сф и драсвам 2 реда да се оплача. Значи, като гледам, че сравнявате цени и жилища в други страни, нека подчертая - живяла съм доста време в Германия, пътувала съм доста из Европа, хората наистина продават по 1000 евра на квадрат и повече, но СТЕГНАТИ, РЕМОНТИРАНИ И ПОНЕ ОСНОВНО ОБЗАВЕДЕНИ С ПОЧТИ НОВИ МЕБЕЛИ ЖИЛИЩА. Тук в Сф за нула време се нагледах на такива безподобни боклуци и на такива мърляви продавачи, дето ги мързи даже да си почистят стълбите, а думи като почистващи препарати сигурно са им съвсем непознати. И това в центъра на Сф! Сигурно гледам като жена, ама да даваш 600 евро на квадрат МИЗЕРИЯ И МРЪСОТИЯ, в която те е гнус да стъпиш и после някой да ти иска и парите, ми се вижда доста нахално. Ами като продаваш, поне вземи почисти, измажи, сложи една боя! Вчера гледах етаж от къща, в който се продаваше и тавана - абсолютен гълъбарник с дупки по покрива и 5 сантиметра мръсотия, непочиствани от поне 50 години (къщата била от 26-та) и таванът ми го пробутват за ЖИЛИЩНА ПЛОЩ за 18 хиляди евра... Направо ме беше гнус да влизам в къщата, после да не говорим колко време си мих обувките, пълна отврат, а и продавача твърди каква супероферта било това. Така че място за сравнение изобщо не може да става, дори с Истанбул (където не съм била), но за виена просто не споменавайте, че става смешно! Първо някои хора трябва да се отърсят от мърлящината, мизерията и мръсотията си, после да се правят на инвеститори в недвижими имоти! Хайде, успешен ви 13-ти петък!

Orel, Rak i marliak
13.08.2004, 09:46
Absolitno ste prava madam.Ne moje da iskach 600 ili ne znam si kolko euro a da predlagach kotchini.Za sajalenie az sachto edva seg(a ne predi 2 g) sam na etap tarsene na aprtament ili parzel za stroej i mnenieto mi e malko ili mnogo subektivno.Sachto sam utchili i jivial v germania i ne moje edin apartament vav Frankfurt da struva 200T euro( na 400m ot Konstablerwache) a niakavi marliavi boklutzi v jalka Sofia, v povetcheto slu4ai bez nujnata infrastruktura da se ozeniava na 80-100T!!!!!! V kraina smetka obatche ne moje edin apartament(Reduta) da struva 32T usd predi 1.5 godini, a dnes da se tarsiat 62T euro.T.e moje, no takiva dvijenia vinagi imat sachto tolkova jestoka korekzia. Mnenieeto mi e : koito zadarji jelnieto si da kupuva i ne zanijava kriteriite si v ramkite na 4-6 mesetza, sled tova chte moje da kupuva s okolo 20%-25% pod segachnite tzeni.Chte se radvam na vachite prognozi sachto

Blondie kk
13.08.2004, 10:02
Ами просто трябва да има и някакво по-организирано движение на купувачите, да се забави купуването, за да се притиснат продавачите. В момента, доколкото разбирам от продажби, брокерите работят САМО ЗА ПРОДАВАЧИТЕ, водят кандидат-купувачи като овце на заколение - или купувай, или се махай. Изобщо няма СДЕЛКА, т.е. пазарене за параметрите на покупката. Цената не се коментирала, ами хубаво, дръжте си ги тогава боклуците на тази цена. Апропо, тези жилища, които гледах преди морето, още преди два месеца може би, все още не са продадени, макар че са в топ-центъра. Но продавачите не си дават сметка, че един път тръгне ли пазарът надолу, ще се срине без никакви корекции, тук не е като при акциите - днес надолу, утре нагоре. на мен ми се струва, че вече цените стигнаха крайни стойности и се чудя какви ли глупаци дават такива луди пари за, както го каза "кочини" (много точна дума намери, благодаря)! Пак повтарям, поне мен като жена, ме е гнус да вляза в тях, не знам мъжете какви ремонти планират и правят, но аз буквално си запушвам носа като влизам в имоти в центъра на столицата! Ами срамота, аз ако бях продавачка, щях да се срамувам да покажа такова нещо! Да не говорим, че в провинцията няма такива боклуци!

Black haired woman
13.08.2004, 10:14
Otvori hladilnika, mila, za da se poohladi malko survera, che po 2 puti gi piska

Edin ot selo
13.08.2004, 10:20
Tочната дума освен кочини е барутници. :)
Това написаното преди мен е много точно. Мо ми се струва, че пак само за градски имоти се говори.
Абсолютно съм съгласен че в България няма апартамент които да струва 1000+ евра на метър ( разбира се с малки изключения). Това което правят много от продавачите граничи с вицовете. Познавам една бабка , която два или три пъти вече разваля сделката по продажбата на имота си пред самия нотариус защото си била сменила мнението за цената.естествено нагоре. А продава такъва гробница, че сигурно и Рамзес не би легнал вътре.
Или пък случая дето ми предложиха 5 стаен в Люлин ( спална,хол,кухня,баня,килер =5)
Темата за нрава на българските продавачи на имоти е дълга и не знам дали не трябва да бъде част от FUN в инвестора.
Падане ще има ( има още живи хора които помнят падането на цените на имотите 1996г), и то ще бъде по-сериозно и панирано в градовете и по-слабо при мен на село. Има много проста логика от 5000 лева къщата трудно може да се падне на доле, но от 150 000 евро апартамента ела да видиш как става.А съм го виждал и съм го изпитвал на гърба си.
Хайде със здраве и умната на 13.петък

mojo
13.08.2004, 10:37
пу за мен бисерната мидичка:)
еййййййййй, тоя софикс ви купи на всички по един апартамент:)

paxaH
13.08.2004, 10:44
Във Варна преди 2 - 3 години, още преди да стане така модерно да се купува и продават жилища, една чуждестранна фирма изгради много луксозна жилищна кооперация в идеалният център и тогава обяви цени около 1000$ (тогава беше силен). На фона на цени от около 300 - 350$ това направо беше ерес. Но чужденците продадоха апартаментите доста бързо. Интересно.

За това съм напълно съгласен че не може някакви баби комунистки или реститутки да искат за нещото си там (кочина или барутник) цени като за ново.

Да може 1000Е, но със мраморно стълбище, със суперлуксозна дограма, със изолация, и въобще тип на строителство което ние наричаме луксозно, а което е стандарт в другите страни.

И за наемите в другите страни: има изследване,което за съжаление не мога да го публикувам тук, но в което се твърди, че наемните цени на търговските площи в София, Истанбул и Атина са твърде близко.

И умната днес

Blondie kk
13.08.2004, 10:51
Много правилно го каза! Позволи ми да подчертая пак думите ти:

ДА МОЖЕ 1000Е, НО СЪС МРАМОРНО СТЪЛБИЩЕ, СЪС СУПЕРЛУКСОЗНА ДОГРАМА, СЪС ИЗОЛАЦИЯ, И ВЪОБЩЕ ТИП НА СТРОИТЕЛСТВО КОЕТО НИЕ НАРИЧАМЕ ЛУКСОЗНО, А КОЕТО Е СТАНДАРТ В ДРУГИТЕ СТРАНИ.

paxaH
13.08.2004, 10:52
може и гранитно :)

Orel, Rak i BG
13.08.2004, 10:56
Blondie, dano pone po4ivkata da ti e bila na nivo, zachtoto v tarseneto na jilichta chte imame iavno ochte dosta stranni izjiviavania. Mejdu drugoto si prava za sdelkite s imoti ot poslednite 3-4 mesetza - az litchno si vodia to4en spisak na "obektite" na koito sma hodil.Ot 23 apartamenta, edin edinstven e prodaden. Edni4ak! Drugite prodaljavat da visiat po obiavite, kato vapreki tche ne sa prodadeni tzenite na niakoi sa vdiganti - selski trik, na selski pazar.Mejdu drugoto smiatam tche e e kraino vreme vsitchi prodavatchi da razberat svoiata sila - te sa horata koito opredeliat pazara.I ne triabva nikoi uvajavacht sebe si tchovek da ostavia da go vodiat za nosa i ako rechi da kaje mnenieto si da bade edva li ne"" natiren" da si hodi.Moeto mnenie - ot izvestno vreme prosto vlizaiki v niakoia barloga, obiavena za edva li ne "nai-izgodnoto" v momenta na pazara(t.e 60T euro), koiato miriche na podloga, bez da si pravia truda da vlizam do taka naretchenite "otdelnabania i toaletana" direktno blagodaria na prodavatcha tche vse pak ne vsitchki kvartalni kutcheta urinirat tam!!! Emi po niakoi pat ti pisva - niama kak!!!!

paxaH
13.08.2004, 11:03
Изходът от барутниците е човек сам са си бъде инвеститор, да си купи едно местенце на около 20 - 30 км от града, да си купи за 5000 лв. двор 1 дка. и да изгради къщичка по неговите стандарти за около 30 000Е за 100 - 150 кв.
Със спестените пари ще може да си купи и автомобил или да си наеме прислужница :). Лошото настъпва когато децата почнат да ходят на училище.

Има си недостатъци, има си и предимства. За мене това е най - добрият вариант. И за това го направих.

Vizitor
13.08.2004, 11:03
Мога да предложа - "ДА МОЖЕ 1000Е, НО СЪС МРАМОРНО СТЪЛБИЩЕ, СЪС СУПЕРЛУКСОЗНА ДОГРАМА, СЪС ИЗОЛАЦИЯ, И ВЪОБЩЕ ТИП НА СТРОИТЕЛСТВО КОЕТО НИЕ НАРИЧАМЕ ЛУКСОЗНО, А КОЕТО Е СТАНДАРТ В ДРУГИТЕ СТРАНИ" - в квартал Витоша - "супер инфраструктура, уредени улици, осветени, много дора канализация" - едно перфектно място за живеене на тази цена. Какво правите, купувайте на късо.

Orel, Rak i BG
13.08.2004, 11:07
E tova e absoliutna istina - vsiaka edna duma e na miasto i viarna.Ako ne beche za deteto tche triabva da hodi na utchilichte sled 5-6 godini, vednaga realizirah sachtata ideia.

