PDA

View Full Version : КНИГИТЕ, които четем

Страници : [1] 2

Valentinski
23.08.2007, 16:20
Колеги,

реших да постна тази тема, за да обменяме идеи и препоръки за интересни книги. Не е задължително да са свързани с инвестициите или да са от професионално естество...

В момента чета "Революционното богатство" от Алвин и Хайди Тофлър. Книгата е сравнително интересна, но който е чел предишни неща на сем. Тофлър, може да остане малко отегчен. До голяма степен се повтарят тезите за "третата вълна", като някои от тях се доразвиват и допълват... Все пак намирам книгата за интересна.

Споделяйте какво четете напоследък, кои книги са ви направили впечатление и кои са ви повлияли.

Поздрави

mysterious
23.08.2007, 16:37
"Лабиринт" на Валтер Шеленберг и "Диверсант" на Ото Скорцени.

eli.bb
23.08.2007, 17:43
"Детето индиго", Артюр Колен

kefala
23.08.2007, 17:57
Сърби ме езика:"Как закалялас сталь"!!!!!!!!!!!!!!

Колчо Слепеца
23.08.2007, 18:10
"Наполеон" на Алфред Манфред...

pacient
23.08.2007, 18:28
Колчо Слепеца обича книгите :)

Anton Chigurh
23.08.2007, 18:35
http://ec1.images-amazon.com/images/I/51micldSXrL._SS500_.jpg

Tuo
23.08.2007, 19:58
Богомил Райнов (лека му пръст!) - всичко негово, в момента "Само за мъже"

gino
23.08.2007, 20:37
Nikola ubi ribata:)

nevermind
23.08.2007, 21:10
"Mein Kampf" - Adolf Hitler :) :D ;)

Леонид
23.08.2007, 21:21
''Спомени и размисли''-Г.К.Жуков

blqblq
23.08.2007, 21:24
"Играчът на рулетка" и "Записки от подземието" на Достоевски.

Много добра тема!

Anton Chigurh
23.08.2007, 21:34
Nikola ubi ribata:)
Ами друго не ми е интересно баси. :) Евентуално след като се пенсионирам сле 5-6 години ще мога да си позволя да чета и художествена литература.

Novaka_Bull
23.08.2007, 22:23
Ч.Буковски - " Жени "

Martingale
23.08.2007, 22:51
http://www.book-bg.com/books_pictures/19953.jpg

metachrom
23.08.2007, 23:30
Булгаков Майстора и Маргарита!!! Бялата гвардия
Фолкнър Градът и селото и Дворецът, разкази
Маркес 100 години самота и Любов по време на холера
Иво Андрич Мостът на Дрина и Травнишка хроника
Стайнбек Блатодатния четвъртък На изток от рая Улица консервна
Фрейзър Златната клонка
Ремарк триумфалната арка
Чехов разкази
Йовков, Димитър Талев и Елен Пелин
..........много са
и са велики!

Peter(Petar)
24.08.2007, 00:13

Ти си намерил какво да четеш. Суворов прави тия "спомени" на Жуков за " 2 стинки"

Метахром,
Добре си подбираш книгите. Имаш наистина вкус. Само една лека забележка към изброяването ти при Стайнбек.
За да се подчертае връзката между "Благодатният четвъртък" и "Улица Консервна" следва да ги изброиш една след друга и след това да продължиш с "На изток от рая"(невероятна класика) и след това "За мишките и хората"

P.S. Последното е наистина съвсем добронамерено.

Императорът
24.08.2007, 00:18
Кефалов - не е лоша книжката, ама на Павката Корчагин съм му поставил диагнозата - тежък комплекс на сексуална основа, довела до психически отклонения.

Последно четох Соларис, иначе най-ме кефят Пътеводителят и Швейк. Разбира се обичам и Фриц Ницше.... бе много любими книги имам.

Леонид
24.08.2007, 00:20

Ти си намерил какво да четеш. Суворов прави тия "спомени" на Жуков за " 2 стинки"
Toва си е твое мнение,моето е различно!

Peter(Petar)
24.08.2007, 00:22

Това последното го разбрах така:
"Конституцията ми гарантира правото да се заблуждавам по такъв начин, какъвто сам си избера"

Правилно ли съм те разбрал?

Леонид
24.08.2007, 00:25

Това последното го разбрах така:
"Конституцията ми гарантира правото да се заблуждавам по такъв начин, какъвто сам си избера"

Прав ли съм
Защо мислиш че ти не се заблуждаваш?
Но както каза,конституцията ти дава това право!
Дерзай!!!!

metala
24.08.2007, 00:26
кристофър райх-"кодирана сметка" и "първият милиард".

nevermind
24.08.2007, 00:32
edna 4udesn a kniga:

The Art of War - Sun Tzu

za umnite, prilojima na praktika vuv vsqka sfera na jivota!

joro lex-a
24.08.2007, 00:51
две от най-любимите ми:

параграф 22 и 100 години самота, особено първата :-)

От модърн БГ много харесвам Виктор Пасков.

kork
24.08.2007, 02:56
Valentinski,поздрави за страхотната тема.Сега нещо ме мързи да пиша,но през деня ще споделя книгите които са ми повлияли и са формирали в огромна степен сегашния ми мироглед.

Красимир
24.08.2007, 07:46
Малкият принц-А.Екзюпери
Степният вълк-Херман Хесе
На изток от рая-Стайнбек
Портретът на Дориан Грей-Оскар Уайлд
Банкери-Артър Хейли
Финансист,Титан,Стоик-Т.Драйзер
Младите лъвове-Ъруин Шоу
и още много други....

Bobi75
24.08.2007, 07:56
.............

Колчо Слепеца
24.08.2007, 08:40
Колчо Слепеца обича книгите :)

абе последно време не остава време за четене...
Кат легна да чета напрао заспивам...
:(

съни(тя)
24.08.2007, 08:41
"Отнесени от вихъра" :))

...малко в "сферата"...."Играчът на рулетка"/Достоевски/, "Пари"/Зола/, 'Цар плъх"/Клавел/

psycoholic
24.08.2007, 09:04
Тцтцтц,

Като гледам с какви сериозни литературни трудове доста от вас са се похвалили направо ми е нервно да попитам - някой чете ли нещо за забавление? Научна фантастика, фентъзито чичо Пратчет и т.н.?!
Напоследък препрочитам Нощен Патрул на Сергей Лукяненко - братушката прави един нов прочит на темата за вампири, върколаци и прочие тъмни сили;-) четивото е леко и става за отмора! ;-)

съни(тя)
24.08.2007, 09:09
Удхаус, Илф и Петров, Джером К.Джером.....и ми липсват "Тримата глупаци" на Доньо Донев:))))....сега сме повече:))))

eli.bb
24.08.2007, 09:10
Тцтцтц,

Като гледам с какви сериозни литературни трудове доста от вас са се похвалили направо ми е нервно да попитам - някой чете ли нещо за забавление? Научна фантастика, фентъзито чичо Пратчет и т.н.?!
Напоследък препрочитам Нощен Патрул на Сергей Лукяненко - братушката прави един нов прочит на темата за вампири, върколаци и прочие тъмни сили;-) четивото е леко и става за отмора! ;-)

само аз май:)) понеже съм несериозна :)) и се сетих за една велика книжка - "Животът и необикновените приключения на войника Иван Чонкин", Владимир Войнович :))))))))

Други фаворити са ми: "Цар плъх" на Джеймс Клавел и "Татко" на Уилям Уортън

psycoholic
24.08.2007, 09:16
съни, спечели ме ;-)
Удхаус е признат гений и даже са го препоръчвали на пациенти с душевни разстройства като лек, а приключенията на Остап Бендер и Ко. съм ги чел и препрочитал много пъти!
препоръчай нещо на Дж. К. Джером! Сговор на Глупци негова ли беше?

съни(тя)
24.08.2007, 09:25
Удхаус е признат гений и даже са го препоръчвали на пациенти с душевни разстройства като лек, а приключенията на Остап Бендер и Ко. съм ги чел и препрочитал много пъти!
препоръчай нещо на Дж. К. Джером! Сговор на Глупци негова ли беше?
хехе, нацелила съм правилното лечение:)))

"Трима души в една лодка" и "Празни мисли на един празен човек" - Дж.К.Джером

eli.bb
24.08.2007, 09:26
и още на Джеръм К. Джеръм - "Другите и моя милост"

Ajax4o
24.08.2007, 09:29
"Играчът на рулетка" и "Записки от подземието" на Достоевски.

Много добра тема!Ти не свърши ли цялата руска класика бре?
"Железния светилник" Д. Талев. Следва "Цар плъх" на Джеймс Клавел.

eli.bb
24.08.2007, 09:31
ех тоя Цар плъх.. явно на всички е любим, а гледали ли сте филма? Лично на мен не ми хареса, както и други филми, които съм гледала след прочита на книгите.

psycoholic
24.08.2007, 09:35
Към руските класици трябва да се отнасяме с повишено внимание, тъй като за тях 800 страници са били нищо работа, или както се изразява един герой на Марио Пузо ("Умират Глупаците"), (цитирам по памет) "... руските класици пишат 40 страници само за да пуснат една пр...дня". Един вид трябва да си в особено състояние на духа за да им "смелиш" писанията;-)

а как може да споменавате Дж. Клавел без да споменете "Шогун" :-) е вярвам, че между нас няма много тийнейджъри, но поне господата, вярвам, са се радвали на Шогун като по-малди преди да се усетят, че истинската тръпка е на БФБ ;-)

vivisector
24.08.2007, 09:37
Харесва ми, че, макар и с малки изключения, пишещите в този форум четат качествена литература. Ще ви предложа и аз нещо леко и интересно: романите на Сан Антонио. А иначе, напоследък, извън литературата, свързана с моята професия, чета мемоарна и историческа литература - препоръчвам История на Балканите на Ж. Кастелан

Valentinski
24.08.2007, 09:46
... препоръчвам История на Балканите на Ж. Кастелан

Преди 2 седмици прочетох една "История на балканските народи (1918-1945г.)" :) . На български автор е (роден в Западните Покрайнини), но книгата е съвсем обективна...

съни(тя)
24.08.2007, 09:46
ех тоя Цар плъх.. явно на всички е любим, а гледали ли сте филма? Лично на мен не ми хареса, както и други филми, които съм гледала след прочита на книгите.
Не съм го гледала филма и общо взето наистина след ...добрата книга, филмирането бледнее, но асе сещам за изключение - "Старецът и морето" на Хемингуей и филма с Антъни Куин...

От Клавел други, които харесвам са "Търговска къща" и "Тайпан"/китайска му работа:))/, "Вихрушка"/Иран - шаха, имама, американците:))/

vivisector
24.08.2007, 09:52
... препоръчвам История на Балканите на Ж. Кастелан

Преди 2 седмици прочетох една "История на балканските народи (1918-1945г.)" :) . На български автор е (роден в Западните Покрайнини), но книгата е съвсем обективна...

Винаги имам едно наум, когато чета за Балканите от балкански автор. Кастелан е французин. Има, разбира се, пристрастия към определени личности и държави, но интелигентния човек винаги може да намери рационалното в подобна книга.

Форекс Форексов
24.08.2007, 09:53
"Инвестиции" -- Боди, Маркъс и Кейн ( ще я чета докато ми е интересна ) :lol:

Един вид трябва да си в особено състояние на духа за да им "смелиш" писанията :lol:

eli.bb
24.08.2007, 09:55
В тая връзка се сетих и за "Мълчанието на агнетата" на Томас Харис и... един цитат (по памет) на Ханибал Лектър - "Нямам намерение да те навестявам, Кларис, защото светът е далеч по-интересен когато те има. Ще те помоля да ми отговориш със същото" :)))

metachrom
24.08.2007, 10:07
Метахром,
Добре си подбираш книгите. Имаш наистина вкус. Само една лека забележка към изброяването ти при Стайнбек.
За да се подчертае връзката между "Благодатният четвъртък" и "Улица Консервна" следва да ги изброиш една след друга и след това да продължиш с "На изток от рая"(невероятна класика) и след това "За мишките и хората"

P.S. Последното е наистина съвсем добронамерено.[/quote]
Ами да вярно че изброяването не изчерпателно, ама много дълъг списък ще се получи
А за тези дето мислят че сама сериозни книги се цитерат ще кажа че много харесвам и Адам Дъглас - Пътеводител на галактическия стопаджия Ресторант на края на вселената и всички останали. Няма да изброявам - вие си ги знаете и сигурновсички са ги чели

psycoholic
24.08.2007, 10:11
Метахром, ти сам на себе си ли си пишеш похвали за литературния вкус? ;-)

или метахром не е равно на metachrom?

;-) но за Д. Адамс и аз бих те похвалил!

metachrom
24.08.2007, 10:18
а не не се хваля
просто това трябваше да е цитат ама нещо го обърках
Радвам се като си намирам съмишленици.
и още повече се радвам да чуя за някоя хубава книга която да прочета
щото напоследък все по-рядко ми се случва.

mesaq
24.08.2007, 10:24
Сергей Минаев - "Духless"... Заслужава си да се прочете.

psycoholic
24.08.2007, 10:26
Хмм, ако Д. Адамс те е изкефил, потърси "Ах, тази Алиса" на С. Лундвал. Подобна сайънс фикшън дивотия е! книгата е доста стара, но на Славейков всичко има!

Другари, предлагам всеки като препоръча нещо за някоя книга да каже 2-3 думи за какво става въпрос - жанр, фабула и прочие!

superlud
24.08.2007, 10:32
Забравяте едно настолно четиво за всеки инвеститор
"Истинският Уорън Бъфет" :)

joro lex-a
24.08.2007, 10:51
Миналия уикенд, съвсем случайно ми попадна тази книга: http://www.pe-bg.com/?cid=9&pid=22423

Принципно не чета подобни книги, но този е ебати пича. Обиколил е земното кълбо, само по екватора, съвсем сам, за около година и половина - цялата амазонска джунгла, наркокартелите в колумбия, 3 океана, азия и африка. чете се за един ден.

[/url]

MontyPython
24.08.2007, 11:21
"Кратка история на времето", Стивън Хокинг

kork
24.08.2007, 12:35
Всичко започна с Капитан Немо.Първата съзнателно прочетена и осмислена книга.След това всичко налично на Жул Верн,Карл Май,Майн Рид,Салгари,Алиса, и тн.после преминах през фантастиката,беше любов от пръв поглед,но не след дълго ни се разделиха пътищата с този иначе интересен жанр.Малко по малко започвах да гледам и в други посоки,по сериозни бих казал.и се започна една дълга непрекъсната върволица от хубави четива.По долу ще напиша някой от тях,така да се каже на прима виста и в произволен ред.Сигурно не мога дасе сетя за всички,но колкото толкова ;)

Параграф 22 от Джоузеф Хелър.Задължително четиво.
Майсторът и Маргарита на Булгаков.Една от моите най-любими книги.Влиза в топ 3!
Кланица пет и Времетръс от Кърт Вонегът. Вонегът ,това е една съвсем нова вселена .
Достоевски-Братя Карамазови,Престъпление и наказание.Шедьоври.Особено Братя Карамазови.Струва си ,най.малкото ,за да се разбере,на какво е способен човек,когато има зависимости.Достоевски е продавал романите си преди да ги е написал,защото е имал големи дългове от комар.Но какво само е сътворил....
Достоевски има една много интересна мисъл ,която навява много размиси у тези които се опитат да вникнат в нея”Ако Бог не съществува,тогава всичко е позволено”............
Хемингуей-За кого бие камбаната.Старецът и морето.Този разказ на Хемингуей е класически пример,на какво е способен човека.......
Орхан Памук-всичко от него.Засега Името ми червен ми е фаворит,но сега чета Истанбул и току виж,фаворита ми станал друг негов роман.Не се чете много лесно,но пише много красиво.
Хазарски речник на Милорад Павич.едно различно четиво.
Борхес-всичко от него.Има неповторими разкази,объркващи,вдъхновя ващи,превземащи съзнанието ти,света ти,настоящето ти,разкази които те карат да погледнеш света от една друга,съвсем друга гледна точка.

Полет над кукувиче гнездо от Кен Киси хвърля поглед към абсурдостта на системата и мястото на индивида в нея.Тъжна книга,но си струва!
Светът на Софи от Юстайн Гордър- представя западната философия чрез интересен сюжет
Лолита от Владимир Набоков.Умопомрачителна книга.Показваща ни много от скритите и “интересни” черти на характера на човешкия индивид.
Последното Изкушение,Христос отново разпнат,Капитан Михалис от Никос Казандзакис.Титаничен писател.
Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет и Лайла от Робърт Пърсиг.Модерна класика!
1984 и Фермата от Джордж Оруел.стимулиращи ума четива.
Изкуството на войната- Сун Дзъ –Вдъхновяващо четиво,което може да бъде приложимо в почти всички сфери на живота,особенно в сферата на финасите.
Цар Плъх-изключителна книга,четяща се на един дъх.
Сътворението от Гор Видал –впечатлява с обективен поглед върху културата и религиите на древна Гърция, Индия, Персия и Китай. Видал е автор с изключителни познания и разнообразие от подходи.
Парфюмът от Патрик Зюскинд-завладяващо четиво!
Портретът на Дориан Грей,Саломе от Оскар Уайлд също така и другите му пиеси,приказките.Феноменал ен ум и изящен писател
Името на Розата от Умберто Еко – Еко перфектна и задъхваща криминална история наситена с философски разсъждения и сътворена в богат исторически контекст .Бих споменал също и Баудолино и Островът от предишния ден,както и Махалото на Фуко,като последната е доста трудна за смилане,но все пак е къде по приятна в сравнение с даречем Трактат по семиотика,признавам си,че не успях да го дочета до край ;)
Джон Ървинг – Светът според Гарп

451 по Фаренхайд от Рей Бредбъри-разказва за една много трудна съдба на книгите в бъдещето на човечеството.Дано си остане само една много добре написана книга и нищо повече...
Приказка без край и Момо от Михаел Енде- богата душеност , страхотно въображение, завидна ерудиция. Пълно е с алюзии и препратки.
Малкият Принц от Екзюпери.каквото и да кажа,ще е излишно
Мечо Пух от Алан Милн.Тук също думите са излишни.
Маркес –Бих казал всичко.Сто години самота,Любов по време на холера.Странстващите разкази,много са,но всички са прекрасни четива
Дъглас Адамс разбира се с почти всичко от него
9 разказа, Семейство Глас, Спасителят в ръжта от Джером Селинджър-наситено и същевременно леко,ефирно четиво.
Пилето от Уилям Уортън. Един от най-любимите ми автори – вълшебен и стряскащ
Принцът на приливите от Пат Конрой. Главозамайващ диапазон от емоции и много различно светоусещане.
Харуки Мураками.Всичко от него!Великолепеният и изящен стил са негов патент.
На изток от рая от Джон Стайнбек - интерпретация на легендата за Кайн и Авел, книга която дава различен поглед към понятията добро и зло.А и края е страхотен-ТИ МОЖЕШ.Задължително четиво за мъжете който ще става бащи или вече са станали.Това е моя гледна точка разбира се,но наистина съм дълбоко впечатлен от книгата.Щях да изпусна и За мишките и хората-великолепно четиво.
Уди Алън- Ако импресионистите бяха зъболекари- това също няма да го коментирам
Сидхарта, Нарцис и Голдмунд ,Степният вълк ,Игра на стъклени пелли от Херман Хесе. Хесе е изключителен автор,озаряващ, поетичен и аналитичен със страхотен изказ,но май избързах със Степният вълк,вероятно след вдреме ще го препрочета отново.
Малко поезия.
Емили Дикинсън,Жак Превер,Бодлер,Рилке,Кавафи ,Рембо,Кийтс,Тенисън,Колри ж и още много други,но тези са една редставителна извадка ;)
От философията
Блез Паскал-Мисли.Красиви мисли има Паскал,струва си да се прочетат.
Опити на Монтен.Трудна е за четене заради хилядите бележки и препратки,но има много мъдрост в тези опити, а това е достатъчна награда за усилията.
Платон-Държавата.една идеална държава,поне според Платон!
Трактат за човешката природа-Хюм.изключителен мислител,оказал влияние върху Адам Смит и и Кант.Тези големи умове,са били под негово влияние.....,като че ли това е достъчен могив за да се прочете!
Хосе Ортега и Гасет Есетата му и Бунтът на масите.трудно ми е да коментирам каквото и да е било.Трябва да се прочете.
Ницше-Тъй рече заратустра
Левиатан Т.Хобс
Марк Аврелий-Към себе си
С.Киркегор –Или-Или
Бердяев-самопознанието
Витгенщайн
Камю
Сартр
Гадамер
Декарт

И още и още,но май стига за сега.ако не ме домързи тези дни ще напиша най сериозните неща,такива които са оказали някакво влияни върху мен от областа на икономиката и психологията
За българските не остана време,но и те не са малко
Да кажа,че сега чета няколко неща едновременно,но и с доста променлив успех,признавам си ;)Хулио Кортасар-Игра на дама.Мануел Пуиг –Целувката на жената паяк и Съвременноста на Пол Джонсън.опитвам се да попрочитам и от Одисей на Джойс,но имам чувството,че този живот няма да успея да се справя.Само да вметна,че края на книгата се състои от 65 страници ,на които страници има само 2 изречения и никакви други препинателни знаци.Но както казах и по горе,май не е дошъл момента за тази книга, и не съм сигурен,че ще дойде скоро

Още веднъж поздрави на Валентински за темата

Милена 1
24.08.2007, 12:48
Към kork.

Чуден списък. Между другото има още една книга, която поставят редом с "Игра на дама" и "Одисей" като един от големите романи на ХХ в. - "Александрийски квартет" на Лоуренс Дарел. Но изданието на български е отвратително. Без грам редакторска и коректорска работа и се чете много трудно.

Valentinski
24.08.2007, 12:51
kork, шапка ти свалям :) Дано останалите форумци не се комплексират след твоя постинг :)

Martingale
24.08.2007, 12:53
http://images.amazon.com/images/P/0679747044.01.LZZZZZZZ.gif

kork
24.08.2007, 12:56
Към kork.

Чуден списък. Между другото има още една книга, която поставят редом с "Игра на дама" и "Одисей" като един от големите романи на ХХ в. - "Александрийски квартет" на Лоуренс Дарел. Но изданието на български е отвратително. Без грам редакторска и коректорска работа и се чете много трудно.

доколкото съм запознт,Лоуренс Дарел е брат на известния Джералд Даръл .А книгата е доколкото си спомням Тетралогия,за времето около втората световна война .За мое голямо съжаление,не бях я срещал на български досега.Ако имаш възможност да напишеш издателството и годината на издавене,ще ти бъда благодарен

eli.bb
24.08.2007, 12:58
Но както казах и по горе,май не е дошъл момента за тази книга

И аз съм на мнението, че за всяко нещо, било то книга или филм е нужен точния момент, за да се възприеме максимално. Както според настроението си подбираме музиката, така и с книгите. Напоследък търся нещо "леко", но попаднах на това - "Рижото магаренце или преображения" от Мирзакарим Норбеков, със съдействието на Александър Дорофеев. Книжката е под формата на приказка и е илюстрирана като за деца, но всъщност това бил така наречения тайнопис, за да може всеки читател да разбере и да използва точно онова, за което в момента е готов. Не я четох на един дъх, но бе удоволствие за мен.

gotin
24.08.2007, 13:06
Корк, перфектно, ако не ти е досадно, прочети "Младите лъвове" на Джеймс Клавел, мисля, че няма да те разочарова...

Успех!

BattleRoyal
24.08.2007, 13:08
Бравос kork !!! 75 % от посочените са ми във фейвърит листа - наистина качествени четива!
п.п.гледам има и доста нови неща - орхан памук, Мураками...
имаш време да четеш... аз като се сетя от години не съм чел странични книжки... :(
но за новите неща на "Свирепия" Дик Марчинко винаги има време и джин "Бомбай"
:)

lide
24.08.2007, 13:10
"Литургия за наивници", мисля че Вера Попова се казваше авторката, но първото и име със сигурност е с В :)

Милена 1
24.08.2007, 13:15
доколкото съм запознт,Лоуренс Дарел е брат на известния Джералд Даръл .А книгата е доколкото си спомням Тетралогия,за времето около втората световна война .За мое голямо съжаление,не бях я срещал на български досега.Ако имаш възможност да напишеш издателството и годината на издавене,ще ти бъда благодарен

Наистина това е най-големият брат на Джералд Дарел, който освен романист е бил и поет и имам някакъв спомен, че има голяма френска литературна награда за поезия, писана на френски език.
Не съм сигурна, но мисля, че книгата беше от издателство "Рива". Излезе в края на 90-е. За съжаление до 1.09. не съм в София, но като се прибера, ще проверя и тогава ще мога да ти кажа. Между другото на "Славейков" няма смисъл да питаш. Не са я чували. Провери в някоя от големите книжарници, в "Българските писмена" (на "Кристал") или в книжарница "Нисим" (на бул. "В. Левски"). Най-вероятно е да я намериш в "Нисим". Там по понятни причини разбират твърде много от книги. И като стана дума за автори: Валери Петров - всичко. Детски приказки, поезия, преводи.

kork
24.08.2007, 13:15
Корк, перфектно, ако не ти е досадно, прочети "Младите лъвове" на Джеймс Клавел, мисля, че няма да те разочарова...

Успех!
Ако говориш за Младите лъвове на Ъруин Шоу,чел съм я

Валентински ,благодаря,а за комплексирането,не това е бил целта на поста ми.Наистина искам да споделя какви книги са оформили мирогледа ми,и за съжаление сега нямам време,че трябва да свърша нещо навън,но обещавам втора серия със специализирани четива от областите икономика,история и психология

BattleRoyal,благодаря и на теб.Времето е много оскъдно,и напоследък съм много муден и бавен в четенето,но се надявач за в бъдеще да намирам повече време.

eli.bb,така е наистина,доста книги трябав да се четат в точнно опредлено време от живота на всеки и не като възраст,а по скоро като етап на развитие на личността

eli.bb
24.08.2007, 13:16
"Литургия за наивници", мисля че Вера Попова се казваше авторката, но първото и име със сигурност е с В :)

с В е.. ама е Вася Раева:))))

Bobi75
24.08.2007, 13:17
Kork, мислех да не пиша, защото е доста лично, но твоето литературно развитие показва защо възприемаме света по подобен начин.

Общите ни книги са:

Капитан Немо (но и Стас и Нели)
всичко налично на Жул Верн,Карл Май,Майн Рид,Салгари
фантастиката - любов от пръв поглед
Параграф 22 от Джоузеф Хелър.
Майсторът и Маргарита на Булгаков - чел съм я около 30 пъти
Кланица пет от Кърт Вонегът
Достоевски- Престъпление и наказание - жена ми ми се чуди как съм успял :)
”Ако Бог не съществува,тогава всичко е позволено” - за това можем да говорим денонощия
Хемингуей- Старецът и морето - ако иска човек да се опознае
Хазарски речник на Милорад Павич - благодарение на жена ми
Полет над кукувиче гнездо от Кен Киси
Капитан Михалис от Никос Казандзакис - помниш ли как онази ханъма го възприемаше чрез миризмата :) ха ха ха
1984 и Фермата от Джордж Оруел
Изкуството на войната- Сун Дзъ –
Цар Плъх
Името на Розата от Умберто Еко
451 по Фаренхайд от Рей Бредбъри
Приказка без край
Дъглас Адамс
На изток от рая от Джон Стайнбек - А и Улица Консервна

А и още важни за мен:

Психология на Тълпата
Луксозен капан за мишки
Вербовка и агентура
Пари на борсата на Ботьо Тачков
Несъзнаваното в човешката история
Психоанализа

Svetlin
24.08.2007, 13:18
kork. железен списък си направил. За съжаление в последно време аз поне наблягам само на Reuters, MNI, Bloomberg, 4cast и т.н. Сега се опитвам да чета Зеленият крал от Пол - Лу Сюлицер, но с променлив успех.

kork
24.08.2007, 13:21

Наистина това е най-големият брат на Джералд Дарел, който освен романист е бил и поет и имам някакъв спомен, че има голяма френска литературна награда за поезия, писана на френски език.
Не съм сигурна, но мисля, че книгата беше от издателство "Рива". Излезе в края на 90-е. За съжаление до 1.09. не съм в София, но като се прибера, ще проверя и тогава ще мога да ти кажа. Между другото на "Славейков" няма смисъл да питаш. Не са я чували. Провери в някоя от големите книжарници, в "Българските писмена" (на "Кристал") или в книжарница "Нисим" (на бул. "В. Левски"). Най-вероятно е да я намериш в "Нисим". Там по понятни причини разбират твърде много от книги. И като стана дума за автори: Валери Петров - всичко. Детски приказки, поезия, преводи.

Благодаря ти Милена,ще бъда благодарен ако не ме забравиш и като се върнеш вСофия,ми пратиш годината и издателството.Иначе за Нисим си права,приятели са ми,купувам отвреме на време и наистина разбират от книги.
За Валери Петров също си права.Само Шексприр да споменем и то е достатъчно,въпреки,че не съм го изчел целият ,това което съм прочел досега е великолепно.

Tony Wolf
24.08.2007, 13:28
Е. М. Ремарк - "На западният фронт нищо ново", "Трима другари" и най-вече "Черният обелиск".
Карел Чапек - "Храбрият войник Швейк" естествено....

kork
24.08.2007, 13:34
Kork, мислех да не пиша, защото е доста лично, но твоето литературно развитие показва защо възприемаме света по подобен начин.

Общите ни книги са:

Капитан Немо (но и Стас и Нели)
всичко налично на Жул Верн,Карл Май,Майн Рид,Салгари
фантастиката - любов от пръв поглед
Параграф 22 от Джоузеф Хелър.
Майсторът и Маргарита на Булгаков - чел съм я около 30 пъти
Кланица пет от Кърт Вонегът
Достоевски- Престъпление и наказание - жена ми ми се чуди как съм успял :)
”Ако Бог не съществува,тогава всичко е позволено” - за това можем да говорим денонощия
Хемингуей- Старецът и морето - ако иска човек да се опознае
Хазарски речник на Милорад Павич - благодарение на жена ми
Полет над кукувиче гнездо от Кен Киси
Капитан Михалис от Никос Казандзакис - помниш ли как онази ханъма го възприемаше чрез миризмата :) ха ха ха
1984 и Фермата от Джордж Оруел
Изкуството на войната- Сун Дзъ –
Цар Плъх
Името на Розата от Умберто Еко
451 по Фаренхайд от Рей Бредбъри
Приказка без край
Дъглас Адамс
На изток от рая от Джон Стайнбек - А и Улица Консервна

А и още важни за мен:

Психология на Тълпата
Луксозен капан за мишки
Вербовка и агентура
Пари на борсата на Ботьо Тачков
Несъзнаваното в човешката история
Психоанализа

Браво Боби,наистина сме съмишленици ;)
А за Майстора и Маргарита какво да кажа,водиш ме,по брой прочитания,но не с много
Кайсиев сок,ама топъл ;) велика фраза ;);)
А за достоевски и Казандзакис,да не започваме да ги коментираме,че ще стане литературен форум,иначе не знам дали си чел на казандзакис Змия и Лилия,това му е първата книга,която я е написал на 22 години.Малко книжле,но такива мисли за любовта,просто невероятно четиво.

сега наистина бързам,че трябва да свърша нещо,но като съ върна довечера,ще пусна и още малко важни неща за мен
Поздрави Боби

Светлин,много си прав,и аз напоследък гледам повече сайтове за фин. информация отколкото чета,но трябва и пари да се правят ;)
Относно Зеленият крал на Сюлицер,книгата е страхотна,а и на Славейков явно знаят това,защото като я купувах за подарък ми сjруваше нито по-малко,нито повече от 50 лева.

Забравих и разказите на О Хенри и къщата на духовете на Алиенде,както и двете продължения ,а и Швейк,абе много са...

H
24.08.2007, 13:36
Зеленият крал първите 50-60 страници вървят малко тегаво, но после историята става зашеметяваща. Още от Сюлицер бих препоръчал трилогията Пари, Кеш и Власт, Хана, Императрицата, Картел. Не са издавани скоро, за съжеление, затова ги има частично по антикварните книжарници.

kork. железен списък си направил. За съжаление в последно време аз поне наблягам само на Reuters, MNI, Bloomberg, 4cast и т.н. Сега се опитвам да чета Зеленият крал от Пол - Лу Сюлицер, но с променлив успех.

mesaq
24.08.2007, 14:48
Преди дни препрочетох за пореден път "Рапорт пред Ел Греко" на Никос Казандзакис. Казандзакис е изключителен, а това е най-добрата му книга.

onzi
24.08.2007, 15:00
Песен за човека (http://narodnabiblioteka.info/read.php/nikola_vapcarov-motorni_pesni_-_pesni_za_choveka_pesen_za_choveka.txt)

Вълчо-34
24.08.2007, 15:35
Ще вмъкна няколко нюанса към чудесните неща на Корки по-долу:
Фокнър - само трилогията стига за да се разберем защо живеем, ама голям зор докато ги изчета!
Фитцджералд - малко, но качествено, изберете си Гетсби или Магната!
Моъм - понякога е труден, но истински.
Сароян - велик!
Малко само да допълня:
Шоу - Луси краун - това е Тя!:-), Вечер във Византия - те това си е животецът!
Стайнбек - Благодатния четвъртък лично аз я ценя много!
Идън - за ранни години, ама си става!
И като се извинявам, че нямам време, ще си кажа за нещо, което лично мен ме впечатли напоследък от съвременен българин - Боговете и мравките на Стефан Цанев!
Дааа, бих перефразирал рекламата - "...то иска и четене!"
Приятен ден на всички и успех!
Дедо ви Вълчо.

Вълчо-34
24.08.2007, 15:36
Забравих в добавките към Хемингуей - Фиеста!

metachrom
24.08.2007, 16:18
Фокнър - само трилогията стига за да се разберем защо живеем, ама голям зор докато ги изчета!
затова пък след това просто не можеш да спреш да ги четеш! И всеки пък откриваш по нещо ново, незабелязано досега. Мисля че беше в разказа Стръвницата едно изречение, което много ме впечатли. Цитирам по памет "Любовта, омразата, страхът, те всички докосват сърцето, но само това което сърцето задържи се превръща в истина". И не само трилогията е велика. Сборниците с разкаци "Слез на земята Моисей" и "Сватба в дъжда" също са страхотни!

Вълчо-34
24.08.2007, 16:22
Близо до съвършенството!!!

ради
24.08.2007, 17:22
корк, как играеш дамата - последователно или в "конски" вариант :-)
името ми е червен определено е връх в творчеството на памук, истанбул, както и останалите само подчертават красивия стил
одисей си е експеримент, добър или лош, успешен или не, самото му съществуване го прави сполучлив щото се е случил - у нас господинов му е голям фен и вече години се пробва да разбере защо
впрочем погледни и амаду (може и да си пропуснал при изброяването)

аз пък се кефя на миските - до една четат куелю

нещо гледам се търсят профили с тази и сродни теми, което на мен не ми прави добро впечатление, но пък чета наред (опа, упс и пр. ето и аз се изтървах какво чета:-( )

съни(тя)
24.08.2007, 17:39
ще се опитам да не повторя някой от вече посочените и мои любими автори или книги...:))

Уилям Текери - "Панаир на суетата"
Елия Казан - "Споразумението" - за лицемерието и непрекъснатите "споразумения" които се правят, за да не си казваме истината/някъде там в голямата земя и времето на маккартизма....но и навсякъде другаде/.
Джек Керуак - "По пътя" ...Алън Силитоу - "Самотният бегач на дълги разстояния"
Никос Казандзакис - не видях да сте посочили "Зорба гъркът" - ммм, само за любовта към живота,
И пак за живота и това как се взимаме насериозно, много често -->Съмърсет Моъм - "Театър"....друга - "Души в окови"

Нещо от Изтока -древноиндийския епос - Панчатантра -притчи, басни, история...епос:))

Милена 1
24.08.2007, 18:01
Напоследък и Хавиер Мариас ("Сърце тъй бяло", "Всички души", "Лицето ти утре"). Испански автор със силно британски привкус.

zarco
24.08.2007, 18:03
Чета всичко. Може смешно да прозвучи, но ме впечатлява и всякаква поезия - от наши и чужди автори. Любими поети: Евтим Евтимов, Недялко Йорданов, Робърт Бърнс... :)

Peter(Petar)
24.08.2007, 18:31
Ето част от книгите

Детските и юношеските ми години минаха под влияние на творчеството на:

Жул Верн,- “Капитан Немо”, “Капитан Хатерас”, “Децата на капитан Грант”, “Тайнственият остров”, “Две години ваканция”, “Робюр Покорителят”, “Пет седмици с балон” "80 дни около света"(филмчето също беше много приятно направено)
Рафаел Сабатини – “Капитан Блъд”, “Дневникът на Капитан Блъд”, Морският ястреб, Скарамуш
Робърт Щилмарк – “Наследникът от Калкута”(това наистина е гениална книга; скоро мисля пак да я прочета, ей така за душата)
Майн Рид, Карл Май, Салгари
Джек Лондон – “Дивото зове”, “Белият зъб”,”Морският вълк”, “Белю Пушилката” “Мартин Идън”
Даниел Дефо – “Робинзо Крузо”, “Мол Фландърс”
“Граф Монте Кристо” – разпределена към раздел “научно-популярна литература от героите на “Изкуплението Шоушенк”.

Малко по-късно вече с

Чарлз Дикенс (“фронтмена” на викторианската литература) с “Посмъртните записки на клуба Пикуик”(ех колко се кефя на това произведение), “Оливър Туист”, “Големите надежди”(как може Робърт де Ниро да играе каторжникът?!), “Домби и Син”, Дейвид Копърфийлд” итн.
Кентърбърийските разкази от Чосър(мед за душата), Шекспир
Уудхауз, Дж. Джером(отново мед за душата)
Томас Харди(малко е тежичък) с “Кметът на Кастърбридж”, Тес от рода Дґърбълвил, Далеч от безумната тълпа, “Невзрачният Джуд”
Съмърсет Моъм “Души в окови”, “По острието на бръснача”,
Кронин с “Цитаделата”, “Дървото на Юда”, “Замъкът на шапкаря”, “Отвъд бездната”
“Завръщане в Брайдсхед” на Ивлин Уо (под влияние на филма прочетох и книгата)

Балзак с “Шагренова кожа”, “Дядо Горио”, Братовчедката Бет”, “Братовчедът Понс”, “Възход и падение на куртизанките”
Стендал с “Червено и черно”, “Пармският манастир”
Разказите наМопасан
Зола “Пари”
Кафка “Процесът”

Стайнбек с “На изток от рая”(много си падам по темата “баща и синове”, неволно правя асоциация с “Легенди за страстта”), “Улица Консервна” и продължението “Благодатният четвъртък”, “За мишките и хората”(и филма беше добър), “Пътувания с Чарли”
Хемингуей – “Старецът и морето”, “Сбогом на оръжията”, “За кого бие камбаната”
Уилям Уортън с “Пилето”(и филма на Алън Пакула е класика), “Гордост’, “Татко”
Разбира се “Параграф 22” Джоузеф Хелър
Ричард Бах – “Джонатан Ливингстън Чайката”, “Едно’, “Илюзии”
Класиката на Дъглас Адамс “Пътеводител на галактическия стопаджия”, “Ресторант на края на Вселената”, “Животът, Вселената и всичко останало”, “Сбогом и благодаря за рибата”
“Среща с рама”, “Една Одисея в Космоса” на Артър Кларк
Артър Хейли с “Летище”, “Хотел”, “Банкери”, “Колела”
Стивън Кинг(кажете ми тоя човек нормален ли е ) преди всичко с “Мъртвата Зона, “Зеленият път”, “Изкуплението Шоушенк”(от сборника “Особени сезони”, мисля че беше пролетната)
Разбира се “Майстора и Маргарита” на Булгаков,
Набоков с “Лолита,
“Дванайсетте стола” на Илф и Петров
Майкъл Ондатджи с “Английският Пациент”
“Тенекиеният барабан” на Гюнтер Грас
“Възгледите на един клоун” на Хайнрих Бьол
“100 години самота” от Габриел Гарсия Маркес
Керуак, Буковски итн итн
(да се изброяват всички е не само невъзможно, но и ненужно-който се интересува от литература, той си ги знае)

Специално внимание заслужава творчеството на Кърт Вонегът (тази година и той си замина) с незабравимите му герои Килгор Траут, Били Пилгрим, Роузуотър, планетата Тралфамадор. “Кланица 5”(нека помним винаги американското военно престъпление над Дрезден), “Майка нощ”, “Закуска за шампиони”, “Котешка люлка”, “Бог да ви поживи мистър Роузуотър”

Все пак като абсолютни върхове в световната литература следва да се окачествят “Дон Кихот” на Сервантес и “Братя Карамазови” на Достоевски
(Tворчеството на създателя на т.нар. “полифоничен роман” Достоевски заслужава специално отношение- тук говоря не само за т.нар. “royal flush” на Достоевски- “Престъпление и наказание”, “Идиот”, “Бесове”, “Юноша”, “Братя Карамазови”, но и за произведения като “Унижените и оскърбените”, “Записки от мъртвия дом”, “Записки от подземието”, “Двойник”, “Бедни хора”, Неточка Незвановна”, Играчът на рулетка”). A за любителите на историята горещо препоръчвам “Дневник на писателя”.

Като стана въпрос за история горещо препоръчвам на Леонид да се запознае с книгите на
1.Игор Бунич – “Златото на партията”, “Юмрукът на партията”, “Грешка в третия знак”
2. Виктор Суворов - “Ледоразбивачът”, “Последната република”, “Денят М”, “Аквариумът”, “Освободителят”, “Самоубийство”, “Вземам си думите назад”

Иначе на историческа тематика много ми харесват и
1. Светата Кръв и Свещеният Граал
2. Свещеният Вертеп на Лео Таксил
3. Богове, гробници, учени на Керам

А напоследък се увличам по книгите на Ернст Мулдашев - "Трагичното послание на древните", "От кого сме произлезли"

Bigalo
24.08.2007, 18:54
eee yooo hora az sam savsem nov na fondovata borsa i sam mega zapalen, kakvo 6te prepora4ate kato za osnova na tazi materia :)) a sa6to i za tehni4eskia analiz me interesuva, osven estesveno super dobrite knigi na Daniel Krastev i Ivailo Gruev - "Sarfiraite po valnite na finansovite pazari" i "Borsata ne e kazino" :)) Have a nice trip iz pazara

metachrom
24.08.2007, 20:29
И Роберт Пет Уорън Цялото кралско войнство
Харпър Ли Да убиеш присмехулник
и О Хенри (ама моля ви се как можах за го забравя!) Затова пък сигурно няма човек който да не го е чел!
да добавя и Чудомир Според мене неговият Лъжлив Съби е по-добър и верен обобщен образ на българина от бай Ганьо
и Симеон Радев (колко малко са се променили нещата от времето на Строители на съвремена България)
а харесвам и Психоанализата на Фройд и теорията за за архетиповете на Юнг ама това е друга тема

val/she
24.08.2007, 22:11
Bigalo,препоръчвам ти от същата поредица на СИЕЛА книгата на Робърт Пректър,както и Технически аналиѕ на иѕд.Класика и стил.

Bigalo
24.08.2007, 23:01
Благодарско val/she :)

zlak
24.08.2007, 23:18
Abe via si4kite ste strahotna rabota. Az naposledak nabliagam na Capital i Banker poniakoga 4eta i Trud i Pari :) Ako pak se zaigraia mnogo hodia da 4eta niakvi statii za na4inaesti investitori.
Poslednata mi kniga bese elektronen bazar na Robert Blog.

Uspeh na 4etiastite i na netolkova :)

Nahalius
24.08.2007, 23:27
Книгата се казва - Елегантната вселена.
Луда работа.

http://youtube.com/watch?v=poINyvCN3tc

Bigalo
24.08.2007, 23:31
Predi da se zahvana s borsata(a tova e otskoro) ne bqh 4el kniga ot 1994g. 100na100 Hristo Stoi4kov :) Ванга-Великие Пророки-unikalna kniga i film4eto za Baba Vanga e dobro, i "Obu4enieto na Don Huan" na Karlos Kastaneda i o6te 2 ima, kakto kazva Don Huan 1-vo premahni straha

Императорът
24.08.2007, 23:41
Браво, Петъре - и аз кефя на много от тия книги - Капитан Блъд, Верновите книги, както и тия на Чарли Дикенс, Сашето Дюма тоже много кефи (Графиня дьо Монсоро, Кралица Марго са много по-добри от Тримата мускетари), Кларк, Азимов (Фондацията е сага №1), Клиф Саймак, Френки Хърбърт (ДЮН), сър Артър, и разбира се СТИВ КИНГ (ненормален като всеки гений).

"Илфи Петров" - първоначално мислех, че е един човек, братя Стругацки, свети Августин, Киркегоров... а Ърни Хемингуей е баси некадърникът, както и дедо Вазов.
Йовков и Елин Пелин и Данчо Радичков са добри, но на Елинът творчеството му е прошляшко.

мале-мале - сега като поразсъждавам - аз прочел цяла ЖП-композиция книги...

kork
25.08.2007, 10:33
Извънаредни ангажименти ме налегнаха в уж почивните дни,та сега нямам време за още един списък,но тези дни ще намеря време да си припомня някой фундаментални четива,поне за мен разбира се.

Дядо Вълчо,и ти показваш отлично познаване на добрата литература.За Фокнър водиш,признавам си чистосърдечно,че не успях да изчета докрай трилогията,но има време.А си прав,че трябва и четене.

Ради,то тази Игра на дама си е нещо друго,тук правилата са нещо относително и книгата може да се чете по доста начини,но все пак,Кортасар се е смили над нас и е направил някой уточнения и дори упътване ;)
За Джойс си прав,той е явление,но вероятно човек е по добре да започне с разказите му и чак след това да се пробва с Одисей
Амаду е несъзнателен пропуск-Габриела,карамфил и канела,Какао и кръв....

Съни,благодаря,че ми пропмни за Споразумението на Казан.Връх в творчеството му на писател и сценарист.Имаше и още една книга,много силна,не съм сигурен как се казваше,но ставаше дума за една жена,която много обичаше съпруга си и заради това му изневеряваше....

Милена,и аз чух добри отзиви за Мариас,но още не съм чел нищо негово.Ако не греша,книгите на Мариас са от една поредица,в коята има една страхотна биография на Хенри Джеймс.Мисля,че беше на Колъм Тойбин

Зарко,защо да е смешно,аз също обичам да чета поезия.мисля,че всеки човек изпада в различни ситуации,в които поезията може да му е добър другар.

Peter(Petar),добър списък ;) виждам в него някой големи свои пропуски,но добре,че съм пропуснал да ги спомена,но важното е,че не съм пропуснал да ги прочета ;)
Наследника от Калкута на Щилмарк-гениална книга,написана от човек ,който никога не е напускал родното си място,а когато четеш,имаш съвсем друго усещане. Тенекиеният барабан” на Гюнтер Грас е също значима книга,поне за мен.Дон Кихот разбира се е връх в световната литератра.Интересното в случая е ,че самият Сервантес не е харесвал тази своя творба.Иначе има интересни студии върху него от Унамуно и Хосе Ортега и Гасет.
За Достоевски каквото и да се каже,ще е недостатъчно.Имам всичките му произведения в оригинал на руски,имам и 12 томното му българско издание на събраните му съчинения.Беше време когато бях решил да изчета всичко,но Идиот временно ме отказа.Въпрос на време е обаче да го почна отново.Спомените на Ана Достоевска също са интересни.

Metachrom, Цялото кралско войнство е страхотна книга,мисля,че от тази книга беше знаменитата фраза”Не гласуваш,не съществуваш”
Харпър Ли Да убиеш присмехулник,това също е невероятна книга.

Сещам се сега и за още няколко много важни за мен книги

Хладнокръвно на Капоти,оказал е голямо влияние на много писатели и сценаристи след себе си с тази си творба

Л.Н. Толстой “Ана Каренина” ,мисля,че първото си изречение е показателно за заряда който носи в себе си този роман.
“Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему...”

Наскоро и направих едно литературно откритие- "Богът на дребните неща" от Арундхати Рой мисля,че си заслужава да се прочете.

„Мостовете на Медисън” - Робърт Джеймс Уелър.За истинската любов,как ни връхлита изведнъж и как променя живота ни ,как осмисля съществуването ни....

Джубран Халил Джубран -Пророкът,може би това е най-известнта му творба,но има и невероятни притчи.Спомням се една. „Веднъж Красотата и Грозотата се срещнали на морския бряг.
И си решили да се езкъпят в морето.
Съблекли си дрехите и заплували сред вълните. Не след дълго Грозотата излезнала на брега, сложила си дрехата на Красотата и продължи по пътя си.
Красотата след малко също излезнала, но не намерила дрехата си; и понеже била свенлива, и за да не остане гола, сложила си дрехите на Грозотата.
И Красотата продължила по пътя си.
И оттогава мъжете и жените бъркат едната с другата.
Но има такива, които са видяли лицето на Красотата и я разпознават въпреки дрехите. И има други, които познават лицето на Грозотата и с каквито и дрехи да е ,те не могат да я прикриват от очите им.....

Хубави почивни дни,на всички които почиват

съни(тя)
25.08.2007, 12:01
Корк, отговарям ти за другата книга на Елия Казан, защото фабулата наистина е интересна:)) - жената истински обичаше мъжа си и затова му изневеряваше - от любов, има и други сложни човешки взаимоотношения в романа, но това е водещото в ''От любов''/Acts of love така се казва/
A ''Споразумението'' е негов връх не само като романист и сценарист/не съм гледала точно този му филм/, но и като човек - предвид биографията му в едни трудни моменти...
............

Друга книга, която много харесвам е ''Нещата от живота'' на Пол Гимар - за живота и дребничките неща в него
За любителите на ''лекия'' стил на Дж.К.Джером още нещо - ''Разговори след вечеря""
Валентински е споменал ...неща малко от социологията, та ще допълня освен Тофлър нещо, което чета от Ралф Дарендорф - Съвременният социален конфликт

Чета всичко. Може смешно да прозвучи, но ме впечатлява и всякаква поезия - от наши и чужди автори. Любими поети: Евтим Евтимов, Недялко Йорданов, Робърт Бърнс... :)
Освен тези, чета с удоволствие и Д.Дебелянов, К.Павлов, Миряна Башева, Ел.Багряна - има невероятни детски стихчета, както и Веса Паспалеева:)), Г.Константинов, Христо Фотев...и веднага се сещам за една рано заминала си бургаска поетеса -Петя Дубарова...

Зарко, беше прав, че дори и във финансов форум има място за поезия, литература, музика, изкуство! /казвам го заради спора ни в една друга тема:))/
:D

Valentinski
25.08.2007, 21:52
Нека и аз постна един кратък списък, но само с художествената литература:

1. Наистина обичам българската литературна класика. Йовков, Талев (поразителен!), А. Дончев, Е. Станев ("Антихрист"!) са сред любимите ми автори. От поетите - Вапцаров и Далчев.

2. От чуждестранните автори:

- немски - запознат съм по-подробно само с творчеството на Ремарк. Язък, че се водя "немски възпитаник" :) Волфганг Борхерт има страхотна антивоенна проза.

- руски - Чехов е велик!

- съветски :) - явно доста хора сме любители на приключенията на О. Бендер

- френски - Балзак е просто необятен :)

- американски - Хемингуей, О'Хенри, Ф. Купър. Нека не подценяваме американската литературна традиция! Дори "Моби Дик" да беше единственото американско литературно произведение, пак щеше да е достатъчно, за да наредим американската литература сред най-великите в световен мащаб :)

- Явно "Сто години самота" не е само сред моите любими книги...

- "Пътеводителят ..." всички сме го чели, същото важи и за "Властелинът на пръстените". Горещо препоръчвам "Повелителят на мухите"!

Скоро ще продължа списъка :)

Investorrr
25.08.2007, 22:18
Ех, ех, изредихте си целите библиотеки от книги. Ако, ви попита човек нещо от тези книги, сигурно няма да може да кажете нищо, ама нали това е форум, трябва да си избиваме комплексите. Навремето като ученик, всеки се хвалеше не какво е разбрал от една книга, а за колко време я е прочел, колкото за по-кратко време - по-добре. Аз чета Поуло Коелу - никой не каза нищо за този автор - явно за вас е много ниско ниво - ех, ех, бива ли :)))), Захира я чета вече втора година и съм наполовината, а от БГ авторите Вапцаров. Ако искате мога и аз да ви изредя библиотеката на майка ми и баща ми :))) Ако мислите, че ще изглеждам пред вас по-умен така, ще го направя :))

Investorrr
25.08.2007, 22:20
Забравих да кажа - не е препоръка. Имам книги и на Коелю и на Вапцаров.

Императорът
25.08.2007, 23:13
Инвесторров - мога да ти разкажа всяка книга, спомената от мен, аре на бас. Дори обичам да давам цитати от тях. Колю Вапцаров тоже го обичам, Куелюв не съм го чел.

blqblq
25.08.2007, 23:15
Куелюв не съм го чел.

Не ти и трябва... Човек, който пише книга за 2 седмици не си струва да бъде четен.;) Не случайно казват, че е любимият автор на манекенките (мани-мани).:)

Jay Gould
26.08.2007, 00:11
Слагам няколко любими книги"

Фантастика - Трилогията "Небесни господари", трилогията "Свят на смъртта" , "Луната е наставница сурова" и "Звездни рейнджъри" (Не се подлъгвайте по тъпия филм правен за деца! Книгата е най-преиздаваната фантастика в света)

Приключенски - "Корабокрушенците" и "Нови 1001 нощ"

Исторически - "Велизарий" и "Златното руно" на Грейвс и "Юлиан" на Г. Видал

Добавям още Е. Зола - всичко писано от него (препоръчвам да прочетете "Пари")

Балзак - "Изгубени илюзии" и "Дядо Горио"

Е. М. Ремарк - всичко

"Най-големите гафове в бизнеса" и "Големите финансови спекулации"

Сетя ли се още нещо ще пиша ...

Ха! :) "Мравките" 1 и 2 на Вербер ...

Императорът
26.08.2007, 00:15
Блябля - той и Сашо Дюма е пишел страшно бърже - не като мене - да го мързи...

И аз пропуснах Ремарк - "На Западният фронт нищо ново"

Jay Gould
26.08.2007, 00:18
Блябля - той и Сашо Дюма е пишел страшно бърже - не като мене - да го мързи...

И аз пропуснах Ремарк - "На Западният фронт нищо ново"

Сашо Дюма е пишел бърже защото е имал чираци...
Нахвърлял им е сюжет, те са пишели, а той само е пооправял тук там.
Затова в книгите му има толкова много боза

Императорът
26.08.2007, 00:40
Вярно е - ама боза... просто малко разтяга понякогаш... но той е бил големият писател - неслучайно повечето от чираците му се опитвали и самостоятелно да пишат, но не са създали нищо значимо.

blqblq
26.08.2007, 02:22
Друга причина, за да пише бързо и разтегливо е, че са му плащали на дума... (за Дюма става дЮма)

Големите книги - истински големите (т.нар. шедьоври, а не бестселъри) - се пишат бавно, много бааавно и мъчително. Но за сметка на това са трудно смилаеми за масата.

Преди няколко месеца в Бритиш мюзеум възрасна двойка англичани (по какъв ли повод бяха попаднали там, хехе?!?) се спират само за секунда пред "Момче ухапано от змия" на Караваджо. Коментар: "Хмм, хи уъз фрийк а лот" и отминават. После седяха поне 30 минути при мумиите... С една дума сентиментът обича мършата...

kork
26.08.2007, 03:11
blqblq,прав си за времето .Повечето шедьоври са писани много време и са това което са сега,след много редакции(Майстора и маргарита на Булгаков-10 години).Сещам се да речем за Хемингуей,той е редактирал десетки пъти всичките си творби.За доста други писатели съм чувал същото.

Иначе Дюма наистина е имал цял екип,дори се твърди,че в началото на кариерата си като писател Жул Верн е бил чирак при Дюма.Доколко е така никой не може да каже,но има и такава хипотеза.

Съни,благодаря че ми припомни заглавието.До Гимар все още не съм стигнал,но е в шорт листа за скорошно прочитане.

Investorrr,сега и библиотеките ли ще си мерим ;)недей така,ако трябва да изброя книгите от библиотеката си,сигурно ще трябва да пиша цяла година :)

пс

blqblq,това за Караваджо ме разсмя.Преди известно време четох една негова биография- Палитра и кръв се казва , чех мисля че е автора ,интересно четиво .А за Караваджо,интересен живот,разбойник ,убиец но и гении,все пак е оказал голямо врияние върху Рубенс,Веласкес ,Рембрант и ред други големи имена,което си е доста значимо само за себе си.Интересно е,че и дори сега оказва голямо влияние върху различни творци.Сещам се например за Мел Гибсън.Той е искал от екипа който е работил по Страстите Христови да създаде атмосферата от картините на Караваджо.Най вече ярък контраст между светлина и тъмнина.
Предполагам и заради това ,около половината от филма е сниман в тъмнина или в затворени пространства,като вероятно по този начин е търсен ефекта на стила на Караваджо,а именно,как трудно светлината си пробива път през тъмнината.

хубава неделя на всички,с пожелание да имате повече време за хубави книги!

metachrom
26.08.2007, 11:54
Борис Пастернак - Доктор Живаго
има и една чудесна австралийска книга Окото на Бурята. Забравих името на автора
Честно казано Каозандзакис ми е малко странен. Изчетох всичко което намерих от него. Като икключа Споразумението другото ми се видя малко особено. Сякаш има някакво позьорство. Един приятел, добър познавач на гръцката култура ми, обясняваше че критяните са по-различни хора, поради влияние на минойската култура. Сигурно е прав. В крайна сметка реших, че не трябва да очаквам от себе си да харесам всичко, дори ако е много добро.
И аз се чудя, защо повечето книги, които харесвам са писани все отдовна. Дали защото както казва лисицата в Малкия принц "хората все бързат и нямат време да проумеят нещата". Сигурно и писателите сега все бързат и нямат време да "опитомят невчесаните си мисли". Ама все пак би трябвало и сега да има писатели за които е по-важно това което искат да кажат да стигне до сърцата и умовете на хората.

ОПТИМИСТ
26.08.2007, 13:04
Последната книга която прочетох и я препоръчвам на всички инвеститори е " НАРЪЧНИК НА ИНВЕСТИТОРА" от поредицата "Богат татко беден татко". Пълна е спрозрения които ги няма в нито една друга книга било по мениджмънт или икономика.

Императорът
26.08.2007, 13:19
Е, мислех че книгите на инвеститорска тематика не се броят - иначе и аз кефя на книги на Боб и на чичо Уорън.

azikram
26.08.2007, 13:20
Ех, ех, изредихте си целите библиотеки от книги. Ако, ви попита човек нещо от тези книги, сигурно няма да може да кажете нищо, ама нали това е форум, трябва да си избиваме комплексите. Навремето като ученик, всеки се хвалеше не какво е разбрал от една книга, а за колко време я е прочел, колкото за по-кратко време - по-добре. Аз чета Поуло Коелу - никой не каза нищо за този автор - явно за вас е много ниско ниво - ех, ех, бива ли :)))), Захира я чета вече втора година и съм наполовината, а от БГ авторите Вапцаров. Ако искате мога и аз да ви изредя библиотеката на майка ми и баща ми :))) Ако мислите, че ще изглеждам пред вас по-умен така, ще го направя :))

не мога да не се съглася с теб инвестор. повечето май се опитват да се изкарат прекалено начетени. няма лошо.
не мога да разбера как може да се отрича творчеството на Коелю. рядко ще прочетеш по - въздействащи романи от Алхимикът и Петата планина. Какво като е любим на манекенките? това прави ли го по - малко стойностен? наистина взе да прекалява с посланията в последните 2-3 книги , но ранните му творби са възхитителни.

