PDA

View Full Version : Земеделска земя в Добруджа!

SAfin13
02.12.2004, 15:42
Аз съм от югозападна България. Тук цената на декар земедлска земя ( от 4 до 8 категория) върви над 1000 лева за декар. В района на Добрич, земеделската земя ( от 2 до 4 категория) върви около 300 лева за декар. При положение, че почти цялата земя се обработва в Добруджа, т.е. все носи някакъв доход, какво е вашето обяснение за високата цена по нашия край, при положение, че по- голяма част не се обработва и пустее, т.е. не носи никакъв текущ доход. Да не говорим, че и качеството на земята е много по- високо в Добруджа. Какво смятате- земята по нашия край ли ще пада или тази в житницата на България ще се вдига. Ясно е, че вероятно процесите ще вървят и в двете посоки, но къде скоростта ще е по- голяма?

petrov
02.12.2004, 16:00
za zalost zitnicata na Bg e edin ot naj-bednite rajoni v Bg. A za da pe4elish ot zyrnoproizvodstvo ti trqbvat hilqdi dekari....A i pe4albata ne e sigurna, ako se slu4i sushava godina rekoltata izgarq po poleto i si vytre. To tam zemqta za drugo ne moze i da se polza, nito ima nqkvi vazni pytishta minavashti ottam, nito kurorti s izkli4enie na zemite do Bal4ik i Albena. Az samiq sym ot tozi kraj, Dobrudza i ti kazvam preki nabliudeniq.

Императорът
02.12.2004, 20:17
Човече, това дето казваш изненадва ме!!! Къде точно 1000 лева е на декар? Дай по-точно регионът, та да ти кажа вероятна причина.

MMM
02.12.2004, 20:43
аз съм североизточна България и мога да ти кажа, че ценат на земята тук далеч още не е 300 лева

MMM
02.12.2004, 20:44
а пък за 1000 лв./дка - такава цена на земеделска земя в България още няма...

MMM
02.12.2004, 20:44
...и скоро няма да има...

SAfin13
03.12.2004, 09:41
Аз съм от Кюстендил. Тук може да се намери земя годна за обработване на цена около 1000-15000 лева. В най- добрия случай. Ако някой ви каже, че не е вярно, значи ви лъже. Все пак от две години се опитвам да събера поне 50 декара за овощна градина. И земята не е хубава, щом я изолзват за подобни култури. Земята в Добружда е доска по- качествена, и обяснението на специалистите е че не се садят овощни дървета, защото е жестото да се съсипва такава земя. Относно цените в североизточна България, и по- конкретно района между Добрич и Балчик ( не близо до морето и до пътища), предлагане няма, което води и до цени над 350 лева. Не го отричайте, защото от съм на този пазар и от 6 месеца купувам. Ако ми предложите по- ниска цена- купувам веднага. За района на Генерал Тошево, Каварна и на север, където земния пласт е плитък и отдолу има скали, които играят ролята акумулиращи печки и изсушават всичко- то да, може да има и по- ниски цени.

Императорът
03.12.2004, 09:48
Виж ти... и аз да си понапазарувам земица мисля... знаеш ли нещо за цените в районите на Гоце Делчевско или Девинско примерно?

кокоров
03.12.2004, 10:22
Много е просто - долу няма много използваема земя и затова е скъпа,горе има колкото щеш
и затова е по-евтина...

кокоров
03.12.2004, 10:23
е,като дойдат хиените отвън ще стане тя....

petrov
03.12.2004, 11:15
e kokorov se seti - razbira se 4e v Dobrudza zemq kolkoto 6tesh. Zatova e i evtina. Moq dqdo navremeto predi kolektovizaciqta e imal 40 dekara i e bil beden! Horata togava sa vladeli obiknoveno nad 100 dekara.

земеделец
03.12.2004, 11:56
Мога да ти предложа 200 декара хубава обработваема земя в района на Карнобат на 350 лв. за декар

SAfin13
03.12.2004, 15:30
Дай ми повече информация. Къде точно се намира, коя категория е?
Благодаря.

Лари
03.12.2004, 16:12
Някой да знае как върви земеделската замя в Северозападна България - Лом, Видин, Монтана?

