PDA

View Full Version : Софарма АД (3JR / SFARM)

Страници : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Императорът
07.11.2007, 14:46
Надявам се, че в преносен смисъл го казваш!

На мой език това значи, че ще стигнем 10 кинта... :-)

paklitibe
07.11.2007, 15:03
ама, че майтап хехехехехе

Dart Vador
07.11.2007, 17:20
Надявам се, че в преносен смисъл го казваш!

На мой език това значи, че ще стигнем 10 кинта... :-)

Amin !

zaho
07.11.2007, 19:52
kato kazvate 4e SFARM njamali razrabotki Tabex kakvo e?
Bayer i dosega jivee ot dohodite ot Aspirin.
abe i Tribestana hi4 ne lo6 ;-) Opitaite ;-)

Императорът
07.11.2007, 20:24
Я, Вейдърът !!!

Здравей, мой стари падуан !!! :-)
Табексът действа, ама само ако имш волята и желанието да спреш да пафкаш. О него ти става гадно, като запушиш, отвратително просто, бляк (както казва една моя малка приятелка). Аз ядох Табекс известно време, но после реших, че ЛМ-ът ми е по-вкусен от хапчетата ие спрях... Табексът.

kompas2007
08.11.2007, 07:09
Dart Vadar neshto ne te razbiram kakvi gi pishesh.za moe sajelenie niamam akcii od holding doverie i niamam chesta da poznavam donev,no sam uchastval v razrabotkata na czast ot produktite na HFK Sofia,kakto se kazvashe togava i me boli naistina, che ne se raboti po tiach.Ako izleze edin produkt ,koyto da pokori sveta akciata shte stane ne 10 lv ,a 10000 lv

rosen0203
09.11.2007, 13:49
kato kazvate 4e SFARM njamali razrabotki Tabex kakvo e?
Bayer i dosega jivee ot dohodite ot Aspirin.
abe i Tribestana hi4 ne lo6 ;-) Opitaite ;-)

да но ако не знаеш табекса е на 20 години и сега го извадиха за да са в крак с световните призиви НЕ НА ЦИГАРИТЕ. Така че става дума за др нещо :)

zdravko_si
12.11.2007, 16:51
Здравейте имам да правя оценка на Софарм. Трябва да намеря справедливата пазарна цена на дружеството по метода ЧСА; да определя справедливата стойност посредством DCF модел за оценка на собствения капитал и модел на икономическата пеяалба (EVA) както и още няколко неща. Някой може ли да помогне???

Bully
12.11.2007, 16:54
Здравейте имам да правя оценка на Софарм. Трябва да намеря справедливата пазарна цена на дружеството по метода ЧСА; да определя справедливата стойност посредством DCF модел за оценка на собствения капитал и модел на икономическата пеяалба (EVA) както и още няколко неща. Някой може ли да помогне???

ето от тук можеш да си изтеглиш отчетите по периоди ;)

http://download.bse-sofia.bg/finance/

VD
12.11.2007, 17:37

Ти пък как можа точно Софарма да си избереш, защо не избра нещо друго. Със Софарма ще се видиш в чудо :)

hah
12.11.2007, 18:23
Ако правиш Софарма е трудно, защото имаш два тотално различни бизнеса - производство и диструбуция, като между двете преливат доста средства, тоест паричния поток не е механичен сбор на двата бизнеса. Можеш да направиш DCF само на едното, но тогава справедливата ти стойност няма да отразява стойността на цялата фирма.
zdravko_si написа:

alex2511
13.11.2007, 14:57
В БФБ-София АД е постъпила следната информация от Софарма АД-София /SFARM/:
Съветът на директорите на Софарма АД взе решение за покупка на фармацевтично предприятие в Украйна. Съветът на директорите упълномощи Изпълнителния директор на Софарма АД да проведе необходимите преговори и да извърши всички фактически и правни действия за сключването на съответния договор за покупка на украинското предприятие.

Hakkinen
14.11.2007, 13:54
129 и 106 налазиха Фармата :)

Императорът
14.11.2007, 16:02
Днес минаха сосни пакети на доста високи, като за корекция, нива. Това убаво, но потенциалът на акцията още по-висок. Отшуми ли напълно инсценираната паника, Грозникът ще бъде отстрелян скоро - и дотам по тази позиция да се спрем няма, да...

just a trader
14.11.2007, 16:16
Днес минаха сосни пакети на доста високи, като за корекция, нива. Това убаво, но потенциалът на акцията още по-висок. Отшуми ли напълно инсценираната паника, Грозникът ще бъде отстрелян скоро - и дотам по тази позиция да се спрем няма, да...
http://images01.snimka.bg/000320169.jpg

absolutno vqrno za groznika! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

otkoga gi 4akame tezi 10lv!!! a de!??? :D:D:D:D:D

just a trader
14.11.2007, 16:22
"Софарма" купи фармацевтичен завод в Украйна
от "Дневник"

Фармацевтичната компания "Софарма" сключи договор за покупка на украинския фармацевтичен завод "Витамини" и едноименното търговско дружество, съобщиха от БФБ - София . Това решение бе взето от ръководството но дружеството, като съветът на директорите реши още Изпълнителният директор на "Софарма" да подготви необходимите документи за покупката.

Реализираната продукция през изминалата година на "Витамини" е 5,3 млн. щатски долара, като това я нарежда на 13 място в рейтинга на фармацевтичните предприятия в Украйна.

Плановете за 2007 г. на "Софарма" според годишния отчет са да се запазят и увеличат дялове на компанията на основните Русия, Украйна и Полша, както и установяване и разширяване на пазарни позиции в други страни, като например от Средна и Източна Европа и Кавказкия регион.

Днес на борсата книжата на дружеството се търгуваха при средна цена 8.90 при изтъргувани 102 519 лота.

pesho777
14.11.2007, 16:27
http://images01.snimka.bg/000320169.jpg

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

koi e tova ?

Императорът
14.11.2007, 16:27
Стига сте ми пускали пиянски снимки, бе, негодници !!

just a trader
14.11.2007, 16:29
Стига сте ми пускали пиянски снимки, бе, негодници !!

mi shto si se snimal po vreme na pianski sreshti!? :) ;)

evala za SFARM!!!

lond2001
14.11.2007, 16:52
Това на снимката Импа ли е, а аз си го представях 70 годишен мъдрец с червено шалче и строг, смразяващ кръвта поглед. Симпатяга:)

just a trader
14.11.2007, 16:54
Това на снимката Импа ли е, а аз си го представях 70 годишен мъдрец с червено шалче и строг, смразяващ кръвта поглед. Симпатяга:)

hubavo e fantasiata da ne umira! :)

Императорът
14.11.2007, 17:13

Трябваше да си ме представяш со черна роба со огромна качулка и спихнато и сардонически нахилено лице и жълти очички.

lond2001
14.11.2007, 17:15
А отзаде на робата да пише ли ЦСКА?

Императорът
14.11.2007, 19:30
Лондов - ний со теб не сме ли се срещали на сборищата?

lond2001
15.11.2007, 10:09
Лондов - ний со теб не сме ли се срещали на сборищата?
За съжаление не съм присъствал на сборище още. Имаше един период, в който се бяхме заяли на тема Левски-ЦСКА, че затова се бъзикам/ без злоба/, да не разводняваме софармата.

deneb
15.11.2007, 10:32
Още няма нито една сделка?????

/Лъвът се готви за скок .......може би/!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lareman
20.11.2007, 10:17
SFARM- държи здраво 9...

VD
20.11.2007, 11:20
Za sega....

lareman
20.11.2007, 17:22
Pone novini ima...okolo SFARM

nevermind
20.11.2007, 17:36
Pone novini ima...okolo SFARM

i ne samo okolo SFARM... ima tolkova mnogo polojitelni novini, NO..... :D ;)

MANIPULATORITE sa sega na moda!!!

Alee
20.11.2007, 20:05
"Доколко тази новина ще бъде възприета, може да се съди по придобиването на ОАО "Витамини". Тогава съобщението почти не предизвика изменение в цената на акциите, коментира анализаторът от "Елана" Цветослав Цачев. Спекулативно настроените инвеститори отдавна са погледнали към други позиции, а въпреки корекцията дружеството почти не загуби от пазарната си капитализация. Зависи какви инвеститори са влезли, но настроенията им са положителни", допълни той.

в-к Дневник

deneb
22.11.2007, 09:39
Гърците почнаха терора и по тази позиция

cobos4e
22.11.2007, 09:55
Да атакуваме от дясно мога да подкрепя само със 100 бр. свърши ми кеша голям смях наистина свърши м...а му. Не Е знаете какво

Императорът
22.11.2007, 10:19
Добрите новини покрай това дружество следват една след друга, а все гледам кодът му при червените цифрички... Аз ли идиот или БФБ пълна с евтино продаващи идиоти?

nevermind
22.11.2007, 10:23
Добрите новини покрай това дружество следват една след друга, а все гледам кодът му при червените цифрички... Аз ли идиот или БФБ пълна с евтино продаващи идиоти?

nito ednoto, nito drugoto!

sega na moda sa sell-orders! :D

devils
22.11.2007, 12:14
» Компании » БФБ в реално време

Донев: Някои институции не трябваше да коментират пазара
22.11.2007 12:05 ( SFARM )

„Някои институции не трябваше да се изказват за състоянието на пазара“, това заяви пред журналисти Огнян Донев, изпълнителен директор на Софарма АД по време посещение във фармацевтичната компания на Негово Превъзходителство Михаел Гайер, посланик на Федерална Република Германия в България.

На въпроси по отношение на твърденията, че борсата е балон и има мнoго дружества с надценени активи Донев каза, че нашата борса е млада и последните събития доказват това. „Постоянно текат дискусии на тази тема, а последната среща беше организирана от Клуб Investor.bg. Винаги съм твърдял, че човек, който инвестира собствените си пари, сам носи отговорност, защото няма начин да се каже предварително със сигурност кои компании са печеливши и кои не“, добави още Донев.

На коментар, че в инвестиционните среди се говори за това, което се случва, като за целева манипулация Донев разясни, че в момента има много свободни пари, които търсят път към пазара.

„Не е все едно на каква цена ще купиш. Във всеки един момент е имало акции, които не си заслужава да купиш и такива, които си заслужават. Корекциите по принцип са здравословни и дават възможност на много нови играчи да влязат на пазара. Аз лично не се наемам на направя изказване, касаещо целия пазар. Имам около 20-на акции, които следя отблизо. Портфейлът на Софарма в никакъв случай не е губещ“, каза шефът на българската компания.

„При ситуации на корекции винаги страдат малките играчи - поради неразбиране на материята, те панически разпродават, защото някой е казал нещо. А че се създаде мода всеки да отива на борсата и да събира колкото може повече пари, това е така. Има и едно очакване на инвеститорите за 100-200% ръст не годишно, а месечно. Ако вземем акциите на Софарма за пример, те никога няма да носят такава доходност, но доходност от 65% за 2005 и 82% за 2006 е много добра. Има също така и много IPO-та, където може да се влезе на ниски нива и да се очаква по-голяма доходност, но там има и по-голям риск. Никой обаче не бива да се сърди на инвеститорите за това, което правят с парите си. И, за да обобщя, мога да кажа с две думи, че някои институции не трябваше да се изказват за състоянието на пазара“, завърши той.

„Обединението на Германия погреба много търговски контакти, които едва сега започват да се съживяват. Въпреки че изпълнителният директор на Софарма г-н Огнян Донев твърди, че те са средна фирма, ние ги възприемаме като силен регионален играч. Подобни фирми като неговата са добре дошли в Германия, те са новият повей от Югоизточна Европа и отдавна са намерили правилния път към нашите пазари. Ние им се радваме и ги очакваме”, каза по време на пресконференцията посланик Гайер.

Донев каза още, че в момента е упълномощен да преговаря за покупката на два фармацевтични завода – в Букурещ, Румъния и Белград, Сърбия. „В рамките на две години Софарма се надява да осъществи първите регистрации на български лекарства в Германия. Тъй като лекарствата са свързани с човешкото здраве, регистрирането им не е бърза процедура. За присъствие в Германия е необходимо портфолио от минимум 10 продукта”, отбеляза Донев.

„Софарма” АД има пряко участие в капитала на 25 български фармацевтични компании и компании с предмет на дейност производство на медицински изделия и козметика и др.

Брово г-н Донев. Умен и интелигентен човек.

cobos4e
23.11.2007, 09:55
Нещо май съм пълен аутсайдер щом според мен тази позиция трябваше отдавна да обърне тренда пък тя......
Не е препоръка

Императорът
23.11.2007, 09:59
Кобосче-е-е, Кобосче... Ще ти повторя думите на фелдфебел-школникът Марек, макар и в друг контекст:

"Да си чувал да се говори за човешката глупост?"

Неслучайно Донев се нерви, аз на негово място щях да се изкажа много по-остро, вярвай ми.

cobos4e
23.11.2007, 10:03
Кобосче-е-е, Кобосче... Ще ти повторя думите на фелдфебел-школникът Марек, макар и в друг контекст:

"Да си чувал да се говори за човешката глупост?"

Неслучайно Донев се нерви, аз на негово място щях да се изкажа много по-остро, вярвай ми.
Ще се покефя да видя как някой ще си скубят косите тук след време.
Не е препоръка .Аз оставам "до последна капка кръв"

zaho
23.11.2007, 10:07
Нещо май съм пълен аутсайдер щом според мен тази позиция трябваше отдавна да обърне тренда пък тя......
Не е препоръка

SFARM e bavna. vse pak skoro se mestihme ot 7 na 9 lv i sega tazi cena 6te stoi o6te izvestno vreme (ne me pitai kolko) :-)
vse pak i dobrite novini sa dosta.

kompas2007
23.11.2007, 14:57
Sopharma se nadiava do dve godini da registrira tabex i nivalin v Germany,toest shte imat godni za Evropa pone dva produkta.

.Tova veche e dobra novina i ako tova naistina se poluchi
i stane fakt e razumno togava da se investira ......

Kolkoto do tribestana ,tova e po skoro dobavka ,a ne lekarstvo i "tribulisi" ima desetki, ako ne i hiliadi na pazarite u nas i v chujbina.....

prolet
27.11.2007, 23:18
на софарма и на другите фарма прозводители им трябват нови молекули-там е истината.тавех и нивалин са много добри, но са модел от 1960 и се нуждаят ст пълна Промяна за да се покажат в елита...новите - съвременни лекарства вдигат рейтинга на фарма
компаните;а не покупката на заводи със съмнително производство отговарящо само на някои местни критерии

zaho
28.11.2007, 09:31
на софарма и на другите фарма прозводители им трябват нови молекули-там е истината.тавех и нивалин са много добри, но са модел от 1960 и се нуждаят ст пълна Промяна за да се покажат в елита...новите - съвременни лекарства вдигат рейтинга на фарма
компаните;а не покупката на заводи със съмнително производство отговарящо само на някои местни критерии

ako si po-zapoznata 6te znae6 4e pove4eto farm. kompanii
pe4eljat ot bokluci kato naprimer Aspirin+VitC ili drugi "neverojatno"
podobreni kombinacii na vseizvestni ne6ta.
za6to da investira6 tolkova mnogo v novi produkti koito posle
mogat da dadat strani4ni deistvia i da pьotopjat cjalata
kompania.

cobos4e
28.11.2007, 13:56
СОВ 49250 ????????????????????????????

Hakkinen
28.11.2007, 14:08
СОВ 49250 ????????????????????????????

COBOS-ът на Райфата е това ;)
Не се чуди...

dobi
29.11.2007, 00:45
Гледай сега, мойто момиче, пиша ти бавно, за да го прочетеш фнимателно :-) - SFARM е генерична компания. Те не изобретяват, а произвеждат вече готови формули, на които им е отпаднал патентът. Като погледнеш - произвеждат над 200, защо да ми хабят паричките в скъпи проучвания, а и защо да не произвеждат и продават другаде? Хайде да си купим дружно с теб акции на Pfizer - какво ще кажеш и да ги питаме защо си позволяват да произвеждат в азиатски страни?