Blondie kk
13.08.2004, 11:52
Ами значи остава само да заключим "За бога сестри и братя, не купувайте жилища, докато не започнат да падат цените!" и да ходим да папкаме (които не са на диета). Приятен обяд!

rv
13.08.2004, 12:06
В Атина на 18 км от центъра ново жилище до ключ с изградени напълно всички инсталации в кооперация на 3 етажа по 2 апартамента на етаж струва 300-350 евро/м2 реална жилищна площ, лихвите по 30г ипотека са 3.5-4.2%, тука искат на шпакловка и замазка най-малко същите цени на м2 с включени поне 40% общи и идеални части, чистата площ ти излиза поне 550 евро. мародери. но не е луд този който яде баницата, а който му я дава и риба се лови най-добре в мътна вода. най-доволни са брокерите

ng
13.08.2004, 12:17
спокойно
пазара за това е пазар че да се намести сам
много скоро заради високото търсене и високите цени ще се втурнат още повече фирми да строят и сътвоетно да предлагат
ако не могат да продават със 100% кяр ще намалят до 50% и после до 40% и т.н.
и тогава всичко ще си отиде на място и цените ще станат сравними с тези в Атина
качеството също

Grigi
13.08.2004, 12:38
Според мен не са надценени и ще продалжават да скачат. В Атина наем за една стая върви кам 350 Е и нагоре на месец. И то не говоря за цял апартамент. След приемането им в Европейския съюз в Гърция цените на недвижимоти са скочили с около 50 %. Както и другите цени. Това което можем да очакваме е бум в предлагане на кредити, като с нетарпение ще очакваме чуждите банки да смакнат предлаганите лихви на ипотеките, и да реинвестираме скъпите ни ипотеки в по човешки кредити пак и по една нова колица да си вземем на лизинг и така както всички и ние на кредити ще живеем докато не ударим тотото. :))

Edin ot selo
13.08.2004, 13:09
РахаН
И аз така направих.
Исе чувствам чудесно . Оказа се че вече не мога да спа нощем в града ако се наложи да остана.( толкова ми се струва шумно)

И имайте впредвид че петък 13 още не е свършил

gari
13.08.2004, 13:39
oficialno e, brokeri potvruzhdavat zamiraneto na pazara.
a ako grigi si e kupil minalia mesec na 800, e, sled 10 godini mozhe i da se kazhi na 900

TRAPPER
13.08.2004, 14:20
http://www.italian-property-online.com/european/austria.html

mojo
13.08.2004, 15:08
mnogo ste otvoreni vsichki bre. kato nyamate pari ili vi e skupo - ne kupuvaite.
smurdyalo mu bilo - ami nali si trugnal da kupuvash ot nyakoya babichka, deto ne moje da si plashta parnoto bre. nali iskash evtino. na selo kenefa na dvora mnogo li ti e luxozen, a?

za onia deto bulnuva za Atina - pich, v cyala greece nyama takiva ceni. da ne si gledal leasing vnoskata ili naema, a?

Blondie kk
13.08.2004, 15:50
Извинявай, ама по селата хората чистят и поддържат, а такава мърлящина като в центъра на София и на село няма да видиш. Аз поне нямам намерение хем да плащам на някакъв мухльо една камара пари, хем после да се правя на домашна прислужница, слугиня и чистачка, да му почиствам мръсотиите и мизериите. Пък който иска, да плаща, да е жив и здрав!

edin ot grada
13.08.2004, 16:02
Pichove i pichki, javno si njamate druga rabota, ami se bazukate i plaziakte iz foruma kato vseki se chudi kakvo da pishe. Rabotata e jasna veche, kojto se nabutal sus svruh skup imot pri 15% lihva da mu e chestito :))))) Drugite ste kupuvat ot sustia tozi tip sled edna godina na polovin zena, kato se okaje v nesustojatelnost, a inache za optimista otdolu - v USA, New York naemite v zentura vurvjat i po 1000-2000 $ :))))) Ama dali BG e USA, ostavjam ti da prenish :))) I chestito ti jiliste, sled edna godina ste me molish da ti go kupja za polovinata. Pak ste si govorim ;) Ti sega si zaet da tursish naemateli predpolagam, ama tova ne e lesna zadacha :)))

Blondie kk
13.08.2004, 16:19
Напълно си прав, само за едно бих поспорила - изобщо не се плацикаме из форума, ами споделяме много голям проблем, който трябва да се реши по-изгодно за нас!

Blondie kk
13.08.2004, 16:20
Напълно си прав, само за едно бих поспорила - изобщо не се плацикаме из форума, ами споделяме много голям проблем, който трябва да се реши по-изгодно за нас!

Blondie kk
13.08.2004, 16:21
Ох, пак пуснах 2 пъти! Сори!

Michael Jordan
13.08.2004, 16:26
It's ok Blondie. :))))))))))))))))))))))))

mojo
13.08.2004, 16:31
извинена си. това със слугинята явно ти е заучен лаф за пред гаджето:)
на кого всъщност ще слугуваш?
в центъра на софия само въздуха струва по 500 еur. плюс това купуваш реална жилищна площ. отделно тавани и мазета, които са към пакета. купи си една гробница в центъра, обособи си тавана като вложиш 3-4 000 еur за ремонт и канализация и още 1000 за смяна на предназначението, продай го после за 15 000 еur /минимус/ и си напред една десетичка.хвърли я нея, за да оправиш кочината и си готова със супер имот на добра цена.
ама центъра не е мария луиза или плошад мадрид.ноу-хауто като бонус от мен, защото се състезавам за голямата награда - фотоапарат - да се снимам за поколенията:)
нека да ви светна малко за цени в някоя подобна мизерийка като у нас.
македония. - 10 години назад от нас. 600 еur/m2 в най-долнопробния квартал в скопиe. в центъра / който трудно ще го разпознаеш/ - 1500-2000 eur/m2
солун - 2000 eur/m2
москва - 1000 - 7000 eur
париж - 5000 - 15 000 eur/m2
е, последните не са база за сравнение, но все пак.....

mojo
13.08.2004, 16:32
az si se placikam:)

Blondie kk
13.08.2004, 16:35
Чудесно, като си стегна тавана, ще ти го продам, обещавам! (усмивки) А иначе, сериозно, не говоря толкова за пари (пари дал Господ), говоря за манталитет - не може да си някакъв супермърляч, да те мързи да си мръднеш пръста за елементарни неща и да искаш хората пари да ти плащат. Колкото до цената на въздуха, ами, скъпи, аз също съм в София, така че само стъпките от токчетата ми по твоята логика трябва да струват поне по 1000 евро, ще взема да ги продавам, благодаря за ноу-хауто!

mojo
13.08.2004, 16:38
za 2000 mi e yasno v kakvo maze si se zavryal, priyatelu:)
наема на приличен апартамент в манхатън е 5000 + . аре не на нас тия

mojo
13.08.2004, 16:40
аз да не съм Карлсон та ми пробутваш тия тавани, дарлинг?:)
за токчетата ясно - ако минеш по моя тротоар - свирни два пъти късо и един път дълго, да изляза да си платя:)

Blondie kk
13.08.2004, 16:44
О, непременно ще свирна! А ти да не забравиш да се покажеш! (усмивки)

Orel, Rak i BG
13.08.2004, 16:45
kazvach vazduha e samo 500. Ei pazi boje nali znaech kakvo da progledne. I zachto smiatach tche 2007 niakoi chte doide da ti refinansira zaema priatel? Ia si pogledni dogovora za kredit i vij klauzite za predsro4no prekratiaven...... ;-)) I vse pak tarsi niakoi balak barzo da mojech pone s malko zaguba da go prodadech. Ako ne razbirach kakvo imam predvid spomni si za zakona za predelnata poleznost(razbirai vdigane na zenata v slu4aia sravneno s ostanalite faktori vliaechti na zenite na nedvijimite imoti). t.e to4kata na nasichtane e leko podminata vetche

mojo
13.08.2004, 16:53
много съм съгласен с мърдането на пръста и печалбата. нали точно това ти предлагам.
спечели от мизерията или безпаричието на бабата или сина алкохолик, които не могат да си поддържат апартамента. ти искаш да ти кацат имоти без пари като си купуваш редовно 24 часа и четеш обявите. и пак за теб става лесно.
и пак с помощта на токчетата. хващай някое момче-майсторче, тропни малко с токчетата / стига да не си 200 кила и да избягаш през пода/ и той ще ти свърши работата:)

Blondie kk
13.08.2004, 16:57
Ами нали това ти обяснявам за манталитета! Точно тия баби са най-стиснатите! И синчетата и внучетата им са най-мързеливите и мърлявите! Но агенциите ги подучват какви цени да искат и те се инатят като магаре на знаеш какво! А иначе съм 52 килограма с токчетата, без лични обиди, моля! (усмивки)

mojo
13.08.2004, 17:00
пич, нещо бъркаш -аз не съм ипотекиран:)

mojo
13.08.2004, 17:31
в понеделник ще обсъждаме видовете манталитети сред жилищопродавците.
ако, разбира се, оживеем:)

Alee
13.08.2004, 17:41
Ne e li vreme da zapochene i vdigane na lihvite po ipotechnite kredit? Mai veche ima priznaci che shte ima promiana nagore. A otnosno mantaliteta na tekoito pazaruvat-tova naistina e neobiatna tema.

ПРОБВАЛСЕ
14.08.2004, 17:52
И аз така направий, само че в София. НАистина на-близкото училище е на 4.5км. Но така е по цял свят. Някога се пробвах да купя нещо, но от толкова боклуци " ново строителство" или старо само това, което си построих е добро. НЯма преградни стени 130кв, но нищо не ме спира в тях!

ПРОБВАЛСЕ
14.08.2004, 18:07
Като реша да продавам ще ти се обадя първо на теб - кв. Витоша - 1500м2 двор, мрамор и каквото искаш.Обаче правя двора - около гарсониера е като цена да знаеш!

Blondie kk
16.08.2004, 09:17
А на мен кой ще ми продава???!!!!! Е, оцеляхте ли до понеделника, момчета?

някой
16.08.2004, 09:22
изчакай няколко месеца.
ще има много продавачи...

Alee
16.08.2004, 12:14
Prodavachi skoro ne znam dali shte ima(na po-niski ceni), no kupuvachite na tezi ceni sas sigurnost mamaliavat. Kolko sa tezi koito imat pari i sa platezosposobni spored bankite i sashtevremenno ne sa kupili zasega? 1000, 2000 semeistva. I te shte svarshat. A sled tova? Koi shte kupuva? Tzaria li?
Aaaa setih se! Shte doidat anglichanite i shte si kupuvat apartamenti v Lozenec i Ivan Vazov na 1000Euro na kvadrat. Shte gaziat iz lokvite i shte se chudiat zashto im iskat pari za transformator ili oshte 200 lv za da podkupiat oshte edin chinovnik ot porednata institucia. E da ama sled 2007 i tezi dva kavrtala shte sa v Evropa. Abe shte si se razviva pazara, samo Ingilizite da doidat. Ta nali taka obeshta Ktev predi godina-imotite nagore, nagore... I te kato vanshniat dalg.

Blondie kk
16.08.2004, 13:14
Да бе, в нашата малка държавица всички все се надяват някой да дойде и да ги оправя, те англичаните за нашите боклуци заритали сигурно! Нали идват при нас чужденци, никой от тях не е отишъл да живее на по-малко от 20 километра от центъра, всички идват или в Симеоново, или в Бояна, едни даже в Пасарел си бяха наели къща, само не и в града! На запад разстояние от 70-80 километра до работата си е съвсем нормално и ги вземаш за половин час с колата, но пък си живееш в къща с двор, гараж и всичко останало, при това сред природата. Та ако някой си мисли, че англичани ще живеят в блокчета или кооперации с още 50 души, дето ще ги занимават с глупости, просто СТРАШНО МНОГО СЕ ЛЪЖЕ, ама страшно много!