Vesso
04.12.2004, 12:27
Търся да закупя земеделска земя в приморска Добруджа - общини Балчик, Каварна, Шабла и Генерал Тошево, 200-300 дка, може и да е раздробен на 2 - 3 дяла, които обаче да се намират в едно землище или в две съседни. Категорията на земята да не е по ниска от четвърта. Цена до 280 - 350 лв. дка в зависимост от качеството и местоположението на земята.

Императорът
04.12.2004, 13:22
И аз повтарям въпросът на Лари. Плюс евентуална информация за Югозападна

Случайнопрочел твоя пост
04.12.2004, 16:46
А бе Весо, ти за такива балъци ли вземаш четящите този сайт?
Би трябвало да си рабрал, че тук пишат хора от бизнеса, които са наясно със ситуацията с пазара на земя.
Като влезем в EU цените на земята ще се вдигнат драстично /десетки пъти и повече/ и хората тогава ще продават земята си на реална цена и такива тарикатчета като теб ще угаснат.
Без уважение

Vesso
04.12.2004, 19:05
1. Реалната цена я определя пазара - върви и прочети някоя книжка, момченце. Факт е, че сега земята се търгува на тези цени, които посочих. Няма нищо лошо в едно предложение, ако искаш го приемаш, ако искаш не...
2. За какви десетки пъти ми говориш, имаш ли представа какви са цените в новоприетите членове да кажем
3. Говориш за делови хора - явно не си сред тях, защото ако беше виждал такива щеше да си се научил да спазваш добрия тон когато общуваш с непознати

Копача
04.12.2004, 19:46
Колко струва земеделската земя в Унгария , Чехия.. ?

мата
04.12.2004, 21:46
вярно е че много хора, включително и аз, се надяват земята да поскъпне в пъти
от около три месеца се занимавам със причините за поскъпването на земята в новоприсъединилите се страни и накратко:
1. поскъпването се дължи на очакваните големи субсидии за земеделието
2. поскъпването и там не е в пъти
3. България не е договорила толкова добри условия като новоприсъединените и ужасно по-лоши от тези на старите страни членки
Изводите са:
1. субсидиите в българия ще се в максимално добрия случай под 12 лева на декар за година като има изискване земята да е обработвана. Това означава поне два пъти в годината разходи за оран т.е. минимум 8 лева разходи.
2. субсидиите получава този, който обработва земята, а не който я притежава
3. поскъпването би могло да е в пъти само ако сте купили земя преди повече от година за 50-60 лева
4. цена от 250-300 лева на декар е абсолютно неоправдана защото не може да донесе доход сравним дори с доход от банков депозит
5. квотите договорени от Дикме и Кунева за България са много ниски и въпреки това плащанията са 25% от тези в ЕС (примерно 1,5 ст на литър мляко и то само за мляко годно за износ в ЕС) което прави безсмислено и борбата за покупка на квоти през земя

Ами това е
за повече на имайла

Vesso
04.12.2004, 22:47
Съгласен съм "мата". Възможно е земята да поскъпне, но не в "десетки пъти", както си мисли случайно попадналия (и той не знае на кое място), а поради чисто свръхпозитивни психологически нагласи. С приемането в ЕС няма да потече мед и мляко в земеделието така , че е твърде вероятно впоследствие ценатата да претърпи корекция. От тази гледна точка покупка на земя над 400 - 450 лв./дка не е оправдана за момента освен ако не се купува с чисто спекулативни мотиви

wow
04.12.2004, 23:12
Абе зачетох се какво пишете тука и не ви ли се струва че земята трябва да поскъпне независимо дали ще влезем в ЕС или не, по простата причина че в момента е смешно ниска т.е. нереална и т.н. А след ЕС трябва да поскъпне само от факта че вече копуваш земя във ЕС а не в някаква измислена страна която не се знае утре какво ще направи или реши.

земевладелец
06.12.2004, 01:01
потвърждавам написаното от мата
един ресурс, в случая земеделска земя, ще струва толкова колкото носи като печалба от използването си
земята в България в никакъв случай не носи доход който да оправдава цени от порядъка на 300-400 лева освен ако не се сади маково семе
единствено цени между 80 и 200 лева в зависимост от района и традиционните култури и пазари са оправдани
ще съм благодарен на мата да обясни откъде има тази цифра от 12 лева на декар защото е важно а и звучи доста малко предвид сладките приказки след подписването на глава земеделие

Bateto
06.12.2004, 02:38
Земевладелец, ти само едно не взимаш в предвид, че след 5-6 години само субсидиите от ЕС ще са повече от 200-300 лева на декар!

