PDA

View Full Version : Въпрос към тези които се върнаха в България..

The Student
30.01.2005, 05:42
Има ли сред вас хора които са учили в чужбина ( Финанси или близка специалност ) и са се завърнали в България. Бих искал да чуя мнения, препоръки...как се чувствате? Съжалявате ли? Доволни ли сте...какво намерихте в България? Какви препоръки бихте дали на някой който минава по вашият път и би искал да се върне обратно? Ако трябва да вземете решението отново, как би протекал живота ви? Оцениха ли знанията ви? Къде намерихте работа и какво е ориентировъчното възнаграждение? Надявам се на коректни отговори.

Благодаря на всички !

Аз завършвам Financial Engineering в САЩ и ще търся работа в тази сфера.

Пощенец
30.01.2005, 08:55
Ако се върнеш значи си пълен мазохист!
Не знам дали си работил в БГ и опитвал ли си да правиш кариера тук, но послучай съвета ми - стой си там.

bamze1
30.01.2005, 09:37
Един съвет - не обръщай внимание на такива като Пощенец, които явно са комплексирани хора не успели в живота.
В България има достатъчно добри и отлично платени позиции в големи корпорации, но няма да те лъжа че никак не е лесно да ги получиш, тъй като определено възможностите не са толкова много както например в САЩ. Но ако имаш желание да живееш в България, може би си струва да опиташ

Negramoten
30.01.2005, 10:22
"Никой не е станал пророк в собствената си държава." Тези "достатъчно добри и отлично платени позиции в големи корпорации" обикновенно се взимат от сина на някой си. Така че ако нямаш нужните връзки, дори и да те назначат някъде, шеф ще ти е най-големия връзкар, който освен, че ще ти попречи да се издигнеш, ще си избива комплексите върху теб. Незнам от колко време не си се връщал, но след престоя ти в USA, тук толкова много на пръв поглед дребни неща ще те дразнят, че не си заслужава да се връщаш с идеята за кариера.
Семейството вече е друга причина, която няма да коментирам. Само ще кажа, че колкото и да им е мъчно за теб, дълбоко в душите си ще се радват, че не си тук, а на по-добро място.

Martingale
30.01.2005, 11:24
Az se chustvam dobre sled kato se vurnah. Tuk susto ima vuzmojnosti. Loshoto e, che habish nervi za nai-elementarni nesta, za glupavi nesta. Losho e susto, che kato si si vdignal nivoto navun tuk nemojesh da namerish sumishlenici, s koito da govorish na edin ezik.

Върнал се
30.01.2005, 12:42
Студент, ако решиш да се върнеш в Бг трябва да решиш следните дилеми пред себе си:

- Ще поемеш ли да изкарваш една номинално по ниска начална заплата? (ако си късметлия обаче покупателната и стойност ще бъде близка до западната)
- В Бг в момента има много възможности да се издинеш бързо, докато на запад за това трябва десетилетия
- В Бг още поне 10 години инфраструктурата и удобството на живот ще са по лоши от тези на запад, но след 10 години ти ще си в Елита на БГ, докато на запад най-много да си един среден чиновник.

Всеки решава сам за себе си! Аз се върнах и за сега не съжелявам за решението си!

Oshte edin student
30.01.2005, 13:22
Horaaaa, v BG sega e raiat na prozorliwia predpriema4! Az shte se wurna, shte seee wurnaaaa ...:)Da ne govorim, che kato se integrirame w EU, razlikata dali si Top Manager v Germania ili v BG na edna i sushta firma otkum pokupatelna sposobnost shte e minimalna. Razlikata shte doide ot tova, kude i s kakava skorost shte mojesh da rastej, kakvi business dela she mojesh da dwijish w "swobodnoto si wreme" i kolko swobodno wreme shte imash i s kogo shte go prekarwash...Razli4iiata tuk shte se w polzwa na BULGARIA! Za tezi, koito oshte se kolebaiat preporu4wam da si zadadat wuprosa. "Kakuw cwiat biaha katerushkite w detskata gradina?" :))

koi mu puka
30.01.2005, 14:00
(az oste ne sum se vurnal, taka che ne vzemai tvurde naseriozno mnenieto mi) Kum student: Mislia che ste ti e trudno da namerish tova koeto ochakvash v oblasta na Fin. Engineering. Edva li pozicia na Risk Manager ili Junior Trader ili Junior Quant ste budat v ramkite na tova koeto moje bi ochakvash. Edin fakt: na Bul. Stock Exchange ne se turguvat derivative securities i edva li skoro ste ima promiana, no razbira se tova ne oznachava che takava turgovia niama na mejdunarodnite pazari na koito mnogo posrednitzi imat smetki i rabotiat s klienti. Spored men ako gornite tri pozicii te interesuvat i niamash opit to edva li ste nauchish nesto mnogo praktichesko v BG. Moje bi ima mnogo malko hora v BG koito sa zavurshili Fin. Eng. i ste ti e lesno da si namerish rabota, no edva li ste ti e lesno da nauchish prakticheskite nesta poneje edva li ima mnogo hora s experience vtazi oblast. Spored men tova e edin preblem, no zavisi kakvo iskash da pravish... , no moje i da gresha kato si mislia che e problem.

Пощенец
30.01.2005, 14:08
Пак повтарям - ако ти се занимава с простаци - ела. Тук, поне това можеш да правиш по цял ден и на всяка крачка:)
Аз съм успял тук (бамзе1, мило дете:) ) и въпреки това не съм доволен - прекалено много простащина, прекалено малко хора, които поне от две-три поколения да са висшисти.

Императорът
30.01.2005, 14:21
Връщай се, момче, мани го пощальонът Печкин. След две години ще си европеец, а щатите затъват все повече и повече.

Martingale
30.01.2005, 14:23
statite taka sa zatunali, che imat po-goliam rastej ot stara evropa. Ti ne gledai USD/EUR.

Varnenec
30.01.2005, 14:43
Martingale. Ako drugi darzhavi (kato Kitai naprimer) "podarqvat" Bulgaria milliardi dollari kakto pravqt na statite, togava i Bulgaria shte ima silen rastesh. Za vsi4ki shte ima rabota, vsi4ki stavame bogati. Kakvo e po-hubavo ot drugi darzhavi da ti dadat pari, i ti samo da gi har4ish?
Drugite darzhavi 4ak sega usetiha tova neshto i ve4e ne iskat da davat. Zagubqt doverie, prodavat dollari. I shte prodalzhat da prodavat. Dokogato dolara shte bude tolkova evtino, 4e amerikancite ne mozhe da si pozvolqvat 4usda stoka (i neft) - krai na American Dream. Statite pred falliet.

Varnenec
30.01.2005, 15:12
Po temata:
Tuk shte se w polzva na BULGARIA! Navan mozhe da e po-lesno za sega. No Bulgaria ima nuzhda na hora s obrazovanie. Tuk s dober mentalitet mozhe da stignesh kadeto iskash. Bulgaria ima nuzhda ot inovatori, koito se bili vremeno v drugi strani, da nosqt nai-hubavite idei ot tam i da pomogat da raste ikonomikata tuk.
Za tezi obrazovani inovatori miastoto e v bulgaria. Te posle mozhe da kazhat s gordost "nie upravihme bulgaria!"

Drugite vinagi shte budet tezi koito tarsiha zlatoto v 4usbina i nikoi shte se radva na teb.

Kakvo e po-hubavo da si v EB na edno predpriatie i imash vazmozhnost da granish stotitsi bulgari. Koito se dovolni i gordi da rabotqt za teb. Vmesto da strahuvash v sreden kader v statite ili zapadna evropa postojano za positia si?

Ela vsi4ki !

koi mu puka
30.01.2005, 15:39
eho, suglasen sum s prednoto mnenie no mislia che ste sum oste po-suglasen ako horata koito se vrushtat se vrustat kakto sus obrazovanie taka i sus opit, poneje knigite chovek moje da gi prochete i v BG. Kakvo misliat ostanalite?

pe4en
30.01.2005, 15:42
otgovora e iasen - NE se vrushtaite. zasega pone.
Bulgaria se opitva da pravi purvi stup4ici, no kakto Pravilno kaza niakoi po-nadolu Prosta6tinata, vruzkarstvoto,
puk i mrusotiata - i po ulicite, i v du6ite na horata, i osoben ov delata im e nalice.
nai-tupoto e 4e da se vurne6 sega ozna4ava da sluguva6 na banditi ili na korumpirani biv6i politici - za6toto tova sa horata v bg s pari i pozicii - koito i da e 6te e purvona4alno POD tiah.

Императорът
30.01.2005, 15:44
Вярно, още не сме излезли от периодът на първоначално натрупване на капиталът... Но добрите инвеститори знаят, че тъкмо в този период се завоюват позиции и се правят силни инвестиции!!!

VNM
30.01.2005, 16:55
Абе връщай , се не се връщай. Ами ние? Сигурни ли сме че го искаме да се връща. Ето Никито , Миленчо, Симеон като се върнаха...? Само борсата живна всичко друго е назад. А и аз като съм му чел на The Student някои коментари май по-добре ( за всички ) да си стои надалече. Тук все ще се намерят интелигентми хора и в бъдеще.

La Costa
30.01.2005, 17:57
A borsata ne zhivna li zashtoto zhivna vsi4ko ostanalo?

The Student
30.01.2005, 19:08
Благодаря на всички !

Аз за първи път пиша в този форум и затова всяка прилика с други лица е неуместна. Дилемата дали да се върне човек определено не се базира на това само колко пари ще правиш тук или там. Според мен трябва да се вземат под внимание всички фактори включително социалното и културното ниво. Мисля че интелигетни хора има навсякъде и няма пречина човек да не бъде оценен след като определено допринася нещо за просперитета на една фирма. Но това съм аз...за другите не знам. Колкото дали съм работил в индустрията - не не съм, нито в България, нито в САЩ ( освен разни малки стажове ). Затова се обърнах към тези които се върнаха и поисках да ми направят мост на сравнение.

