PDA

View Full Version : Кой пенсионно осигурителен фонд е най добър???

elnet
29.03.2007, 15:30
Кой пенсионно осигурителен фонд е най добър???
Нямам идея кой да си избера като новоосигурен!!!

Investorrr
29.03.2007, 15:37
Ами много ясно кои са най-добри - тези с най-голяма доходност, кадърен мениджмънт и добри инвестиции - това са пенсионните фондовете управлявани от Съгласие, ЦКБ - Сила /тук съм аз/ и сега вече и Лукойл...средносрочно и дългосрочно Химимпорт не са подвели никого, никога...не е препоръка...

DAN_
29.03.2007, 16:01
УПФ " Доверие " - през 2006 г. имаше най голяма доходност от инвестиционната си дейност/мисля - около 19 %/. Има и най много приходи от пенсионни осигуровки.
Виж тук.
https://applications.nssi.bg/ppf/

Това не е препоръка. Аз не съм в този фонд, а в ЛукойлГарант / 2006 г. доходност около 3,5 %/ и то преди да стане собственост на Химимпорт.

Само чета
29.03.2007, 16:05
...

elnet
29.03.2007, 16:12
Може би на вас ви е ясно, но тези фондове ще ги има ли след 20 - 30 години - тогава мисля да се пенсионирам. Препоръчаха ми ING ПОД - дали да се включа????[/img]

Boiata
29.03.2007, 16:12
Тук можеш да видиш стойностите на дяловете на пенсионните фондове. Ако имаш време и желание може да да си направиш само сметки за доходностите им.

http://www.fsc.bg/units.asp

ОК
29.03.2007, 16:15
За мен ИНГ и ДСК са най-качествено управляваните фондове. За тези на ТИМ - имат висока доходност, но са силно зависими от портфейла на мажоритаря, което дългосрочно не е добър сигнал. За най-зле няма спор - Алианц взема малинката според мен.

Investorrr
29.03.2007, 16:19
Ами много ясно кои са най-добри - тези с най-голяма доходност, кадърен мениджмънт и добри инвестиции - това са пенсионните фондовете управлявани от Съгласие, ЦКБ - Сила /тук съм аз/ и сега вече и Лукойл...средносрочно и дългосрочно Химимпорт не са подвели никого, никога...не е препоръка...

Малко подвеждащ текст относно Лукойл а?
Не се разбира дали той е от най-добрите или е от новите, управлявани от ТИМ.
Във всеки случай доходност 6,5% е подигравка, след като ти взимат 5% за управление. А дали новият собственик ще промени нещо... Затова своевременно се махнах от там.

Не е препоръка!

Имам предвид евентуално добър за в бъдеще, след като Химимпорт вземат нещата в тяхни ръце - даже очаквам да има някаква консолидация - три да станат в едно - поне такава е логиката..не е препоръка..

elnet
29.03.2007, 16:21
Към Boiata:
Това не са ли моментни състояния на фондовете.
Интересува ме коя компания е най мощна - предполага се да има най много активи, история, ако е възможно и международно признание.
Иначе как да съм сигурен че утре няма някой Вальо Топлото да си открие сметка в Щатите с парите на осигурените(включително и моите)

romantik
29.03.2007, 17:45

Не уточняваш за задължителен или доброволен фонд питаш. По принцип парите на вложителите са добре защитени и на практика не могат да изгорят с някой Вальо Топлото:) Все пак за първия вариант /задължителен/ аз съм избрал Allianz като дългосрочна инвестиция, макар че имат много слаба доходност. За втория /доброволен/ бих се спрял на ЦКБ-Сила, ако искам доходност, но това си е мое мнение и не е препоръка. Разгледай им сайтовете, само 9 са, ако не греша, и ще се ориентираш.

http://www.insurance.bg/company/?cat=company&all=acts&dir=3

никой
29.03.2007, 18:52
аз предпочитам фондове управлявани от мениджмънт на банки
и да не са много големи активите,че трудно се манипулира с тях
за мен ДСК Родина е най-добър за момента
а фондовете управляван от ТИМ са най-неперспективните в дългосрочен план

kravata_mu
29.03.2007, 19:24
Ще приема, че въпросът ти е за ДПФ:
1 вариант- търсиш стабилни ПОК- Доверие и Алианц са най- големите, но пък за сметка на това са изключетелно тромави и мен лично не ми допадат
2 вариант- бързо развиващи се и с добра доходност- ING или някой от тимаджийските: ЦКБ-Сила или Съгласие.
Тъй като всички споменати са сигурни дружества и парите ще са ти по сметката след 20-30 години, бих ти препоръчал втория вариант. Дружествата на ТИМ изглеждат изключително привлекателни, но ако си по- консервативно настроен...сам си прецени. Бъди сигурен, че изпълнения тип Вальо Топлото или разни пирамиди няма да има. ПОК-овете са сериозна работа.
Успех

НЕСТОР
29.03.2007, 22:28
Тази тема би трябвало да се дискутира, може би през следващата година когато доброволните фондове ще могат да бъдат разделени по рисков профил. Не виждам особен смисъл да се обръща внимание на суми около 300.00 лева натрупани в УФ, там нещата няма да се променят скоро. За ДФ ако някой има над 1000.00 - може и да се замисли как се инвестират парите му, разбира се и да е на около 30 гдини.
На този етап каквото и да кажем след 3-4 години ще е коренно различно. Все пак, добре е че някой изобщо се интересува от пенсионно осигуряване на капиталов принцип.
Аз лично участвам в ДФ и имам прилична сума там, но този актив не го смятам за част от инвестиционното ми портфолио. Участието ми там е по презумция / просто защото така трябва /.

Нека всеки сам решава за себе си. Успех.

77
29.03.2007, 23:14
Хубава тема и доста интересни мнения. Ето моето:
1. Доверие- вдъхва доста недоверие. Натрупаха доста прилична доходност първоначално правейки еднократен удар, който обаче не беше съвсем по правилата. От тук нататът ще им е трудно да бъдат едни гърди напред ако разчитат на подобни похвати и ако има кой да им го позволи, в което се съмнявам.
2. Тимаджийските - покрай Ипото на Химимпорт дръпнаха здраво напред. От тук нататък на какво ще разчитат да дърпат така здраво пред всички? При тях най ме притеснява поговорката за вълка дето козината си не мени ..., ама се надявам с времето да ме опровергаят.
3. Алианц- не е лесно да си последна дупка на кавала.
4. ДЗИ- твърде отскоро са на пазара за да правим изводи.
5. ING - доходност около средната в бранша, но ... със 150 годишна история и развиват пенсионноосигурителна дейност в десетки държави. Сравнително малки са на българския пазар което им дава предимство пред Алианц и Доверие оперирайки на БФБ.

29.03.2007, 23:30
алианц или ING. останалите са бъларски и няма гаранция, че като се пенсионираш още ще ги има. Не забравяйте че тук не се търси доходност, а сигурност.

ОК
30.03.2007, 08:13
По мое мнение фондовете на пазара, които са собственост на силни чуждестранни играчи са ИНГ и ДСК. За Алианц не съм сигурен дали не е франчайзинг тук и дали не се управлява само от българи. Така че не бих се доверил на тях.

elnet
30.03.2007, 08:25
Благодаря за мненията. Темата е с продължение и очаквам още такива. Имало срокове за избор на универсален фонд, иначе процедурата е да попадна в някой на случаен принцип. На въпроса че УФ бил с малко средства и не си заслужава да си чупя нервите с мисли по въпроса ще отговоря така: Много мразя някой да си играе със стотинките ми!!! Така че, всяка възможност за компромис е недопустима. Иначе имам средства които мисля да вложа в допълнителен фонд но пак ми се иска да попадна на правилното място - доходност или сигурност (СИЛА или ING). Това научих от предложените сайтове за сега. Дайте компетентно мнение. Моля

S600AMG
30.03.2007, 08:45
Aha iasno. A ti ot kolko do kolko rabotish za TIM? Otdelno niakoi ot vas zamislial li se e za sigurnostta? KOgato mi govorite za TIM napravo mi stava losho da vi slusham. Ima niakolko fonda sigurni u nas, ING, DOVERIE i ALLIANZ. Aide sushto moje i DZI. No za drugite ne se izlagaite. Makar che investiraite tam, posle da ne revete ako stane neshto s CHIM, MONBAT, GAZ, CCB i t.n. tezi shte se srinat i shte piete voda sus zahar kato se pensionirate ot alchnost. Ideiata e za sigurnost i po-malko dohodnost. Ne moje da mi govorite gluposti i v sushtoto vreme POD Sila, suglasie, lukoil da se lashkat s po 1% na den otklonenia. Tova normalno li e za edno PENSIONNO drujestvo? To e kato akcia tova. A za riska da ste mislili. Aide che mnogo me nervirahte, smeshni ste i iavno lakomi neinformirani horica, drebni dushici. Mislete mashtabno i long-term. DZI, ING, DOVERIE, ALLIANZ sa izbora na razumnite. Drugoto shte go gledam s interes kak shte..........................
Opichaite si akula, vijte na zapad serioznite i sigurni fondove kolko dokarvat na godina.

НЕСТОР
30.03.2007, 09:19
Господин/госпожо elnet, имам странното чувство, че сте шеф на някое от ПОД - ва или отговорно лице от висок ранг.
Нека поне проучването, което направихте да е от полза не само за бизне са ви а и за осигурените лица във вашите фондове. А ако сте високопставен държавен служител, то промените за които востоянно се говори, че са крайно наложителни - просто направете ги. Ако нащата продължат да си маждукат, то ще си останем само с големи очаквания и с ниски пенсии.

tintiri-mintiri
30.03.2007, 09:20
ING

Abritus
30.03.2007, 09:39
Aha iasno. A ti ot kolko do kolko rabotish za TIM? Otdelno niakoi ot vas zamislial li se e za sigurnostta? KOgato mi govorite za TIM napravo mi stava losho da vi slusham. Ima niakolko fonda sigurni u nas, ING, DOVERIE i ALLIANZ. Aide sushto moje i DZI. No za drugite ne se izlagaite. Makar che investiraite tam, posle da ne revete ako stane neshto s CHIM, MONBAT, GAZ, CCB i t.n. tezi shte se srinat i shte piete voda sus zahar kato se pensionirate ot alchnost. Ideiata e za sigurnost i po-malko dohodnost. Ne moje da mi govorite gluposti i v sushtoto vreme POD Sila, suglasie, lukoil da se lashkat s po 1% na den otklonenia. Tova normalno li e za edno PENSIONNO drujestvo? To e kato akcia tova. A za riska da ste mislili. Aide che mnogo me nervirahte, smeshni ste i iavno lakomi neinformirani horica, drebni dushici. Mislete mashtabno i long-term. DZI, ING, DOVERIE, ALLIANZ sa izbora na razumnite. Drugoto shte go gledam s interes kak shte..........................
Opichaite si akula, vijte na zapad serioznite i sigurni fondove kolko dokarvat na godina.