а ето и нещо от мен - Ромен Гари (единственият писател 2 пъти получавал наградата за френска литература Гонкур)

Peter(Petar)
26.08.2007, 14:08

не мога да не се съглася с теб инвестор. повечето май се опитват да се

Как ви даде душа, да оцапате и тази тема с типичната за българите "мнителност"?!От къде намирате тия сили?
Такива като вас обикновено подреждат книгите си в хола (не се надявам да ми разберете намека)

azikram
26.08.2007, 21:45

не мога да не се съглася с теб инвестор. повечето май се опитват да се

Как ви даде душа, да оцапате и тази тема с типичната за българите "мнителност"?!От къде намирате тия сили?
Такива като вас обикновено подреждат книгите си в хола (не се надявам да ми разберете намека)

пич, бих ти отговорил подобаващо, но само като видях комбинацията: 1) Местожителство - Мюнхен + 2) израза "типично българската еди какво си" ми стана прозрачен. просто не си заслужава да отговарям.
просто прочети Криво разбраната цивилизация на Войников - сигурен съм, че ще се припознаеш в някой от героите:)
айде г-н европеецо, жив и здрав бъди и продължавай да четеш. имаш нужда

Peter(Petar)
26.08.2007, 22:18
Azikram,

Прекалено "млада" ти е биографията, с други думи прекалено оскъдни са "биографичните ти данни" в тоя форум, че да си служиш с епитети, че и да разсъжаваш на глас. Първо дай малко доказателства за що-годе някакво ниво, а след това гледай да се "ежиш" в ефира.
Засега впечатлението ми е по-скоро, че си наредил "цялата" покнижнина по рафтовете в хола, белкем гостите............

Императорът
26.08.2007, 22:22
и туканка ли намерихте да се дърляте, бе ?!?

Bobi75
26.08.2007, 22:31
Но прав е Петър, че трябва да си има нарочена за библиотека стая. Аз не мога да се преборя с жена ми и имам кашони с книги и по мазето :(

ради
27.08.2007, 12:13
Аз не мога да се преборя с жена ми и имам кашони с книги и по мазето :(

ами силна жена си взел, та затова :-)

1anti
27.08.2007, 13:09
виктор пелевин - generation "П" ; Чапаев и пустота
сергей минаев - духless, media sapiens/не е преведена на бг. още/
тери пратчет - всичко :)

Joan
29.08.2007, 16:04
Понеже късно се включвам, доста четене падна, преди да реша да напиша и аз нещо :)

Като начало - metachrom, kork и peter са сложили много добра основа. Някъде на 80 % се покриват с моите предпочитания към писаното слово.

Бих добавла Алексей Толстой, братя Стругацки (бяха споменати, но за мен са в първата 10-ка, че даже и 5-ца), особено с "обреченият град", "трудно е да бъдеш бог" и веселата "понеделник започва в събота"

От руските класици още Лермонтов (герой на нашето време), Гогол с "Мъртви души" (истински шедьовър), разбира се - Пушкин със всичко :)

Детска фантастика - +Беляев

Булгаков (вече беше споменат многократно, ама никога не е достатъчно :))

Солженицин "Един Ден на Иван Денисович" и другите му разкази, и разбира се "Архипелагът ГУЛаг"

Сенкевич (и не само Стас и Нели :) "Кво вадис" (Peter ей сега ще ме поправи :)), "Кръстоносци"

Станислав Лем - Звездни дневници.

Азимов, ама не точно Фондацията, ами Голото слънце и като че ли най-много "И самите богове" "The Gods Themselves"

Толкин - всичко! "Силмарилиън", "Недовършени предания", "Хобитът", "Властелинът на пръстените". Създава цял един свят с митове и легенди за вечната битка между добро и зло. Майстор на перото!

Български:

Peter - ами Алеко?! Най-големият български писател за мен е Алеко Константинов.

Разбира се, изброените вече (да не повтарям) - Талев, Йовков, Димитър Димов.

Съвременни - Георги Данаилов е интересно откритие за мен. Пасков - не толкова...

Блага Димитрова - най-вече с Лице и Лавина, Радой Ралин...

Няма начин да не съм пропуснала, при това МНОГО....

vesko_stanev
30.08.2007, 07:12
Напоследък нямам време за книги - само когато съм в сгъбясано настроение, препрочитам разказите на Чудомир и О'Хенри или Жизнь и необичайние приключения солдата Ивана Чонкина на Владимир Войнович. Тази последната и от Швейк повече ме кефи, на глас се смея за ужас на околните :)

tzvete
03.10.2007, 03:18
Чета само в тоалетната. Нямам друго време. Сега за втори път - Фредерик Бегдебе "Любовта трае три години"

Nikodim
03.10.2007, 05:12
Това е защото още използваш вестници или друга печатана хартия. Ние, които използваме тоалетна хартия, дори в кенефа не четеме.

Общо взето:
Никой вече не чете. А ако чете - не разбира. А ако пък нещо е разбрал - веднага го забравя.

Optic
12.10.2007, 02:20
"Караибрахим попита, както яздеше до Сюлейман ага:
- Какъв е тоя човек на оградата?
- Русин, коняр.
- Какъв е - правоверен или неверник?
- Неверник. Купих го от един капитан на галера.
- Тогава е роб?
- Роб е.
- Ага, продай ми го.
Сюлейман ага сякаш не се изненада от странната молба.
- Броил съм за него шест хиляди акчета - равнодушно рече той. - Ако още го искаш, твой е.
Караибрахим измъкна от десния кобур на седлото пищов и без да спира коня си, стреля срещу човека върху оградата. Конярят вдигна ръце на главата си, олюля се, плесна с длани и падна назад. Изчезна от зида.
Сюлейман ага дори не обърна глава.
Караибраим ми рече:
- Падна назад.
Има поверие, че трябва да се гледа накъде ще падне първият убит в битката, за да се разбере кой ще я спечели. Ако от твоята войска първата жертва падне назад - ще отстъпиш, ако падне напред - ще победиш. То се разбира, ако назад падне първият убит от враговете, победата е твоя.
- Аго, то важи само за битка - тихо му рекох аз.
- Битка е - рече той и гласът му изкънтя сред тътнежа на копитата, защото тъкмо влизахме в тъмния тунел на двора. Пътят ни минаваше под сградите, за да излезе във вътрешните дворове."

от Време Разделно на Антон Дончев

Peter(Petar)
19.03.2008, 15:02
Writer Arthur C Clarke dies at 90 (http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7304004.stm)

Почина писателят-фантаст Артър Кларк (http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=473118)

Още една легенда си замина.

Императорът
19.03.2008, 15:33
Бог да прости Кларк - велик бе... Май не остана друг от големите фантасти. Но мисля, че грешат за възрастта му - ако се не лъжа, роден е 1901.

Иначе последното което прочетох е "Инвестиционните стратегии на Доналд Тръмп" - от дясната му ръка Жорж Рос.

Bilbo The Economist
19.03.2008, 15:37
Бог да прости Кларк - велик бе... Май не остана друг от големите фантасти. Но мисля, че грешат за възрастта му - ако се не лъжа, роден е 1901.

Иначе последното което прочетох е "Инвестиционните стратегии на Доналд Тръмп" - от дясната му ръка Жорж Рос.

Е, Импе, при всички положения не е бил на 107 години! ;0) Все пак това не е нигерийски футболист, за да няма проследимост...

Мир на душата му!

Pitagor
19.03.2008, 15:47
Роден е на 16 декември 1917 г.

Мир на праха му.

Императорът
19.03.2008, 15:48
Може би со някой друг го бъркам като рождена дата. Поклон пред паметта му.

c.r.e.a.m
19.03.2008, 16:54
"Караибрахим попита, както яздеше до Сюлейман ага:
- Какъв е тоя човек на оградата?
- Русин, коняр.
- Какъв е - правоверен или неверник?
- Неверник. Купих го от един капитан на галера.
- Тогава е роб?
- Роб е.
- Ага, продай ми го.
Сюлейман ага сякаш не се изненада от странната молба.
- Броил съм за него шест хиляди акчета - равнодушно рече той. - Ако още го искаш, твой е.
Караибрахим измъкна от десния кобур на седлото пищов и без да спира коня си, стреля срещу човека върху оградата. Конярят вдигна ръце на главата си, олюля се, плесна с длани и падна назад. Изчезна от зида.
Сюлейман ага дори не обърна глава.
Караибраим ми рече:
- Падна назад.
Има поверие, че трябва да се гледа накъде ще падне първият убит в битката, за да се разбере кой ще я спечели. Ако от твоята войска първата жертва падне назад - ще отстъпиш, ако падне напред - ще победиш. То се разбира, ако назад падне първият убит от враговете, победата е твоя.
- Аго, то важи само за битка - тихо му рекох аз.
- Битка е - рече той и гласът му изкънтя сред тътнежа на копитата, защото тъкмо влизахме в тъмния тунел на двора. Пътят ни минаваше под сградите, за да излезе във вътрешните дворове."

от Време Разделно на Антон Дончев

Сигурно и Богомил Райнов много те впечатлява...

kork
19.03.2008, 17:04
Writer Arthur C Clarke dies at 90 (http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7304004.stm)

Почина писателят-фантаст Артър Кларк (http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=473118)

Още една легенда си замина.

Мир на праха му!

studious
05.04.2008, 23:15
http://www.vbox7.com/play:1342f311

Optic
09.04.2008, 20:06
Бъркаш ме с някого.

Brazilia231
09.04.2008, 20:27
Бъркаш ме с някого.
И една книга ,която аз ви препоръчвам-"Архипелаг Гулаг" на А.Солженицин.
Всеки ,който е живял в комунистическа страна трябва да прочете тази книга за да разбере с кого си има работа.

EquityPrivate
09.04.2008, 20:41
"Out of Iran" na Souzan Azadi
"Cyprus Conspiracy", ne pomnia avtora. Sega shte pochvam "The Burning Tigris".

ради
09.04.2008, 20:54
не е типичната иранка и това следва да се има предвид
хареса ли ти книгата

EquityPrivate
09.04.2008, 20:58
не е типичната иранка и това следва да се има предвид
хареса ли ти книгата

Da, dosta e dobra. Az kato dete jiviah tam niakolko godini (Khomeini tukmo se gutna).

Pitagor
09.04.2008, 22:03
Корк
http://photo-forum.net/forum/smileys/smiley24.gif

Петер
http://photo-forum.net/forum/smileys/smiley24.gif

Хиляди книги съм изчел. Много от тях съм харесал. Не малко съм и разбрал... :)

С изненада установявам, че с годините все по-малко ми се чете сериозна, задълбочена, многопластова литература. Лека, занимателна и с тънко чувство за хумор жадувам, но трудно намирам... Много трудно.

Та в тази връзка, какво ще кажете за тринадесетте книжки от поредицата "Бараяр" на Бюджолд?

А, да не забравя да похваля Амели Нотомб.

studious
23.04.2008, 13:58
Днес е световен ден на книгата. Честит празник на четящите КНИГИ!

Императорът
23.04.2008, 14:01
Драги Питагоров - ще ти дам да прочетеш 1-2 мои романа... :-)

Ще взема да измисля една книга за кинти и инвестиране - ама ме мързи... :-(

psycoholic
23.04.2008, 14:03
Драги Питагоров - ще ти дам да прочетеш 1-2 мои романа... :-)

Ще взема да измисля една книга за кинти и инвестиране - ама ме мързи... :-(

Купи си скриб на пазара в петък - той ще върви след теб и ще те записва!
На някой попадала ли му е книгата Sperm Wars! Разказва се за отношенията между половете и защо едните са зли по време на ПМС, а другите по време на без-бирие :-)

lolo
23.04.2008, 14:58
Лека, занимателна и с тънко чувство за хумор жадувам, но трудно намирам... Много трудно.

Тери Пратчет. Разкази от света на диска, много са забавни

psycoholic
23.04.2008, 15:03
Лека, занимателна и с тънко чувство за хумор жадувам, но трудно намирам... Много трудно.

Тери Пратчет. Разкази от света на диска, много са забавни

Голяма лигня, аз лично успях само Посестрими в занаята, Морт и We free men да прочета до край! За да четеш Пратчет са ти нужни по-дълбоки познания за американския живот, за да му разбереш всички намеци и препратки, чиито хумор лесно се губи при превода! Тъй че, ако се занимавате с Тери, само в оригинал! :-)

Колкото до Л.М.Бюджолд -> да интересни са и книгите, но не всичките! Това е проблема на писателите пишещи на килограм, не може всичко да им е велико! Освен ако не носят името С.Кинг, разбира се :-)

Longin
23.04.2008, 15:46
С изненада установявам, че с годините все по-малко ми се чете сериозна, задълбочена, многопластова литература. Лека, занимателна и с тънко чувство за хумор жадувам, но трудно намирам... Много трудно.

Та в тази връзка, какво ще кажете за тринадесетте книжки от поредицата "Бараяр" на Бюджолд?

Бюджолд - мноо добра!! ;) точно както си написал по горе + стратегически мъдрости и лафове
последните 2-3 за Майлс : Дипломатически Имунитет , Цивилна Кампания, Зимния Празник - така и не успях да ги намеря... та ги четох в електронен вариант , и то на телефон ;) всъщност за Дипломатически Имунитет още не съм загубил надежда и продължавам да търся - та да я прочета за десерт както си му е редът - на хартия

Pitagor - ако не си ги прочел вече - горещо ти препоръчвам и по-новите 3 книги на ЛМБюджолд/~Шалион/ - и там е надминала себе си! дано да има и 4-та скоро ;)

P.S. Бюджолд има невероятните 5(!) награди Хюго, далеч по мастити и известни на всички писатели имат макс. 2-3, само Р.Хейнлайн има също 5, но мисля скоро ще бъде надминат :)

diletant
23.04.2008, 16:57
Най-хубавата книга за войната за мен е Параграф 22 на Джоузеф Хелър

Peter(Petar)
23.04.2008, 17:12
Поздрави и от мен по случай Световният Ден на Книгата и Авторското право.

Относно

P.S. Бюджолд има невероятните 5(!) награди Хюго, далеч по мастити и известни на всички писатели имат макс. 2-3, само Р.Хейнлайн има също 5, но мисля скоро ще бъде надминат :)

бих желал да внеса малко пояснения и съответно поправки към изказването на Longin.

Най-много награди "Хюго" има Кони Уилис (общо 9)
Второто място си делят великите Роджър Зелазни и Робърт Хайнлайн с по 6.
И едва след това идват Лоис Бюджолд, Върнър Виндж и Айзък Азимов(заедно с Хайнлайн и Кларк считани за "Великата Тройка на научната фантастика) с по 5 награди Хюго.

Иначе ако разглеждаме само категорията "Най-добър роман", Бюджолд е на второ място с 4 награди , след великият Хайнлайн (с 5)

P.S.
Най-хубавата книга за войната за мен е Параграф 22 на Джоузеф Хелър

Най-хубавата книга за войната ????!!! Има ли такова словосъчетание

nedo
23.04.2008, 19:02
Като голям фен на "Параграфа", препоъчвам горещо "Бомбардировачи" от По Бонсън, в стила и във възхвала на "Параграф 22", само че не става въпрос за война а за... финанси. Много увлекателна със страхотно чуство за хумор (на няколко пъти се превивах и падах от смях), много подходяща за разведряване на помръкналия инвестотирски дух!

diletant
23.04.2008, 19:55
има хубави книги за безсмислието на войната има и лоши книги, хвалещи войната (виж българската история, в която според патриотите няма нито една несправедлива война)
за съжаление на намерих никъде информация за Бомбардировачи от По Бонсън. Може ли малко повече информация.

studious
29.04.2008, 10:42
Като чета вчерашните писания на Bouns & sie към Корк и Джоан в "Оптимизъм на БФБ" та се сещам за Йордан Радичков и "Лазарица".
ЛАЗАР. Туй куче наистина е побесняло, иначе защо тъй ожесточено ще се нахвърли върху мене! Като че не съм му никакъв стопанин, а чужденец! Малко, изглежда, съм го възпитавал, повече е трябвало Да го възпитавам, като го бия по главата! Но нали не искам да приличам на Вукадинов, той, щом види куче, ще го замери с камък, а ако кучето е доверчиво и стои наблизо, ще го цапне по челото, за да го запомва за цял живот. То, кучето, с бой се учи, с псувни, с ритници в хълбоците и прочие. Къде ще се намери глупак като мене с думи да учи кучето си и непрекъснато да му навежда примери от живота все с цел да го поучи... Глупости! Кажи му чиба, марш, изритай го или го цапни по мутрата, да видиш как ще се изпълни с подчиненост и с уважение към тебе, а не да ти се качва на главата и щом разбере, че си натясно в крушата, да клекне под крушата отдолу да те облайва. Храни куче - да те лае! Има смисъл в тая поговорка, опарил се е някой с подобен пример, затова и поговорка е измислил... Един ден ще му се върне тъпкано, нека лае... Човек отглежда куче, за да го брани, да му бъде страж, а не за да го лае. Държавата, що е държава, и тя отглежда кучета, околовръст по границите има яки вълкодави, те денонощно са на страж и в пек, и в зной, и в дъжд, и в снежни бури, както казват по радиото, а и телевизията в тоя смисъл се изказва, но тия граничароки кучета ни за миг не си помислят, че могат да изменят, и вместо страж да бъдат на държавата, да клекнат те да я облайват. Възможно ли е държавата да висне ей тъй в крушата. а кучетата й да клекнат отдолу и да я лаят! Че държавата таквиз кучета ще ги хване за ушите, без окото й да мигне, и ще ги прати в кариерите да чукат камъни. Моят пес си въобразява, че държавата ще седне като мене да пуши в крушата, да брои кукането на кукувицата и да води диалог с куче! Из “Лазарица” Йордан Радичков
Цитатът няма нищо общо с поговорката “Захранвай форума с интелигентни постинги, че да те…” Просто е за разтоварване на напрежението.

Вълчо-34
10.06.2008, 16:19
Бог да го прости Любен Дилов!

wwwbg
11.06.2008, 14:35
Строители на съвременна България

ravnovesie
11.06.2008, 14:54
Пропадане на Камю - много добра книга

nnn
11.06.2008, 15:11
+1

stoian
11.06.2008, 15:17
http://helikon.bg/index.php?act=books&do=detailed&id=105504&PHPSESSID=205969a834322051d09c05dfb3ee582d -скоро я четох не е лоша.има хубави книги за безсмислието на войната има и лоши книги, хвалещи войната (виж българската история, в която според патриотите няма нито една несправедлива война)
за съжаление на намерих никъде информация за Бомбардировачи от По Бонсън. Може ли малко повече информация.

Хайърсъзов
11.06.2008, 15:19
Тайните на Големите играчи
Григор Лилов

За мен това е съвременна история на България след 1980 година. След прочитането и въпросите от сорта кой и колко открадна доста намаляха.

stoian
11.06.2008, 15:22
Земя за прицел на Свобода Бъчварова-как действа старият Скарлатов във финансовата криза-29г-класика

john nash
11.06.2008, 15:23
А четете ли non-fiction:

Freaconomics - Levitt
Blink на Malcolm Gladwel
The Black Swan - The impact of the highly improbable - Taleb
A Demon of Our Own Design - поглед отвътре на финансовата система от ветеран в нея.

Ако сте като мен, нямате много време за четене. Затова пък голяма част от горните книги ги има като audiobooks по торентитe - сваляте, записвате и после можете да слушате в колата, вместо да си гризете ноктите в задръстванията. Изисква се някакво базово ниво английски, разбира се.

Хайърсъзов
11.06.2008, 15:30
"БУНТЪТ НА РОБОТИТЕ" автор Дейвид Айк

Това не е научна фантастика, роботите са хората на земята (използвано е прeносно значение на думата). Тук се засягат теми по които малко автори имат смелостта да пишат , режисират и говорят....Чел съм я преди 5 години и все още ми е номер 1 !

psycoholic
19.06.2008, 16:50
Съни, прочети историите на крал Артур -> легендата за сър Гауейн и лейди Рагнел! Вкратце, един неприятен тип беше приклещил нашия сър да го коли и щял да го пощади само ако му даде валиден отговор на въпроса: Какво е най-съкровенното желание на жените? След много перипетии се разбра - Да властват над мъжете! ;-)
ела в темата за литературата, че май ще досадим на НИ-ентусиастите ;-)
...риключвам с темите :)) само....малко на българска територия - "Изворът на Белоногата" - що така, жени се вграждат за ...стабилност ;)
...за английската ти "доказателственост" :))) - ще я откриеш - навсякъде, но мъдрият мъж ще се запита защо е така, след като е изключение ;) - мъничко отмъщение...му се вика :))))

Ей, не се даваш, колкото и литературен бой да изядеш! :-)
И това ао не е доказателство в подкрепа на тезата ми...

(На моди му писна от литратура в НИ-темата, за туй премествам последния си отговор тук)

ariman_007
19.06.2008, 17:34
Като голям фен на "Параграфа", препоъчвам горещо "Бомбардировачи" от По Бонсън, в стила и във възхвала на "Параграф 22", само че не става въпрос за война а за... финанси. Много увлекателна със страхотно чуство за хумор (на няколко пъти се превивах и падах от смях), много подходяща за разведряване на помръкналия инвестотирски дух!

Подкрепям, авторът е от бизнеса, ама е оцелял и поумнял, готино книжле, голям смях.. точно за трейдъри на ипотечни боклуци ... даже тейк-овър на една банкрутирала държавица има ... Заглавието е игра на думи bonders /от облигации/, не bombers

Добро е

Brazilia231
19.06.2008, 18:35
Една книга ,която описва всички нас ,които сме тук.."Д-р Фишер от Женева" на Гр.Грийн..:))

sagitarius_d
19.06.2008, 21:42
Stop Working : Here's How You Can!: Using the Strategy of Canada's Youngest Retiree by Derek Foster (Paperback - 2005)

daskal
19.06.2008, 21:55
Хайде две от мен:
The Age of Turbulence, Alan Greenspan
The World is Flat, Thomas Friedman

diletant
20.06.2008, 09:08
Великолепен писател - Карел Чапек. Прочетете "Книга апокрифи".
Най-добрата книга за мен за Първата световна война - Швейк от Хашек. Безсмислието на войната е показано с невероятно чувство за хумор. А преводът е великолепен. Наслаждение е да я четеш.

afterd
20.06.2008, 09:38

мдаа.. бих добавил "Чужденецът".

Иначе - Пратчет - почти каквото и да е :) ... "Чудовищна команда" - като комплемент към женската част във форума.. :)

Buku
22.06.2008, 23:29
В момента - Халед Хосейни - Ловецът на хвърчила и Хиляди сияйни слънца
Преди това - Кънингам - Дом на края на света
Захванах и пътеписите на Илия Троянов, но стилът ми е малко тромав за забързаното ежедневие и го оставих за почивките ;-)

Bobi75
22.06.2008, 23:49
"Сексът в Библията"

sagitarius_d
02.07.2008, 22:17
http://stockmarketbooks.blogspot.com/2008/07/reminiscences-of-stock-operator_02.html

Reminiscenses of a Stock Operator ot Edwin Lefevre. Za vsichki spekulanti ta i investitori.

mohamed
02.07.2008, 22:40
Бъркаш ме с някого.

" Това е игра. А при всяка игра съществува риск номерът да не мине. Затуй играта трябва да се води в два плана - убедителност на фактите и убедителност на психологията.

С други думи, да не излизаш нито за миг вън от кожата на един въображаем безобиден и искрен човек, какъвто ти не си, но какъвто трябва да изглеждаш. В известни моменти следва да се пазиш от излишно забавяне, в други - от прекалено избързване...

Също като на сцената, само че малко по-другояче. Защото едва ли някой артист е участвал в пиеса, дето всеки излишен или фалшив жест може да му струва живота..."

Б.Р.

Netisan
02.07.2008, 23:24
А четете ли non-fiction:

The Black Swan - The impact of the highly improbable - Taleb

Nassim Taleb - Fooled by Randomness
Чудесна книга. Когато залагаме колко бели лебеди ще долетят, може да дойде черният лебед.

afterd
03.07.2008, 00:37
http://stockmarketbooks.blogspot.com/2008/07/reminiscences-of-stock-operator_02.html

Reminiscenses of a Stock Operator ot Edwin Lefevre. Za vsichki spekulanti ta i investitori.

"The public always wants to be told." - хубава мисъл...

Optic
03.07.2008, 20:23
Бъркаш ме с някого.

" Това е игра. А при всяка игра съществува риск номерът да не мине. Затуй играта трябва да се води в два плана - убедителност на фактите и убедителност на психологията.

С други думи, да не излизаш нито за миг вън от кожата на един въображаем безобиден и искрен човек, какъвто ти не си, но какъвто трябва да изглеждаш. В известни моменти следва да се пазиш от излишно забавяне, в други - от прекалено избързване...

Също като на сцената, само че малко по-другояче. Защото едва ли някой артист е участвал в пиеса, дето всеки излишен или фалшив жест може да му струва живота..."

Б.Р.

Райнов е комунист и ченге от най-гнусните, а шпионските му романчета по партийна поръчка (социалистическия отговор на агент 007) са с доста съмнителна художествена стойност и прогнозирам, че ще бъдат изхвърлени на бунището на историята, както повечето творения на БКП.

nespokox
03.07.2008, 20:49
"Подсъзнанието може всичко" - Джон Кехо

http://astro-pims.mylivepage.com/file/395/667

Optic
10.09.2008, 01:18
Богдан Филов, Дневник

eli.bb
11.09.2008, 10:57
Последно "Критичните 25 на Джак Ланкастър", Ян Холингсхед - Нищо особено като сюжет, нищо завладяващо, но действа разтоварващо. Има бисери, над които можеш да се посмееш.

Borsalino
10.11.2008, 09:13
Ракът победи Майкъл Крайтън
07 ноември 2008

Известният писател Майкъл Крайтън почина в Лос Анджелис на 66-годишна възраст след дълга борба с рака, съобщи Би Би Си, цитирайки съобщение от неговото семейство.

Книгите на Крайтън са продадени в над 150 милиона екземпляра по цял свят. Сред най-известните му романи са "Конго", "Сфера", "Щамът Андромеда", "Джурасик парк", "Изгубеният свят", "Фатален срок", "Изгряващото слънце", "Разкриване", "Въздушна клопка". Много от тях са филмирани с голям успех. По негов сценарий е заснет и популярният сериал "Спешно отделение".

1anti
10.11.2008, 12:02
9.99 - Фредерик Бегбеде

YNM
10.11.2008, 13:22
не четем ,нема време ;)

Tradanza
10.11.2008, 13:23
9.99 - Фредерик Бегбеде

Тоя е голям простак ама ги чува нещата! :)

atb
10.11.2008, 13:25
9.99 - Фредерик Бегбеде

Наистина е голям дивак, но пък радва с простотията и истините . Чета пак негова книга- Любовта трае три години. Има досата истина :)

Tradanza
10.11.2008, 13:30
9.99 - Фредерик Бегбеде

Наистина е голям дивак, но пък радва с простотията и истините . Чета пак негова книга- Любовта трае три години. Има досата истина :)

Не съм чел. Сигурно ще я прескоча с нея :) Иначе за истините си прав. Ориентира се добре в ситуацията ;)

Optic
13.05.2009, 01:47
Сега прочетох Omnipotent Government на Ludwig von Mises и ми се отвориха очите за историята на Германия и съседите и в Европа през последните няколко века. Книгата е писана през погледа на либералните икономисти (от т.н. "австрийска филосовска школа", която е основана от автора на книгата).

Препоръчвам на всеки да я прочете от кора до кора. Последната глава обяснява как да се избегнат бъдещи войни в Европа и поставя основите на ЕС, още през 1944.

Има я на безплатен PDF на mises.org.

atb
04.06.2009, 14:14
Отдавна търся една книга. Операция троянски кон, на Хосе Хуан Бенитес. никъде не я откривам, нито в електронен формат, нито по антикварни книжарници. ако някой я има или знае къде да я намеря моля да помогне :)

1anti
04.06.2009, 14:33
в момента чета черната кутия на алек попов не е зле дори съм малко изненадан :) дано повечко такива неща излизат от български автори иначе троянския кон го имам но съм в пловдив а не в търново :) книжката е прилична спор няма но чак щуро търсене не заслужава :)

disciple-tony
04.06.2009, 14:45
Има ли някой който да чете Библиятата - най-продаваната и превеждана книга на всички времена, т.е. Книгата която е извън всякакви класации.

Да си я коментираме, та затова питам .....

atb
04.06.2009, 16:07
в момента чета черната кутия на алек попов не е зле дори съм малко изненадан :) дано повечко такива неща излизат от български автори иначе троянския кон го имам но съм в пловдив а не в търново :) книжката е прилична спор няма но чак щуро търсене не заслужава :)
ами малко съм го дал на фантастика и затова ми се чете :) ще потърся и книжката, която казваш :)

coal_mining
04.06.2009, 21:23
Странно, но не мога да коментирам. Толкова ми е трудно да го чета и разбирам, че няма на къде повече. Явно някой трябва да ме научи. Изданието, което чета е семейна реликва и е с цифрички,буквички и доста странни препратки. Надявам се някой да помогне, ако знае как се чете тази книга. В момента съм до второзаконие.

be_google
04.06.2009, 23:44
Последната ми е - "The boy in the striped pyjamas" от John Boyne!
Английския ми не е идеален, но разбрах всичко.
Не знам дали я има на български ... съмнявам се!
Разказва се за 2 деца еврейче и германче, които загиват заедно в газова камера...

книгата не е подходяща за расисти и повечето десни колеги от този форум... :(

disciple-tony
08.06.2009, 15:38
мога ли да съм полезен с нещо .... кое четеш и не ти е ясно

Странно, но не мога да коментирам. Толкова ми е трудно да го чета и разбирам, че няма на къде повече. Явно някой трябва да ме научи. Изданието, което чета е семейна реликва и е с цифрички,буквички и доста странни препратки. Надявам се някой да помогне, ако знае как се чете тази книга. В момента съм до второзаконие.

Optic
19.06.2009, 16:28
"...The course of a progressing inflation is this: At the beginning the inflow of additional money makes the prices of some commodities and services rise; other prices rise later. The price rise affects the various commodities and services, as has been shown, at different dates and to a different extent.

This first stage of the inflationary process may last for many years. While it lasts, the prices of many goods and services are not yet adjusted to the altered money relation. There are still people in the country who have not yet become aware of the fact that they are confronted with a price revolution which will finally result in a considerable rise of all prices, although the extent of this rise will not be the same in the various commodities and services. These people still believe that prices one day will drop. Waiting for this day, they restrict their purchases and concomitantly increase their cash holdings. As long as such ideas are still held by public opinion, it is not yet too late for the government to abandon its inflationary policy.

But then finally the masses wake up. They become suddenly aware of the fact that inflation is a deliberate policy and will go on endlessly. A breakdown occurs. The crack-up boom appears. Everybody is anxious to swap his money against “real” goods, no matter whether he needs them or not, no matter how much money he has to pay for them. Within a very short time, within a few weeks or even days, the things which were used as money are no longer used as media of exchange. They become scrap paper. Nobody wants to give away anything against them..."

Ludwig von Mises, Human Action

Peter(Petar)
07.07.2009, 16:27
Най-добра книга на всички времена - "Война и мир" (http://www.dnes.bg/knigi/2009/07/07/nai-dobra-kniga-na-vsichki-vremena-voina-i-mir.73947)

Романът "Война и мир" на Лев Толстой беше обявен за най-добра книга на всички времена и народи от авторитетното американско списание "Нюзуик".

В първата десетка на най-добрите книги влизат:

- "1984" на Джордж Оруел;

- "Одисей" на Джеймс Джойс;

- "Лолита" на Владимир Набоков";

- "Шум и ярост" на Уилям Фолкнър;

- "Невидимият човек" на Ралф Елисън;

- "Към фара" на Вирджиния Улф;

- "Илиада" и "Одисея" на Омир;

- "Гордост и предразсъдъци" на Джейн Остин и "Божествена комедия" на Данте Алигиери.

При съставянето на класацията са били взети под внимание редица фактори – влияние върху хода на историята, интелектуален принос в световната култура, значение, което книгата има в днешно време, нейната популярност сред съвременните читатели, отбелязват от "Нюзуик".

Класация за най-добра книга без "Дон Кихот" и без "Братя Карамазови" е абсолютна подигравка за ценителите (да не говорим, че е и безмислена).

Що за критерий е това "популярност сред съвременните читатели"?!

неволята
08.07.2009, 02:33
кафка

Tradanza
08.07.2009, 11:08
кафка

+1 :)

diletant
08.07.2009, 15:31
Карел Чапек

Optic
23.07.2009, 22:49
Матея, 25:

14. Защото Той ще постъпи като човек, който, тръгвайки за чужбина, повика слугите си и им предаде имота си:
15. и едному даде пет таланта, другиму два, другиму един, всекиму според силата; и веднага отпътува.
16. Който взе петте таланта, отиде, употреби ги в работа и спечели други пет таланта;
17. също тъй и който взе двата таланта, спечели и други два;
18. а който взе единия талант, отиде, та разкопа земята и скри среброто на господаря си.
19. След дълго време дохожда господарят на тия слуги и поисква им сметка.
20. И като пристъпи оня, който бе взел петте таланта, донесе други пет и казва: господарю, ти ми предаде пет таланта: ето, аз спечелих с тях други пет.
21. Господарят му рече: хубаво, добри и верни рабе! В малко си бил верен, над много ще те поставя; влез в радостта на господаря си.
22. Дойде също и оня, който бе взел двата таланта, и рече: господарю, ти ми предаде два таланта: ето, аз спечелих с тях други два.
23. Господарят му рече: хубаво, добри и верни рабе! В малко си бил верен, над много ще те поставя; влез в радостта на господаря си.
24. Пристъпи и оня, който бе взел единия талант, и рече: господарю, аз те знаех, че си жесток човек: жънеш, дето не си сеял, и събираш, дето не си пръскал;
25. и като се уплаших, отидох, та скрих таланта ти в земята; ето ти твоето.
26. А господарят му отговори и рече: лукави и лениви рабе! Ти знаеше, че жъна, дето не съм сеял, и събирам, дето не съм пръскал;
27. затова трябваше парите ми да внесеш на банкерите, а аз, като дойдех, щях да си прибера своето с лихва;
28. вземете, прочее, от него таланта и го дайте на оногова, който има десет таланта;
29. защото всекиму, който има, ще се даде и преумножи, а от оногова, който няма, ще се отнеме и това, що има;

T.A.D.
24.07.2009, 07:59
Ракът победи Майкъл Крайтън
07 ноември 2008

Известният писател Майкъл Крайтън почина в Лос Анджелис на 66-годишна възраст след дълга борба с рака, съобщи Би Би Си, цитирайки съобщение от неговото семейство.

Книгите на Крайтън са продадени в над 150 милиона екземпляра по цял свят. Сред най-известните му романи са "Конго", "Сфера", "Щамът Андромеда", "Джурасик парк", "Изгубеният свят", "Фатален срок", "Изгряващото слънце", "Разкриване", "Въздушна клопка". Много от тях са филмирани с голям успех. По негов сценарий е заснет и популярният сериал "Спешно отделение".
ЖОКЕРЧЕ ;) :
"Джурасик парк" е изкопиран и осъвременен вариант на "Изгубеният свят", който е написан от сър Артър Конан Дойл ! А "СФЕРА" е гениален филм(незнам дали е открадната от някой тази идея)!

lara_hristova
03.11.2009, 12:56
бегбеде и любовта трае три години

disciple-tony
03.11.2009, 13:14
37. Както стана в Ноевите дни, така ще бъде Пришествието на Човешкия Син.
38. Защото. както в онези дни преди потопа ядяха и пиеха, женеха се и се омъжваха до деня, когато Ной влезе в ковчега,
39. и не усетиха докато дойде потопа и завлече всички, така ще бъде и Пришествието на Човешкия Син

mysterious
23.12.2009, 08:51
Някой може ли да ми намери екземпляр на "Шест мислещи шапки" на Едуард де Боно?

Веско
23.12.2009, 09:36
Не искам и не мога да критикувам велики книги, които безспорно трябва да се прочетат, но искам да споделя две мои разочарования. Книгата на всички времена "Война и мир" определено не ми хареса. Другото ми съвсем прясно разочарование е "Майстора и Маргарита". Наистина много свежо написана сатира, но според мен ще бъде абсолютно непонятна за следващото поколение, за разлика от Илф Петров.
И като стана дума за лев Толстой, някой може ли да даде линк в мрежата или поне в кой сборник може да намеря разказа "За что". Разговарял съм с руснаци и според тях този разказ е върха на творчеството му.

MILOM
23.12.2009, 10:14
Джеймс Клавел-Бягство-за втори път я чета,обещавам и да потретя.Иран-шаха пада от власт,революцията на Хомейни,Русия със своите интереси в северен Иран-Азербейджан.Чете се на един дъх.

gigow
23.12.2009, 10:57
Джеймс Клавел-Бягство-за втори път я чета,обещавам и да потретя.Иран-шаха пада от власт,революцията на Хомейни,Русия със своите интереси в северен Иран-Азербейджан.Чете се на един дъх.
Отлична книга колега. Това е безспорно. Чел съм я три пъти. Както и "Цар плъх" на същия автор. Но мисля, че върхът на творчеството на Джеймс Клавел е "Шогун". Дори не знам колко пъти съм я чел и все ми е интересна. Естествено съм чел и другите му книги, но за мен "Шогун" е върхът.
За мен книга, която съм прочел само веднъж, не е добра. Два пъти-значи става. Но истински добрите ги чета повече от три пъти. Няма значение, че знам какво се случва.
Бих искал да спомена още "Всички страхове" на Том Кланси и "Състояние на страх" на Майкъл Крайтън. Но последната няма да хареса на фанатизираните природозащитници. Но като трилърии двете са много добри.

diletant
23.12.2009, 11:15
Другото ми съвсем прясно разочарование е "Майстора и Маргарита". Наистина много свежо написана сатира, но според мен ще бъде абсолютно непонятна за следващото поколение....

Съветвам те да я прочетеш отново след 20 г. А вечните истини не са понятни на много хора от всяко поколение.

jays
23.12.2009, 12:53
....The Prince !!! Niccolo Machiavelli

nns
23.12.2009, 20:59
Отлична книга колега. Това е безспорно. Чел съм я три пъти. Както и "Цар плъх" на същия автор. Но мисля, че върхът на творчеството на Джеймс Клавел е "Шогун". Дори не знам колко пъти съм я чел и все ми е интересна. Естествено съм чел и другите му книги, но за мен "Шогун" е върхът.
За мен книга, която съм прочел само веднъж, не е добра. Два пъти-значи става.
Ще извинявате ама за спекуланти и фенове на Клавел да пренебрегвате Тай Пан си е леко подсъдно да ви кажа :) а пък ако не сте я чели . . .

nns
23.12.2009, 21:05
"Завръщането на икономиката на депресията" Пол Кругман - не е зле

acen1975
23.12.2009, 21:10
Ще извинявате ама за спекуланти и фенове на Клавел да пренебрегвате Тай Пан си е леко подсъдно да ви кажа :) а пък ако не сте я чели . . .

клавел е велик....обаче най великата му книга сте я пропуснали:
"NOBLE HOUSE"

nns
23.12.2009, 21:13

"NOBLE HOUSE"
Така де Търговска къща , Тай Пан - вариации на превода и на поредните книги от поредицата , за едно и също говорим

acen1975
23.12.2009, 21:46

"NOBLE HOUSE"
Така де Търговска къща , Тай Пан - вариации на превода и на поредните книги от поредицата , за едно и също говорим

съвсем различни книги са.тайпана е по времето на колонацията на хонгконг,ноубъл хаус е да днешно време-техните наследници.

gigow
24.12.2009, 08:23
Разбира се, че съм чел и "Тайпан" и "Търговска къща". Ама що ме обиждаш на "спекулант", аз съм "инвеститор"? Хаха :)
Забравих да кажа на колегата MILOM, че "Бягство" е просто съкратения вариант на романа "Вихрушка". Предпочитам пълната версия.

metachrom
25.12.2009, 20:41
Другото ми съвсем прясно разочарование е "Майстора и Маргарита". Наистина много свежо написана сатира, но според мен ще бъде абсолютно непонятна за следващото поколение....

Съветвам те да я прочетеш отново след 20 г. А вечните истини не са понятни на много хора от всяко поколение.
това е книга която всеки път четете като за първи път. Винаги откривате нещо ново. Иска се мъдрост и смирение за да се разбере.

diletant
25.12.2009, 21:08

това е книга която всеки път четете като за първи път. Винаги откривате нещо ново. Иска се мъдрост и смирение за да се разбере.

Да добавя още една - най-хубавата книга за войната - Параграф 22.

Да добавя още - брилянтните Апокрифи на Карел Чапек в блестящия превод на Светомир Иванчев.

Великолепните описания на Рила на Асен Христофоров, преводачът на Трима души в една лодка.

Швейк - още една хубава книга за войната. Най-хубавият превод на чужд език е признат на Светомир Иванчев.

Един ден на Иван Денисович - за мен най-хубавата книга на Солженицин.

Да убиеш присмехулник на Харпър Ли.

Е, има и още няколко.

gigow
26.12.2009, 00:02

Да добавя още - брилянтните Апокрифи на Карел Чапек в блестящия превод на Светомир Иванчев.

Великолепните описания на Рила на Асен Христофоров, преводачът на Трима души в една лодка.

Швейк - още една хубава книга за войната. Най-хубавият превод на чужд език е признат на Светомир Иванчев.

Е, има и още няколко.

Не съм постигнал още мъдростта и смирението, може би и те ще дойдат с годините. Тогава ще прочета и други по-мъдри книги.
Но във всеки случай "Параграф 22", "Швейк" и "Иван Денисович" са ми сред любимите, препрочитани многократно.
А от българските най-разтърсваща ми се струва "Време разделно". И филма е прекрасен, особено изпълнението на Йосиф Сърчаджиев в главната роля. Рядък случай филмът да е толкова хубав като книгата.

diletant
26.12.2009, 08:55

Е, има и още няколко.

Не съм постигнал още мъдростта и смирението, може би и те ще дойдат с годините. Тогава ще прочета и други по-мъдри книги.
Но във всеки случай "Параграф 22", "Швейк" и "Иван Денисович" са ми сред любимите, препрочитани многократно.
А от българските най-разтърсваща ми се струва "Време разделно". И филма е прекрасен, особено изпълнението на Йосиф Сърчаджиев в главната роля. Рядък случай филмът да е толкова хубав като книгата.

Гигов, надявам се да знаеш, че филмът е направен по фалшификат. И изобщо широко разпространената версия за насилствено помюсюлманчване е легенда. Това се признава от съвременните историци.

gigow
26.12.2009, 09:56

Гигов, надявам се да знаеш, че филмът е направен по фалшификат. И изобщо широко разпространената версия за насилствено помюсюлманчване е легенда. Това се признава от съвременните историци.

Аз не твърдя, че написаното в романа е истина. Казвам, че ми въздейства силно. А че има преувеличения е ясно. Но няма крушка без опашка. Не всичко е пропаганда. И християнството и мюсюлманството на места са налагани със сила.

diletant
26.12.2009, 10:05

Аз не твърдя, че написаното в романа е истина. Казвам, че ми въздейства силно. А че има преувеличения е ясно. Но няма крушка без опашка. Не всичко е пропаганда. И християнството и мюсюлманството на места са налагани със сила.

Ето, това е лошото на филма. Въз основа на лъжа буди фалшив патриотизъм и съответно омраза към исляма и османските турци.
А трите религии (юдаизъм, християнство, ислям) възникват в един географски район, имат един и същ корен, близки етични кодекси. Зя съжаление икономически и политически интереси водят до кървави сблъсъци между тях в миналото и сега.

gigow
26.12.2009, 10:25
. И християнството и мюсюлманството на места са налагани със сила.

Ето, това е лошото на филма. Въз основа на лъжа буди фалшив патриотизъм и съответно омраза към исляма и османските турци.
А трите религии (юдаизъм, християнство, ислям) възникват в един географски район, имат един и същ корен, близки етични кодекси. Зя съжаление икономически и политически интереси водят до кървави сблъсъци между тях в миналото и сега.

Не изповядвам никаква религия. Не се считам за християнин. Аз съм атеист. И за етичния кодекс на ислямските фанатици дето избиват, предимно с бомбени атентати, невинни жени и деца, не ми се говори.
Темата е книги.
А официалната история на една страна винаги е доминирана или от национализъм, или от религиозни подбуди. И е интересно да се прочете как в две страни по един конфликт се отразяват едни и същи събития.
В случая визирам "Переяславска рада" на Натан Рибак и "С огън и меч" на Хенрих Сенкевич. Би ли казал кое от двете е фалшификация. Според мен и двете в някаква степен.

п.п. Не мразя исляма или турците. Мразя фанатиците и убийците.

JJF
26.12.2009, 13:37
Хорхе Букай- "Приказки за размисъл" .
Кратка е и бързо се чете. Интересно поднесени истории, за всеки, който не обича да получава отговори наготово :)

Dreamer
26.12.2009, 13:48
Последната теорема от Артър Кларк, Фредерик Пол

....