Edin ot Selo
16.08.2004, 13:56
Напълно съм съгласен. Напук на логоката на много от брокерите на имоти " глупавите " англичани предпочитат къща на село било и то отдалечено на 40 км, от колкото да купят в така наречения идеален център.
Един агличанин в е-mail възхитено ми каза че си е купил къща много близо до морето. после уточни че става дума за 30 км разстояние. Имаме различни понятия за разстояние с тях.

AD71
16.08.2004, 14:36
Живея в центъра на голям окръжен град - ужас - клаксони, аларми, кръчми, среднощни скандали, прах, мръсотия и много други простотии. С нетърпение чакам да си преустроя къщата на бизнес-имот и да бягам в някое спокойно крайградско кварталче или село. Много са ми смешни тези с апартаментчетата в Люлин или друг "гето-квартал", където в 12-15-етажни панелки, живущите там си споделят проблемите, скандалите, мръсотията, калотията и др. и се хвалят, че са ги купили за по 30-40 хил. евро и видите ли след 3 години щели да струват по 70-80 хил. А бе хора, за 30-40 хил. такава къща ще си построите на село че няма да ви се идва в града. После кой луд "бивш емигрант" или чужденец ще ви купува събарящите се панели?

paxaH
16.08.2004, 14:42
Освен разстоянията има и нещо друго. Те (англичните) нямат села като нашите. Техните села с 10 - 12 къщи и това е. Даже нямат и бакалия. Пътуват си до Теско всеки ден и си живеят на спокойствие. При тях има и друг тип къщи, които са извън всякакви граници, насред поле или гора. Без съседи, без нищо. Така си живеят хората. И кой ще успее продаде апартамент на такъв човек?
Обратно към селото, хора.

paxaH
16.08.2004, 14:49
Оставям в впечатление, че в София, Пловдив и др. няма свестни имоти. Не е така. Само че бързо се продават. И за това някои хора недоволстват, че няма продажби. Има разбира се. Но не се продават разни "кирпичени" къщи и "тавани за живеене".
Цените ще продължават да се покачват и двигателите за това ще е новото добро стоителство. А тези с "барутници" - те ще се стремят да хванат последният влак.

VARNA 1
16.08.2004, 14:49
в съботния брой на "24 часа " в рубриката 24 часа бизнес на 8 страница излеза еднА информация която ще цитирам дословно
ПОЕВТИНЯВАТ ИМОТИТЕ В 10-ТЕ НОВИ СТРАНИ В ЕС СЛЕД КАТО ГОДИНА ПРЕДИ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО ИМ ШЕМЕТНО СЕ ПОВИШИХА,СЪОБЩИ АФН.ПАНИКАТА ТЛАСНА ЦЕНИТЕ ДО НЕРЕАЛИСТИЧНИ НИВА,ЗАЯВИЛИ ОТ ЧЕШКАТА АСОЦИАЦИЯ НА АГЕНЦИИТЕ ЗА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ.БАЛОНЪТ НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ СЕ СПУКА,ВЪПРЕКИ ЧЕ ЦЕНИТЕ ОСТАВАТ ВИСОКИ,КАЗВАТ ПОЛСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ.

Blondie kk
16.08.2004, 15:14
Мдааа, умните хора хубаво си пишем тук, обаче съм сигурна стопроцентово, че все още ще се намират купища глупаци, които да хвърлят сума пари в ипотеки, за да купуват скапани боклуци! Както е казал евреинът, "Ей, светът ще се свърши, глупавите няма да се свършат!".

stanstvast
16.08.2004, 15:40
"Цените ще продължават да се покачват и двигателите за това ще е новото добро стоителство. А тези с "барутници" - те ще се стремят да хванат последният влак." и ако стане едно заметресение като в Турция и се срине това прекрасно строителство от мутри и комсомолци за кой влак по-точно ще става на въпрос?
И каква е разликата между "гетото" Люлин и прекрасните южни квартали със Бели(друго "хубаво не се сещам) нови блокове,.. някои от които дори имат и улица до тях или автобусна спирка на няколко километра през калта ... Точно така преди 20 години изглеждаха панелите, които сега ще "събарят". Дали тези нови блокчета няма да имат същата участ .. панелите поне ги строиха с детска площадка от пред ,, но да, няма кой да си приспадне квадратните метри за нейното изграждане ...

paxaH
16.08.2004, 16:00
За прилежащата инфраструктура си напълно прав. На скъпи цена липсва инфраструктура, даже няма и автобусни спирки. Но това имам предвид, като казвам строителство. Все пак прилежата инфраструктура трябва да се напрви от строителя.

Играча
16.08.2004, 16:28
Блонди КК, глупаците винаги са в мнозинство и точно поради това умните са тези, които знаят как ще реагират глупаците!
Умният няма да е умен ако тръгне да се бори сам срещу движеният от хиляди глупаци тренд!

Blondie kk
16.08.2004, 16:32
А, ами че кой се бори?! Аз само констатирам, иначе просто ще си изчакам паричките ми да порастнат още малко и ще си купя и по-евтино апартаментче. Тръгнал някой да се бори... Ама който иска да си купува боклуци за 60-7--100 хиляди, че ако ще и за милион!

star vulk
16.08.2004, 17:10
6tom za ne6to se zagovori mezhdu "umnite" , to stiga i do "glupavite". poiaviha se naposleduk nai-setne niakolko po-razumni statii koito poso4iha 4e pazara e nadut, naro4no i 4e tova ne e realno. horata gi 4etat, "igra4o". i glupavite ve4e spirat da kupuvat ako ne si 4ul.

Играча
16.08.2004, 17:13
Не съм съгласен с теб :-) Глупаците затова са глупаци, защото не слушат умните, в противен случай и глупаците щяха да бъдат умни :-)

сметкажия
16.08.2004, 21:04
аз си спресмятам така
слагам си чистия годишен доход от инвестицията-в случая наема
залагам едно минимално годишно поскъпване на имота - в рамките на 2-4%
и деля на парите,които давам в момента
ако ми се изплаща за 10-15 години значи бива
ако не - има и други места където да си сложа парите
обаче с апартаментите - те и си остаряват,не е като при земята
така,че обобщено - в момента имотите са доста скъпи

умен,но не чак толкова
16.08.2004, 21:13
абе май е така
и аз като си помисля натам отиват нещата
всеки бяга от дебел наем,а за собственика какво ще остане,а???
а и като плати няколко пъти сметките на бившите наематели и работата готова

TIGUR
16.08.2004, 21:13
Edin kratuk primer - Ima anglichani koito s ohota i POCHUDA OT NISKITE CENI si nakupiha kushti blizo do Elhovo (Veroiatno tova za sofianci shte se stori kato shega ) v rezultatv na niakolkoto posledivatelni pokupki cenite riazko skochiha TE KAK SE OBRAZUVA PAZARA TURSENE + PREDLAGANE

голям инвеститор
16.08.2004, 21:15
аз купувам сега имоти по черноморието и нищо не може да ме спре

Imoti
16.08.2004, 23:25
Между края на 2001г. и края на 2003г. в 4-те най-големи градове (София, Пловдив, Варна и Бургас) броя на жилищата на 1000 души от населението се покачва навсякъде освен в София.
За този двегодишен период промяната в София е от 433 жилища на 1000 души през 2001г. на 421 жилища на 1000 души през 2003г. Тоест единствено в София може да се очаква тенденцията да продължи на повишаване на цените на жилищните имоти.

В Пловдив има повишаване от 393 на 395, във Варна има повишаване от 435 на 440, а в Бургас има повишаване от 412 на 417.

http://www.nsi.bg/Population/PopulationList-a.htm

Blondie kk
17.08.2004, 09:27
Привет, момчета! Тук като гледам, вие все англичани цитирате, виждали ли сте ги поне тези англичани (като предприятията, дето им купувате акциите)? Ами това са 90% АБСОЛЮТНО НЕУСПЕЛИ В СОБСТВЕНАТА СИ СТРАНА и идват тук да се правят на много важни! И вие веднага сте хукнали да ги гледате - ами англичаните купували, ами англичаните купували! И кои са тези англичани? Бизнесмени? Милионери? Собственици на огромни недвижими имоти? Нееее, най-обикновени хорица, дето в собствената им държавица никой не ги брои за хора и те с жалките си (за Британия) паундчета дошли тук да пият евтина бира и да тъпчат евтина скара! И се радват на една селска къщица, защото на Острова не могат да си позволят даже барака! И вие, умните, интелигентни момчета, с по 2 висши образования сте хукнали да ги копирате и да ги наричате МАРКЕТМЕЙКЪРИ! Срамота!

Edin ot Selo
17.08.2004, 10:24
Блоонди, този път не си права.
Англичаните сме ги виждали, даже сме им продавали имоти. Че много от тях са прошляци е вярно, че има хора между тях които не могат да си напишат и малкото име без правописна грешка - вярно.
Обаче важното е че купуват на цени, които досега на пазара тук не ги е имало. Защо трябва да очакваме да дойдат милионерите, като и тези вършат работа. Ти когато продаваш акции на борсата
интересуваш ли се от състоянието на отсрещната страна или само си чакаш парите?
Но май говорим за различни неща. Едно са имотите в големите градове, а друго селските имоти и тези в
малките градове като Елхово, Елена Каварна, Бяла и т.н.

Blondie kk
17.08.2004, 10:29
Е, щом си се занимавал и така твърдиш, значи признавам, че не съм права (усмивки). Все пак нямам кой знае колко опит. И на борсата почти не съм продавала, мъничкото ми "портфейлче" си стои едно и също май почти вече годинка... Май сутринта бях малко афектирана и драснах прекалено емоционални редове...

Edin ot Selo
17.08.2004, 10:40
Не се ядосвай. От ядовете на човек му излизат бръчки.
А не е хубаво блондинка с бръчки :))))

Blondie kk
17.08.2004, 10:52
Eeee, ама аз се поддържам! Няма страшно, в днешно време козметиката чудеса върши, а добре че още нямаме нужда от толкова много!

Kostura
17.08.2004, 11:00
Zenite sa na maximmuma si za tova desitiletie. Pri zena na jilichteto ot 50T euro i 20% sobstven kapital, kupuvatcha triabva da vzeme ipot kredit za sumata ot 40T euro.Pri srok ot 15 godini(absoliutno smechno kratak, no fona na normalnite pazari), bez da moje da polzva kakvito i da bilo oblektchenia kato prispadane na lihwi, darjavni ili regionalni Zuschuessen, semeino podpomagane pri semeistva s dete/detza, tova pravi mese4na vnoska ot 480 euro! Haide kajete mi koi moje da si pozvoli da plachta takava vnoska? E tezi bolni zenovi niva samo dovedoha do tova, kupuva4ite da sprat da kupuvat i da se zarobvat. I sled lipsata na kupuvatchi v ramkite na 3-6 mesetza, i sled makar i skromnoto ograni4avane na ipot.kreditirane koito predstoi i sled 200 izpalnitelni lista
:( srechtu horitza koito ne mogat da izdarjat na tejesttta na ogromnite vnoski sechtate li se kakvo sledva? retrace-25-30% for sure

ian-4
17.08.2004, 11:04
Аз пък като се замислям ако имам пари вместо имот на морето бих си купил една яхта и ще си
обикалям навсякъде.