Не си прав. За предпочитане е пенсионните фондове да инвестират средствата в български компании. Така се стимулира българския бизнес и от там се увеличават доходите и ще получите и по-голяма заплата. Друга причина за да се инвестира в България е че все пак тук доходността от борсата в дългосрочен план (15-25 години) ще е значително по-висока отколкото в САЩ и Западна Европа, защото просто темпа ни на растеж е близо два пъти по-висок от техния и предполагам ще се запази по-висок от техния в следващите деситилетия. Не отричам диверсификацията, но нямам нищо против моя УПФ да участва и да придобие значително количество акции на ИПО, които тепърва предстоят, както и да си увеличи портфейла от дружествата които изброи.

elnet
30.03.2007, 09:43
Господине/госпожо НЕСТОР, де да бях такъв. Щото тия от фондовете едва ли се интересуват от дребни вложения. До колкото разбрах само от такси и проценти си докарват доста и то на гърба на данъкоплатеца. Просто имам достатъчно свободно време и интернет като се надявам да понауча нещичко от по умните глави. Това за сега ме интересува щото имало срокове за избор. А пък всеки има право да го гони параноята:)))
Пуснах темата от любопитство и ще я поддържам докато иммам интерес. Може даже да се окаже полезна

НЕСТОР
30.03.2007, 10:16
Да, дано да е така, от това което пишеш те интересува УФ. За сега от УФ печели само държавата , в лицето на НОИ и най-вече ПОД. Средностатистическата сума към момента събрана на едно лице в УФ е около 300.00 лева , не си струва да се коментира дори. Що се отнася до срока той е до три месеца след потписването ти на първия трудов договор - трябва да си избереш фонд / ПОД / иначе ще ти изберат на теб , така че не се притеснявай за срока. Има доста по-сложни неща за поправяне в пенсионно-осигурителната ни система.
Разбирам, че си в ранна възраст - дано положителните промени заработят и в твоя полза, а не само за ПОД и НОИ.
Успех ти желая.

Aleator
30.03.2007, 10:47
Заглавието на темата следва да се коригира по следния начин: "Коя песнсионноосигурителна компания/дружество е най-добра/добро?". Фондът не може да е добър, а мисля, че целта е да се сравнят управляващите фондовете ПОК/ПОД.

Super Стар
30.03.2007, 11:07

Нещо ми се струва че си изпускаш нервите :)
Явно инфото за покупката на Лукоил-Грант доста те е притеснила
но не се притесняваи и този които е пуснал тази тема в същия ден когато излезе новината е не по малко притеснен:) Така че успокои се не си сам :)

B.Graham
30.03.2007, 11:32
Като споменаваш ДЗИ имаш ли инфо какво стана с тях?След като не са част от сделката с белгийците а били продадени на друг инвеститор никой не каза кой е той?

S600AMG
30.03.2007, 11:38
Не си прав. За предпочитане е пенсионните фондове да инвестират средствата в български компании. Така се стимулира българския бизнес и от там се увеличават доходите и ще получите и по-голяма заплата. Друга причина за да се инвестира в България е че все пак тук доходността от борсата в дългосрочен план (15-25 години) ще е значително по-висока отколкото в САЩ и Западна Европа, защото просто темпа ни на растеж е близо два пъти по-висок от техния и предполагам ще се запази по-висок от техния в следващите деситилетия. Не отричам диверсификацията, но нямам нищо против моя УПФ да участва и да придобие значително количество акции на ИПО, които тепърва предстоят, както и да си увеличи портфейла от дружествата които изброи.
naprotiv prav sum, sorry. Do niakude si prav, no ne suvsem. Kakvo stava s riska!!!!!!!????? Kaji mi ti. Ne gi gledash kak CCB podkrepia vsichki timadjiski akcii? Vchera im udari ramo nagore na CHIM, MONBAT, GAZ, CCB da zatvoriat na gore, makar i da gi prodavaha drugite. Otdelno kaji mi ti, kakvo stava ako neshto se oburka s TIM? CCB finansira drugite firmi ot grupirovkata, te puk si durjat parite tam i t.n. zatvoren cikul. Tova stava i s POD-vete im. I sum siguren che povecheto ot tia t.nar. pensionni drujestva sa overweight v TIM akcii, sledovatelno tozi specifichen risk e ogromen i ako neshto stane, gorka im maika na osigurenite tam. Az shte gi gledam s kef, shtom sa tolkova lakomi i alchni. Che triabva na BFB da se investira, da. Diversificirano i s umeren risk. Tezi 3 poda, tova go izkl. kato variant i si vurtiat parite mejdu POD, banka, svurzani drujestva. Gledai 116 neprekusnato na koi pozicii stoi i podkrepia. taka e i s 108 za tehnite. Ne moje da me ubedish che e normalno dialovete na edin POD v ramkite na edin den da ima otklonenia do 1%. Izviniavai. Interesno mi e kakvo mislish ti. Az ne sum osiguren tam, shtoto ne iskam da izgurmia sled vreme. Osiguriavam se v edno ot ALLIANZ, DZI, ING, DOVERIE, bez da konkretiziram za da ne kajete neshto. No tova sa POD-ove koito sa dobri. Tia trite timadjiski POD-a, jelaia vi uspeh i dano gi ima oshte sled niakoia druga godina. Ako neshto stane s CHIM gledai dialovete im kak shte padnat s po 10-20% i togava kvo pravish ti? PIesh edna voda i mestish natatuk. Vij im otkloneniata, vij im riska, portfeila, aktivite i t.n. i posle ela i mi kaji za dohodnost. Tova e kato za capman max. nelikvidni akcii i kato reshish da izteglish po-goliama suma ottam, shte ti kajat sigurno ama to sega taka i taka malko shte padne COI shtoto triabva da prodademe, ako gi niamat tia pari cash. Za kvo govorime ..............
[/quote]

Super Стар
30.03.2007, 11:52
До S600AMG - само да те светнем че MONBAT немат нищо общо с Варненските момчета :) Имайки впредвид ника ти не съм учуден от нивото на коментарите ти (гроздето е кисело) :):)

S600AMG
30.03.2007, 12:03
До S600AMG - само да те светнем че MONBAT немат нищо общо с Варненските момчета :) Имайки впредвид ника ти не съм учуден от нивото на коментарите ти (гроздето е кисело) :):)
dobre shtom ti kazvash znachi shte pochna da ti viarvam. CHIM ne sa varnenci togava a marsianci i TIM ne sa varnenci a lunatici i tezi dve drujestva centalite ne sa im vuv varna i ne sa svurzani edno s drugo a se namirat na mlechnia put. Aide da ne si govorime za nivo na komentari, az taka si govoria, nedei ti da mi smiatash za umstvenia bagaj. Prosto sum po temperamenten i taka. Iadosvam se che iavno ne se gleda riska i drugi faktori a tuka v BG sichki sa kato ovce, meeeeee meeee meeeeee samo dohodnostta se gleda. No za tazi dohodnost kakuv e poetia risk mislil li si meeeee meeeee? mai ne. Shtoto kakto dnes ia ima, taka moje i da ia niama utre. Aide sus zdrave

markov
30.03.2007, 12:07
Алианц.....изкарват 4-5% годишна доходност, голяма далавера нема що.
хахахахахахаха

Super Стар
30.03.2007, 12:29
dobre shtom ti kazvash znachi shte pochna da ti viarvam. CHIM ne sa varnenci togava a marsianci i TIM ne sa varnenci a lunatici i tezi dve drujestva centalite ne sa im vuv varna i ne sa svurzani edno s drugo a se namirat na mlechnia put. Aide da ne si govorime za nivo na komentari, az taka si govoria, nedei ti da mi smiatash za umstvenia bagaj. Prosto sum po temperamenten i taka. Iadosvam se che iavno ne se gleda riska i drugi faktori a tuka v BG sichki sa kato ovce, meeeeee meeee meeeeee samo dohodnostta se gleda. No za tazi dohodnost kakuv e poetia risk mislil li si meeeee meeeee? mai ne. Shtoto kakto dnes ia ima, taka moje i da ia niama utre. Aide sus zdrave

Притесняваш ме момче :) Изнервен си
MONBAT - MONTANA BATERIES Намира се в гр. Монтана и е собственост на братя Бобокови - ПРИСТА ОИЛ гр.Русе. Мислех че няма форумец на който да се налага да обяснявам такава информация:):)
Извиняваи за закачката с ника ти просто съм фен на BMW :)

Успех на пазара ако си инвеститор (аз съм в Alianz за да не решиш че съм фен на Варненската група)

elnet
02.04.2007, 09:49
Може ли някой да обясни какво става с ДСК - гласували нещо преди два дни???
Просветете непросветените :))))

stz
02.04.2007, 20:54
топлина :) на Христо Ковачки :)) всички от тецовете ни задължават да се преместим при него :)) незнам колко е законоо уж е доброволно но Ковачки не я разбира тази думата :))

seagate
02.04.2007, 23:22
Колеги, имам проблем. Малко е встрани от темата. Моля за извинение.

Роден съм след 1961 г. При избора на ПОК още в самото начало си избрах Алианц. Така няколко години получавах годишно извлечение по индивидуалната си партида от тях. Знаете ги - годишните справки. И изведнъж получавам такава справка за 2005 г. от ПОК Съгласие. ????