Имам още няколко въпроса:
1. Някой знае ли нещо за PriceWaterhouse в България ? Знам че имат офиси в София и Варна...Всяка информация за тях ще ми е полезна.

2. Има ли тук хора които се занимават с Portfolio Management ( главно с чужди борси ).

3. Колко трудно е да се направи инвестиционен фонд и да се работи с Български клиенти. Фонд който ще се базира на маркетите от Източна Европа и Русия.

Благодаря отново

Ikonom
30.01.2005, 19:16
Student, v Bqlgarija ima otlichni perspektivi, ako se vqrnesh, no nito edna ot tjah ne e v oblastta na financial engineering. Ako ti se zanimava s tova, idi v New York, London, Chicago, Tokyo, Frankfurt ili tam njkqde.. V koj universitet uchish?

V BG posrednicite pravjat porfolio management, a v PWC imat corporate finance. Povjarvaj mi, i dvete neshta sa delech ot obrazovanieto ti.

Brain
30.01.2005, 19:34
Има ли действително такива, който са се върнали трайно в България? И ако има как виждате вие нещата и възможностите, не само в сферата на финансите, а в по-общ план. Както в икономическо, така и в културно отношение.

The Student
30.01.2005, 19:38
Ikonom - в България кои са най-развитите области в сферата на финансите ? Според теб къде има бъдеще.

nerven
30.01.2005, 19:44
Cesar go e kazal *po dobre parvi na selo otkolkoto vtori v Rim*
seki sam si reshava!

Martingale
30.01.2005, 20:06
Potvurjdavam dumite na ikonom.

gorko
30.01.2005, 20:33
не се занимавам с финанси точно, но в която и да е област да се занимаваш е така. няма правила. в бълагария всичко е само пожелания.

koi mu puka
30.01.2005, 20:49
Spored men sus sigurnost osnovno v BG e razvita Corporate Finance, a Investment Finance v po-malka stepen: imam predvid che produkti kato swaps, inflation linked bonds, interest derivatives vse oste sa malko trudni za razbirane ot masovite investitori i edva li bi mogul da obiasnish dori i na shefa si za kakvo mogat da posluzhat tezi instrumenti v optimizatziata na daden portfeil... Taka che ako obichash schetovodstvo, fundamentalen analiz to raiat e v Bulgaria. Ako se interesuvash ot risk management, trading(flow, propriety) i portfolio optimization moje bi raiat e niakude drugade.
Inache ima firmi kato PWC, KPMG ... ama te se zanimavat osnovno sus audit and tax consulting.

VNM
30.01.2005, 20:51
The Student - sorry . Мислех че е възможно ти да си "student" от някои други теми в инвестора. Мисълта ми беше и да се върнеш и не все тая. Ама по-добре не се.

А на онзи дето ми разправя че борсата живнала в резултат от общото подобрение, моите уважения. Да излезе малко да се пооледа и поослуша.

Ikonom
30.01.2005, 21:12
Sqglasen sqm s koj mu puka. V BG shte ima vqzmozhnosti da se zanimavash s korp. finansi, dali v njakoja firm, banka ili private equity fund. No edva li v BG e rajat. Njama ot kogo da se nauchish tam. Idi pqrvo na zapad, nauchi se i posle se vqrni u nas da prilozhish nauchenoto.

No za trejding - zabravi. Ima v BG po bankite njakolko jobbers, koito ne sa mnogo najasno s derivatives i tova e. V Bqlgarija nikoga njama da bqde razvita finansovata industrija, zashtoto, kolkoto i da ni se vdigne standarta na zhivot i ikonomikata da se razviva dobre, nie sme si provincija. Njama nishto losho, takava provincija sa i Danija, Norvegija, Finlandija, Belgija i mnogo drugi dqrzhavi, v koito zhivotqt e super. Cjalata taja industrija e sqsredotochena v New York i London i mozhe bi oshte 5-6 periferni grada. Tova e istinata.

iskam kAzvam
30.01.2005, 21:30
България е много по - голяма та много мамун изучен може да се върне другарю ученик...

koi mu puka
30.01.2005, 21:40
do Ikonom: mnogo pozdravi na Eli i Daniel

30.01.2005, 21:55
Ikonom - за пореден път се изказваш неподготвен. Аз търгувам през Саксобанк на FX пазара от 6г.Та тази банка е Датска - от "провинцията" според теб.Тя е дъшерната FX банка на СоЖе(Сосиете Женерал). Мислиш ли че е случаен изборът им дъщерното им дружество да е в Дания? А случайно да ти е известен фактът че едни от най-активните банки на FX пазара са ING, ABN Amro от Холандската "провинция" , Den Danske - отново от Датската "провинция", Den Norske - от Норвежката "провинция", Den Swenske- от Шведската "провинция", Banko Santander - от Иверийската "провинция, CA и Raiffaisen от Австрийската "провинция" и т.н.т.........
Най-добре си работи като иконом някъде в дълбоката английска провинция и си отваряй хубаво очите и ушите та да научиш нещо от господарите си и гостите им на които се налага да прислужваш.

Ikonom
30.01.2005, 22:00
Koj mu puka? Eli? Eli Encheva? Pishi edin mail.

Karaivanov, dori njama da ti otgovarjam, pich. Mnogo si zle.

koi mu puka
30.01.2005, 22:01
moje li da smenim stila ot agressive na assertive pls?

koi mu puka
30.01.2005, 22:02
Ami imah predvid Emilia...

Мечка
30.01.2005, 22:56
Студент, ти си луд да се връщащ!
Освен в един случай:
Едва ли са много местата по света където можеш да правиш по100-200 % на година НЯКОЛКО ГОДИНИ подред. Затова съм тук!
Но повярвай ми: минавам една определена сума в EURO и в BG ще си идвам само на почивка и то веднъж на няколко години. Тукашната дивотия няма край и НИКОГА няма да има. Всеки, който си въобразява друго дълбоко се заблуждава! Винаги ще бъда БЪЛГАРИН, но предпочитам да си живея живота в Южна Германия или Австрия например.

Върнал се
30.01.2005, 23:13
Мечка, българите в България много често имат напълно изкривена и идеализирана представа за живота в емиграция!
Простотията е глобално явление и тя съществува навсякъде. Често простотиите в Австрия, Германия или САЩ са доста по големи от тези в БГ, но с тях се срещаш едва когато заживееш в дадената страна!
Мога да ти разправям доста гадни истории, колко унизително е да си емигрант и как се държат държавните служби на някои "цивилизовани държави"!

За изкривената представа за емиграцията допринасят и предавания, като Другата България в БТВ, защото в това предаване показват само успелите емигранти, които са малцинство. За стотиците хиляди неуспели не говорят нито самите те, нито телевизията!
Системата на запад е жестока и там е много по трудно да пробиеш от колкото в България!

Императорът
30.01.2005, 23:24
Мечок, докато правиш кинти, ще си седиш на д-то туканка, а? Ама през това време нещата в БГ ще се оправят доста и може да не ти се мърда. Камъкът на мястото тежи си, а мечокът си е най-добре в бърлогата.
А и простотия наистина навсякъде има - ти как предпочиташ - емигрант в Бавария или капиталист в Родината? Аз второто избрал бих.

Amiiii
30.01.2005, 23:42
ako BSP doide na vlast kakvo ste pravim bre hora?
v Sud Deutschland li ste hodim ne znam ama ne mi se vizhdat rozovi nestata. Komentari???

The Student
30.01.2005, 23:44
На всяка една световна борса има акции които скачат с 100-200% на година че дори и повече. Не мисля че Българският маркет е чак толкова феноменален. Въпрос на виждане, риск и информация. Мисля че инвестирането е неизменна част от работата на всеки който се интересува от финанси и това не трябва да е фактор в дилемата - там или тук. Нищо не ми пречи да съм в БГ и да играя на NYSE, нито ти да си в Германия и да следиш Българската Борса. По-скоро кариерата и удовлетворението са тези приоритети които мотивират всеки професионалист....те за съжаление са строго свързани със страната в която работиш и се развиваш.

Например имам няколко колеги които искат да се местят в Източна Европа и да правят Mutual Fund базиран на тамошни компании. Хората са американци и го правят това не защо маркета в България или Полша скача с 100% на година и искат да станат милионери за нула време а защото им харесва нашенският начин на живот. Засега се чудят между Прага и София ...да видим.

Martingale
30.01.2005, 23:58
Ako doidat v Sofia ni svurni.

Martingale
30.01.2005, 23:59
Ako doidat v Sofia ni svirni:)

Мечка
31.01.2005, 00:00
Ами да се чудят... Аз знам - нямам намерение нито да пробивам, нито да ставам емигрант - просто ЩЕ СИ ЖИВЕЯ ЖИВОТА на ЗАПАД от Сръбската граница с EU. Затова казах, че ще се напечеля тук още малко....

Brain
31.01.2005, 00:08
Мечка, това и според мен е перфектният план.:)) Съвпадат ни гледните точки.
Кинтите от БГ, живота в Германия, а не обратно, както е в повечето случаи. Успех ти пожелавам, пък след някоя година може да се засечем по ски пистите в Suedtirol.

Sergei Stanishev
31.01.2005, 00:17
Kakvi pisti be drugari... Kakuv SudTirol? Nai napred ste ima po-dobra regulazia na ikonomikata poneje veche ima pregriavane... Ne ni e nujen rust ot 100% na fondovia pazar poneje ima mnogo po-vajhni nesta kudeto ochakvame rastejh: universitetite triabva da vurnat obratno studentite ot chujhbina v Bulgaria, ochakvame rastej na durjavnata ikonomika i uvelichavane zaplatite na lekarite, pensiite i stipendiite na studentite. Parite vse ste se nameriat ot spesteni hodenia v Sud Tirol...

Върнал се
31.01.2005, 00:29
Мечка, защо ще ходиш да живееш на скъпото? Те хората от Англия, Ирландия и т.н. се преселват в Бг, защото тук е 100 пъти по хубаво и ивтино, а ти ще ходиш там да си харчиш парите?!

Ако непременно искаш да ходиш в чужбина, по добре отиди в Тайланд, Индонезия или карибите. там е евтино, готино и паричките ще ти траят доста по дълго време:-) Да не говорим, че и времето е доста по приятно :-)

Мечка
31.01.2005, 00:51
Защото и там (в "екзотичните" страни) е същата дивотия като в BG. А колкото до чужденците не съм чул някой милионер да има намерение да се преселва в BG. А и да ти кажа откровено, напоследък нямам впечатлението, че стандарта на живот (който лично аз искам) в BG ще ми излезе по-евтино, отколкото в EU. Да не говорим, че както е тръгнало като си продам апартамента и хоп - половин къща в AU ми е в кърпа вързана.

Императорът
31.01.2005, 01:21
Да, хората идват тук за да живеят и инвестират, ние там ще ходим... българска работа.
Студентът, на всяка борса има акции, скачащи с по 200% годишно - но тук това беше МИНИМУМЪТ за 2004. Повечето мои акции се качиха с по 500-800%.

La Salle
31.01.2005, 01:24
Мечка, един въпрос. Живял ли си повече от 15 дни извън България?

Мечка
31.01.2005, 01:30
Да. Далеч съм от мисълта, че всичко е розово, но съм твърдо убеден, че в BG няма бъдеще! Т.е. бъдещето в BG е бъдещето на една изостанала и затънтена провинция!

Провинция
31.01.2005, 01:38
Мечка, преди 20 години и Ирландия беше една затънтена провинция, а сега пред Европа по БВП на глава от населението!

Brain
31.01.2005, 01:41
А защо мислиш, че другаде е по-различно. Изостанало и затънтено провинциално мислене има навсякъде, за южна германия и австрия ти гарантирам! Предимството да си в чужбина с кинтите си е само спокойствито и сигурността. И че не се сблъскваш ежедневно с бедни и злобни хора, който да ти развалят настроението. Може да е грубо казано, но друго предимство не виждам!

Мечка
31.01.2005, 01:55
Знаете ли - относително прави сте: в EU няма изявен център, няма изявено средище на всичко най-. Затова и още се колебая къде точно да се позиционирам: Лондон, Франкфурт, Брюксел. Но за себе си аз съм решил: както дедите ми са се преместили в София , така аз ще направя следващата стъпка. Дълбоката провинция и да е богата (а BG няма да е), пак е провинция.

Boby
31.01.2005, 09:21
Мечка, с това мислене защо не спестиш труда на твоето поколение и направо не се преселиш в Шанхай или Пекин :-). Така няма да има нужда те пак да се местят един ден ;-)

Печелещ
31.01.2005, 11:28
Студент, звучиш доста разумно. Вземи си ела тук, няма да ти е скучно. Все още има много "бели страници" за запълване. Относно PriceWaterhouse, тук се занимават основно с одит и малко с Човешки ресурси. Относно инвестиционния фонд, хм, сам трудно ще направиш нещо, но ако се свържеш с подходящите хора може много да дръпнеш. Сега е момента за това специално, но след година-две вече ще са изядени най- сладките парчета от пая. Ако пък не ти стигат възможности и контакти да направиш свой инв. фонд, можеш винаги да си намериш интересна работа в някой създаден вече такъв, тук има огромна липса на образовани хора със аналитични способности във финансовия сектор. Само ще ти кажа, че конкуренти са ти завършили УНСС, където се учи икономика от по-миналия век, а ценоразписът за изпитите е почти на вратата. Има и още една добра причина да е в БГ човек - страшни мадами !
Поздрави и успех!

Jony
31.01.2005, 13:31
Zdraweite, momcheta
Dobri commentari stawat tuk, ne sam bil 2 godini w Bulgaria i ne znam kak sa nestata. Giweia i ucha w Iceland, edna ot bezumno skapite strani na Europa i sweta no towa nai malko me plasi, standarta e ubiistweno wisok, a imaenno dostapa do crediti e lesen, 100 % laun ipotechen kredit za kasta na 4,15 % i ,7 % za takiwa do 1 Mln Euro, kade moge da teglish takwia pari i da kupish malak hotel naprimer tuk ili ferma. Standarta gowori w poletite wseki den do Kopenghagen , London, Halifax Canada ili Glasgow just shoping trips nothing more kadet wseki edin Icelandec leti na 2 sedmic wednag, za BG ne znam kak e Cenata na elektroenergiata kloni kam 0. geizerite sa resurs bez analog za tazi strana, 300 000 dusi naselenie sa samo tuk na teritoriata na Bulgaria a investiciite im nawan nadhwarliat 60 Mlrd $.Pri GDP za 2004 $ 14 Mlrd Bezraboticata e 2 % , wseki ot koito poluchawa pomost ne po malka ot $ 1100 za mesec. Bedni i prosiaci niama , investiciite sa ogromni gradiat proekt za iznos na elektroienergia za US s optichen kabel pod okena na stoinost 2 Mlrd $ .S dwe dumi Iceland e Microsofta , w klasaciite na dargawite po standart.
A kak ti ste se prigodish si e twoi problem no pri dobar plan shansowete za uspeh sa ti ubiistweni.
Shampansko i zalzi no mai e ostanalo samo wtoroto w Bulgaria.

Pozdrawi

Brain
31.01.2005, 13:34
Jony, не си прав. Много шампанско има, че и хайвер даже.

La Costa
31.01.2005, 15:31
Az zhiveia v Muenchen i davi kazha 4esno predstavata na bulgarina za 4uzhbina e mnooooogo izkrivena. (napulno sum suglasen 4e predavaneto na BTV "Drugata Bulgaria" spomaga za tova). Bulgarite v BG, i osobeno tezi, koito sa putuvali za po mesets - dva gledat (kude na zhivo, kude po televiziata) luskavia obraz na zapadnia na4in na zhivot, na visokia standart i se oblizvat kato dete pred vitrina na sladkarnitsa. No tezi, koito pozhiveat po-dulgo mnogo skoro razbirat, 4e realnostite sa suvsem drugi.

Uspelite 4uzhdentsi v edna durzhava sa mnogo malko. 90-95% ot masata sa doshli edinstveno i samo za da se naslazhdavat na dobria standart, zashtoto te niamat dobro obrazovanie (spravka bulgarite v Ispania i Italia, a i drugade), imat ka4estva pod srednoto nivo i suotvetno malki shansove za profesionalna realisatsia. Pri tova polozhenie e napulno normalno 4ovek da predpo4ete da raboti nekvalifitsirana rabota v 4uzhbina otkolkoto nekvalifitsirana v Bulgaria. Za profesionalna kariera trudno mozhe da stava vupros, zashtoto konkurentsiata e dale4 po-goliama otkolkoto v BG, a pri tova ti vinagi si ostavash 4uzhdenets. Oblastite, v koito 4ovek ima niakakvi shansove za uspeh (ako ima suotvetnite ka4estva, obrazovanie, mnogo uporit e i e reshil da posveti po4ti vsi4koto si vreme na profesiata si, za da mozhe da poddurzha niakakva konkurentnosposobnost) sa finansi, informatika, muzika i izkustvo. Az li4no predpo4itam da rabotia 7-8 4asa na den i da imam li4en zhivot, za razlika ot pove4eto zapadnoevropeitsi.

Kratko predstaviane na 4uzhdentsite v Miunchen:
- nai-mnogobroini sa turtsite - pove4eto ot tiah sa tuk rodeni i tseliat im zhivot e v Germania, a ostanalite, koito sega pristigat, idvat zashtoto zhivota v Germania, e mnogo dale4 ot zhivota v Turtsia (bez Istanbul), a i ot zhivota v BG;
- predstaviteli na bivsha Iugoslavia - bezhantsi ot voinata;
- italiantsi ot bednite iuzhni raioni na Italia;
- albantsi (no comment);

Jony, niama smisul da obiasniavash kolko e dobre v Islandia, tova e shto-gode iasno, a i vseki interesuvasht se mozhe da go proveri, ako e reshil da si izbira strana za zhiveene. Vseki bulgarin znae kolko dobre se zhivee v 4uzhbina, no malko hora deistvitelno sa zhiviali i znaiat za kakvo stava vupros. Vseki spomenava kolko e visok standarta na zhivot, kolko mnogo pari imat 4uzhdentsite, kolko spokoino se zhivee i t. n. Nikoi oba4e ne spomenava kakvo predstavliavat horata tam. Nali vse pak vseki ima nuzhda ot kontakti s hora, a ako niakoi iska da se usamoti i da se naslazhdava na standart, to v BG shte mu izleze opredeleno po-evtino.

Mnogo hora si misliat 4e kato se premestiat ot "provintsiata" shte sreshtnat mnogo neprovintsialni hora ili puk zhivota im ve4e niama da e tolkova "provintsialen". Istinata e, 4e vseki sam si suzhdava svoiata "provintsia" ili "stolitsa", zashtoto edinstveno misleneto na 4ovek mozhe da bude povintsialno. (V tova, a i vuv vsi4ki ostanali aspekti napulno podkrepiam mnenieto na Brain. Toi, dokolkoto razbrah, zhivee v 4uzhbina i znae za kakvo stava vupros) Bulgarina kato 4ue Miunchen (primerno) i vednaga si misli za visokia standart, za ikonomi4eskata mosht na grada, na Bavaria, vuzpriema go kato edin svetoven ikonomi4eski i doniakude finansov tsentur i tova e to4no taka. Tova e predstavata na bulgarina i tia e viarna poglednato globalno. I imenno tuk e goliamata razlika - bulgarin ima po-raz4upeno i po-globalno mislene ot masata "evropeitsi" (siakash nie ne sme), no si kazva kolko sme zle nie "provintsialistite", a "zapadniatsite" misliat dale4 po-ograni4eno i samo tova, koeto kasae tiahnata priaka rabota i kak po-dobre da se nasladiat na standarta si, t. e. misliat dale4 "po-provintsialno" i niamat nikakva predstava ot mnogo elementarni neshta, no se vuzpriemat kato tsentura na sveta i nikoga niama da im mine prez uma, nikakva misul za malotsennost, nezamisimo 4e mogat da zhiveiat v niakakvo zabutano grad4e.

