PDA

View Full Version : Коя банка ни обслужва най-добре

Страници : [1] 2

Az
25.08.2003, 13:12
Ако искате можем да се похвалим и да се оплачем от банката, която обслужва всеки от нас. Нямаме време да се оглеждаме достатъчно и мисля, че можем да си бъдем полезни един на друг, какво бихме могли да получим от банките.

lucky
25.08.2003, 13:21
Аз гласувам за Биохим - сравнявам я с Булбанк, Инвест банк, ОББ, Прокредит и Пощенска банка - това е за средата на август защото тогава им поисках една и съща услуга на всичките тези и само Биохим се справи

Az
25.08.2003, 13:28
Аз пък започнах темата именно заради Биохим :)))
Отне ми повече от 30 мин. да извърша елементарна операция със собствените ми пари. Исках да изтегля малко пари от сметката на собствената ми фирма. 30 мин. в централата на банката!
Мисля, че в България качеството на банковите услуги все още до голяма степен зависи от личния контакт в местното клонче (да, от тези малките, които са близо до мястото където живеете, работят няколко човека и ако поне веднъж месечно имате да уреждате някакви сметки по банков път, си говорите на "Ти" с тях).
А иначе съм страшен фен на интернет банкирането на ING.

Боби
25.08.2003, 13:28
За корпоративна обслужваща банка - Търговска Банка на Гърция - много съм доволен - гъвкави, любезни, експедитивни.
За лична обслужваща банка - ПИБ (едва ли има нужда да се обосновавам)

Krasimira
25.08.2003, 13:30
Да, и аз се съгласявам, че интернет банкирането на ING е доста добро. Макар, че редките случаи, когато трябва да посещавам офиса им служителите малко ми късат нервите. Но както се казва стремя се да ги посещавам възможно най-рядко :)

Къци
25.08.2003, 13:32
А мен ме кефи интернет банкирането на ОББ!
А ако трябва да се изкажа твърдо против някоя банка, това е Булбанк. Разочарован съм тотално в качеството ми на клиент на дребно, с валутни депозити там.

netware5
25.08.2003, 13:48
За физически лица - ПИБ. Клиент съм им от 3 години и съм много доволен. При интернет банкирането бяха първите, но за съжаление им е малко дървен интерфейса.
Е, какво да се прави - не може всичко хубаво на куп. Но иначе интернет банкирането си работи железно. Най-гадната банка за физически лица е Булбанк без никакво съмнение.

Стоян
25.08.2003, 14:25
Няма съмнение, по отношение на Интернет банкирането най-добри са ОББ, ама истинско интернет банкиране - правиш почти всичко с една паролка.
За другите услуги положението навсякъде е различно, какво да се прави. Един знае, може и има пълномощия, а друг няма и се върти като обран евреин и не може да ти свърши работа.

А що се отнася до превод паричен, това всеки го прави, забавянията от по половин и един час се дължат основно на това коя лелка е в момента зад гишето.

Nick
25.08.2003, 16:43
Личните контакти с девойките от работа с клиенти ви носят безпроблемно обслужане в повечето банки. Факт.

Тервел
25.08.2003, 17:00
Мисля,че като цяло обслужването в банките у нас е доста по нормалното ниво на култура. Донякъде това зависи от факта кой/коя служител/ка е на гишето. Но не малка е ролята на самите банки - или по-скоро липсата на такава. Не се обръща почти никакво внимание на човешките ресурси и квалификацията им. Стига се до обучение и квалификация на по-висшия мендиджмънт и по-висшите длъжности. Случвал съм на безобразно отношение и в Булбанк, и в ПИБ, и в Прокредитбанк. Май в ПИБ биха рекордите с внасянето на моите парични средства по чужда сметка, поради невниманието на симпатичната /но само до там явно/ девойка зад стъклото. Бях много доволен от обслужването на България инвест, но и там последния път нещо се изложиха. Отдавам го на факта, че служителката беше нова, а останалите не бяха на работните си места - вероятно зради летните жеги и летаргия си пиеха кафето някъде отзад. Въобще като обслужване банките има още доста да се потрудят, въпреки че постоянно се говори за ниската кредитна култура на клиентите.

Az
25.08.2003, 17:17
Незнам например на по-високо ниво - например VIP клиент (корпоративен) дали вече може да се разчита на личен асистент от банката, който да се грижи за всичките ти операции и т.н. Аз може да съм корпоративен клиент, но в никакъв случай не съм значителен уви:)

Nick
25.08.2003, 17:18
Да, факт е ниската финансова култура на голяма част от населението. Влизат в банката и могат да скъсат нервите на останалите клиенти с елементарни въпроси и суетене.

Az
25.08.2003, 17:19
Хората с ниска финансова култура обаче искат да извършват елементарни операции, които няма как да отнемат време.

Nick
25.08.2003, 17:24
Съгласен съм понякога може да се попадне на неподходящата служителка, въпрос на опит и преценка. Аз ги заобикалям отдалече.

nesyglasen
25.08.2003, 17:25
bankite ne sa samo za horata s beli qkichki
naprotiv v us bankite sa orientirani kum "prostite" horica
i si e problem na bankata che ne moje da organizira deinostta si taka che klientite da ne se iznervqt i da se chustvat dobre obslujeni, a ne "neosvedomenite" klienti...

Stoxxx
25.08.2003, 18:34
Лична ПИБ нямам никакви проблеми (на чукна на дърво)
За разплащания в страната БПБ - железни. Комисионни само за теглене над 2000 лв,
поддържат празна сметка, превеждат пари без комисионни в страната и то в реално време
(за това спечелих и бас :)))) ).

Направете после и някаква класация и я пуснете в медиите

Поздрави

Az
25.08.2003, 18:43
Е, не е сериозно по личните впечатления на няколко човека да се направи класация и то да се пусне в медиите. Като захванах тази тема имах предвид да сме си полезни с информация. Това за Пощенска не го знаех, никога не съм ги ползвал, но ще ги проверя щом казваш, че даже и бас си спечелил :)))

Krasimira
25.08.2003, 18:45
Lucky, а ти защо гласуваш за Биохим? Каква е тази услуга, която другите банки не успяха да ти предложат?

petsy
25.08.2003, 19:41
Kato se zamislia, verno mai banki v pulnia smisul na dumata niama. Makar, che vse pak niakolko se opitvat da igraiat
roliata na banki. Predi niakolko godini iskah da kupia malko akcii ot NYSE i otidoh pri FIB. Ostanah ozadachen ot
ogromnite komisionni i mudnosta na operaciite. Sega mislia, che se dosta po-dobre. oshte poveche, che imat i t.n.
EGO Club- slujitelkata idva do ofisa ti ako ima niakakuv doc za podpisvane, a tranzakciite stavat i po tela.
Interneta banking e malko mnogo durven(pulen bokluk!)Nai-dobrata banka za internet banking e ING, spored men.
A UBB sa idioti... predi izvestno vreme iskah da si iskaram t.n. "Istinska kreditna karta", sled kato populnih suotvetnite
papers chakah 10 dni. sled koeto mi zaiaviha, che niama da stane zashtoto dohoda mi bil pod minimuma. Ta koi v
BG se osiguriava na normalna zaplata... ? - nikoi ne beshe vzel v predvid, che imah spestiavania v tazi banka oshte
ot vremeto kogato beshe Banka Doverie i che vseki mesec izvurshvah plashtania kum i ot stock broker. Za drugite
banki nemoga da komentiram, kato stopanska, hebros, iNvest i t.n. Evrobank gledam, che pochvat da se sajiviavat
i da predlagat razni interesni uslugi... Obache, dosta vreme shte mine dokato BG bankite zaprilichat na takiva
kato HSBC, Wells fargo ili Sparkasse po otnoshenie na obslujvane na drebni klienti.

happy customer
25.08.2003, 21:25
abe kato gledam horata kak se redjat na opashka za da si platjat toka, ta se setih. moita banka (da, az sam na zapad) pozvoljava s edna parola da se vkluchish v akaunta si i da svarshish slednite nesta:
da si vidish v realno vreme smetkite, vkluchitelno i kolko pari si izteglil ot bankomata predi 3 minuti.
da prehvarlish pari ot ednata si smetka v drugata ( ako ti e neobhodimo), ili ot edna smetka v druga v razlichni valuti (ne, tova ne e forex trading :))
da si izteglish ili vnesesh pari ot kredit linijata
da otvorish nova smetka
da si platish smetkite za tok, parno , telefon, drugi kreditni karti, i kup drugi smetki (ako imash)
da napravish money transfer do chovek koito ima smetka v koja da e druga banka
da napravish plastane na edi si koja data sled edi si kolko dni
da targuvash na stokovija market s vsevazmozni finansovi instrumenti (ima si komisionni razbira se)
finansov research
finansov planning
da im se obadish po koeto i da e vreme na denonostieto i da mogat da ti pomognat
i da otidesh do ofisa im v nedelja sledobed, da sa otvoreni , i da te posrestnat po ime :))

i vsichko tova - bezplatno (osven trading-a), ako imash balans ot 1000 kinta v smetkata si.

E tova e banka, i prosto ne vizdam zasto BG bankite da ne mogat da sa takiva. vsichko si imame, i programisti , i kapitali, i klienti ste se namerjat, znaem mnogo... taka che - ima oste kakvo da se zelae ot BG bankite... i predi vsichko - sega kato si bjah v bg na vakancija - sled kato chakah okolo 20 min. i mi doide reda, edna kaka slozi tabelkata "obedna pochivka" i kaza -"mi kakvo da pravja be gospodine, kato sam gladna?"... :))) i aide, gospodina otide na drugata opashka na kraja....

manchini
25.08.2003, 22:30
Trudno e da se kaje, koq obslujva nai , nai - dobre. Prosto lipsva kultrua na obslujvane ot strana na vsqka edna.
Horata zad gishtetat (a i ne samo te) ne mogat da si predstavqt che sled kato dnes imash 5 lv., utre nqma da imash 5 000 000. Samo ako mojeshe
tova da si tredstavqt neshtata moje bi shtqxa da sa po razlichni. Vij v tova otnoshenie USA bankinga e na svetlinni godini.
BG REAL LAIF !

Стоян
26.08.2003, 09:19
Happy customer /от запад/ подобно интернет банкиране предлага ОББ, всички тези трансфери на пари и прочие се извършват с една паролка през интернет.

kukuvicata
26.08.2003, 09:23
i PIB go predlaga

Nick
26.08.2003, 09:59
Много ми е интересно, защото голяма част от клиентите ползават едва 30 % от всичко, което предлага една банка, като услуги.

Kamilar
26.08.2003, 09:59
Znam koia obslujva nai-zle - BULBANK.

Krasimira
26.08.2003, 11:10
Nick, а ти защо очакваш да използват повече от 30% от услугите след като от другите просто нямат нужда. Нито имат ресурс, нито имат нужда, нито имат познания. Все пак значителна част от банките не са бутикови предприятия, а са ориентирани към масовия клиент. Според теб какви банкови услуги трябва да ползва един човек с 500 лв. заплата?

Nick
26.08.2003, 11:14
Съгласен съм.

Nick
26.08.2003, 11:21
Тогава този разговор е излишен, попадаш на подходящата служителка и банката е супер, утре ме обслужва сърдита лелка и значи банката не става. Просто зависи от стафа. След като това е критерия за добра банка.