Изпаднах в недоумение и "дива" радост как така е станало преместването. След десетки телефонни разговори със Съгласие, казаха, че "някой" ме е разпределил служебно към тях ??? След още дузина разговори разбрах, че 2 години нямам право да сменя ПОК-а. Насочиха ме към НОИ, там да търся "истината". Така и не стигнах до там обаче. Може и да ми е грешка това.

Интересува ме как да разбера как се е случило това "служебно" ПРЕразпределение от Алианц към Съгласие, без мое искане и съгласие ? И на кой да се оплача подобаващо, но така, че да има ефект за "служебните" ПРЕразпределители.

tintiri-mintiri
02.04.2007, 23:29
Колеги, имам проблем. Малко е встрани от темата. Моля за извинение.

Роден съм след 1961 г. При избора на ПОК още в самото начало си избрах Алианц. Така няколко години получавах годишно извлечение по индивидуалната си партида от тях. Знаете ги - годишните справки. И изведнъж получавам такава справка за 2005 г. от ПОК Съгласие. ????

Изпаднах в недоумение и "дива" радост как така е станало преместването. След десетки телефонни разговори със Съгласие, казаха, че "някой" ме е разпределил служебно към тях ??? След още дузина разговори разбрах, че 2 години нямам право да сменя ПОК-а. Насочиха ме към НОИ, там да търся "истината". Така и не стигнах до там обаче. Може и да ми е грешка това.

Интересува ме как да разбера как се е случило това "служебно" ПРЕразпределение от Алианц към Съгласие, без мое искане и съгласие ? И на кой да се оплача подобаващо, но така, че да има ефект за "служебните" ПРЕразпределители.

Някъде през 2002-2003 имаше скандал за прехвърляне от едно дружество в друго без знанието на клиентите!

Едно от дружествата беше "Нютон Сила"!

seagate
02.04.2007, 23:43
Някъде през 2002-2003 имаше скандал за прехвърляне от едно дружество в друго без знанието на клиентите!

Едно от дружествата беше "Нютон Сила"!

Тинтири, дай повече инфо, че съм насъбрал много гняв по въпроса и искам да ги съдя за това преразпределение. Мисля, че определено ПОК Съгласие имат пръст в тази работа. След като се убедиха в купищата разговори с тях, че не съм случайния пореден, който могат да заблудят, съвсем си промениха отношението към мен и накрая взеха много да се самооплитат в думите си. Записал съм повечето тел. разговори, дати и имена на служителите от ПОК Съгласие, с които съм разговарял по темата, след като се усъмних в тях.

romantik
03.04.2007, 09:27
http://www.fsc.bg/Q_A/pension/p3.htm

Подай жалба до КФН, те ще направят проверка и ще ти отговорят със сигурност.

nns
03.04.2007, 10:37
[quote="seagate"]Колеги, имам проблем. Малко е встрани от темата. Моля за извинение.

Изпаднах в недоумение и "дива" радост как така е станало преместването. След десетки телефонни разговори със Съгласие, казаха, че "някой" ме е разпределил служебно към тях ??? След още дузина разговори разбрах, че 2 години нямам право да сменя ПОК-а. Насочиха ме към НОИ, там да търся "истината". Така и не стигнах до там обаче. Може и да ми е грешка това.Интересува ме как да разбера как се е случило това "служебно" ПРЕразпределение от Алианц към Съгласие, без мое искане и съгласие ? И на кой да се оплача подобаващо, но така, че да има ефект за "служебните" ПРЕразпределители.[/quote

Ако наистина си служебно разпределен /а не са те прехвърлили с подправка на подписа и сега ти замзват очите/ - възможно е - подписваш заявление за Алианц , но ти си започнал работа и работодателя ти е внасял осигуровките няколко месеца /мин3/ преди да си избереш фонд - НОИ правеше на всеки 3 месеца служебно разпределение за всички който са започнали работа и не са си избрали фонд до 3 тия месец и ката дори да съвпаднат в един и същи месец служебното разпределение е 12 дни преди датата за подаване на заявления за новоосигурени лица през съответния месец. Има и друга възможност - ти подписваш за Алианц , някой от счетоводството те "подписва" за друга ПОК - като има подадено заявление от 2 /и повече :) / компании за едно лице в един и същи месец- то отива на служебно разпределение.

elnet
05.04.2007, 10:40
Появявям се с нов въпрос, който касае вече осигурените. Проблемът е следния : колежката ми се опитва да научи в кой фонд са и вноските при положение, че не е получавала известие за доходността в края на годината. не си знае естествено и т. нар. ПИК код
къде може най безболезнено (в интернет) да се установи къде е разпределена служебно.

tintiri-mintiri
05.04.2007, 11:03
Появявям се с нов въпрос, който касае вече осигурените. Проблемът е следния : колежката ми се опитва да научи в кой фонд са и вноските при положение, че не е получавала известие за доходността в края на годината. не си знае естествено и т. нар. ПИК код
къде може най безболезнено (в интернет) да се установи къде е разпределена служебно.

https://applications.nssi.bg/ppf/

ОТНОСНО: Получаване на персонален идентификационен код (ПИК) от осигурените лица.

Със сведенията за осигурителен стаж и доход през 2004 г. осигурените лица получават издадения от НОИ персонален идентификационен код (ПИК), с който могат да проверят по всяко време осигурителния си статус чрез ИНТЕРНЕТ-страницата на НОИ – www.noi.bg или чрез информационните терминали в ТП на НОИ. Справка за актуалното състояние на осигурителния статус се генерира чрез въвеждане на ЕГН и ПИК.

В случаите, когато лицата не са получили своя ПИК на адреса, на който е било изпратено сведението по чл. 9 от Инструкция № 1/2000 г. на Управителя на НОИ за 2004 г., не са имали сведение или са го изгубили, се процедира по следния начин:

Лицето подава молба в териториално поделение на НОИ. За защита на данните, представляващи информация за икономическата му идентичност по смисъла на Закона за защита на личните данни, молбата се подава лично или чрез изрично упълномощено с нотариално заверено пълномощно лице. Молби, подадени по пощата, не се разглеждат.

При подаване лично на молбата за предоставяне на ПИК, лицата трябва да се идентифицират чрез документ за самоличност. Когато молбата се подава от упълномощено лице, към нея се прилага пълномощното.

С оглед предотвратяване злоупотреба с лични данни се генерира нов ПИК.

В тридневен срок от завеждането на молбата в ТП на НОИ, длъжностното лице издава удостоверение с ПИК, което следва да се получи лично или от нотариално упълномощен представител срещу подпис.

Удостоверенията не се изпращат по пощата.

YNM
05.04.2007, 11:57
================

elnet
29.05.2007, 14:37
ПРЕДИ ВРЕМЕ ПУСНАХ ТАЗИ ТЕМА С НАМЕРЕНИЕТО ДА НАУЧА НЕЩО ПОВЕЧЕ ЗА ПФ - РЕЗУЛТАТЪТ Е ЗАДОВОЛИТЕЛЕН ... И Я ЗАРЯЗАХ
ВЧЕРА ОБАЧЕ ИДВА В ЦЕХА ЕДНО УСМИХНАТО ДЕВОЙЧЕ И НИ ПРЕДЛАГА ДОПЪЛНИТЕЛНО ПЕНСИОННО ??? МИСЛЯ ЧЕ МИ Е РАНО ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ АМА ...
ДАЙТЕ МНЕНИЕ PLS

НЕСТОР
29.05.2007, 17:09
Защо искаш да се пенсионираш имено чрез пенсионен фонд?

elnet
04.06.2007, 08:52
ИМА ЛИ СМИСЪЛ ДА ОТДЕЛЯМ СРЕДСТВА ВЪВ ТАКЪВ ФОНД (ДОЛЪЛНИТЕЛНО ДОБРОВОЛНО ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ) ИЛИ Е ЗАГУБА НА ВРЕМЕ.

ПО ВЪПРОСА С ПЕНСИОНИРАНЕТО - ОЩЕ СЪМ МАЛЪК ДА МИСЛЯ ЗА ТОВА ВРЕМЕ :)))

жорко
04.06.2007, 10:12
според мене кяра от пенсионноите фондове е много голям. Смятам че пенсионната рефоорма в БГ горе долу пичовете успяха да я построят , за разлика от здравната такава...
Мойто УПФ е Ай Ен ДЖИ и горе долу стават -гледам за година удариха 7.2, верно с клизма , ама то пак се брои...

Само чета
04.06.2007, 15:58
...

unisexx
28.06.2007, 17:23
Към колегата "Само чета": Извинявай, но не мога да разбера какъв е плюса на цялата сметка която представяш, като в сравнение ще ти кажа че е много по доходно да си вложиш парите в договорен фонд. Казвам го от опит защото и аз бях решил да си правя ДПО и проверявах какви бонуси дават, но са почти нищожни. А това в коя икономика рабогиш няма значение. Би имало значение ако получаваш високи доходи и търсиш начини за спестяване на данъци.
Това не е препоръка.

edin ot bran6a
29.06.2007, 06:46
Впрочем заглавието на темата е доста сбъркано. Съществуват пенсионноосигурителни дружества /или компании/ управляващи универсални, професионални и доброволни пенсионни фондове. Т. е. не съществува термин "пенсионноосигурителен фонд".

Само чета
29.06.2007, 13:51
...

beginner
26.05.2008, 17:39
Аз мога да кажа какъв е плюса от ДПО в момента. Ми още в началото тръгваш с едни 10% печалба заради данъчните облекчения. Тези 10% се стапят на около 6% като се премахне вноската която дължиш при внасянето им във фонда, разбира се. Сега аз например съм в ING и те имат доходност за последните 2 години от близо 18 процента. Т.е. 6% + (18% / 2) е около 15% годишно. Ами по-добре е от влог нали? А и нали не очаквате ДФ да реализират винаги големи печлби както миналата година. Приемете ДПО като един вид диверсификация на вложенията ви. Ако съм сгрешил за нещо моля да ме поправите.

be_google
26.05.2008, 18:02
лелеееееееееееее, глейте резултата от тази анкета!!!
https://applications.nssi.bg/ppf/pool/p_result.asp?POOL=0

РЕЗУЛТАТ
Коя институция според Вас упражнява контрол върху дейността на пенсионните фондове?