Понеже си мисля, че скъпичко ще ни излезе, я да си гледаме тукашните инвестиции, а?

Това, както казах преди малко, не е препоръка, щото Доби е предвидлив и спестовен в тази позиция

баш майстора
29.11.2007, 11:47
ахааааа да им свърши стоката на сергийката на Булбанк и дойде новата пратка :)
тези да не са им казали че ако друг успее да продаде ще ги уволнят? :)

prolet
30.11.2007, 13:17
доби, мерси за фниманието,но това е добре ,че си пестелив ,ако съм разбрала добре,защото и генеричните илачи се нуждаят от up date документация и изобщо без наука няма да мине ,а на нашите
приятели там нещо им куца.справка агенцията по лекарствата?@@@
be happy#########

Maq7
30.11.2007, 13:20
Успяхте ли да погледнете консолидирания отчет. Прави ми впеатление, че перото балансова стойност на продадени активи (без родукция) е нарастнало драстично. Някои знае ли/успя ли да разбере откъде идва този разход????

BGN
30.11.2007, 15:46
Успяхте ли да погледнете консолидирания отчет. Прави ми впеатление, че перото балансова стойност на продадени активи (без родукция) е нарастнало драстично. Някои знае ли/успя ли да разбере откъде идва този разход????

Виж отдясно колко стоки са продали. Затова и баласовата стойност на продадени активи (без продуция) е голяма. Предполагам, че това е именно балансовата стойност на продадени стоки. И то предимно на Софарма трейдинг..

Hakkinen
04.12.2007, 15:04
За месец ноември тази година Софарма АД-София достигна 59% ръст в продажбите за износ в доларово изражение и 0.10% ръст на вътрешния пазар, с което реализира 24% ръст общо в продажбите спрямо същия месец на предходната година. Приходите от продажби за единадесетте месеца на тази година се повишиха с 19%, в т. ч. 47% за износ в доларово изражение и 2 % за вътрешен пазар, спрямо същият период на миналата година.

Императорът
05.12.2007, 00:02
За месец ноември тази година Софарма АД-София достигна 59% ръст в продажбите за износ в доларово изражение и 0.10% ръст на вътрешния пазар, с което реализира 24% ръст общо в продажбите спрямо същия месец на предходната година. Приходите от продажби за единадесетте месеца на тази година се повишиха с 19%, в т. ч. 47% за износ в доларово изражение и 2 % за вътрешен пазар, спрямо същият период на миналата година.

Сега акцията ще падне още... вече месец и повече Софарма е обект на силно изявена Брустърова търговия.

hotred
05.12.2007, 11:50
А защо купиха над 200 000 акции на DOVUHL?
Как си го обеснявяте?

prolet
05.12.2007, 19:29

защо при тази масирана реклама,мощен sell force и изразен монопол
за доста от позициитеІнай - вече ампулни формиІ в България няма ръст на вътрешен пазар ,а износа отчита такъв ръст?стакмистика или
пълнене на складовете им в бившите съветски републики??потреблението у нас расте в двуцифрени проценти++

RedHot
05.12.2007, 22:33
Как си го обеснявяте?

http://www.investor.bg/?id=57934

dobi
09.12.2007, 21:37

защо при тази масирана реклама,мощен sell force и изразен монопол
за доста от позициитеІнай - вече ампулни формиІ в България няма ръст на вътрешен пазар ,а износа отчита такъв ръст?стакмистика или
пълнене на складовете им в бившите съветски републики??потреблението у нас расте в двуцифрени проценти++

Доколкото разбрах в Пловдив има едно предприятие Биомеда, купено от индийци и опаковъчен цех на Чайкафарма - ти от кое от двете конкурентни предприятия получаваш заплата :-) И друго разбрах, защото го прочетох в интернет - че фармацевтичният пазар не расте "в двуцифрени проценти" :-) , а само в едноцифрени се изявява

dobi
09.12.2007, 21:43
Как си го обеснявяте?

Трудно си го обяснявам от началото на годината и като прочета, че Донев и свързани лица са придобили над 20% от Доверие и продължават да купуват и още по се затруднявам. Пък се питам защо не вземат да придобият още малко, а от трета се чудя - защо ли им е тоя медицински и всякакъв друг бизнес, ами не го оставят на мене. Ама не щат, пусто :-)

frontmen
11.12.2007, 09:57
Големите взеха нещо да изсипват, и ТиБиАй, и Пощенска ръснаха с кофите, всеки по около 2000 бройки, наговорили ли са се нещо, кво

devils
12.12.2007, 12:05

Софарма влезе в нов регионален индекс на Виенската фондова борса
12.12.2007 12:05 ( SFARM, CHIM )

Софарма АД влиза в изчислението на новия регионален индекс на Виенската фондова борса - CECE MID CAP (CECE MID), става ясно от съобщение на институцията.

Фармацевтичната компания, чийто Съвет на директорите взе решение през октомври за листване на фондовата борса във Варшава, ще съжителства в индекса CECE MID заедно с още 29 най-активно търгувани и с най-висока капитализация акции, листвани на борсите в Централна, Източна и Югоизточна Европа. Става въпрос за такива компании, които не са включени в универсалния индекс CECE Extended поради по-ниската си пазарна капитализация или обеми на търговия.

Акциите от CECE MID ще могат да бъдат присъединени към индекса CECE Extended, когато достигнат критерия за размер на капитализация и търгувани обеми, уточняват от виенската борса. Към момента единствената българска компания в CECE Extended е Химимпорт АД.

В момента CECE MID включва акции на компании, листвани на борсите в Букурещ, Прага, Варшава, Будапеща, Белград, София, Любляна и Загреб. Определен е максимален брой от шест члена на индекса от една държава, за да се поддържа той колкото е възможно по-диверсифициран, се казва още в съобщението. Общото тегло на един пазар в индекса е ограничено до максимум 40%, а общото тегло на индивидуален член на индекса - на 10%.

CECE MID се пресмята в евро и щатски долари и информация за него се публикува в реално време. Индексът може да бъде използван за създаването на структурирани продукти и деривати като фючърси и опции. Стартовата стойност на индекса бе определена на 1000 пункта на 3 януари 2005 г. Обновяването на параметрите за изчисляване на индекса става на тримесечие, а съставът на индекса се обновява на половин година.

Към днешна дата стойността на CECE MID в евро е 3 810,50 пункта, а на CECE Extended, който също е със стартова дата 3 януари, е 1 970,49 пункта.

Виенската фондова борса има интерес придобиването на 44-процентния държавен дял от капитала на Българска фондова борса – София.

nevermind
12.12.2007, 12:59

Софарма влезе в нов регионален индекс на Виенската фондова борса
12.12.2007 12:05 ( SFARM, CHIM )

Софарма АД влиза в изчислението на новия регионален индекс на Виенската фондова борса - CECE MID CAP (CECE MID), става ясно от съобщение на институцията.

Фармацевтичната компания, чийто Съвет на директорите взе решение през октомври за листване на фондовата борса във Варшава, ще съжителства в индекса CECE MID заедно с още 29 най-активно търгувани и с най-висока капитализация акции, листвани на борсите в Централна, Източна и Югоизточна Европа. Става въпрос за такива компании, които не са включени в универсалния индекс CECE Extended поради по-ниската си пазарна капитализация или обеми на търговия.

Акциите от CECE MID ще могат да бъдат присъединени към индекса CECE Extended, когато достигнат критерия за размер на капитализация и търгувани обеми, уточняват от виенската борса. Към момента единствената българска компания в CECE Extended е Химимпорт АД.

В момента CECE MID включва акции на компании, листвани на борсите в Букурещ, Прага, Варшава, Будапеща, Белград, София, Любляна и Загреб. Определен е максимален брой от шест члена на индекса от една държава, за да се поддържа той колкото е възможно по-диверсифициран, се казва още в съобщението. Общото тегло на един пазар в индекса е ограничено до максимум 40%, а общото тегло на индивидуален член на индекса - на 10%.

CECE MID се пресмята в евро и щатски долари и информация за него се публикува в реално време. Индексът може да бъде използван за създаването на структурирани продукти и деривати като фючърси и опции. Стартовата стойност на индекса бе определена на 1000 пункта на 3 януари 2005 г. Обновяването на параметрите за изчисляване на индекса става на тримесечие, а съставът на индекса се обновява на половин година.

Към днешна дата стойността на CECE MID в евро е 3 810,50 пункта, а на CECE Extended, който също е със стартова дата 3 януари, е 1 970,49 пункта.

Виенската фондова борса има интерес придобиването на 44-процентния държавен дял от капитала на Българска фондова борса – София.

a zashto Investor zabraviha CORP v novinata??? ;) i koq novina togava E VQRNATA??? ;)

Виенската фондова борса стартира индекса CECE MID CAP
12.12.2007 11:21

Виенската фондова борса стартира изчисляването и публикуването на нов регионален индекс - CECE MID CAP (CECE MID). Представителите от българска страна са Корпоративна търговска банка и Софарма.

Той се състои от тридесетте най-активно търгувани и с най-висока капитализация акции, листвани на борсите в Централна, Източна и Югоизточна Европа, които логично биха били включени в универсалния индекс CECE Extended, но не са включени в него поради по-ниската си пазарна капитализация или обеми на търговия.

Акциите от CECE MID ще могат да бъдат присъединени към индекса CECE Extended, когато достигнат критерия за размер на капитализация и търгувани обеми.

В момента CECE MID включва акции, листвани на борсите в Букурещ, Прага, Варшава, Будапеща, Белград, София, Любляна и Загреб. Определен е максимален брой от шест члена на индекса от една държава, за да се поддържа той колкото е възможно по-диверсифициран. Общото тегло на един пазар в индекса е ограничено до максимум 40%, а общото тегло на индивидуален член на индекса - на 10%.

CECE MID се пресмята в евро и щатски долари и информация за него се публикува в реално време. Индексът може да бъде използван за създаването на структурирани продукти и деривати като фючърси (futures) и опции (option). Стартовата стойност на индекса бе определена на 1000 пункта на 3 януари 2005 г. Обновяването на параметрите за изчисляване на индекса става на тримесечие, а съставът на индекса се обновява на половин година.

С CECE MID индексите на Виенската фондова борса се увеличават на общо 30.

just a trader
12.12.2007, 15:03
CECE MID COMPOSITION as of November 16, 2007
-------------------------------------------------------------
Company/ISIN/Country/#of Shares/Index Cap EUR/Weight
CORP. COMM. BANK/BG1100129052/Bulgaria/6,000,000/290,003,718/3.55%

SOFARMA/BG11SOSOBT18/Bulgaria/151,013,244 / 1.85%

http://www.wienerborse.at/mmdb/12/3/5158.pdf

Toranaga
12.12.2007, 15:06
CECE MID COMPOSITION as of November 16, 2007
Company/ISIN/Country/#of Shares/Index Cap EUR/Weight
CORP. COMM. BANK/BG1100129052/Bulgaria/6,000,000/290,003,718/3.55%

SOFARMA/BG11SOSOBT18/Bulgaria/151,013,244 / 1.85%

http://www.wienerborse.at/mmdb/12/3/5158.pdf

http://www.indices.cc/cgi-bin/indizes.pl?index=MCE&lang=5

Trader how are YOU?? :-) Spored men slaboto predstawiane na BFB e logi4no i polojitelno razwitie 6te ima samo na pozitsiite s dobri ot4eti. Swar6i slan4ewoto wremem za wsi4ki, tai kato idwat wse po-novi pozitsii i kapiatala ima alternativa.

just a trader
12.12.2007, 15:10
Trader how are YOU?? :-) Spored men slaboto predstawiane na BFB e logi4no i polojitelno razwitie 6te ima samo na pozitsiite s dobri ot4eti. Swar6i slan4ewoto wremem za wsi4ki, tai kato idwat wse po-novi pozitsii i kapiatala ima alternativa.

CHIMa prisustva v CECE Extended Index - CECExt EUR
---------------------------------------------------------------------
http://www.indices.cc/cgi-bin/indizes.pl?index=CCE&lang=5

ina4e sum extra! borq se s edni mi ti vqturni melnici i proektanti na podobni!
4akam samo oshte malko pileto da izsko4i i slunceto ot silicievite kletki da ogree i moqta banka! ;)

Toranaga
12.12.2007, 15:31

CHIMa prisustva v CECE Extended Index - CECExt EUR
http://www.indices.cc/cgi-bin/indizes.pl?index=CCE&lang=5

ina4e sum extra! borq se s edni mi ti vqturni melnici i proektanti na podobni!
4akam samo oshte malko pileto da izsko4i i slunceto ot silicievite kletki da ogree i moqta banka! ;)

iska6 da kaje6 twoiat account?? :-)

Hakkinen
04.01.2008, 15:37
Софарма АД-София приключи 2007 година с 15% ръст на приходите от продажби в т. ч. 40% за износ в доларово изражение и 1.2% за вътрешен пазар, спрямо предходната година.

Kosto
04.01.2008, 15:40
Тъй, тъй. Песен за моите уши, само тези приходи в долари хич не ги обичам.

баш майстора
04.01.2008, 16:58
когато няма положителни новини и тва е новина ;)

cymru
15.01.2008, 14:26
Евала на 105.
От три дена натискат цената надолу и гледам днес си гризнали едни 6-7 000 акцийки на 8.
Не че ми е много приятно това, но все пак съм в техния ПОД - така че не съм капо.

Та всеки да си вади изводите за това, което стана със Сфарм днес.

EquityPrivate
22.01.2008, 13:28
Bravo, na cena 6.90 SFARM e atraktivna. Malko na nivo EBITDA izglejda skupa, no profitabilnosta shte se pokachi prez sledvashtite godini, taka che EV/EBITDA tuk e vtorostepenno.

EV/Sales 2008 - 2.26x
EV/EBITDA 2008 - 12.58x

wannarock
22.01.2008, 15:30
Bravo, na cena 6.90 SFARM e atraktivna. Malko na nivo EBITDA izglejda skupa, no profitabilnosta shte se pokachi prez sledvashtite godini, taka che EV/EBITDA tuk e vtorostepenno.

EV/Sales 2008 - 2.26x
EV/EBITDA 2008 - 12.58x

sfarm stava vse po-atraktivna

prolet
23.01.2008, 15:23

EV/Sales 2008 - 2.26x
EV/EBITDA 2008 - 12.58x

sfarm stava vse po-atraktivna
Защо?Да не са пуснали някое ново лекарство,защото на старите пазарният им дял все повече намалява заедно с пенсионерите в СИВ даже в основни дестинации като Тартаристания.. .. или
защото виждайки ,че с медикаментите не са на ти ,тепърва ще влизат в "перспективния" строителен бизнес.

EquityPrivate
23.01.2008, 15:45
Защо?Да не са пуснали някое ново лекарство,защото на старите пазарният им дял все повече намалява заедно с пенсионерите в СИВ даже в основни дестинации като Тартаристания.. .. или
защото виждайки ,че с медикаментите не са на ти ,тепърва ще влизат в "перспективния" строителен бизнес.

Zashtoto i pada cenata, do koiato ia biaha naduli.
Samo 8% ot oborota im e napraven v zapadna Evropa. Ako zagubiat bivshite savetski republiki sa za nikade.

Императорът
23.01.2008, 15:54
Бе нека Софарма да продължи да пазарува цели фабрики, пък вие пак си разправяйте че била балон. Малко продавали в Западна Европа... че в източна хората не ядат ли хапчета?