Krasimira
26.08.2003, 11:28
Работа на банката е персонала да е ОК. Предполагам. Аз определено избягвам личния контакт със служителите и наблягам на банките, които ми предлагат e-banking. Но дори и тези, които имат добро интернет банкиране имат проблеми с кадрите. Макар и рядко все пак понякога се налага физическо присъствие в офиса на банката :)))
За да се избегне човешкия фактор хората са измислили компютрите и банковите карти за обичайните нужди на средностатистическия човек, какво повече можем да искаме :))))
А ако случайно имаме нужда от някаква особено специфична операция, то тогава ще трябва да се прежалим и да се молим лелката на гишето да не е станала накриво тази сутрин :)))
Някой от вас отказвал ли се е от услугите на някоя банка, защото комисионните и таксите са му се сторили нахално вискои?

....
26.08.2003, 11:31
Банките ни са гола вода. Не съдете само по обслужването, ами вижте какви са таксите им например. Нормално ли е да се чарджва толкова много и то за елементарни неща като теглене пари на каса? Нормално ли е дори ако тегля от банкомат пред централата на банката да ми събират по 20 стотинки? Нормално ли е кредитите все още да са с двуцифрен лихвен процент?
Ще минат още много години преди конкуренцията да изглади всичко. Още се учим.

Krasimira
26.08.2003, 11:34
Е, това за кредитите с двуцифрена лихва, по скоро не е вярно. Вече можеш да ползваш кредити и с едноцифрена лихва. Дори потребителски :)))

Nick
26.08.2003, 11:34
Трябва да има личен контакт, повярвай, така е много по лесно, разбира се с подходящата служителка.

....
26.08.2003, 11:35
Банките ни са гола вода. Не съдете само по обслужването, ами вижте какви са таксите им например. Нормално ли е да се чарджва толкова много и то за елементарни неща като теглене пари на каса? Нормално ли е дори ако тегля от банкомат пред централата на банката да ми събират по 20 стотинки? Нормално ли е кредитите все още да са с двуцифрен лихвен процент?
Ще минат още много години преди конкуренцията да изглади всичко. Още се учим.

Krasimira
26.08.2003, 11:37
Личният контакт е важен, когато имаш проблем, когато с нещо не можеш да се справиш сам и имаш нужда от помощ. Поне за мен е по-добре да го сведа до минимум, а ако мога съвсем да го изключа от дневния си ред докато не ми потрябва, ще съм ултра щастлива. Nick, защо да е важен личният контакт при обикновени банкови операции?

26.08.2003, 11:43
Средата на 2003 сме, вижте лихвите на европейските банки и после сравнете с нашата българска дървения...
Красимира, и къде е тази едноцифрена лихва :)) Че си търся ипотечен кредит и не е нормално да ми искат по 10-15 годишно. Срамота.

Стоян
26.08.2003, 11:45
Красимира, кажи кой дава потребителски кредити при едноцифрена лихва ? Не знам все още за такова нещо. Освен акотова са някакви вътрешни кредити, за ограничена група от хора. Подскажи ни банката !?

Nick
26.08.2003, 11:49
Слънчо, ще ти кажа, но не тук.

Nick
26.08.2003, 11:51
Беше за Красимира

26.08.2003, 11:52
И това ли са добре обслужващите ни банки?? Ще ти кажа, дават едни евтини кредити, ама не тук.... Това малко прилича на пускането на банани по бай Тошово време.

Nick
26.08.2003, 11:59
Този, който разполага с ресурса предценява на каква цена да го харчи.

Infoseek
26.08.2003, 12:05
Nick, това последното ти изречение може да влезе в учебниците по банково дело. Малко преобръща цялата роля на банките (които по принцип следва да търсят да печелят пари, а не да си пазят събрания ресурс), ама нейсе.
Страхувам се само, че и много от българските банкери имат твоята логика.
То така е и с лелките зад гишето - защо да те обслужвам, като имам кафе за пиене....

Nick
26.08.2003, 12:08
Повярвай не са толкова тъпи и много добре знаят какво правят. Променили се конюктурата и нивата ще се променят.

Стефан
26.08.2003, 12:18
Ако отида в някоя банка да кандидатсвам за ипотечен кредит и представя данъчна декларация от която е видно че имам доходи по 3-4000 лв. месечно но са само от търговия с български акции ще се навият ли да ми отпуснат заем?
Или ще искат да имам твърда заплата по трудов договор?

Krasimira
26.08.2003, 12:19
Ми влезте в http://www.sgexpressbank.bg и ми кажете, че няма кредити с лихва под 10%. Най-малкото ипотечния заем в долари е с лихва от 9%. Сега нали няма да се заяждаме за валутния риск? Съвсем произволно посочвам банката. А като към това прибавите и условията по кредити в банката срещу депозит в същата институция. Кредит си е и е под 10% със сигурност. Мисля, че в пощенска банка например беше с лихва под 7% при това положение (не съм сигурна че е под 7%, но със сигурност е едноцифрено число).

26.08.2003, 12:28
Красимира, този лихвен процент в най-добрия случай е едно изключение от сегашната дървения на българските банки. Което съвсем не ме убеждава, че банките ни се конкурират реално и се развиват пазарно. Дори 9% е много. Видя ли таксата от още единия процент?
А за това да ти дават по-евтин заем, но ако им оставиш депозит преди това - това ли го наричаш гъвкавост и добри уславия??

Krasimira
26.08.2003, 12:31
Уф, питахте за лихвения процент. Такси и комисионни събира всяка банка. А по-добре ли ти е лихвата да бъде 13% например и да имаш такса от още 1%? Не защитавам банките, но не можете да не признаете, че има конкуренция между тях за предлаганите продукти. Няма как да не е така след като повечето банки започнаха да си наемат secret client компании, за да си правят взаимно шпионаж на предлаганите услуги.

26.08.2003, 12:36
Краси, явно все още не ти се случвало да теглиш кредит особено по сериозен. Аз ще ти кажа, че към всички те тези %, които така усилено рекламитар слагаш поне 1.5-2% допълнително, акто такси за еднократно усвояване( а недай си боже да го усвояваш на части), такси за обработка на докуманти, застраховки, и куп други такси които абсолютно никой не ти ги "рекламира" предварително. Така, че относно кредитете сме мноооого назад (не правя съпоставка с наколко година назад, а с цивилизованите страни). Защо ще се натискат всички световни банки да отпускат кредитни лиини на наши банки като при тях лихвите по кредити са 2 до 3 пъти по-ниски, не е защото там(в развитите страни) няма интерес...Така, че отново се оказахме обект на "обладаване" ...

26.08.2003, 12:38
Краси, sorry, но не бях ти прочел предния постинг...

Krasimira
26.08.2003, 12:40
Да, ако трябва да съм откровена не ми се е налагало да тегля кредит. Може би защото не съм се захванала да правя нищо сериозно, което си е изцяло мой минус. Но мисълта ми е, че такси и комисионни винаги има. Аз правя сравнението само с България, не с белите държави. Преди три години например лихвата по заемите беше по-висока, отколкото е сега, а таксите, комисионните и застраховките пак си ги имаше. Според мен макар и бавно, нещата се подобряват. Не казвам, че са добри, а че се подобряват

Krasimira
26.08.2003, 12:41
Няма поблем, знаеш че не винаги успяваме да прочетем всичко :)))

идиот Х
26.08.2003, 12:45
Красимира, по последното се съгласявам с теб. Защото моята теза е, че именно сравнението с белите страни трябва да ни отрезви и да проумеем, че имаме още много какво да очакваме. Включително да отпаднат и онези досадни такси, които ми събират от банкоматите или понякога като тегля на каса. Това е един от най-големите доказателства, че в банковия ни сектор конкуренцията е слаба. Все още.
Както казваш обаче, нещата все пак вървят към подобрение.

Krasimira
26.08.2003, 12:54
Удоволствието да теглиш от банкомат (ако мога така да се изразя, без да ми се смеете) си струва някакви парички. И тези 20 ст. са пренебрежима цена. От това банките едва ли печелят. По-скоро си покриват разходите.
Но като говорим за развитие на пазара, прегледайте последните статистики за нарастването на кредитните портфейли на банките. Явно и на тези цени на заемния ресурс, търсенето е значително (според БНБ и МВФ дори нездравословно високо).
Разбирам също, че крайната цел са условия, като в белите държави, но все пак трябва да минем по пътя, за да стигнем до там. Не можем просто да се телепортираме. А по-хитрите от нас успяват да си вземат заеми от вън. Където лихвите са значително по-поносими. Но операцията не си струва за потребителски кредити (какъвто е масовият случай в България). А ние по-глупавите и по-дребните трябва да се задоволим засега с нашите си банки и техните условия.
Условията могат да се променят от клиента, ако търсенето спре ресурсът все ще трябва да се пласира. Но сме толкова беднички уви, че сме склонни да си взимаме кредити и при сегашните условия. Търсенето е голямо, а и хората имат нужда от парички. За почивка, за кола, за къща, за ремонт и т.н.

26.08.2003, 12:55
Не, просто се ядосвам на нашите банки(то такива вече няма-български), защото явно ни вземат нас българите за големи рибки. Отиваш да теглиш кредит и ако те надушат, че си платежоспособен (надежден) клиент почват да ти свалят звезди. след като решиш и се хванеш на хорото ти се разказва играта. То не са такси, то не са доплащания, то не са извънредни таксички и т.н. Не на последно място стои въпросът със контрола по използването на кредита. Когато го изтеглиш започват да ти съобщават, че кредита не може да се изпозва за това, за онова и за всичко неустойки. Да ти кажа честно Краси, допреди да тегля оборотен кредит и аз бях на твойто мнение, но сега съм малко огорчен. Не може банка, на която и правиш оборот над 1.5 млн. лева годишен оборот(вече трета година) да теразкатава като последния "циганин" за 60 000 лева.

Krasimira
26.08.2003, 12:58
Да ти кажа *** мъничко ти завиждам :))) с най-добри чуства. На теб поне ти се е наложило да теглиш оборотен кредит. А на мен не :((((. Ако не бях обикновен наемник на някого сигурно и аз щях да имам твоя поглед върху нещата

26.08.2003, 13:01
Няли знаеш, че всяко нещо си има предимствата и недостатъците, така че гледай весело на живота и почивай по-често.. без пропуск. ;-))

Krasimira
26.08.2003, 13:04
След като някоя банка ти е скъсала задника от глупости, защо просто не я смениш? Опитай с някоя друга. Може пък да останеш доволен

26.08.2003, 13:07
Красимира, 20 ст. не са малка цена. Но въпросът е по-скоро принципен - защо в Западна Европа (говоря от личен опит) това е безплатно, а тук не?

Харесва ми разсъждението ти, че именно клиентите могат да наложат промяна в условията - щом взимаме кредити при такива уславия, явно сме принудени. Ако това не се промени, и банките няма да имат стимул да подобрят обслужването и тарифите си. И аз така мисля.
Това ми напомня и на друго - дали не е време Комисията за конкуренцията да провери защо и как са толкова високи таксите, няма ли договореност... Подобно е положението с Мтел - нормално ли е според вас повече от две години да няма намаление на тарифите, дори след като влезе втори оператор?

26.08.2003, 13:13
Краси, след като някоя банка ти е отнела 3 месеца, една камра допънителни такси и купчина безхаберие - как ей така да решиш да пробваш другаде. Кредит ще тегля, когато дойдат у нас с парите и ми кажат крайна цифра та мойте разходи. Съжалявам, ако говора така радикално, но се опарих от две банки и ми е трудно да се опитвам отново.
А не става само ? за кредити, много малко банки предлагат реално обслужване на корпоративни клиенти. Не може да отидеш да внасяш 50-60000 лева, да ти вземат 100-120 лева такса и да чакаш на опашка с баби и дядовци по 1-2 часа. Това не е никаква банка, местна бакалия...

Krasimira
26.08.2003, 13:21
Мдааа, прав си. Но пък и човек се учи. Следващият път ще знаеш, че като отидеш в банката ще кажеш, че искаш крайна калкулация. Като я получиш ще помолиш да ти я подпишат под някаква задължаваща форма. И след това ако възникне нещо допълнително ще ги посъветваш допълнителното нещо да си го заврат където пожелаят (да не ставаме груби все пак). Всъщност само предполагам аз как бих постъпила ако трябва днес да изтегля кредит. При всички положения ще проверя поне 10 банки. Нищо, че ще загубя 2 дена. Погледни го от положителната страна - сега вече знаеш за какво да питаш ако те не ти го кажат :))) Следващият път ще е по-добре - не за друго, а заради опита ти.

Стоян
26.08.2003, 13:25
Оппа момчета, а също Красимира, рекламирания в сайта на Експрес-банк кредити съвсем не са с 10% или по-малко процента.
Например при кредит “Еспресо” ефективната лихва е 18.50%, на жилищния кредит е 15%, на кредит Фортисимо /макс за 36 мес./ е 13%. На “ремонт експрес” без ипотека е 16%

Не се подлъгвайте че ви обявяват 10% оскъпяване или среден годишен процент и други залъгалки
Банките дерат яко. Например на Биохим / т.нар. кредит без поръчител до 7000 лв, дето се грабели като топъл хляб/, при 1 годишен срок (12 вноски) лихвата е 32.7%. За 7000 лв се правят 12 вноски по 692 лв. Ха смятайте го. Късат ти главата от кръста.

Krasimira
26.08.2003, 13:34
Къде намери в сайта таксата за обслужване на заема? Аз не успях, а без нея незнам как си изчислил ефективното оскъпяване.

Krasimira
26.08.2003, 13:35
Мисля, че си се объркал за ефективната лихва по еспресо. Честно пич, бъркаш някъде при сметките. Слагам и произволна комисионна не от 1 от 2 или от 3% за обслужване на кредита и пак е по-ниско оскъпяването от твоите 18.5% Правя сметките за едногодишен заем

Стоян
26.08.2003, 13:42
Нищо не бъркам, в техния сайт/на Експресбанк/ си има калкулатор. За 5000 лв кредит "Еспресо" се искат 12 мес.вноски по 459.59 лева. Смятайте го.
Комисионите: за управление, за пускане на молба са отделно, не ги включвам в изчислението. Ако ги включа лихвата ще отскочи над 24% /зависи от срока на кредита/.

Krasimira
26.08.2003, 13:46
Ми сметни го де. Колко е! 5515 лв в края на периода ти е чистата сметка при взети 5000. Колко е ефективното оскъпяване?

Стоян
26.08.2003, 14:31
Красимира, ти вероятно си забравила за стойността на парите във времето - основен фундамент върху който стъпват финансите. В случая това което пропускаш е, че със всяка вноска от 459 лв, ти плащаш и част от главницата, т.е. в следващите месеци ти не ползуваш цялата сума, която си взел. А вноската ти е все една и съща. По този начин лихвата става много по висока от 10% /смята се по една известна формула/

Krasimira
26.08.2003, 15:04
:)

TYCOON
26.08.2003, 15:58
Izvinime, no v edna chast ot Zapadna evropa minavaneto prez bankomat e plateno (Francia).
Cenata e 1? na operacia, ako minavash prez bankomat, koito ne prinadleji na tvoiata banka.

Haide i sus zdrave

26.08.2003, 16:22
А, не съм казал че в цяла Западна Европа е безплатно! Освен това наистина ако не ползваш банкомата на банката понякога (но невинаги) плащаш.
Факт е обаче, че винаги можеш да намериш и "безплатен" банкомат. Гарантирам за Англия и за Германия.
В България обаче, както казах преди, дори пред централата на банката да отидеш, пак ще ти вземат 20 ст. За каква конкуренция и развита банкова система говорим.

Dido5
26.08.2003, 16:25
15 stotinki, ne 20.

Dido5
26.08.2003, 16:35
20 ст. е, освен ако мен лично банките не ме мразят :)

Az
26.08.2003, 16:47
Да, сигурно и мен ме мразят :))

Стоян
27.08.2003, 10:09
Вземат 20 или дори 25 ст някъде. Този разход е заради транзакцията през БОРИКА /картовия оператор/. Дори и банкомата да е пред централата на една банка, информация се взема от БОРИКА за салдата по сметките. Принципа е да се теглят по-големи суми и така да се правят по-малък брой транзакции.

Nick
27.08.2003, 10:12
Стига с тези стотинки. Ако може въобще никъде за нищо да не се плаща. Въпрос на мантлитет.

Стоян
27.08.2003, 10:21
Ей така се примирявате, и затова сме на това дередже! Докато клиентите не поискат по-евтино и качествено обслужване (от банките, от Мобилтел, от топлофикация и от кварталната бакалница), банките няма да са луди нито да свалят цените нито нищо.
20 ст. си е доста много за такава операция, но дори да не е - въпросът е принципен. Повтарям ви от личен опит - в Англия и Германия е по-скоро изключение ако тегленето не е безплатно. Да не говорим пък за абсурда да плащаш такса при теглене на каса на гишето.

Nick
27.08.2003, 10:28
Ей сега ще свалят таксите, защото сме непримирими. Важен извод. Ти ако си бакалин ще даваш без пари, просто заради принципа.

Спекулант
27.08.2003, 10:29
За Англия мога да потвърдя със сигурност че не взимат такса. Банките печелят че ползват остатъка по сметката ти почти без лихва. Това малко ли е?

DSKas4o
27.08.2003, 10:34
Точно така е, Спекулант. Банките трябва да се научат да бъдат гъвкави и да привличат клиенти. А тук в България хем ти ползват остатъка почти без лихва, хем ти задържат винаги няколко лева по картата, хем ти събират по 20 ст.
Добре че май вече самото издаване на картите е безплатно, защото доскоро и за това събираха пари. Изобщо има какво да се учим.
Няма нищо безплатно, Ник, и бакалина затова не продава без пари, но си има гъвкава политика и механизми на отстъпки и т.н. Разбира се не по-малко важно е доброто обслужване - точно за това е открита тази тема тук.
Парадокс ли е, че чуждите собственици не подобряват обслужването (справка - уважаваните Уникредито)?

Nick
27.08.2003, 10:39
Да поговорим за чуждите банки в България, с какво са поразлични от нашите. Обслужването е същото, таксите същите. Значи има друга причина.

Nick
27.08.2003, 10:42
Имам предвид клоновете на чужди банки, както и купените наши банки от чужди инвеститори..

27.08.2003, 10:44
С това съм напълно съгласен, Ник, няма особена разлика от предишните български банки и сега когато практически всичко е чуждестранно.
Наистина си заслужава да се попитаме защо - нали уж за това бяха приватизирани българските банки.

Martinius
27.08.2003, 10:55
Ето поредният странен случай от практиката на една българска банка:

Тегленето на пари чрез моята американска Visa Check Card от банкомат на ДСК се оказа
абсолютно безплатно.
Учудих се толкова, че дори отидох специално да ги попитам и никой, разбира се, не можа да ми обясни.
(Не съм пробвал банкомати на други банки.)
Аз съм последният човек, който ще се оплаква от това :-> но не ми се струва редно по принцип, като се
има предвид, че от българските дебитни карти взимат комисиони почти за всичко.
Особено, че в USA плащам минимум $1.5 за ползване на банкомат на друга банка.

Nick
27.08.2003, 10:56
Да ние сме богатите и таксите, комисионните, лихвените нива не ни впечатляват за разлика от западноевропейците.

Nick
27.08.2003, 11:01
Според мен ДСК няма как да те чарджи в момента, сте разбереш, като си видиш движението по сметката след време. Няма начин да минеш без такса.

27.08.2003, 11:10
И според мен след време ще разбереш, че ще ти вземат нещо - може би няма да ти го вземе ДСК, но твоята банка. А ДСК се е разбрала с картовия оператор и/или твоята банка.
Дискусията по-долу се отнасяше за български карти, използвани в банкомати в България.

Dido5
27.08.2003, 11:20
Martinus,
predpolagam shte usetish charge-a sled mesec.

lucky
27.08.2003, 12:29
Сега картовия оператор е собственост на БНБ и политиката му е да се издържа от тези такси. Ако го купи консорциум от български банки моце и да си спестим онези 20 ст. Освен това две банки си правят собствени картови оператори и там услугите ще са повече а плащането "зиро" за типичните транзакции сега.

27.08.2003, 12:38
Дано.
Представям си обаче какви проблеми ще има около приватизацията на "Борика", ако определени банки ще го притежават (или част от него), а други - не.

lucky
27.08.2003, 12:52
мисля че мога да те успокоя защото може да го купи и АТБ, както и независим картов оператор, а останалите, сега създаващи се ще създадат необходимата среда и наситенсот на банкоматите за да сме доволни

FANS
27.08.2003, 13:00
Не мисля. АТБ като структура няма пари, а независим картов оператор у нас няма.
По последни слухове най-вероятно ще го купи "Банксервиз", където пък от своя страна участие имат БНБ и банките, и така горе-долу всички ще са доволни.

(Което ми напомня на друга тема - след като има недоволни от Централния депозитар, защо не се създаде нов, а всички да си продадат участието в сегашния ЦД.)

netware5
27.08.2003, 13:28
Ама моля Ви се, без генерални обобщения:

"А тук в България хем ти ползват остатъка почти без лихва, хем ти задържат винаги няколко лева по картата, хем ти събират по 20 ст."

Не че си хваля банката де, ама ПИБ събира 15 ст. и дава 3 % лихва по остатъка от ресурса по картата. -:) И не събират пари за теглене и внасяне на каса.

FANS
27.08.2003, 13:30
Добре, Нет, без генерални обобщения. Може би пък ПИБ е едно добро изключение.

Martinius
27.08.2003, 13:35
Nick i Dido5,
Ползвам Visa-та от края на 2002 в България и досега не са ми взели и цент комисион.

Що се отнася до българските карти, какво да се каже за маркетинга на някои банки, които рекламират Visa Electron като "истинската Visa" или слагат снимки на Visa и MC по рекламите си на дебитни карти при положение, че издават Maestro и Electron.

Също така, пазарното поведение на българските банки по отношение на кредитните карти е повече от неадекватно. Ясно е, че ръскът от подобен продукт в България е трудно оправдаем при сегашните условия. Едновременно с това, ползите от предприемането на сериозно развитие биха били огромни. (Не слагам в сметката двата нови продукта Euroline и Transcard, защото те изглежда са много далеч засега от истинските кредитни карти).
За какво му е на някой да си вади осигурена карта от българска банка, при положение, че може да го направи от Chase например при по-добри условия и много по-големи позитиви?

Някой да е чувал обаче за инициатива за създаване на централно кредитно бюро например?

Nick
27.08.2003, 13:42
Не мога да коментирам, спомням си че до неотдавна наши банки искаха за VISA и AMEX, USD 3,000.00, какво беше неснижаем остатък или пък гаранция не помня вече точно

manchini
27.08.2003, 13:44
Martinius, много странно ми се вижда че не са ти вземали комисиона - какво имаш предвид, че не се вижда нещо да ти е удържано според разписката от банкомата, или в извлеченията които ти праща американската банка няма нищо удържано? Всъщност от коя банка ти е картата? И ми се струва странно ако не ти вземат и комисиона за прехвърлянето от долар към лев. Моля те поясни.

Какво е централно кредитно бюро? Тук се опитват да има централен кредитен регистър, но засега не е особено успешно (освен за големи клиенти).

manchini
27.08.2003, 13:45
Nick, по последното - ами точно затова българските кредитни карти не са никакви кредитни карти.

netware5
27.08.2003, 14:04
Що се отнася до учудването, че на някой не са му удържали такса за теглене от банкомат с кредитна карта от чужда банка.
Имам много по-куриозен случай. През април си купих билет за влак от Виена до Братислава от гише на южната гара във Виена. Използвах кредитна карта Мастеркард от ПИБ.
За най-голямо мое учудване, СМЕТКАТА НЕ ДОЙДЕ! И още не е дошла, при положение че обикновено идва до месец след покупки през ПОС терминал във Виена.
Направи съм удивен (и щастлив - двайсетина евро далавера -:)))) ПОС терминала е отчел транзакцията, защото освен билета ми дадоха и квитанция на която пишеше, че с кредитна карта еди кой си номер са похарчени еди колко си евро за билет до Братислава. Да ама после някъде се е загубила транзакцията....

Дай Боже всеки му такъв късмет, ама с покупка на самолетен билет или нещо по едро -:)))))

На някой да му се е случвало нещо подобно?

Krasimira
27.08.2003, 14:09
А според вас защо ОББ си прави паралелен картов оператор на БОРИКА? Това добре или зле ще се отрази на клиентите? Доколкото си спомням и Росексим май се бяха включили в тази инициатива, но не съм сигурна

Martinius
27.08.2003, 14:13
,

Няма комисиони в месечните извлечения и най-важното, че всички пари, които трябва са си на мястото по сметката :->
Не мога да се сетя в момента точно по какъв банков курс правят обмяната, но е напълно нормален (поне на око) - не си пазя бележките :->
Банката е малка и се казва The First National - базирана в Maine.

Точно в това е въпросът - политиката на банките тук (като цяло) е насочена само към т.нар. големи клиенти. Дори и като отношение, когато човек влезе в някой офис. Точно затова ще си държа парите в американска банка - нямам проблем с дистанционното банкиране, не само по интернет, а и по телефон и факс.
Покрай това се сетих, че ми се струва нелепо въздесъщият "виртуален клон" на една банка да предлага услуги срещу месечна такса и комисиони за вътрешнобанкова трансакция.

Имах предвид подобна институция като американските credit bureaus, които събират информация за всички и всичко :->

Nick
27.08.2003, 14:17
Защото купиха на ПЧБ банкоматите и идеята за собст. мрежа. За ОББ говорим.

Krasimira
27.08.2003, 14:23
Именно, защо не ползват БОРИКА, а решават да инвестират в собствена мрежа. Явно не е особено приятно да си плащаш на БОРИКА. А едва ли услугата на ОББ ще се оскъпи от това, защото клиентите и ще избягат в останалите 30-тина банки :)))

27.08.2003, 14:30
Martinius, тук наистина банките тепърва прохождат в банкирането на дребно (то и ИП-тата предпочитат едрите клиенти и не са достатъчно активни в привличането на ребни инвеститори, но това е друга тема). По твоя случай, сега като се замисля имам само една версия - всъщност става дума за отношение между теб и американската ти банка. Има логика ако там в САЩ от нейните банкомати да не те чарджва, да реши така да бъде и по света (в смисъл че тя не е пряк конкурент с ДСК, за да те наказва ако теглиш от чужд банкомат). Твърде възможно е обаче вместо това американската ти банка да те порязва с леко изкривен валутен курс... Винаги си пази бележките!

Има и друго - тук да чете и netware (когото питам какво значи че не ти е дошла сметката - извлечението или си сигурен че балансът ти не е намалял?).
Не знам дали не говорим за различни неща. Тоест наистина ли имате предвид "истински" кредитни карти? Ако предварително имаш някакъв баланс по картата, при покупка с нея може и да НЕ се наложи да възстановяваш нищо. По "истинската" кредитна карта обаче балансът може да е нула или отрицателен - тогава в определен срок след покупката банката те кара да довнесеш, да погасиш кредита един вид - иначе идват непосилни лихви и всичко расте главоломно (това ми се случва, когато аз пазарувам - имам кредитна карта от английска банка).
Но може предварително да си захранил картата, и тогава нищо няма да ти искат от банката, ако покупката е в размера на положителното салдо.... Тоест, netware, може би просто салдото ти е намаляло с 20 евро, а ти не си го забелязал в извлечението или пък извлечение изобщо не си виждал... Възможно ли е?

27.08.2003, 14:33
Красимира, предполагам е точно това - ако не се лъжа ОББ държи над половината от банкоматите и ще им е по-изгодно ако не плащат на Борика, а сами си организират нещата. А понеже банкоматите им са много, клиентите им няма да са ощетени. С многото си банкомати пък ще чарджват клиентите на други банки.
Освен ако не се споразумеят след време и тегленето да става безплатно (или с еднаква цена), независимо кой на кого е клиент.

netware5
27.08.2003, 14:39
, няма грешка - салдото не мръдна. Наглеждам картовата сметка през интернет и нямам чак толкова много транзакции, че да се объркам. Аз по принцип рядко използвам кредитната карта - само за някои покупки като съм в чужбина. Пари в брой в чужбина тегля с международната дебитна, защото е по-евтино. Затова пък с нея не пазарувам от ПОС терминали там, защото ме чарджват, а с кредитната няма такса.
Наистина е куриозно....

:-))
27.08.2003, 14:46
netware, поздравления!!!
дано все пак не се окаже, че просто информацията не е дошла още... не искам да звуча песимистично, ама все не ми се вярва че е възможно да има "безплатен обяд"

Хареса ми че си проучил - в чужбина теглиш от банкомат с дебитната ти карта, защото е по-евтино, но плащаш с кредитната. всеки трябва внимателно да проучва условията, преди да прави операции с карти в чужбина (съответно с чужди карти в България)

Nick
27.08.2003, 14:49
Забавят но не забравят. Иначе някъде няма равнение. Факт.

netware5
27.08.2003, 14:56
Абе така е, ама вече 5 месеца се бави.... Знам ли, все пак не съм платил на ПОС терминал в Уганда, а в центъра на Виена.
Например сметката от автомат за продажба на билети и карти в метрото, дойде в края на същия месец.

Nick
27.08.2003, 15:08
Стават грешки. Но рядко, търсят неравнението до 23.00 часа и след това си ходят да спят.

Nick
27.08.2003, 15:13
Търговеца си търси парите, а банката отнякъде трябва да му ги даде, затова търсят, като кучета и намират транзакцията.

petsy
27.08.2003, 19:34
Shto se otnasia do Transcard i Euroline. Pone praviat neshto podobno na kreditni karti. E, razbira se ako vurhu tiah
imashe edno logo Visa ili MC shteshe da e neshto drugo.

Pluton
28.08.2003, 14:46
аз съм за паралелният картов оператор - против съм монопола

Az
01.09.2003, 11:21
ПИБ първа маха такса за теглене от банкомат
http://www.monitor.bg/news.html?date=20030901&topic=business_bg&story=01603.htm

Pluton
01.09.2003, 11:26
da ama samo za tehnite bankomati, za drugite po 15 st :))

аман
01.09.2003, 11:27
Нима нашата дискусия е повлияла?
Би било отлична новина, ако наистина клиентите можеха да оказват натиск.

Az
01.09.2003, 11:30
Pluton, не ставай нахален :))))

Az
01.09.2003, 11:33
Днес преглеждам пресата за банкови новини, и ето още една:

Фиксират лихвата за 3 години
Нов елемент в заемите на Пощенска банка е фиксираният по-нисък лихвен процент за първите 2 или 3 години. За останалата част от срока на кредита се предлага изключително атрактивна плаваща лихва с базов лихвен процент. Фиксираните лихви по жилищен кредит "Моят дом" за първоначалния период от 24 или 36 месеца са: 7,5% за кредити в долари и евро и 9,5% за лева за първите 24 месеца от кредита и 8% за долари и евро и 10% за лева за първите 36 месеца. За остатъчния период лихвата е съответно от 10,25 до 11,5% за кредитите в лева. Нарасналата конкуренция между банките доведе до намаляване на лихвите. В повечето финансови институции те са между 12 и 14 на сто, докато преди няколко години бяха с 3-4 пункта по-високи.
http://www.standartnews.com/stnews/economic/s3830_2.htm

аман
01.09.2003, 11:40
Намаляването и на лихвите наистина е отлична новина!

ti
01.09.2003, 11:52
Sravni obatche fiksiranite s plavashtite lihvi.

Az
01.09.2003, 11:57
какво да им сравнявам? Плаващите с фиксираните на други банки или какво?

ti
01.09.2003, 11:59
s tehnite plavashti

Спекулант
01.09.2003, 12:10
Плаваща спямо какво? ОЛП + накяква надбавка или спрямо ЛИБОР?
Човек трябва много внимателно да преценява тези неща, защото след 2-3 години лихвите на българските банки ще са доста по-ниски спрямо сегашните, а човек може да се е вързал с договор за висока лихва.

MLM
01.09.2003, 13:41
Е да ама да си дойдем на любиматат ми тема. Когато стартираха с транскард, се изискваше от бъдещия картодържателл да подпише запис на заповед за определена сума пари. Така Евробанк се застраховала срешу измами. Ами ако тя реши да се възползва от записа - какво става? Понастоящем не зная какви са условията за изкарване на транскард

Стоян
01.09.2003, 14:45
Това за жил.заеми на Пощенска е нещо ново, защото още не е написано в техния сайт и не са показани примери.

driverf1
01.09.2003, 15:35
Към netware5:
Когато теглиш над 10000 лева от ПИБ на каса ти прибират % за броене на пари,
а когато внасяш над 10000 лева е безплатно.

