PDA

View Full Version : Етажна собственост - разходи на собствениците

Deian_
16.01.2009, 20:07
Искам да попитам какви са дължимите разходи за жилище, което не се обитава?

В моя случай - притежавам апартамент в нова жилищна сграда, като апартамента е празен и не се обитава.
Общото събрание определи, че трябва да плащам за режийни разходи (електроенергия, чистачка и др.) - като за един човек, а за охрана, поддържане на зелените площи, фонд „Авариен” - върху съответните идеални части.

Бихте ли ми отговорили това правилно ли е?

Благодаря!

tarantula
16.01.2009, 20:12
6те пла6та6 кат поп

dikobraz
16.01.2009, 22:18
Прочетете ПУРНЕС важащ до приемане на ЗЕС
примерно тук

http://www.imotibg.com/r.php?d_id=152923
примерно чл.4
купили сте имот /или част от него/ задължен сте да го поддържате.
Общото събрание определи....
ако сте били на събранието и сте против решенията му би трябвало да е отразено в протокола и може да обжалвате в установен срок.
в името на съседския мир си плащайте и поддържайте имота

Jekata
16.01.2009, 22:29
По ПУРНЕС-а ако не сте били 1 месец в жилището си не дължите такса за входа. Под такава разбирам чистачка, ел. енергия, и всякаква ежедневна поддръжка на входа, та дори и портиер ако щете. Вече когато става въпрос за ремонт на покрива да речем съобразно общите ви части да изчислят кой колко дължи и е повече от нормално. За ремонт на асансьор който не ползвате към момента не виждам смисъл пак да се дават пари.
Решенията на ОС на ЕС се протоколират и ако не сте съгласен следва да го впишат. Вижда се и кои са присъствали. За да е валидно трябва лична покана писмена до всеки собственик или едноседмично предизвестие на видно място във входа. Ако няма 2/3 от собствениците в уречения час събранието се отлага с 1 час и тогава и двама души решават за всички. :)

Deian_
17.01.2009, 20:34
Благодаря много за отговорите!

Нямах възможност да присъствам на общото събрание, тъй като не бях в България, единствено подададох декларация, че имотът няма да се обитава. След моето прибиране установих, че имам дългове и то в не малък размер за услуги, които не съм ползвал и няма да ползвам за неопределено време. От домсъвета получих предупреждение за уреждане на вземанията по съдебен път.

Аз пък мисля, че не е правилно да плащаш за нещо, което не ползваш. Благодаря още веднъж за споделеното мнение!

Jekata
17.01.2009, 21:07
От домсъвета получих предупреждение за уреждане на вземанията по съдебен път.

За какво искат да плащате конкретно, т.е. какво е включено в предупреждението ?

Deian_
18.01.2009, 00:07
Предупреждението е устно /по телефона/ – от човека, изпълняващ функции на домоуправител. Начислени са всички дължими такси, изчислени на база един живущ или съответно идеална част на имота за времето от провеждане на общото събрание до момента.
Благодаря за интереса.

Aladdin
18.01.2009, 00:24
По ПУРНЕС-а ако не сте били 1 месец в жилището си не дължите такса за входа. Под такава разбирам чистачка, ел. енергия, и всякаква ежедневна поддръжка на входа, та дори и портиер ако щете. Вече когато става въпрос за ремонт на покрива да речем съобразно общите ви части да изчислят кой колко дължи и е повече от нормално. За ремонт на асансьор който не ползвате към момента не виждам смисъл пак да се дават пари.
Решенията на ОС на ЕС се протоколират и ако не сте съгласен следва да го впишат. Вижда се и кои са присъствали. За да е валидно трябва лична покана писмена до всеки собственик или едноседмично предизвестие на видно място във входа. Ако няма 2/3 от собствениците в уречения час събранието се отлага с 1 час и тогава и двама души решават за всички. :)

Това е добро мнение. Както знаете всеки вход си има две каси за месечните общи нужди и каса за ремонти. :D

Ако човек има празен апартамент като ми поискат пари за общи нужди ша им покажа среден пръст :D Но за ремонти и такива работи ша се плаща.

Jekata
18.01.2009, 10:50
Предупреждението е устно /по телефона/ – от човека, изпълняващ функции на домоуправител. Начислени са всички дължими такси, изчислени на база един живущ или съответно идеална част на имота за времето от провеждане на общото събрание до момента.
Благодаря за интереса.

Имах предвид за какви конкретни такси - месечна поддръжка на входа или генерални ремонти по нещо си ?
Аладине, при нас касата е една, лошо са научени :D, по другите входове освен 3-ка на човек за входа им взимат за резерв 5 лв, при нас 5-те сме ги пропуснали.

Deian_
18.01.2009, 14:35
Блокът е на три години в столичен квартал. Общо има 80 апартамента и горе-долу толкова гаражи, тревни площи. Сключен е договор с фирма за управление поддръжка и предполагам, че това също дава отражение на стойността на месечната такса. Месечната такса за моя апартамент е 55 лв., като сумите са определени за:
- Физическа охрана
- Електроенергия /осветление, асансьор, др./
- Почистване на общи части
- Почистване на общи части /гаражи/
- Абонамент и поддръжка на асансьор, домофонна система, видеонаблюдение
- Поддръжка на тревни площи /сняг през зимата/

Отделно е взето решение за допълнителна сума от 7,5 лв./месец /на база идеални части/за фонд „Авариен”, което ми е малко странно, предвид че блокът е нов.

Jekata
18.01.2009, 20:15
Входът е на 20-ина години в столичен квартал. Общо има 50 апартамента и тревни площи. Сключен е договор с домоуправител с месечна заплата. Месечната такса за на човек е 3 лв., като сумите са определени за:
- Физическа охрана - считаме го за безмислено, скъпо и т.н.
- Електроенергия /осветление, асансьор, др./ - при нас са по 250 на месец
- Почистване на общи части - 80 чистачката
- Почистване на общи части - чистачката
- Абонамент и поддръжка на асансьор- 150 лв грубо за 2 асансьора.
- домофонна система, видеонаблюдение - не виждам каква поддръжка да й плащам на домофонната система
- Поддръжка на тревни площи /сняг през зимата/ - ежеседмичен график по етажи

Отделно приходи по един или друг начин - разбирай наеми по 350 на месец. Живеем към 130-140 човека във входа :D

Loner
18.01.2009, 20:28
Ами четете си законите бе хора - ПУРНЕС!

Човек, който не обитава жилището един месец, не дължи пари за поддръжка от първа необходимост, като ток, асансьор, и т.н., включително чистачка. Тези неща се изчисляват на база живущи и се разпределят според боря им. След като не си живял повече от 1 месец значи не си живущ, още повече, че си уведомил предварително.

За останалата част, които се водят второстеоенни, като охрана, озеленяване и пр. таксите се разпределят според %та от общите части на които си собственик, независимо дали живееш или не. Тези неща се решават на общите събрания.

Има обаче и още една особеност:

Ако общото събрание реши всички да плащат, независимо дали живеят или не, то по закон това е решението на по-голямата част от живущите и останалите трябва да се съобразяват с него. Това, че не си бил на общото събрание, означава по закон, че не те е интересувало, следователно нямаш глас. трябвало е поне да пратиш някой представител, който да ти звънне и да ти каже за какво иде реч.

Jekata
18.01.2009, 20:37
Ами четете си законите бе хора - ПУРНЕС!

Човек, който не обитава жилището един месец, не дължи пари за поддръжка от първа необходимост, като ток, асансьор, и т.н., включително чистачка. Тези неща се изчисляват на база живущи и се разпределят според боря им. След като не си живял повече от 1 месец значи не си живущ, още повече, че си уведомил предварително.

За останалата част, които се водят второстеоенни, като охрана, озеленяване и пр. таксите се разпределят според %та от общите части на които си собственик, независимо дали живееш или не. Тези неща се решават на общите събрания.

Ако общото събрание реши всички да плащат, независимо дали живеят или не, то по закон това е решението на по-голямата част от живущите и останалите трябва да се съобразяват с него. Това, че не си бил на общото събрание, означава по закон, че не те е интересувало, следователно нямаш глас. трябвало е поне да пратиш някой представител, който да ти звънне и да ти каже за какво иде реч.

Аз лично не виждам смисъл да седна да плащам за охрана и озеленяване като ме няма никакъв там :)
За редовността на събранието : дали е имало известие както трябва, дали е имало кворум или е било необходимо да изчакат час, дали са изчакали и все пак технически въпроси по които ако решат ще ти го набият, макар че като присъстваш трябва да впишат несъгласието ти по точките. Въз основа на тоя протокол и редовността на събранието се съдите. Но за мен лично 60 лв за ненормална ежемесечна сума за плащания по входа. :)
И пак се чудя - какво поддържат на домофоните ? ? ? 350 лв е една централа, с всичкото натурия до 800 да ги докарат, после какви разходи ?

Jekata
18.01.2009, 20:53
http://www.flgr.bg/filesystem/4144.

Deian_
18.01.2009, 22:14

Според кой закон е тази особеност? В ПУРНЕС категорично е записано, че дори за портиер/охрана/ не се заплаща, ако не се обитава. Поне аз така го разбирам де.

Благодаря за мненията!

Deian_
18.01.2009, 22:15
http://www.flgr.bg/filesystem/4144.

Благодаря за четивото :-)

Jekata
18.01.2009, 22:29
Благодаря за четивото :-)

Няма проблем.
Дано съм помогнал :)

dikobraz
18.01.2009, 22:57
явно не разбирате съжителството както трябва.
след като сте в ЕС / не европейски съюз а етажна собственост/ ще се съобразявате с решенията на събранията.
ако не сте съгласни предизвиквате ново събрание /имате право и е написано в ПУРНЕС как се свиква/ бламирате досегашната управа и fertig

няма портиер/добре дошли на крадците/,
няма озеленяване/таман ще паркирате на тревата че в сградата която купихте апт. не е предвидено места за паркиране/
няма почистване /естествено дома започва от вратата на апт. не от външната врата на сградата/
няма асансьор /че са гепили нещо от машинното - кой, виж по горе/
имаше случай и на открадната абонатна.
мечо пух казваше - колкото повече толкова повече.
но за вас явно е по важно колкото по малко толково по малко.
10 години ми бяха нужни да науча съседите да затварят външната врата.
сега се боря да ги науча да ползват автомата на вратата и домофона правилно

Jekata
18.01.2009, 23:01
няма портиер/добре дошли на крадците/, - да се научат да затварят
няма озеленяване - има си достатъчно пред входа, не мисля да правя ботаническа градина :)
няма почистване - чистачката нормално нещо, но не живея, не цапам, защо да плащам ?
няма асансьор /че са гепили нещо от машинното - кой, виж по горе/ - затова се заключва :)

Странното е, че при нас за 1 ден се научиха как да ползват електронна система за контрол на достъпа 130 човека :)

Не става въпрос да не плащаш, но не и нещо което не ползваш :)

Deian_
18.01.2009, 23:52
Искам да бъда ясен, че аз не съм отказал да плащам. Наскоро се събираха пари за подобрения и аз участвах без да се замисля. Но честно да си кажа ми се струва издевателство това да ме "задължават" да плащам за нещо, от кето нямам нужда и не ползвам - чистачка, охрана ( охраната е с най - голяма тежест при определянето на таксите, а на мен няма какво да ми се охранява). Основанието ми казаха, че било решението на общото събрание. Както се досещате аз съм малцинство и моят глас не би бил определящ - това не е ли налагане на "терор на мнозинството над малцинството". Все пак общото събрание може да реши, който не живее да плаща двойно. В този случай не трябва ли общото събрание да се съобрази със закона.

Още веднъж благодаря, че обсъждаме така наболял за мен въпрос.

интересуващ_се
19.01.2009, 01:58
а магазини, клиентите на които не влизат във входа, длъжни ли са да ползват такса?

Поздрави

Jekata
19.01.2009, 09:26
а магазини, клиентите на които не влизат във входа, длъжни ли са да ползват такса?

Поздрави

Офисите, помещаващи се във входа мисля бяха с 5-кратна такса, ама дали на човек, дали общо ... По въпроса, че не влизат - ако са нормални индивиди във входа що да ги взимат :)
За мен е абсурд 60 лв такса вход, та една застраховка на имота е от подобен порядък, но за година. Що се отнася до това, че не спазват закона демек едномесечното отсъствие оставете ги те да се опрат на закон по който да ви съдят :)
Според мен цялата раздувка идва, че фирма управлява входа, но не се знае все пак :)

Николай Митанкин
19.01.2009, 16:31
Deian_,
Въпросът има няколко възможни нива на действие. Правото е на Ваша страна, но Ви съветвам да постъпите дипломатично. Хората просто не са запознати с правилата.

№ 1. Общото събрание на ЕС определя два вида парични вноски:

А. За покриване на разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата и за други общи разходи. Тези разходи се разпределят според броя на обитателите, които ги използват НЕ ПО-МАЛКО ОТ ЕДИН МЕСЕЦ. Тук се включват и разходите за портиер (заплата, работно облекло и наем на заетото помещение), както и за почистването и поддържането на местата за общо ползуване. Тези разходи не се заплащат от децата, ненавършили 3-годишна възраст, включително от временно живеещите, които са живели в сградите не по-малко от един месец, а децата от 3- до 6-годишна възраст включително заплащат 50 на сто от сумата, определена за останалите обитатели.

Б. За извършване на непредвидени разходи, свързани с отстраняване на аварии или повреди на общите инсталации, оборудване, уредби или други общи части на сградата, както и начина на съхраняване на натрупаните средства. Тези разходи се разпределят между собствениците СЪРАЗМЕРНО С ДЕЛА им в общите части на сградата. Няма значение дали жилището се обитава от някого и колко лица го обитават. Сумата зависи от дела в общите части.

Във вашия случай управлението на ЕС неправилно включва охраната и поддържането на зелените площи като разходи по буква Б. Там се включват само онези „аварийни” разходи, както ги наричате Вие.

№ 2. Редовност на свикването и вземането на решение от ОС.

Следва да проверите редовно ли е свикано въпросното ОС.
Общото събрание се свиква от управителя (управителния съвет).
Общото събрание може да се свиква и по искане на една пета от собствениците или от собствениците и другите обитатели.
Общото събрание се свиква чрез лични покани, които трябва ДА СЕ ВРЪЧАТ най-малко три дни преди събранието, а в бързи случаи - най-малко 24 часа преди това. Имайте предвид, че ОС, което е приело подобни решения, не е било СПЕШНО!
На отсъствуващите поканата се счита връчена, когато се залепи на външната врата на жилището в същите срокове. Лицата, които живеят в друго населено място, се призовават чрез посоченото от тях лице, което живее в сградата, а ако не е посочено такова, призовават се както отсъствуващите.
Тъй като Вие не живеете там и вероятно не сте посочил друго лице, следва да очаквате, че поканата е била залепена на вратата Ви. Особеното тук е, че свикването на ОС по предвидения в ПУРНЕС ред се доказва със списък, в който уведомените обитатели са се подписали, (като са вписали и датата на уведомяване), а срещу името на отсъстващия обитател стои подпис на СВИДЕТЕЛ, че поканата е залепена на вратата му на дата...
Свикването на ОС НЕ СТАВА само с една обява, залепена на входа. Освен това поканата трябва да посочва ДНЕВЕН РЕД. В него се вписва всеки въпрос, чието разглеждане някой собственик или друг обитател е поискал писмено от управителя или управителния съвет преди издаването на поканата. Не става само с обява от типа „ЕЛАТЕ НА СЪБРАНИЕ В 18 ЧАСА”.

№ 3. Кворум на събранието.

Проверете за колко часа е било обявено събранието и дали в този час са се явили повече от половината от собствениците и другите обитатели на самостоятелно правно основание. Едва ли това се е случило. Ако при първото свикване не се явят нужното число лица, събранието се отлага за 1 час по-късно при същия дневен ред и се счита законно, колкото и лица да се явят.
Решенията писмено ли са оформени? Трябва да видите протокола. Кой е бил председател на събранието? Как е избран? С какво мнозинство е взето решението?
Решенията се вземат с мнозинство на гласовете на присъствуващите на събранието.
Обаче в някои случаи се иска кворум от 3/4 от присъстващите. Точно такъв е случаят с портиера или охраната при вас, както и с поддържането на зелените площи. Ето текста от ПУРНЕС: Извършването на разходите, които са полезни, но не са необходими, се решават от общото събрание с мнозинство от 3/4 от присъствуващите на събранието. Разбира се, може да се спори дали такъв разход е необходим, но вероятният отговор по-скоро е НЕ! Вместода наемат портиер, могат да си направят модерна заключваща система, нали? Освен това всеки може да участва в поддържането на околоблоковото пространство с личен труд. И точно така ще разсъждава всеки съд у нас.

№ 4. Хипотетични заплахи.

Какво ще се случи, ако заплахите станат действителност?
Ако някое от задължените лица не внесе в сроковете по предходната алинея сумата, която му се припада по приетите от общото събрание решение или бюджет, управителят (председателят на УС) може да се снабди с изпълнителен лист за нея.
Изпълнителният лист се издава от районния съдия въз основа на писмено искане, придружено от заверен от управителя препис от решението или бюджета. Въпросният препис се прави от легитимния протокол, който трябва да съдържа всички описани по-горе реквизити. А съдията ще поиска и доказателство, че въпросното лице е легитимен управител. Едва ли се е сетил да се превърне в такъв. Необходима е нотариална заверка на декларация за проведеното ОС, което го е избрало за управител, която трябва да съдържа определени реквизити. Освен това трябва да Ви е връчил пред свидетел писмена покана да платите, като е посочил и срок. Тази писмена покана трябва да съдържа детайли от решението на ОС.

От момента на получаване на писмената покана да платите Вие разполагате със 7-дневен срок да изразите писмено несъгласие с взетите решения. Ето двата текста на чл. 13:
(1) Отмяна на решението на общото събрание може да иска всеки, който е участвувал в заседанието и чието несъгласие е отбелязано в протокола, или всеки, който не е участвувал в събранието, но има право да участвува, както и всеки, който основава искането си на неправилности по свикване на общото събрание или по дневния ред.
(2) Молбата се предявява пред районния съд в седемдневен срок от деня на решението, а за лицата, които не са получили покана за събранието - от деня на получаване на призовката за доброволното изпълнение или от узнаването.

Оспорване на вземането по изпълнителния лист става по ГПК.
И последно: точно ли е определена "аварийната" сума въз основа на Вашия дял, който, както знаем е изчислен в промили? Дори 10 ст. разлика Ви дава основание за несъгласие.

Успех!
Н. Митанкин – управител на Етажна собственост.

Jekata
19.01.2009, 16:51
Свикването на ОС НЕ СТАВА само с една обява, залепена на входа. Освен това поканата трябва да посочва ДНЕВЕН РЕД. В него се вписва всеки въпрос, чието разглеждане някой собственик или друг обитател е поискал писмено от управителя или управителния съвет преди издаването на поканата. Не става само с обява от типа „ЕЛАТЕ НА СЪБРАНИЕ В 18 ЧАСА”.

Ако не се лъжа при поставяне на видно място във входа на обявление с дневния ред на предстоящото събрание една седмица преди сбирката, то събранието от гледна точка на свикването е редовно ? :)

Николай Митанкин
19.01.2009, 17:06

Ако не се лъжа при поставяне на видно място във входа на обявление с дневния ред на предстоящото събрание една седмица преди сбирката, то събранието от гледна точка на свикването е редовно ? :)

Аз, Жека, исках да е по-читаемо, затова го разказах.
Ето текста от ПУРНЕС:
Чл. 7. (1) Общото събрание се свиква чрез лични покани, които трябва да се връчат най-малко три дни преди събранието, а в бързи случаи - най-малко 24 часа преди това.
(2) На отсъствуващите поканата се счита връчена, когато се залепи на външната врата на жилището, ателието, гаража и др. в сроковете по предходната алинея. Лицата, които живеят в друго населено място, се призовават чрез посоченото от тях лице, което живее в сградата, а ако не е посочено такова, призовават се както отсъствуващите.
(3) Съсобствениците се призовават чрез връчване поканата на един от тях, който се задължава да уведоми останалите. Когато никой от съсобствениците не живее в сградата, те са длъжни да посочат лице, живеещо в нея, чрез което да се връчват поканите и съобщенията. Ако не сторят това, те се призовават по посочения в предходната алинея начин.
(4) В поканата трябва да се посочи дневният ред. В него се вписва всеки въпрос, чието разглеждане някой собственик или друг обитател е поискал писмено от управителя или управителния съвет преди издаването на поканата.

hah
19.01.2009, 17:41
Само един коментар на икономическата логика, ако се абстрахираме от текстовете на ПУРНЕС. Предназначението на тази охрана на сградата е да се контролира достъпа на външни лица и доколкото е възможно, да предотвратява влизане с взлом, кражба, вандалски актове и т.н. в сградата, включително и особено за хората, които в момента отсъстват. Все пак крадците обикновено не разбиват апартаменти, когато собствениците са вътре в тях, нали? Затова ми изглежда логично разходите за тази охрана да се разпределят между всички собственици.
Иначе размера на таксата наистина звучи стряскащо, но ако апартамента е в някой от тъй модерните затворени комплекси би трябвало собственика да е знаел предварително какво го очаква.

Jekata
19.01.2009, 17:51

Т.е. да приема, че сте съгласен с изказаното мнение ?
Досега преглеждах пак частта в ПУРНЕС, свързана със свикването на ОС на ЕС, но честно казано 7-дневния срок не го намирам :( . Все пак незнам дали може да се приеме, че вратата на входа или табло до асансьорите е къде по-видно място от вратата на ап. 43 да речем :) . В добавка срока в Правилника е минимум 3 дни, та за седмица би трябвало пак да е редовно. :D

hah, собственика може да е оставил абсолютно празен апартамент, може да го е застраховал, да разчита на СОТ и т.н. Ето защо е добре съседите, намиращи се в различна ситуация просто да затварят вратата на входа, да не отварят на външни лица и да не пропускат такива. Докато не се сложи електронната система, автомат на вратата и домофони вратата ни често оставаше отворена, сега не се сещам и за 10 пъти да е оставена отворена, а сме 130 човека.
И все пак - всичко е до заобикалящата ни среда , т.е. индивиди :D

Николай Митанкин
19.01.2009, 18:13
Т.е. да приема, че сте съгласен с изказаното мнение ?
Досега преглеждах пак частта в ПУРНЕС, свързана със свикването на ОС на ЕС, но честно казано 7-дневния срок не го намирам :( . Все пак незнам дали може да се приеме, че вратата на входа или табло до асансьорите е къде по-видно място от вратата на ап. 43 да речем :) . В добавка срока в Правилника е минимум 3 дни, та за седмица би трябвало пак да е редовно. :D

Не бих казал, че съм съгласен. Няма проблем ОС да се обяви 7 дни по-рано. Аз го правя поне 2-3 седмици предварително, особено когато се свиква годишното ОС. Така съседите по-лесно си правят плановете. Но не става само с една обща обява.
Изобщо целият ПУРНЕС е толкова остарял, че мирише на мухъл. Няма друг, но има изход и той се нарича Правилник за вътрешния ред. Единици са тези ЕС, които са приели свой правилник. А това е много силен механизъм за управление на ЕС. Той е като "устав" на добросъседството. В него могат да се запишат неща, които липсват в ПУРНЕС. Ето ви пример: "Когато поради технически причини се налага източване на водата от отоплителната система, обитателят е длъжен да уведоми 24 часа предварително живеещите с поставяне на писмено уведомление на входната врата." И още: "Независимо от причината за източване на водата по ал. 1, обитателят заплаща при касиера компенсация в размер на 10 лева."

За необходимостта от портиер. И двете противоположни мнения имат своето основание. Но нормативният документ ясно казва, че това не е "аварийно" плащане и го дължат само постоянно живеещите. Самото решение дали да има портиер би трябвало да бъде взето от солидно мнозинство. Дори такова решение може да бъде атакувано, ако не е взето по нормативния ред.

Jekata
19.01.2009, 18:47
Не бих казал, че съм съгласен. Няма проблем ОС да се обяви 7 дни по-рано. Аз го правя поне 2-3 седмици предварително, особено когато се свиква годишното ОС. Така съседите по-лесно си правят плановете. Но не става само с една обща обява.

Аз не виждам проблем след като се сложи на място подминавано от всички ежедневно и има дневния ред.
Колко апартамента сте във входа и имате ли кворум ?

Николай Митанкин
20.01.2009, 08:43

Аз не виждам проблем след като се сложи на място подминавано от всички ежедневно и има дневния ред.
Колко апартамента сте във входа и имате ли кворум ?
Наистина, въпросът е много дребен. Ако обявата е само на входа, ако дойдат повече от половината обитатели, ако всички са съгласни с решенията - наистина няма проблем. Но имай предвид, че ако само един от обитателите се запъне, най-малко ще трябва да се свиква ново ОС. "Управлявам" стара 35-годишна панелка от 8 етажа с 24 апартамента. С характерната особеност, че имаме доста общи неща със съседния вход, които са отделна ЕС - покрив, абонатна, калкан... Справяме се. Получаваме наем от около 250 лева месечно, "аварийната" сума е 4 лв. месечно, а плюс режийните се получава между 8 и 12 лева месечна такса на апартамент. 50 лева на чистачката и 35 лева на касиерката. Вратата е автомат и се отключва с прокси карта (устройството е 120 лева, а картата е 2 лева). Домофонната уредба е с дистанционно отключване на външната врата. Има и доста други, дребни наглед неща в интериора, но те вдигат цената на жилищата.
За кворума: никога няма кворум. Всеки път ОС се отлага с 1 час. Затова, ако искаш реално да започне в 19 ч., свикай го в 18 ч. Ако се разглежда важен въпрос, ОС решава да запознае с решението всеки обитател и да поиска допълнително подписа му под общото решение. По този начин могат да се съберат 3/4 от подписите, да се завери нотариално декларация за начина на вземането на това решение и то става бетон. Пример за това е да се даде калкан или покрив под наем за реклама.
Прати ми мейл на лични, за да ти атачна файла с вътрешния правилник и накое ноу-хау, ако може да послужи.

Jekata
20.01.2009, 09:57
[Наистина, въпросът е много дребен. Ако обявата е само на входа, ако дойдат повече от половината обитатели, ако всички са съгласни с решенията - наистина няма проблем. Но имай предвид, че ако само един от обитателите се запъне, най-малко ще трябва да се свиква ново ОС. "Управлявам" стара 35-годишна панелка от 8 етажа с 24 апартамента. С характерната особеност, че имаме доста общи неща със съседния вход, които са отделна ЕС - покрив, абонатна, калкан... Справяме се. Получаваме наем от около 250 лева месечно, "аварийната" сума е 4 лв. месечно, а плюс режийните се получава между 8 и 12 лева месечна такса на апартамент. 50 лева на чистачката и 35 лева на касиерката. Вратата е автомат и се отключва с прокси карта (устройството е 120 лева, а картата е 2 лева). Домофонната уредба е с дистанционно отключване на външната врата. Има и доста други, дребни наглед неща в интериора, но те вдигат цената на жилищата.
За кворума: никога няма кворум. Всеки път ОС се отлага с 1 час. Затова, ако искаш реално да започне в 19 ч., свикай го в 18 ч. Ако се разглежда важен въпрос, ОС решава да запознае с решението всеки обитател и да поиска допълнително подписа му под общото решение. По този начин могат да се съберат 3/4 от подписите, да се завери нотариално декларация за начина на вземането на това решение и то става бетон. Пример за това е да се даде калкан или покрив под наем за реклама.
Прати ми мейл на лични, за да ти атачна файла с вътрешния правилник и накое ноу-хау, ако може да послужи.

При нас нещата са следните : 20-годишен панел с 50 апартамента.Като такъв всичко си ни е отделно, само 1-2 помещения са към абонатната ни. Наемите са към 350, сега чакам и 400 да стигнат, можеше и още 50, но варненското Ново нещо несериозни се оказаха за антената за wi-fi. Аварийни при нас не събираме, а по 3 лв на човек. Когато се ремонтира покрива или по-скъп ремонт на асансьора се разпределя на глава на населението :). 80 чистачка, 150 касиер, 150 асансьори (два на брой), 250 лв ток. Автомата го сменихме наскоро, смени се и домофонната централа, табло и ел. системата за достъп се сложи. По-скъпа излезе, но си заслужава. 350 лв с монтажа и по 8 лв ключа над 50 бр., проблема при картите мисля е чупенето им и устойчивостта на вандализми на четеца им. Дано дълго ви изкара. Към дребните неща входа отгоре до долу е изцяло пребоядисан. Вече с пари от касата.
За кворума...хем да не се връщат хората, хем май наистина е по-удачно в неудобен за всички час като 18 и упоменаването на резервния такъв 19 ч.
В преден пост за абонатната незнам колко е кубика при вас, но 10 лв са грубо един от "нашите" кубици. Ето защо по-удачно мисля е на база това колко са реално източени.

Николай Митанкин
20.01.2009, 10:51
[quote]При нас нещата са следните : 20-годишен панел с 50 апартамента.Като такъв всичко си ни е отделно, само 1-2 помещения са към абонатната ни. Наемите са към 350, сега чакам и 400 да стигнат, можеше и още 50, но варненското Ново нещо несериозни се оказаха за антената за wi-fi. Аварийни при нас не събираме, а по 3 лв на човек. Когато се ремонтира покрива или по-скъп ремонт на асансьора се разпределя на глава на населението :). 80 чистачка, 150 касиер, 150 асансьори (два на брой), 250 лв ток. Автомата го сменихме наскоро, смени се и домофонната централа, табло и ел. системата за достъп се сложи. По-скъпа излезе, но си заслужава. 350 лв с монтажа и по 8 лв ключа над 50 бр., проблема при картите мисля е чупенето им и устойчивостта на вандализми на четеца им. Дано дълго ви изкара. Към дребните неща входа отгоре до долу е изцяло пребоядисан. Вече с пари от касата.
За кворума...хем да не се връщат хората, хем май наистина е по-удачно в неудобен за всички час като 18 и упоменаването на резервния такъв 19 ч.
В преден пост за абонатната незнам колко е кубика при вас, но 10 лв са грубо един от "нашите" кубици. Ето защо по-удачно мисля е на база това колко са реално източени.
Тези 250 лв. за ток ме учудват. При нас 24 апартамента плащаме 10 лева ток за стълбище и мазета + 55 лева ток за асансьора.
Прокси картата беше много успешно решение, работи вече 4 години. Иначе се налагаше на всеки 2 години да сменяме патрона и ключовете. Впрочем и сега всеки може да си отвори вратата и с ключ.
ПУРНЕС казва, че сумата за сериозна инвестиция (като ремонт на покрива) се разпределя пропорционално на дела от общите части на всяко жилище, а не на глава. Иначе не е справедливо. Собственикът на тристаен апартамент, който живее сам, притежава по-голяма идеална част от покрива от собственика на двустайния, в който живеят 5 души.
Замислям се за 10-те лева. Наистина цената на водата непрекъснато расте, а източвания си има редовно: по 3-4 през лятото и по 1-2 аварийни през зимата.

Jekata
20.01.2009, 11:19
Тези 250 лв. за ток ме учудват. При нас 24 апартамента плащаме 10 лева ток за стълбище и мазета + 55 лева ток за асансьора.
Прокси картата беше много успешно решение, работи вече 4 години. Иначе се налагаше на всеки 2 години да сменяме патрона и ключовете. Впрочем и сега всеки може да си отвори вратата и с ключ.
ПУРНЕС казва, че сумата за сериозна инвестиция (като ремонт на покрива) се разпределя пропорционално на дела от общите части на всяко жилище, а не на глава. Иначе не е справедливо. Собственикът на тристаен апартамент, който живее сам, притежава по-голяма идеална част от покрива от собственика на двустайния, в който живеят 5 души.
Замислям се за 10-те лева. Наистина цената на водата непрекъснато расте, а източвания си има редовно: по 3-4 през лятото и по 1-2 аварийни през зимата.

Тока - 2 асансьора 150-200 лв ток, стълбищното е на три къга,проблема му е че първия е 5 етажа и всеки като е за партера и си светне долу, светят още 4 етажа. Стълбището е 60-90 лв. Преди година и малко имахме и 400 лв. Пропуснах, че в тока влиза и ток за рекламата, но той е 15-20 лв. Отделно все пак вярно сте два пъти по-малко жилища, но колко живущи има ? При нас 130. Интересно ми е и колко ще качи разхода за ток тая система. Някакви идеи ?
За ел. системата ключа го махнахме именно да се ограничи кръга и възможността за вадене на нови ключове. Сега всички минават през касиера, а надали ще вадиш на всеки по 15 лв ключ :).

За разпределението по ремонтите малко не се изразих правилно. Ремонта на покрива е съобразно общите части и така имаме 5 колони апартаменти и 5 различни суми за плащане. Имаше по-голям ремонт на асансьора и се разпредели на броя живущи.
Незнам дали погледна личните ?

Николай Митанкин
20.01.2009, 12:02
Тока - 2 асансьора 150-200 лв ток, стълбищното е на три къга,проблема му е че първия е 5 етажа и всеки като е за партера и си светне долу, светят още 4 етажа. Стълбището е 60-90 лв. Преди година и малко имахме и 400 лв. Пропуснах, че в тока влиза и ток за рекламата, но той е 15-20 лв. Отделно все пак вярно сте два пъти по-малко жилища, но колко живущи има ? При нас 130. Интересно ми е и колко ще качи разхода за ток тая система. Някакви идеи ?
За ел. системата ключа го махнахме именно да се ограничи кръга и възможността за вадене на нови ключове. Сега всички минават през касиера, а надали ще вадиш на всеки по 15 лв ключ :).

За разпределението по ремонтите малко не се изразих правилно. Ремонта на покрива е съобразно общите части и така имаме 5 колони апартаменти и 5 различни суми за плащане. Имаше по-голям ремонт на асансьора и се разпредели на броя живущи.
Незнам дали погледна личните ?
Имаш поща!
Живеещите са точно наполовина. Асансьорът е малък - за 3 лица, сигурно затова не харчи много ток. Разходът за ток на системата за отключване е пренебрежимо малка. Тънкият момент е, че имаме съсед, който я поддържа при необходимост; кодира и нови карти (въпрос на софтуер). В замяна му приспадам участието в пролетното почистване ;)
Мислиш ли, че тук ще дойде време, когато всички тези неща ще се възлагат на фирма, както в Германия. Преди седмица един нашенец (постоянно живеещ в Германия) каза, че всеки апартамент плаща по 200 евро на месец, независимо дали някой живее и независимо от броя на живеещите. Фирмата, на която плащат, се занимава абсолютно с всичко. На тях се обаждаш, дори ако ти се развали тоалетното казанче. Ех...
Но стига по този въпрос, защото акциите пак са надолу... :(

Jekata
20.01.2009, 12:59
Имаш поща!
Живеещите са точно наполовина. Асансьорът е малък - за 3 лица, сигурно затова не харчи много ток. Разходът за ток на системата за отключване е пренебрежимо малка. Тънкият момент е, че имаме съсед, който я поддържа при необходимост; кодира и нови карти (въпрос на софтуер). В замяна му приспадам участието в пролетното почистване ;)
Мислиш ли, че тук ще дойде време, когато всички тези неща ще се възлагат на фирма, както в Германия. Преди седмица един нашенец (постоянно живеещ в Германия) каза, че всеки апартамент плаща по 200 евро на месец, независимо дали някой живее и независимо от броя на живеещите. Фирмата, на която плащат, се занимава абсолютно с всичко. На тях се обаждаш, дори ако ти се развали тоалетното казанче. Ех...
Но стига по този въпрос, защото акциите пак са надолу... :(

Мерси за материалите, в общи линии и при нас е нещо сходно.
Асансьора единия е за 6, другия за 4 лица. Разходът вероятно е малък, но като влязат и излязат 130 човека по веднъж на ден са си 260 пъти, но ще видим какво ще сервират от ЧЕЗ :)
За фирмите ... като видях как ти наглася фирмата 60 лв ежемесечна такса малко съм скептичен към тях, да не говорим за налагането им.
В Канада е подобна ситуацията, там при 1500-2000 $ заплата поддръжката на жилището ти е 400 $. Всяка година някак си наместват панели, пребоядисват, а тук какво правим с данък сгради се питам ?
За акциите... :D

Ceco
23.01.2009, 10:52
днес е обнародван закон за етажната собственост, влизащ в сила от 01.05.2009 г.

Jekata
23.01.2009, 10:59
http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces#

От 5 стр. :)

интересуващ_се
29.07.2009, 09:44
Може ли за забавените вноски да се плаща лихва (един вид стимул да се плаща навреме)
Например 4 лв. вноска, ако не платиш до 3 м. почват лихви от 15% на месец или 1 лв. на месец?

Как мислите

agrig
29.07.2009, 17:06
Може ли за забавените вноски да се плаща лихва (един вид стимул да се плаща навреме)
Например 4 лв. вноска, ако не платиш до 3 м. почват лихви от 15% на месец или 1 лв. на месец?

Как мислите

Не е въпроса какво мислим, въпросът е дали като общо събрание на етажната собственост може да вземем решение да се плаща лихва за просрочие, като определим процента - например 15 % или 25 % годишна лихва. Защото има един Законов Лихвен Процент, който обикновено се прилага, макар че за случая не зная дали ние може да си определим лихвен процент или не можем. Не зная какво пише в Закона за Етажната собственост. Между другото да споделя, че в нашия вход имаме вече случай на осъден и плащащ чрез съдия изпълнител задължението си нередовен съсед- платец. Трудно е само да се добереш до ЕГН-то му - без него съдията не иска да издава изпълнителен лист. Иначе само с решение на общото събрание съдията веднага издава изпълнителен лист. И съдия изпълнителя срещу 90 лв такса ( плаща се от длъжника) много бързо събира парите - в нашия случай с удръжка от заплатата. Но ние посочихме къде работи длъжникът.

Jekata
04.08.2009, 10:17
Трудно е само да се добереш до ЕГН-то му - без него съдията не иска да издава изпълнителен лист.

Специално ЕГН-то в общи линии е една от най-лесно намираните информации в България.

Jekata
04.08.2009, 13:26
Нов абсурд, идеи някакви ?

Здравейте,
Живея в нова сграда в която електромерите за общите нужди / стълбищно осветление; асансьор и др./ не са регистрирани.
След разговори с ЧЕЗ получих отговор, че единствения начин е: да се регистрират на физическо лице - собственик на имот в сградата.
Никой от съкооператорите не желае да поеме този риск: (какво ще се случи с лицето поемащо тази натрапена отговорност, ако дори един не си плати за общите нужди?)
Как така Чез са пуснали ток - без да е открита партида и няма регистрирани електромери за общи нужди почти 1 година

Ако някой може да посочи законово основание; правилник за прилагаме на закон или каквото и да е - Моля нека отговори.

nns
04.08.2009, 13:30
Нов абсурд, идеи някакви ?

Здравейте,
Живея в нова сграда в която електромерите за общите нужди / стълбищно осветление; асансьор и др./ не са регистрирани.
След разговори с ЧЕЗ получих отговор, че единствения начин е: да се регистрират на физическо лице - собственик на имот в сградата.
Никой от съкооператорите не желае да поеме този риск: (какво ще се случи с лицето поемащо тази натрапена отговорност, ако дори един не си плати за общите нужди?)
Как така Чез са пуснали ток - без да е открита партида и няма регистрирани електромери за общи нужди почти 1 година

Ако някой може да посочи законово основание; правилник за прилагаме на закон или каквото и да е - Моля нека отговори. Трябва да си направят дружество за управление на етажната собственост и на негово име да се регистрират.

Jekata
04.08.2009, 13:38
Трябва да си направят дружество за управление на етажната собственост и на негово име да се регистрират.

Въпроса е тези досега как са регистрирани като няма такива дружества, а и почти всички бягат от учредяването му.

nns
04.08.2009, 13:59
Трябва да си направят дружество за управление на етажната собственост и на негово име да се регистрират.

Въпроса е тези досега как са регистрирани като няма такива дружества, а и почти всички бягат от учредяването му.
Ами то до скоро нямаше и закон за това ама сега има. Освен да го регистрират на името на домоуправителя и като се смени да сменят и титуляра.

sssvn
28.08.2009, 20:40
Искам да попитам, понеже нямаме общо събрание, събираме пари в месеца само за чистачката и общия ток, а ние сме последния етаж и покрива е прокапал. Никой не е навит да плаща за ремонт, какви процедури могат да се предприемат в такъв случай ?

SoKoLoV
28.08.2009, 20:51
да поредния геноцид.....от комунистическото ни минало....
Гледайте филма "Топло" и ще разберете в какъв цирк... и филм живеете и лек геницид... хахах

Jekata
29.08.2009, 00:29
Искам да попитам, понеже нямаме общо събрание, събираме пари в месеца само за чистачката и общия ток, а ние сме последния етаж и покрива е прокапал. Никой не е навит да плаща за ремонт, какви процедури могат да се предприемат в такъв случай ?

Какво значи нямате общо събрание ?!
Прегледайте ЗЕС. Дори и да не съберете кворум след час и двама души решават за целия вход. В случая като не искат да плащат плащате и чакате едва ли не парите от общата каса. Имаше и един момент, че си търсите парите от общината, а тя от съседите ви. Все пак разгледайте закона.

Alee
29.08.2009, 09:08
Основното при ЗУЕС е че решава организационни, а не социални проблеми. Поне според мен е така.

be_google
30.08.2009, 15:54

Какво значи нямате общо събрание ?!
Прегледайте ЗЕС. Дори и да не съберете кворум след час и двама души решават за целия вход. В случая като не искат да плащат плащате и чакате едва ли не парите от общата каса. Имаше и един момент, че си търсите парите от общината, а тя от съседите ви. Все пак разгледайте закона.

щом си имате всички документи си вадете изпълнителен лист и ЧАСТНИЯ съдия-изпълнител.... нататък е ясно - ще се гледате на кръв години наред с некоректния съсед!!!
бай ви гугъл от такива се е оттървал, но милиони хора в България са принудени да живеят в родовообщинния строй... :-) абе кой както си го направи, въпрос на избор, интелект, възможности... или съдба - различно е за всеки индивид! :-)

alekro
15.09.2009, 15:49
Здравейте, много спешно ме интересува, дали собственици от входа ни, за които почти никой не си спомня и не можем да открием, а са си дали апартамента под наем, имат право на дял от наем от общи части. Не ми се струва редно да даваме дял от наема на наемателите им, които и без това са среднощни птици ( може и публичен дом да се окаже, че въртят) и почти никой не ги познава. Правен е опит да се свържем със собствениците чрез наемателите - без успех. Можем ли да ги отлъчим, без риск, че след време ще си поискат парите и ще настане хаос как да им ги възстановяваме.

Вълчо-34
15.09.2009, 16:19
Собственикът е съпритежател на това, което давате под наем.
В Нет-а има Наредба... също Закон за етажна собственост и т.н.

alekro
15.09.2009, 19:02
Собственикът е съпритежател на това, което давате под наем.
В Нет-а има Наредба... също Закон за етажна собственост и т.н.

Благодаря за отговора. Да, така е, съпритежател е. Но тях ги няма вече 7-8 години. Няма ги и за хубавото - когато имат да взимат, но ги няма и за лошото - когато трябва да дават за ремонти и други разходи, защото наема, който си делим е смешен - 100 лв. на месец. За това питам имаме ли право да ги лишим от наема. Ще си делим наема на 14, вместо на 15 апартамента.

Jekata
15.09.2009, 19:16
Не се занимавайте с глупости, гласувайте наема да остава в касата и с тия пари реновирайте входа си! :)

alekro
16.09.2009, 18:31
[quote="Jekata"]Не се занимавайте с глупости, гласувайте наема да остава в касата и с тия пари реновирайте входа си! :)[/quote

Идеята е добра. Благодаря!

Jekata
16.09.2009, 18:38
Няма проблем! С друго ако можем да сме полезни ?

Ади
05.10.2009, 09:20
Здравейте,
Може ли и аз да поставя един въпрос, понеже знам че форумът се чете от всякакви специалисти.
Някъде преди година събрание на входа взе решение за ремонт покрива.Започна ежемесечно събиране на пари и това лято ремонтът беше извършен, като за недостигащата сума ни кредитира един от живущите във входа.Междувременно, обаче един от апартаментите/собственикът живееше извън града, нямаше и наематели/ беше ипотекиран и след това продаден от банката.Преди дни се появиха новите собственици, те отказват да платят дължимата сума.Въпросът ми е кой трябва да плати вноската за дадения апартамент стария или новия собственик?
Благодаря

обзървър
05.10.2009, 09:24
Здравейте,
Може ли и аз да поставя един въпрос, понеже знам че форумът се чете от всякакви специалисти.
Някъде преди година събрание на входа взе решение за ремонт покрива.Започна ежемесечно събиране на пари и това лято ремонтът беше извършен, като за недостигащата сума ни кредитира един от живущите във входа.Междувременно, обаче един от апартаментите/собственикът живееше извън града, нямаше и наематели/ беше ипотекиран и след това продаден от банката.Преди дни се появиха новите собственици, те отказват да платят дължимата сума.Въпросът ми е кой трябва да плати вноската за дадения апартамент стария или новия собственик?
Благодаря

Според мен задължението е на апартамента, не на собственика и на новите собственици им ги събирам.

Тази седмица ще въведем вход с чип карти и вече никой не може да прехвръкне в кооперацията, ако не си е платил

Jekata
05.10.2009, 09:30
В общи линии задълженията към входа са си тежести един вид и новия си ги купува заедно с апартамента.

Обзървъре нищо не се знае. Зависи колко народ сте, що за хора и т.н.
Отделно откъде накъде ще ми спираш достъпа до дома ми. Незнам до колко време ще бъде изкъртен насрещника. По-удачно е да се сложи в асансьора. Особено ако има 10 + етажа :D

За другите случаи - съдия-изпълнител май. :)

обзървър
05.10.2009, 09:35
В общи линии задълженията към входа са си тежести един вид и новия си ги купува заедно с апартамента.

Обзървъре нищо не се знае. Зависи колко народ сте, що за хора и т.н.
Отделно откъде накъде ще ми спираш достъпа до дома ми. Незнам до колко време ще бъде изкъртен насрещника. По-удачно е да се сложи в асансьора. Особено ако има 10 + етажа :D

За другите случаи - съдия-изпълнител май. :)

и аз се притеснявам, че ще го изкъртят, но тогава би било взлом и може да викнем полиция
защото вратата е обща собственост и няма право да я кърти
за асансьора сме 6 етажа и не е страшно
а аз искам да изловя най-вече офисите на 1 и 2 етаж

индианеца
05.10.2009, 09:40
и аз се притеснявам, че ще го изкъртят, но тогава би било взлом и може да викнем полиция
Поставете камера.

Jekata
05.10.2009, 09:46

Но запречвате пътя към дома ми и при това смятам незаконно. А що се отнася до фирмите мисля още по-лесно ще е със съдия-изпълнителя.
По-добре с ел. ключ, че тия карти незнам до колко не се трошат. Отделно и доколко вандалоустойчив е четеца.

val/she
05.10.2009, 10:15
Законът е доста обтекаем и създава сериозни предпоставки за конфликти, които в някои случаи могат и да бъдат кървави обзървар.
В качеството си на какъв ще лишаваш от право на достъп до жилището му някой?
Конфликти възникват именно поради не особено коректно харчене на сумите от касата. Когато 2 или 3 човека обсебят тази "общественополезна" дейсност и не считат за нужно да дават ясен и точен отчет за изхарчените суми, протестът на останалите е именно този-НЕПЛАЩАНЕ .
Доста спорна е намесата в случая на СИ и не съм сигурна, че няма да изгуби правото си ако ей така по едно егн ви издаде изпълнителен лист.
Събирате се двма трима главоча и отива те при СИ с просба да изгоните някой съсед щото нещо не ви кефи, сети се колко закона ще нарушите. Има си ГПК вземи и го прочети, а също така прочети и закона за собствеността, недей да четеш само ЗУЕС.

обзървър
05.10.2009, 10:20

Но запречвате пътя към дома ми и при това смятам незаконно. А що се отнася до фирмите мисля още по-лесно ще е със съдия-изпълнителя.
По-добре с ел. ключ, че тия карти незнам до колко не се трошат. Отделно и доколко вандалоустойчив е четеца.

По тази логика може да се махне вратата или поне да не се заключва, за да може да имаш достъп до дома си, както и всички наркомани от квартала да имат пълен достъп да се боцкат между етажите.

обзървър
05.10.2009, 10:26
Законът е доста обтекаем и създава сериозни предпоставки за конфликти, които в някои случаи могат и да бъдат кървави обзървар.
Конфликти възникват именно поради не особено коректно харчене на сумите от касата. Когато 2 или 3 човека обсебят тази "общественополезна" дейсност и не считат за нужно да дават ясен и точен отчет за изхарчените суми, протестът на останалите е именно този-НЕПЛАЩАНЕ .
Доста спорна е намесата в случая на СИ и не съм сигурна, че няма да изгуби правото си ако ей така по едно егн ви издаде изпълнителен лист.
Събирате се двма трима главоча и отива те при СИ с просба да изгоните някой съсед щото нещо не ви кефи, сети се колко закона ще нарушите. Има си ГПК вземи и го прочети, а също така прочети и закона за собствеността, недей да четеш само ЗУЕС.

аз разходите ги публикувам в google docs и съм ги шернал да ги гледат в реално време

въпреки това има спорове например
1. "Аз не съм го дал под наем!"
2. "аз съм на 1-вия етаж и не ползвам асансьор!"
3. "магазина ми е на улицата и не ползвам чистачка и асансьор!"

за 1-вия въпрос - Ккато не си го дал под наем и ти е празно, данъчните отказват ли се от данък? Не. Защо? Защото в обществото е вменена солидарност. Не може да се изчисли кой колко полза и ще ползва за здраве, пенсии, детски градини,полиция и т.н., затова всички плащат, някой ползват но това е обществото. Като имаш няколко кв. м. общи площи си длъжен да осигуриш на минаващите отгоре условията които трябва. както магазините са длъжни да чистят снега и боклука пред себе си, както и кооперациите като цяло.

за 2-рия - отговора е подобен на горния

за 3-тия - магазините са ми любимци с въпросите им. Но сега бруната като донесе разпечатките се вижда, че доста парно си ползват и топла вода, а то се движи с помпи, за които се плаща от т.нар. Общи нужди. Освен това магазините са с общи части във входа и трябва да си ги поддържат, освен това абонатната им е в общо помещение. Ако искат да се делят да си направят абонатна на улицата и нека им я разбиват всяка вечер. Ел. таблото им също е вътре в кооперацията. Затова са длъжни да си плащат.

Jekata
05.10.2009, 10:48
Заключи я вратата, но имам жилище зад нея и искам ключ, с който искам да стигна до дома си. И аз не искам наркомани затова дайте да я заключим и ВСЕКИ съсед да има ключ. :)

За празните помещения по логиката излиза, че и хора които са по 2-3 мес. извън блока си пак трябва да плащат. И маса народ си плаща. Закона обаче казва друго - 30 дни като си бил там тогава плащаш. :)

Асансьорите - абсурд е след като не ползвам асансьор да искаш да го плащам. Особено като става въпрос за стотинки в общия случай. Вече по-кофти история е при подмяна на асансьор. Но пак не е много логично освен солидарността. Съответно обаче с моите пари се плаща и ремонт на тия асансьори, и тока им. Косвено пак плащам нещо за тях. Като чета явно събирате сметките за месеца и делите на броя хора. При нас е твърда такса и ако се види, че не стигат парите просто се качва.

За абонатна станция и ел. табла не съм се замислял за обектите ДО входа, но пак са дребни суми мисля като % от разходите по абонатната. Зависи и от апартаментите колко са. Вече ако са В блока е друго. Там си го пишеше 3 или 5 пъти по вноската на човек. Макар, че имаше едно голямо многозначие дали за всеки работник по толкова или за целия офис.

JJF
05.10.2009, 11:07
Обзървъре, много си прав за това, което пишеш но аз все си мисля, че сме го докарали до това положение с етажната собственост, защото собствениците нямат нито възпитание, нито самосъзнание, а най-малкото страх от последствията, които ще настъпят ако не си платят. Начинът е само чрез иск и съдия изпълнителят си знае работата. Вярно, много неприятна ситуация, но в случайте където има платежоспособни собственици-темерути и фирми само това е начина. Ясно е, че с/у някоя бабичка е идиотско да насочиш принудително изпълнение, но в много случаи хората не плащат, защото например течът още не стигнал до тях. Аз съм убеден, че ако има десетина такива случая на осъдени ще се раздухат от медиите и следващия път, когато някой реши да се запъне ще се сети, че вече други такива тарикати не са успели да се измъкнат, а и разноски по делото ще плаща.
Само за пример ще ти дам- наскоро четох дело, в което ищецът осъди съседа си да премести климатика си, защото вдигал много шум (ответникът е платил около 800 лв. разноски по делото) Значи можело и в Бг. :)
Jekata е напълно прав- не можеш да си заключиш входа, а друг собственик да няма достъп- все пак твой е апартамента, а не блока.
За асансьора- пак Jekata e прав, а аз бих допълнил, че дори е възможно да се мисли за по-малка такса за тези, които живеят на 1ви и 2ри етаж. Все пак седмият етаж си е доста по-височко :)
САМО ТОЯГАТА ЩЕ НИ ОПРАВИ !

Jekata
05.10.2009, 11:21
За асансьора- пак Jekata e прав, а аз бих допълнил, че дори е възможно да се мисли за по-малка такса за тези, които живеят на 1ви и 2ри етаж. Все пак седмият етаж си е доста по-височко :)

Е пропуснал съм го :D
При нас тия на 2-ия плащат половин такса, вместо 3-ка по 1.50 лв.

обзървър
05.10.2009, 11:33
Съгласен съм за асансьора
следващия път ще въведем диференциация
на 1-ви етаж при нас са само фирми и не могат да ми кажат, че клиентите им не ползват асансьора
2 ри 3-ти и нагоре си ползват
има едно ателие на партерния етаж, което със сигурност не ползва и може да се мисли, но там е пич и си плаща

Jekata
05.10.2009, 11:41
Разбрах, че фирмите са на партера, който аз го броя поне при нас за първи етаж. В тоя случай споменах вече закона и неколкократния размер. Като се правят на гяволи съдията и кой откъде е .

Ади
05.10.2009, 12:48
Някой от Вас занимавал ли се е с принудително събиране на вземания от входа, дълга ли е процедурата?

Jekata
08.10.2009, 21:37
Глобиха цял блок за хвърлени боклуци от терасите
08 октомври 2009 / News.dir.bg
Цял жилищен блок в Пазарджик беше глобен с 1000 лева, защото семействата в него изхвърляли боклуци от прозорците и балконите си. Санкцията е наложена от общината, съобщи Нова телевизия.
До края на седмицата живеещите в блока трябва да съберат парите и да платят глобата. В противен случай ще им бъде отказан достъп до административните услуги на общината, казва кметът на града Тодор Попов.
По съседски всеки от живеещите в блока прехвърля вината на другия и отрича някога да е хвърлял отпадъци през терасата.
Според местната администрация обаче вината за замърсеното междублоково пространство е обща. За това на всяко семейство е съставен акт, който трябва да получат лично в 7-дневен срок от общината.
Най-парадоксалното е, че след като научили за глобата, хората сами изчистили замърсеното пространство, но само след два дни то отново се превърнало в нелегално сметище.
Кметът на Пазарджик заяви, че вече е набелязал и други блокове в града, които в скоро време ще бъдат изненадани с подобни санкции.

JJF
08.10.2009, 23:26
БРАВО !!!
Както бях написал малко по-надолу в темата: с такива говеда само ТОЯГА му е майката :)

be_google
08.10.2009, 23:41

Жека, я направи сметка колко ток харчи асансьора до 1-вия етаж и колко до 7-ия ет.?
разликата е около 6 пъти...

Jekata
09.10.2009, 09:41

Жека, я направи сметка колко ток харчи асансьора до 1-вия етаж и колко до 7-ия ет.?
разликата е около 6 пъти...

Гугъле, да речем, че обитателите на втория етаж не желаят да тънат в боклук (макар, че по едно време я спрях чистачката от втория понеже не плащаха), да речем че искат и да не се качват до втория етаж в непрогледна тъмница, да кажем, че пейките долу основно тия от втория ги ползват (направени с пари на входа), да споменем, че електронната заключваща система и домофоните са платени пак от касата се ползват и от втория етаж. Да допълня, че "разликата" ще е 12 пъти понеже сме с два асансьориа :D

sagittarius
09.10.2009, 16:36

аз разходите ги публикувам в google docs и съм ги шернал да ги гледат в реално време

въпреки това има спорове например
1. "Аз не съм го дал под наем!"
2. "аз съм на 1-вия етаж и не ползвам асансьор!"
3. "магазина ми е на улицата и не ползвам чистачка и асансьор!"

за 1-вия въпрос - Ккато не си го дал под наем и ти е празно, данъчните отказват ли се от данък? Не. Защо? Защото в обществото е вменена солидарност. Не може да се изчисли кой колко полза и ще ползва за здраве, пенсии, детски градини,полиция и т.н., затова всички плащат, някой ползват но това е обществото. Като имаш няколко кв. м. общи площи си длъжен да осигуриш на минаващите отгоре условията които трябва. както магазините са длъжни да чистят снега и боклука пред себе си, както и кооперациите като цяло.

за 2-рия - отговора е подобен на горния

за 3-тия - магазините са ми любимци с въпросите им. Но сега бруната като донесе разпечатките се вижда, че доста парно си ползват и топла вода, а то се движи с помпи, за които се плаща от т.нар. Общи нужди. Освен това магазините са с общи части във входа и трябва да си ги поддържат, освен това абонатната им е в общо помещение. Ако искат да се делят да си направят абонатна на улицата и нека им я разбиват всяка вечер. Ел. таблото им също е вътре в кооперацията. Затова са длъжни да си плащат.

Извадка от ЗУЕС
Чл. 51. (1) Консумативните разходи и разходите за текущо поддържане за общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците и обитателите.

(2) Деца до 6-годишна възраст и обитатели, които пребивават в етажната собственост не повече от един месец, не заплащат разходите по ал. 1.

(3) Собственик или обитател, който отсъства повече от един месец, заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от консумативните разходите по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателя на управителния съвет (управителя).

(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.

(5) Собственици или обитатели, които упражняват професия или извършват дейност в етажната собственост, при която достъпът на външни лица е по-голям от обичайния, заплащат консумативни разходи до петкратния размер на разходите по ал. 1.

(6) Собственици или ползватели на магазини, ресторанти, производствени, стопански и други помещения с нежилищно предназначение заплащат консумативните разходи в размера по ал. 5.

(7) Собственици и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат консумативни разходи за всяко животно в размер като за един обитател.

vigilant
11.10.2009, 10:34
Здравейте, предполагам тази тема ще става все по актуална. При нас има проблем с общ газов котел. Фирмата доставчик ( монополист ) отказва да сключи индивидуални договори, независимо че имаме отделни измервателни уреди, а иска такъв с кооперацията. Предполагам, че това може да се атакува , но към момента нямаме много решения. Според ЗУЕС би следвало да регистрираме сдружение на собствениците,обаче на учредително събрание трябва да са представени всички собственици(чл.27.ал.1) - нещо практически невъзможно.Питането ми е има ли някой , който се е сблъсквал с подобен проблем и кое е най адекватното решение. На този етап можем да се откажем, да търсим фирма, която да ни представлява или да опитаме преговори с доставчика (не намираме позицията му за коректна). Ако има нещо работещо за което не сме се сетили ще съм благодарен да го научим.

Jekata
22.10.2009, 15:20
Здравейте!
Оказа се, че за да бъде отдадено партерното помещение към входа за кафене се изисква промяна на статута му. Допреди 3 г. функционираше пак като такова, но мисля, че не е бил с друг статут освен началния. Питането ми е каква е процедурата, ако има преминали през нея. Доколкото разбрах искат нотариално заверени подписите на живущите ( в общината нямаха идея какъв процент от тях, а и незнам доколко нотариално заверени са като аз сам занеса лист с подписи на нотариус ), проект на помещението, изготвен от архитект, до кадастъра трябвало да се иде и оттам да се вземе настоящия проект, становища на ВиК и Енерго инженери.

Понеже нямам много доверие на лелките в общината питам и тук. Изисква ли се още нещо ? Какво коства като пари ориентировъчно цялата процедура? Фирми, занимаващи се директно с това има ли?

Благодаря предварително!

Ceco
03.11.2009, 08:18
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4402&sectionid=2&id=0000501

Jekata
07.11.2009, 13:52
http://www.mrrb.government.bg/download.php?id=dmlhbGl8MzM3MQ==

http://www.mrrb.government.bg/download.php?id=dmlhbGl8MzM4NQ==

Jekata
07.11.2009, 14:16
Възникнаха обаче някои въпроси у мен. Основния е във връзка с наемателите. В третия раздел на образеца за книга на собствениците се пита кой е титуляра по договора за наем? Ако имаме такъв добре, но ако нямаме ? Не е много удачно да разпишеш някой като титуляр по нещо което не съществува. А и малко или много е механизъм да се ловят некоректни хазяи от избягване плащането на данък. Респективно нормален човек не виждам да се разпише за несъществуващо нещо. Какво правим обаче ако хазяина или дори собственик, живущ в апартамента си откаже да даде изискваните данни? Не разбрах и момента с плътната черта след актуалните данни. А така също и ако нямаме план на блока откъде да диря застроената му площ? Не би ли следвало в общината да го има?

На следващо място - освен да се предостави нотариален акт или друг документ за собственост или договора за наем личните имена на добрата дума ли би следвало да се вписват или на лични карти, а за малките и акт за раждане? Вписва се и брои стаи или се описва да речем вместо три стаи две стаи с хол и кухня и не са ли тогава четири помещенията/стаи?

Благодаря за изчетеното, надявам се и да има положителни мнения по въпросите!

Натрий
07.11.2009, 22:47
Възникнаха обаче някои въпроси у мен. Основния е във връзка с наемателите. В третия раздел на образеца за книга на собствениците се пита кой е титуляра по договора за наем? Ако имаме такъв добре, но ако нямаме ? Не е много удачно да разпишеш някой като титуляр по нещо което не съществува. А и малко или много е механизъм да се ловят некоректни хазяи от избягване плащането на данък. Респективно нормален човек не виждам да се разпише за несъществуващо нещо. Какво правим обаче ако хазяина или дори собственик, живущ в апартамента си откаже да даде изискваните данни? Не разбрах и момента с плътната черта след актуалните данни. А така също и ако нямаме план на блока откъде да диря застроената му площ? Не би ли следвало в общината да го има?

На следващо място - освен да се предостави нотариален акт или друг документ за собственост или договора за наем личните имена на добрата дума ли би следвало да се вписват или на лични карти, а за малките и акт за раждане? Вписва се и брои стаи или се описва да речем вместо три стаи две стаи с хол и кухня и не са ли тогава четири помещенията/стаи?

Благодаря за изчетеното, надявам се и да има положителни мнения по въпросите!

Според мен договорът може да е и устен.
Хазяите да си плащат 10-те процента.
Като не даде данните пишеш протокол и в общината.
Дири в Icadastre.bg
Данни от лични карти не можеш да събираш - така, че на добра дума.
Пишеш квадратни метри и % от общи ид. части.
Не се задълбаваш толкова - да не живеем в АД (от Акционерно дружество, е от ад)

Jekata
07.11.2009, 23:32
Според мен договорът може да е и устен.
Хазяите да си плащат 10-те процента.
Като не даде данните пишеш протокол и в общината.
Дири в Icadastre.bg
Данни от лични карти не можеш да събираш - така, че на добра дума.
Пишеш квадратни метри и % от общи ид. части.
Не се задълбаваш толкова - да не живеем в АД (от Акционерно дружество, е от ад)

Данни от личните карти и писмен договор. Все пак не опираме до ЕГН-та, а до формално, секундно поглеждане за имената. Друга опция да си слагам подписа не виждам. Да предположим, че ей така без договор впишеш г-н Х титуляр. Решат от общината да речем да дирят нередовните хазяи. Г-н Х плаща на г-н У наем. Поне според книгата на собствениците. Не и според НАП. Тогава хипотетично излизам съучастник в укриването на данъка, а най-малкото съставяне на документ с невярно съдържание. И именно поради последното не бих искал ей така на добрата дума да вписвам имена от воле. Ако иска друг да го прави доволно съгласен ще съм. :D

Николай Митанкин
09.11.2009, 09:22
Възникнаха обаче някои въпроси у мен.
Жека, тия дни издадох управлението на етажната собственост (ура!), та както знаеш съм изцяло запознат с материята. Питаш за т.н. образец на Книга на собствениците, одобрена със Заповед № РД02–14-1111 на г-на министъра на 15.06.2009 г. Нарочно подчертавам датата, защото законът за управление на етажната собстевност (ЗУЕС) беше публикуван на 23.01.2009 и в него е записано, че влиза в сила на 01.05.2009 г. Кой знае защо въпросният министър наруши закона, внесен от него, като забави с 45 дни този образец.
Сега по същество. Самият образец на книга и особено указанята към него са пълни с противоречия със ЗУЕС и други български закони. Да караме наред, като първо копираме въпросните указания
УКАЗАНИЯ по създаването, съхраняването и поддържането на книгата на собствениците
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Книгата на собствениците е документ който съдържа информация за отделните обекти в сградата, техните собственици и обитатели. Съставя от управителя /членовете на управителния съвет/ на Етажната собственост (ЕС), като всяко лице което прави вписване освен подписа. Саморъчно изписва и трите си имена. Книгата може да е с неподвижни страници /като тетрадка/ или да е в папка с перфорация, към която се добавят нови страници, при необходимост от пренос. Подържа се и се съхранява от управителния съвет/управителя на ЕС.
2. За всеки самостоятелен обект в сградата се съставя отделна партида по образеца, като обектите се подреждат последователно по възходящ ред на номерацията на входовете и обектите. След изписване на тези страници се прави отбелязване на коя страница на книгата продължава записа за съответния обект и се отделят нови страници, като върху първата от тях се отбелязва, че страницата е продължение за съответен обект. Във връзка с това следва да се осигурят резервен брой комплекта страници за допълнително вписване.
3. Данните по отделните полета се попълват и подържат в актуален вид от управителя на ЕС/председателя на УС или друго определено от общото събрание лице.
4. В раздел II, т. 2 се записва само вида на документа – договор, нотариален акт, без други конкретни данни.
5. По смисъла на този документ ,,домакинство” включва съпрузите, лицата, живеещи във фактическо съпружеско съжителство, както и техните деца и роднини, ако живеят при тях.
6. След вписването на актуалните данни следва да се постави плътна черта, която да показва, че за обекта е попълнена цялата актуална, към съответната дата, информация.
II. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1.Графичният дизайн на образеца на книгата е типов, като е задължително само фигурирането на обособените полета и данните в тях..
§2. Образецът и указанията за създаването, съхраняването и поддържането на Книгата на собствениците се издават на основание чл.7, ал. 7 на Закона за управление на етажната собственост.
* За децата до 6 г. се посочва и тяхната възраст към датата на съставяне

Чл. 7, ал. 7 от ЗУЕС посочва, че министърът утвърждава образец на книгата на собствениците. Законът не посочва, че министърът утвърждава и указания, но той си е позволил да го направи. В този смисъл тези указания следва да се приемат само като препоръчителни и то дотолкова, доколкото не противоречат на законите. Указанията могат само да обясняват текстовете на закона.
И най-важно: чрез указания не могат да се записват задължения, извън посочените в закона. И доколкото знам, не са публикувани в ДВ.
Законът не изисква да се вписва застроената площ на обектите – информацията съдържа данни за имуществено положение, защитени от закон. Още повече тези данни вече са предоставени в общинската администрация с данъчна декларация.
Законът не изисква всеки собственик да изписва „саморъчно” трите си имена. Нито вписаните данни да се подписват на всяка страница от когото и да е. Как ли ще се подпише собственикът от третия етаж, който трайно живее в чужбина или старицата от осмия етаж, която лежи парализирана? Г-н министърът не казва.
Законът не изисква да се посочва документ за собственост, още повече няма никакво значение дали е нотариален акт или договор, който има силата на такъв.
Законът не изисква да се посочва настоящ адрес на собственика, ако той не обитава своята собственост – това е информация, защитена от ЗЗЛД.
Законът не изисква да се посочва свързаност на лицата от домакинството.
Законът не изисква да се записва възрастта на собствениците, още по-малко на деца под 6 години. Това са данни, защитени от ЗЗЛД.

При обсъждането на този закон се чуха гласове "за" и "против" домовата книга.
Именно поради това законът не изисква вписването на такива данни - за да се предотвратят опасенията на хората, както от излишна полицейщина, така и от възможността неограничен брой чиновници да разполагат с данни за личното им състояние. И никой няма право да дописва закона с подобни изисквания. Четем за апартаментна мафия, четем за отвличания, включително и на деца, за рекет... Никой няма да ни накара да вписваме и да се подписваме под данни, които могат да бъдат използвани неправомерно.

JJF
17.11.2009, 10:43
Здравейте.
Искам да попитам някой може ли да ми каже дали в книгата на собствениците се вписва някакъв телефон за връзка с обитателите на всеки апартамент? Аз намерих образец на тази книга, но не видях такава графа. Според мен е важно да се вписват тези данни, защото при някаква авария най-бързо и лесно собственикът може да бъде намерен на мобилния му.

Натрий
17.11.2009, 11:56
Добави сам поле за телефон, че няма оправия иначе!

Натрий
17.11.2009, 12:04
от ЗУЕС

"(2) Потребителите на електрическа енергия, топлинна енергия и природен газ в сгради в режим на етажна собственост, учредили юридически лица - сдружения на собственици, по реда на Закона за управление на етажната собственост, могат да кандидатстват за финансиране на проекти за повишаване на енергийната ефективност от Фонд "Енергийна ефективност"."

Това е голяма тъпотия в закона. Да бяха го измислили така, че всички да могат
да кандидатстват. Едвам правим общо събрание, какво остава да направим сдружение - за учредяването на което трябва 100% присъствие на собствениците.
Това ще се усети към 2011, когато ще ни подгонят за техническите паспорти на сградите.
Да живей "Етажна собственост" АД!

Jekata
17.11.2009, 12:56
Жека, тия дни издадох управлението на етажната собственост (ура!), та както знаеш съм изцяло запознат с материята. Питаш за т.н. образец на Книга на собствениците, одобрена със Заповед № РД02–14-1111 на г-на министъра на 15.06.2009 г. Нарочно подчертавам датата, защото законът за управление на етажната собстевност (ЗУЕС) беше публикуван на 23.01.2009 и в него е записано, че влиза в сила на 01.05.2009 г. Кой знае защо въпросният министър наруши закона, внесен от него, като забави с 45 дни този образец.
Сега по същество. Самият образец на книга и особено указанята към него са пълни с противоречия със ЗУЕС и други български закони. Да караме наред, като първо копираме въпросните указания.

Здравей!
Незнам защо едва сега виждам, че си писал и въобще, че е имало движение по темата. В крайна сметка тия всичките неща както са си по книга ги писах. Малко или много си трябва една отчетност кой къде се намира. Трябвало е доста по-прецизно да се изготви закона, ама ... Между другото изникна старата домова. Знаеш, не съм бил много в състояние тогава да отбирам нещата от живота, но като се зачетох де що са събирали и това в началото на прехода - то, имената, па ЕГН, та децата де са, що са, па жената, па кой що работи и накрая, но не на последно място откъде идва.
За имотни измами незнам, в смисъл такъв пише се само собственика и вида на документа, не съм се прецизирал в тях. :D
А и все пак книгата остава само у домоуправителя, освен ако не искат нещо от общината и т.н., но пак предполагам им трябва някаква обосновка за което.

Jekata
17.11.2009, 12:58
За триене

Jekata
17.11.2009, 12:59
от ЗУЕС

"(2) Потребителите на електрическа енергия, топлинна енергия и природен газ в сгради в режим на етажна собственост, учредили юридически лица - сдружения на собственици, по реда на Закона за управление на етажната собственост, могат да кандидатстват за финансиране на проекти за повишаване на енергийната ефективност от Фонд "Енергийна ефективност"."

Това е голяма тъпотия в закона. Да бяха го измислили така, че всички да могат
да кандидатстват. Едвам правим общо събрание, какво остава да направим сдружение - за учредяването на което трябва 100% присъствие на собствениците.
Това ще се усети към 2011, когато ще ни подгонят за техническите паспорти на сградите.
Да живей "Етажна собственост" АД!

Натрий, нали по някакъв начин трябва да ни накарат да сме юридическо лице и оттам уж по-лесно да се справят монополистите с длъжниците си. Прокрадна се тия дни идея за 90 % участие на държавата и 10 % на собственика при саниране. Тогава незнам кой ще остане без саниране :D

Другото което не можах да разбера, освен че е лапачка за банките, защо трябва тия кредити да минават през банка? Защо ако аз сега вкарам 1000 лв за саниране и искам да си дръпна 20-те % не ми ги дадат директно, а взимам 5-10 % след банката?

kat
17.11.2009, 13:16
Здравейте.
Искам да попитам някой може ли да ми каже дали в книгата на собствениците се вписва някакъв телефон за връзка с обитателите на всеки апартамент? Аз намерих образец на тази книга, но не видях такава графа. Според мен е важно да се вписват тези данни, защото при някаква авария най-бързо и лесно собственикът може да бъде намерен на мобилния му.

Провери си в Закона и в наредбата дали има такова изискване, но ако желаеш винаги можеш да си впишеш телефона в книгата на собствениците, а може да го предложиш на Общото събрание да приема такова решение и да се впишат мобилните телефони на всички, стига да имат такива...

JJF
20.11.2009, 16:21
Искам да попитам и още нещо. Част от апартаментите в нашия блок не се обитават и няма как да разбера техните собственици какви дялове от общите части притежават. Може ли да ми кажете към кого да се обърна, за да получа информация? Звънях в Агенцията по кадастъра, но там ми казаха, че имат информация за апартаменти, които са регистрани през последните 2 г. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем нека даде съвет, че още отсега ударих на камък :)

Николай Митанкин
20.11.2009, 17:18
Искам да попитам и още нещо. Част от апартаментите в нашия блок не се обитават и няма как да разбера техните собственици какви дялове от общите части притежават. Може ли да ми кажете към кого да се обърна, за да получа информация? Звънях в Агенцията по кадастъра, но там ми казаха, че имат информация за апартаменти, които са регистрани през последните 2 г. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем нека даде съвет, че още отсега ударих на камък :)Изготвянето на Книга на собствениците е въпрос на деклариране на данни от самите собственици. Управителят не може да носи отговорност за недекларирани данни. В книгата всеки обект (апартамент) трябва да бъде на отделна страница. Подготвяте страницата, като записвате: "Не са предоставени данни".
Самата книга не е обект на регистрация в общината. Там се носи само заявление по образец, придружено с регистрационна карта - също по образец. Проблемът на тази рег. карта е изискването да се напише общата РЗС, което е невъзможно. Имайте предвид, че срокът за подаване на това заявление е до 14 дни след провеждане на общото събрание за избор на управител и контрольор.

JJF
20.11.2009, 18:08
Благодаря за изказаното мнение. На мен проблемът ми е изискването всеки от собствениците да участва, както в гласуването, така и в ремонтите съобразно дела си в идеалните части. Сега трябва да се ремонтира покрива и ми се искаше да се определи кой колко дължи съобразно дела му. Има и то не малко апартаменти, които не са обитавани и оттук идва целият проблем. Отделно изобщо не съм сигурен дали записаните в нотариалния ми акт проценти идеални части са само частите от входа на нашия блок или и от съседния вход (общо сме 2 входа). Ето защо ми се искаше да имам данни за ид.ч. на всички собственици. Така че ако някой може да даде съвет ще съм много благодарен.

Jekata
20.11.2009, 20:17
РЗС-то мисля може да го намерите в кадастъра. Там с нотариален акт ви дават и плана на блока. Интересно обаче срока какъв е ако нито е имало събрание скоро, а блока е на 5 г. да речем.

Николай Митанкин
23.11.2009, 15:10
РЗС-то мисля може да го намерите в кадастъра. