PDA

View Full Version : Дебитна карта за разплащане в чужбина

nECA
02.04.2008, 16:03
Здравейте,

Моля, предложете дебитна карта за разплащане в чужбина. Искам да поръчам малко книги от USA. Мерси предварително!

nokia
02.04.2008, 16:47
Може би това ще ти даде някои насоки- http://vankata.log.bg/article.php?article_id=4560

id2
02.04.2008, 17:09
materiala e hubav, no dokolkoto si spomniam FIB imaha taksa 0,15 lv za POS. Ina4e starite karti se duneha na Winkor bankomati, a te na FIB sa vse takiva :-) Izpusnat e kriteria on-line bankirane, za sledene na plashtaniata.
6te e interesno da vidim i mnenieto na Vankata za kreditnite karti.

JulianoG
03.04.2008, 08:23
Материалът е дебилен. Само прочетете текста:
...Maestro не се приема добре от всички търговци в България и интернет и затова разглеждам изгодите само на по-добрата за българския потребител Международна Дебитна Карта - Visa Electron.Не съм сигурен колко от вас притежават и Maestro и Visa Electron, но определено за рамките на България много по-подходящата карта е Maestro. Бих накарал автора да се пробва да плати в Кауфланд с Visa Electron или да се пробва през e-pay.bg да си плати тока пак с нея... Пълен малоумник. Надолу продължава с бисерите - закрийте си картата, но си оставете сметката. На тоя сладур ясно ли му е, че много банки имат месечни такси по сметките си? Явно не. Още повече, че ОББ вземат такса дори да се тегли на техен банкомат и т.н.
Не вЕрвайте на таквизи професионалисти. Ако ми трябва карта за плащане в интернет - бих си взел дебитна MasterCard. ДСК имаха някаква виртуална, а истински доколкото си спомням предлагаха РББ, Булбанк и SG.

id2
03.04.2008, 09:21
e, to Maestro verno ne varvi v Inet, no ina4e si prav, 4e za targovci v BG Maestro e po-oborotna. No kato cialo tova sa bankite, koito sa s nai-dobre razvito kartoizdavane...Regards

be_google
03.04.2008, 10:30
Здравейте,

Моля, предложете дебитна карта за разплащане в чужбина. Искам да поръчам малко книги от USA. Мерси предварително!

най-изгодната ДЕБИТНА карта на пазара е MAESTRO на Първа инвестиционна банка можеш да плащаш в чужбина, но не знам дали става за книги - май не ! ДАВАТ ти и 3% лихва
американските търговци си искат познатите им mastercard, visa...
както се казва козата си сака пръч и това си е ...

не е съвет за търговия с акции на ПИБ - нямам и такива!

milenkosev
03.04.2008, 10:33
Пробвай с Виза Електрон на Пощенска, аз имам и съм много доволен от нея.

coolio
03.04.2008, 10:36
"Бих накарал автора да се пробва да плати в Кауфланд с Visa Electron или да се пробва през e-pay.bg да си плати тока пак с нея... "

i dwete operacii sym gi probwal i niama problem, inacvhe weche visa electron wyrwi nawsiakyde, knigi ot amazon porychwam samo s takawa karta ot ccb
dosega ne mi se e sluchwalo da mi otkajat plashtane s electrona nito w bg, nito w europe ili usa
niama nikakwi taxi za poddryjka, pri plashtane na pos ili w inet syshto niama taxi

nECA
03.04.2008, 13:24
Pi4ove, blagodaria vi mnogo za otgovorite! Haresah si na Procredit bank. Eto tazi oferta tai kato nqma po4ti nikakvi taxi. Osven tova ima mnogo dobri komentari za samata banka v internet.

http://www.procreditbank.bg/main/bg/private.php?here=19 :)

Anton Chigurh
03.04.2008, 13:32
Аз лично съм много доволен от Visa Electron на ПИБ. Вместо да си изкарате кредитна карта далеч по-добре е да си вземете овръдрафткойто ви е по дебитната карта. Може да нямате гратисен период, но лихвата ще ви е по-малко и няма да ходите с 1000 карти. Пък и интернет банкирането не им е зле.

Сико
03.04.2008, 13:57
Че с какво е по-различна същата на ЦКБ, която имам от 2 години?

"без такса за плащане на ПОС терминал в страната и чужбина" - това е стандарт, за всички карти

"без такси за теглене на пари от банкомати в страната"
на ЦКБ е 20 ст.

"без такса за получаване на картата в клон различен от клона издател"
това пък е сигурно "най"-ползваната им услуга
сигурно имат 3 карти и половина взети от друг клон

Като видя такива рекламни трикове и бягам. Тези за олигифрен ли те взимат?

Pi4ove, blagodaria vi mnogo za otgovorite! Haresah si na Procredit bank. Eto tazi oferta tai kato nqma po4ti nikakvi taxi. Osven tova ima mnogo dobri komentari za samata banka v internet.

Сико
03.04.2008, 13:58
А, и съм доста над 25 години....

napst3r
03.04.2008, 14:04
Сравнение на картите Visa Electron от БГ банките (http://www.xotspot.com/2007/05/visa-electron.html)

nECA
03.04.2008, 18:30
Сико, s ni6to ne sam kazal 4e sa po-dobri. V interes na istinata ne sam proverqval kakvi sa usloviqta na CKB, kartata 6te q polzvam za razpla6tane v 4ujbina. Haresa mi tova 4e nqma nikakvi godi6ni taxi.

fant0mas
12.08.2008, 10:22
Маестрото на ПИБа май е най-удачният вариант за дебитна карта. Без никакви такси за поддръжка, а и наскоро намалиха таксите при теглене от банкомат в чужбина ;-). В БГ на техни банкомати е без такса! Често пътувам и през картата си плащам автоматично сметките в къщи. Когато извършат плащане, веднага изпращат имейл за потвърждение. Получавам и разбивка с всички плащания за месеца.Виж за плащане в по големи магазини и интернет си ползвам кредитната карта. Визата върви навсякъде!

YNM
12.08.2008, 11:20
fant0mas ,
от банката при всяко движение по сметката ли изпращат имейл
аз досега не съм получавал

fant0mas
12.08.2008, 15:18
YNM, да, трябва да си абониран за услугата;)

JJF
21.02.2009, 13:17
Хора, искам да ви попитам, когато една банка обявява, че няма такса при плащане на услуги от АТМ това значи ли, че няма да ми удържа такса и при плащане на сметки през интернет (чрез системата e-pay например). Питам защото някой банки в своите сайтове изрично посочват плащане от АТМ и плащане на услуги през интернет, а други не посочват дали се дължи такса за плащане на услуги през интернет, а само за АТМ??? Имам предвид за плащания в България.

Веско
21.02.2009, 14:28
Маестрото на ПИБа май е най-удачният вариант за дебитна карта. Без никакви такси за поддръжка, а и наскоро намалиха таксите при теглене от банкомат в чужбина ;-). В БГ на техни банкомати е без такса! Често пътувам и през картата си плащам автоматично сметките в къщи. Когато извършат плащане, веднага изпращат имейл за потвърждение. Получавам и разбивка с всички плащания за месеца.Виж за плащане в по големи магазини и интернет си ползвам кредитната карта. Визата върви навсякъде!

Абсолютно верно.

tampa10
01.12.2009, 14:23
А кои са случаите, при които ДЕБИТНА карта не върши работа, за разлика от КРЕДИТНА?
Сещам се , например, че за купуване на самолетни билети май не става.
В кои други случаи е така.
Интересува ме най-вече при плащане в интернет и пътуване в чужбина как стоят нещата?

Mandingo
01.12.2009, 14:57
Само едно от мен - забравете за Маестро, тези карти са отживелица и за това някой се ползват с такива преференции. Да не говорим за лимита им от 400лв, който не може да бъде вдигнат, тъй като седят в друг степс на Борика - това бяха първите карти и никой повече познания не си взема такива. Ако искате дебтна карта то избора е един основен Visa Electron - а коя да е банка издател си избирате само, на база предложенията им като такси, комисионни и други

netware5
01.12.2009, 15:08
Само едно от мен - забравете за Маестро, тези карти са отживелица и за това някой се ползват с такива преференции. Да не говорим за лимита им от 400лв, който не може да бъде вдигнат, тъй като седят в друг степс на Борика - това бяха първите карти и никой повече познания не си взема такива. Ако искате дебтна карта то избора е един основен Visa Electron - а коя да е банка издател си избирате само, на база предложенията им като такси, комисионни и други

И как така разбра, че лимитът им не може да се вдигне? И в какво им е отживелицата? Аз ползвам Маестро от 9 години и не съм имал никакви проблеми на банкомат и в магазин у нас, в Европа, Северна и Южна Америка, Африка и Азия.

В Австралия и Океания още не съм пробвал :)

А за плащане в Интернет нормалните хора използват кредитни карти.

Ivkoo
01.12.2009, 15:39

И как така разбра, че лимитът им не може да се вдигне? И в какво им е отживелицата? Аз ползвам Маестро от 9 години и не съм имал никакви проблеми на банкомат и в магазин у нас, в Европа, Северна и Южна Америка, Африка и Азия.

Без коментар... Значи като нямам кредитна карта не съм нормален...

netware5
01.12.2009, 15:46

Ти пък се засягаш ...... Казвам, че за разплащания в нета се използват кредитни карти. Опциите с дебитни карти са винаги ограничени и опират до политиката на съответния сайт.

Веско
01.12.2009, 15:46

Ми сподели с нас простосмъртните! Нали затова е форума. Изтърваш прехвърляне на летището в европейска държава по тъмна доба. В джоба ти дрънкат малко датски крони, а трябва да вземеш такси поне. Как се оправяш без кредитна карта?

diletant
01.12.2009, 15:56
Нещо бъркаш. Моята Маестро има дневен лимит 1000 лв.

al64ad
01.12.2009, 17:23

Ти пък се засягаш ...... Казвам, че за разплащания в нета се използват кредитни карти. Опциите с дебитни карти са винаги ограничени и опират до политиката на съответния сайт.

Иии на кои сайтове например не може да се ползва дебитна виза например,щото досега не съм имал проблем/от ибей ,че до университетски такси и общежития/

mathematician
01.12.2009, 17:35

Ми сподели с нас простосмъртните! Нали затова е форума. Изтърваш прехвърляне на летището в европейска държава по тъмна доба. В джоба ти дрънкат малко датски крони, а трябва да вземеш такси поне. Как се оправяш без кредитна карта?

Елементарно Уотсън, с дебитна карта.

Разлики няма никакви.

Има някакви описани във Уикипедия как някои терминали не можели да проверяват колко налични пари има, а пък на Виза Електрон и МастерКард Маестро щото били дебитни и не можело да падаш под нулата - бла, бла. И това било важно и можело някои системи да не ги поддържат все още. Ама пък банките в България дават овърдрафт и може и по тези карти да падаш под нулата. А как става това е божа работа (на ИТ-то де).

Някъде четох, че Електрона щял да замени класика, щото за Електрона задължително било въвеждането на ПИН. Да, ама не. Аз плащах с дебитна Виза Електрон издадена в лева от ПИБ на Франкфурткосто летище в Евро и курса беше по-добър и от курса на БНБ. И само се подписах без да начуквам ПИН-а. И пари от техните банкомати можеш да теглиш, ама таксите са 1% + 2 Евро или нещо такова - резачка някаква. Докато като си плащаш на ПОС - нямаш такси.

Така, че не съм сигурен дали някои знае какви са техническите разлики м/у дебитна и кредитна карта. Протоколите така са се объркали, че сигурно всичко върви навсякъде. Няма да губят клиенти я. ;)

До сега не съм видял проблеми с дебитна карта на ПИБ издадена в лева. Върви навсякъде където съм я ръгнал. И в чужбина, и в Нета, и в ПейПал и в е-пей.бг и където се сетиш още.

netware5
01.12.2009, 17:45
al64ad и mathematician

Пробвайте да си купите самолетен билет с дебитна карта по интернет ..... Или да платите в Amazon.com да речем.

Пак Ви повтарям - приемането на плащания с дебитни карти в нета е ИЗКЛЮЧЕНИЕ, а не правило. Дебитните и кредитните карти са различни продукти, които взаимно се допълват и човек трябва да е наясно коя за какво да използва. В днешно време удобството изисква да имаш и от двата вида карти.

al64ad
01.12.2009, 17:59
al64ad и mathematician

Пробвайте да си купите самолетен билет с дебитна карта по интернет ..... Или да платите в Amazon.com да речем.

Пак Ви повтарям - приемането на плащания с дебитни карти в нета е ИЗКЛЮЧЕНИЕ, а не правило. Дебитните и кредитните карти са различни продукти, които взаимно се допълват и човек трябва да е наясно коя за какво да използва. В днешно време удобството изисква да имаш и от двата вида карти.

Упсс точно това правя най често ,че и с ДВЕ такива визи.За коя авиокомпания говорим?

аа и аз, като колегата плащам само с такава в Албиона даже билетчетата...и наистина курса е добър /не само за поунда/

mathematician
01.12.2009, 18:00
al64ad и mathematician

Самолетни билети съм купувал с дебитна Виза Електрон издадена в лева от ПИБ. ;)

Виж в Амазон не съм плащал. По принцип предпочитам плащанията да ми минават през ПейПал. И повечето плащания в Нета ги прекарвам от там, въпреки че мога директно да си дам номера на Електрона. Но за по-голяма сигурност се въздържам.

Така, че ако Амазон поддържат ПейПал не виждам проблеми. Прекарваш си плащането през ПейПал - нито идва по-скъпо, нито нищо. Даже е по-сигурно когато се вреш из някакви съмнителни сайтове.

Всъщност повечето търговци онлайн поддържат ПейПал, така че так си регваш картата веднъж и си даваш само пейпал акаунта на другите места.

al64ad
01.12.2009, 18:03
и в амазона става.Единствено не може да се направи кеш бек на каса в магазина/за да избегна банкоматната такса/

netware5
01.12.2009, 18:10
al64ad и mathematician

Виж в Амазон не съм плащал. По принцип предпочитам плащанията да ми минават през ПейПал. И повечето плащания в Нета ги прекарвам от там, въпреки че мога директно да си дам номера на Електрона. Но за по-голяма сигурност се въздържам.

Така, че ако Амазон поддържат ПейПал не виждам проблеми. Прекарваш си плащането през ПейПал - нито идва по-скъпо, нито нищо. Даже е по-сигурно когато се вреш из някакви съмнителни сайтове.

Всъщност повечето търговци онлайн поддържат ПейПал, така че так си регваш картата веднъж и си даваш само пейпал акаунта на другите места.

И от коя компания си купувал самолетен билет? :) Може и да е така, но пак е изключение. Повечето въобще не признават дебитни карти. Същото се отнася и за всякакви сайтове в нета. Наличието на някои по-известни не означава че всички приемат дебитни карти. Докато кредитните (особено Mastercard и Visa) се приемат навсякъде. За авиокомпаниите, хотелите и фирмите за коли под наем това е правило.

Аз също имам дебитна карта от ПИБ, но я ползвам в чужбина за теглене кеш от банкомат. За пазаруване в офлайн магазин я ползвам само ако магазинът не приема кредитни карти. За плащания в нета (без e-pay.bg) и за пазаруване в офлайн магазини у нас и в чужбина ползвам някоя от кредитните ми карти (пак от ПИБ).

Веско
01.12.2009, 18:24
За какво спорите не мога да разбера, като всеки може да си погледне картата. няма значение как се казва, трябва да има 16 цифрен номер отпред и трицифрен на гърба за да може да се ползва пълноценно. С дебитната на ПИБ не мога да си купя самолетен билет защото няма този CVC код отзад.

mathematician
01.12.2009, 18:28
Като продукти ми е ясно, че има разлики. Обаче въпросът е в техническите разлики.

Значи навремето като се подвизава в САЩ имах и дебитна и кредитна карта. И двете имаха ПИН и с двете можеше да се плаща чрез подпис. Като плащах в магазините питаха "credit or debit" в смисъл, че като е кредит се подписваш на бележката без да начукваш ПИН, като е debit си начукваш ПИНа и без подпис.

На някои само подпис искаха, т.е. май нямаха такова да начукваш ПИН (ама работеше и с двете карти). На едно такова място явно им се бях сторил много подозрителен и ми искаха ID и свериха подписите и свериха имена на ИД-то и на картата и снимката и всичко под лупа гледаха. Не знам защо така - явно много съмнителен съм им изглеждал.

За Интернет разплащанията нещата са доста по-прости. В САЩ има закон и не всеки може да прави Интернет разплащания и да събира номера на карти и да ги складира. Повечето плащания минават през http://ccbill.com/ и през подобни системи. А те са 2-3-4 най-много. Търговеца изобщо няма достъп до кредитната/дебитната ти карта. Той си получава парите накрая и него това го интересува. Нещо като http://www.paypal.com/.

Така, че имаме крайни устройства като ПОС и АТМ терминали, които сигурно обработва картата по един и същи начин. Едва ли има някаква техническа логика в тях. Може би в по-старите модели да имат някакви проверки.

Имаме оператори Мастер, Виза, АмЕх, Борика и разни други. Те сигурно имат някаква техническа логика при тях. Ако е Виза Електрон прави еди си що това в мрежата на Виза става.

И накрая опираме до банките. И най-вероятно и те имат някаква логика при тях. Все пак при дебитните карти те отчитат наличността, за кредитните не знам. Но за дебитните банката казва на оператора колко пари имаш и дали може да мине транзакцията или не.

В Интернет имаме пак няколко оператора и всичко минава през тях.

Така, че технически е лесно да се променят нещата, защото нямаш много играчи.

Отделно лично аз не виждам причини да има някакви технически различия при обработката на данните, но това е само мое мнение. И отделно това, че няма нужда от технически различия, не значи че няма. Просто калпав технически дизайн и сме готови с кашата и бозите. ;)

mathematician
01.12.2009, 18:45
al64ad и mathematician

И от коя компания си купувал самолетен билет? :) Може и да е така, но пак е изключение. Повечето въобще не признават дебитни карти. Същото се отнася и за всякакви сайтове в нета. Наличието на някои по-известни не означава че всички приемат дебитни карти. Докато кредитните (особено Mastercard и Visa) се приемат навсякъде. За авиокомпаниите, хотелите и фирмите за коли под наем това е правило.

Аз също имам дебитна карта от ПИБ, но я ползвам в чужбина за теглене кеш от банкомат. За пазаруване в офлайн магазин я ползвам само ако магазинът не приема кредитни карти. За плащания в нета (без e-pay.bg) и за пазаруване в офлайн магазини у нас и в чужбина ползвам някоя от кредитните ми карти (пак от ПИБ).

България Аир или ще кажеш, че тези не се броят, щото имат връзка с ЦКБ и онези от ЦКБ процесват всичко, само и само да не загубят клиенти. ;)

jikev
01.12.2009, 18:47
Виза Електрон(която е дебитна по дефиниция) на ЦКБ не ми е отказвано плащане сигурно от две години вече.

в Европа, Северна и Южна Америка, Африка и Азия.

В Австралия и Океания още не съм пробвал

И с последните две в списъка съм се разплащал. Няма проблеми!

Същата работа върши и на ПИБанк, но те имат некои таксички, дето не ми харесват...

mathematician
01.12.2009, 18:51
За какво спорите не мога да разбера, като всеки може да си погледне картата. няма значение как се казва, трябва да има 16 цифрен номер отпред и трицифрен на гърба за да може да се ползва пълноценно. С дебитната на ПИБ не мога да си купя самолетен билет защото няма този CVC код отзад.

Този трицифрен номер на гърба фактически е по-дълъг. Само дето като трябва да въвеждаш искат последните 3 цифри, а не всичките.

Моят е 7 цифрен и въвеждам последните 3 цифри и не е мрънкало до сега. Освен ако не говориш за друг специален три-цифрен номер. А не за онзи на гърба, дето всички го искат. ;)

netware5
01.12.2009, 18:52
България Аир или ще кажеш, че тези не се броят, щото имат връзка с ЦКБ и онези от ЦКБ процесват всичко, само и само да не загубят клиенти. ;)

Не казвам, че не се броят, но са изключение. Направиха го заради българския пазар, но не им помага много. Пробвай с някоя от другите, които кацат в България - няма да стане. :) Austrian, Lufthansa, Air France, British, Aeroflot, CSA, Malev, LOT и т.н.

Нашата е изключение, а не правило.

mathematician
01.12.2009, 19:00
Някои да изброи 3 сайта, които не приемат дебитни карти. Щото аз не се сещам и един.

Както ви казах, Интернет разплащанията минават през няколко големи оператора. Ако е през http://ccbill.com/ или през http://www.paypal.com/ работи с дебитна карта.

Всъщност що си мислите, че търговеца знае дали картата ти е дебитна или кредитна. В САЩ Виза и МастерКарт дебитни спрямо кредитни няма разлика на външен вид. Електрон няма в САЩ, за Маестро не знам.

Ако питате мен дори и АТМ и ПОС-а не знае каква ти е картата. Освен ако не е някакъв стар модел, направен да работи с някакви супер стари протоколи. Това го знае оператора. А какъв отговор ще върне на АТМ или ПОС-а си зависи изцяло от оператора.

jikev
01.12.2009, 19:07
Netware стига си плещил глупости!
Електрона, се приема в цял свят!
Разплащам се с букмейкъри в наистина цял свят (сега се замислям в Африка има ли...)
Всички магазини в Европа я приемат, някъде и ПИН не щат, само се подписваш на касовата бележка!
Пазарувал съм и от Амазон!

netware5
01.12.2009, 19:16
Netware стига си плещил глупости!
Електрона, се приема в цял свят!
Разплащам се с букмейкъри в наистина цял свят (сега се замислям в Африка има ли...)
Всички магазини в Европа я приемат, някъде и ПИН не щат, само се подписваш на касовата бележка!
Пазарувал съм и от Амазон!

Абе човек, кой ти говори за магазини? Ти четеш ли въобще какво съм писал? Какви касови бележки?

Говоря ти за плащане в интернет! Купи си самолетен билет от сайта на някоя голяма авиокомпания с "електрона" и ела ми се обади! Или си направи онлайн резервация за хотел и кола под наем! Ако идеш на офлайн гише с ПОС терминал ще ти я приемат, ама онлайн ще духаш супата! А за кола под наем може и да не ти я приемат и на гише, щото кредитната карта е ГАРАНЦИЯ, че няма да изчезнеш с колата или да я върнеш на парчета, а дебитната НЕ Е!

netware5
01.12.2009, 19:32
Някои да изброи 3 сайта, които не приемат дебитни карти. Щото аз не се сещам и един.

Както ви казах, Интернет разплащанията минават през няколко големи оператора. Ако е през http://ccbill.com/ или през http://www.paypal.com/ работи с дебитна карта.

Всъщност що си мислите, че търговеца знае дали картата ти е дебитна или кредитна. В САЩ Виза и МастерКарт дебитни спрямо кредитни няма разлика на външен вид. Електрон няма в САЩ, за Маестро не знам.

Ако питате мен дори и АТМ и ПОС-а не знае каква ти е картата. Освен ако не е някакъв стар модел, направен да работи с някакви супер стари протоколи. Това го знае оператора. А какъв отговор ще върне на АТМ или ПОС-а си зависи изцяло от оператора.

Ти май си мислиш, че само разни сайтчета дето продават дреболии търгуват в интернет. Да изброявам сайтове искаш ..... ами ето:

www.aua.com
www.ba.com
www.lufthansa.com
и още много, много авиокомпании ...

http://www.travelonline.com/

и още много, много туроператори ....

А, ето и един много забавен сайт: www.securityspace.com/netmon/index.html

Като казваш, че не се сещаш за 3 сайта, които не приемат дебитни карти е по-правилно да казваш "от тия които съм ползвал, не се сещам за такива"

Веско
01.12.2009, 19:45

Този трицифрен номер на гърба фактически е по-дълъг. Само дето като трябва да въвеждаш искат последните 3 цифри, а не всичките.

Моят е 7 цифрен и въвеждам последните 3 цифри и не е мрънкало до сега. Освен ако не говориш за друг специален три-цифрен номер. А не за онзи на гърба, дето всички го искат. ;)

:) Oт 7-те цифри първите 4 са последните 4 от номера на картата. И като ти преиздават картата, номера се запазва, но трицифрения код отзад се променя. А дали ще ти искат ПИН код на ПОС терминал или не, зависи от настройката на апарата. То е за успокоение на картодържателя. Информацията и на чипа и на магнитната лента е една и съща.

Ivkoo
01.12.2009, 20:11
al64ad и mathematician

Аз ползвам само дебитни карти и нямам никакви проблеми да си купувам каквото и да било... Самолетния билет пък е най-лесно... Единственото условия е да ползваш VISA Electron...

Веско
01.12.2009, 20:24
Аз ползвам само дебитни карти и нямам никакви проблеми да си купувам каквото и да било... Самолетния билет пък е най-лесно... Единственото условия е да ползваш VISA Electron...
Абе недей заблуждава хората търсещи информация. Това че с твоя електрон става не е правило. Да ти дам моя - нищо не можеш да купиш! Зависи от банката и първо трябва много внимателно да се пита.

Ivkoo
01.12.2009, 20:31
Абе недей заблуждава хората търсещи информация. Това че с твоя електрон става не е правило. Да ти дам моя - нищо не можеш да купиш! Зависи от банката и първо трябва много внимателно да се пита.

Добре за да съм коректен... Имам 3 дебитни карти : ПИБ, ЦКБ, Sovereign Bank (издадена в САЩ). Независимо коя ползвам нямам проблем с нищо...

Веско
01.12.2009, 21:08

Добре за да съм коректен... Имам 3 дебитни карти : ПИБ, ЦКБ, Sovereign Bank (издадена в САЩ). Независимо коя ползвам нямам проблем с нищо...

Чудесно! Въпроса е какви атрибути имат! Аз имам 2 дебитни карти от една и съща скандинавска банка. И двете са ВИЗА. Едната е Класик и мога да правя всичко, другата е Електрон и въобще няма номер. Има снимка и ID на нея, качвам се на самолет с нея, получавам си пощата, но става само за ПОС терминал.

mathematician
01.12.2009, 23:08
Най-вероятно спорим за глупости.

И най-вероятно и двете страни сме прави.

Понеже има нещо инжИнерно в мен. А системите са мислени от инженери. А за разлика от икономисти, адвокати и драскачи по форуми те са умни хора. ;)

Та най-вероятно крайните устройства като ПОС, АТМ, Интернет търговци и др. не знаят каква е картата. Представете си че трябва да се промени нещо по протокола за обмен на данни и тогава всичките устройства трябва да се обновяват. Което е абсурд.

Така, че най-вероятно (поне аз така щях да го направя) това да се определя от Оператора и от банката. Така, че е напълно възможно една Виза Електрон или МастерКард Маестро да издадена от една банка да има различни свойства от същата карта но издадена от друга банка. Същото важи и за същите карти издадени в различни държави. Просто маркетинга на Виза и Мастер в съответната държава може да е друг.

Специално за сайта на Австрийските линии не видях какво те притеснява?
Че пише "кредитна карта", а не дебитна ли? Грешка на преводача или грешка на този, който писал текстовете. ;)

Виж на борика пише "Card brand:" а не Credit card или Debit card ;)

Както казах, едва ли някой знае каква ти е картата. Ако ги имаш атрибутите, които ти ги искат не виждам проблем да не мине.

Ако искаш да пробвам с моята да букна едно полетче до Виена, ама ти ще го платиш, ако стане. ;)

Mandingo
02.12.2009, 11:54

Еми пробвай да си вдигнеш лимита и ще разбереш. С тази карта не може, чисто функционално, да се теглят повече от 400 лв.

А колкото до защо са отживелица и да разбереш как им идва края, може да прочетеш за европейска регулация SEPA (single euro payments area) в частта Карти. Основните играчи до нялко години ще са VISA и MC.

netware5
02.12.2009, 12:02
Еми пробвай да си вдигнеш лимита и ще разбереш. С тази карта не може, чисто функционално, да се теглят повече от 400 лв.

А колкото до защо са отживелица и да разбереш как им идва края, може да прочетеш за европейска регулация SEPA (single euro payments area) в частта Карти. Основните играчи до нялко години ще са VISA и MC.

Да, не можеш да изтеглиш повече от 400 лв с една транзакция, но можеш да го направиш с две или повече поредни транзакции, стига лимитът ти да го позволява. Правил съм го. Просто като изтеглиш парите и банкоматът ти върне картата, я пъхаш отново и теглиш втори път.

А Маестро е просто дебитната карта на MC. Както Виза електрон е дебитната карта на Visa.

Веско
02.12.2009, 12:17
Най-вероятно спорим за глупости.
И най-вероятно и двете страни сме прави.