GALBA
23.01.2008, 23:10
Някой от вас беше ли на днешната среща с Донев? Не нали ? Грешка!
Тук сме само лаладжии?

alex2511
23.01.2008, 23:13
Някой от вас беше ли на днешната среща с Донев? Не нали ? Грешка!
Тук сме само лаладжии?

Кажи нещо де, ко разправя ?

GALBA
23.01.2008, 23:16
Продължи дълго! Много Готин!

EquityPrivate
23.01.2008, 23:19
Бе нека Софарма да продължи да пазарува цели фабрики, пък вие пак си разправяйте че била балон. Малко продавали в Западна Европа... че в източна хората не ядат ли хапчета?

Ne e taka. Ima znachenie kakva cena plashta za tezi fabriki, kakvi sinergii nosi tova proizvodstvo i kak pomaga za EPS.
A inache i v iztochna Evropa horata "iadat" hapcheta, ama s pokachvaneto na pokupatelnata im sposobnost shte se premestiat na po-kachestvenite i po-skupi zapadni lekarstva.
A i Bayer i Schering edva li spiat shtom stava vupros za pazaren dial v OND i edva li shte ostaviat Sopharma da si razviava konia.

prodigal
24.01.2008, 01:29
EquityPrivate, в случая не си прав. Имат пазари и мощности, така че ще продават каквото се търси, а ще им го дадат същите, които и сега им го дават. Освен това говорим за след доста години : )

GALBA, вярно че готин и бързо разчупи атмосферата. Щеше да е интересно Колчев да беше задал въпрос/и, но явно беше дошъл да върне визитата, което е признак на добро възпитание.

Аз излязох на 6.5 преди около година, но отчитам че сега параметрите му са много по-добри.

EquityPrivate
24.01.2008, 02:17
EquityPrivate, в случая не си прав. Имат пазари и мощности, така че ще продават каквото се търси, а ще им го дадат същите, които и сега им го дават. Освен това говорим за след доста години : )

Na nivata ot vtornik (6.60BGN) e atraktivna. Na 9.00BGN kakto beshe predi e prosto naduta za tova, koeto predstavliava.

Императорът
24.01.2008, 02:18
EquityPrivate - питах и на живо и сега пак - каква синергия има между предприятията на един холдинг напримерно? А хапчетата на Софарма все ще се намери кой да ги яде. Сам ти наживо казваше че аспириновата субстанция навсякъде една и съща е. Тогава?
На деветуна може да е надута за това което е в моментът, но няма да е надута за това, което ще е скоро. Всички тия новозакупени фабрики ще носят кинти.

metala
24.01.2008, 02:57
Продължи дълго! Много Готин!

г-н донев спечели моите симпатии!доверието ми е спечелил отдавна!

Michelangelo
24.01.2008, 09:34
Всеки уважаващ себе си инвеститор в SFARM, DOVUHL, MDIKA или SEVTO трябваше да присъства на срещата според мен. Едно е да гледаш сухи цифри в отчетите и коментари във форума, а друго е да се срещнеш с мениджмънта и да имаш възможността да зададеш публично въпросите, които те интересуват.

P.S. Импе, ти щеше да останеш много доволен от нещата, които каза Донев, особено за MDIKA ;) Между другото, ти дори беше споменат от него, и то с уважение :D

EquityPrivate
24.01.2008, 10:16
EquityPrivate - питах и на живо и сега пак - каква синергия има между предприятията на един холдинг напримерно? А хапчетата на Софарма все ще се намери кой да ги яде. Сам ти наживо казваше че аспириновата субстанция навсякъде една и съща е. Тогава?
На деветуна може да е надута за това което е в моментът, но няма да е надута за това, което ще е скоро. Всички тия новозакупени фабрики ще носят кинти.

Ами отговорът е прост - няма.
Холдингите имат много диверсифицирани компании в портфолиото си, много често без никакви синергии помежду си. Затова и холдингите търгуват на дискаунт (т.е. пазарната стойност на холдинга е по-малка от тази на съставящите го компании).
А Софарма се държи като холдинг (купува предприятие за производство на спринцовки, примерно) и изисква премия. На срещата говорихме как това е най-скъпата фармацевтична компания в източна Европа, а далеч не е най-добрата.

Императорът
24.01.2008, 10:31
Всеки уважаващ себе си инвеститор в SFARM, DOVUHL, MDIKA или SEVTO трябваше да присъства на срещата според мен. Едно е да гледаш сухи цифри в отчетите и коментари във форума, а друго е да се срещнеш с мениджмънта и да имаш възможността да зададеш публично въпросите, които те интересуват.

P.S. Импе, ти щеше да останеш много доволен от нещата, които каза Донев, особено за MDIKA ;) Между другото, ти дори беше споменат от него, и то с уважение :D

Мене ли споменал? Че отде знай за моя милост?

А Медика в много отношения дори превъзхожда Софарма. Голям ход на Донев е, че влезе там, хич не му беше лесно.

kompas2007
24.01.2008, 11:19
Cenite na koito prodava Sopharma na bg pazara sa v pati po visoki ot iznosnite ceni,po informacija na pharmacevtite.Korekcija naviarno shte ima oshte prez tazi godina ,zashtoto tova protivorechi na razporedbite.
Dali rezultatat shte e polojitelen za Sopharma?

wannarock
24.01.2008, 14:40
na vseki pazar si ima ceni

Ch_4
24.01.2008, 15:21
Императоре,
Потвърждавам.
Г-н Донев спомена и твоя милост на срещата снощи. И срещата си беше много поучителна и полезна.
Поне за мен :)

Kosto
24.01.2008, 15:24
...

Michelangelo
24.01.2008, 19:36

А Медика в много отношения дори превъзхожда Софарма. Голям ход на Донев е, че влезе там, хич не му беше лесно.

Е как бе Импе, Донев, както и други като него, четат този форум (колкото и да се опитват да отричат някои). Дори спомена за една тема, която той счита за много полезна: "Кой кой е ?". Пък теб ли няма да знае, "мъдрият Император" :)

Между другото, той спомена, че се радва, че си преосмислил оценката си и от Медика си се прехвърлил и на Софарма. Но явно Медиката ти е още по на сърце :D

малката сестра
24.01.2008, 20:21
а за мен не спомена ли
че аз имам с десекти пъти повече акции от импето
на общото събрание ще се видим с него

Michelangelo
24.01.2008, 20:23
а за мен не спомена ли

Хахахаха, м/у другото да, спомена те. Отговори на някакъв твой въпрос от форума мисля. Може на видео-то на Инвестор-а да го пуснат..

wannarock
24.01.2008, 20:24

Е как бе Импе, Донев, както и други като него, четат този форум (колкото и да се опитват да отричат някои). Дори спомена за една тема, която той счита за много полезна: "Кой кой е ?". Пък теб ли няма да знае, "мъдрият Император" :)

Между другото, той спомена, че се радва, че си преосмислил оценката си и от Медика си се прехвърлил и на Софарма. Но явно Медиката ти е още по на сърце :D

Славянска душа е Импа, емоционална (особенно портфейла:)), но за кой кой е заслугата е на Доби момчета

dobi
24.01.2008, 21:54
Беше си извадил на лист въпросите от форума и ми спомена темата, верно. Ама само задалите въпроси и Императора, естествено се класираха на горната граница :-)

dobi
24.01.2008, 22:00

Славянска душа е Импа, емоционална (особенно портфейла:)), но за кой кой е заслугата е на Доби момчета

Но както гледам полезността на темата отчитаме само Донев, ти и аз :-) Ама пък каква компания :-)

kif
24.01.2008, 22:26
Беше си извадил на лист въпросите от форума и ми спомена темата, верно. Ама само задалите въпроси и Императора, естествено се класираха на горната граница :-)

като каза за темата - какво отговори за FTXCO - надявам се, че не е отговорил с подсказаните му в темата отговори?

dobi
24.01.2008, 22:41

като каза за темата - какво отговори за FTXCO - надявам се, че не е отговорил с подсказаните му в темата отговори?

Прочете въпроса, позасмя се, каза, че може да има такъв отговор в кръга на шегата и точно предупреди, че не може да е такъв. Разказа цялата драма около придобиването, че са имали 30% и надценеността на логистиката в онзи разочароващ за всички момент. Изглеждаше като да има светлина в тунела, ама не много скоро. Аз щото там нямам, честно да ти кажа, не се задълбочих в този момент, сори...Дано някой друг да каже

Императорът
24.01.2008, 23:28
Хе-хе - още по ми стана яд, че не разбрал навреме да дойда... Знаех, че съм прочут, ама чак толкова...

dobi
24.01.2008, 23:38
Хе-хе - още по ми стана яд, че не разбрал навреме да дойда... Знаех, че съм прочут, ама чак толкова...

Ами не ядосвай се :-) Виж сега каква възможност - топката е в твоето поле :-) или да съм по-точен - виж сега каква топка ти вдигна Донев

Иво Орозов
24.01.2008, 23:44
Импе, дай Боже и Донев един ден да съжалява ако изпусне твоия лекция!

kompas2007
25.01.2008, 22:27
Sopharma ne besze li pharmacevtichna firma?Kakvi sa farmacevtichnite novini okolo firmata....drugoto v sluchaja sa prazni prikazki.Spravka sitovete na drugite farma proizvoditeli.
Sopharma maj se zanimava s vsichko drugo ,no ne i s farmacija.
Te shtyaha da kupuvat i Balkanpharma na vremeto.

dobi
25.01.2008, 23:13
Sopharma ne besze li pharmacevtichna firma?Kakvi sa farmacevtichnite novini okolo firmata....drugoto v sluchaja sa prazni prikazki.Spravka sitovete na drugite farma proizvoditeli.

Донев не е само "Софарма" все пак :-), срещата беше с един от най-големите инвеститори. И на нея имаше достатъчно фармацевтични новини, ама да беше дошъл. А не да смяташ, че само ти можеш да казваш "пълни" приказки из форумите. Забелязваш ли, че не ти отговориха преди, защо ли?
Трябва да гледаш позитивно на нещата - ако си купил нависоко, почакай. Ако си купил ниско - ще спечелиш скоро, нема нужда от нерви :-)

kompas2007
27.01.2008, 19:14

Донев не е само "Софарма" все пак :-), срещата беше с един от най-големите инвеститори. И на нея имаше достатъчно фармацевтични новини, ама да беше дошъл. А не да смяташ, че само ти можеш да казваш "пълни" приказки из форумите. Забелязваш ли, че не ти отговориха преди, защо ли?
Трябва да гледаш позитивно на нещата - ако си купил нависоко, почакай. Ако си купил ниско - ще спечелиш скоро, нема нужда от нерви :-)

Imenno tova me trevoji,che Donev ne e Sopharma/tam ima mnogo interesi/,kakto primerno daje Kremikovsci ili CSKA ne e Mital,a nie
imame akcii ot Sopharma,dokolkoto znam....i predpolagam na dalgi pozicii.

Императорът
27.01.2008, 19:31
а за мен не спомена ли

Имаш, ама само в сънищата си... Тоест може - като бройки - ти май беше фенка на най-смотаните дружества на БФБ - Химко и Кремът... голяма завист те мъчи, дума да няма - ако силата ти на БФБ е съразмерна с нея и г-н Донев щеше да задминеш...

Помежду другото, и Софарма и Медика държа от 2002 година - ту намалявайки, ту увеличавайки бройките... Даже акциите на Софарма съм си ги купил цели три дни преди акциите на Медика... ;-)

CRC
27.01.2008, 19:50

Imenno tova me trevoji,che Donev ne e Sopharma/tam ima mnogo interesi/,kakto primerno daje Kremikovsci ili CSKA ne e Mital,a nie
imame akcii ot Sopharma,dokolkoto znam....i predpolagam na dalgi pozicii.

Явно си инсайдер, ма не разбрах в Софарма или в Кремиковци или в ЦСКА. Що не ни светнеш кой е Софарма, кой-Кремиковци и кой-ЦСКА?Всички ще сме ти благодарни.

wannarock
28.01.2008, 11:33
а за мен не спомена ли

Имаш, ама само в сънищата си... Тоест може - като бройки - ти май беше фенка на най-смотаните дружества на БФБ - Химко и Кремът... голяма завист те мъчи, дума да няма - ако силата ти на БФБ е съразмерна с нея и г-н Донев щеше да задминеш...

Помежду другото, и Софарма и Медика държа от 2002 година - ту намалявайки, ту увеличавайки бройките... Даже акциите на Софарма съм си ги купил цели три дни преди акциите на Медика... ;-)

йде рак четки

kompas2007
28.01.2008, 23:54
Явно си инсайдер, ма не разбрах в Софарма или в Кремиковци или в ЦСКА. Що не ни светнеш кой е Софарма, кой-Кремиковци и кой-ЦСКА?Всички ще сме ти благодарни.[/quote]

Shte te svetna shtom ne znaesh;

Kremikovski e edno iztochvano ot mnogo godini predpriyatie/nyama spor nali/ s izkluchitelno staro oborudvane i natrupana negativna energia,no varhu mnogo perspektivni za Sofia zemi..

CSKA e simvol i tradicja za 50% ot balgarite,selekcja,no sashto predmet na nedobrasavestni igri v posledno vreme..

Sopharma e naj- stariyat farmacevtichen zavod s naj- dalgi tradicii i pazaren dyal v Balgaria i COMECOM,no sas sashto taka stara nomenklaturna lista na proizvejdanite medikamenti,koito gubiat pazaren dyal v Evropata poradi starost ili lipsa na savremenna dokumentacja,zashtoto i generichnite lekarstva se nujdajat ot osavremenyavane..

B.Graham
29.01.2008, 13:37
Тука Огнян Донев направи още един рейд :)

wannarock
31.01.2008, 00:46
и как ви се струва отчета :)

EquityPrivate
31.01.2008, 01:54
и как ви се струва отчета :)

Tova e samo za Sopharma AD obache, nali?

hah
31.01.2008, 10:32
Отчет според очакванията.
За equityprivate - по отношение на печалба консолидирания няма как да направи голяма разлика.

creo
02.02.2008, 18:24
Определено увеличеното участие на Софарма АД в капитала на Медика АД (302 051 акции) ще допринесе за по-добри отчети на SFARM през 2008;)

Императорът
02.02.2008, 19:26
Софарма стана много могъща с тази покупка.... Медика е водещият производител в превързочните материали... а и други работи фабрикува...

малката сестра
02.02.2008, 19:42
тази дума могъща в какъв смисъл я използваш тук?

skip
04.02.2008, 15:05
При този пролетен пазар - Соф-Ферма на едно място! :-(

п.с - ???

Hakkinen
05.02.2008, 14:49

Софарма АД-София финализира 2007 година с годишен резултат 16% ръст на общите приходи от продажби. Той се формира от значителен ръст от 41% за износ в доларово изражение и 1.2% ръст за вътрешен пазар, спрямо предходната година. Дружеството реализира нетна печалба в размер на 30 992 хил. лв., което е с 41% повече в сравнение с 2006 г. (22 034 хил. лв.) и мащабна инвестиционна програма. В рамките на второ полугодие Софарма АД-София осъществи пълна реконструкция на ампулното производство, удвоявайки капацитета му. Този резултат бе постигнат с цената на планирано занижение на приходите от продажби на ампулни форми, което ще се отрази в първите два месеца на новата година.
През месец януари на 2008 г. реализирания ръст на приходите от продажби е 3.4%, в т. ч. 134% от износ в доларово изражение. Дружеството не реализира ръст в продажбите на вътрешен пазар, предимно поради изчерпаните запаси от ампулни форми, но през месеца бе пуснато в експлоатация ампулното производство.

allroad1982
05.02.2008, 18:51

Софарма АД-София финализира 2007 година с годишен резултат 16% ръст на общите приходи от продажби. Той се формира от значителен ръст от 41% за износ в доларово изражение и 1.2% ръст за вътрешен пазар, спрямо предходната година. Дружеството реализира нетна печалба в размер на 30 992 хил. лв., което е с 41% повече в сравнение с 2006 г. (22 034 хил. лв.) и мащабна инвестиционна програма. В рамките на второ полугодие Софарма АД-София осъществи пълна реконструкция на ампулното производство, удвоявайки капацитета му. Този резултат бе постигнат с цената на планирано занижение на приходите от продажби на ампулни форми, което ще се отрази в първите два месеца на новата година.
През месец януари на 2008 г. реализирания ръст на приходите от продажби е 3.4%, в т. ч. 134% от износ в доларово изражение. Дружеството не реализира ръст в продажбите на вътрешен пазар, предимно поради изчерпаните запаси от ампулни форми, но през месеца бе пуснато в експлоатация ампулното производство.