Министерство на Финансите 15% (1588)

Национален Осигурителен Институт 39% (4096)

Министерство на Икономиката 2% (170)

Комисия за Финансов Надзор 40% (4188)

Икономическа полиция 3% (348)

Общо гласували : 10390

be_google
26.05.2008, 18:12
но всъщност не видях КЪДЕ ТОЧНО МОГА ДА СИ ВИДЯ РАЗМЕРА НА ВНОСКИТЕ през год или нтарупана до момента сума!??

като набера ПИК-а виждам само месеците - ама това си го знам, дори не пише в кой фонд съм?

някой може ли да внесе яснота КЪДЕ през интернет мога да проверя това! и браво за темата - има и скрита реклама, но като цяло е важна и полезна според мен!

dikobraz
26.05.2008, 19:49
а в другата анкета датата е интересна
Ще се прехвърлите ли в друг пенсионен фонд (професионален или универсален) след 1.1.2004г.?
излиза че 4 и половина години са забравили за сайта си

относно размера на вноските и натрупаната сума трябва да сте получили писмо поне преди 3 г. от избрания от Вас фонд и там със зададения код влизате в сметката си. проверка на индивидуалната осигурителна партида. ако нямате писмо ще трябва в офис на ПФ да поискате извлечение и код
възможно е ако имате и ДПФ и УПФ да са различни дружества и тогава ще трябва и от двете да искате

wwwbg
11.06.2008, 14:31
ING

Виртуален трубадур
11.06.2008, 14:40
ING
Я моля те стига глупости. излагаш се. Та тия са едно от най-смешните пенсионни!
Доверие са най-най :)

nnn
11.06.2008, 15:22
ING
+1
Нямаше такъв голям спад в цената на дяловете им

Тъпо парче
11.06.2008, 16:04
Най-най - зле? Само говорят, нищо не вършат... А доходността им за 2008 е перфектна - -8% в доброволния им фонд.

ap
11.06.2008, 16:34
ING
Я моля те стига глупости. излагаш се. Та тия са едно от най-смешните пенсионни!

И защо, братко, ING са от най-смешните?

marandi
11.06.2008, 17:12
Моят ПФ е най-добър, защото колкото и вноски да ми дадете, ще ги похарча бързо, за да не ги "изяде" инфлацията :)

Шегичка!

ATILA
11.06.2008, 17:28
Как кой?!

Бъдеще! Само 25% спад от началото на 2008 .... :( :( :(

dobi
11.06.2008, 22:47
Доверие

Императорът
12.06.2008, 23:54
НИТО ЕДИН !!!!

Оня ден ми дойде разпечатката от Доверие - цяла година им снасям, натрупала се е "грандиозната" сума от 200 и няколко кинта !!! Един форумски колега ме проагитира да се прехвърля във фондът в който работи той и аз му направих тоя кеф, защото ми е все едно кой ще ме краде. Като сложим сумите които ми натрупват годишно и инфлацията, като одъртея ще имам пари по сметката да получавам пенсия цяла половин година, след това, ако разчитам само на пенсията им, ще трябва да се обеся.

Никога не бих дал и стотинка за пенсионно осигуряване, ако не беше задължително. Човек трябва да е малоумен, да разчита на пенсия.

На тия, дето разчитат, ще дам съвет да си купят въже от по-рано, щото накраят няма да имат пари и за въже. Да се метнат от някоя панелка - непочтено, могат да улучат някого, да си разрежат вените във вана с топла вода - благородно, ама няма да имат пари и за водата във ваната, да се гръмнат - отде пари за пищов, да се метнат под трамваят - само ще вкарат ватманката или ватманът в беля...

Ако някой иска да осигури старините си и не умее да инвестира сам (макар туканка инвеститорски форум) да ми се обади на мене - имам оферта, неизчислимо по-добра от кирливите пенсионни фондове.

ПОСЕТЕТЕ МОЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН САЙТ

voodooHunter
03.07.2008, 22:03
Ако имате пенсионни осигуровки в Алианц, особено в доброволния фонд - проверете си доходността. Нещата са драматични - при 3 години вноски в момнта таксите са ми 250 лв, а доходността цели 40! Това при текуща сума от 5К. Миналото лято доходността ми беше 400 лв мисля. Стопи се като ланския сняг. Мислех си че ги задължават да начислят минимална доходност от около 5% всяка година - явно не е така. Най малкото за доброволните фондово.

Иначе доходността в задължителния пенсионен фонд си намалява също но не така драстично.

Някой знае ли как са точно уредени нещата нормативно с минималната доходност?

cymru
03.07.2008, 22:06
Ако имате пенсионни осигуровки в Алианц, особено в доброволния фонд - проверете си доходността. Нещата са драматични - при 3 години вноски в момнта таксите са ми 250 лв, а доходността цели 40! Това при текуща сума от 5К. Миналото лято доходността ми беше 400 лв мисля. Стопи се като ланския сняг. Мислех си че ги задължават да начислят минимална доходност от около 5% всяка година - явно не е така. Най малкото за доброволните фондово.

Иначе доходността в задължителния пенсионен фонд си намалява също но не така драстично.

Някой знае ли как са точно уредени нещата нормативно с минималната доходност?

Инвестиции в IHLBBL и Ticha - напълно очаквано.

НЕСТОР
03.07.2008, 22:29
AVE,
И аз да си кажа мнението:
Осигуряването в пенсионен фонд - " Вярвай на чудеса, но никога не разчитай на тях".
Кой както иска де се подсигурява за старини, но най-сигурно е лично да се погрижи за себе си, поне по-голямата част от капитала си. Е, и трохи за фондовете трябва да има, нали трябва и да се експериментира!!!

Боримечката
04.07.2008, 11:34
проблема на пенсионното осигуряване са таксите, аз съм в ЦКБ-Сила и въпреки доходността, която тръбят наляво и надясно за 20 месеца в партидата имам по-малко пари отколкото съм внесъл ... точка!

заради такива пръчки и номера се отказах да започна още от сега да се осигурявам доброволно ...

sentex
04.07.2008, 12:15
ПРАВ СИ, ОБАЧЕ ТЕ ДЕЙСТВИТЕЛНО СА С НАЙ-ГОЛЯМА ДОХОДНОСТ ОТ ФОНДОВЕТЕ.

Боримечката
04.07.2008, 12:44

да де, обаче как да си обясня ситуацията ...

внесъл съм 100 единици, взели са си 5% такса (остават ми 95 единици), и след почти 20 месеца, които се осигурявам в БГ имам 91.7 единици?!?!?!?

къде отиде доходността, наскоро питах един познат актюер, но и той не можа да си обясни врътката ...

sentex
04.07.2008, 12:51
А НАЛИ ЗНАЕШ, ЧЕ НА ЦКБ СА ДВА ФОНДА- УНИВЕРСАЛЕН И ПРОФЕСИОНАЛЕН. ЕДИНИЯ Е С ПО-НИСКА ЛИХВА. НЕЩО ТАМ ДА НЕ СИ СЕ ОБЪРКАЛ.

Боримечката
04.07.2008, 13:32
А НАЛИ ЗНАЕШ, ЧЕ НА ЦКБ СА ДВА ФОНДА- УНИВЕРСАЛЕН И ПРОФЕСИОНАЛЕН. ЕДИНИЯ Е С ПО-НИСКА ЛИХВА. НЕЩО ТАМ ДА НЕ СИ СЕ ОБЪРКАЛ.

е аз съм в универсалния ... за 2007 са обявили 13.25% доходност

nns
04.07.2008, 14:00

да де, обаче как да си обясня ситуацията ...

внесъл съм 100 единици, взели са си 5% такса (остават ми 95 единици), и след почти 20 месеца, които се осигурявам в БГ имам 91.7 единици?!?!?!?

къде отиде доходността, наскоро питах един познат актюер, но и той не можа да си обясни врътката ...

Е какво се учудваш нали знаеш че при мутрите колоните на баланса са ДАДЕ МИ и ВЗЕХ МУ . Пак добре че не си в Бъдеще при Ковачки е там никой няма да е в състояние да обясни какво става :)

Cave Man
04.07.2008, 14:04

е аз съм в универсалния ... за 2007 са обявили 13.25% доходност

Ти в момента си се сблъскал с MWR (money-weighted return) и TWR (time weighted return). Доходонстта, която се обявява е TWR, докато ти си правил по-големи вноски от началото на 2008 и това е натежало и си изпитал ефекта от MWR - това би трябвало да помогне?

И до един друг съфорумец:
Бъдеще не е на Ковачки, Топлина е.....

sentex
04.07.2008, 14:35
ТОЧНО ТОЗИ Е ЕФЕКТА, ЗАЩОТО ПРИ ВСЯКА ВНОСКА ТИ ВЗИМАТ ПРОЦЕНТ, ВЗАВИСИМОСТ КОЛКО Е СУМАТА.

Боримечката
04.07.2008, 15:06
Ти в момента си се сблъскал с MWR (money-weighted return) и TWR (time weighted return). Доходонстта, която се обявява е TWR, докато ти си правил по-големи вноски от началото на 2008 и това е натежало и си изпитал ефекта от MWR - това би трябвало да помогне?

да, аз също се опитах да си го обясня с MWR и TWR, но не се приближавам до истината защото вноската ми от началото на 2007 досега е почти константна

Cave Man
04.07.2008, 15:17

да, аз също се опитах да си го обясня с MWR и TWR, но не се приближавам до истината защото вноската ми от началото на 2007 досега е почти константна

Ами те са малко сложни сметките (месечна вноска и всяка стойност на дял), защото примерно с 2/20 от портфейла си реализирал пълните 13% за годината, но с примерно с 12/20 си реализирал спад от около 10% от ноември насам, а другите са някъде към средата - нещо такова...плюс и таксите на входа...Ама за да е точна сметката трябва да знаеш точно на каква стойност на 1/дял всяка месечна вноска ти е отнесена във фонда.