неразбрал
06.12.2004, 06:06
Не знам за какви цени става дума тук, но в "Позвънете" гледам че никой не дава земеделска земя на цени по 200-300-500лв. Интересувам се от земя във Варненско - Горни Чифлик, Цонево, Гроздьово. Търся ориентир за цена, както и някой да ми обясни отткъде се получава тази огромна разлика в цените. Предварителни благодарности.

val52
06.12.2004, 07:40
Преди месец разговарях с един горски тои ми обясни 4е от един декар засаден с акация или топола прираста на дървесна маса е около 2 тона от декар за година . Направете сметка при цена на дърва за огрев 90 лв. за тон дали еизгодно да притежавате земя дори като гора,където разходите са минимални.

мата
06.12.2004, 10:32
батето, 12 лева на декар ще е субсидията на декат след 2007 и то не за всички земевладелци а само на онези които имат необходимата регистрация в т.нар система ИСАК. А максималната площ която подлежи на субсидии е 2,6 млн хектара
Сумите които споменаваш говорят че хал хабер си нямаш от глава земеделие на м-р Дикме

niakoi12
07.12.2004, 19:47
знаеш ли колко години ще минат докато станат за сеч тези дървета и след това не можеш да ги сечеш. Само тези които горският ти каже Преди година имаш възможност да купя 8 декъра гора на главен път на 6км от албена по 300лв за декър

niakoi12
07.12.2004, 20:10
Мата много ми хареса изложението ти по долу .В момента хората са толкова обезумели да ппродават на чужденци че не правят разлика между земя в реголация и земеделска без перспективи да влезе в реголация продават земеделска земя на 3 или 5Е за квадрат луда работа.Какво ще кажеш за земеделска 8 категория 9 декъра на 8 км от Албена на 300м от главен път на около 700лв декъра заслужава ли си според теб.

неразбрал
07.12.2004, 21:24
niakoi12:

Kakvo shte ja pravish tazi zemja?? ako shte ja obrabotvash - kolko se izkarva ot dekar? Ako shte ja davash pod arenda - kolko naem se vzima ot dekar? Ako shte ja chakash da poskapne - kakvi prichini bi nameril za po-natatashno poskapvane na zemedelskata zemja?
Kato si otgovorish na tezi vaprosi - shta si otgovorish i na parvija vapros dali 700lv na dekar sa dobra cena.

Izobshto az bih prizoval ako njakoi ima danni za razlichni raioni na stranata - da gi kaze - za ceni na naem na zemja i podobni...

никой
08.12.2004, 04:37
аз купувам зем земи в североизточна България
в момента цената за 3 категория е около 120-150 лева декар
в Добруджа в района на Добрич - Балчик - Сенокос,Безводица,Дропла,П беда цената е около 220-300 лева декар
рентите са следните
в Добруджа тази година 14-30 лева
в североизточна България при добър арендатор - 12 лева

развитието на пазара на земя зависи от следното
как ще се движат рентите в страната и какви ще са доходите в другите сектори на икономиката-алтернативни вложения на пари
като цяло печалбите в икономиката спадат поради засилването на конкуренцията във всички сектори
в момента доходността се от рента се движи от 7 до 10%
очаквам да спадне до 4-5% годишно
субсидиите ще изиграят своята роля при повишаване на рентата
конкуренцията между арендаторите се засилва през последната година
желаещите да обработват земя стават все повече
големи фирми с ресурси навлизат в този бизнес
всеки се старае да даде добра рента,защото след направените много вложения в техника и технологии остава да остане без земя,т.е. всеки иска да се разшири
допълнително ще има твърда цена за пшеница отговаряща на определени изисквания - не много ниски,за която цената ще быде 101 евро тон
това е добра цена и доходите на арендатора неминуемо ще се повишат
така,че покачването на рентата от 12 до 15 лева ще се наблюдава през следващите 2-5 години
това ще доведе до цени от 300-350 лева декар
в Добруджа ниските ренти също ще се повишат до 15-17 лева
а високите не очаквм да се повишат много
така,че цените в Добруджа ще достигнат максимум до 500 лева
това е моето виждане по въпроса
можете да ме оборите някъде,но аз действам и разчитам на тази теория
мога да ви кажа,че предлагането е много свито в момента

неразбрал
08.12.2004, 06:59
Никой:

Благодарности за изчерпателния постинг. Дай един съвет: как купуваш земя, т.е. как я търсиш - едва ли обикаляш от село на село като амбулантен търговец. Чрез агенция ли, с познати и роднини ли, как?

Аз също се съобразявам с цени на рента, доходи от добив, и за мен тези цени които са в "Позвънете" са безумни.

Благодарности и успех

мата
08.12.2004, 10:16
Изчисленията ти са доста сполучливи и бих казал почти реални
Субсидията за която споменаваш (и за която аз говоря) от 12 лева на декар ще се отпуска от 2007 и реално ще бъде преведена по сметките на одобрените бенефициенти най-рано в началото на декември 2007 година.
Дотогава ще са минали пълни 3 години. В такъв случай се питам как оценяваш доход от 200% (от 100 на 300 лева декар) в актив, който е доста неликвиден и който изисква разходи по поддръжка по-високи от разходите по парцели, къщи и апартаменти? В сравнение с тях капиталовата печалба от земеделска земя вероятно ще е по-добра но дали ще е по-добра от инвестиция в по-ликвиден и евтин за придобиване актив като акции от публичните дружества.
Освен това пшеницата за която говориш (с цена от 101 евро)... може и да не се случи никога да видиш такава цена - има доста тежки изисквания за качество, сортове и начин на отглеждане за да може да се класираш за такава цена защото това е интервенционна цена!!!! И освен това реформата в САР води към по-ниски цени, включително и за интервенцията! По интересно е ако отглеждаш твърда пшеница но квотата е много ниска и все още не е решено дали да се отпуска субсидия за нея. Факт е че през тази година пазараната цена на пшеницата се движеше плътно до интервенционната и беше около 105 евро. Това означава че с намаляването на интервенционната цена ще намалява и пазараната.

Интересно ми е колко са ти разходите по придобиването на земята - телефони, транспорт, разходи по сделката?

Както и да е - 300 лева мисля че е оптималната цена, но само за парцелите включени в ИСАК с необходимите за това документи.

никой
08.12.2004, 13:21
работя на подходящо място с много контакти
това ми помага при търсенето на земя
но е много трудно
използвам агенции,познати,медии
дават ми номера на масива и парцела,отивам на место да видя какво представлява нивата и така я купувам
цена от 101 евро си я смятам за около 30-40% от добивите,което не е малко,но постижимо
качеството наистина трябва да е високо,но и в момента се произвежда такова зърно
достатъчно е да се събере от пазара 500 000 тона и цените да се вдигнат на всичко останало
сега у нас зърнопроизводството е поставено при конкуренция на външните производители и все пак нашите земеделци успяват да се справят
така,че всеки лев повече е печалба
все пак имам предвид,че и разходите за производство през следващите години ще се повишат
инвестицията в акции може и да е по-доходна,но не мога да вложа всичките си ресурси в скъпи акции и да чакам да се покачат
разходите ми при търсенето на земя са почти 0
само комисионната за посредника,но цените от 120-150 лв включват това
отделно по прехвърлянето около 3 лева на декар с данъчната оценка
не забравяйте,че земята е особен вид ресурс - ограничен като площи и при добро стопанисване не се амортизира

друг фактор,който никой до момента не коментира: нарастването на търсенето на пшеница в световен мащаб през следващите примерно 20 години
и ще може ли капацитетите за производство на зърно да задоволят търсенето след 20 год

niakoi12
08.12.2004, 20:38
към никой - съгласен съм с теб че земята е ограничен ресурс който ще се изкупи и сега предлагането на около 200лв е малко.Според мен може да се очаква капитализация от 300 -400% през2007- 2008год при сегашна стойност 200лв.В момента Булагро изкопуват земя в Орешак Осеново Климентово и Кичево а там знаете кои са.Очаквам те да направят едно окропняване след което почти няма да има предлагане на по голям парцел от 100дк .Рано или късно и при нас печалбите в бизнеса ще отидат на 10 -15 % поради голямата конкуренция във всички свери и тогава доста хора ще погледнат към земеделието като към алтернативна или допълваща възможност за инвестиране.Никой ,как процедираш ти ако купиш земя с 5 год договор към кооперация може ли договора да се развали

мата
09.12.2004, 00:48
някой 12, много е важно какъв е договора
за аренда или под наем
по вероятно е да е аренда и тогава ти трябва година предизвестие за да развалиш като годината започва на 1 окт

никой
09.12.2004, 05:37
досега съм нямал проблеми с развалянето на договори
и не съм чул някой да е имал такива
все пак аз не бих развалил договор ако си получавам редовно рентата

никой
13.12.2004, 04:27
има ли желаещи да закупуват земя в Добруджа
целта ми е да я отдаваме заедно под аренда и да искаме по-добри условия от арендаторите
знам,че това може да стане ако притежаваме заедно около 300-500 декара поне

неразбрал
13.12.2004, 06:08
никой,
малко ме учудва предложението ти - нима предлагаш сътрудничество на непознати хора по форумите? Аз лично се интересувам от земя, но ... понякога приятели не могат да се разберат, камо ли непознати... или имаш някакво по-сериозно и обмислено предложение?

SAfin13
13.12.2004, 09:02
Аз вече започнах да купувам. Но реших да я работя сам. След като поразпитах, разбрах че най- лесно се отглежда люцерна. Вече съм я насадил. Ако решиш нещо да правим, пиши! Аз купувам в един от най- добрите райони- землището на с. Змеево- до института. Бъди здрав!

никой
13.12.2004, 11:47
аз също в момента имам люцерна на 2 години
пиши ми на адрес ivanov_consulting@abv.bg

niakoi12
13.12.2004, 18:00
аз съм разлепил че купувам на 130 в добруджата в 3 села и до сега много слабо.Дайте малко инфо за
люцерната .Един мой познат ми каза че гледа магданос -само че там има много работа и е голяма играчка а и трябва вода.Каза ми че прави от декър 2500 ама пласмента е труден.Кажете за балите има ли пазар.Бих желал да обменяме идеи за такива култури без много грижи.

никой
13.12.2004, 19:28
пиши ми на адреса

неразбрал
14.12.2004, 04:52
Момчета, имате ли мерак да споделите "реколтата" от декар - интересно би било да напишете колко струва да се посее и отгледа един декар от царевица / жито / други - и за колко после може да се продаде на едро. Защото аз тука правя едни сметки, но за съжаление нещо е получавам задоволителни резултати. Разбира се - няма нужда да слагате цената на земеделската техника - освен ако не се взема под наем.
Реалистично ли е да се ползва добив 1 тон царевица от декар или 350кг жито от декар когато се правят някои сметки? Бихте ли споделили?

никой
14.12.2004, 07:13
довечера след работа ще напиша моите виждания по въпроса
реалистично е да се получи 1000 кг царавица от декар,но в някой години ще трябва напояване
ако е като тази,не но ще трябва сушене
в Добружда добивите от пшеница при средна година се движат от 400 до 600 кг от декар
като доходи пшеницата е най-стабилна

Императорът
14.12.2004, 09:31
А така, правете царевица и жито, докато ние си играем с некви акции и седим пред компютрите - от вас ще има по-голяма полза!!!!
Не мислете че ви се подигравам, уважавам ви за това, аз пък примерно имам намерение да се занимавам с лозарство и винарство в най-южните райони на БГ някой ден.

NIKOQ
14.12.2004, 09:38
AZ SQSTO ISKAM DA ZAKUPQ ZEMQ. DAI KOORDINATI DA SE RAZBEREM

Императорът
14.12.2004, 09:40
Аз ли? Или те ли? Както и да е - моят адрес е в темата на Мила, а и всеки имейл можеш да го свалиш директно от изказването на въпросния форумджия...

Hristo.
14.12.2004, 09:59
Za 1000 kg/dka corn ti triabvat: 25 kg N (azot)=75 kg amonieva selitra + okolo 230 do 360 kubika voda + obrabotki v zavisimost ot agrotehnologiata okolo 20 lv (v litri nafta bez amortizacii zaplati idr. )+ semena ot 5 do 10 lv . V momenta cenata e okolo 150 lv/t .

Zlatna Ribka
14.12.2004, 17:29
Pich, za kvo ti e taia zemia, trudno se namirat gilemi partseli s dobra kategoria na zemiata, vse pak ima.

Купувач
16.12.2004, 23:18
Не ми е ясно всички с връзки и познанства и табели по площадите ли купуват земя? Няма ли някой специализиран сайт или вестник (било и по региони)? Изобщо ако реша да търся земя (обещавам да не подбивам/вдигам цените) как трябва да процедирам?

Императорът
17.12.2004, 00:22
Да, бе... ако някой знае къде човекът може да се свърже с евентуални продавачи...
Мале-мале, колегите, един тип подсети ме за супервъзможност - да си купи човек подходящ терен в... Куба!!! За няколко хилядарки зелени пари можеш да си купиш къща с градина на морският бряг. А Кастро като умре най-накрая и Куба приключи с комунизмът, нали се сещате американците колко ще се ръсят за подобни райски парцелчета?

Странджата
17.12.2004, 01:25
Императореееее, пак си назад бе човече
Има едни неща за Куба дето явно не ги знаеш ама то само това ли не знаеш...
по-добре ходи ги изпии тия няколко хилядарки че да не са зян
поне тук ще ги похарчищ и някой по-умен ще знае какво да ги направи

Императорът
17.12.2004, 09:40
Аре, кажи ги ти като ги знаеш. Ти като шопът "Не знам как е, ама и така не е!"

Zlatna Ribka
17.12.2004, 10:34
Pichove, ako iskate zemiq - zemedelska v Dobrudja ili parceli s/bez kashtichka to obadete mi se. Moze i do moreto da vi nameria ako imate kinti i to na prilichni tseni, bati vi milev velchev se e metnal da stroi kurortni selishta okolo albensko. Shte vi sadeistvam sreshto skromen comission, mezdu drugoto ELANA masovo hvarliat pari za zemedelska zemia.

Странджата
17.12.2004, 11:31
само лудите спекуланти купуват просто
щото кубинците не са маймуни с банани и са чували за реституция
освен това над 4 мил мигранти само чакат кастро да опъне петалата че да се върнат с доларчета от флорида и да си вземат обратно бащинията
а ти си ... тинейджър с 5 бона отгоре и си мислиш че света се върти около ... ти
затова те съветвам малко да се ограничиш с форума и псевдонимите си за да не се излагаш
ама като ти гледам позициите скоро сам ще замлъкнеш
освен ако не намериш начин да виеш във форума

NikolayBG
12.12.2005, 18:08
аз съм североизточна България и мога да ти кажа, че ценат на земята тук далеч още не е 300 лева

е как да не е , я виж за какви цени става дума в офертите тук :

www.bgnivi.com

cvetelinabg
03.02.2011, 09:34
Здравейте. Търся под наем голям масив или няколко парцела в един район, на който да отглеждам люцерна. Без значение в коя част на България е. Важното да е наистина голям масив. Ако някой може да помогне, моля пишете ми на: cvetelinabg@abv.bg или тел: 0889846946

playmen
03.02.2011, 09:58
Здравейте. Търся под наем голям масив или няколко парцела в един район, на който да отглеждам люцерна. Без значение в коя част на България е. Важното да е наистина голям масив. Ако някой може да помогне, моля пишете ми на: cvetelinabg@abv.bg или тел: 0889846946

3 съседни парцела по 50дка 3-та категория обработваеми площи в Каварненското землище
Предложи цена ,ако искаш да стане сделка

SEBULBA
03.02.2011, 10:12
3 съседни парцела по 50дка 3-та категория обработваеми площи в Каварненското землище
Предложи цена ,ако искаш да стане сделка

700 лв. ?

mario22
03.02.2011, 11:31
Не си губете времето тук, има достатъчно информация по Вашия въпрос в специализираната преса и няколко сайта специализирали изцяло върху сделките със земеделски земи, арендни и наемни отношения и пр.и пр. Аз Ви препоръчвам напр. сайта www.zemi.bg , има доволно количество информация, а и агенции, които ще Ви помогнат да си изберете нещо подходящо....., но наемането на голям масив ( напр. м/у 100 и 200 или повече дка) земя за работа си е мъчно начинание....подгответе се за доста разтакаване и празни обещания, което си е нормално за БГ ситуация