Стоян
01.09.2003, 15:54
Някой/повечето/ банки вземат комисион при вноска или теглене над 2000 лв, същото важи и за валута. Много гадно дявол да го вземе. Около 2/1000 е тази комисиона.

netware5
01.09.2003, 18:37
Към driverf1:

Да така е, ама пак са с едни гърди напред. Другите взимат такса броене за много по-малки суми. Пък мене ако питаш нормалните хора не теглят на каса всеки ден над 10 000 лева. За тая работа си има банкови преводи. Аз вече и 20 лева по банков път превеждам, щото времето което ще загубя да ходя тия 20 лева да ги нося накъде на някого ми е по скъпо от 30-те стотинки (левче, при превод в други банки), които плащам за превода. Пък и винаги можеш да изтеглиш няколко пъти по 10 000 лева.... Ама пак казвам - това с мутренски работи, нормалните хора не правят такива плащания в брой.

petsy
01.09.2003, 20:04
MLM, veche Transcard ne iziskvat da podpishesh zapis na zapoved. Daje dosta sa poulesnili procedurata...za
razlika to UBB naprimer, koito ot 2 sedmici imat nekvi problemi s izdadenite tehni VISA i MC carti. Daje zasega sa
spreli izdavaneto na novi karti....

knn
10.09.2003, 13:59
bih iskal da uspokoya horata koito se pritesnyavan :che izpolzvaiki
kreditni karti v drugi darjavi ne im udarjat komisionni kakto i horata s kreditni karti
izdadeni v drugi darjavi che tova ne e taka taksata se pribavya kam sumata koyato e izteglena pri konvertirane
na kursat.
badete spokoini bankata izdatel na kartata kakto i obslujvashtata bankomata vinagi vzemat svoeto.
do skoro

Az
10.09.2003, 14:47
А какво ще кажете за наградата на Биохим - Банка на годината за България според The Banker :))))

MLM
10.09.2003, 17:36
Ами тия от Дъ Банкър да дойдат и да пуснат едно платежно в Биохим или в ДСК (банка за миналата година).
С такова кофти обслужване тия банки заслужават награда "антибанка на годината"

А по повод обслужването, миналата седмица в Пощенска на НДК-то исках да внеса такса за съда и те ме попитаха дали им имам сметките, щото те ги нямали!!!!?????!!!!
Добре дошли в Абсурдистан! (по в."Капитал)

Накратко бъдещето е в интернет банкирането, колеги. Но от всички банки и клонове, само три?!? имат реално интернет банкиране: ПИБ, ЕвроБ и ОББ. Ами, браво на тях

SKAKALEC
10.09.2003, 17:42
За ДСК по-добре не говори...На мен ми се е случвало да помоля за химикалка служителката на гише за да подпиша вносна бележка (да ВНЕСА пари!!!)
на което ми бе отговорено троснато "Не виждате ли че няма!!!" А аз поглеждам към тази с която пише и още по-плахо я моля да ми услужи за секунда. "Откъде накъде ще ви давам химикалката си, ми вие може да сте болен?!?" бе спонтанният отговор....

SKAKALEC
10.09.2003, 17:44
...толкова за банката на народа....Както казва един приятел, такива като тях трябва да ги СРИНАТ, след което може да се мисли за изграждане наново....

MLM
10.09.2003, 17:49
Айде да им пратим на пичовете от Дъ Бенкър една покана да посетят ДСК-то инкогнито. За съжаление те едва ли биха си плюли по сурата и да кажат: да сгрешихме....

Все пак някой да знае мейл???

Az
10.09.2003, 18:00
Влез им в сайта, не може да няма мейл, щом толкова те влече да им пишеш

Хангарск
11.09.2003, 11:39
ЕЕ ма нека не забравяме, че миналата година ДСК получи наградата, защото й предтоеше приватизация. тя стана първат държавана банка, която получи такъв приз. сега дали е нещо било платено, за да стои логото на Банкер цяла година , не знам, но и не вярвам на случайности. За Биохим не ми е известно какъв е случая, но и там можете да забележите, че наградата се взима и от банката-майка. Сиреч пакетна услуга...

exbroker
11.09.2003, 17:21
Явно има единодушие- ДСК е трагедия, за мениджмънта да не говорим - виж само
стринка ти Виолинка и си направи сепуко.
Обаче се надявам унгарците да им набият каските здравата на бабетата по гишетата

пм
18.09.2003, 14:37
Аре, честито! Дискусията ни даде резултат. И тук както в чужбина започнаха да се усещат и да дерат по-малко. Можело, значи!

"ВАЖНО!
Уважаеми клиенти,
Имаме удоволствието да ви съобщим, че от 01.09.2003 г. тегленето на пари от банкомат на Първа инвестиционна банка с дебитна карта Maestro, издадена от ПИБ, е БЕЗПЛАТНО!"

Дедо Пене
18.09.2003, 14:41
Малко популизъм не е излишен. Страшна далавера. Няма що. Средно, каква е разполагаемостта по картите. И с колко транзакции картата се празни.

АЗ
18.09.2003, 14:51
това не е резултат от нашата дискусия. Хайде помислете колко банкомата има ПИБ и каква е стратегията на ОББ. И колко ще струва тегленето от банкомат на ОББ, ако не си клиент на ОББ :)))

Market Maker
18.09.2003, 14:57
EVROBANK e absoluten bukluk.Imat dva otgowora "Nemoje" i "Neznam".

Дедо Пене
18.09.2003, 14:58
OBB. А ми да, член e на National Bank of Greece Group, да поговорим за инвеститор #2 в BG. Схемата е нищо да не излиза на вън. Освен работни места, нищо положително не виждам от # 2. Не е тук мястото за един обстоен анализ. Обаче има такъв. Всички го знаят.

АЗ
18.09.2003, 15:02
Не е въпросът на кого е собственост ОББ. Въпросът е да се поинтересувате как ще се разчитат транзакциите през банкоматите на ОББ на клиенти, които не са техни. ПИБ има около 100-тина банкомата. ОББ има 20 пъти повече! (грубо)

Картополучател
18.09.2003, 15:55
В ПИБа си нямат идея как да правят пари от банкоматите. Трябва да се поучат от любимата ОББ.

- Такса за теглене от суми банкомат чрез кредитна карта Mastercard на ОББ - 10 лв.

Дедо Пене
18.09.2003, 15:57
Гърция е втория по големина инвеститор в България. Кви десет лева. Нема са дърпаш.

Кредитополучател
18.09.2003, 16:45
И аз съм в ОББ с ипотечен кредит на 12,75% и ми казаха, че нямат никаква идея да смъкват лихвата.
А чух за специален кредит в Хебросбанк на 10% за погасяване на кредити към други банки.
Моля, коментирайте що за банка е Хебросбанк. Никога не съм работил с тях. Благодаря.

Дедо Пене
18.09.2003, 17:06
Тъмна Индия , friend.

?!
18.09.2003, 20:24
чух че в Биохим са започнали промоция за ипотечни кредити, за които разбрах че са с доста по-нисък лихвен процент. скоро обаче няма да си вземам жилище и затова не задълбах повече.

lucky
19.09.2003, 00:04
Промоцията на Биохим е добра, особено ако вземаш кредит за строителство щото е за 10 год до 20 000, а не те питат за какво го харчиш по думите на изпълнителната директорка (голяма хубавелка). Ако обаче говорим за ипотечен най-добрия в момента е в Пощенска банка - фиксиран лихвен процент за две или три години (7,5% и 8%) и след това, ако не се лъжа, 7,5% за евро и долараи и 9,5% за левове като таксата за управление на кредита е 2%. Доволно

petsy
21.09.2003, 23:50
Abe, chudia se koga li shte pochnat bankite da predlagat izkupuvane na ipoteki. Edno vreme v USA me biaha
izlugali da si napravia ipoteka na 9% fix, posle obache si namerih druga banka i tia mi izkupi dulga ot drugata, kato
go predogovori s men za 8.5%I az shtastliv, ta i bankite.

lucky
22.09.2003, 14:50
има, не си търсил

Az
18.11.2003, 15:54
Някой от вас правил ли си е труда да направи съпоставка на условията на ипотечните кредити на банките? Например колко ще ви е месечната вноска ако изтеглите кредит в размер X? Аз днес се разходих по сайтовете и ползвах калкулаторите им. Има фрапанти разлики според мен.

Mr. Noone
18.11.2003, 15:56
Еми сподели с нас впечатленията си, да не се мъчим и ние!

Az
18.11.2003, 16:01
Не съм правила изчерпателно изследване, само няколко банки пробвах
Ако вземеш ипотечен за 50 000 за 10 години например - месечната вноска в Хеброс ще ти е 739, а в Експресбанк 660

2
18.11.2003, 16:07
AZ, повдигаш важен въпрос. Наистина, ще ни спестиш много усилия ако направиш сметките вместо нас... Внимавай само, че има такси които не са включени в калкулаторите - например такса за управление и разни подобни. Освен това понякога има и опция не за равни месечни вноски, а за спадащи (в началото плащаш повече). Забравих термина за това, но виж ING предлагаха така и твърдяха че било по-добре за клиента.

Az
18.11.2003, 16:15
Внимавам, но в Експресбанк имаш 1% такса за обработка в началото и край. Което пак прави техния кредит изгоден спрямо другите банки. Това е на първо четене все пак. Кой знае още колко уловки може да има :)
Просто питах дали някой от вас е правил такова проучване, защото е имал наистина намерение да вземе кредит. Аз го правя прекалено повърхностно в обедната почивка :)

Стоян
18.11.2003, 16:21
Taka e има намляващи и равни вноски, номинално има разлика в плащаните суми над главницата, но реално с отчитане парите във времето няма разлика.
AZ много се е разхождала по сайтове, но го няма основния въпрос - трябват ли ви тези пари, т.е имате ли какво да правите с тях ????

Az
18.11.2003, 16:22
Всеки преценява сам за себе си. Обикновено не се взима кредит ако не ти трябват парите за нещо :)))
Поне аз така правя :)

недвижимко
18.11.2003, 16:38
Като се има предвид че цените на някои от имотите тепърва ще растат, и то много, си струва да се вземе кредит. По-скоро да се внимава какъв имот се купува, а не само дали кредитът е изгоден.

ti
18.11.2003, 17:10
С отчитане на стойността на парите във времето разлика между двете схеми (анюитет и намаляващи вноски) няма само при условие, че можеш да инвестираш на сигурно разликата в погасителните вноски на същия лихвен процент като този на заема и то за всички възможни срокове. Разбира се това не е реално постижимо.
Другата разлика идва от това каква е абсолютната стойност на кредитната лихва и как би могла да се променя. Ако вземеш заем с намаляващи вноски когато пазарните лихвени проценти са ниски, ще плащаш малко повече в началото, но и ще погасяваш повече. Ако в последствие пазарните лихви се увеличат ще плащаш сравнително доста по-малко отколкото при анюитетите, защото ще си вече погасил доста по-голяма част от главницата. В този смисъл анюитета е по рискован за кредитополучателя и съответно по скъп ако пазарните лихви в бъдеще е по вероятно да се увеличат.

Az
18.11.2003, 17:51
В направения от мен пример става дума за анюитетни вноски и в двата случая. Няма разлика в начина на издължаване...

%
18.11.2003, 17:58
Chudja vi se kakvi temi obsajdate. Otivate v bankata, kazvate kakv kredit vi trjabva i razbirate kakva lihva shte vi dadat. Ot tam ostava da
se razberete kolko puti godishno shte pogasjavate i v kraja ili nachaloto na perioda shte vi e vnoskata. Sled tova e prosto -
ili s Excel (ima vgradeni funkcii) ili s finansov kalkulator. Ot tova po-lesno njama.

Az
18.11.2003, 18:11
Обсъждаме, не за друго, а защото може би някой иска да вземе кредит. И вместо да обиколи 30 банки може да види впечатленията на някакви хора. Не че трябва да им се довери, но може пък да му помогнат откъде да започне търсенето си.