Z
04.07.2008, 15:26
Никой не може да ти каже поради причината, че за сега всико от тези фондове са само обещания - според мен който и да си избереш няма никакво значение. Щом на доходност от акциите си по 1000% дадоха доходност от по 8 % какво да говорим тя е ясна. Който разчита на това ще гризе яко дървото след 10 - 20 години.
Това е мое мнение

Z
04.07.2008, 15:33
ТОЧНО ТОЗИ Е ЕФЕКТА, ЗАЩОТО ПРИ ВСЯКА ВНОСКА ТИ ВЗИМАТ ПРОЦЕНТ, ВЗАВИСИМОСТ КОЛКО Е СУМАТА.
Сега ще те светрна - защото някой те е насочил към фонда и този фонд е сключил комисионен договор с него да превлича клиенти и всеки месец си взима комисионната. Сега това е далаверата скоро лично мен ме навиваха да сключа такъв договор с който при всеки нов клиент ти дават комисиона % въз основа на сумата която му се прехвърля от старото дружество и после почваш да взимаш % и за новите вноски които почват да идват по неговата подсметка . Сега това е далаверата.

sentex
04.07.2008, 15:36
Я КАКВИ ТАРИКАТИ.

dikobraz
04.07.2008, 19:33
Средства по партидата към 04.07.2008г. xx06.79 лв.
в т. ч. от доходност: -x7.22 лв.
Брой дялове по партидата към 04.07.2008г. xx87.47983
Стойност на един дял към 04.07.2008г. 1.37330

това е към момента, освен отчисленията за тях дори и губя че внасям.
а за 2006 един от фондовете беше реализирал доходност 3.5%
на влог да ги бяха сложили щеше да е двойно

Alee
04.07.2008, 20:27
Отдавна трябваше да дойде момента, в който клиентите на ПОД да зададът следните въпроси към дружествата:
- защо % на входа е толкова голям и кога той ще бъде намелен така, че дори при малките вноски да не се плаща повече от 2%;
- какво точно са получили срещу него (засега всичко друго, но не и добро управление, тъй като не се покрива дори инфлацията през годините);
- кога най-сетне ще бъдат възможни мулти-фондовете. )не че те няма да бъдат побългарени или пък ще бъдат голяма цвете на фона на всичко друго).

НЕСТОР
05.07.2008, 13:30
Много разумни въпроси Alee, и аз съм ги задавал многократно по тази и подобни на тази тема, но както се казва " Кучетата си лаят, кервана си върви ". " Кафененцето " ни има за такива, пенсионните фондове също , както е казал поетът " Пей сърце " , дейност трябва да се имитира.

Ех, поне да можехме да хапем!!!

mohamed
05.07.2008, 23:52
Дата Вид на операцията Постъпления/Изплащания Такси

7.04.2008 Вноска за месец 49.44 2.47
20.03.2008 Лихва от НОИ за забава 3.79 0.19

Защо след като нямам вина за забавянето на НОИ, дружеството ми налага такса? А ако НОИ забави превеждането на вноската на всички осигурени каква ли сумичка се получава за дружествата?

Като си гледам справката три пъти за 2007 год. НОИ е забавило превеждането на сумите![/b]

ASTIN
06.07.2008, 09:42
ING!!!

calc
06.07.2008, 17:03
Споделям мнението на ASTIN за ING

voodooHunter
08.07.2008, 22:15
Аз лично имам забавени вноски от последните 3-4 години. Масово забавят за месеци 11 и 12 преводите в задължителния фонд. Превеждат ги с ГОДИНИ закъснение (и то само за 11 месец), без никакво действие от моя страна или от страна на работодателя ми. Да разсея съмненията - всичко ми е преведено както трябва от работодателя ми!

Просто НОИ бавят преводите и не ми е ясно защо. Според мен, за да вържат бюджета (нямам друго разумно обяснение).

Подозирам че не съм сам. Проверете си вноските по задължителните пенсионни осигуровки!

elnet
10.07.2008, 22:07
ЯЯЯЯЯЯ, моята темичка придобила популярност!
Моля умните глави да ме светнат по един друг въпрос - да не пускаем нова тема: Има ли смисъл от застраховка живот и в коя компания?.
Знам че темата е разтеглива но може да се получи нещо интересно ...

Nia
10.07.2008, 22:14
ЯЯЯЯЯЯ, моята темичка придобила популярност!
Моля умните глави да ме светнат по един друг въпрос - да не пускаем нова тема: Има ли смисъл от застраховка живот и в коя компания?.
Знам че темата е разтеглива но може да се получи нещо интересно ...

НЕ, това е една от най-малоумните възможни инвестиции (ако може изобщо да се нарече инвестиция)!

Optic
10.07.2008, 22:27
Има ли смисъл от застраховка живот и в коя компания?.

Има смисъл ако е на свекървата ;)

voodooHunter
17.07.2008, 22:07
Хайде честито и да е хаирлия - пенсионното ми осигуряване в Алианц вече има доходност -2 лв.

mashina
18.07.2008, 00:37
Хайде честито и да е хаирлия - пенсионното ми осигуряване в Алианц вече има доходност -2 лв.
az ne moga da razbera kakvo iskash? Pogledni dohodnostta na pensionnite fondove YTD i shte vidish che citiranite ot teb padat naj-malko. Ako revesh sreshtu Allianz, to togava kakvo ostava za drugite? Ta te povecheto sa s dvucifren spad. Spravka: FSC.BG

voodooHunter
18.07.2008, 06:49
az ne moga da razbera kakvo iskash? Pogledni dohodnostta na pensionnite fondove YTD i shte vidish che citiranite ot teb padat naj-malko. Ako revesh sreshtu Allianz, to togava kakvo ostava za drugite? Ta te povecheto sa s dvucifren spad. Spravka: FSC.BG

Не рева, просто се чудя за 4,5% които начисляват като такса за управление върху всяка вноска, какво управление получавам? Не можа ли да им хрумне да ги сложат на депозит тези пари като са толкова добри в управлението и знаят за кризата?!

nocomments
18.07.2008, 09:16
ING!

Alee
18.07.2008, 09:24
ING

nns
18.07.2008, 12:21
Двамата сте абсолютно прави! Особено ако не държиш да има някакъв критерий по които да си избереш фонд. Щото за почти всеки мога да се сетя за нещо хубаво и нещо лошо само за ИНГ не мога да се сетя нищо хубаво.

ap
18.07.2008, 13:11
Двамата сте абсолютно прави! Особено ако не държиш да има някакъв критерий по които да си избереш фонд. Щото за почти всеки мога да се сетя за нещо хубаво и нещо лошо само за ИНГ не мога да се сетя нищо хубаво.

Струва ми се, че искаш да кажеш: "Само за ИНГ не мога да се сетя нищо лошо". Нали? :-)

Тъпо парче
18.07.2008, 15:36
Абе ING да не е платил за пи(ем)ар акциья във форума :lol:

Пeс
18.07.2008, 15:38
Optic, тъщата батко, тъшътата...не свекървата ;)

НЕСТОР
18.07.2008, 15:54
Тази тема със сигурност е платена от някого. Или по-скоро се плаща на някого , за да я поддържа в полезрение.

nns
18.07.2008, 16:03

Струва ми се, че искаш да кажеш: "Само за ИНГ не мога да се сетя нищо лошо". Нали? :-)
Тази есен подведоха под наказателна отговорност един кметски наместник в Бургас за заверки на подписи на заявления за прехвърляне към ИНГ - това добре ли ти звучи като стил на работа?!

elnet
02.10.2008, 20:15
А сега де ....
Питах умните глави от форума за съвет по отношение на ДПФ-доброволен пенсионен фонд - да се включа ли с такова нещо или не. Така и не получих смислен отговор - и не се престраших. Добре че стана така, че както гледам -отрицателната им доходност - май са на загуба всичките. ДО КОГА ЩЕ Е ТАКА???
И С КОИ ДРУЖЕСТВА???

dikobraz
02.10.2008, 21:49
изчакване в момента.
до кога питате - Аллах само знае.
да не вадя пак извадки че ме боли като ги гледам и не само ДПФ а и задължителните УПФ.
питам се за какво ни задължиха. както се вижда всеки от нас успешно може да ГУБИ пари.

sony
02.10.2008, 22:21
А сега де ....
Питах умните глави от форума за съвет по отношение на ДПФ-доброволен пенсионен фонд - да се включа ли с такова нещо или не. Така и не получих смислен отговор - и не се престраших. Добре че стана така, че както гледам -отрицателната им доходност - май са на загуба всичките. ДО КОГА ЩЕ Е ТАКА???
И С КОИ ДРУЖЕСТВА???

1. Проблемът не е моментната доходност на ДОБРОВОЛНОТО пенсинно осигуряване. Това, че сега доходността е на загуба е временно и нещата лесно могат да се променят.
2. Проблемът е дългосрочен.
Преди да доживееш пенсия очаквай поне 1-2 инфлацци, които ще стопят трупаните левове. Виж историята, колко инфлации има през миналия век в България и какво става със спестяванията.

Само чета
03.10.2008, 09:50
...

ap
03.10.2008, 14:01

Тази есен подведоха под наказателна отговорност един кметски наместник в Бургас за заверки на подписи на заявления за прехвърляне към ИНГ - това добре ли ти звучи като стил на работа?!

Това бе резултат от злоупотреба на агент на компанията, а не на самото дружество. Нали не смяташ, че една компания може да има пълен контрол над мрежата си от продавачи с комисионен договор. Никой не е застрахован срещу възможността да попадне на подобни персони.

Само чета
08.10.2008, 08:08
...

elnet
13.10.2008, 22:17
... а пък инфлацията само 1.6% според Стъкмистиката на България. Май десетичната точка е излишна... :)))Това в отговор на този дето само чете... да беше и гледал..????

Само чета
14.10.2008, 07:43
...

Aleator
14.10.2008, 09:28
Пенсионните фондове са на плюс въпреки кризата
Дружествата останаха почти незасегнати за разлика от тези в Западна Европа
от Найден Недялков

На фона на унищожителната финансова криза, която срина на практика капиталовите пазари в целия свят, пенсионните фондове у нас успяха да задържат доходността си положителна. Това показват последните данни, изнесени от КФН със зам.- председател Бисер Петков.

Специалистите в сектора са на мнение, че положението, в което се намират пенсионните фондове у нас, е едно от най-печелившите. Те имат постоянен приток от средства, които да инвестират при много ниски цени на ценните книжа. От друга страна, те са дългосрочни инвеститори и след няколко години, когато финансовите пазари се възстановят, ще натрупат сериозна доходност. Към полугодието осигурителната система у нас управлява активи за 2.39 млрд. лв., като в нея са осигурени над 3.5 млн. души.
Средната доходност на УПФ към края на септември е 2,36%
elnet !?!...
Тоя Недодялков толкова ли е неграмотен, или е просто малоумен?! Средната доходност от 2.36% е за 24 месечен период на годишна база, т.е. от 01.10.2006 до 30.09.2008.И обхваща около една година с най-големия ръст на БФБ и следващия период, след началото на спад. Сега започват да отпадат най-доходните тримесечия, а какви ще ги заменят?

Само чета
14.10.2008, 09:43
...

Aleator
14.10.2008, 09:50
Средната доходност от 2.36% е за 24 месечен период на годишна база, т.е. от 01.10.2006 до 30.09.2008.И обхваща около една година с най-големия ръст на БФБ и следващия период, след началото на спад. Сега започват да отпадат най-доходните тримесечия, а какви ще ги заменят?
Ха! Сигурен ли си в това, което твърдиш? Аз си мисля, че доходността е от началото на годината... Ще питам в ПОК-а, където си държа парите...

100% сигурен

ap
24.10.2008, 23:07
Средната доходност от 2.36% е за 24 месечен период на годишна база, т.е. от 01.10.2006 до 30.09.2008.И обхваща около една година с най-големия ръст на БФБ и следващия период, след началото на спад. Сега започват да отпадат най-доходните тримесечия, а какви ще ги заменят?
Ха! Сигурен ли си в това, което твърдиш? Аз си мисля, че доходността е от началото на годината... Ще питам в ПОК-а, където си държа парите...

Абсолютно вярно е. Доходността е за периода септември 2006 - септември 2008 и е на годишна база. От край време КФН обявява редултатите на 24-месечна база. На тази основа се изчислява и минималната доходност за УПФ и ППФ.

Nasko 1
12.01.2009, 11:45
Според мен "Доверие" и "Ай Ен Джи" са най-добри.
Аз като клиент на "Доверие", наскоро получих честитка за рожденния си ден, подписана лично от генералния директор Даниела Петкова.

Сашко
12.01.2009, 11:50
Аз като клиент на "Доверие", наскоро получих честитка за рожденния си ден, подписана лично от генералния директор Даниела Петкова.
това заедно със месечната ти заплата ли дойде в офиса или? Аман от реклама. Доверие има над 1 милион осигурени и въпросната дама ще трябва да подписва по над 3000 картички като твоята на ден. Айде пробвай пак с рекламата.

Nasko 1
12.01.2009, 12:01
това заедно със месечната ти заплата ли дойде в офиса или? Аман от реклама. Доверие има над 1 милион осигурени и въпросната дама ще трябва да подписва по над 3000 картички като твоята на ден. Айде пробвай пак с рекламата.

Няма лъжа, нито пък реклама. Ако някой друг е получил честитка може да потвърди. Подписът на Даниела Петкова е с черен химикал и вероятно е пресниман. Така, че може и да не се подписва по 3000 пъти на ден.

Императорът
21.01.2009, 13:39
Аз от тия работи не разбирам, ама преди няколко месеца ми дойде калкулация един вид - колко пари в сметката ми пенсионна имало... Снасям аз осигуровки години наред като поп (даже като 2-3 попа снасям) а по сметката ми... 252 кинта ?!?

Мале-мале - ако натрупва с тоя темп - като пенсионирам, цели два месеца ще живея охолно, докато реша как да самоубия после... :-)

Който вярва, че като одъртее държава ще го издържа, луд е и наивен е...

YNM
21.01.2009, 14:26
Аз от тия работи не разбирам, ама преди няколко месеца ми дойде калкулация един вид - колко пари в сметката ми пенсионна имало... Снасям аз осигуровки години наред като поп (даже като 2-3 попа снасям) а по сметката ми... 252 кинта ?!?

Мале-мале - ако натрупва с тоя темп - като пенсионирам, цели два месеца ще живея охолно, докато реша как да самоубия после... :-)

нищо не снасяш ,послъгваш ;)но ме подсети да проверя моите от любопитство

Novaka_Bull
21.01.2009, 14:44

Странно...........

аз за 5 г. трудов стаж имам около 14к в партидите си

BGN
21.01.2009, 15:01
Пенсионните фондове са на плюс въпреки кризата
Дружествата останаха почти незасегнати за разлика от тези в Западна Европа
от Найден Недялков

На фона на унищожителната финансова криза, която срина на практика капиталовите пазари в целия свят, пенсионните фондове у нас успяха да задържат доходността си положителна. Това показват последните данни, изнесени от КФН със зам.- председател Бисер Петков.

Специалистите в сектора са на мнение, че положението, в което се намират пенсионните фондове у нас, е едно от най-печелившите. Те имат постоянен приток от средства, които да инвестират при много ниски цени на ценните книжа. От друга страна, те са дългосрочни инвеститори и след няколко години, когато финансовите пазари се възстановят, ще натрупат сериозна доходност. Към полугодието осигурителната система у нас управлява активи за 2.39 млрд. лв., като в нея са осигурени над 3.5 млн. души.
Средната доходност на УПФ към края на септември е 2,36%
elnet !?!...
Тоя Недодялков толкова ли е неграмотен, или е просто малоумен?! Средната доходност от 2.36% е за 24 месечен период на годишна база, т.е. от 01.10.2006 до 30.09.2008.И обхваща около една година с най-големия ръст на БФБ и следващия период, след началото на спад. Сега започват да отпадат най-доходните тримесечия, а какви ще ги заменят?

Те там всичките са такива. Все същите фрапантни грешки. Преди беше статията "Кой сега е номер 1" дето бяха сравнявали доходности на фондовете за различни периоди.

Остава Петър Караиванов да се присъедини към тях и трагедията ще е пълна :)

cymru
21.01.2009, 15:07

Импе, ако говориш за Универсален пенсионен фонд - осигуряването стартира 2002 г. и вноската беше 2%. Сега вноската е 5%.
При осигуряването по този ред имай предвид че важи максималния размер на осигурителния доход.
За 2008 той беше 2000 лв. т.е повече от 100 лева няма как да внесеш на месец.

За 2007 максималният доход беше 1400 т.е не повече от 70 лева вноска

За периода 2002-2006 и вноската като % беше по-малка и максималния осигурителен доход.

Изводът, който се налага е, че не плащаш като поп.

Ако става въпрос за доброволен фонд сумата на вноските зависи изцяло от тебе.

Императорът
21.01.2009, 16:50
Хм - и по 18 фонда да внасяме, пак ще стане същото мазало - с нашите вноски плащат пенсиите на сегашните пенсионери, с надеждата, че някой ден бъдещите работници ще ни плащат пенсиите на нас.

Ама вярвате ли, че след 30 години 3 000 000 хъхряци ще ви плащат пенсии?

Императорът
21.01.2009, 17:22
Дано да е тъй - за доброто на хорицата, които вярват в пенсионна система като команчи в Маниту...
Аз искам само едно - куцата държава да ми позволи да се грижа сам за себе си.

Радо 78
22.06.2009, 16:56
Полиучих тези дни справката за 2008 от Доверие. Май трябваше по-рано да ги разпратят, не че има голямо значение.

малката сестра
24.06.2009, 21:31
в какво са добри
да харчат чужди пари ли
купили облигации от фалирала компания - ален мак
и сега уж им оставили пари, за да работят
гратисен период до края на 2010г
това е тотална неплатежоспособност, едвам не паднах от смях
и им оставили лихвата 7,5% в момента
тези са направо луди, но нали парите не са техни, много лесно ги харчат и се правят на велики мениджъри

derk
24.06.2009, 22:02
Вижте един добър анализ според мен за пенсионните фондове. Мисля, че почти всичко е казано.
http://www.capital.bg/show.php?storyid=723430

Bango
25.06.2009, 09:28
Полиучих тези дни справката за 2008 от Доверие. Май трябваше по-рано да ги разпратят, не че има голямо значение.

По закон мисля че след май започва разпращането, така че юни месец като си го получил не е много голямо закъснението, като се вземе впредвид колко клиенти имат.
А "Доверие" имат и възможност за интернет проверяване на състоянието по партида. Трябва само да отидеш в някой от офисите им и да си извадиш парола, аз имам и следя всичко което получавам и самата доходност върху моите пари :)
и каква ти е доходността върху"твоите" пари за 2008?
Въобще, като гледам от въвеждането на дяловете, мисля от 01.01.2004, един дял към 31.12.2008 е 1,14, което прави 14% за 5г-направо велико постижение, още повече, че през доста от тези години имахме годишна инфлация между 5 и 10%.

Bango
25.06.2009, 14:34
и каква ти е доходността върху"твоите" пари за 2008?
Въобще, като гледам от въвеждането на дяловете, мисля от 01.01.2004, един дял към 31.12.2008 е 1,14, което прави 14% за 5г-направо велико постижение, още повече, че през доста от тези години имахме годишна инфлация между 5 и 10%.

И какво искаш да кажеш? Да спра да се осигурявам, и да чакам след 25 години да ми дават подеяния по улиците, защото, в България тогава ще има 1.5 - 2 милиона работещи, които, няма да искат да ми плащат "Държавната" пенсия на мен, и ще ги боли, че аз съм плащал с моите социални осигуровки пенсията на бащите ни. Айде дай по добра идея ако имаш?