A bulgarina obhvashta s misleneto si tseliat sviat, analizira kude e dobre i kude ne e dobre da zhivee, interesuva se ot vsi4ko, polzva suvremenni sredstva za komunikatsia, internet i sam se opredelia sebe si i zhivota, koito zhivee, kato provintsialen. Ako niakoi "zapadniak" proiavi interes i e dostatu4no intelegenten za da osmisli tozi kulturen fenomen, sigurno mnogo bi se 4udil.

P. S. Tezi misli mi idvat ne zashtoto az li4no sum ne uspial. Niama takova neshto - rabotia za ? 2600-2700 na mesets (dva puti pove4e ot masata nemtsi), standarta na zhivot e mnogo dobur, no rabotata mi ne me udovletvoriava, kakto i zhivota koito imam ili bih mogul da imam v 4uzhbina. Stoia tuk vse oshte samo zaradi parite, koito pe4elia, no kato subera oshte malko i se vrushtam v "provintsiata".

Suvetvam vseki da vidi kolkoto mozhe pove4e sviat. Sus sigurnost ima mnogo kakvo da se vidi i kato turist i kato obiknoven zhitel. Zhivotut ot kum materialnata mu strana e takuv, kakuvto go opisvat - mnogo dobur, i preporu4vam na vseki, koito ima za edinstvena tsel v zhivota si da pe4eli pari i da si gi har4i, da se premesti da zhivee v 4uzhbina, no bez da vuzlaga golemi nadezhdi, a edva sled kato pozhivee pone 1 god, da pravi dulgosro4ni planove. Za vsi4ki ostanali, koito imat potrebnost ot kontakti s hora, koito imat obrazovanie, koito imat ili biha mogli da imat normalna rabota, koito imat profesionalni ambitsii i iskat da gradiat normalen zhivot, vkliu4vasht semeistvo, priateli, rodnini, mislia 4e e po-podhodiasht "provintsialniat" na4in na zhivot v BG, koito predstavia naistina mnogo vuzmozhnostti (osobeno na tozi etap).

koi mu puka
31.01.2005, 16:01
suglasen sum pochti absolutno sus predishnoto mnenie na La Costa. Iskam samo da dopulnia che chovek moje da ima ambizii i zeli koito v bulgaria ne moje da realizira poradi lipsata na suotvetnata deinost(bilo to aeronavtika, rocket science models vuv finance,...). Togava vuznikva problema za izbor mejdu mechtana realizazia i semeistvo, priateli i rodina... Kakuv ste e izbora spored vas?

Unknown
31.01.2005, 16:13
честно казано това, което си описал е по-скоро изключение отколкото правило - колко хора категорично знат, че мечтата им е да се занимават само и единствено във rocket science models vuv finance? Повечето хора първо избират м/у взможностите по принцип за реализация тук и там (както ги преценяват) и после като тръгнат по пътя на кариерата се насочват към нещо тясно и специфично. А ако човек (които пак казвам са малцинството) се чувства много талантлив и заинтересован в нещо толкова специфично и което го няма тук, той отдавна се е отдал на него много повече отколкото на личния си живот и разни други дейности. Така че той ясно как ще реши.

Jony
31.01.2005, 16:19
La Costa ti iawno si oste nowichak ili ot nowite emigranti stom si dosal za pari w Germany.
Az lichno nikoga ne rabotia za pari oswen na rannite detski godini 16,- 20 , sega sam na 26. Tuk wzemam 6 000 Euro na mesec i towa e malko nad srednta zaplata za stranata.No znaesh ako si ostanesh na edin pay-check samo na mesec pisi se swarsil Men ako pitash Bulgariana w goliamoto si mnozinstwo iska kasta , Jeepa Cherokee pone tuk sa taka i goliamata nowa kola BMW 525 Brand new , a ne misli che niama pari za benzin posle. To bogatswoto ne e kosnica pari to si e nachin na mislene, az malko sam se promenil dokato sam tuk , az i w BG kato biah pak taka si misleh , kupi si stara troska i nai malkia i ewtin appartmaent e w dobar kwartal i wazmogno nai - golemia hotel ili restorant i slagai kamak po kamak . Dumata chugdenec mi e mnogo chugda, az ne znam kakwo e towa towa ako ti e w akala takaw si ostawash zawinagi , Chesto sam kazwam Foreigners are so strange sometimes, to tuk ima niama 70 Bulgari s koito ne se wigdame chesto , az sam tuk ne za da mislia za BUlgaria za chugdenci , i mestni a za da gradia badeste ili pari ili koi kakto iska da go razbira, utre decata mi niama nai weroiatno da goworiat bulgarski , zastoto maika im ne gowori i kakwo ot towa, nali az ste gi pratia da uchat w England ili US ili kadeto si pogelaiat i nali te ste gradiat sled men , drugoto niama znachenie,Ne znachi che kato si roden w Elhovo triabwa tam da te zarowiat ili da si ostanesh tam zawinagi , dwigenie triabwa da ima za da ima progress i towa dwigenie za sega e samo nawan ot Bulgaria, werwaite mi, wie go znaete de wsastnost.

Pozdrawi

Brain
31.01.2005, 16:30
Jony, за какъв начин на мислене, за какви перспективи, за какви по-добри възможности за развитие говориш?! Истината е една- който не може да върже двата края бяга в чужбина, La Costa добре го каза (и не само това)- всеки ще предпочете да върши неквалифицарана работа срещу добро заплащане в чужбина, пред това да върши същото в Бг срещу стотинки. A на такива като теб, които говорят за изостаналото, ориенталско и посредствено "мислене на българина" винаги съм подарявал по един чифт цървули. Те се сещат за какво!

Jony
31.01.2005, 16:42
Brain az napusnah Bulgaria imaiki 2 appartamenta w Sofia moi , wapreki che sam ot Burgas, kupeni s lichno moi pari , raboteiki w England predi towa 2 godini , biah na 23 togawa, Doidoh tuk da ucha.
Tazi godina zastitawam BA tuk, weche sam kupil kasta za 200 000 Euro sas 70 % mortage loan . Na wsichki zawarswasti tazi godina s BA tuk Landsbanki dawa credit w razmer na 500 000 Euro s lihwa 2,5 % i padeg za 25 godini ako chatkash za kakwo ide rech.
Uspeha gotin ,minawa prez Universiteta, ako ne moge da se ogenish Na gena ewentualno ti pak moge basta i ewentualno da ima korabi da da wadi kitowe tuka e chesto srestana, i da stanesh moriak ili da pridawash lobster w Canada pak ima opportunity . Chatkash li mamin , malko mai sme na dosta otdalecheni integrali mi se struwa ili ot Owcha kupel taka ti se wigdat nestata ili ti e mnogo bawen neta kakto kazwat w Denmark., ne znam w Gorublene kak kazwahte.

Adio

koi mu puka
31.01.2005, 16:47
kum Jony: otnosno dvijhenieto v Iceland mislia che sum malko skeptichen da poviarvam che ste ima goliam potenzial na rastej. Edva li broiat na samoletite koito kazat i izlitat ot Reikjavik ste se uvelichi mnogo ili puk ste ima goliam rastejh na broia na korabite koito spirat na pristnisteto za da obslujvat osnovnia otrasul na stranata: turgovia s riba. Edva li zaedno s tova ste se uvelichi produljhitelnosta na denia prez zimata koito e okolo pet-shest chasa i ostanaloto vreme e tumno. A, zasto ne se opitash da napravish sustoto v Bulgaria tova koeto iskash da napravish v Iceland?

Brain
31.01.2005, 16:51
Не намирам за необходимо да ти обяснявам, колко точно са ни отдалечени "интегралите" (май интервали си имал предвид). Но с погледа на човек, защитаващ догодина МА в универистет на около 2000км западно от овча купел например и срещал доста такива като теб, ще ти кажа само да държиш здраво полите на жена си, иначе си се окакал яко. Ти не че не го правиш.

Jony
31.01.2005, 16:56
POtencial ima ogromen zastoto za 2004 , 9200 dusi ili 30 % ot cialoto naselenie si e kupilo nowa kola , dokato za BG 30 % ot cialoto naselenie ot nachaloto na prehoda ili ot 90 do 05 se e pobarkolo, zastoto 20 % ot wsichki zawarswasti tuk zaminawat da uchat w America i Canada i seld towa se wrastat za da rabotiat tuk, zastoto si swoboden da izbirash, zastoto niama korupcia, zastoto za poslednite 3 godini tuk ima 14 otkradnat koli ot teenegeri prosto taka zaradi trapkata, zastoto niama kragbi s wzlom ili bez wzlom, zastoto w bilbliotekata wseki ostawia lap topa si i otiwa na piiza. Ako me razbirash za kakwo ti goworia.
A zasto ne se opitash da naprawish towa w Afganistan ili Barbodas a w Bulgaria tap wapros, sastooto niama da uspeesh mili, zasto ste se prowalish i decata ti ste imat edna mechta da izbiagat i ste chakat pred Amerikanskoto posolstwo w Sofia a US visa ta w BG passporta ti ste twoia nai goliam capita.
zastoto giweem dnes i triabwa da mislim zastoto dnes oceliawat ne nai -silnite i nai barzite a tezi koito se adaptirat barzai dokato ne e stanalo kasno.

bamze1
31.01.2005, 16:58
Ами явно всичко е въпрос на разбиране и ценностна система. Аз съм си ОК в България, защото имам семейство, което ме обича, и приятели на които мога да разчитам, защото в магазина говоря на родния си език и мога да видя майка си и баща си когато си поискам.
Явно за разлика от мен Джони има други ценности - заплата, къща, кола (от което и аз не мога да се оплача), само не знам защо си мисля че с хвалбите си само се залъгва че всичко му е наред. Много е жалко че много българи намират нов живот в чужбина, но не мога да се съглася с примиренческия манталитет, че щом държавата нищо не ти дава, какво да правиш в България...
Въпрос на разбиране, никой не критикувам...