106 Продават ЯКО днеска защо така

нима новината за медика и отчета не са добри

какво мислите от днес съм взел от тази позиция и се чудя дал исъм добре постъпил

ATILA
05.02.2008, 19:08

allroad1982, не се шашкай!

ПФБК са нещо като маркет мейкър по позицията - те са посредника на Ерсте банк (за сертификата им върху Софикс - т.н. "Българска кошница"). Разликата е тази, че в този сертификат Софарма има тежест от 40% от общо 8 компании...

Вероятно вчера и днес 106 си балансираха портфейла - като продават ненужни акции, които са купили при големия спад от предишните дни... в този смисъл напълно възможно е както продават, така и да изкупят позицията до 8 лв. (например)... забележи Райфа и Карол какви големи пакети поставят (дневни) на 8 лв. - явно в очакване... :)

Дано да съм ти бил полезен!

Успехи! :)

Да не забравя - изразявам само собственото си мнение! Не е съвет!

allroad1982
05.02.2008, 19:59

allroad1982, не се шашкай!

ПФБК са нещо като маркет мейкър по позицията - те са посредника на Ерсте банк (за сертификата им върху Софикс - т.н. "Българска кошница"). Разликата е тази, че в този сертификат Софарма има тежест от 40% от общо 8 компании...

Вероятно вчера и днес 106 си балансираха портфейла - като продават ненужни акции, които са купили при големия спад от предишните дни... в този смисъл напълно възможно е както продават, така и да изкупят позицията до 8 лв. (например)... забележи Райфа и Карол какви големи пакети поставят (дневни) на 8 лв. - явно в очакване... :)

Дано да съм ти бил полезен!

Успехи! :)

Да не забравя - изразявам само собственото си мнение! Не е съвет!

И аз така мисля - излиза че залагат за софикс и могат да го манипулират за да печелят от това независимо че губят например

както ТИМ изкупиха ОТЗК МОНБАТ и ОДЕС за да вдигнат Софикс и там ако са го купили с голям марджин например 500 по или 100 по там с 1млн залагт 100млн и тука като мръдне нагоре с 1 процент те там правят 1 млн а тукам огат да си позволят да изкупят на по високи цени и да кажеме да загубят 0.5 млн за да вдигнат или свлят софикса

kif
05.02.2008, 20:21
И аз така мисля - излиза че залагат за софикс и могат да го манипулират за да печелят от това независимо че губят например

както ТИМ изкупиха ОТЗК МОНБАТ и ОДЕС за да вдигнат Софикс и там ако са го купили с голям марджин например 500 по или 100 по там с 1млн залагт 100млн и тука като мръдне нагоре с 1 процент те там правят 1 млн а тукам огат да си позволят да изкупят на по високи цени и да кажеме да загубят 0.5 млн за да вдигнат или свлят софикса

ОЦК и ОДЕС не са в Софикс-а, така че това изречение не е вярно!

а и МОНБАТ не го изкупиха ТИМ, а ПФБК ;-)

allroad1982
05.02.2008, 20:22

ОЦК и ОДЕС не са в Софикс-а, така че това изречение не е вярно!

Четох го по форума ,лично не знам даже кой са ..... просто четох по форумите какво ли не за тогава ..... сори

Императорът
06.02.2008, 00:01
Спад я... много важно, че купили Медика...дано да купят и Байерн, пък дано акцията стигне 9 кинта...

Баси чекиджийската работа...

cymru
06.02.2008, 09:06
Спад я... много важно, че купили Медика...дано да купят и Байерн, пък дано акцията стигне 9 кинта...

Баси чекиджийската работа...

Импе, не разбрах последно, кого ще купува Софармата

http://www.cairos.com/images/bayern.jpg

http://www.bayer.fr/uploaded-files/img/bayerleverkusen.jpg

ИЛИ

http://www.mybayerjob.de/images/Bbs_crs_rgb_300.gif

:) :) :)

deneb
06.02.2008, 09:11
императора иска и трите ! Убеден съм!

Вярно е, че чак тогава може да чакаме 9 по тази акция не уточнявам валутата умишлено

wannarock
06.02.2008, 09:19
e това вече е нечовешко
очакваме Императора да отвърне на удара

Императорът
06.02.2008, 10:24
Онуй дето прави хапченца, бе... ако написал отборът, то е щото бях пийнал вчера... :-)

Императорът
07.02.2008, 23:15
Това ли е реакцията на пазарът след новините за купуването на Медика от Софарма и за бъдещият сплит на Медика?!?

За 10 години на Борсата съм виждал много идиотщини, но тая е сериозен претендент за "палмата на първенството". Някой в състояние ли е да ми обясни защо цените на тия две акции падат, когато би трябвало да скачат яко ?!?

bigswingingdick
07.02.2008, 23:20
Това ли е реакцията на пазарът след новините за купуването на Медика от Софарма и за бъдещият сплит на Медика?!?

За 10 години на Борсата съм виждал много идиотщини, но тая е сериозен претендент за "палмата на първенството". Някой в състояние ли е да ми обясни защо цените на тия две акции падат, когато би трябвало да скачат яко ?!?

impe impe kade jivesh maika na lunata li ili pod vodata

bate Goiko
07.02.2008, 23:22

А защо би трябвало да скачат яко би ли обяснил ?

Иво Орозов
07.02.2008, 23:26
Как защо? Нали Импа си има!

bigswingingdick
07.02.2008, 23:28

imashe edna pesen

za investitor ne stavash impe ti si budala

Императорът
07.02.2008, 23:29

Когато след година видиш отчетът на Софарма, ще разбереш. Когато Медика направи сплит и бъде сложен край на Брустъровият пазар - тоже.

prolet
07.02.2008, 23:40

Когато след година видиш отчетът на Софарма, ще разбереш. Когато Медика направи сплит и бъде сложен край на Брустъровият пазар - тоже.
Този човек само акции от Софарма ли има ,или някой му плаща да пише глупости по форума?Който не купува акции на Софарма ще яде бой....

wannarock
07.02.2008, 23:43

Този човек само акции от Софарма ли има ,или някой му плаща да пише глупости по форума?Който не купува акции на Софарма ще яде бой....

i na mdika moze da ima :)

lawyer
07.02.2008, 23:58
Ще полудея, баси майката какъв живот живея (2) ?????????????

Императорът
08.02.2008, 00:08

i na mdika moze da ima :)

Нещо не виждам доводи - само лични нападки от някакви мегаанонимници в тоя форум. Или говорете по същество или не спамете, а ако не можете да кажете нищо смислено, намерете си друг форум за самоизява в мрежата - за предпочитане с насоченост към област от която разбирате.

За сведение - имам акции и от Софарма и от Медика, но и двете не са ми основни дружества.

Императорът
08.02.2008, 00:19
http://kompanii.investor.bg/?cat=5&id=59808

Аз говоря с факти, затова ще ви не намекна, а натвърдна.

milkov
19.02.2008, 15:51
moeto li4no i kompetentno mnenie e 4e sfarm shte se razviva polojitelno, tova bi bila edna ot nai stabilnite investicii za vseki koito pojelae da kupuva akcii. mnenieto mi se obosnovvana dalgogodishen opit v tazi sreda, a grafikata za stabilnoto uveli4enie na cenite na akciite govori samo po sebe si :)

kif
19.02.2008, 15:59
има ли някой спомен за времето когато СФАРМ трябваше да се листне в Полша - не беше ли планирано някъде по това време?

Nikodim
19.02.2008, 16:02
Милков, това препоръка ли е?

milkov
19.02.2008, 16:14
Милков, това препоръка ли е?
vseki razbira neshtata po svoi si na4in, az nevijdam da sam kazal neshto losho

баш майстора
19.02.2008, 16:36
има ли някой спомен за времето когато СФАРМ трябваше да се листне в Полша - не беше ли планирано някъде по това време?
на срещата донев спомена че имало технически проблем с централните депозитари на двете страни и листването се отлага до решаване на проблема

hah
19.02.2008, 16:37
ЦД не може да осъществи технически комуникацията с полския депозитар заради различния начин на водене на сметки. Естествено, че всяка система в България се развива по уникален и самобитен начин, и за последваща интеграция със световните стандарти се налага реинженеринг.

milkov
19.02.2008, 18:25
ЦД не може да осъществи технически комуникацията с полския депозитар заради различния начин на водене на сметки. Естествено, че всяка система в България се развива по уникален и самобитен начин, и за последваща интеграция със световните стандарти се
има ли някой спомен за времето когато СФАРМ трябваше да се листне в Полша - не беше ли планирано някъде по това време?zashto vsi4ki govorite po tolkova slojen na4in, po takav na4in , 4e malko vi razbirat, kakvo ozna4ava tova - 4e se nalaga reinjinerign,dokakvo shte dovede tova, poka4vane ili ponijavane na cenite na akciite

psycoholic
19.02.2008, 22:14
Да добавя към питането на милков - някой наясно ли е каква е процедурата по листване на две борси?

баш майстора
20.02.2008, 10:46
milkov
много интересна работа
хем пишеш на латиница хем не знаеш кво е реинженеринг
да ти обясня тогава кат за теб - значи напасване (натаманяване :) ) на системите на двата депозитара
решаването на този проблем по никакъв начин не влияе на цената на акциите
евентуално влияние би оказало повишаването на ликвидността в следствие на търгуването на по-ликвиден пазар от нашия
надявам се че не се налага да ти обяснявам какво е ликвидност ;)

psycoholic
ако емитента има одобрен проспект със съдържание по регламент 809/2004 на ЕС то той може да предложи книжата си във всяка страна членка
виж също и директива 2003/71 на ЕС

hah
20.02.2008, 11:01
@milkov: Реинженеринг - "Фундаментално преосмисляне и радикална промяна на бизнес процесите с цел драматично подобрение на функционирането (резултатите)"
Системата на депозитара се нуждае от съществена промяна, включително мисля и нормативна промяна, за да може да се интегрира с полската. Преди два месеца гледах обяви за работа в ЦД, които ме навеждат на мисълта, че се или ще се работи по въпроса.
А как и дали ще се влияят акциите не знам.

milkov
20.02.2008, 14:03
аз съм нов,мислех си че разбирам, защото чета книжки Smile. .поне съм амбициран и вярвам, че ако се боря ще успея.днес в едната прочетох, намери си брокер? - как става? по- нататък писателя беше писал да купуваме акции на компаний с малка капитализация, като цените на акциите са примерно - 0.25- 05.лв, някои може ли да ми даде съвет? имате ли това право?

wannarock
20.02.2008, 14:37
аз съм нов,мислех си че разбирам, защото чета книжки Smile. .поне съм амбициран и вярвам, че ако се боря ще успея.днес в едната прочетох, намери си брокер? - как става? по- нататък писателя беше писал да купуваме акции на компаний с малка капитализация, като цените на акциите са примерно - 0.25- 05.лв, някои може ли да ми даде съвет? имате ли това право?

смени книжката

stiff_bg
20.02.2008, 15:38

смени книжката

да купуваме или да НЕ КУПУВАМЕ?

Щото една акция за да струва под 1 лв, означава че е яко дърво :).
Иначе имам такава акция за теб - ХИМКО. Цената вече е само 0.13 лв на акция направо без пари! Ако искаш да имаш 99.999% гаранция, че ще загубиш може да си напазаруваш здраво.

Не е препоръка за закупуване или продаване на ценни книжа.

milkov
20.02.2008, 16:04

смени книжката

Иначе имам такава акция за теб - ХИМКО. Цената вече е само 0.13 лв на акция направо без пари! Ако искаш да имаш 99.999% гаранция, че ще загубиш може да си напазаруваш здраво.

Не е препоръка за закупуване или продаване на ценни книжа.

milkov
20.02.2008, 16:10

смени книжката

Не е препоръка за закупуване или продаване на ценни книжа.ти май си дървото тук, аз говоря, за акции които нямат история 6 години, а тепарва излизат на пазара. Примерно си купуваш на .025 - за 20000 лв и след 1година ако акцията стигне 20лв имаш 1 милион- натова ли викаш ддърво. Бих искал да ми отговарят хора от който мога да науча нещо.

баш майстора
20.02.2008, 16:16
не могат да се издават нови акции по емисионна стойност по-ниска от номинала

johny-bravo
20.02.2008, 16:23

смени книжката

Не е препоръка за закупуване или продаване на ценни книжа.ти май си дървото тук, аз говоря, за акции които нямат история 6 години, а тепарва излизат на пазара. Примерно си купуваш на .025 - за 20000 лв и след 1година ако акцията стигне 20лв имаш 1 милион- натова ли викаш ддърво. Бих искал да ми отговарят хора от който мога да науча нещо.

Milkov, май трябва да се захванеш с нещо друго. Или първо попрочети и после задавай въпроси, защото се излагаш и пишеш големи глупости.

milkov
20.02.2008, 16:48

смени книжката

Milkov, май трябва да се захванеш с нещо друго. Или първо попрочети и после задавай въпроси, защото се излагаш и пишеш големи глупости.хубаво е да се обосновеш

stiff_bg
20.02.2008, 17:08

смени книжката

Това, което исках да ти обясня е, че принципно (с малки изключения) НЯМА значение колко лева струва една акция на фирмата (1, 5, 10 или 1000 лв), а дали тази цена е ИЗГОДНА.

В случея на химко ти показвам, че има компании с акции по 0.13 ст за акция, но всъщност компанията може да не струва и 1 ст на акция, докато има акции като пътищата преди време дето струваше 8000 лв акцията, но си заслужаваше да се купи и даже беше евтина.

Иначе това, което си чел предполагам е за теорията за закупуване на подценени дружества, при която се купуват компании под счетоводната им стойност или акции под номинал, но това не е за начинаещи (ама ХИЧ).

А и специално за това, че акция с цена под 1 лв е дърво ще ти кажа, че номиналната стойност на всяка акция в БГ трябва да е поне 1 лв! Което означава, че компания чиято акция се търгува под номинална стойност явно има някакви много сериозни проблеми.

баш майстора
20.02.2008, 17:12
стиф стига си му обръщал внимание щото няма да миряса
напълни се темата със спам

stiff_bg
20.02.2008, 17:16
стиф стига си му обръщал внимание щото няма да миряса
напълни се темата със спам

Нека се научи човека, и аз бях зелен едно време и на мен ми се е случвало да пиша глупости.
Но си прав да. Това е тема за софарма така, че спирам.

Императорът
20.02.2008, 17:21

Дали са ти точен пример со Химко - от мене да знаеш - за лошата акция добра цена няма.

milkov
20.02.2008, 21:17

Дали са ти точен пример со Химко - от мене да знаеш - за лошата акция добра цена няма. Благодаря за информацията, все пак научих нещо. Книгата се казва 'богат татко, беден татко' :) Меком скоро ще пуска акции на пазара, някои мнение има ли?