То и да искаш, не можеш да спреш да се осигуряваш в УПФ. Също тези 1,5-2 млн. дето нямало да искат да ти плащат държавната пенсия, също никой няма да ги пита дали искат или не да ти я плащат. Ако пък мислиш, че със средно 600-700-те лева на партида, натрупани за близо 10г. след 20г. ще получиш свестна допълнителна пенсия, си е още една заблуда. Именно затова ми стана странно, какъв е смисъла едва ли не ежедневно човек да следи как се движат "трохите" в партидата му, камо ли да гледа и доходност. Виж ако вкараш 100 хил в доброволен фонд тогава има смисъл, ама и там нещата са затънали сериозно. Прочети статията от Капитал, линк към която някой е пуснал по-надолу и ще видиш още колко допълнителни рискове има в портфейлите на пенсионните фондове.
Просто системата трябва да се реформира в почти всичките си основни принципи на функциониране, но засега за това няма нито консенсус, нито дори изразено желание от тези от които зависи въпроса.

toto
25.06.2009, 14:53
Мои познати на доброволно осигуряване в различни фондове (те не са мнаого 5-6)

последната година са на МИНУС 15-20% ?!?!?

единия от тях излезе в пенсионна възраст и Очудо! за една година НЯКОЛКО хилки НАЗАД!

Ся ме питиа какво да правел - тегли му викам и Бегай! Ма на загуба бил ... не може да схване че утре миоже да няма нищо ...

toto
25.06.2009, 15:37

единия от тях излезе в пенсионна възраст и Очудо! за една година НЯКОЛКО хилки НАЗАД!

Ся ме питиа какво да правел - тегли му викам и Бегай! Ма на загуба бил ... не може да схване че утре миоже да няма нищо ...

Toto, Абе според моите скромни зичисления, за да е няколко хиляди назад, то твоя приятел трябва да е набутал поне 10 хил. А всички знаем че ако сега вкараш 10 бона в пенсионно, няма шанс да спечелиш след 1 година. Аз на такива им казвам лакоми гъзове, които си заслужават наказанието. Защото, той е видял голямата доходност от 2007-8 година, подлъгал се е че ще изкара 15-19 % лихва и дай да праим пари, това същото като голямия дето го ядоха същите тия хора на борсата. Ако се осигуряваш на реална заплата и си достатъчно добре полатен, мисля че ще се натрупа една добра сума след 20-30 годинки :)

Пич в конкретния случай не става дума за 2-3 години дори ... освен това ако искаше доходност съответния човек щеше да ги вложи другаде...

и трето никъде в пенсионните дружества НЕ ТИ казват че можеш ДА ЗАГУБИШ както при акциите - а точно това стана.
Всички са си мислили че просто парите са им в Банката ... не че банките са цъфнали де

аде не се изказвай щото ства дума за възрастни хора - излъгани и подведени по най-балъшки начин

Радо 78
25.06.2009, 16:55
Вижте един добър анализ според мен за пенсионните фондове. Мисля, че почти всичко е казано.
http://www.capital.bg/show.php?storyid=723430

http://www.poc-doverie.bg/files/Results%202008/Obem_Djalovi_UPF_31.12.08.pdf
Честно казано не виждам много на борй "малки" компании... Виждам нормални компании за БГ стандартите. Автора ги е изчислил на 10%, което трябва да е 2,789 мил. (към датата на публикуването на таблицата)
Отделен е въпроса на какви нива са ги купували, особено "големите" :)
Аз лично ги следя от време на време, по една столевка всеки месец прехвърча при тях от мен, но на повечето хора не им пука

Редакция: Е той човека писал за ДПФ, но и там е подобна фигурата :)

toto
25.06.2009, 17:09
Драгоки айде без много умозаключения.

Мойте хора са вкарвали по 500 лв. от време на време вместо в банка в Доброволен фонд. Ако ме бях питали по-рано щех да им обясня че е рисково, ама не са ме питали.... Проблема е че никой от пенсионния (УМИШЛЕНО) не е счел за неохобходимо да ги УВЕДОМИ че може и да загубят пари ... нали е пенсионно - значи е сигурно. Не ства дума за взаимни фондове дори.
Ства дума че под прикритието на Пенсионен фонд част от парите са Загубени на Акции, друга част са набити в Имоти където ще отчетат огромни загуби в края на таз година :)

аре да не защитаваме пенсионните че ми приличат на Приватизационните фондове :)

и аз имам няколко хилки по задължителното и ме е яд да ги гледам като са на загуба, макар че докато навърша пенсионна възраст има още доста време!
Що трябва да рискуват по борсите КАЖИ МИ? Нито съм им ги дал на доверително нито нищо. Държавата им ги превежда и това е!

ШИИ .. и Пенсионите ШИИ... !!!

P.S. виж дядото се пенсионра преди 2 години и си ГИ издърпа за 12 м. - шапка му свалям. Там тяхното Доброволно си беше почти задължително :)

toto
25.06.2009, 17:16

Toto, Абе според моите скромни зичисления, за да е няколко хиляди назад, то твоя приятел трябва да е набутал поне 10 хил. А всички знаем че ако сега вкараш 10 бона в пенсионно, няма шанс да спечелиш след 1 година. Аз на такива им казвам лакоми гъзове, които си заслужават наказанието. Защото, той е видял голямата доходност от 2007-8 година, подлъгал се е че ще изкара 15-19 % лихва и дай да праим пари, това същото като голямия дето го ядоха същите тия хора на борсата. Ако се осигуряваш на реална заплата и си достатъчно добре полатен, мисля че ще се натрупа една добра сума след 20-30 годинки :)

Пич в конкретния случай не става дума за 2-3 години дори ... освен това ако искаше доходност съответния човек щеше да ги вложи другаде...

и трето никъде в пенсионните дружества НЕ ТИ казват че можеш ДА ЗАГУБИШ както при акциите - а точно това стана.
Всички са си мислили че просто парите са им в Банката ... не че банките са цъфнали де

аде не се изказвай щото ства дума за възрастни хора - излъгани и подведени по най-балъшки начин

Според мен заблуден може да си помисли, че няма разлика между банка и пенсионна компания. За годините ми е ясно, че не може да има повече от 10 години, а и да ти кажа, според мен това е точно вкарване на много пари от ламтеж, той по колко е вкарвал по 100 лева на месец ли си е правил допълнително осигуряване, за да говорим за загуби от хиляди левове? Ако се е осигурявал 10 години по 100 лева на месец го приема, ама иначе, ли той те врътка яко, или се е натрясъл като трабант в стена от лакомия. Когато почнеш да влагаш пари някъде според мен е умно или да не кажа задължително да попиташ за всичко. Не може да отидеш и да дадеш 10 хил и да не питаш за рисковете. Та по колко пари е вкарвал на месец твоя човек? Или отвори страницата на кфн, там поне всичко е обяснено, и написано, ако имаш калкулатор (щото иначе не знам дали можеш на лист) ще сметнеш, колко месеца е вкарвал, при каква цена на дялове и сега колко има, така че честито ти, или само говориш да не заспиш, ли премълчаваш нещо, или са те взели за шаран.

Да само дето докато си говорим - попълних молбата за теглене с въпросната сума и я занесохме в дружеството.

Еле човека разбра за какво става дума.

growth
25.06.2009, 19:13

Според мен заблуден може да си помисли, че няма разлика между банка и пенсионна компания. За годините ми е ясно, че не може да има повече от 10 години, а и да ти кажа, според мен това е точно вкарване на много пари от ламтеж, той по колко е вкарвал по 100 лева на месец ли си е правил допълнително осигуряване, за да говорим за загуби от хиляди левове? Ако се е осигурявал 10 години по 100 лева на месец го приема, ама иначе, ли той те врътка яко, или се е натрясъл като трабант в стена от лакомия. Когато почнеш да влагаш пари някъде според мен е умно или да не кажа задължително да попиташ за всичко. Не може да отидеш и да дадеш 10 хил и да не питаш за рисковете. Та по колко пари е вкарвал на месец твоя човек? Или отвори страницата на кфн, там поне всичко е обяснено, и написано, ако имаш калкулатор (щото иначе не знам дали можеш на лист) ще сметнеш, колко месеца е вкарвал, при каква цена на дялове и сега колко има, така че честито ти, или само говориш да не заспиш, ли премълчаваш нещо, или са те взели за шаран.

Да само дето докато си говорим - попълних молбата за теглене с въпросната сума и я занесохме в дружеството.

Еле човека разбра за какво става дума.

. В България няма истински портфейлни инвеститори, има разни спекулантчета. Поведението на пенсиите е меко казано не адекватно. Виждал съм и крайности. Няма специалисти и това си е, менят си оценките за компаниите през пет минути и то в огромни стойности, кво да ви кажа.

малката сестра
25.06.2009, 21:25
предлага се следната схема за плащане на дълга

Според дневния ред на събранието компанията предлага на облигационерите да отстрочи шест от бъдещите си девет плащания по главницата. В момента на всяко тримесечие компанията погасява 542 хил. евро от главницата, като предложението е отсрочката да е за периода от 30 юни 2009 г. до края на 2010 г. Идеята е след това всичко, дължимо по емисията, да се изплати през последните три тримесечия до падежа на равни вноски по 1.625 млн. евро. В буферния период компанията ще изплаща само дължимата лихва на тримесечие при актуализирана ставка от 9.95% на годишна база.

това е направо неплатежоспособност
накрая пак ще има или разсрочване или рефинансиране /ако някой се излъже да даде пари/
долу горе загубени пари за облигационерите

toto
26.06.2009, 10:03
предлага се следната схема за плащане на дълга

Според дневния ред на събранието компанията предлага на облигационерите да отстрочи шест от бъдещите си девет плащания по главницата. В момента на всяко тримесечие компанията погасява 542 хил. евро от главницата, като предложението е отсрочката да е за периода от 30 юни 2009 г. до края на 2010 г. Идеята е след това всичко, дължимо по емисията, да се изплати през последните три тримесечия до падежа на равни вноски по 1.625 млн. евро. В буферния период компанията ще изплаща само дължимата лихва на тримесечие при актуализирана ставка от 9.95% на годишна база.

това е направо неплатежоспособност
накрая пак ще има или разсрочване или рефинансиране /ако някой се излъже да даде пари/
долу горе загубени пари за облигационерите

""Ален мак" издаде обезпечените си облигации в средата на 2006 г. и набра общо 6.5 млн. евро. Падежът им е на 30 юни 2011 г., като настоящите параметри по емисията са лихва от плаващ - EURIBOR плюс 4.75%, но не по-малка от 7.5%, изплащана на тримесечна база заедно с главницата. При първичното предлагане книжата бяха изкупени от дузина институционални инвеститора, сред които пенсионни фондове на "Доверие", "Съгласие" и"Родина".