Не мисля че има някакъв спор. Опитваме се да уточним на база собствен опит с каква карта, какво може да се прави и какво да попита човек когато реши да си поръча карта. Доказвам само, че твърдения от рода на:
- Само с кредитна карта можеш да направиш еди какво си.
или
- С ВИЗА електрон можеш да правиш всичко
просто не са верни. ;)

fant0mas
02.12.2009, 12:30
И аз съм фен на Маестро. Имам от първите Маестро от ПИБ и я използвам нонстоп.В БГ не ползвам кредитна, само маестрото. Вдигнах си лимита на макс и мога да тегля от банкомат колкото ми трябват, без комисионна. В магазините има комисионна но е малка. В чужбина тегля пари и плащам в магазини. Навсякъде съм бил САЩ, Европа, Азия, Дубай и навсякъде работи. Само в Китай не можах да изтегля от нея. В хотели и скъпи магазини с кредитната, пак никога не съм имал проблеми.

YNM
02.12.2009, 12:44
и аз я имам ,преди време имаше срив в системата на ПИБ за няколко часа като не можеше да теглиш пари дори от клона кеш -какво правим
не може да се разчита само на една карта /банка/

temida
03.12.2009, 10:05
:

diletant
03.12.2009, 10:20

Да, не можеш да изтеглиш повече от 400 лв с една транзакция, но можеш да го направиш с две или повече поредни транзакции, стига лимитът ти да го позволява. Правил съм го. Просто като изтеглиш парите и банкоматът ти върне картата, я пъхаш отново и теглиш втори път.

А Маестро е просто дебитната карта на MC. Както Виза електрон е дебитната карта на Visa.
Вече няколко души твърдите, че с Маестро не може да се теглят от банкомат повече от 400 лв. на ден. Добре де, а аз с Маестро на ПИБ как тегля наведнъж до 1000 лв. дневно и 9000 месечно?

fant0mas
03.12.2009, 11:55
Лимитите по дебитната карта Маестро могат да се вдигнат до 1000 лева, независимо дали ще се теглят от банкомат в България или чужбина и 9000 за покупка. Става веднага. Посещаваш офис на ПИБ и ги вдигат. Знам на 100%!

YNM, и в картите на ПИБ може да има срив, скоро и в Борика имаше срив. Може да се случи навсякъде. Какво правим?!

User4o
22.12.2009, 15:17
Имам VPAY и Visa Electron на ПИБ. Почти цяла Европа обиколих и нямах проблеми. В Мароко, Египет, Тунис също.

Murano
22.12.2009, 16:17

Вече няколко души твърдите, че с Маестро не може да се теглят от банкомат повече от 400 лв. на ден. Добре де, а аз с Маестро на ПИБ как тегля наведнъж до 1000 лв. дневно и 9000 месечно?

Твърдят, че не може да се теглят повече от 400лв С ЕДНА ТРАНЗАКЦИЯ. Така вече по-добре ли го виждаш?

[vladi]
23.12.2009, 12:16
Имам VISA Electron на ПИБ с чип от може би вече 3-4 години, не помня точно. Има си CVC код отзад. Без проблем плащам (почти) навсякъде, където се изисква кредитна карта - без значение дали пише Visa или Visa Electron, като дадеш номера + CVC - става. В това число PayPal, плащане през Интернет, самолетни билети (Lufthansa, WizzAir, easyJet...), хотели по целия свят, плащане на машини за билети за метро, влакове и т.н., плащане на каса в магазини по света и др.

Местата, на коите НЕ е ставало плащането - влаковете в UK, независимо дали на каса, или през Интернет. Дължи се на това, че тяхната система изисква протокол за сигурност 3D Secure (http://en.wikipedia.org/wiki/3D_secure), който за момента поне не се поддържа от ПИБ за картите Visa Electron. Чувал съм, че други български банки го поддържат.

Т.е. проблемът е в това, какви протоколи за комуникация (съответните нива на сигурност) всяка една отделна банка е реализирала в информационната си система. Ако банката няма 3D Secure интерфейс, няма да минат плащанията към тези търговци, които изискват плащанията да минават САМО през 3D Secure. Плащанията с останалите търговци си минават без проблем по стандартния интерфейс, дори и там, където пише Visa, а вие давате номер + CVC за Visa Electron.