Императорът
20.02.2008, 21:26
Поне си си избрал добър начален учител....

cobos4e
22.02.2008, 09:10
http://www.investor.bg/?id=60557
Без коментар

cymru
24.02.2008, 22:05
http://forum.segabg.com/img/bluejump.gif http://forum.segabg.com/img/bouncy.gif http://forum.segabg.com/img/redjump.gif http://forum.segabg.com/img/yellow.gifhttp://forum.segabg.com/img/bluejump.gif http://forum.segabg.com/img/bouncy.gif http://forum.segabg.com/img/redjump.gif http://forum.segabg.com/img/yellow.gifhttp://forum.segabg.com/img/bluejump.gif http://forum.segabg.com/img/bouncy.gif http://forum.segabg.com/img/redjump.gif http://forum.segabg.com/img/yellow.gif

Г-н Донев, 2007 г. като че ли беше година на придобивания за "Софарма" и за вас самия с влизането в "Доверие обединен холдинг". Какво да очакваме през 2008 г.?

- Предстои ни упорит труд да подредим на придобитото. Това ще е по-скоро година на фокусирането и планирането. По отношение на "Доверие обединен холдинг" не мога днес да кажа, как точно ще изглежда структурата освен това, че тя ще е логична, абсолютно прозрачна, с ясни връзки по вертикала. Мисля, че от общото събрание през май 2007 г., когато се оказа, че сме най-голям акционер в холдинга, инвестиционната общност вижда периодично какво правим - ясно мажоритарно участие на "Доверие обединен холдинг" в подхолдинга "Доверие капитал", както и в отделните фирми, възстановяване на всички нарушени управленски връзки. Това към днешна дата вече е свършено.

Има ли дружества с лошо представяне, които просто ще излязат от холдинга?

- При всички положения има и нежизнеспособни и по-лошо представящи се дружества. Част от стратегията е именно те да бъдат локализирани и да спрат да тежат на добре развиващите се компании. Този постсоциализъм на разпределяне на добрите резултати за подпомагане на изпаднало в беда другарче не е типичен за пазарната икономика. Това, разбира се, са единични случаи и болшинството дружества са с добри перспективи.

С увеличаването на капитала на "Доверие обединен холдинг" се стремим да осигурим ликвидни средства за осъществяване на инвестиционна програма. При положение, че инвестиционната общност реагира добре на първото увеличение, най-вероятно ще направим още едно през тази година. Много от фирмите имат своето производство, но като че ли не е осъществявана достатъчна модернизация в технологично отношение. Трябва да кажа на инвеститорите, че много се бърза с някакви резултати. Не е възможно да влезеш в една фирма и още следващото тримесечие да реализираш коренната промяна. При промяната на собствеността и респективно на идеологията на мениджмънта първо трябва да се преустановят съществуващи порочни практики и едва след една добре проведена инвестиция могат да се очакват истински резултати. Ако инвеститорите възприемат тези акции като спекулативна покупка за бързи резултати - грешат, просто при покупката на тези акции трябва да се гледа като на инвестиция с 3-5 годишен хоризонт.

Кога можем да очакваме реални резултати от синергията между двете групи?

- Синергия може да има само по отношение на четирите дружества от "Доверие", които имат близка до "Софарма" дейност. Ясен ефект още през тази година ще има най-вече при "Медика" , чрез пълното натоварване на производствените мощности и респективно покупката на ново оборудване и повишаване на капацитета. Същото може да се очаква и в областта на здравното осигуряване, където следим с интерес течащата дискусия. "Момина крепост" на практика вече мина в групата на "Софарма", тъй като тя там вече е най-голям акционер. Четвъртото дружество е болницата "Доверие", която ще обновим и модернизираме. Не можем да си позволим нещо, което е част от "Софарма", да не изглежда по подобаващ начин.

Бихте ли дали прогнозни годишни консолидирани резултати за "Доверие обединен холдинг"?

- Много е трудно през първата година, в която едва влизаме. Показването на консолидираните резултати за 2007 г. ще даде една база за сравнение оттук нататък. За първи път ще видим реално, как изглеждат нещата и на тази база ще надграждаме. Мисля, че до голяма степен, добрите резултати на "Медика", "Доверие Брико", "Хидроизомат" и др. ще повлияят положително и на консолидирания резултат на холдинга.

А какво да очакваме за "Софарма"?

- За "Софарма" 2008 г. няма да е по-различна. Устояваме своите позиции на българския пазар, но като че ли темите по придобивания на него за компанията се изчерпаха. Ще наблегнем най-вече на органичния растеж. Завърши модернизацията и удвояването на капацитета на ампулния ни завод в София. Трябва да завършим втория склад в София на групата заедно със "Софарма трейдинг", който ще е специализиран за търговията на дребно. Продължава работата по втория таблетен завод на "Софарма" в София, за чиято инвестиция получихме сертификат първи клас. Откриването му е предвидено през 2009 г.

Непрестанно работим за увеличаването на регионалното си присъствие. Поредна стъпка на разширяване на участието ни в чужбина осъществихме с придобиване на завода в Украйна. В момента сме в процедура на получаване на разрешение за концентрация и от сръбската антимонополна комисия, след което възнамеряваме да придобием сръбско дружество. Трите балтийски страни и Полша също са в нашия фокус, въпреки че участието ни в "Олайнфарма" е по-скоро символично. С полските партньори, с които учредихме смесено дружество, ще изградим производствена площадка за сиропи на 100 км от Варшава. Мощността трябва да е готова за около една година, тъй като тя не представлява някаква колосална инвестиция, а само около 2 млн. евро.

През 2007 г. приходите на "Софарма" се повишиха с около 16%. Как смятате да задържите ръста им през следващите години?

- Трябва да се има предвид, че пропуснахме редица възможности. Веднъж не беше завършен ремонтът на ампулния завод, което наложи няколко месеца той да не работи. Ще видим също така новия реимбурсен лекарствен списък как ще повлияе на увеличението на продажбите. Определено имаме възможност да продадем повече лекарства в чужбина отколкото на местния пазар, но естественият ни ограничител беше капацитетът. Сега с по-големите собствени възможности и включването на "Медика" в семейството на "Софарма" ще можем да произведем и продадем повече.

В отчета си за 2007 г. залагате по-ниски прогнози за ръста на показателите за 2008 г. Защо?

- По-добре да заложим по-консервативни прогнози и да ги преизпълним, вместо да прогнозираме фантастични резултати. Не очаквам разлика в представянето спрямо предходните години.

По отношение на разходната част на "Софарма" имахте силни експозиции в долари и съответно значителен валутен риск. Как ще го ограничите?

- До този момент го правехме като през 2007 г. на всички пазари с изключение на Русия минахме на евро. От 1 април сме се договорили и там да преминем на евро, т.е. факторът валутен риск ще отпадне или намалее чувствително. Курсът на долара ще влияе на резултатите единствено, доколкото част от доставките ни ще се плащат в долари.

Износът ще продължава ли да заема все по-голям дял в продажбите ви?

- Определено потенциалът за ръст на продажбите навън е по-голям, което до известна степен се дължи на неосъществената здравна реформа у нас.

Продължава ли забавянето на плановете за двойно листване на "Софарма" на Варшавската фондова борса? Има ли някакво движение по въпроса?

- Нищо не се е променило. Проблемът не е при нас. Това не е конюнктурно решение и когато има възможност ще го осъществим в рамките на два три месеца. Но не мога да кажа, кога точно.

Да очакваме ли разместване в собствеността на "Софарма"?

- Нищо не го налага и досега тя не се е променила. Единственото събитие е влизането на фонда на "Грамърси", запазва се традиционното участие от около 3% от австрийските банки, както и това на над 100 институционални инвеститори. Нормалният български спекулант почти не играе със "Софарма". Акциите на компанията са пристанище на спокойствието и сигурността, независимо от трусовете на световните пазари. По принцип винаги стои въпросът, дали в годишен план да увеличим свободните акции с още 1%, но при тази конюнктура това въобще не е тема. Затова и всички наши компании, които излизат на борсата, реално правят вторично публично предлагане, а не първично. Така даваме възможност на акционерите да имат ликвидни средства и на пазара да определи цената им - направихме го със "Софарма трейдинг", предстои "Унифарм". Очаквам в края на март и началото на април акциите на "Унифарм" да са на пазара, като в момента проспектът на компанията е в Комисията за финансов надзор.

Според вас стигна ли българският фондов пазар нормални нива през последния месец?

- При сегашната ситуация в егоистичен план очакваме по-скоро покупки при по-скромни обеми, но не и продажби.

http://pazari.dnevnik.bg/show/462618/

wannarock
27.02.2008, 19:02
Софарма с ръст от 20,5 на сто на консолидираната печалба до 31,7 млн. лв.

http://www.investor.bg/?id=60776

cobos4e
27.02.2008, 19:18
No comment
А дано подскочи както требе

Valuator
27.02.2008, 21:07
По-вероятно е да няма сериозни промени :) защото тук цената отдавна е изпреварила фундамента :) И при тези финансови резултати P/E си остава към 30, EV/EBITDA около 20 - все нива, които вече не се приемат много добре от пазара :)

wannarock
27.02.2008, 21:20
тук пазара е фармацефтичен :) не може да ги мерим показателите с други сектори

моите изчисления малко се разминават с тези, които в момента съм взел от сайт
P/E SFARM 30.92 Сектор 225.82

а, че цената варира около фудамента спор няма P/E 52W 27-48

Valuator
27.02.2008, 21:43
А, ясно - пак има някаква нова парадигма :) - е, то и при доткома беше така :) Абе не е лоша компанията, и ръстовете и са добри, ама има два проблема :) - единия е с регионалното лидерство, а другия - със свръхочакванията към Огнян Донев :) Няма лошо (за Огнян Донев :)), щом феновете искат да расте цената на акцията и имат пари - нека расте :)

wannarock
27.02.2008, 22:02
парадигмата, както знаеш е в различните очаквания. иначе сделки нямаше да има
а доткомите са друг филм. единственото сходно е в по-високите показатели. за двата проблема съм много съгласен. пожелавам всеки му такива проблеми. никой не е идеален :)

Императорът
27.02.2008, 22:08
По-вероятно е да няма сериозни промени :) защото тук цената отдавна е изпреварила фундамента :) И при тези финансови резултати P/E си остава към 30, EV/EBITDA около 20 - все нива, които вече не се приемат много добре от пазара :)

Приятелю, цената бе изпреварила фундаментът, ама преди 2 години - сега това е една от най-подценените акции.
В цитираните от теб цифрички смяташ ли новозакупените фабрики - Медика, Цитаделата на мацките, украинската?

Софарма отдавна е подвластна на някакъв свой си, Брустъров пазар, след всяка добра новина цената пада. И преди рекох - ако Софарма купи Байер (напримерно) акцията сигур ще се срине до 1.80 кинта.

wannarock
27.02.2008, 22:12
Импе, тази вечер не си се черпил :)

Императорът
27.02.2008, 22:19
Ърм, само 100 грама конячец.

wannarock
27.02.2008, 22:22
то това е само съдоразширяващо :)
шегувам се заради Байера, нали преди време като писа пак за него беше си мислил за отбора

Valuator
27.02.2008, 22:24
Импе, може би наистина беше по-точно да кажа, че цената напоследък е поспряла, за да я настигне фундамента :) А за новите придобивки ще повторя казаното от Донев - тази година предстои много работа, за да станат адекватна и ефективна част от Софарма :)

Колкото до коментара ти за Брустъровия пазар, ще споделя моето мнение - след две години свръхочаквания, накрая и тази акция стана подвластна на цялостната нормализация на българския фондов пазар :)

А за измененията на цените на акциите при M&A сделки ще ти кажа, че по цял свят е нормално при обяваването на новината акциите на придобиващата компания да спадат, а на придобиваната да се вдигат :) А примера за Байер наистина е добра шега - тогава вероятно ще се случи обратното :)

wannarock
27.02.2008, 22:27
Импе, може би наистина беше по-точно да кажа, че цената напоследък е поспряла, за да я настигне фундамента :) А за новите придобивки ще повторя казаното от Донев - тази година предстои много работа, за да станат адекватна и ефективна част от Софарма :)

Колкото до коментара ти за Брустъровия пазар, ще споделя моето мнение - след две години свръхочаквания, накрая и тази акция стана подвластна на цялостната нормализация на българския фондов пазар :)

А за измененията на цените на акциите при M&A сделки ще ти кажа, че по цял свят е нормално при обяваването на новината акциите на придобиващата компания да спадат, а на придобиваната да се вдигат :) А примера за Байер наистина е добра шега - тогава вероятно ще се случи обратното :)

+1

Императорът
27.02.2008, 22:49
Ми то като гледам и Медика не стана 218 кинта...
Но Софарма стана много могъща и пазарът рано или късно ще го оцени.

Valuator
27.02.2008, 23:09
Импе, как Медика да стане на 218 лв, като нейните показатели при цена от 150 лв са по-лоши от тези на Софарма от консолидирания отчет :)

Съгласен съм с теб, че пазарът ще коригира цената на акцията, но с една корекция :) - не рано или късно и не защото компанията е станала могъща (това трудно се мери и оценява), а когато и защото фундаменът аргументира убедително необходимостта от промяна в цената :)

Amatyor
05.03.2008, 15:18
Що така бе Миме? Какво толкоз стана днес така се попиляхме? Пак ли някой чуждестранен негодник ни разпродаде?

hah
05.03.2008, 15:18
Дата: 05/03/2008 14:24:13
Тип: Вътрешна информация по чл. 4 от Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти

За м.февруари 2008 г. "Софарма" АД достигна 121% ръст в продажбите за износ в доларово изражение и 44% ръст общо в приходите от продажби спрямо същия месец на предходната година. Приходите от продажби за двата месеца на тази година се повишиха с 24%, в т.ч. със 126% от износ в доларово изражение, спрямо същият период на миналата година.

44% звучи доста добре

cobos4e
07.03.2008, 10:32
Интересно каква новина трябва да извадят за да обърнат движението

prolet
09.03.2008, 22:37
Интересно каква новина трябва да извадят за да обърнат движението

...че регистрират нови и нови лекарства и увеличават пазарните си дялове на пазарите,на вече в БългарияІ

Hakkinen
10.03.2008, 12:46
Медика планира 30-кратно увеличение на капитала

Медика АД-София свиква Общо събрание на акционерите (ОСА) на 24 април, на което ще бъде гласувано за увеличение на акционерния капитал на дружеството със собствени средства в размер на 30 пъти до 10 068 690 лева, съобщи БФБ-София.

На ОСА ще се гласува и за разпределение на финансовия резултат за миналата година, като проектът за решение предвижда дивидент за акционерите в размер на 1 лев на акция или общо 335 623 лева. Останалата част от печалбата за 2007 г., или 981 872,95 лева, да бъде отнесена към неразпределена печалба, предвижда проектът.

Ще се гласува и за промени в органите на управление, като се предвижда Огнян Донев да замести Правин Банкер като член на Надзорния съвет.

Акционерите ще овластяват Управителния съвет на Медика да извърши сделки по чл. 114 от ЗППЦК, а именно изработка на лекарства под търговски марки на Софарма АД с възложител Софарма АД. Стойността на сделките по договора за възлагателно производство за срока на неговото действие се очаква да бъде в размер на 20 милиона лева. Договорът е петгодишен със срок на действие до 31.12.2012 г.

При липса на кворум събранието ще се проведе на 12 май, като последната дата за сключване на сделки с акции на Медика на борсата, в резултат на които приобретателят ще може да упражни правото си на глас в ОСА, е 8 април.

В края на януари тази година Софарма увеличи участието си в Медика до 90% от капитала на дружеството пряко и чрез свързани лица. За миналата година консолидираната печалба на Медика нарасна до 1,394 млн. лв. от 419 хил. лв. за 2006 г. Нетните приходи от продажби се увеличиха с 1,56% до 13,9 млн. лв.

До момента по позицията на Медика са прехвърлени 67 акции на цени между 140 и 149,5 лева.