Все отбор Юнаци.... :)

kony
26.06.2009, 12:40
Наскоро получих извлечения от Универсалния, Професионалния и Доброволния задължителен пенсионни фондове в които се осигурявам и се втрещих - всичките са на загуба за 2008 г.! Освен това са променили Правилниците си и сега при навършване на пенсионна възраст, няма да ми изплатят натрупаните в индивидуалните ми партиди суми, а ще ми ги дават разсрочено (освен ако не съм трудоустроена над 71%). Мисля, че това е възмутително, в нормалните европейски страни и САЩ пенсионерите имат възможност да избират, парите са си техни и даже могат да ги изтеглят предварително, ако платят съответния данък на държавата. Какво може да се направи по въпроса и кой трябва да защити интересите на бъдещите пенсионери?

ASTIN
26.06.2009, 13:38
Не е така! Никога не си имал възможност да теглиш от тези фондове.
Само от доброволен пенсионен фонд може да се тегли! Всичко е с отрицателна доходност. И взаимни и всякакви фондове. За период от 20-30 години тази криза няма да я усетиш защото преди са били с + 8, а след кризата ще бъдат. Така, че не се коси! Тук въпроса е коя ПОК ти управлява парите? Дали си избрал правилната?
Лек ден!

kony
26.06.2009, 21:29
ING и Алианц - и мисля, че изборът ми е добър.

derk
26.06.2009, 22:00
В пенсионен фонд се правят дългосрочни инвестиции поне 20 години. За да получи действително натрупване на прилична сума по съответната партида са необходими три условия:
1. Да се правят редовни вноски;
2. Размера на тези вноски да е близо (процентно - 5 за универсален и 10 за доброволен) и не по-малък от средния осигурителен доход.
3. ПОД, което управлява партидите да е достатъчно професионално.
Колкото дo kony мога да добавя и Доверие.

toto
29.06.2009, 11:16
Не е така! Никога не си имал възможност да теглиш от тези фондове.
Само от доброволен пенсионен фонд може да се тегли! Всичко е с отрицателна доходност. И взаимни и всякакви фондове. За период от 20-30 години тази криза няма да я усетиш защото преди са били с + 8, а след кризата ще бъдат. Така, че не се коси! Тук въпроса е коя ПОК ти управлява парите? Дали си избрал правилната?
Лек ден!

Е такива глупости дрънкат във всички фондове, а вие ги повтаряте като папагали!!

МОЖЕШ да ЗАГУБИШ и за период от 20 г. ДАЖЕ е МНОГО ПО_ВЕРОЯТНО от колкото за 3-5 години!!!

и на мен като ми казаха че не мога да загубя за 10 години нищо в такъв фонд им казах:

Я СЕГА ГО НАПИШИ ТОВА И МИ СЕ ПОДПИШИ!!!

какво мислите че стана? а? ... не чух?

е за това трябва задължително да уведомяват всеки преди да си вложи парите че МОЖЕ ДА ЗАГУБИ и нищо сигурно няма. Може и да спечели все пак :)

elnet
27.10.2010, 16:13
За всичкото това време не получих отговор на въпроса - кой фонд най добре управлява парите ни! Дали сегашното положение не е усилие да се скрият злоупотребите с парите на осигуряващите се?

MarginCall
02.11.2010, 10:37
Интересно, ако мъж си смени пола, дали ще важи за него възрастовата граница за пенсиониране на жените?
Да не стане в един момент всичкото мъж като наближи 50-така и да ляга под ножа. Дали е решено законово това?

derk
02.11.2010, 19:47
За всичкото това време не получих отговор на въпроса - кой фонд най добре управлява парите ни! Дали сегашното положение не е усилие да се скрият злоупотребите с парите на осигуряващите се?

Злоупотреби с парите на осигуряващите се от страна на ПОД няма. Злоупотребите са в НАП (НОИ, там първо се привеждат от работодателите вноските за УПФ и ППФ), които бавят минимум 3 (три) месеца трансферите към ПОД. При съществуването на системи за разплащане в реално време (в банковата система), няколко пъти съм задавал въпроса защо софтуера на НАП е толкова бавен, че да са необходими месеци. Вноските в ДПФ се привеждат от работодателя (самоосигуряващия се) директно в ДПФ и там забавянето е часове (понякога минути). При 12% вноска за осигуряваните в ППФ (7% за втора категория) и 5 % за УПФ при среден осигурителен доход за август (бавния софтуер не е обработил данните за септември и октомври) - 559 лева и брой осигурявани в ППФ 110 000 е 7 378 800 лева.
2 900 000 осигурявани в УПФ прави 81 055 000 лева. Или за един месец вноските в УПФ И ППФ общо са 88 433 000 лева. При 3 % годишна лихва на месец при лихва 0,25% това прави 221 082 лева на месец.От документите, които съм чел не мога да схвана точно кога НОИ дължи лихва на ПОД, но много рядко и то в началото на годината има съвсем минимални трансфери към ПОД, като лихва за забавяне. Изводите си ги направи сам.

Колкото до първия въпрос се върни малко назад във форума и ще видиш кой ПФ е най-добър. Направи си една (за всеки фонд по една ) графика на база публикуваните резултати и проследи как расте стойността на един дял за период около 3 години и прочети какво казва Любомир Христов в Капитал за ПФ. А отрицателната доходност е нещо съвсем нормално по време на криза ( в основата на която беше финансовата криза). Както съм писал по-надолу една такава инвестиция е дългосрочна и за да има осезаем ефект са необходими поне 20 години.

dingilov
04.11.2010, 17:21
най-добре управляваните пари в тези фондове са от чужди ПОД-ове. Все пак винаги трябва да знаеш кой стои зад теб дали ПОД или застраховател. За мен лидер в осигуряването и застраховането си остава Алианц. Оцелели са във всякакви кризи, като се има в предвид, че са на 120 год. ПЛАЩАТ СИ ВИНАГИ!!! Във дългосрочен план не е важна моментната доходност, че както е рязко на горе така отива и рязко на долу. Както и в ДПО, там трябва да се вкарват резонно пари всеки месец, че като доиде една такава криза да не те заболи много. Единствените които "спечелиха"(не загубиха) в кризата са тези които внасяха по малко и посточно. Приятно пенсиониране ;)

voodooHunter
04.11.2010, 22:18
Аз съм в Алианц, ДЗПО фонда им вече е на плюс, имам съвсем малка загуба в ДДПО. За две години успяха да компенсират почти всичко. Иначе всеки е в правото си да си решава къде да си сложи парите. Ако не ги бях внасял тези пари щях да съм ги изхарчил. Ако ги бях управлявал аз на БФБ щях да съм загубил повече.

artinvest
06.11.2010, 09:00
Аз съм в Алианц, ДЗПО фонда им вече е на плюс, имам съвсем малка загуба в ДДПО. За две години успяха да компенсират почти всичко. Иначе всеки е в правото си да си решава къде да си сложи парите. Ако не ги бях внасял тези пари щях да съм ги изхарчил. Ако ги бях управлявал аз на БФБ щях да съм загубил повече.

Факт е, че са най-губещият фонд ;)
http://phunnyphoto.com/wp-content/uploads/2010/04/80813810.jpg

fortiss
06.11.2010, 09:11
най-добре управляваните пари в тези фондове са от чужди ПОД-ове. Все пак винаги трябва да знаеш кой стои зад теб дали ПОД или застраховател. За мен лидер в осигуряването и застраховането си остава Алианц. Оцелели са във всякакви кризи, като се има в предвид, че са на 120 год. ПЛАЩАТ СИ ВИНАГИ!!! Във дългосрочен план не е важна моментната доходност, че както е рязко на горе така отива и рязко на долу. Както и в ДПО, там трябва да се вкарват резонно пари всеки месец, че като доиде една такава криза да не те заболи много. Единствените които "спечелиха"(не загубиха) в кризата са тези които внасяха по малко и посточно. Приятно пенсиониране ;)

Германската Алианц въобще не стои зад ПОД Алианц. Тук собственик е Димитър Желев. Сами си преценявайте на кого залагате за пенсия.
Тезата за дългосрочностат на инвестицията и ниската момента доходност е пълна глупост. Както сега доходностат е ниска, няма причина за в бъдеще да е висока. Това зависи само от управлението на фондовете, а то не е никак добро.

Avalaon
09.11.2010, 13:26
Някой може ли да даде линк към ресурс с доходността на пенсионните дружества, но дисконтирана с инфлацията ?
Преди бях намирал подобно инфо, но сега - греда :confused:

PIRI
09.11.2010, 22:22
Няма добър ПОФ на този етап.

bertram
09.11.2010, 22:55
за изминалото десетилетие май най-добрия ПОФ е годишен депозит

voodooHunter
09.11.2010, 23:18
Германската Алианц въобще не стои зад ПОД Алианц. Тук собственик е Димитър Желев. Сами си преценявайте на кого залагате за пенсия.
Тезата за дългосрочностат на инвестицията и ниската момента доходност е пълна глупост. Както сега доходностат е ниска, няма причина за в бъдеще да е висока. Това зависи само от управлението на фондовете, а то не е никак добро.
Естествено, че стои! Как си я представяте тази работа?! Желев е миноритар. Стига с тези слухове нещастни. Току що поразгледах в публичния регистър и ми изглежда да е точно така.

Може да погледнете и тук:
https://www.allianz.com/en/about_allianz/regions_countries/central_und_eastern_europe/bulgaria/index.html?tab=1

Avalaon
12.11.2010, 09:41
Някой може ли да даде линк към ресурс с доходността на пенсионните дружества, но дисконтирана с инфлацията ?
Преди бях намирал подобно инфо, но сега - греда :confused:

На моето въпросче, някой може ли да отговори ?

ASTIN
14.11.2010, 12:51
То хората така или иначе са в някой ПОФ така, че депозита при тях не съществува като алтернатива. Въпроса е къде е най-добрата доходност, т.е къде отрицателната величина на доходността е най-малка? Според мен в ING.