пича
17.08.2004, 11:05
това е много умна сметка всъщност
защото непрекъснатите приказки че банковите кредити са вдигнали цените вече изпушват
не са много хората които за да купят нормално жилище могат да отделят на месец по 1000 лева от семейния бюджет
пазара обръща платната

Blondie kk
17.08.2004, 11:19
Ами нали затова казваме, че хората са глупави - защото изобщо не мислят как ще ВРЪЩАТ заемите! Всеки гледа днес да взема, а как ще връща 20 години изобщо не мисли. Да не говорим колко са се сетили да сметнат каква сума ще връщаш, защото ако използваш елементарна елка ще видиш, че ако вземеш 40 хиляди днес, ще трябва да връщаш 96 хиляди до 20 години - ефекта на лихвата! И това за една панелка! Дано да си намеря богат мъж, че да не заборчлява! (усмивки)

ran bosilko
17.08.2004, 11:25
onia den govorih s babata na selo i tia mi kazva che imotite skochili - i vikam shto - ami shtoto anglichanite kupuvali !? e pitma, kolko anglichani pri vas sa kupili - e oshte nikoi ne gi bil vidial tochno pri tiah ama MAICHE v susedntoto selo...
te tova, to kato prikazka za lamiata no s obratna resultantna - znachi vsichki seliani sega chakata "anglichanite". a to ako imashe statistika shteshe da pokazhe che sigurno niama i 500 anglichani da sa kupili po selata...

Blondie kk
17.08.2004, 11:46
О, мерси за комплимента! Ето ти поле за изява - започни да водиш статистика за англичаните и продавай резултата на кандидат-купувачи, агенции и други англичани.

GenCho
17.08.2004, 12:32
Абе то с тия англичани работата е по-друга. Не че са голямо
количество, обаче твърде много млади англичани обикалят
например по варненските, еленските и родопските села да
търсят къщи на безценица, които после да пробутат на
свои сънародници с голям профит. Другият момент е например,
че в селата около елена действително има купени 5-6 имота
от англичани, като единият от тях да речем е стара къща по
40 квадрата на етаж, 2 етажа, тухлена, ама от балканската война,
двор - към 400 квадрата, отстояние до асфалта - 150 м, изглед -
дере, ток и вода - това - за 25к евро. За същото нещо българин би
платил 2-4к лева. И като се разчуло по съседните махали ...

star vulk
17.08.2004, 15:58
i VIktoria invest bili zad razduvkite 4e pazara 6te ska4a i pod.

Alee
17.08.2004, 16:22
Spored agencii i prouchvania BG naselenieto shte namalee mnogo za sledvashtite 20-30g. Koi shte kupuva i shte zadarzat li imotite cenite si togava. Ili moze bi shte ima milioni Anglichani priizdashti kam BG:

България става 5 млн. до 2050 г., предричат американци
България ще е страната с най-голям демографски спад до 2050 г. , като населението й ще се стопи от 8 на 5 милиона. Това пише американската неправителствена Служба за демографски справки в сайта си www.prb.org.
Днес във Вашингтон ще се състои пресконференция, на която официално ще бъдат оповестени данните от доклада.
Най-голям прираст за този период ще отбележи населението на Нигер, което ще нарасне повече от четири пъти и ще достигне 53 милиона.
Повечето от индустриалните нации ще претърпят демографски спад, въпреки че като цяло населението на Земята ще отбележи 50 процента прираст до 2050г.
Япония ще загуби 20 процента от населението си, а Русия, Германия и Италия също ще отбележат различен по значимост спад.
http://www.news.bg/article.php?cid=7&pid=0&aid=145621

Blondie kk
17.08.2004, 16:46
Ммм, съжалявам, скъпи, но това за съжаление нищо не означава. Напълно верни са данните, но мога да ти кажа за Япония, че населението им силно намалява, очаква се демографският срив тепърва да се разрази и въпреки това, плюс почти отрицателните (!) лихви по кредитите, включително ипотечните, цените на недвижимите им имоти са просто космически. И въпреки представите ни, островът не е чак толкова гъсто населен, напротив даже. Така че демографските параметри едва ли са приложими тук.

richie
17.08.2004, 18:33
v Iaponia ne sa vdigali ot mnogo dulgo vreme - pulen zastoi i propadane sled tova

paxaH
17.08.2004, 18:33
http://www.chernomore.bg/article.asp?articleID=257393&topicID=178&issueID=1095

Blondie kk
18.08.2004, 09:09
Добро утро момчета, актуална ли е още темата? Ричи, ти изобщо ходил ли си някога в Япония? Или само си чел книжки за нея?

opiten
18.08.2004, 09:40
Blondie, пазарът на недвижими имоти в Япония претърпя невероятен крах между 1990-2000 година.
Големи корпорации вкл. и банки дълго време бяха на значителни счетоводни загуби поради преоценкатана тези активи в балансите си. Аз имам личен опит и мога да ти кажа, че японците не влагат в понятието "имот" място за живеене, а влагат идеята като помещение за спане. Традиционно японците на инвестират пари в недвижими имоти , но са доста агресивни инвеститори на борсата и най-вече в акции на компанията, за която работят. Какво да се прави - манталитет.

Blondie kk
18.08.2004, 09:43
Ами да, така си и мислех, чел си само книжки явно. Аз съм живяла там и мога да ти кажа, че е точно обратното. Ама хайде да не спорим.

vcgdhd
18.08.2004, 10:11
Anatomy Of A Real Estate Crash
http://www.gold-eagle.com/editorials_04/tacinv050404.html

ПРОБВАЛСЕ
18.08.2004, 12:46
Не мога още нещо да разбера. КАк банките дават пари и на дупка? Или нарогът ги намира отнякъде. В кв "Витоша", където съм огледах апартаменти, които са продадени преди да е започнало копането на основите? И то на 5-600Е. КАк става това?
А аз мислех да продавам на 900Е с обзавеждането, ама май трябва да сложа 1500. При двор и градина 1.5дка.

Kostura
18.08.2004, 13:14
Ne 1500, 2000 sloji.Pri polojenie tche ti e izliazlo 100 na m2 chte napravich 2000% pe4alba.O4akvaite skoro imperiata otvrachta na udara i Don"t kry owner i tzeni ot 350 euro.E tova e istinata. Zachtoto v Germnia sas zakon e kazano tche nad sebestoinostta na m2, mojech da slojich edi kolko si pe4alba: imam predvid niakoko deseti % a ne niakolko stotin. E togava tezi koito balnuvat tche EU ochte chte vdiga zenite chte usetiat kade e istinata. Do skorochni srechti na pazara

SS
18.08.2004, 15:06
Anatomy Of A Real Estate Crash

Sol Palha

In the real world, nothing happens at the right place at the right time. It is the job of journalists and historians to correct that.

Mark Twain

Real estate has always been one of the ways to make fortunes. In fact, real estate and the stock market have made more millionaires than any other field. The sad part is that most individuals that speculate in either of the two areas end up losing. The era of extreme low interest rates, propaganda that landlords are getting rich at the expense of their tenants and that it is the American dream to own a house, no matter how outrageously it is priced, have resulted in prices going through the roof. Lets stop now and examine some real life events.

Florida, 1926

The amount the market declined from peak to bottom: Land that could be bought for $800,000 could, within a year, be resold for $4 million before crashing back down to pre-boom levels.

The prices were so inflated that to buy a condo-style property in 1926, you would've had to pay the same as you would now have to pay for a luxury home in the guard-gated communities in Miami ($4,500,000)--without adjusting for inflation!

www.taxopedia.com/features/crashes/crashes4.asp

In the 20's Florida became a popular destination for those who were seeking to escape the cold. Unfortunately, housing could not keep up with the demand, so as prices started to go up as people started to compete for housing.

Soon a speculator decided to jump in and before you knew it an ocean of money was chasing limited housing. House started to double and triple in value.

The only way to realize profits was to sell at a higher price than you paid for the house. For a while everything was great but the supply of idiots willing to pay such inflated prices for property came to a halt. That is when the situation abruptly changed and individuals started getting vaporized by the hundreds. Before you knew it, the prices had fallen down to pre boom levels. If you look at the price of some houses, you will see that after almost 70 years some houses are still selling for less than what the owners paid for them.

The Florida real estate crash of 20's did nothing to quench Americans desire to speculate and they carried on pushing money into the stock market until the now infamous year of 1929. In October 1929 in one day the market lost 22% of its value, subsequent plunges wiped most of the stock market.

The Argentina Debacle

George you can put in some other notes here, if you want you can give a more detailed synopsis.

Overnight, properties that were worth millions dropped in price and could not even be sold for half their original value. Today a few years later, individuals are struggling to sell houses for 1/3 of their former values. The high-end real estate market has virtually come to a halt. There are no mortgages in Argentina; everything is dealt with on a cash basis. An associate notified me that owners of a 5 million dollar mansion were still having problems trying to get anything over 500k for their place. For a second try to imagine what would happen if we had no mortgages in the US.

The Japan Debacle

The Japan real estate bubble was one of the most spectacular in history. At the peak, one square foot of downtownTokyo land was worth over 1 million dollars. The bubble burst in the early 1990s, about three years after the stock market crashed and still hasn't recovered. Commercial property was the hardest hit with some buildings losing over 80% of value. On average Japanese commercial property is down over 60% from the peak and residential is down over 40%. Extraordinarily low interest rates and massive money creation was not enough to save Japanese real estate, will the same prescription work in the US?

Weapons available to keep the real estate market going.

Low interest rates

Greenspan has openly stated that interest rates would have to be raised at some point, if deflation was no longer a threat. Even if the Feds were to lower rates more, they don't have as much room as they once did. So pushing it to 0 is not something they could do even if they wanted to. As signs of inflation are now appearing all over the place, most notably in the energy sector as reflected by higher prices, most Americans are now facing higher prices at the pump. Long-term rates, on the other hand, have slowly been moving up. The market has already decided this trend is UN sustainable.

Foreign Investors

Much of the money made available for mortgages is coming from foreign sources, particularly Asian. These countries receive boatloads of dollars and need to reinvest those dollars in income producing assets since we do not sell anything that they want to buy. Mortgage-backed debt is preferred because it pays a higher rate than US treasuries and is available in massive quantities. In fact there is more US mortgage debt outstanding than US National Debt. It is ironic, but the money flow into US mortgages and real estate is highly dependent upon continuation of large US trade deficits. Should US consumers tire of buying cheap imported goods, the flow of mortgage money would be disrupted and interest rates may rise. Foreign investors and central banks are now fully integrated into the US property bubble and will probably work to maintain it, but the mortgage machine could be short-circuited if these countries come into conflict with the US over rising international tensions.

No income verification, no documentation loans

These programs were designed to push individuals that have much lower credit scores or problems making payments in the past to buy new houses. When you extend credit facilities to individuals that are already a credit risk, you simply are delaying the inevitable and asking for trouble. If they have problems keeping up with current payment, what makes anyone think they will be able to make their payments on their mortgages? It is significant that the subprime market now represents a large component of new home purchases. Their credit records imply that these are unsophisticated buyers and often overpay, further fuelling the home price spiral.

40-year mortgages

To keep this market going, several banks have started to market the new 40-year mortgage. The ploy is simple; one is made to believe that the payments are now affordable simply because they can stretched by an additional 10 years. Sooner or latter people are going to wake up and question the need to tie a rope around their necks for approximately half of their life.

Reverse mortgages

These are loans where the lender pays the homeowner in exchange for a part of the equity in the house. The costs associated with this type of financing can be as much as 6% of the value of the loan. These type of mortgages are mostly for retired individuals, and what better market to target. These are the individuals that usually have very decent levels of equity in their houses. They are made to look very attractive, because you only need only be at least age 62 and there are no income requirements.

In addition, they are tax-free and it does not cut the size of your social security or medicate benefits. But it can impact your Medicaid benefits. This type of financing is only going to delay the inevitable. When one has to take on additional credit to make payments or just to be able to survive, the end is very near in sight.

The retired and elderly are the last group that should be forced to take on additional new debt. They have worked hard all their lives and just want to be able to sit down and enjoy their Golden years. But increasingly it looks like the heavy chains of credit are finding a way to imprison them just as they have completely imprisoned most of the younger generation.

Conclusions by Sol Palha

Real estate taxes have gone up significantly; so much so that it is having an impact on housing purchase. Yahoo carried a story about 2 weeks ago, stating that many new homebuyers were thinking twice before buying new homes because of increased property taxes. Almost everyone now thinks that real estate is a good investment and prices will just keep going up.

The average person has no idea or real understanding of how interest rates affect the real estate market, or how illiquid the market can be once prices start to plunge. These people are basing 90% of their decisions on faulty information and illusions that real estate prices are only going to go up in the future.

Retired folks who have actually managed to pay off their homes fully or are close to paying them off are now being tricked into taking money out of their homes. People who can barely meet their monthly payment obligations are being enticed into buying new homes.

There are even programs that will help individuals with the down payment. When you target the groups in both extremes of the spectrum, it is usually indicative of a long-term top. When the real estate market crashes, it will not be a pleasant sight; all you have to do is look to Argentina for a real life example.

This is a chart of one of the homebuilders as you can see it has had a terrific run up. From the low, which was about 7 dollars to the high of roughly 110, this stock has gone up 1571%. This certainly indicates that the upside in this stock is rather limited. It could perhaps go up another 30-50%, but it certainly is not going to go up another 1000%. This is just one of the many homebuilding stocks. If you chart them, their respective charts all have similar patterns. When these stocks start to crash, it will indicate that the housing boom is close to an end or has come to an end. As they say one should not wait till the last minute before exiting, as it is very easy to slip and fall in these last stages. Buying property for the most part is not a good long-term investment anymore. A serious wash out is needed to remove the excessive speculative money that has entered into this sector. Couple in the recent rising rates, the Maestro's comments that the economy is improving and that rates will rise in the future and the picture starts to lose its luster. Extremely low rates are all that have kept this market going. Once you take those out of the equation, you chop the legs of this market.

Observations by George Paulos

Editor/Publisher www.freebuck.com

When I was I young man in the early 1980s, I used to play in a rock&roll band in Minneapolis. Like many bands of the era, we rented a "band house" to live and rehearse. Most of the band houses were located in Southeast Minneapolis. There were many large homes in that area for rent and the price was cheap. Our band house was a large two story home that was built sometime in the 1920s. It was a two-unit rental with an upstairs kitchen and bathroom. We packed four guys into the house and still had plenty of room for rehearsing and all-night beer bashes. We didn't know much about the history of the place, but it was obviously converted from a single family home. Ours was very typical of Southeast Minneapolis band houses. Some were even larger, with three stories and multiple living units. Many were quite ornate, with carved woodwork, large windows, and fancy staircases. All were in various stages of disrepair. Although parts of the area were quite beautiful with nicely paved sidewalks and tree canopies over the streets, it was also a bit of a slum. But it was perfect for us. The landlords were very lax about the properties which allowed us a lot of freedom.

We often wondered about the original owners of these mansions. It was obviously a wealthy neighborhood at one time. Many of the homes in the area were huge and intricately designed. What happened to these people and why was the area now so downtrodden? Many years later I learned about the Depression and how it affected land prices and neighborhoods. It turns out that Southeast Minneapolis was at the frontiers of development in the 1920s. Although within the city limits, they were essentially the suburbs at that time. Homes like our band house were the McMansions of the day. They were built for a burgeoning upper middle class who had increasing incomes and easy access to credit.

When the Depression arrived, these neighborhoods were hit pretty hard. This is because there was a high concentration of new homes that were purchased at a relatively high price and had relatively low equity. In some areas, whole blocks were foreclosed. The residents of some of these homes often worked out a rental arrangement with the banks that allowed them to remain within the home, but all equity was lost. Others, like our band house, were turned into multi-unit rental housing and have remained that way until the present.

The real estate bust of the 1930s had a permanent impact on many neighborhoods. The once wealthy neighborhood that surrounded our band house was still suffering 50 years later. In recent years, some of the areas of what is now urban Minneapolis have become "gentrified" and restored to their former splendor. Others are still some of the most troubled parts of the city. Even in the middle of a huge real estate boom, these neighborhoods are so blighted that they are still shunned.

We are seeing many troubling trends developing in housing that are reminiscent of previous busts. People are flocking to new suburban housing developments armed with an aggressive mortgage company and a willingness to outbid all other takers. This is creating a dangerous concentration of high debt-to-equity ratios within these neighborhoods. In older developments, purchase prices were lower and therefore debt ratios are lower. If a bust occurs, the decline in prices will hurt, but not be devastating for older established neighborhoods because few would owe more than the house is worth. But the newer developments will undoubtedly be hit with a much higher foreclosure rate. Imagine what would happen to property values if even just 10% of the homes in an area went into foreclosure. Such a large number of homes coming onto the market in distress would immediately slash the value of the rest of the nearby homes. For homeowners with little equity, even a small drop in prices would put them underwater. Some may stick it out, but other homeowners may panic and try to liquidate. Such a process could become self-reinforcing and cause a neighborhood to become blighted. Many developments have maintenance associations that may go bankrupt, causing the whole development to sink into disrepair and further decimating the value of the homes and condos within.

The real estate bust of the 1930s holds important lessons for today. It showed that homeowners are bound together with their neighbors by chains of finance. Even responsible homeowners who maintain low debt can be undermined by their financially irresponsible neighbors. It may be that your best neighbors, the ones who have been aggressively upgrading their homes, are the ones who have been racking up the most debt. A closure of a large local employer or even a large tax increase could be the tipping point for homeowners on the edge.

It is difficult to predict how the mortgage industry will react to widespread defaults. Will they try to negotiate with troubled creditors or will they foreclose en masse? Local banks do not hold much mortgage debt any more; a large amount of it is in the hands of foreigners who may not have any patience with deadbeat Americans. It does not take a large number of foreclosures to materially affect home values. If a neighborhood gets a bad reputation, it can be hard turn around. Failed neighborhoods can take generations to recover from a bust.

I recently visited my old band house. It was just as I remembered it. The hedges were massively overgrown, the siding was still rotting, and the porch was still sagging. It was a bittersweet vision. The rest of the neighborhood was a mixed bag. Some homes have been nicely renovated and others were still crumbling. Judging by the condition of the local businesses, the neighborhood is even more distressed that it was in the 1980s. Seventy years after mass foreclosures and the place still hadn't recovered. How will it fare during the next real estate bust?

George Paulos
gpaulos@freebuck.com

Conclusions by Alan Lunt
Tactical Investor
Contributor

It was only a matter of time. This from the Reserve Bank Governor of New Zealand:

Reserve Bank of New Zealand
News Release
29 April 2004
OCR increased to 5.5 per cent

The Reserve Bank today increased the Official Cash Rate from 5.25 per cent to 5.5 per cent. Commenting on the decision, Reserve Bank Governor Alan Bollard said "The New Zealand economy continues to perform strongly and this is being supported by further improvements in the global economy. However, domestic inflation pressures remain strong and annual CPI inflation looks set to rise over the year ahead, as we projected in our March Monetary Policy Statement. Moving interest rates to less stimulatory levels appears prudent to ensure inflation remains within the target range over the medium term.

"Looking forward, the Reserve Bank will continue to monitor the data to see what it implies for medium-term inflation. At this stage, it remains unclear whether the fall in the exchange rate over recent weeks will be sustained and thus what its impact on activity and inflation pressures will be. Within parts of the domestic sector, such as housing and construction, some data suggest a cooling in activity, but the evidence is mixed and pricing pressures remain strong. Given these uncertainties, a further adjustment to monetary policy cannot yet be ruled out.

"However, as noted in March, a number of factors are likely to have a dampening effect on inflation pressures over the next year or so, reducing the need for policy action. Two such factors would include a further fall in net immigration and the delayed effects of the recent high exchange rate on activity in the export sector.

Comment: Net migration fueled inflation with an influx of money from offshore, driving prices higher. It also created demand. Now neither factor is present to the same degree. Prices in the demand areas peaked in December 2003. So now we have an interest rate breakup, which will flow into prices. The NZ Herald ....Most major banks have previously had floating interest rates of 7.5 per cent but if they raise these to 7.75 per cent in response it would cost lenders about $19 a fortnight more on a 30-year mortgage of $240,500 -- the median New Zealand house price in March.

Then we get this stupid government supporting the market, .....this from the beehive, The NZ Herald.... The Government is proposing an increase in the accommodation supplement as part of a package to help low income earners. Housing Minister Steve Maharey is due to release a discussion document on a 10-year strategy for low and middle income earners in Auckland later today. More help for first-home buyers was also part of the strategy, but that would not happen until next year's budget. Mr Maharey wants to increase the help for home buyers which is now offered by the Kiwibank mortgage insurance scheme. It provides 100% per cent mortgages to couples earning up to $55,000 a year, but rising house prices have compromised loan thresholds.

Comment; we are given by the Government an independent Reserve Bank to control inflation, then in the next breath the Government fuels inflation by proposing to support house prices. That is hypocritical.

In a K-winter there is nothing a Government can do that will be beneficial, are they not better to let property become affordable again to the working man. This proposal smells of inflation, and in inflation everyone pays. And why only Auckland? Governments accommodation supplements were the catalyst for the price rises to begin with. I do have to wonder at the quality of the Ministers thinking.

The property top is in, interest rates and inflation will do the rest.

© 2004 Sol Palha
TACTICAL INVESTOR
www.tacticalinvestor.com
info@tacticalinvestor.com

4 May 2004

Email this Article to a Friend

--------------------------------------------------------------------------------

Also by Sol Palha

--------------------------------------------------------------------------------

Blondie kk
18.08.2004, 15:10
Е, и?

TRAPPER
18.08.2004, 16:59
Olkolo 140 EUR izliza zastroqvaneto na novo jilishte s izolaciq i vatreshna zamaska. Pri tazi norma na pe4alba o4akvam bum na novite stroeji. I izobshto ako nqkoi iska da kopuva po-dobre da se sabere s nqkoi i da si postroqt kooperaciq.

TRAPPER
18.08.2004, 16:59
Olkolo 140 EUR izliza zastroqvaneto na novo jilishte s izolaciq i vatreshna zamaska. Pri tazi norma na pe4alba o4akvam bum na novite stroeji. I izobshto ako nqkoi iska da kopuva po-dobre da se sabere s nqkoi i da si postroqt kooperaciq.

Posrednik
18.08.2004, 17:02
Blondie, survurut slisha li dnes?

Blondie kk
18.08.2004, 17:05
О, всичко е наред, няма страшно. Днес не се оплаквам нито от сървъри, нито от внимание, благодаря! А посредникът как е?

Alee
18.08.2004, 17:10
Ot dosta vreme mi se varti neshto v glavata. Moze da me goni i men paranoiata na "Mongolskata konspirazia" no me machi i ne me ostavia n mira. 1996-97 bivshiat elit na BG uspia da sabere parite na naroda chre z niakolko falirali banki i horizata zagbiha spestiavaniata si. Balgarskiat narod e sviknal che ako parite se vlozat v "bricks and mortar" to zaguba niama. Dali tova ne e pak porednata po-uvartiana shema da se posaberat chast ot parite na horizata. Mi tai de-Milen Velchev s vanshniat dalg, a nie pak shte go napravim chrez nedvizimite imoti! Moze niakoi da kaze che bankite bili chuzdi-che kakvo ot tova, te da ne bi da stradat ot skrupuli?!

Posrednik
18.08.2004, 17:14
Dobre e. Turgoviikata vurvi, oborotite rastat, profit margin sushto. :)

Posrednik
18.08.2004, 17:15
Vijdam che tie e haresal materiala na SS: good read

:)

i az mislia kato teb :)

някой
18.08.2004, 17:19
балона почва да издиша... здраво
преди няколко месеца звънях на разни агенции за да търся квартира по обяви от вестници.
една от тях МЕЗОН действаше много емблематично за тогава.
обаждам се за апартамент който струва 150Е и ми заявяват че току що собственика е двигнал цената с 20Е. обаждам се на друг телефон за друг апартамент и пак попадам на същата агенция коато ми заявява че и този собственик е вдигнал наема ТОКУ ЩО с 20Е. Тогава тази агенция действаше на този принцип.
сега отново реших да си сменя квартирата и когато попаднах случайно на обява на тази фирма вече се оказва че собствениците не двигат цените с 20Е при "проявен интерес"
изводите ги оставям на вас.
според мен скоро ще почнат да падат и наемите и всичко...

Blondie kk
18.08.2004, 17:19
Е, радвам се за тебе тогава! Или вас, не знам. Само, плийз, недей използва по-сложни думи, в английския съм царица, ама нека да не са термини! Тук темата се изкриви нещо, аз исках да подема някакво сърдито движение срещу наглите продавачи на боклук-имоти, а започнаха разни научни изследвания да се вадят и какво ли не, май тях трябва да триеш. Поне докато си купя нещичко, пък после кой каквото ще да пише. Хайде, лека вечер!

Blondie kk
18.08.2004, 17:20
Ей, това беше за Посредника!

iasen
18.08.2004, 18:10
komunisti i mutri pecheliat ot tozi balon shtoto te imaha po -hubavi zhilishta ot predi. kakto kazvate,
purvo otkradnaha parite na horata s dvete devalvacii i faliralite banki i piramidi, te si kupiha evtini imotcheta, sega razduvat balona za da prodadat s troina pechalba

Kostura
19.08.2004, 09:14
Ako niakoi ot prisastvachtite v tozi forum ima pone 50% ot nujnite sumi za u4astie v kooperirane i e pi4(ka) na miasto, davaite da pravim zaedno edna investzia, da postroim po edno jilichte za sebe si i po edno koeto da pusnem na pazara na priemliva tzena, t.e s tzena ot 350-400 euro(koeto pravi min 100-120% pe4alba) i taka hem chte pokajem normaknia na4in na rabota v belite strani hem chte ni ostanat pari i za sledvachti investizii+ sobstveno jilichte.
Kakvo chte kajete?

Blondie kk
19.08.2004, 09:26
Аз съм "за", ама се съмнявам, че ще ми се съберат 50%, вие ще искате нещо много скъпо да строите....

TRAPPER
19.08.2004, 09:42
Za 100 m2 idva 14 000 EUR samo ! Ne e mnogo :)))

Kostura
19.08.2004, 09:55
Zachto skapo? Edna normalna, slan4eva 3-4 etajna kooperatzia s podzemni garaji i parter+pomechtenia za mag. Nechto takova si go predstaviam. Na takova stritelstvo imenno tzenata e okolo140-150 euro. I goliamata investizia e pokupkata na zemiata(osven ako ne osigurim parzel srechtu obezchtetenie) i eventualno srok ot do 2 godini do gotovia vid.Za da stane edno takova na4inanie e nujno obatche investitorite da sa osigurili ochte pri starta sebestoinossta do zavarchvane - protokol 16. Koeto e imenno tezi do 150 euro na m2 + eventualno zemiata. Emi tova e nai obchto kazano - drugoto e vse pak edno ne malko ti4ane, makar tche pri 150 euro na m2 stritelia vsi4ko triabva da poeme. Na men mi izglejda tchudesen variant tchovek da si rechi jilichtnia problem po jelania ot nego na4in, da napravi edna dobra investizia(ako moje da finansira primerno ochte edin 2-staen osven sobstvenia koito da prodade) i v kraina smetka da izleze sled 2 godini s jilichte "bez pari" i svoboden cash - bilo to za nov ainvestizia ili beli pari za tcherni dni :-))

Blondie kk
19.08.2004, 10:14
Хм, ето на това му се казва ЖСК!

Kostura
19.08.2004, 10:36
Absoliutno - to4no JSK si e. I za da niama Standartnite problemi(tozi niama pari za edi kakvo si i dai da iz4akame) e dobre sumata za zialostnoto zavarchvane da e osigurena predvaritelno.Togava vsitchko chte e OK

TRAPPER
19.08.2004, 11:18
Na m2 stoinosta na parcela idva ot 5 do 50 EUR v zavisimost ot etajite.
Най-хубавото е че от тази операция няма да се загуби а пецхалбата схте е в рамките на 200%.
Перфектен залог му викам на това - или си вземаш парите или печелиш :)))))))))))))))

ian-4
19.08.2004, 12:30
По-добре не се занимавайте с глупости - продавайте си акции и печелете. м/у едното и другото
300 пъти избирам акциите. Който се е занимавал със строителство знае това - майстори от кол и въже,
мърлячи и всякакви изненади.На борсата доходност от 100% на година е реална , че можеш и много
повече - примери бол. В строит. макс.100% годишно.

Kostura
19.08.2004, 12:49
Tova s borsata e palna maloumchtina be bratko.Ti kolko pari si izkaral ot tazi borsa!?!!!!?
E iavno niama potenzialni investitori po predlojenieto predlojenieto za jilichta

Itso
19.08.2004, 12:57
Tova za kooperatsiata e hubavo ama greshno si pravite smetkata. To 140-150 euro izliza na stroitelnata firma. Tia na vas ste vi go postroi ei tai bez pechalba, samo zaradi snite vi ochi ili pak vie koito hal haber si niamate ot stroitelstvo ste sibarkate beton i ste si stroite.

Maistora
19.08.2004, 13:02
Razbira se trqbva malko opit. No ne e problem da si naemesh maistori dori ot provinciqta, za malko maistori mogat da se vzemat dobri preporaki no ima.

Kostura
19.08.2004, 13:22
Ицко не коментирай, депозирай. Не ги знаеш нещата слънце. Понаучи и тогаз дерзай ;-)

Blondie kk
19.08.2004, 13:30
Е, съжалявам, Костур, явно и тази идея се провали, също като онази с тура из предприятията... Явно в БГ са много непредприемчивите хора, само да пуснеш една добра идея и ще се намерят 100 дървени философа да ти дрънкат колко много не става. В моя бранш вярно че сме повече жени, но пък почти всяка идея се реализира, сигурно защото са много креативни хората и мислят как да стане, а не как няма да стане...

Kostura
19.08.2004, 13:40
Успех в твоя бранш БЛОНДИ, който и да е той ;-)

mojo
19.08.2004, 13:46
станахме свидетели на основна характеристика на балканския синдром. 'епа язе че си го направим сам, оти ми сакат много пари":)
така си е, драги зрители. 90 % от населението смятат, че са по-добри от Зидан и за тия пари ще вкарат поне два-три гола.
чак не ми се коментира........

Kostura
19.08.2004, 13:58
Знаеш ли какво е балкански синдром MOJO: да караш мерцедес а да имаш 2 литра бензин в резервоара(а не Лада, но да имаш и трактор с който да си работиш земята например), когато си купиш миришеща кайма, те е страх да я върнеш, взимаш 250 лева заплата но късите ти гащи са Speedo и струват 140 лв, и НАЙ-ВАЖНОТО : НЯМА ЗНАЧЕНИЕ ЧЕ ЕДНО ЖИЛИЩЕ СТРУВА ПО СЕБЕСТОЙНОСТ 15000 евро - НАЛИ СИ БАРОВЕЦ: ПЛАЩАШ С ГОТОВНОСТ ЧЕТВОРНО. Е те това е балканска душевност не мислиш ли ?

Kostura
19.08.2004, 13:59
Не позирай можо, ОПТИМИЗИРАЙ!!!

mojo
19.08.2004, 14:02
знам, знам, костуре. цял живот го наблюдавам. даже съм в час с най-новите тенденции - тези със строителството:)
евтин на триците - скъп на брашното. как ще го коментираш?

Kostura
19.08.2004, 14:07
Както казва Батето: No comment
Ако пък искаш моето мнение, мога да ти кажа само едно, че нали знаеш Черноризец Храбър с кой не можел да спори само.....
А та от мен за теб или хубаво или нищо : Peace brother

hadzji ivan
19.08.2004, 14:12
strada ot silno razvit kompleks za malocennost. mezhdu drugoto, tova mozhe da se nabludava v izvestna stepen i pri drugi malki narodi s podobna sudba. pri nas obache dostiga urodlivi izmerenia zashtoto sme bili pod trusko a ne da rechem nemsko robstvo, i shtoto posle socialisma ni e dovurshil.
vseki e nai-velik, kakto kazva mOjo i kostura, no e velik glavno na luzhite. to zatui i tozi balon v imotite - shtoto tam niama nuzhda da se bachka a samo razduvash i chakash niakoi da se hvane

Blondie kk
19.08.2004, 14:13
А така, браво бе, сега остана и по една бира да изпиете! А моите парички, дето си ги приготвих за ЖСК-то? Сега къде да ги слагам? Хайде върви пак жилище да търсиш на пазара... Ега ти мъжете!

paxaH
19.08.2004, 14:19
О неразумни иуроде, поради что се срамиш да се наречеш БЪЛГАРИН.

Много плюете таз горда нация, а не осъзнавате, че коня като рита, мята калта на гърба си. Вие какви сте? Интернационалисти?

И какво общо имаше турското робство с т.нар. "балон на недвижими имоти". И какво общо има себестойността с пазарната цена. Ами това е т.нар. пазарна икономика. Ами не искате ли цените на недвижимите имоти да са по басизни цени. Или държавата да каже +15% надценка и толкоз.
Адам Смит каза, че пазарът би бил най - голямото откритие на човека, ако не бе възникнал сам. Да живее невидимата ръка на пазара. Оле.

Kostura
19.08.2004, 14:25
Няма такъв филм братчет. Виж в белите държави има специален закон, за това що е то цена на недвижимости и КАК се образува тя. Държавната политика позволява моментното състояние и за това ОТНОВА всеки му търси колая сам. Блонди никой не казал че се отказваме. Давай мейл и да се разбираме за следващи крачки

paxaH
19.08.2004, 14:30
Какъв пазар е този, при които има конкуренция и държавата се намесва. Това ако са бели държави...
Пазарът в България е такъв. Това е положението.

P.S. Можете да направите reality show как се прави ЖСК и как ще се скараме всички и ще ни окрадат майсторите. Може да се радва на голяма популярност :)

Kostura
19.08.2004, 14:33
Information: germany, austria, Switzerland. No si praw adjeba kakvi pazari sa towa.......

Alee
19.08.2004, 14:35
Moze li i az edin garaz da vzema ot ZSK-to? Sha si napravia magazinche i sha si kretam. A mezduvremenno shte chakam drugite da se nabutat. To tova sega s imotite si e chista nabutvacia, ama i s ZSK-to ne mi haresva. Nali znaete prikazkata za valka? Ne e vaprosat dali imame pari za kashti i apartamenti po segashnite pari, vaprosat e kolko se nadu veche balona, shte uspeiat li takiva kato Katev, agenciite i bankite da go razduiat oshte i koga shte se pukne. A do togava shte si vlagame parichkite v drugo.
Oshte neshto-v drugite darzavi imotite i borsite se reduvat da naduvat balonite. Tuk se dvizat usporedno. Spored vas moze li da ima korekcia i na dvete mesta ednovremenno imaiki predvid nachina po koito vse izvrashtame neshtata po nashenski?

paxaH
19.08.2004, 14:37
Инвестирай тогава там. Щом няма балони и дирижабли

TRAPPER
19.08.2004, 14:39
РахаН точно пазара не търпи големи разлики между себестойност и пазарна цена, при голяма разлика се получава свръхпроизвидство и пазарната цена даже даже пада под себестойноста :)))

paxaH
19.08.2004, 14:45
Абсолютно прав си за това. Само че периода за изграждане и "пускане в експлоатация" на една кооперация е 1,5 години. Това е едно.
Второ, сградата се изгражда на дворно място, парцел, УПИ и както искаш го приеми. Само че земята е ограничен ресурс (справка - цените в центъра на голям град стигнаха до 40% обезщетение). И ето - готово.
Не забравяй че има и доста подводни камъни - не е само тухли и бетон. Зависим си ужасно много от доста цени и за това има (доста) по - голям аванс.

paxaH
19.08.2004, 14:56
Аз съм на следното мнение - това са нормалните цени на недвижимите имоти. Увеличението им в бъдещи периоди няма да бъде толкова рязко и ще нараства с 2 - 3%.

Ако не се окажа прав ще си посипя глават с пепел :).

Blondie kk
19.08.2004, 14:58
Само за Костура - мейлът ми е изписан тук, няма проблеми да го намериш, не искам пари за него, както един искаше за въздуха, дето дишал в София (мнооого смях). А за другите - нека си спорят, камилата си върви, кучетата си лаят. Забогатяха тези, които правят, не тези, дето разтягат локуми и философстват.

AD71
19.08.2004, 14:59
Напълно съм съгласен с TRAPPER, а пък и логиката на пазара е такава. Но я погледнете това: http://dnes.dir.bg/LISTS/DNESNEW_DIR_MIDDLE_TOP/news_380204.php. Там т.нар. "журналист" обобщава: "Бум на жилищните строежи, цените продължават нагоре". Как става това: хем се строи повече, хем цените се качват - унмо, а? Тичай народе, взимай кредити и купувай и след 5 год. ще струва 5 пъти по-скъпо. Затова има такъв измислен пазар, защото беше продиктуван от някои хора със силни "строителни" интереси, а пък "услужливата" журналистика постоянно си мели: "...поскъпват, поскъпват, ...все още са евтини, ...изгодни кредити...". И "народа" вади пачките, взима кредити, купува и вече е в играта...самоче на "излъганата" страна. Затова сме и слаба държава, щото същите хора гласуват и по изборите.
Успех на всички!

БТ
19.08.2004, 15:03
а какво ви е мението за бъдещото уж качване на цените на земеделските земи. и което е по-интересно - из повечето далечни кътчета на страната ни :)

paxaH
19.08.2004, 15:07
Много си права. Кефиш ме, ще ти звънна :)

AD71
19.08.2004, 15:09
Тук за мен е истината - на тези цени в момента, ако човек купи към 100 дка консолидирано обработваема земя, би направил след 10 г. може би много добра печалба сумарно от повишението на цените и от рентата. За процента печалба не мога да преценя, но при всички положения ще е по-висок от банкова лихва.

Юпитер
19.08.2004, 15:22
В провинцията качествената земеделска земя е все още евтина, но някои чужденци започнаха да се ориентират и да купуват. В резултат на това, в някои райони започна леко покачване на цените, но те все още са на много прилични нива. Проблемът там е дали можеш да намериш достатъчно голям парцел. Имам приятели в този бранш и от тях знам, че можеш да си докарваш към 10% сигурен доход от парична рента, а ако си работиш сам земята и пласираш продукцията може да минеш 30%. Имам предвид грамотно земеделие (с поливане, торене, застраховки и т.н.). Мое мнение е, че това е по-добрата инвестиция от парцели в София на безумни цени.

paxaH
19.08.2004, 15:53
Има наистина покачване. Аз си продавам личната наследствена земя и знам от опит. Преди 2 месеца за 90 лв. на декар никои не ми се обаждаше. Сега за 120 лв./дка. има доста кандидати.

Обаче това да комасираш земя си е голяма хамалогия. В едно село, появи ли се купувач и гледай космически цени. Много трудно е да се разправяш със стари хора, които си знаят едно и също и са като радио. Пък недай си боже има наследници или разни идеални части от парцели. Това няма събиране, повярвайте. Някои от наследниците са в чужбина или въобще не могат да се намерят. Човека взима 100 лв. за декар, а трябва да отиде до място където има български консул за да му завери пълномощно. А това струва минимум 300$!?!.Говоря от личен опит.
Тук ще се съглася с колегите по - долу, които са за държавната намеса. Тук може. Пазарът ще окрупни земята, но ще стане многооо бавно и тогава няма да сме конкурентно способни.

paxaH
19.08.2004, 15:55
Но всички сме тарикати. Кой ще отиде да бранува на село :)

mojo
19.08.2004, 16:02
peace, bro!
исках просто да ти намекна, че строителството е задача нелека и тежки ще бъдат мъките на онзи, който си мисли че всичко излиза евтино и гладко с гастарбайтери, ДНСК и прочие:)

mojo
19.08.2004, 16:12
добре де, признай си , че е просто велико да живееш в държавата на абсурдите!
ако не друго - поне не ти е скучно, нищо че купона често е на твой гръб и за твоя сметка:)
15 дни в софия и 15 отвъд океана е дъ бест съчетание, не смяташ ли?

БТ
19.08.2004, 16:36
Ако строиш сам трябва да му се посветш, иначе ти излиза двойно по-скъпо и не знам олко пъти по-некачествено. Това означава да посветиш 2 години и да ти западне бизнеса, ако се занимаваш с такъв.

Освен, ако не си решил да прекъснеш всякакъв бизнес за 2 години или имаш достатъчно пасивни доходи.

А за дохода от земеделската зема. 10% това са 10% от годишната реколта, а не от цената на придобиване. Съгласете се, че ако реколтата е никаква, дохосът ще е смънителен.

paxaH
19.08.2004, 16:48
БТ ако печелиш около 10% от земеделска земя, да си се отказал още на първата година. Ама да не отбягваме от темата за недвижимостите

БТ
19.08.2004, 16:58
ama iska[ da kave[ 10% dohod e dobre, a ?

я кажете сега как ще убедим англичаните да купуват тука

paxaH
19.08.2004, 17:07
За земеделската земя е лесно - държавата осъществява комасация (уедряване) и продава блокове от по 1000 дка. 2000 дка и подобно. Само това да стане факт и купувачите сами ще дойдат.
А за селските имоти има едно обяснение за мене - на англичанина му харесва природатата тука. Съответно някои села ще са много облагодетелствани, докато други само ще си надуват нереално цените. Англичанина със пенсия от 2000 паунда ще бъде цар тук. Замисли се ако ти като пенсионер получаваш толкова за месец, колкото някои за 3 години. И страната да е хубава, европейска. Няма да е лошо, нали?

БТ
19.08.2004, 17:10
да, ама и за това е валиден принципа "най-евтиния имот в най-скъпата държава, която можем да си позволи", а съгласи се, че България не е чак толко екзотична. Даже Турция би трябвало да е по-привлекателна за англичаните. е, там ще са им много по-големи проблемите със здравеопазването (нали са пенсионери все пак)

ian-4
19.08.2004, 17:10
Хора слушайте рахан . Блонди теб като те видят "гастербайтърите" и ще спрат да ти строят ЖСК-то ,
пари ще искат и нещо друго. Но все пак идеята ви е добра - готов съм да ви помогна и то без пари.
Участвал съм в сроителство на няколко къщи. И все пак предпочитам да си купувам акции.

БТ
19.08.2004, 17:14
Би ли обяснил как точно си участвал в стрителството на тези къщи

paxaH
19.08.2004, 17:16
Виж да ти кажа, може да си говорим до утре за англичаните. Факт е обаче че те са като легенда, или по - скоро като нарицателно за чужденците. Обаче това са единични случай на някои авантюристи, които са решили да купят имот. И тъй като е изключение става голяма новина. За това съм съгласен с колегите от форума, че това е медиина истерия. Всеки говори за анличаните, направо са станали като братята братушки. Само, че анличаните ги няма. Те са нещо като герои от пресата, не са реални.
И понеже някой хора проспаха бума в градските имоти и видяха как други направиха парички, сега гледат да изпреварят събитията (или да ги създадат) като вдигат пара за цените на други имоти: земеделска земя и селски имоти. Вярно е че има увеличение, но не е така фрапантно.

БТ
19.08.2004, 17:20
абе прав си да ти кажа.

stanstvast
19.08.2004, 17:41
за paxaH : " Какъв пазар е този, при които има конкуренция и държавата се намесва. Това ако са бели държави..."
виж. точно в белите държави има Намеса и Държавно планиране - най добрия пример е Япония, където невидимата ръка на Смит одавна е отхвърлена със Силно държавно планиране и регулации. Подобно е положението в Германи и не само (за другите нямам конктерни данни но е подобно)
Пример за Нерегулирана икономика без държавно участие е Бразиля и подобни не толко бели страни. За твое сведение това е най лесния начин за съспиване ресурсите на една страна. Англия преди векове са опитали нерегулиран капитализъм и едва ли скоро пак ще пробват. Бг според мен се колебае между страните от третия свят и по развитите ... да видим къде ще попадне ....
А за тези англичани ми е много смешно, не знам защо ми напомнят на Марсианците от една книга на братята Стругатски .. :))

stanstvast
19.08.2004, 17:54
3441 нови разрешителни за строеж за 3 месеца
прочетохте ли тази статия, аз не съм предполагал че София може да стане по голяма кочина от това което е сега, но явно се работи по въпорса!
За кво са ви тези кооперации бе хора, аз по скоро се чудя какво ще се случи като ги построят. Никой не е направил нищо за инфраструктурата, то ще стане един катун не мислите ли?
Аз живея в германия и като се връщам в софия не мога да приема че това е европейски град. Няма да направят вело-алеи, нормална книжарница (не уникалния пазар Славейков дето друг като него няма) , транспорт също няма и не може да има като улиците не са предидени за толкова огромно население. А до новите блокове дори не се строят улици, прокарват се през калта от новодомците - за тези които инвестират ще дам един пример - имаше едно филмче за доналд дък отива на някъв остров дето няма капачки (за бутилки) - за това хората много ги ценят и дават всичко мило да притежават капачка :)) та той внася и внася и в един момент острова се зарива с капачки и вече всеи се чуди как да се отърве от тях :)))
то вече не виждам и какво толкова може да се дискутира - чудно ми е до кога ще продлъжи шоуто .. :)

Юпитер
19.08.2004, 18:07
Под "чужденци" нямах предвид англичани-пенсионери, които да си гледат старините тук. Имах предвид хора, които инвестират в земеделска земя и се занимават със земеделие - основно с продукция за износ. И колкото и изтъркано да звучи, все още чистата ни земеделска продукция се котира доста. А по отношение на дохода от около 10% - имах предвид паричен доход на база продажната цена на декар (т.е. ако те мързи да си я работиш и я дадеш на някоя добра кооперация срещу ПАРИ, а не натура!). Това се отнася за добра земя в Дунавския район, където има доста активни кооперации, а и тази година добивите са доста добри. А чужденеца, за който говорех е германец (!!!), който сее слъчноглед за износ като изоглавен и купува земя на едро. Заради него скочиха цените в района с над 20%.

paxaH
19.08.2004, 18:50
qvno ne sym zapoznat s durjavnite regulacii, priznavam si. No ne moga da si predstavq durjavna regulaci otnosno cenoobrazuvaneto v stroitelstvoto. Durjavata trqbva da se namesva samo pri zamazvane interesa na grajdanite i tqhnata bezopastnost.

...................
19.08.2004, 18:54
много ясно, че не и е работа да се меси в пазара и без това едва ли в отчетите на някоя строителна фирма печалбата е такава, каквато е в действитеност

stanstvast
19.08.2004, 19:14
qvno ne sym zapoznat s durjavnite regulacii, priznavam si. No ne moga da si predstavq durjavna regulaci otnosno cenoobrazuvaneto v stroitelstvoto. Durjavata trqbva da se namesva samo pri zamazvane interesa na grajdanite i tqhnata bezopastnost.
И аз не говорих конкретно за строителството ;) За него нямам идея (само визуални впечатления от европейски градове :), но предполагам пак си има някакви правила. Мисля логично ще е строителите да се задължават да се придържат към общ облик на сградите, застрояване на минимални площи за градинки, паркинги... За цената би трявало поне печалбата да се облага, но знаете в БГ всичко е наопаки и няма да се изненадам ако и при 500 евро на метър печалба не е декларирана. Така че според мен конкретно за БГ няма значение дали има законова регулация, защото и без това никой в тази страна не може да гарантира спазването на законите
А за Адам Смит - неговата теория е малко като тази на Маркс - много е изчистена и щеше да е прекрасно ако и работеше ...

paxaH
19.08.2004, 19:18
Stancho, regulaciite v Bulgaria sa ukazani v ZUT ili zakon za ustroistvo na teritoriqta i kym nego ima "N" na broj naredbi. Golqma chast se spazvat, osobeno za po malkite ribi, no... si ima i izklucheniq. Tova e i funkciata na durjavata, da suzdava pravnata ramka i usloviqta za biznes. A cenite da se regulirat ot pazara. Za sujalenie ne vinagi se poluchava tak. Primeri bol.

stranstvasht-sancho
19.08.2004, 19:45
Az stranstvash iskah da napisha ama nesto ..., kakto i da e - sancho po me kefi :)
Konkretno za cenite na jilistata predpolagam si prav - ne darjavata e tazi kojato trjabva da gi opredelja. Stom ima jelasti -> ima i pazar. Prosto ti beshe spomenal za Adam Smit, chijato teoria dosta izliza ot tazi tema, i az se po4ustvah dlajen da se namesja, zastoto tova e dosta ostarjala teoria i mnogo e sporeno po neja ...
Ina4e za koi normi sledi tochno darjavata ne znam, naprimer na moreto v mnogo ot stroejite polzvaha (pone predi 2 godini) pjasak ot plaja .. dori tochno vednaj razbrah i ot kade ...ta moje bi zatova predpolojih 4e i pove4eto regulacii ne biha se spazvali
No az jiveja v jujbina i ne znam, poslednite godini BG moje i da se e civilizovala (a dano!)

Blondie kk
20.08.2004, 10:51
Е момчета, май споровете тук започват да се обезсмислят, от днес изведнъж пазарът се заля с евтини обяви за жилища в центъра. Аз тъкмо вчера си харесах едно и вече започнах да се колебая, изведнъж излязоха 20... Хайдеее, цените надолу!

paxaH
20.08.2004, 11:08
Ами може да е от лятото и да слънчасали :)

Karamishev
20.08.2004, 11:12
Vav vtornik gledam jilichte novo v Mladost3. Zenata e 56 i sled men "imalo" ochte 5 ogleda, kato dvama ot tarsechtite ochte po telefona kazali tche chte go kaparirat-kazva brokerkata.Pri ogleda oferiram 53500 kato brokerkata po4ti mi se smee naglo v o4ite i kazva tche takava izgodna oferta niamalo da ima skoro.A i prodava4a ochte do kraia na denia chtial da si vzeme parite bez problem.
Sriada 10.00 - brokerkata zvani "omeknala" tche prodavatcha vse pak ei taka ot nego da mine e svalil spetzialno za men 1800 euro i da ne 4akam a dokato e ochte saglasen da go kupuvam. I moje bi chtiah da go kupia, no vse pak mi se struva tche ne moje tova 3-staino da izglejda kato razchirena garsoniera.....
50-52 struva istinsko jilichte e ne niakakvi kompromisi i nedomislia.Takova bilo novoto stritelstvo. EMI KATO E TAKOVA ZNATCHI TOLKOVA I STRUVA. Mai nablijava istinata - i bankite namaliavay kreditiraneto, do kraia na godinata chte izliazat ochte 3200 novi jilichta....a da vidim

Blondie kk
20.08.2004, 11:24
56 хиляди за жилище в Младост 3?! Много бе! Да не е къща или апартамент 200 квадрата? Ами за тези пари в центъра ще си вземеш тристаен! Ама че щураци!

Provinciata
20.08.2004, 11:28
Sas sigurnost za tezi cifri ,koito komentirate bih si vzel nesto takova: http://www.rusfin.ru/price.php

TRAPPER
20.08.2004, 11:31
Ne 3200 jilishta a 3400 SGRADI ! 4 pati poveche ot predhodnite meseci . Balgarina smqta lesno che mu e po izgodno da si postroi s bratcheda i svekara otkolkoto da kupi 3-4 pati po skapo ot firma :))

Blondie kk
20.08.2004, 11:36
Ми не е нито глупав, нито мързелив българина. Хората на запад купуват готови от фирми, защото две жички не могат да свържат и един пирон да забият. Нали съм ги гледала в Германия - висшист икономист 20 години попълва само един тип бланка и като му въведат нов тип трябва 6 месеца да го изпратят на обучителен курс, че да се научи новата антетка какво съдържа. Много са си оправни българите, извинявай, и като влезем в ЕС ще ни измързеливят и ще станем некадърници като тях. Кофти само че на мен няма кой да ми построи, като си нямам ни мъж, ни свекър... (усмивки, малко тъжни)

БТ
20.08.2004, 14:47
Един колега си купи в центъра на София за 55 К евро. Какъв хубав висок таван има само :)))

А българите по-скоро са мързеливи да ви кажа, И на своето не се трудят много много.

пиниз
23.08.2004, 01:51
даунтаун се превръща в най-мизерната част на софия
Правец и Ботвеград са бъдещето
че дори Пирдоп, Златоград и Перник

vcgdhd
23.08.2004, 08:43
celiat grad e edna goliama boza - nikakva idea niama v zastroiavane i t.n. e.... ko4inata e Sofia

Мечка
23.08.2004, 09:15
Ами що не се махнеш, тогава???????????????

Blondie kk
23.08.2004, 11:13
Никакво махане, никакво махане! какви са тези градчета из Шоплука, дето се забихте из тях, да не е в София, ами Пирдоп и Трънско! ехеее, ако мъжът ми ме заведе там направо ще се разведа моментално! Споко, цените вече се успокоиха, от агенциите днес вече 3 пъти ми звънят да ме канят на огледи, да обясняват и да декларират намерения да правят отстъпки от цените, при това значителни. Какво ще кажете?!

Alee
23.08.2004, 11:25
Do dve godini shte doide i nasheto vreme. Blondie, rano e za pazaruvane oshte. Ima vreme.

AD71
23.08.2004, 11:26
Аз ще изчакам 2-3 години - дотогава съдилищата ще се напълнят с обяви за продажби вследствие на тежките кредитни условия и безпереспективността на подобни "апартаментни инвестиции"...Засега земеделската земя е по-интересна.

Blondie kk
23.08.2004, 11:38
Вие си чакайте, на мен на квартира не ми се живее!

Karamishev
23.08.2004, 11:38
Blondi.... kakvo savpadenie. Predi niakolko dni pisah za edin apartament v Mladost ako si spomniate..... E sutrinta mi zvani brokerkata tche pak samo zaradi tova tche sam "seriozen kupuvatch ;-)" prodavatcha chtial da mi svali ochte 2500(sled parvoto svaliane ot 2000 euro) euro - koeto pravi blizo 10%..... No tova e smechno! Kogato ka4iha zenite sas 100-200% beche za niakolko sedzmizi, sega obatche ne iskat da izpuskat jertvite - vetche se vijdacha milioneri. E niama da stane - ili chte prodavat normalno ili kupuvatchi niama da ima