Източник: Инвестор.бг

http://www.investor.bg/?id=61135

Amatyor
11.03.2008, 11:10
Абе незнам, ама имам чувството, че тук някой периодично се измъква по терлици от позицията. Чужденци ли са, какво са незнам, ама и миналата седмица имаше едни такива движения....

Императорът
11.03.2008, 23:39
Абе незнам, ама имам чувството, че тук някой периодично се измъква по терлици от позицията. Чужденци ли са, какво са незнам, ама и миналата седмица имаше едни такива движения....

Да, чувал съм, че в лудниците "клиентите" ходят с плъстени чехълчета, то все едно терлици. Софарма под седмак, след всички добри новини, една след друга излизащи през последните месеци !!! Продавачите от днес са просто болни хора, не можем да им се сърдим. За мен тази акция увеличи вътрешната си стойност двойно през последната половин година - и какво? Докато 2007-а другите правеха диво Яхо-о-о, Софарма почти не помръдна, а сега даже и се срива.
През 2005-2006 Софарма я определях като "доброкачествен балон", а сега за мен е една от най-подценените позиции на БФБ. Не съм вярвал, че Софарма подценена някога ще бъде, но това е факт.

Впрочем какво чудя - проучването показа, че 84% от "играчите" на БФБ не правят разлика между "цена" и "стойност" на акцията. Това случайни субекти, които просто нямат място на Фондовата борса.

Valuator
11.03.2008, 23:48
Импе, за да не се поватрям, няма да коментирам Софарма, но понеже често използваш израза "подценена" и "най-подценена" - и за Софарма, и за Медика, и за М+С, ми стана любопитно по каква методология ги оценяваш компаниите, в които си инвестирал та всичките ти се виждат долкова подценени :) И защо смяташ, че пазара не ги оценява подобаващо :)

През 2005-2006 Софарма я определях като "доброкачествен балон", а сега за мен е една от най-подценените позиции на БФБ. Не съм вярвал, че Софарма подценена някога ще бъде, но това е факт.

малката сестра
12.03.2008, 01:42
импа и методология
вие чувате ли се
при него мъгляви изрази като могъща и по-могъща са ежедневие
и както виждаме не само пред горките ученици, а и тук във форумите
да сте виждали даскала да борави с цифри или точни формулировки
няма такива филми

fantomas
12.03.2008, 21:32
ВЪПРЕКИ тези "сривове" продължавам да допълвам " SFARM" , но
който иска -нека да продава.
БЕЗСПОРНО във този форум има люде, които според мен са едни доста СПОСОБНИ анализатори на това което им се даде като числени ст-ти ,те с лекота боравят с тях, считам обаче , че трябва и нюх, усет, така както "котката" дебне за " мишлетата" и като те се появат - тя хваща най-ЕДРОТО-за да нахрани малките си!

Императорът
12.03.2008, 23:12
Valuator, колко се е променила цената на Софарма за последната година-две? А колко са нарастнали приходите, печалбата? А това, че Софарма веч е мажоритарен собственик на Медика, на Момина крепост, че купи цяла фабрика в Украйна и ще купи вероятно и в Сърбия? А дъщерните дружества, чрез които контролира разпространението и търговията со своята продукция? А общите за всички добри борсови дружества положителни фактори - влизането ни в ЕС, плоският данък, дори в някакъв смисъл инфлацията? Всичко това оказало ли е досега някакво влияние върху цената? Ето отговорих ти точно и конкретно.

Сестричке - никога не съм те видял да казваш нещо стойностно и смислено в тоя форум - само хвърляш храчки. Но и ти си най-голямото настоящо доказателство, че аз не съм модератор, както някои си мислят - ако бях отдавна бих те баннал. Просто твоето присъствие в този форум е дразнещо и абсолютно излишно.

EquityPrivate
13.03.2008, 01:27
Valuator, колко се е променила цената на Софарма за последната година-две? А колко са нарастнали приходите, печалбата? А това, че Софарма вечe е мажоритарен собственик на Медика, на Момина крепост, че купи цяла фабрика в Украйна и ще купи вероятно и в Сърбия?

Tochno tuk e greshkata. Vzima se kato baza niakakva naduta cena v minaloto. Sega parametrite sa se podobrili, a cenata ne i se kazva, che firmata bila podcenena.
Za tova i povecheto firmi se gledat na baza EV/EBITDA - EV/EBIT, za da ima niakakav parameter, po koito da se izmerva podceneni li sa ili nadceneneni.
Sopharma predi turguvashe na EV/EBITDA ot nad 20x (nenormalno visoko), sega e na po-normalnoto 12x - 13x, no v nikakakav sluchai ne e podcenena. Prosto predi e bila strahoten balon i sega malko e izpusnala parata kato pazara se otrezvi.

Императорът
13.03.2008, 01:45
Приятелю, пробвай да пишеш по човешки, не по котешки, става ли?

Да, цената бе надута в миналото (затова преди две години наричах Софарма "доброкачествен балон"), но колко се качиха цените на всички други дружества, докато Софарма не мърдаше? А печалбите на малко от тях са нарастнали колкото тези на Софарма. А и в коефициентите, които сочиш (и които гледаме всички) влизат ли бъдещите печалби от новазаграбените фабрики, от новите дъщерни дружества? Май не.

Инвеститорът, драги, трябва да гледа в бъдещето, защото той инвестира в него, не в миналото.

И наистина - пиши по човешки, ако може. Ценя високо мненията ти, но ми писна да се кьоравя.

EquityPrivate
13.03.2008, 02:24
Ето и на кирилица.
Разбира се че влизат бъдещите финансови резултати. Никога не сравнявам фирми на база EV/EBITDA, P/E или каквото и да е било на база минали периоди (2007, бел. ред).
Софарма винаги е била прекалено скъпа, а малкия фрийфлоут не помага за коригиране на цената. Освен това не виждам големи перспективи пред тях. Изнасят главно за бившия СССР, а износа им в З. Европа е под 10%.
Дори и в момента, на база финансови резултати 2008, Софарма е най-скъпата фармацевтична фирма в ЦИЕ на база оперативни резултати и оборот. Дали е най-добрата и затова изисква премия, няма да коментирам. Мога да изброя поне няколко в Унгария и Чехия, които са години напред от СФАРМ като мениджмънт, технологии, пазари, финансиране, а същевременно са по-евтини.
Просто пазара в България беше доста изкривен в последно време и сега коригира.

малката сестра
13.03.2008, 07:07
Valuator, колко се е променила цената на Софарма за последната година-две? А колко са нарастнали приходите, печалбата? А това, че Софарма веч е мажоритарен собственик на Медика, на Момина крепост, че купи цяла фабрика в Украйна и ще купи вероятно и в Сърбия? А дъщерните дружества, чрез които контролира разпространението и търговията со своята продукция? А общите за всички добри борсови дружества положителни фактори - влизането ни в ЕС, плоският данък, дори в някакъв смисъл инфлацията? Всичко това оказало ли е досега някакво влияние върху цената? Ето отговорих ти точно и конкретно.

Сестричке - никога не съм те видял да казваш нещо стойностно и смислено в тоя форум - само хвърляш храчки. Но и ти си най-голямото настоящо доказателство, че аз не съм модератор, както някои си мислят - ако бях отдавна бих те баннал. Просто твоето присъствие в този форум е дразнещо и абсолютно излишно.

заради теб много хора вече не участват във форума
сина ми ти е ученик и като ми казва какво им говориш в училище, чак се чудя защо ти плащаме заплата от нашите данъци

wannarock
13.03.2008, 07:10

заради теб много хора вече не участват във форума
сина ми ти е ученик и като ми казва какво им говориш в училище, чак се чудя защо ти плащаме заплата от нашите данъци

Kaкво Импа е казал, че не е заслужил височайшата заплата, коята ние така благородно му отпускаме???

wannarock
13.03.2008, 07:13
Просто пазара в България беше доста изкривен в последно време и сега коригира.

А сега цената доближава ли се до стойността?

Energy
13.03.2008, 10:09
Статия от в. Монитор,
http://www.monitor.bg/bussiness/article?sid=&aid=150753&cid=40&eid=1315

“Софарма” купува заводи в Румъния и Сърбия

"Софарма" АД, най-големият български производител на лекарства планира да закупи до края на тази година предприятия в Румъния, Сърбия, Украйна и Полша, в опит да увеличи продажбите и приходите си. Това твърди президентът на фирмата Огнян Донев, цитиран от агенция "Блумбърг".
Очаква се приходите да нараснат с най-малко 20 на сто през 2008 г., след отбелязания ръст от 72% през 2007 г. Чистата печалба се очаква да е със 17% по-висока, подобно на миналата година, когато "Софарма" спечели 32 милиона лева.Производителят на лекарства държи около 20% от българския пазар, където негов основен конкурент е базираната в Исландия "Актавис Груп", с 33 на сто от пазара. Очаква се местните продажби на "Софарма" да се повишат до близо 300 млн. евро през 2010 г., спрямо 200 млн. евро през 2005-та.

Императорът
13.03.2008, 10:19
И как, EquityPrivate, бъдещите резултати на Софарма (от след купуването на новите фабрики) са влезли в цената, преди въобще да се знае, че ще бъдат купени? Когато печалбите на новите фабрики влязат в отчетът на Софарма, колко ли ще падне Р/Е?
Благодаря, че пишеш по човешки.

Енергетичен, трай си бе, не пускай такива новини, че сега акцията ще се срине на 4 кинта !!! Това е акцията на Монти Брустър, не знаеш ли?
Ама нищо де - ще взема да допълня Софарми, докато е време.

prolet
16.03.2008, 21:26
[quote="EquityPrivate"]Ето и на кирилица.
Разбира се че влизат бъдещите финансови резултати. Никога не сравнявам фирми на база EV/EBITDA, P/E или каквото и да е било на база минали периоди (2007, бел. ред).
Софарма винаги е била прекалено скъпа, а малкия фрийфлоут не помага за коригиране на цената. Освен това не виждам големи перспективи пред тях. Изнасят главно за бившия СССР, а износа им в З. Европа е под 10%.
Дори и в момента, на база финансови резултати 2008, Софарма е най-скъпата фармацевтична фирма в ЦИЕ на база оперативни резултати и оборот. Дали е най-добрата и затова изисква премия, няма да коментирам. Мога да изброя поне няколко в Унгария и Чехия, които са години напред от СФАРМ като мениджмънт, технологии, пазари, финансиране, а същевременно са по-евтини.

Че то в България има много фармацевтични фирми които са десетилетия напред.Само Дупница пуска над 50 нови продукта/кардиологични,онкологични и др./ тази година.Пазара на медикаменти се е увеличил през 2007 с повече от 12%-къде е Софарма в това?Трибулиси прави всеки гаражен производител.
Има поне 50 на пазара.

RedHot
16.03.2008, 22:53
Някой спомня ли си кога почваха да излизат решенията за дивиденти, че не ми се рови в нета. Предварително благодаря :)

JPMorgan
16.03.2008, 22:57
Аууууу, балоооооооооон :))))

Императорът
16.03.2008, 22:58
Дреме ми на членестоногото кой какви хапчета фабрикува, аз не хипохондрик, а инвеститор. Щом компанията, в която съм инвестирал се разраства, отчита яко Яхо-о-о на печалби ип риходи и купува цели фабрики - по няколко на година, всичко е о`к.

metala
16.03.2008, 23:02
Някой спомня ли си кога почваха да излизат решенията за дивиденти, че не ми се рови в нета. Предварително благодаря :)

решенията за дивиденти ги взима общото събрание,а то не е насрочено още!

RedHot
16.03.2008, 23:49

решенията за дивиденти ги взима общото събрание,а то не е насрочено още!

Гледай какъв отговор, като на първолаче :) мерси все пак.
http://kompanii.investor.bg/?cat=10&cid=9&type=6
Това имах предвид, то в инвестора всичко си пишело, ама пустото време не стига за всичко :)

Спорна и слънчева седмица.

ATILA
19.03.2008, 13:20
Oт Булбанк къде искат да докарат цената?

за какви олигофрени става дума! Не са продали и една кация, но пък с тези ордъри са свалили цената с 40 стотинки засега!

Пълни м....и!

Освен ако това не им е целта!

cymru
19.03.2008, 17:24
Bulgaria's Sopharma Gains Approval to Take Control of Serbian Pharmaceutical Firm
Mar 19, 2008 16:16 CET

SOFIA (Bulgaria), March 19 (SeeNews) - Blue-chip Bulgarian drug maker Sopharma on Wednesday said it has received approval fromВ Serbia's anti-trust body for it to takeВ control of Belgrade-based pharmaceutical firmВ Ivancic and Sons for an undisclosed sum.

SopharmaВ received permission to buy a controlling stake in Ivancic and Sons on Wednesday, the Bulgarian company said in a statement without disclosing the size of the stake or the value of the deal.

Officials of Sopharma and Ivancic and Sons were not immediately available to provide details.

In late 2007 Sopharma said it planned to buy unnamed Romanian and Serbian pharmaceutical companies andВ managing director Ognian Donev hasВ said itВ aims to strengthen its position as a regional player through both organic growth and acquisitions.

Ivancic and Sons (www.ivancic.com) has 21 products in its portfolio and four pharmacies in Belgrade.

Sopharma filed a bid of around 8.0 million euro for a majority stake in Serbia's third-largest drug distributor, Srbolek, in 2005 but the bid failed. It bought more than 74% of Ukrainian pharmaceutical producer Vitamini for an undisclosed price in November.

Sopharma exports most of its production to Russia, Ukraine, Poland, Kazakhstan and Latvia. Shares inВ the companyВ closed 0.65% lower at 6.56 levs in a volume of 35,600 levs on Wednesday. Its statement was filed after the close of bourse trading.

http://www.seenews.com/news/latestnews/bulgaria___ssopharmagetsapprovaltogetcontrolofserb ianpeer-160501/

kostadinat
20.03.2008, 09:41
Софарма придоби разрешение да купи сръбска фирма
20.03.2008 09:28 ( SFARM )

Комисията за защита на конкуренцията на Сърбия е издала разрешение на Софарма АД да придобие контролно участие във фармацевтичната компания „Иванчич и синове“ ООД, гр. Белград, съобщи Софарма чрез „Бюлетин Investor.bg“.

През декември миналата година Софарма получи разрешение от Комисията по конкуренция на Украйна да придобие повече от 50% от капитала на Украинското предприятие ОАО Витамини.

През ноември 2007 г. СД на Софарма взе решение за покупка на фармацевтични предприятия в Република Румъния и Република Сърбия.

В края на септември Софарма и полската фирма Натур Продукт Здровит ООД подписаха договор за учредяване на съвместно дружество, в което участието на Софарма ще бъде 50,01%.

За миналата година Софарма отчете ръст в консолидираната си печалба от 20,5 на сто до 31,7 млн. лв.

Оферти за покупка по позицията има при цена 6,556 лв., а оферти за продажба – при цена 6,797 лв.

Императорът
20.03.2008, 09:44
Мале-мале, що я пуснаха Инвесторът тая новина - сега Брустъровците може да смъкнат цената под 6 кинта !!!

Setver
20.03.2008, 10:26
Ами вече сме на 6.20 лв. след като 130 решиха че не си струва да чакат.

Императорът
20.03.2008, 10:32
както и преди това подчертах, и както шегувам понякога - ако Софарма купи Байер, акциите и ще станат по-евтини от химковиците.

wannarock
20.03.2008, 10:32
Мале-мале, що я пуснаха Инвесторът тая новина - сега Брустъровците може да смъкнат цената под 6 кинта !!!

Импе, я ми обясни като на невежа какво означава тази брустърова търговия?

metala
20.03.2008, 12:32
Ами вече сме на 6.20 лв. след като 130 решиха че не си струва да чакат.