"Последна теорема на Ферма", гласи:

Уравнението x^n + y^n = z^n няма решение в положителни цели числа при n>2.

van69
26.12.2009, 14:22

От поста ти е видно едно, че не си гледал филма или поне недостатъчно задълбочено! В този филм има всичко относно събитията от онова време! И любов и омраза, но като човешки чувства! Момента с религията е засегнат по философски начин! Особено силни са моментите на приятелство и уважение между българи и турци, пример за това са образите на Осман бей (Васил Михайлов) и Турчина с овцете в планината (не си спомням името му), които единствено се застъпват и обявяват против зверствата, дори единият е убит заради доброто отношение към "раята"! Единствената омраза във филма е изразена към насилието и фанатизма, които нямат дори нищо общо с теорията на исляма! Спомни си момента когато Караибрахим реши да убие баща си, тогава личния му имам (мюсулманския духовник) дошъл да вкарва в правата вяра неверниците, се опита да го спре и каза, че това в корана го няма: син да посегне на баща, независимо дали е правоверен или неверник! Филмът е велик и трябва всеки да го гледа, независимо дали е турчин или българин!Зверствата независимо дали са извършвани от христяни или мюсулмани трябва да се заклеймяват и осъждат!Колкото и да искат много хора да пренаписват историята свидетелството Батак е живо и ние истинските Българи ще го пазим докато сме живи! Весели празници и нека живеем задружно, независимо на кой се молим, както е било от векове по тези земи!

diletant
26.12.2009, 18:03

От поста ти е видно едно, че не си гледал филма или поне недостатъчно задълбочено! В този филм има всичко относно събитията от онова време! И любов и омраза, но като човешки чувства! Момента с религията е засегнат по философски начин! Особено силни са моментите на приятелство и уважение между българи и турци, пример за това са образите на Осман бей (Васил Михайлов) и Турчина с овцете в планината (не си спомням името му), които единствено се застъпват и обявяват против зверствата, дори единият е убит заради доброто отношение към "раята"! Единствената омраза във филма е изразена към насилието и фанатизма, които нямат дори нищо общо с теорията на исляма! Спомни си момента когато Караибрахим реши да убие баща си, тогава личния му имам (мюсулманския духовник) дошъл да вкарва в правата вяра неверниците, се опита да го спре и каза, че това в корана го няма: син да посегне на баща, независимо дали е правоверен или неверник! Филмът е велик и трябва всеки да го гледа, независимо дали е турчин или българин!Зверствата независимо дали са извършвани от христяни или мюсулмани трябва да се заклеймяват и осъждат!Колкото и да искат много хора да пренаписват историята свидетелството Батак е живо и ние истинските Българи ще го пазим докато сме живи! Весели празници и нека живеем задружно, независимо на кой се молим, както е било от векове по тези земи!

van69, не зная възрастта ти. Но очевидно не си запознат със събитията по времето, когато филмът е сниман и се излъчи. Това са годините на т.нар. "възродителен процес", от който всеки българин трябва да се срамува. А филмът си е чиста политическа поръчка, която трябваше да защити насилието срещу българските турци, като се "възпроизведе" насилие спрямо българите в миналото. При това авторът на романа е използвал един фалшифициран ръкопис. Има различни мнение за художествените качества на филма, но политическата поръчка бе изпълнена така, че и до днес много българи тълкуват съвместната история на българи и турци само от подобни "произведения". Попрочети малко за книгата и филма и тогава давай мнения.

gigow
26.12.2009, 19:29
van69, не зная възрастта ти. Но очевидно не си запознат със събитията по времето, когато филмът е сниман и се излъчи. Това са годините на т.нар. "възродителен процес", от който всеки българин трябва да се срамува. А филмът си е чиста политическа поръчка, която трябваше да защити насилието срещу българските турци, като се "възпроизведе" насилие спрямо българите в миналото. При това авторът на романа е използвал един фалшифициран ръкопис. Има различни мнение за художествените качества на филма, но политическата поръчка бе изпълнена така, че и до днес много българи тълкуват съвместната история на българи и турци само от подобни "произведения". Попрочети малко за книгата и филма и тогава давай мнения.

И книгата ли е политическа поръчка. И е изпълнена през 1964г. 20 години преди началото на възродителния процес. Каква прозорливост от страна на автора?

diletant
26.12.2009, 20:18

И книгата ли е политическа поръчка. И е изпълнена през 1964г. 20 години преди началото на възродителния процес. Каква прозорливост от страна на автора?

Омръзнало ми е да споря на подобни теми! Прочети какво казват най-известните български историци за Време разделно. Пък ако искаш, обори ги!
http://cvetana.hit.bg/articles/istoriografski_mitove.pdf

И сподели мнение след като прочетеш статията.

ПП А и за да ти отговоря на въпроса - виж какво е казал самият Антан Дончев - "в свое интервю Антон Дончев споделя, че “Време
разделно” е писано по поръчка."

ПП И пак може да изкажеш мнение.

gigow
26.12.2009, 20:45

Омръзнало ми е да споря на подобни теми! Прочети какво казват най-известните български историци за Време разделно. Пък ако искаш, обори ги!

ПП А и за да ти отговоря на въпроса - виж какво е казал самият Антан Дончев - "в свое интервю Антон Дончев споделя, че “Време

От малък чета книги, а не критици. Имам алергия към писанията на некадърни и несполучили писатели.

diletant
26.12.2009, 20:49

От малък чета книги, а не критици. Имам алергия към писанията на некадърни и несполучили писатели.

Е, така е то. Като те хванат на тясно се отказваш, като се правиш на велик и всезнаещ. Ама не си!

van69
26.12.2009, 21:12
Дилетанче само не ми цитирай хора като проф. Цветана Георгиева! За нея и Антонина Желязкова ,Михаил Иванов и връзката им със Сорос и идеята на Отворено общество за мултиетническа България НЕ ИСКАМ И ДА ЧУВАМ!АНАТЕМА!

gigow
26.12.2009, 21:41

Е, така е то. Като те хванат на тясно се отказваш, като се правиш на велик и всезнаещ. Ама не си!

Изобщо не ме интерисува дали една книга е достоверна исторически. За мен е достатъчно да ми харесва и да ме вълнува. Харесваха ми като малък: "Граф Монте Кристо", "Робинзон Крузо", "Синовете на Великата мечка", всичко на Жул Верн. Не искам да изброявам всички, че списъкът е дълъг. Имам всички книги на Айзък Азимов. И още доста фантастика. Сега си събирам предимно трилъри. Един от любимите ми е Майкъл Конъли. Имам всичко от него. Както и Джон Гришам. Всичко на Лий Чайлд, Джефри Дивър. И много други. Никой не претендира за историческа достоверност.
А критици мога да чета само написани на мека и здрава тоалетна хартия. Само сутрин и вечер.
За мен "Време разделно" е велик български роман. И изобщо не насажда верска омраза. Ако го прочетеш, ще разбереш.

Мрънкалото
26.12.2009, 23:31
говорите за цяла поредица и всеки чел по едно парче. :-)
чел съм всичко на Клавел! Става за убий време. Занимателно и далеч от истината.

"NOBLE HOUSE"

съвсем различни книги са.тайпана е по времето на колонацията на хонгконг,ноубъл хаус е да днешно време-техните наследници.

guantanamo
28.01.2010, 20:39
На 91-годишна възраст почина американският писател Джеръм Дейвид Селинджър

http://wallstreet.blog.bg/novini/2010/01/28/na-91-godishna-vyzrast-pochina-amerikanskiiat-pisatel-djerym-deivid-selindjyr.481779

TheFinancier
14.09.2010, 15:29
Една смешна и любопитна книга!

TheFinancier
18.09.2010, 07:32
http://kanadanaeks.blogspot.com/

TheFinancier
22.09.2010, 22:29

bertram
22.09.2010, 23:40
В момента се 'боря' с Черният Лебед на Насим Талеб.

Доста я хвалят, но си признам, че я дъвча малко трудно. Има интересни и определено нестандартни идеи, но е малко по-обстойна за вкуса ми.

ravnovesie
23.09.2010, 00:12

Доста я хвалят, но си признам, че я дъвча малко трудно. Има интересни и определено нестандартни идеи, но е малко по-обстойна за вкуса ми.

За България е малко странна, защото той оспорва неща - основно от риск мениджмънта - които тук никой не прави и без това.

acen1975
23.09.2010, 05:07

тая книга ПОтръгна в бг благодарение на батко ти аско;)
само е много важно да не я четеш като дявола евангелието-на уолстрийт книгата е призната за феномен ,а талеб за гений,в академичните среди и университетското "съсловие" е доста "хулена" и талеб там го считат за кукуригу ......
трябва малко повече мозък от средностатистическия прУфесУр рубини или препУдавател кат пламен орешарски,че да я осмислиш;)

TheFinancier
24.09.2010, 18:30
http://www.duma.bg/duma/node/5035

investi
26.09.2010, 21:03
На Светлин Минев прочетох книгата и съм доволен!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

berbata
26.09.2010, 23:14
На Светлин Минев прочетох книгата и съм доволен!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Аз също. На български не съм чел по - добра (и невярвам да има)

Черкезов
26.09.2010, 23:16
Монсанто България също е от фен клуба на Светлин Минев! Не се раждал по добър аналитик на Балканите последните 300години!

bertram
27.09.2010, 10:22
малко оффтопик
вчера ходих да гледам Уолстрийт.

Без да задълбава в нещата филма е хубав и си струва да се гледа. Добра актьорска игра, а историята... тя ни е до болка позната .. 2007-2008 :o.

Burov
02.10.2010, 12:29
Робърт Антон Уилсън е много добър. Ако някои иска да се занимава с нещо по-алтернативно му го препоръвам.

tony1975
02.10.2010, 12:39
Излезе ли някъде Уолстрийт -2 "Парите никога не спят"

precakanoto
03.10.2010, 14:48
Монсанто България също е от фен клуба на Светлин Минев! Не се раждал по добър аналитик на Балканите последните 300години!

и такъв уникум като черкезов не се е раждал последните XXL г. но фактът се е факт, не е полов акт :D

TheFinancier
29.10.2010, 16:36
320

http://bg-bg.facebook.com/people/Smesna-kniga-za-Kanada/100001757318509

Tiki
29.10.2010, 22:04
Защо се напъваш, финансист. Хората не четат, може би освен книги от сорта на "Как да станем богати за 24 часа". В малките градове под "книжарница" разбират място, където продават тетрадки и химикалки. Около нас бродят хора, които не са прочели и една книга през живота си, а те са повече, отколкото предполагаш.

dikobraz
30.10.2010, 10:58
интересно, за тази книга - Канада на екс - сте пуснали пет поредни мнения, като едното от тях е статия от любимия в. Дума.
А интересно ми е защо книгата няма отзад баркод за цена а и отпечатана корична цена.
поне на екземпляра който ми предлагаха.
на мен лично ми я предлагаха на пазара срещу сумата от 15 лв.
иначе аз лично бих препоръчал "Изгубени под звездите" на Павлина Павлова.
накратко - какво сме преживяли през тези 20 г.
http://www.helikon.bg/books/118/143897_izgubeni-pod-zvezdite.-roman.html

TheFinancier
30.10.2010, 11:25
интересно, за тази книга - Канада на екс - сте пуснали пет поредни мнения, като едното от тях е статия от любимия в. Дума.
А интересно ми е защо книгата няма отзад баркод за цена а и отпечатана корична цена.
поне на екземпляра който ми предлагаха.
на мен лично ми я предлагаха на пазара срещу сумата от 15 лв.
иначе аз лично бих препоръчал "Изгубени под звездите" на Павлина Павлова.
накратко - какво сме преживяли през тези 20 г.
http://www.helikon.bg/books/118/143897_izgubeni-pod-zvezdite.-roman.html

Петнадесет лева? Нямах представа, че вече толкова се е вдигнала цената :-) Иначе в книжарниците, в които се продава (има ги в сайта) струва 8. За петнадесет ще можете да си купите около 1 книга и 6/8 от втората ;-))))

TheFinancier
30.10.2010, 11:29
Защо се напъваш, финансист. Хората не четат, може би освен книги от сорта на "Как да станем богати за 24 часа". В малките градове под "книжарница" разбират място, където продават тетрадки и химикалки. Около нас бродят хора, които не са прочели и една книга през живота си, а те са повече, отколкото предполагаш.

И аз така си мислех, но се оказах приятно изненадан. Все пак не всичко е учебници по финанси, редно е да има и малко отмора :-)
А по въпроса за книгите, които се четат - в книгата има цяла глава за това, какво четат канадците :-)

fant0mas
01.11.2010, 19:39
"Непрочетената "Илиада" - Георги Велев
Какво ме накара да си я купя?! Ами защото става въпрос за Витоша ( и аз смятам че: "Тя е вълшебна планина, която денем искри като изкусно шлифован диамант под лъчите на Слънцето, а нощем "улавя" светлината на Луната и звездите.") и различния поглед за произхода на морените.

Инертен
02.11.2010, 14:30
Та, то вече остава ли му време на човек да чете книги, поне на мен не. Пак ако има време един филм да изгледам, ще е добре.

trola
02.11.2010, 14:34
Български хроники на Стефан Цанев - интересно четиво :cool:

gigow
02.11.2010, 15:18
Та, то вече остава ли му време на човек да чете книги, поне на мен не. Пак ако има време един филм да изгледам, ще е добре.

Ами пенсионирай се и нямаш грижа. :):)
Има да четееееш книжки. :):)

sirFaith
02.11.2010, 16:55
"Донеси ми главата на принца " - Роджър Зелазни и (Некакав си) Шекли ... за 2-3 часа до де се излежавате сутрин, става за отмора .. мислех да почвам някое епично фентъзи, но пусто все не остава време от тоя мързел:rolleyes:

rednek
30.01.2011, 10:28
Да ви питам нещо - а на какво четете? Тия устройства (http://www.reader.bg/comparison.html) заслужават ли си според вас? Сега гледам и им сравнявам (http://www.readerbg.com/index.php?route=product/category&path=35) цените... та се чудя. Ако някой има такава машинка може ли да сподели.

ravnovesie
30.01.2011, 10:35
Да ви питам нещо - а на какво четете? Тия устройства (http://www.reader.bg/online-shop/buy-ebook.html) заслужават ли си според вас? Сега гледам и им сравнявам (http://www.readerbg.com/index.php?route=product/category&path=35) цените... та се чудя. Ако някой има такава машинка може ли да сподели.

Тия устройства са като домашните фитнес уреди. Човек ги купува, но не ги ползва. Само успокояват съзнанието че човек прави нещо за да бъде по-близо до идеала си. Ако човек чете може да чете и елементарната старомодна книга. Не виждам никаква рационална причина да се купува подобно устройство.

vajvaj
30.01.2011, 10:36
"Донеси ми главата на принца " - Роджър Зелазни и (Некакав си) Шекли ... за 2-3 часа до де се излежавате сутрин, става за отмора .. мислех да почвам някое епично фентъзи, но пусто все не остава време от тоя мързел:rolleyes:
:D "Некакъв си" Шекли изби рибата! Къртиш мивки, пич!