Jony
31.01.2005, 17:09
bamze ne si razbral, parite men ne me interisuwat po wagni sa usmiwkite po licata na horata, tuk te sa w izopbilie w Bulgaria takiwa niama tam wsichko e rew, salzi i prosiaci, na wseki metar i bezdomni kucheta zabrawih gi tiah. Maika si i basta si moga da gi widia po wsiako wreme ne se samniawai, tuk tam ili na Hawai, kadeto si pogelaia, Pitai kolko iskat da zaminat i na 10 9 ste ti kagat wednaga za kadeto i da niama znachenie dori i ti , no tuk se kriesh, zasto utre ste doidat danachnite, Ot Hei ot ne znam kade si i ste te razplachat na sastia toia roden ezik i ti ste psuwash i dargawa i rod i rodina , kato widish smetkata ot Toplofikacia, energoto , telefona woda , whod i nowoto staklo na opela deto niakoi narkoman wchera go e schupil i ste go smeniash za 4 pat toia mesec pak ste wsuwash i rod i rodina pak na toia obichan ezik i nakraia ste pusnesh Big Brother , stoto Discovery chanel ne ti e interesen i ste se sdarpate s gena si za koi da pratite sms, pak weekenda ste idesh da saberesh iacata ot mama i tati ot Dolno Kamarci i da dignete niakoi kompot, i ponedelnik pak ste spish na niakoi buro w niakoi sawet chakaiki EU i 2007 pak dano te da ni oprawiat ama i zaplatite da dignat 20 pati i nakraia pak ste ima psuwni irew pak na sastia toia roden i krasiw ezik i kakwo ot towa moi.
Wsichki nakraia ste doidete pri men no ste e kasno az go naprawih na 23 godini wie ste wiarwate pone w decata si ...

Bye

ravnovesie
31.01.2005, 17:12
човек вижда света в такива краски в каквито вижда собствения си живот, но всеки живее свой живот

koi mu puka
31.01.2005, 17:13
kum Jony: Mislia che tova koeto kazvash e mnogo interesno samo che nai-interesnoto e zasto i rustat na GDP na Iceland kakto i rustat na zaplatite i pechalbite na kompaniite ne e 30% a po-malko? Mislia che pokupatelnata sposobnost zavisi ot kreditnata politika na turgovskite banki. I v Bulgaria pri mnogo niski krediti sigurno broia na horata s nova kola ste bude mnogo nad 30%? Kakvo mislish?

ииишшш
31.01.2005, 17:14
тч

La Costa
31.01.2005, 17:15
Jony:

1. Srednata rabotna zaplata v Islndia, kakto i nikude drugade po sveta ne e okolo ?5000 i tova moga da ti go kazha bez da zhiveia v Islandia. Nuzhno e samo da se pogledni statistikata. Vseki ikonomist znae, 4e brutniat vutreshen produk na glava ot naselenieto e po4ti raven na srednata godi6na brutna zaplata i vseki sam mozhe da si napravi izvodite. A eto i statistikata: BG ?2800 (za 2004), Germania $ 23 500 (za 2001 + 1% sreden rust na godina), Islandia $ 29 000 (za 2001 + ...% rust)

2. Ne doidoh v Germania za pari. Doidoh da u4a i da rabotia kolkoto da se izdurzhm. Slu4aino si namerih dobre platena rabota. Vposledstvie se okaza, 4e tova (rabotata i pe4eleneto na pari) e edinstvenoto, koeto nie niamame v BG i si zasluzhava da pravi 4ovek tuk. Napisah kakvi pari pe4elia, ne za da se hvalia (kato tebe), a zashtoto vinagi ima hora, koito shte kazhat, 4e za men "grozdeto e kiselo".

3. Misulta mi beshe nai-ve4e za horata, sred koito zhivee 4ovek v 4uzhbina, no tebe tova iavno mnogo-mnogo ne te vulnuva, osobeno kato se ima predvid 4e nabliagash nai-mnogo na tsifrite v postingite si. Napulno sum suglasen s tebe. Az ve4e go kazah - ako 4ovek iska da pe4eli dobre i da si zhivee spokoino har4eiki, e nai-dobre da zhivee v 4uzhbina.

bamze1
31.01.2005, 17:20
Ами блазе ти че си доволен от живота си, за което нямам абсолютно нищо против.
Май колкото по елементарни са нуждите ти, толкова по-лесно се живее, а твоите нужди са най-елементарните.
Ти май ме убеждаваш, че си много щастлив от това че исландците са много усмихнати хора, браво.
Само че не усещаш ли че дразниш с отношението си, уверявам те че в България не живеят по-ниско класни хора отколкото в Исландия, най-елементарното което ще ти посоча е твоя правопис, но естествено правописа е извън твоите ценности е няма никакво значение.
Пак ти казвам, не се заяждам и се радвам че си ОК, ама ставаш нещо смешен с изявленията си за рая на света Исландия и неограничените ти възможности.
Не знам защо, но не съм останал с впечатлението, че Исландия е прекрасна страна за живеене, че хората са топли и дружелюбни, и е там се ивее прекрасно, но щом ти казваш...
Един въпрос - колко пъти за последните 2 години си бил в България?

Jony
31.01.2005, 17:23
Rastat na GDP bese za 2003 w Iceland 2 % no na $ 30 000 towa e $ 900 a i Icelandskata krona poskapna za edna godina spriamo $ s 30 % i spriamo Euroto blizo 10 %, toest GDP za 2004 ste e ot poriadaka nad $ 40 000 per capital. Ima znachenie na kakwa baza e tozi procent w BG GDp to e 2000 $ per year i 4 % sa ti 80 $ , koito inflaciata gi e iziala awtomatichno, znaesh kolko bese benzina 2003 i kolko 2004 elektrichestwo i wsichko.
WIg kak sa spestiawaniata na horata ako imat izobsto takiwa i s kolko giweee edno BG domakinstwo.
Predi 4 godini Icelandskoto GDP bese tochno kolkoto BG GDP ili 12 $ mlrd, toest 300 000 dusi proizwegdat tolkowaa kolkoto 8 000 000 niama komentar za towa, kawo prawiat ednite dokato drugite si barkat w nosa.
Ot tezi 9200 koli polowinata sa kupeni w broi , 25 % na 50 % i malka chast na 100 5 Laun .
Kakwato i politika da imat bankite na 350 lewa sredna zaplata ne mogesh da kupish Pegeuot 206 ili VW Golf za 25 000 Euro , za 3,4 ili 7 godini .

Jony
31.01.2005, 17:32
Ai towa blaze ti kak si mi go napisal palno sas zawist , usestam te che si nomer edno w classa po General Linguistics, sigurno niakoi honorowan docent ot Croydon UNiversity ti e prepodawal w Nov Bulgaski Universitet.
Sredno niwo na zaplatite 5000 euro wzema chofiora na reisa tuk , montiori i mnogo slugiteli ot toia klas sled danacite 3500 chisto towa ne e nisto nowo ti sigurno po dobre gi znaesh wie Bulgarite znaete wsihko wqaapreki i bez da ste hodili niakade, wie znaete i kolko struwa wodata w Norwegia bez da ste izlizali ot Kostinbrod ei za twa ste na towa derege.A ne znaete edin polt da zawiete i inache ste dilari, brokeri i wsiakakwi specowe ama w reisa se skatawate i ne dupchete ticketa che e kolko 30 stotinki li kolko ne znam .
I w stranata na Geothe, Shiller i Caludia Shiffer ne wi li uchat che kato se srawniawat danni se prawi izwadka ot edni i sasti godini 94 za BG 91 za Germany i Iceland.che to za tia 3 godini na 2 dwe ima double ti si takmo za kandidat ili wodach na lista na izborite sega ima da im gi pliaskash taka cifri na glupacite .

W bg ne sam bil poslednite 2 godini.

koi mu puka
Ami ako do sega e bilo dobre, kakvi sa ochakvaniata za v budeshto razvitie na Iceland? Kakvo novo ste ima tam? A zasto bulgarite ne se vijdate, mrazite li se ili vsichkite sa kato teb: mnogo zaeti?

koi mu puka
do Joni: Ami ako do sega e bilo dobre, kakvi sa ochakvaniata za v budeshto razvitie na Iceland? Kakvo novo ste ima tam? A zasto bulgarite ne se vijdate, mrazite li se ili vsichkite sa kato teb: mnogo zaeti?

La Costa
31.01.2005, 17:37
Jony, 4eteiki tvoite posledni postingi razbiram 4e:

1. ti ve4e si v raia (kakto razbiram ot tebe);

2. shtom kato taka iarostno zashtitavash reshenieto si da zhiveesh v 4uzhbina, ti iavno ne si ubeden dali to e pravilno i sega se opitvash da dokazhesh purvo na sebe si 4e si postupil navremeto pravilno, a ako e vuzmozhno i drugi da ti kazhat "Bravo! Kolko dobre si postupil. Nie oba4e ne biahme tolkova umni kato tebe."

3. shtom vsi4ko vizhdash v rozovo, triabva da si smenish o4ilata ili ..... da potursish lekarska pomosht.

Uspeh!

loser12
31.01.2005, 17:40
Eeeeegasi mu, aide stiga be...
Iskam da vi kaza slednoto - da, zivota i mantaliteta na zapadnjaka e razlichen, no ne se zalagvaite che vsichkite sa prosti i ogranicheni. Masata e prosta i ogranichena navsjakade - i v njakoi kvartali na London, i na Paris, i na NY, i v Sofia. Za tova e "masa".
Kakvo kato imash GSM?? i kakvo kato pred BG ima poveche potencial za rastez?? koi shte useti tozi potencial?? Parvo shte go usetjat nai-sposobnite i nai-umnite. Masata shte se vdigne pokrai tjah, no njama da e neina zasluga. Samo ne mi kazvaite she po provincijata i po selata bulgarina e s shirok pogled vurhu sveta i s po-"globalno" mislene.... po-globalno mislene za dalavera - da... Ama nali gi vizdam novodoshlite bulgari tuk kolko sa "globalni"...
Az sam tuk ot 10 godini, i veche sam se "izkrivil" spored tukashnia zivot, no vse oshte moga da vizdam i v dvete strani - inteligentnija chovek e inteligenten i v BG i na zapad. Ogranichenia chovek i prez zapaden universitet da mine - v povecheto sluchai si ostava ogranichen, makar i znaesht... To si e v pokolenieto i vav cjalostnoto vazpitanie, vav vrodenija mantalitet. Ne naprazno predi sa gledali ot kakav rod si, a ne samo ot koi grad si :))

Bi mi bilo interesno da chuja mnenie na bulgari deto ne samo sa uchili na zapad, ami i sa ostanali da rabotjat po specialnostta si na zapad. Ili takiva koito sa uchili v BG i pak sa uspeli da rabotjat po specialnostta si na zapad. Zashtoto i profesor da si, ako rabotish s prosti hora - zivota shte ti se vidi cheren i tam , i tuk....

zabelejka
31.01.2005, 17:41
Jony ako obi4a6 nedei izbiva kompleksi v toia forum i da ple6ti6 gluposti. Az sum ot dosta nablizo i ako smiata6 4e moje6 da izluji6 niakoi v BG s tvoite prikazki to men 6te ti e mnogo trudno 6toto si malko nazad s razvitieto ti v 4ujbinata.

bamze1
31.01.2005, 17:42
Първо, това блазе ти го написах искрено, без капчица завист. Щом се чувстваш добре - ОК.
Нали за това е форума, всеки да си дава мнението.
Повярвай ми, не мога да се оплача от живота си в България. Може би просто има късмета да съм добре образован, да имам престижна и добре платена работа и прекрасно семейство, мога да си позволя да прекарам почивката си почти навсякъде където пожелая, но няма да се принизявам до теб да изпиша 300 думи от които 150 са цифри.
Безспорно България е много зле икономически, има много бедни хора и просяци. Само че за мен е важно да мога да кажа че съм българин и хората които ценя да ме уважават. Жалкото за теб е че ти нямаш нация, твоите идеали са пари, коли, къщи...
Не знам дали някога си учил, но нуждите на хората се степенуват, като се започне от физиологическите - храна и топлина, след това са нуждите от любов и приятелство. Явно ти си на най-ниското ниво и затова си живееш чудесно.
Можеш да си спестиш поредната порция от цифри, просто ми повярвай че съм щастлив че нямам нищо общо с хора като теб.

Jony
31.01.2005, 17:43
Minalata 2004 bese edna ot nai dobrite za Icelandskata Economica, kronata poskapna 30 % spriamo $ i 10 % spriamo Euroto , wawedoha 100 % laun za gilista s koeto cenata skochi 20 % do sredna 2000 E na kwadrat ,
W momenta se stroi goliam proekt w sarceto na stranata na stoinost $ 2 mlrd 50 na 50 % s US za elektrocentrala toka ste se iznasia za US s optika pod okeana , 2007 startira proekta stranata ste pecheli dosta ot tam, za sega 70 % oGDP to e ot iznos na riba 15 % ot tourism i 10 High tek i 10 uslugi, procenta na high tek firmite se uwelichawa i se hwarlait dosta pari tam izragda se seliste digital village na za $ 1 mlrd, idwat dosta specowe Bill Gates go otkri minalata godina, Znaesh wagnoto e kato imash pari da gi wlagash kadeto triabwa za da si predpazen kogato niama, ne kato ciganite den za den. Inflaciata e 3 %, bezraboticata padna na 1, 8 %.
Kakwoto i da stane stranata e secure zastoto elektroenergiata e for free , ot geizeriti i wisokoenergiinite otrasli sa dobre dosli kato proizwodstwoto na aluminii , stroiat se 3 plants a na sewer edinia ot firma na Abramovich.

Jony
31.01.2005, 17:53
Bamze koi ti kaza che sam tuk zaradi kasti koli i pari, tuk sam zaradi chistotata na wazduha i usmiwkite na horata.Zastoto az sam edin ot tiah te sa mi priateli, nikoi ne se oplakwa, ti wednaga srawnenia koi e po i koi nai.
I diplomi imam i w BG i tuk i ne samo diplomi znaesh te ne sa wagni po wagnoto e kakwo e ostano pod shapkata.
Semiestwo i az imam, a ako niamash w BG ste si kupish towa e pak nai lesno .
Shistotata na leda , polaha na wiatara i usmiwkite na prekrasnite rusi sineochki , kakto i na tazi do men kakwo poweche mu triabwa na chowek . Az i na fariorite da otida pak ste si naprawia koliba az ako za koliba biah dosal imam gi takiwa 2 paneleni kolibi w BG tia specowe tuk kadeto bezrabotni po cial den smiatat kolko ste skochat i kolko ste izkarat ot naem Irelancite kato doidat ot tiahnite panelni kolibi w Obelia 2, ako me razbirash .
Triabwa da si malko Vicink da uspiawash i na nai surowoto miasto ot tuk sam go nauchil i da se boriah , to samo s rew ne stawa gledai kakaw plach pod men kolko mastilo izpisali sinkowcite wseznaikowci deto sa na 2 , 3 pati poweche godini ot men i deto zad imeto im stoiat samo neplatenite smetki za parno chak ot minalata godina inache bid wat na 1200 lewa BTC to oer share...

koi mu puka
31.01.2005, 17:54
do Jony: ami tova koeto go kazvash moje da zvuchi kakto dobre taka i zle za stranata:
1. proizvodstvo na aluminii: tova e nai zamarsiavastia otrasul i opredeleno ste ima otrajhenie na turizma
2. visoka krona: Iceland vse po-trudno ste si prodava ribata koiato e ili 70 ili 65% ot otva keoto napisa ponejhe e trudno 70 + 15 + 10 + 10 da bude ravno na 100 i pri polojehenie che exportnata indusria e osnovna za stranata to moje bi budesteto e riskovo
Kakvo mislish?

Jony
31.01.2005, 18:01
Wsichko e riskowo na tozi swiat koito ne riskuwa ne pie shampansko bih kazal.
1920 Iceland e bila edna ot nai bednite strani i giwelli w zemllianki, naprawo w zemiata poktiti s kamani,seha kato otidesh na zabolekar ti slaga ochila digital i ti puska mach ili hockey ili film da gledash dokato ti prawi plombata.A zdrawnata kassa te prasta w Majorka za 7 dni ako si stresiran i ne sam chul niakoi da i dalgi pari do sega.
Kato temperaturi e perfectno liatoto 15 zimata , -5 ssredni dori i sled globalnoto zatopliane pak si kato s klimatik, lednicite priwlichat mnogo tourist a i leda go prodawat w Canada i US na dobra cena wse pak e na 10 000 godini, koito prodawa woda i wazduh ima badeste.

The Student
31.01.2005, 18:03
Благодаря отново за мненията!

Аз ще се върна това е безпорно, най малкото за да се опитам. Сигурен съм че все още има много професионално ценни хора в България с които може да се направи нещо. Трябва само да ги намеря.
Инвестиционният фонд е само първата крачка.

Успех на всички.

La Costa
31.01.2005, 18:05
Pazi boje sljapo da progleda

Jony, az sashto sam na 26 godini, po edna sluchainost sam sashto ot Burgas i zad men v nikakav sluchai ne stojat neplateni smetki (za razlika ot teb, koito si izteglil kredit)

Jony
31.01.2005, 18:07
I kato se warnesh parwo da si platish zdrawnite osigurowki na www.nss.bg koito dalgish za wremeto koeto si bil nawan ili ot 99 do sega 850 lewa , pak posle i za fondovete ima wreme wsichki te chakat., Mitko.

Vnimanie !
31.01.2005, 18:11
Nedeite spori s Johny, toi predi vreme se podvizavashe vav forumite na NEWS.BG i tam govorishte sashtite klisheta no tozi pat kato preuspial biznesmen ot Dania, CEO na turisticheska firma. Palen idiot, niama da se uchudia ako mie chiniite v niakoi turski restorant v Germania. Molia ne razvodniavaite hubaviat forum !

Jony
31.01.2005, 18:12
La Costa loso e che ne si teglil moito momche, toi i Abramovich e teglil , tegleneto niama loso losoto e che si ostanal w Bulgaria, losoto e che ne se sabugdash do Norvegka i ne uchish s Kitaec , Canadec i Swedka, wse ste nauchish nesto po globalen swiat po globalen pogled.
Losoto e ako si ostanesh w Meden Rudnik , ste ima da chakash da doide sezona che dano da e silen i da se kupuwat ochilata ot statiwite ti po Primorski i dogodina pak i pak dokato doidat danachnite i im dadesh 200 lewa stoto niamash facturi e che to niakoi niama kwo da prawish, aide stiagai kufara dano da si chat pone s Englisha , Russian ili Polish sasto triabwat i si OK i na wlaka ot tam za Stochholm ot tam e lesno.

La Costa
31.01.2005, 18:28
Sajaljavm, che za poreden pat trjabva da otgovorja na Jony, no tova e za posleden pat

Kam Jony:
1. Ot poslednija ti posting mi prosvetna kakvo si pravil v BG i zashto si se mahnal ot tam.Prav si biznesa s ochila ne e lesna rabota, osobeno ako njamash fakturi.:)))))
2. Shte ti kaja i ulizata na kojato sam jivjal v Burgas i na kojato v momenta jivejat roditelite mi: Aleksandrovska, ne e kato panelka v Meden rudnik.
3. Tova za norvejkata ne go kazvai na mnogo hora, zashtoto samo mojesh da sajaljavash, che ne si s balgarka.
4. V moja universitet v Muenchen ima predstaviteli na zjala Evropa, a ne samo predstaviteli na izdarjlivite na stud nazii

Jony
31.01.2005, 18:36
La Costa w Germany si zastoto ne mogesh da si W US e Germany si zastoto kuco. kiorawo i sakato wliza, tam tam si zastoto e bez pari ili 400 Euro na godini, tam niakoi ne e zawarsil tam wsichki rabotite chistaci za po 500 Euro . Niwoto na nemskite state universiteti e pod niwoto na Burgaskia Swoboden ili celta im e da sabirat ewtini miachin a chinii, ako bese kapacitet stese da si Swiss, UK ili Netherland zaminal si za Germany .
W Burgas sam samo roden ne sam bil tam ot 20 godini ne znam koe kade e i kakwi ulici ima. No moge da te pokania w Reykjavik da piem Cafe Latte w moita kasta w Reykjavik 101, Borgartuni 18 .
Kak ste plastash sega uchilisteto che wi go dignaha na 1200 Euro.

Jony
31.01.2005, 18:42
Ti mi kagi La Coste dokato si w Germany kolko kasti kupi na Aleksandrowska ili niakoi panel pone w Mednia rudnik ili mama prasta Eurota na momcheto da pie nemska bira , deto dawame onia dwe stai na austriicite liatoto a ama sam praw ei kak wi gledam w sarcata na wsichki burgazlii .
Pak niii edin den ste pochnem na borsata w burgas ili pri bratia Dinevi ste kupuwame imoti i ste i wadim po 300 % pechalba kato se warnem nali be mili mi La Coste da se bese pisal Boss pone.

koi mu puka
31.01.2005, 18:55
az predlagam da se vurnem obratno kum temata za tezi koito sa se vurnali....

GGG
31.01.2005, 18:56
Kakvo uchish v Muenchen.

Императорът
31.01.2005, 23:37
Домързя ме да чета всички мнения на патешка азбука написани, затова ще цитирам, допълня и префасионирам една поговорка: Умният човек и в гората с вързани ръце да го хвърлиш, пак ще се оправи. На някое бунише да го заточиш, ще организира екстремален туризъм за мазохисти. /Надали трябва да подчертавам, че последното изречение е добавено от мене./

Martingale
31.01.2005, 23:38
Umoto si e umno i v kenef da go zatvorish lavka ste ti otvori :)

Brain
31.01.2005, 23:40
Императоре, това последното можеш да го включиш в темата за перспективните отрасли за България. Сметищен туризъм в София например може хит да стане ;=)

Императорът
01.02.2005, 00:00
Ми да... аз напримерно в казармата въртях бизнес с цигари...

Alee
01.02.2005, 00:04
Mani, mani imperatore! Az v kazarmata vartiah business s cigari, alkohol i prezervativi. kakvi vremena biaha-dori prezervativi niamashe koi da vnasia v BG prez 1990-1992. Vsichki se biaha nasochili kam Sebia i embargoto tam .

Императорът
01.02.2005, 00:08
Да... и като нахлуха какви ли не неизвестни цигарки - по около 250% печалбичка правех... а с паричките швейцарски франкчета купувах си... щото инфлацийката вече чувстваше се...

voinik
01.02.2005, 00:31
moshenici n adrebno znachi.... 'bah kak gi mrazim takiva...

Alee
01.02.2005, 00:48
viz kakvo, kakto iskash go klasificirai. az mu vikam -"Survival of the fittest".

alush-verish
01.02.2005, 00:55
hihi daada tova potvurzhdava ubezhdenieto mi, che na BFB turguvat predi si4ko maroderi, change-adzhii, buvshi mutri i sekvi drugi mizernici amatiori:-)) to si li4i i ot osobennostite na BFB, lichi si i ot nachina na izrazyavane na povecheto v tozi forum, lichi si i ot postoyannite pravopisni greshki i ot slaboto vladeene na chuzhdi ezici ... abe buobshte ... sushtata rabota kato v kazarmata :o)))))

Alee
01.02.2005, 01:08
da be! ti v kazarma hodil li si? Shtoto poznavam takiva otvorkovci kato teb deto po nashe vreme chervenite im tatkovci gi urediha s darzavni pari da otidat v chuzbina da uchat, ne se vranaha v BG dokato ne napraviha vazrast v koiato kkazarmata ne gi lovi. Sled kato se varnaha, ochakvaiki da gi posreshtnat podobavashto, a tova ne se sluchi te zapochnaha da obesniavat kak samo te poznavat sveta i nachina kak triabva da se zivee v nego. Shtoto imali zapadno obrazovanie(nishto lichno kam zavarshilite na zapad-imam mnogo priateli zavarshili i raboteshti tam). I sled tova pochvaha s klasifikaciite-maroderi , prestapnici i t.n. Koi kadeto i kak go moze.
Ama molia Vi se, vizte tezi v USA, UK, Australia i drugite kapitalisticheski ikonomiki. Pozainteresuvaite se kak sa pochnali niakoi ot tehnite bashti i diadovci.A nai-veche v Anglia kak se e pridobivala titla predi niakolko veka. Ne vsichki lordove sa rodeni lordove.

Императорът
01.02.2005, 01:11
Е, само мутра не баха ме наричали...
Човече, търсене и предлагане, това му е майката!!! Имах случай, купих акции на едно дружество по 3 кинта, след 5 седмици ги продадох по 17.3 /тия на които съм пращал съвети знаят за какво става дума/, а бях наясно, че и 6 лева не струват и какво? Да издиря адресът на купувачът, да се втурна на там и да нахлуя в домът му с викове "Сакън, не се прецаквай!!!" Ами щом той търгува на БФБ, значи е дееспособна личност /тия които имат понятие от право знаят що е то/ и сам си носи отговорност за глупостите!!! Който няма акъл, господ го наказва, както пееше Гошо Минчев. В животът няма "честно", моето момче, забравяй илюзиите!!! Щом продавачът предлага цена и купувачът я приема доброволно - де е проблемът?
А за ниската култура - да си направим ли едно състезание - ей-тъй - по обща култура? Аре, нали си мно-о печен?

Императорът
01.02.2005, 01:15
Как се е зародил елитът ли? Дядовците на днешните магнати са експлоаотирали работниците си, карайки ги да бачкат по 16 часа на денонощие, а пра-пра-пра-пра-пра и т.н. дядовци на аристократите са били обикновени разбойници и мародери.
Наследниците им са създавали етикеция, морални кодекси, занимавали са се с меценатство и така нататък. Тъй светът устроен е.

Brain
01.02.2005, 01:28
Типично изказване е това на представител на пролетариата. Пра-пра-пра и т.н. дядовците на днешните аристократи никакви мародери и разбойници не са били, а хора, който с години и десетилетия са изпреварвали времето си. Ако вземем за пример българските "експлоататори" (както виждам че се наричат по-долу и е било модерно да се наричат от истинските обирджии до преди 15 години) от средата на 19. и началото на 20. век, това са хора, който са заложили на европейското образование. Предимно в областта на правото и финансите, в не редки случаи и двете, след което са се върнали в България и са поставили основите на бурно икономическо развитие, прекъснато през 1944 г. Та толкова по въпроса за експлоататори и експлоатирани, обирджии и идеология на пролетариата.

Императорът
01.02.2005, 01:46
Брайн, знам - просто използвам езикът на тия по-долу, та да ме разберат... ако вникнеш в контекстът на изказването ми, ще се убедиш. Аз отдавна съм почнал да мисля като капиталист - поне през повечето време. ;)

Aleator
01.02.2005, 08:32
Brain,
Куца ти историята, приятелю.
Направи си справка и ще разбереш, че англичаните са направили повечето известни пирати лордове. По чисто практични подбуди - да сложат ръка на част от ограбените от тях испански съкровища, а и винаги е по-добре да не те закачат двайсетина кораба с главорези /че и данък да ти плащат/.
... добър ход. Дрейк и Хоукинз побеждават Непобедимата армада, а потомците им сега са "потомствени аристократи". :-)))

Императорът
01.02.2005, 09:34
Така е - аз обаче говоря за самото зараждане на аристокрацията.

mudrec
01.02.2005, 09:46
no mai ve4e si be6e otgovoril sam na vuprosa predi da iz4aka drugite.
mersi, kazva, 6tial da se vurne - taka posledno bil re6il kato 4ul glasovete na znae6tite deto se biat vseki den v Sofia za niakoi i drug lev.
4e i investicionen fond 6tial da pravi. to to4no sega ne mozhe da go napravi tui kato vseki vtori koito izkara po hiliada leva na borsata u nas v poslednite 2 godini si misli 4e ve4e e velikan i e roden za tazi rabota - taka 4e nikoi niama da dopusne student4eto da mu vzeme hiliadata leva.
puk kato svur6i euforiata skoro - dostatu4no e da pro4etem lo6ite rezultati i na BTK i na drugite firmi deto go publikuvaha dnes za da se osetime na kolko nadut balon sedime ciala glutnica diavoleta.
kakto edno vreme se pitali v religioznite si diskusii kolko diavola se subirat na vurha na edna igla...

Unknown
01.02.2005, 17:24
:) popadnah sluchaino natova na site na HP

http://www.hp.com/calculators/contest/minev.html

Геро
01.02.2005, 20:02
Ако и ти си от провинцията - не се връщай в София. Аман.

provincialist
02.02.2005, 13:09
gero che to Sofia nie ia kupihme, az weche 4 ti appartament w Sofia kupih prez 2004 a ot 6 godini ne sam w Bulgaria.Umrial e niakoi da ti se wrasta na yelllow stones , ama triabwa cash flow da ima, Ti mama i tati ti plastat toka oste ako ne triabwa da doidesh pri men da te rentwam, ako iskash da si EUropeec ili samichak weche . Gennite se ragdat w provinciiata i umiraha edno wreme w Sofia, sega weche umirat w Seatle,Aide adio .
Sofianci.
Studentcheto kakwo e towa wrastane, warni niakoi lew , kupi si office , magazin , to si e pak wrastane edin wid rentwai smelo i ste prawish bucks .Sofiianci za kakwo sa targeti 1,2 mln wse ste izwadiat niakoi lew ot Samokowskite kartofi na diado ili pazardgiskite domati na mama, te nali sa wse businessmeni ...S wrastane niama koi da ti rakopliaska , brakni im dgowa, usmihni se , znaesh kak e i have a nice day, tank for the day , sorry and smiling....
Sas Zdrawe.

Le fran ais
02.02.2005, 16:20
Eii mnogo dobre pravish kato si kupuvash imoti v Bg, i to v Sofia, ama vij nachalnia kapital mi e na men problema. Finansovite pazari sa dobra alternativa no i za tiah pak investitzia trjabva. Ne znam na kolko godini ste, no niakoi ot vas imat naistina dobri idei-vaprosa e nachaloto :)...
az naprimer sam student po finansi v Parij i zavarshih minalata godina. Sega si tarsja rabota i po pritzip ne iskam da rabotja tzjal jivot za niakoia banka. Problema e che sega nachalen kapital niamam a sled vreme kato vzema da imam v Bg shte e kasno...

Provinciata
02.02.2005, 16:36
No question,Otgowora e clear loan se kazwa, darpai zaema i desitwai, no triabwa history da imash , parwo plastai si mesechite wnoski po VISA ta bez zakasnenie, godina 2, posle tegli za giliste , slogi 30 % na masata i tegli 70 i sled 2, 3 godini ste teglish po seriozen zaem kato iskash da kupuwash w Bulgaria, ne znam kakaw ti e statuta tam , dano gena ti da e France ili pone da si nawatre w nestata ,kupista podrobnosti izpuskash i gi darpash ostanalite s dosta prednina belive me.
Az sam na 26, ot 6 godini sam tuk izwan Bulgaria wsichko po gore e nalice , no doubt....
sistemata e iasna , Deitwie triabwa Action....

La Costa
02.02.2005, 16:41
Jony, provintsialista ili tam kakto se nari4ash (iavno i ti samiat se sramuvash ot tova, koeto pishesh vuv foruma i za tova redovnov si smeniash samoli4nostta) haide, mili4uk, razkazhi im za 5-ti poreden put kolko e dobre sred geizeri i skali v Islandia (samo dnes da ne si v niakoia druga durzhava), ta pone sebe si da ubedish, 4e navremeto si postupil pravilno zabivaiki se tam.

Brain
02.02.2005, 16:44
Jony, не забравяй, дръж полата на жената, че да не се окакаш!

Brain
02.02.2005, 16:45
A La Costa е пич!

La Costa
02.02.2005, 16:49
Brain, te vsi4ki ve4e go razkonspiriraha. To puk koi li mozhe da sburka tozi unikalen otvorkovski i niamasht nishto obshto s realnostta stil na pisane.

P. S. Jony priatno plashtane na kreditite, kogato sled 2-3 god. nastupi korektsiata na pazara na ned. imoti v BG.

Jonkata
02.02.2005, 16:54
A be gotin w BG sam gi izcakal wsichkite w cash , koi wzema credit w BG , credita e credit kogato e istinski from $1 mln, niamam edna stotinka zadalgenie kam BG.
A za da stigna do tuka towa mi e tretata gena 2 datchanki i taz e mestna weche, triabwa da se smeniata passportite ei w Globalen swiat giweem , mradnete malkoo ot Dupnica....
Na 26 kato mi listwash takowa port folio, geni , pari i dokumenti ela mi zwanni da piem po edna Tequilla

Le francais
02.02.2005, 16:56
Abe hora, koi kakto i kadeto iska da e. Az sam na 25, student sam oshte i ne rabotia-pravia stajove i se opitvam da vliaza po-seriozno vav finansovata sfera-imam v predvid da si opravia tochno statuta za da moga zaemi da vzimam. To tuk za kreditnite karti ne plashtam na mesetz ami godishno i vav frenskata sistema e malko po-razlichno shtoto rabotata s "historito" ne e taka kakto v States ili moje bi v anglogovoria6tite europe countries. Tuk ima garanti kato garant moje da ti e ili zaplatata ili niakoi po-zamojen chovek-a pak to jasno e che zaema mu e maikata ama dokato ne si ustanoven nishto ne mojesh da vzemesh.
A ti kadeto i da si provintzialetz , kak taka pravite che na 26 godini ste istinski kapitalisti s po 4-5 apartamenta ne znaia...ama dano i az taka da sam sled 1 godina :) )
Sas zdrave

Brain
02.02.2005, 16:57
Тоя е смешен и жалък!

Le francais
02.02.2005, 16:59
koi

Jonkata
02.02.2005, 17:05
Bulka mu e maikata da wzemsh to e edin wid Finansowa sfera, tai s eoprawia statut i ot tam sas zaemite se zadwigda koleloto, creditna carta ste wzemesg studentska VISA za da ne plastash godisna tax a, wseki mesec se plasta gotin , stoto ako bese na godina ne mogesh da i a platish .Az wtorata godina biah w saveta wecha pri notariusa, ot tam e glawnia whod za finansowata sistema, inache ima da popalwash applicaciiki i da wisish po waiting listi , no predi towa dobar research ste naprawish na finansowata sistema na momata wsastnost , da ne e niakoi marokanka , ili filipinka , maika, basta diado do deweto koliano ste gi obarnesh , imoti , zaemi, kwo wino piat, kolko plastat za kolite za jeepa, za Benidorm za Alicante, za Atlantic city.Wsichko kato e OK , wzemsh rozite i si perfe...
Deistwai man i uspeh.

Regards

Roberta
02.02.2005, 17:05
eeeeeee Jony, ti oba4e si goliam veseliak - v4era zhena ti beshe norvezhka, dnes - islandka. Abe da ne se okazhe posle 4e vsi4kite tezi zheni sa personazhi ot mokriteti sunishta..... Ade stiga gluposti. Mom4eto v Paris mozhe da se nadiava niakoi da mu dade iskren i razumen suvet, a puk 4uva samo tvoite kompleksi i nesbudnati me4ti.

Jonkata
02.02.2005, 17:10
A i France i bulgari ne ti tribwa te niama da ti platiat toka, pokrai bulkata ste se wartish , sestri, bratia, bratowchedi rodata friends, ste widish kak e tehnite problemi sa i twoi.Onez rewliovci ot Tutrakan gi zabrawiash.
Insurancite, mortage, saunata na sisterite ,Mozzarela, Camember, Lobster i Shrimps, Ste drankash mnogo da si w igrata posle parite sami ste doidat.
Drugite neka si znaiat te znaesh ot znania na kakaw hal sa ...

Regards

La Costa
02.02.2005, 17:17
Le francais pro4eti purvo tsialata tema, ili pone ot poiavata na Jony i edva togava tursi ot nego suvet.

A ako si reshil da kupuvash imot mnogo dobre se zapoznai s temata "Imotite sa svruhnadtseneni" i oburni vnimanie na postingite na Krasimir Petrov, doktor po ikonomika ot Universiteta v Ohaio.

Le francais
02.02.2005, 18:07
Blagodarja za otgovorite, a pak i az sam si zadal vaprosite kam vsichki vas-to nali na tova mu se kazva forum:)

Inache za imotite v Bg ne znam dali sa nadtzeneni, da ne zabravjame che vse pak Sofia e vse oshte nai - evtinata stolitza v Evropa no to zavisi i kade iskash da kopuvash. Sofia v tzentara sas sigurnost e super po-skapo ot kolkoto mu e istinskata tzena ama to e i razprodadeno...A pak taka kato se zamislja niama kakvo da mu se kosiat tezi kato men deto niamat nachalnia kapital sega-shte se kopuva pak posle kato se pukne the speculative buble...e viarno e che posle niama performanca da e tolgova goljam kakto sega shtoto sega vliaiat i politicheski i ikonomicheski faktori v polza na naduvaneto na tzenite ama pak spored men shte stava dobar biznes-a pak i shte natrupame opit prez tova vreme :) )

Best regards

Jonkata
02.02.2005, 18:12
Ei sladur kupuwa se pise dano na frenski da ne ti kuca grammatikata , moge ot mnogo ezici da e stanala taka, za imotite nito sa izkupeni nito sa nadceneni, ama appartamenti se kupuwaha predi 2002 kogato cenata im bese kolkoto edin automobil , sega se kupuwat hoteli po motreto, ama ti samo ako ziapash kade kakwo se kupuwa ste ima da lapash muhite.
Ti si na etapa moma sega bez beia ni centar Sofia ni hotel ni Shipka.Ste te abonirat za niakoi kasta w kantoa De Loa za sledwastite 40 godini da plastash kato pop ..I misli dokato mu e wremeto posle se plasta.
No uspeh ti gelaia de.

Le francais
02.02.2005, 18:16
Spoko za moita gramatika i mersi
uspeh i na teb

Jonkata
02.02.2005, 18:47
Waprosi niama zastoto nikoi ne se e warnal , wsichko zaminawa....
i ste zaminawa...niama wrastane nazad stoto znaite zad nas e Bulgaria..Samo Napred

БГ
03.02.2005, 01:54
То пък тези дето ни поучавате, добре че сте прокопсали.

пешо
03.02.2005, 09:03
Все едно ходим по дърветата още.