това е цената,която о.донев не си беше представял,че ще стигнем!да си призная,аз също.....

dobi
20.03.2008, 13:00
Е, не е истина, Императоре! Моля те, обясни сега какво трябва да направят да се качи по тази логика?

EquityPrivate
20.03.2008, 15:30
http://www.nexenture.de/SFARM.GIF

Ще оставя без коментар дали СФАРМ е скъпа или не.
Факт е че при цена 6.07лв тя струва повече от колкото перлата на генеричната фармация в ЦИЕ - Krka. Krka е с профитабилност далеч над тази на Софарма (25% маржин за словенците през 2007, спрямо 13.8% за Софарма). За P/E дори няма какво да говорим. Софарма по скъпотия бие всичките.
Ще оставя на всеки сам да си предцени дали СФАРМ е най-добрата фирма в тази група и дали заслужава да е най-скъпата в peer group-ата си.
Предполагам и всеки може да си изчисли колко реално трябва да струва акцията, за да е диапазона 10х-11х EBITDA 2008.
Успех на всички по позицията

lzl
20.03.2008, 16:39
... и къде работят едните, къде другите...

EquityPrivate
20.03.2008, 16:42
... и къде работят едните, къде другите...

Krka - na pazarite v centralna i zapadna Evropa (63%) s visoki margini, Sopharma glavno v Russia, Ukraina i Kazakhstan, koito sa loyalni samo ako cenata e niska. Vuobshte 92% ot iznosa im e za exUSSR

Императорът
21.03.2008, 00:16
wannarock - не си ли гледал филмът за Монти Брустър, дето трябваше да загуби 30 000 000 кинта за месец, за да спечели 300 000 000 кинта? Брустърова търговия значи умишлено да се мъчиш да губиш.

dobi - сигур Донев трябва да си направи публично харакири, и да умре с викът "Фармацията е измама, лекувайте се при баячки !!!"

EquityPrivate - каква е тая чекиджийска таблица? И как така някой (и на каква база смята Р/Е на Софарма (а и на другите) за 2009-та, като още сме началото на 2008-а? А ако Софарма тая година купи още една-две силни фабрики из Източна Европа и нагуши и техните печалби? А влизат ли в тия сметки новонапазаруваните фабрики? Това за мене са сметки, ама без кръчмар.

EquityPrivate
21.03.2008, 01:54
EquityPrivate - каква е тая чекиджийска таблица? И как така някой (и на каква база смята Р/Е на Софарма (а и на другите) за 2009-та, като още сме началото на 2008-а? А ако Софарма тая година купи още една-две силни фабрики из Източна Европа и нагуши и техните печалби? А влизат ли в тия сметки новонапазаруваните фабрики? Това за мене са сметки, ама без кръчмар.

Tablicata e takava kakvato e. Tova e na "as is" baza, t.e. SFARM s fabrikite, koito ima sega. Sushtoto se otnasia i za drugite drujestva. Ako SFARM ili niakoi ot drugite firmi zakupiat novi fabriki, to togava shte se update-va.
I predlagam da se fokusirash po-skoro vurhu EBITDA. Ne znam dali razbirash ot schetovodstvo, no "net income" - glavnata sustavna chast ot P/E moje da se manipulira kakto si iskash. Na EBITDA nivo po ne mojesh da lujesh, zashtoto e predi amortizacia i plashtania na lihvi (t.e. kapitalovata struktura ne igrae rolia).
Da, fabrikite pridobiti prez 2007 sa vutre. Predpolojih che niama da ti haresa, no cifrite sa si cifri. Fakt e che Zentiva (godini pred Sopharma) i sobstvenik na ogromni fabriki v Turcia struva 9.9x EBITDA (45% po-evtino ot SFARM). To da beshe samo tia de, te vsichkite sa po-evtini ot SFARM.
Za sujalenie spravedlivata cena na SFARM e dalech pod segashnite 6.17. Prosto s pazari kato Bulgaria i ex-USSR triabva da turguvash v dolnia krai na tablicata (10x EBITDA 2008), a ne s ogromna premia na 14.4x.

P.S. I nali biahme predi govorili che akcii se kupuvat na baza budeshti ochakvania. Zashto si tolkova iznenadan, che v tablicata e vkluchena 2009. Ti nali ne kupuvash akcii na baza minali periodi (2007, bel red)?

prolet
21.03.2008, 09:15

Tablicata e takava kakvato e. Tova e na "as is" baza, t.e. SFARM s fabrikite, koito ima sega. Sushtoto se otnasia i za drugite drujestva. Ako SFARM ili niakoi ot drugite firmi zakupiat novi fabriki, to togava shte se update-va.
I predlagam da se fokusirash po-skoro vurhu EBITDA. Ne znam dali razbirash ot schetovodstvo, no "net income" - glavnata sustavna chast ot P/E moje da se manipulira kakto si iskash. Na EBITDA nivo po ne mojesh da lujesh, zashtoto e predi amortizacia i plashtania na lihvi (t.e. kapitalovata struktura ne igrae rolia).
Da, fabrikite pridobiti prez 2007 sa vutre. Predpolojih che niama da ti haresa, no cifrite sa si cifri. Fakt e che Zentiva (godini pred Sopharma) i sobstvenik na ogromni fabriki v Turcia struva 9.9x EBITDA (45% po-evtino ot SFARM). To da beshe samo tia de, te vsichkite sa po-evtini ot SFARM.
Za sujalenie spravedlivata cena na SFARM e dalech pod segashnite 6.17. Prosto s pazari kato Bulgaria i ex-USSR triabva da turguvash v dolnia krai na tablicata (10x EBITDA 2008), a ne s ogromna premia na 14.4x.

P.S. I nali biahme predi govorili che akcii se kupuvat na baza budeshti ochakvania. Zashto si tolkova iznenadan, che v tablicata e vkluchena 2009. Ti nali ne kupuvash akcii na baza minali periodi (2007, bel red)?

какви фабрики ,които никой не ги е чувал ,купува Софарма-та те нямат и един продукт в EU??

wannarock
21.03.2008, 09:41
EquityPrivate, предполагам че нямаш нужда от мойте адмирации относно префесионализма ти. това, че някои не могат да разберат и не искат да приемат анализа ти е нормално. Ненормалното е, че пазара е алогичен. Например анализа ти относно КАО, според който цената трябва да е нагоре, но всичко тръгна надолу. Според анализа ти за софарма цената трябва да е още надолу, но ако пазара обърне тренда, аз лично няма да се учудя, ако цената следва логиката на Импа. :) Сигурен съм, че ме разбираш.

Импе, гледал съм го филма много пъти :) тук всички се надяваме един ден да станем Брустъровци (да умре някой богат роднина, който не познаваме и да стане поне милионери за един ден)

Императорът
21.03.2008, 09:52
EquityPrivate, сега те хванах !!! Точно че Софарма стана мажоритар в Медика ТАЗИ година, значи? Тази година донагуши и Момина крепост. А новината за сръпската фабрика е от вчера или от оня ден. Ти тия неща ги говориш от последното сборище, ама от тогава много вода изтече.
И наистина инвестирам в бъдещето на компанията, само че твоята таблица не може да го предвиди. В смисъл такъв, че аз инвестиръм в самата политика на Софарма, но с точност не може да се предвиди дали за 18 месеца напред дружеството ще купи още 8 фабрики по светът или само още една.

Пролет - ще имат, като станат част от Софарма АД.

wannarock - точно че пазар алогичен - Софарма го доказва - след всяка добра новина цената пада.

lzl
21.03.2008, 09:53
Императорът, а замислял ли си се, че новите придобивки освен на EBIT/DA се отразяват и някъде другаде? И защо си сигурен, че новите придобивки ще създадат стойност за акционерите на Софарма?

Въобще, какви аргументи имаш, че Сфарм е подценена, освен, че преди се е търгувала на безумни очаквания, а сега на... да речем трудно изпълними?

Императорът
21.03.2008, 09:58
Императорът, а замислял ли си се, че новите придобивки освен на EBIT/DA се отразяват и някъде другаде? И защо си сигурен, че новите придобивки ще създадат стойност за акционерите на Софарма?

Въобще, какви аргументи имаш, че Сфарм е подценена, освен, че преди се е търгувала на безумни очаквания, а сега на... да речем трудно изпълними?

Подценена, защото по време на големият скок от миналата година Софарма почти не мръдна, а сега пада, въпреки че добрите новини покрай нея излизат ежемесечно и това, което преди бе една фабрика в София, се превърна в могъщ фармацефтичен конгломерат. Преди 2 години сам казвах, че Софарма е балон, но... За да сте прави вий, трябва да е била по-голям балон от Химко на 2 кинта... ;-)
За стойността на новите придобивки - какво искаш да кажеш - че Медика и Момина крепост са някакви избушляци, които не струват "лев и петдесет" като кака Мара от Подуенската гара? А и фабриките в чужбина - това са действащи предприятия...

hah
21.03.2008, 10:01
Според мен, най-малкото, което трябва да се направи, като се постват такива таблици, е числата вътре да са сравними. Не може да говориш за 13% маржин на Софарма. Специално за такива сметки хората листваха дистрибуротския бизнес, който в момента се оценява на 100 мил. долара и следва да се извади от капитализацията и EV-то, за да е сравнението коректно. Съответно да се извади и от EBITDA, но там приноса му засега е много малък. Не коментрирам колко би трябвало да струва реално 25% от фарма дистрибуцията в България, защото наистина първо е добре да видим печалба там. Но на неконсолидирана база, където е фармацевтичното производство, СФАРМ няма да е толкова надценена. Прогнозите за растеж на EBITDA също са малко консервативни според мен, но ако и за другите е така, ок.

lzl
21.03.2008, 10:07
Императорът, т.е. нямаш друг аргумент, освен миналото движение на СФАРМ и други акции на БФБ, и то не толкова дългосрочно при това.

А за работещите фабрики - това, че работят не значи, че създават стойност. Може и създават, може и да не създават. Аз не знам, но ми е интересно, ти на каква база твърдиш едното.

Императорът
21.03.2008, 10:10
Хе-хе - г-н Донев сигур забавлява като вижда как браня со зъби и нокти компанията му... ще взема да го помоля да ме снабдява безплатно со Аналгин... :-)

Все пак (за да не мислите, че съм вкарал всичко на тая позиция), Софарма все още ми е второстепенна акция, тежестта на Медика в портфейлът ми е в пъти по-голяма.... но №1 все още са ми Хидравликите...

Императорът
21.03.2008, 10:14
Императорът, т.е. нямаш друг аргумент, освен миналото движение на СФАРМ и други акции на БФБ, и то не толкова дългосрочно при това.

А за работещите фабрики - това, че работят не значи, че създават стойност. Може и създават, може и да не създават. Аз не знам, но ми е интересно, ти на каква база твърдиш едното.

Ако не създават, ще създават, като част от Софарма - Донев знае какво прави. А да твърдиш, че Крепостта на мадамите и особено Медика са смотани, е твърде далеч от истината. Медика е много силно дружество и завладяването му бе най-големият удар на Софарма.

Но наистина - добре ще е от ръководството на компанията да дадат повече данни за новонапазаруваните фабрики в чужбина, за да спрем туканка да гадаем.

dobi
21.03.2008, 11:24

Ами дай да не работят, да затворят всичко и нищо да не правят. На такива "бизнесмени" и тяхното източване се нагледахме...

Импе, защо да си прави харакири човекът, кой ще те снабдява самурайски с Аналгин и с още 299 хапчета? :-) Медика едва започва да ги прави

EquityPrivate
21.03.2008, 12:30
EquityPrivate, сега те хванах !!! Точно че Софарма стана мажоритар в Медика ТАЗИ година, значи? Тази година донагуши и Момина крепост. А новината за сръпската фабрика е от вчера или от оня ден. Ти тия неща ги говориш от последното сборище, ама от тогава много вода изтече.
И наистина инвестирам в бъдещето на компанията, само че твоята таблица не може да го предвиди. В смисъл такъв, че аз инвестиръм в самата политика на Софарма, но с точност не може да се предвиди дали за 18 месеца напред дружеството ще купи още 8 фабрики по светът или само още една.

Impe, govorim na razlichni ezici iavno. Gledame vsichkite firmi kam segashnata data (t.e. s kapitalizaciata ot sega) spriamo ochakvanite rezultati v budeshte. Taka e na ravna baza, zashtoto kakto SFARM moje da kupi oshte niakoia firma, taka i KRKA i Gedeon Richter moje da kupiat. A osven tova nali gi sravniavame na baza EV/EBITDA. Nali ako SFARM pridobie oshte niakoia fabrika EV na firmata shte se uvelichi, no sushto shte se uvelichi i EBITDA sled kato se pribavi finansovia resultat ot pridobitata firma! Taka che saotnoshenieto niama da se promeni.
A kakto vijdash vsichkite tezi firmi turguvat v edin diapazon 10-12x EBITDA i dvata golemi outliers - Egis (firma s golemi finansovi problemi i malak freefloat) i zvezdata Krka (nai-profitabilnata generichna compania v CEE).
A otnosno sreshtata prez Dec, da, oshte togava s H ti kazvahme, che SFARM ne struva kolkoto ia oceniavashe togava pazara. Ti tvurdeshe che bila evtina. Togava mai beshe na 7.80 ili neshto takova. Sega sam znaesh kade e.
Znam che si fen na SFARM i niama nishto losho da si kupuvash akcii na drujestvoto, no moia savet bi bil da izchakash da padnat pod 5.50 i dori i poveche predi da kupuvash.
Nikoi ne tvurdi, che firmata e losha, no opredeleno ne e tolkova dobra kolkoto Krka, che da struva kolkoto neia.

dobi
21.03.2008, 12:54
Прав си, Equity Private, определено никоя държава не й помага за разлика от на КРКА и Гедеон Рихтер. При тях развитието на това производство е национален приоритет, както и развитието на собствено фармацевтично производство в повечето европейски държави. Всичките им министри и посланици ходят под ръка с техните производители не само на лекарства, но на каквито и да е винтчета и болтчета. В България някой от управляващите да си чул да е казал добра дума за български производител, дори не и за Софарма - за някого. Че тях ги е срам добър ден да кажат и да похвалят една фирма, па камо ли да ги хвалят в чужбина и да им лансират производството.

fantomas
21.03.2008, 21:39
Това, че " пада" още повече ме настървява да купувам!
КОЛЕГА, нива от 5.50-5.70- това са силно нереални нива.
ЕДИН действ. добър АНАЛИЗ се състои не само в оценка на "ТАБЛИЧКА С ЦИФРИ"- а все пак и в " творчески прогнози" , свързани с придобиване и
по-следвашо експлоатир. на дадени мощност..
СПОРЕД моето скромно мнение това е " ИЗКУСТВОТО" да взимаш правилните решения в една напълно реална ситуация.
ДА, действ. в математиката "2+2=4", НО образно казано като събереш двама малоумниц и двама ТВОРЦИ не могаг и никога няма да могат
да се равнят на 4/четирима/ МИСЛЕЩИ, ПРОГНОЗИРАЩИ ЛЮДЕ !
SFARM - е едно действ. перфект. структурирано предприятие- ПРОИЗВОДСТВО+ SFTRD- защото някой трябва да продава с размах,
т.е. ЗАВЪРШЕН ЦИКЪЛ.
ТОВА ДАЛИ ГО ИМА В " ТАБЛИЧКИТЕ" ??

EquityPrivate
21.03.2008, 22:24
...