2
18.11.2003, 18:25
Дотук добре, че обърнахме внимание на двата вида вноски - анюитетни и намаляващи. На мен ми допада варианта, предложен от ti - да изберем намаляващи вноски когато лихвите са ниски. Наистина, лихвите сега са ниски и се очаква повишение - говоря за хоризонт от няколко години, което е хоризонтът минимум за ипотечния кредит.
Отделен е въпросът, че банките май се картелираха и все още лихвите по ипотечните кредити са относително високи. Всичко над 10-12 процента не е нормално.

%
18.11.2003, 20:54
2 i zashto smjatsh che lihvite shte se uvelichavat? kade v USA i Evropa ili v BG? Zashto vsichki nad 10-12% ne e normalno.
Azpuk mislja che vsichko nad 8% ne e normalno. Ti kak stigna do tvoite izvodi?

ti
19.11.2003, 09:26
BG са до голяма степен свързани с EUR i $ лихвите, а тези са на рекордно ниски стoйности. Тъй като в по-дълг период 10-20 г. все ще се движат нанякаде, по-вероятно е да отидат на по-високи нива атколкото изобщо да паднат повече. Единственият шанс на БГ лихвите по заемите да не се качат много по-нагоре е спреда на банките да намалява, но и едва ли ще бъде толкова много.
Всичко това би било така ако изклзчим чисто БГ -специфични фактори, а те са свързани с много повече рискове. Не мисля че има толкова много основания, но не е и невъзможно лихвите в някой момент да скочат.
Както и да е, при всички възможни сценарии при намаляващите вноски пак ще се плащат по-малко лихви за щото не е възможно да реинвестираш (постоянно) разликите в погасителните вноски на същата лихва на която е заема без риск.

2
19.11.2003, 09:36
%, ti донякъде отговори на въпроса ти, който зададе на мен.
Честно казано нямам точни сравнения, с които да докажа че "всичко над 10-12% е ненормално". Но приемам че е така, защото гледам колко голям е наистина лихвеният спред. И както вече писах, струва ми се че банките един вид се картелират - ако не се лъжа, последната година няма намаление на лихвените % по ипотечните кредити. Има нещо "подозрително" но не мога да го докажа без повече разчети.
Другото е защо лихвите ще нарастнат близките години. Както и ti пише, сега по света лихвите са рекордно ниски и оттук насетне само ще растат. Не говоря за два-три месеца непременно, но за период от 5-10 години. Ето, наскоро Bank of England даде първия сигнал и макар и малко покачи лихвата.

кредиторче
19.11.2003, 09:48
в пощенска банка както вече имах възможността да спомена лихвите по ипотечните кредити в евро са БЛП+3,5% т.е. 8,5% в момента и аз не успях да намеря по-добри услковия сред по-големите на този пазар. 2% е таксата обслужване на кредита

Стоян
19.11.2003, 09:53
Не мисля че лихвите по ипотените кредити ще растат у нас. По-вероятния сценарии е да се отиде към намаляване, да се отиде към 10%, 9%, 8%. Това показва общото движение на лихвите надолу.
По важния въпрос, на който искам да обърна внимание и всички кредитоискатели да гледат е какви са условията за предсрочно погасявне и за рефинансиране /т.е има ли високи такси за това/.
Защото ще дойде на дневен ред въпроса за рефинансиране на ипотеките, т.е. една ипотека на 12%, да се рефинансира когато пазарните лихви спаднат на 10 или 9%. Затова е важно да няма някакви запретителни условия, коиот ще оскъпят такава операция и дори може да я направят безмислена.
Още веднъж гледайте тези условия дори повече от самия лихвен процент и банките трябва да се притискат да охлабят тези условия за предсрочно погасяване.

Dat Nigga Daz
19.11.2003, 09:59
man, ne6to ne si v 4as s bankomatematikata, hehehehehe taksata e dvadeset sinki za si4ki karti bez zna4enie koi e izdatelq za kartata, mnoo e sme6no tva deto go razpravqt si4ki i se pravqt na mnoo znae6ti hehehehhee.....awe otvori tarifata na bankata se pak ba4kam tam i znam tva onova!

ti
19.11.2003, 10:09
Наказателната лихва за предсрочно погасяване съвсем не е толкова важна, защото се плаща като процент върху погасяваната сума само веднъж а и е в повечето случаи 2-3%. От друга страна, лихвата по заемите се плаща всяка година (месец) върху цялата остатъчна главница. Така че 2-3% в никакъв лучай не изравняват разходите в сравнение със заем чиято лихва е с 2-3% по-висока.

Стоян
19.11.2003, 13:04
Ti, тук става дума, ако тръгнеш да се рефинансираш при по ниски лихви, тези 2-3% не са никак безобидни.

ti
19.11.2003, 14:43
Имах впредвид, че ако наказателната лихва за предсрочно погасяване е пр-но 3%, по-добре е да рефинансираш при банка която предлага пр-но с 1% (и по-малко) по-ниска лихва по кредитите си.

mia
29.07.2004, 14:24
Purvo, izvinete, tche vuvejdam tema po sredta na razgovor, no ne znam kak tehniceski moga da vuveda nova tema.

Onova, koeto me vulnuva, e slednotot - Lihvite po depozitite v BG sa super visoki, sravneni naprimer s Germania.
No nikude ne namiram informatzia za "tvurdi" lihvi, Zaschtoto ako Evrobank ili CIBank mi predlagat dnes 7-8 %,
a sled dva mesetza gi svaliat na 1-2%, niama smisul ot razkrivane na vlog, pecalbata ti e nikakva i samo se razpraviasch s fomalnosti.
Niakoi ima li ideia kude ima takiva "tvurdi" lihvi, koito vajat za zelia srok na sro4nia depozit?
Pri Ci Bank naprimer evrodepopzita e s plavaschta liva, nischto, tche e za konkretern srok.

Martingale
29.07.2004, 17:26
ING bank. No nali znaesh, che ako ti e fiksirana lihvata susto moje da si nazad s materiala. Drug variant e da si kupish DCK i da gi durjish do padeja. Vuzvrustaemostta ti ste ti e dohodnostta do padeja na koito si gi kupil + malko ot reinvesticia na kuponite.

mirod
30.07.2004, 10:16
kak

депозит
19.08.2004, 11:44
аз съм доволен от тенденцията да има бонбони в клона на банката
първо я въведоха в ПИБ, а сега и в Биохим има бонбони

веднъж щеше да убия някой в Биохим, ако не бяха бонбоните да се разсейвам с нещо - изсмуках 3 докато не ме обслужиха

Kostura
19.08.2004, 11:48
Za Mia, vij www.corpbank.bg Prefernzialen bezsro4en depozit

paxaH
19.08.2004, 12:23
Обслужването на банките е под всякаква критика. Все още разни лелки с манталитет на махленски продавачки обслужват клиентите, които са имали наглостта да им прекъснат сладкият разговор. Определено има значение каква е лихвата, защото все пак трябва да се плаща от заплатата, прихода. Обаче все пак трябва да се има предвид, че тази банка че обслужва сметките и ще трябва поне веднъж да се ходи там се замислям къде ще е.
Според мене една банка като Райфайзенбанк се справя много добре с обслужването и с лихвените равнища. Първа инвестиционна банка също се справя добре. В Експресбанк никога няма да отида.

разбиращ
19.08.2004, 13:36
Подобно нещо ми се случи и на мен в клон на Евробанк на бул.Стамболийски. Четири човека чакахме 30 минути. Касиерката беше на пазар, а другата служителка цели 30 минути си говореше с някой от "централата", какво ще се случи когато се продаде банката, как щели да ги съкратят и т.н., къде ще карат летните си отпуски. Изобщо не я интересуваше, че абсолютно непознати хора - клиенти стават неволни слушатели на неща от "кухнята" на банката.

paxaH
19.08.2004, 13:42
Имаше един учебник по банково дело, който Първа частна банка преведе от немски и го подари на служителите си навремето. Че в този учебник в първите му страници се твърди, че КЛИЕНТЪТ Е ЦАР. Следва да си зададем въпроса дали директорите (на централа, офис или клон) знаят това и как правят връзка с подчинените си. За мене, само сляп може да не забележи опашките пред гишетата. Особено по време на обедна почивка.
Но скъпи депозитари, ще дойде и нашето време, когато ще ни глезят да си внесем паричките в някоя банка. Само търпение му е майката.

Partizan Belgradski
19.08.2004, 14:55
Sluchi se tochno predi sedmica - otivam v 8:35 v edin maluk klon na Bulbank v Sofia da smenia malko valuta i kakwo stava - 3-a choveka sme se naredili na opashka, kasierkata pie chai i si govori s ohranata, shefkata na klona zakacha mlad kolega (predpolagam che beshe stajant) za tova kude e hodil na more, a drugite i kolejki sa gi obikolili i slushat s interes. Taka chakah 10 minuti. Nikoi ne ni pogledna, che chakame na opashka. Togava vleze edno momche da pita neshto svurzano s teglene na kredit. Shefkata na klona go poem (i bukvalno i prenosno) i za 2 minuti go sduvka i bukvalno izgoni. Samo deto ne mu kaza 'ti puk kyv si, kredit sha iskash, ade begai', no momcheto i taka se stresna i si izleze. Nie, chakashtite za kasa izgledahme i izslushahme. Veche minaha 15 min i nikoi ne ni obrushtashe vnimanie. Kasierkata zapochna da si naglasiava edno kalendarche i ne proiavi nikakuv interes kym horata. Nervite ne mi izdurjaha i si izliazoh. Drugite ostanaha da chakat. Superbanka sa tia.

mia
19.08.2004, 19:29
merci za ideiata!

mia
19.08.2004, 19:29
merci za otgovora!

ppppp
27.08.2004, 08:00
Най- добре обслужва тази банка , която не те бави.

никой
27.08.2004, 09:09
при мен клиента е цар
никога не отказвам

ХеХе
27.08.2004, 09:54
Бурканбанк винаги е обслужвала клиентите най-добре!

neznaiko
27.08.2004, 13:40
XeXe, kaji mi ti na kakyv depozit si tam:
1/ Na klasicheskia variant: OMNIA
2/ Na nashumelite prez posledni godini kapachki s vint?
Ne zabraviai che ima riskove ot "bombaj" i togava niama garancionen fond da pokrie zagubite!!!

Nea
01.12.2004, 06:06
Брей!
Къде ги тези банкери!!!!!!!!

Печелещ
01.12.2004, 09:41
В Биохим са най-любезни и компетентни.Усмихнати, спокойни хора . За разлика от Булбанк, където ако не си корпоративен направо те мразят. Веднъж там една лелка дъвчеше баничка, докато ми обясняваше с безкрайно презрение нещо около сметките ми.

Печелещ
01.12.2004, 11:52
Инвесторе, сървара май куца днес.

Dicho
01.12.2004, 15:37
A KAKVO MISLITE ZA BULBANK?
I PO-KONKRETNO ZA KLON PLOVDIV...

Нико19965
01.12.2004, 15:45
OBB sa nai-ujasni! durjat se s teb kato s bokluk vse edno te sa ti klienti i ti durjat smetka! mnogo skpana banka! Dano falira i gurzite da go otnesat! Tolkova sum si patil ot tiah che napravo gi mrazia v chervata! Na men mi haresva nasurchitelna banka. mnogo sa lubezni i otzivchivi horata tam!

sloveneca
01.12.2004, 16:57
Kakvo vi e mnenieto za banka West-East

BRUT
01.12.2004, 17:17
Твърде е рано за мнения. От много скоро са на пазара.

дядо
01.12.2004, 19:41
Относно клон Пловдив:Касиерката с много къса коса;-страшно съм и навит!

Alee
01.12.2004, 19:43
Mai shte se hodi do Plovdiv...na proverki.

BRUT
02.12.2004, 07:58
Опишете моля касиерката по подробно - това ще повиши ионтереса ми каъм тази дискусия

djarov
02.12.2004, 10:49
vsi4ki banki obslujvat dobre dokato ne raberat 4e si na sro4en dogowor sled tova ti pojelavat priaten den I MOIQT VAPROS AKO IMA BANKOVI SLUJITELI OITO DA 4ETAT E KAKVO DA PRAVIM TEZI KOITO NE SME NA DARJAVNA RABOTA A NI TRIABVAT MALKO PARI a za men nai dobrata banka e SG ekspres

Заинтересован
02.12.2004, 17:01
Partizan Belgradski, ЗА кой клон ба Булбанк става въпрос да не ходим там?

Irkata
13.01.2005, 09:48
Kakvo shte kajete za ProCredit Bank? Az si pravih deposit tezi dni,nali imat promo, i mi haresaha, edni takiva mladichki i purhat. i bonboni ima :) koi vsushtnost vuvede bonbonite v bankite? koi beshe tozi dobur bankov ym?

sparkly
13.01.2005, 10:55
Въведе ги Биохим преди две години по време на Икономическия форум в НДК, когато черпеше на щанда с бонбони Моцарт :)

Unknown
13.01.2005, 11:01
djarov, BAKB, ProCredit, SG... vsashtnost za da imash normalen trudov dogovor, a ne srochen, ne e zadyljitelno da si darjaven slujitel, de. po-golemite drujestva bi triabvalo da darjat slujitelite si na trudovi dogovori (osven ako ne si na izpitatelen srok)

Peev N.
13.01.2005, 11:23
Nesnam no kogato hodih v klona naPIB- Plovdiv da se saposnaja s novija im produkt sa ipote4ni krediti o6te ot vratata mi kasaha 4e ne moga da vlesa sa6toto imali mnogo rabota..Ami kato slujitelite 6te vru6tat klientite, pone sobstvenicite da ne tro6at pari sa reklami...Puk moje i da sa si nadmognali masrafa i da im pre4at klientite..

Unknown
13.01.2005, 12:36
e to FIB / PIB e malko po-osoben sluchai. k'vo da si davat zor...

Hitov
13.01.2005, 12:39
E da ama gladnite Evropeiski tigri idvat...

niki n
13.01.2005, 12:48
POSTBANK rabotyat profesionalno!

Пощенец
13.01.2005, 13:29
Работят професионално и имат банкомат:)

Bond
13.01.2005, 14:57
Само един ли?!!!!!!

Unknown
13.01.2005, 14:59
tehnite si firmichki iama da idat pri nikakvi tigri i lavove shte si stoiat pri tiah si..

Пощенец
13.01.2005, 14:59
Доскоро да. Яка работа. Сериозна:)

Mrankaloto
28.01.2005, 12:22
А какво ще кажете за Хеброс банк? Колкото до кредитирането на хора на срочни договори или без трудови договори, или на минимална заплата, или с 2 деца и безработна жена и под наем-е не може да обвинявате банките, че не ви дават пари, щом не може да докажете, че ще ги върнете. Рискът си е риск, а пари лесно не се дават. Обвинявайте работодателите си, че не са изрядни пред вас и пред държавата.

BRUT
28.01.2005, 12:50
Чета че Биохим ги е купило

aa
15.02.2005, 11:35
az mislq da teglq studentski kredit no pri vsi4kite banki koito razgledah v i-net savsem se obarkah-trqbvat mi 12 ooo za taxite v NBU.koq banka 6e mi prepora4ate

Toni_123
18.06.2007, 23:19
здравеите мен лично ме интересува от коя банка мога да истегля 3 хиляди лева и да мие ,изгоднио :)даите ми савет

Martingale
19.06.2007, 00:32
Tazi v koqto kakite ot front offica obslujvat i izvun rabotno vreme. T.e moq klon na FIB. Stanah im postoqnen klient ebati.

ради
19.06.2007, 00:41
здравеите мен лично ме интересува от коя банка мога да истегля 3 хиляди лева и да мие ,изгоднио :)даите ми савет

от всиака ако не та фанат

съни(тя)
19.06.2007, 11:04
Tazi v koqto kakite ot front offica obslujvat i izvun rabotno vreme. T.e moq klon na FIB. Stanah im postoqnen klient ebati.
те работят до 7, с теб до колко остават:))))

drememi
21.06.2007, 09:02
Аз съм доволен от ООБ и Булбанк (ама старата булбанк не новата ;-) )за Хеброс и Биохим нямам впечатления

XX
21.06.2007, 11:26
А аз бях доволен от Булбанк. Сега съм по-доволен от бившата Биохим, нищо че е едно с Булбанк, но обслужването им е по-добро (за корп. клиенти).

XX
21.06.2007, 11:28
Явно системата на Австрийците е по-добра ...

xpucmo
21.06.2007, 21:35
Само СИБАНК,Булбанк е най-голямата перверзия за клиента - такса месечна поддръжка без да има операции,такса за закриване на с/ка,такси при внасяне над определена сума и за теглене.....АД ПОД НЕБЕТО!!!!!
Откак съм в СИБАНК съм се родил - нито една от тези такси!

TNN
12.02.2008, 12:17
ОББ - некоректна банка!
Да споделя какво се случи с мен в ОББ, клон Интерпред, гише 5 на 12.02.2008:
Закривам срочен депозит в евро като физическо лице на датата на падежа. Понеже сумата не е кратна на 0, започнаха нещо да мънкат, че не боравели с монети и аз им казах, че това го знам. Но какво беше учудването ми: всъщност те ми дадоха 1720 евро в банкноти и си удържаха 3,85 евро, които трябваше да ги калкулират в лв и да се изплатят като такива! Също така през цялото време се чудеха как така тегля на датата на падеж на срочния депозит и не могат да ми удържат такса и два пъти ходиха да проверяват не може ли да ми удържат такса!
Моя съвет - е не правете валутни срочни депозити в ОББ, ще Ви приберат част от законната лихва под предлог, че не боравят с монети.

Ivetka
12.02.2008, 16:09
Това е грешка на конкретната касиерка и не е хубаво да намесваш името на банката в случая.За теглене на средства на падеж на срочен депозит не се дължи такса теглене и ако се върнеш и припомниш това на служителката тя ще ти ги върне.Работя с ОББ много отдавна не е като да нямам оплаквания,но те винаги са били от конкретни служители,които по различни причини са проявявали некомпетентност.Ами ако на въпросната касиерка и е било първа седмица?Не бъди толкова краен и не прехвърляй вината на един човек на огромна банкова група.,понеже това не ти е Кристал или Минерал или какъвто и друг БАНК,които иска да те измами,а най-сериозната банкова група на балканите.

YNM
12.02.2008, 16:18
И аз съм недоволен от тях дори не искам и да ги коментирам .Дано не ми се налага и да стъпвам при тях .

bigpetka
12.02.2008, 16:20
а най-сериозната банкова група на балканите.

Минути за базплатна реклама!

TNN
12.02.2008, 16:22
Това е грешка на конкретната касиерка и не е хубаво да намесваш името на банката в случая.За теглене на средства на падеж на срочен депозит не се дължи такса теглене и ако се върнеш и припомниш това на служителката тя ще ти ги върне.Работя с ОББ много отдавна не е като да нямам оплаквания,но те винаги са били от конкретни служители,които по различни причини са проявявали некомпетентност.Ами ако на въпросната касиерка и е било първа седмица?Не бъди толкова краен и не прехвърляй вината на един човек на огромна банкова група.,понеже това не ти е Кристал или Минерал или какъвто и друг БАНК,които иска да те измами,а най-сериозната банкова група на балканите.
Пак Ви обяснявам - вместо сумата, която ми се полага, според техен документ за закриване на депозит, ми изплатиха по-малка сума, кратна на 0, защото не работят с монети в евро. Вижте в моя пост - не са ми удържали такса, а не ми изплатиха докрай сумата. От това се оплаквам.

Heraclitus
12.02.2008, 16:22
ТБ Б У Р К А Н Б А Н К АД

супер са !

netware5
12.02.2008, 16:23
Е, все пак не може да се отрече, че в сравнение с Булбанк, ОББ е направо цвете за мирисане :)

P.S. Говоря за обслужване на физически лица.

Мишок
12.02.2008, 17:13
За най-добре обслужваща банка не мога да кажа, но за мене най-жалката и с най-лошо обслужване банка е дск. Просто лелите там още не са разбрали, че вече сме в 21-ви век...

atwi
13.02.2008, 20:56
Toва е мейла, който току-що изпратих на Пощенска банка:

"Преглеждам си e-banking-a, на 13.2. последните данни са от 1.2 !

е-banking-a ви НЕ РАБОТИ! "СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС" също.
ЗАЩО СМЕ ВИ КЛИЕНТИ? ОПРАВЕТЕ ГО! Не ме интересуват причините и "трудностите" ви. Аз не ви обяснявам моите, когато изкарвам парите, с които ви плащам! Но когато няма за какво да плащам, скоро няма да съм ви клиент. И не само аз.

Красимир Димитров"

За е-банкинга на ПИБ пък ходих 6 ! пъти до клонове.

За какво говорим!
Май ще връщаме Бурканбанк. Поне няма да ме разкарват!

ПП Не бях видял написаното от Хераклит.

Cleo
13.02.2008, 21:02
За мен най-добрата банка е тази с най-изгодните условия. Няма да правя безплатна реклама, но всеки може да открие коя е тя.
Останалото е едно и също навсякъде. Така че няма да коментирам нищо друго.

atwi
13.02.2008, 21:05
Иветка написа:

Иветке, конкретната касиерка е проблем на банката, не мой! Моят е да намеря парите, с които им плащам таксите. Те приемат ли обяснения, ако са фалшиви? Защо тогава ми пробутват фалшиво обслужване?
Виж по-долу написаното от мен до БПБ.

atwi
21.02.2008, 17:46
Колеги, ГОЛЯМ майтап!
Не мога да си събера усмивката от Булбанк до офиса!
Вижте какво ми се случи:
Отивам в Булбанк и ги питам за заявление за интернет банкиране - да си гледам кредитната сметка. Девойката започва да ми казва "Най-евтино ще ви бъде..." Питам ама вие ми искате пари за интернет банкиране? Имали такса 4 лв. на месец, представете си !?! Банката не била дружество с идеална цел... Искрено се смях, те се стъписаха :) И правят разлика между левова и еврова сметка за интернет. СМЯХ, СМЯХ, СМЯХ :) !
Казах им, че НЯМАТ интернет банкиране и тръгнах. Най-мразя банкови и кенефни такси! Ама банковите повече миришат... :(

Развеселиха ме за цял ден :) !

ПП Не се въздържам и го пейстнах в няколко сродни теми. Sorry...

iv_cho
22.02.2008, 00:57
Колеги, като потребител за мен е най-важното да получа добро обслужване.
Пример: трябва да изтегля 30К EUR без предизвестие, отидох в Пиреус и си ги изтеглих без никакъв проблем, наказателни такси и т.н.Това не се случва във всички банки, просто Пиреус си явно си ценят клиентите,ПИБ също се справят на доста добро ниво.

Main_Power
16.03.2008, 12:52
Съгласен съм понякога може да се попадне на неподходящата служителка, въпрос на опит и преценка. Аз ги заобикалям отдалече.
Колега нямаш си на представа за какво става въпрос в цкб за каква немърливост на служителите в централният им клон в София и тези на дондуков -имах една дебитна карта която ми изтече 2 годишната валидност на 1 декември 2007-тоест да ноември и е блокирана картата
отивам в клона дето си я получих-където ми я издадоха и от там ми казват че има 2 седмици срок за автоматично преиздаване отивам аз на 17 декември и си искам картата а те ме праштат в друг клон -а от другия в цетралния да се провери какво е станало с преиздаването отивам в централния и една намацана с грим -привлекателна служителка но иначе
държание на човек живял само сред нивите ми обяснявя че картата ми била готова но издадена в клон в Габрово където никога не съм ходил и повече нищо неможе да направи.Обадих се по телефона дето е на картата и операторката ми обясни че вероятно след празниците ще мога да си получа картата. Обаче аз никога няма да се прецакам повече с ЦКБ да се занимавам

morpheusm
16.03.2008, 14:03

Става дума за пари. Това е финансова институция която се занимава с това. Трябва ли потребителя да плаща за тяхната "компетентност".
Приключих с тази банка.
Както е казала една умна глава "От всички злини на света, избирай по-малката".

Mr_crash
16.03.2008, 14:59
Колеги, като потребител за мен е най-важното да получа добро обслужване.
Пример: трябва да изтегля 30К EUR без предизвестие, отидох в Пиреус и си ги изтеглих без никакъв проблем, наказателни такси и т.н.Това не се случва във всички банки, просто Пиреус си явно си ценят клиентите,ПИБ също се справят на доста добро ниво.
За ПИБ е вярно, до 100К на падеж без предизвестие!

1anti
16.03.2008, 15:52
За най-добре обслужваща банка не мога да кажа, но за мене най-жалката и с най-лошо обслужване банка е дск. Просто лелите там още не са разбрали, че вече сме в 21-ви век...

не са само лелите проблем. Това е най-загубената банка и за мен. Конкретен пример - при предсрочно закриване на срочен депозит платих 15 лв. такса за теглене...първо си помислих че касиера е некомпетентен, но като отидох при управителя на клона той ми потвърди...тез 15лв. не са проблем, но идиотията е, че са ги сложили за суми над 3 к като минимумална такаса теглене...приключих завинаги с тази банка аз.

А ако трябва да похваля някой - Алфа банк! Верно е, че бързото обслужване се дължи и на все още малко клиенти, но условията им и по депозити и по кредите са най-добрите в Бг. към днешна дата.

stdmv
17.03.2008, 10:34
И аз клоня към ПИБ. Сравнително бързо е. Таксите са по-ниски (в повечето случаи). Електронното банкиране е най-доброто, според мен.

Energy
23.03.2008, 20:13
Малките банки завземат пазарен дял от големите
Конкуренцията в сектора пренарежда играчите

от Валентина Илиева | valentinail@dnevnik.bg

Големите банки губят от пазарния си дял за сметка на по-малките в сектора. Това става ясно от статистиката на БНБ към края на януари 2008 г. През изминалата година банките в първа група (по размер на активите) според класификацията на БНБ са загубили позиции и пазарни дялове в общия обем на активите в банковата система, в кредитирането и при привлечените средства - депозити и влогове.

В първа група към края на януари 2008 г. са Уникредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Райфайзенбанк (България), Пощенска банка (с юридическо име Юробанк И Еф Джи България). Във втора група са останалите български банки, а в трета - клоновете на чуждестранните банки у нас. Групирането не съдържа елемент на рейтинг или оценка, мястото на банките зависи от размера на активите им и се променя в края на всеки отчетен период.

За една година петте най-големи банки са загубили от позициите си в кредитирането, депозитите и активите на системата средно по около 17 процентни пункта, което е довело до спад в дела им на пазара от над 2/3 до близо половината от пазара. За тяхна сметка по-малките банки набират скорост. Основно банките от втора група са "виновниците" за намалелия пазарен дял на петте големи. Техните позиции нарастват средно с 15.5 процентни пункта. Числата показват, че най-голямо е увеличението им в частта на привлечените средства - с 16.7 процентни пункта.

Високата конкуренция в сектора и борбата за клиенти и пазарни дялове логично води до отслабване на позициите на по-големите банки. В надпреварата все по-активно през последните години се включват и по-малките банки, стремейки се да завоюват и задържат добри позиции на пазара. Освен това някои от тях имат нови собственици - като МКБ Юнионбанк и бившата Евробанк, която се сля с клона на гръцката Пиреос банк тук и след покупката предприе доста по-активно пазарно поведение. Това се отнася и за останалите кредитни институции, като всяка от тях се стреми към ако не разрастване на пазарните си позиции, поне към запазването им. Прогнозите на банкери са, че конкуренцията ще остане все така висока, а изискванията на потребителите ще нарастват.

http://pazari.dnevnik.bg/show/?storyid=474943

ANAGOR
26.03.2008, 14:39
Колега нямаш си на представа за какво става въпрос в цкб за каква немърливост на служителите в централният им клон в София и тези на дондуков -имах една дебитна карта която ми изтече 2 годишната валидност на 1 декември 2007-тоест да ноември и е блокирана картата
отивам в клона дето си я получих-където ми я издадоха и от там ми казват че има 2 седмици срок за автоматично преиздаване отивам аз на 17 декември и си искам картата а те ме праштат в друг клон -а от другия в цетралния да се провери какво е станало с преиздаването отивам в централния и една намацана с грим -привлекателна служителка но иначе
държание на човек живял само сред нивите ми обяснявя че картата ми била готова но издадена в клон в Габрово където никога не съм ходил и повече нищо неможе да направи.Обадих се по телефона дето е на картата и операторката ми обясни че вероятно след празниците ще мога да си получа картата. Обаче аз никога няма да се прецакам повече с ЦКБ да се занимавам

Бате тия неща дето ги говориш са пълни фантасмагории. Незнам защо го правиш, проблема си е твой.
Специално картовите сметки на ЦКБ са най добрите в България. VISA Electron на ЦКБ е дадена като предпочитана то сайтове зе електронни разплащания.

slavikd
26.03.2008, 19:07
Moga da pohvalq SiBank i FIB.... a Raifaizen i DSK sa UGASSSS!!!

pirat
26.03.2008, 19:14

дай ни пример за некачествено обслужване.........иначе само хвърляш прах в очите

stdmv
26.03.2008, 21:32
Моля давайте примери. Иначе са празни приказки

дай ни пример за некачествено обслужване.........иначе само хвърляш прах в очите

ANAGOR
27.03.2008, 09:06
Ми аз мого да ви дам пример за Райфайзен. Мой приател имаше фирмена сметка там. Веднъж отиваме на кафе, а той отиде да си вземе извлечение от сметката. Дойде след един час като това, което каза ме потресе. Извлечение се правело само по искане на клиента и след това - ама вашта сметка в нашия клон ли е, ама от кога сте клиент та един час.
Става въпрос за клона в Перник. Ясно е, че не навсякъде е така, но все пак имиджа на една институция трябва да се поддържа на всякъде, а то Райфайзен трябва да го знаят още по добре.
Лично мое мнение е, че Райфайзен в България разчитат повече на имети си от колкото на доброто обслужване. Просто знам как се назначават служители там.

fantomas
27.03.2008, 20:57
Смело и отговорно мога да заява, че по -големи " мърлячи" от "Райфайзенбанк" няма , НЯМА И ДА ИМА !
ЗА 3/ ТРИ/ ГОДИНИ - 5 ГРУБИ ГРЕШКИ !
А най- голям майтап е как извършват "сторно" операция .
Имам всичко документи- черно/ бяло.
За тези люде избрали да работят с тази инстит.- МНОГО здрави нерви,
задължително да си проверяват сметките, ЗАЩОТО корпоративното
им банкиране е върха на падението-така де има специал. и в " ЦЕТРАЛАТА "

Dimcho
28.03.2008, 00:22
... Лично мое мнение е, че Райфайзен в България разчитат повече на имети си от колкото на доброто обслужване. Просто знам как се назначават служители там.

ANAGOR, повярвай ми, че в повечето БГ банки е така - имам много основания да го кажа, но няма как да ги споменавам тук.

marandi
28.03.2008, 02:22
Колеги,

баницата БГ като банково проникване е разпределена отдавна, 20% дял за тия, 15% за ония и т.н.

"Белята" е , че т.нар. проникване става доста бързо и самите банки, не успяват да подготвят кадрите си затова, въпреки, че постоянно се фукат с обученията си.

Всеки иска да вижда насреща си млади и приветливи хора / девойки / в банките и аз съм в това число също, но когато говорим за пари търсете професионалистите. Все още ги има, въпреки огромното текучество, което тече и по банките.

П.С. Аз лично съм крайно разочарован, понеже сме партньори с над 10 банки, които имат 97% пазарен дял за БГ. Разочарован от това, че провеждаме обучения, каним и представители на самите банки / на последното обучение бяха 3 банки от топ 5 / и техните лектори започват откровено да ни си "фукат": "Нашата банка така-нашата банка онака" - част от коя групировка, колко млрд активи, колко клона в страната, колко ПОС терминала и т.н. глупости безкрай ... мотото е колко сме ВЕЛИКИ. Добре, че се сменя презентацията с логото, че да разбере човек, че това е друга банка. Пълни кавали!!! Никой не ни попита или да пусне една анкета, какви са нашите впечатления от "ТЯХНАТА" банка, т.е. да ни поиска обратна информация понеже ние работим всеки ден с "ВЕЛИКИТЕ" банки.
Има един жаргон затова и той се казва: klarck

П.П.С. Има и свестни хора във всяка банка търсете тях,когато работите с тях не сте разбрали, че сте имали "работа" с банка Х, може и само по телефон! :)
Всичко опира до хората!!

Успех на всички!!

riftwar
28.03.2008, 09:15
Нито една българска банка не ни обслужва на ниво. Няма значение към коя си, винаги ти режат главата с комисионните. По нищо не личи, че е "твоята" банка - просто всички са еднакви. Отлични впечатления имам от всички банки и местни банчици дето никой не ги е чувал ..... ама в щатите. e.g. BB&T, Riggs, Providence ...

ANAGOR
28.03.2008, 09:41
П.П.С. Има и свестни хора във всяка банка търсете тях,когато работите с тях не сте разбрали, че сте имали "работа" с банка Х, може и само по телефон! :)

Всичко опира до хората!!

Успех на всички!!

100% Вярно. Аз съм един от тях - :) или поне се старая, което според мен е по важното.

Иначе целия пост е 1:1. Мога да добавя малко причини за цялата тази ситуация, ама много ще задълбаеме, а и те са както в повечето сфери в България познати ни до болка.

Живи и здрави!

skip
28.03.2008, 10:14
ПИБ е №1 от банките с които имам отношения в обслужването и като физическо и като юридическо лице!!!

ОББ - са най трудни за работа и най неприятни не зависимо в кой град работиш с тях, особено отделите обслужващи физическите лица!!!!!

БУЛБАНК - касите на са супер неорганизирани и неконфиденциални особено що се отнася до теглене на големи суми в кеш - всички в банката разбират какво се случва!!!!