Ami dobre, togava go priemi taka - ne moje sofix da padne pod 1,100 ako SFARM e nad 6.00lv!
Pechalbata ti realno shte e po-goliama ako si kupish SFARM na 5.00, a ne na 6.00, nali?
I za kakvi pridobivania govorim pri SFARM sled kato imat EUR 16m cash?
Osven da pridobiat oshte 4 apteki v Beograd ili niakoi ceh za tabletki v Makedonia.
Pharmacevtichnata industria v poslednata edna godina se konsolidira - Barr kupi Pliva, Sanitas kupi Jelfa, Zentiva kupi Eczacibasi, a Krka kupi Tad Pharma. Vsichki tezi sdelki sa multimilionni, a v sluchaia na Pliva dori $2.5bn. Tova sega go supostavi s pridobivkata na OAO Vitamini i niakakvi % ot Momina Krepost.

Императорът
21.03.2008, 23:27
EquityPrivate, вярно че говорим (по-точно пишем) на различни езици - помолих те да не пишеш на котешки... писна ми да се пуля, неговата кожа... :-(

prolet
22.03.2008, 13:19
...

Ami dobre, togava go priemi taka - ne moje sofix da padne pod 1,100 ako SFARM e nad 6.00lv!
Pechalbata ti realno shte e po-goliama ako si kupish SFARM na 5.00, a ne na 6.00, nali?
I za kakvi pridobivania govorim pri SFARM sled kato imat EUR 16m cash?
Osven da pridobiat oshte 4 apteki v Beograd ili niakoi ceh za tabletki v Makedonia.
Pharmacevtichnata industria v poslednata edna godina se konsolidira - Barr kupi Pliva, Sanitas kupi Jelfa, Zentiva kupi Eczacibasi, a Krka kupi Tad Pharma. Vsichki tezi sdelki sa multimilionni, a v sluchaia na Pliva dori $2.5bn. Tova sega go supostavi s pridobivkata na OAO Vitamini i niakakvi % ot Momina Krepost.

В България също се купуваг и бразилски футболисти и успехите ни в Европа ---
вече са факт .....

dobi
22.03.2008, 17:29
"Софарма" купи завод в Сърбия

http://www.capital.bg/show.php?storyid=474048

cymru
22.03.2008, 18:24
Според Огнян Донев става въпрос за "малка, много модерна и изцяло пазарно ориентирана компания, с която имаме сходство в идеологията за правене на бизнес". Цената на сделката не се съобщава. Белградската компания е основана през 1991 г., като отначало се занимава само с продажби на дребно. Производството стартира през 1995 г. и в момента фирмата има 21 продукта. По думите на генералния й мениджър Братислав Иванчич продажбите за 2007 г. са около 315 млн. динара (3.965 млн. евро), а печалбата след облагане с данъци - 721 хил. евро. Компанията работи с всички 2500 аптеки в Сърбия. В производството са заети 52-ма души.

Това ми хареса. :)

lzl
22.03.2008, 18:35
Как разбра, че е добре (за Софарма)?

dobi
22.03.2008, 23:25

Ама, човече, винаги е зле да купуваш работеща и печеливша фирма и да строиш завод. Къде ти? Требе всичкото кеш да се даде за обратно изкупуване на акциите и за заплати на работниците и също така за ромското включване, какво е това, ще се разширяват, ама-ха :-) Че то така prolet хептен ще се зазими, не може такиви неща да се правят...

EquityPrivate
22.03.2008, 23:48

Ама, човече, винаги е зле да купуваш работеща и печеливша фирма и да строиш завод. Къде ти? Требе всичкото кеш да се даде за обратно изкупуване на акциите и за заплати на работниците и също така за ромското включване, какво е това, ще се разширяват, ама-ха :-) Че то така prolet хептен ще се зазими, не може такиви неща да се правят...

Zavisi kolko pari ti struva taia raboteshta fabrika. Zashtoto ako za tia sa dali EUR 12m-14m, opredeleno ne si e struvalo. Tia shte pribavi okolo EUR 1m kam EBITDA na SFARM.
Ako sa dali pod EUR 10m, to pridobivaneto moje da se broi kato dobro, vupreki che firmata e tolkova malka, che efekta vurhu SFARM e minimalen.

dobi
23.03.2008, 00:09
[quote]

Zavisi kolko pari ti struva taia raboteshta fabrika. Zashtoto ako za tia sa dali EUR 12m-14m, opredeleno ne si e struvalo. Tia shte pribavi okolo EUR 1m kam EBITDA na SFARM.
Ako sa dali pod EUR 10m, to pridobivaneto moje da se broi kato dobro, vupreki che firmata e tolkova malka, che efekta vurhu SFARM e minimalen.

Г-н Донев не приличаше на най-дащният човек под слънцето на срещата на Инвестор-а, та не вярвам да му се е отпуснала душата покрай глобалната криза, но знае ли човек :-)
Както може да се досетиш, не съм добър анализатор като теб, даже се доближавам до патриотичните и нерискови чувства на Императора в инвестирането - купувам си сини чипове и ми е мирна главата (е, не точно сега), но мисля, че винаги е добре когато една компания се развива. Пък като купят Байер, нали - 1 лв. акцията и се наместват изчисленията за EV/EBITDA и ги купуваме дружно на каквито цени изчислиш :-)

EquityPrivate
23.03.2008, 00:17
Г-н Донев не приличаше на най-дащният човек под слънцето на срещата на Инвестор-а, та не вярвам да му се е отпуснала душата покрай глобалната криза, но знае ли човек :-)
Както може да се досетиш, не съм добър анализатор като теб, даже се доближавам до патриотичните и нерискови чувства на Императора в инвестирането - купувам си сини чипове и ми е мирна главата (е, не точно сега), но мисля, че винаги е добре когато една компания се развива. Пък като купят Байер, нали - 1 лв. акцията и се наместват изчисленията за EV/EBITDA и ги купуваме дружно на каквито цени изчислиш :-)

Ami SFARM targuva na nad 14x EBITDA, taka che sarbite moje da sa im kazali che i te iskat 14x EBITDA pri EBITDA ot 1m EUR. A i Donev moje da ne e mnogo dashen, no ne ostanaha mnogo vuzmojnosti za zakupuvane na predpriatia. Te izpusnaha Srblek predi poveche ot godina, taka che triabvashe da kupiat neshto v Serbia na kakvato i da e cena.
Ti zashto mislish, che ne obiaviavat cenata? Ako beshe 9x-10x EBITDA, shtiaha da go napishat s golemi bukvi.

dobi
23.03.2008, 01:27

Ami SFARM targuva na nad 14x EBITDA, taka che sarbite moje da sa im kazali che i te iskat 14x EBITDA pri EBITDA ot 1m EUR. A i Donev moje da ne e mnogo dashen, no ne ostanaha mnogo vuzmojnosti za zakupuvane na predpriatia. Te izpusnaha Srblek predi poveche ot godina, taka che triabvashe da kupiat neshto v Serbia na kakvato i da e cena.
Ti zashto mislish, che ne obiaviavat cenata? Ako beshe 9x-10x EBITDA, shtiaha da go napishat s golemi bukvi.

Не знам, досега не са обявявали цени на сделки, ти да си спомняш?
А за Сърболек се биха яко, не си честен просто.
Според мен е похвално, че пробваха втори път -9-ти по пазарен дял, ще имат продукти, ще станат 8-ми, 7-ми, ще построят завод и т.н.
Радвам се, че все пак смяташ, че е добре да купуват, но понякога се чудя защо не гледаш по-оптимистично на българския бизнес :-) Всички, които купуват, строят, разширяват дейността си на Балканите или където й да е, изнасят продукция и ноу-хау (каквото има, де), държат се стабилно в БГ и на некви пазари, трябва да бъдат подкрепяни, а не непрестанно да им обясняваме с какви букви да си напишат името и как да си сключват сделките, честно :-)
Иначе ще трябва да си отворя още една фирма, а и с една не ми е лесно, лека и с уважение към кинтите, преди облагане с данъци и амортизации, че после няма никой :-)

EquityPrivate
23.03.2008, 02:52
Не знам, досега не са обявявали цени на сделки, ти да си спомняш?
А за Сърболек се биха яко, не си честен просто.
Според мен е похвално, че пробваха втори път -9-ти по пазарен дял, ще имат продукти, ще станат 8-ми, 7-ми, ще построят завод и т.н.
Радвам се, че все пак смяташ, че е добре да купуват, но понякога се чудя защо не гледаш по-оптимистично на българския бизнес :-) Всички, които купуват, строят, разширяват дейността си на Балканите или където й да е, изнасят продукция и ноу-хау (каквото има, де), държат се стабилно в БГ и на некви пазари, трябва да бъдат подкрепяни, а не непрестанно да им обясняваме с какви букви да си напишат името и как да си сключват сделките, честно :-)
Иначе ще трябва да си отворя още една фирма, а и с една не ми е лесно, лека и с уважение към кинтите, преди облагане с данъци и амортизации, че после няма никой :-)

Ami eto tova e da niamash mashtab vav viziata si. Dokato Actavis gleda goliamata kartina i kupuva #1 v Serbia - Zdravlje, Sopharma si napazaruva #9 tam i #14 v Ukraina (obsht oborot ot dvete c. EUR 6m). Poznai koi shte e konsolidator v sluchaia.
Az kazah, che sa izpusnali Srbolek. Niama znachenie kak sa se borili, nakraia firmata ne otide pri tiah.
A Sopharma e publichna kompania i kato takava niama zashto da krie kolko e platila za opredelena pridobivka. Az ako biah akcioner v SFARM shtiah da iskam da ima poveche prozrachnost v tova koi aktiv za kolko e kupen.

dobi
23.03.2008, 10:16
Equity Private,

Ясно ми е вече, че си пиша с фен на Актавис, само че откакто няма Балканфарма, няма и акции техни, а до Исландия не ми се ходи, защото е скъпо и не мога да им оценя мащаба на визията :-) ако бяха така добри да развиват бизнеса тук, щях да си инвестирам и в тях и да си спорим.
Сега оценявам като добър знак, че една такава компания се притеснява от моя малък пакет в SFARM и отделя цял анализатор от твоя ранг да ме убеждава как да мисля и то не само по тази позиция.
Казах вече, че имам акции тук и инвестирам в български компании, няма да се повтарям как мисля, че трябва да се отнасяме към българския бизнес и не препоръчвам на никого нищо

малката сестра
23.03.2008, 10:56
мненията написани по-долу са с аргументи
и всеки може да си преценява
и всеки може да погледне и по друг начин на нещата
така че за мен има полза от всичко написано
освен от драсканиците на императора, защото както всички виждате неговите мнения много олекват на фона на всички останали

dobi
23.03.2008, 11:02
освен от драсканиците на императора, защото както всички виждате неговите мнения много олекват на фона на всички останали

Благодаря ти за мнението и за подкрепата, радвам се, че мога да пиша тук и да казвам какво мисля.
Ама за Императора не си права, Малка сестрице, Императорът дава цвят, забавен е, има опит на борсата и категорично му се радват форумците.
Тъкмо те намирам, на какво учи детето ти като даскал, та му се ядосваше и сигурно с право, защото да не си говорим извън темата за даскалите?

cymru
23.03.2008, 11:29
Ti zashto mislish, che ne obiaviavat cenata? Ako beshe 9x-10x EBITDA, shtiaha da go napishat s golemi bukvi

Все пак сме на балканите, причини за скриване на цената на сделката колкото искаш. Наистина може и да са платили висока цена, но това е само предположение. Предвид настоящата конюнктура в световен план и забатаченото положение в Сърбия съм по склонен да вярвам, че цената едва ли е супер висока, и че причините за необявяване на цената се коренят в балканския все още начин да се прави бизнес. Може причината да е в господин Иванчич или някои от неговите синове, които искат да укрият доход например. По важното е, че с връзките на Иванчич с 2500 аптеки в Сърбия се отваря възможност за много бързо навлизане на пазара.

Според сръбското законодателство до 2009 г. са крайните срокове за въвеждане на европейските изисквания за добра производствена практика.

От това изречение също може да се заключи, че компанията е по-вероятно да няма GMP сертифициране, което отново е в подкрепа на тезата за едва ли толкова високата цена.

Императорът
23.03.2008, 11:55
Колко компетентно се изказва за мен, мненията ми и инвеститорските ми качества малката фльорца, която, както по-старите тук помнят, твърдо вярваше, че най-добрите акции на БФБ са Химко и Кремиковци... не е истина просто. :-)

dobi
23.03.2008, 12:06
Колко компетентно се изказва за мен, мненията ми и инвеститорските ми качества малката фльорца, която, както по-старите тук помнят, твърдо вярваше, че най-добрите акции на БФБ са Химко и Кремиковци... не е истина просто. :-)

Императоре, женска му работа, сигурно си написал на компетентното дете некоя двойка и сега си осъден на три пъти ад. Пък не може всички да те харесваме, трябва си и една сестра в тоя живот.
Няма ли да кажеш нещо по сръбския въпрос на Софармата или ти признаваш Косово и си диплиш чалмата :-)

wannarock
23.03.2008, 12:36

Благодаря ти за мнението и за подкрепата, радвам се, че мога да пиша тук и да казвам какво мисля.
Ама за Императора не си права, Малка сестрице, Императорът дава цвят, забавен е, има опит на борсата и категорично му се радват форумците.
Тъкмо те намирам, на какво учи детето ти като даскал, та му се ядосваше и сигурно с право, защото да не си говорим извън темата за даскалите?

даскалите са такива каквото е обществото като цяло
по мое време не си позволявахме да ги наричаме "даскали" благодарение на даскалите, които са поддържали патриотичния дух на българина сега имаме българска държава. естетвено сега интереса е да се затрие българщината
Ако Импа, не е такъв, какъвто е никога нямаше да работи тази работа, а щеше да забегне нанякъде. Отнася се за всички български учители, които имат нелеката задача да обучават и възпитават децата в едно общество без ценности. Поклон

А темата тук е за Софама - една от най-добрите компании на БФБ

п.п. Много е неителигентно, когато не ти хареса мнението на някого да се преминава към лични нападки

dobi
23.03.2008, 13:23

по мое време не си позволявахме да ги наричаме "даскали" благодарение на даскалите, които са поддържали патриотичния дух на българина сега имаме българска държава. естетвено сега интереса е да се затрие българщината
Ако Импа, не е такъв, какъвто е никога нямаше да работи тази работа, а щеше да забегне нанякъде. Отнася се за всички български учители, които имат нелеката задача да обучават и възпитават децата в едно общество без ценности. Поклон

Казвам даскалите в най-добрите възрожденски традиции и с цялото си уважение към Императора и учителите, извинявам се, ако не съм разбран правилно и за офтопика, опитвах се да кажа на малката сестра защо се заяжда.

wannarock
23.03.2008, 14:56

Казвам даскалите в най-добрите възрожденски традиции и с цялото си уважение към Императора и учителите, извинявам се, ако не съм разбран правилно и за офтопика, опитвах се да кажа на малката сестра защо се заяжда.

Dobi, извинявай не съм имал предвид теб. Ти си се изразил правилно, но явно аз не съм - имах в предвид изказванията на други хора :)

EquityPrivate
23.03.2008, 18:53
Equity Private,

Ясно ми е вече, че си пиша с фен на Актавис, само че откакто няма Балканфарма, няма и акции техни, а до Исландия не ми се ходи, защото е скъпо и не мога да им оценя мащаба на визията :-) ако бяха така добри да развиват бизнеса тук, щях да си инвестирам и в тях и да си спорим.
Сега оценявам като добър знак, че една такава компания се притеснява от моя малък пакет в SFARM и отделя цял анализатор от твоя ранг да ме убеждава как да мисля и то не само по тази позиция.
Казах вече, че имам акции тук и инвестирам в български компании, няма да се повтарям как мисля, че трябва да се отнасяме към българския бизнес и не препоръчвам на никого нищо

Ne znam dali Sopharma imat niakakvi hapcheta za lekuvane na paranoia, no niama da e zle da proverish. Do izlekuvaneto si povtariai, che shefa na Actavis v Islandia samo tvoia "malak paket v SFARM" sanuva i iska da ti go vzeme.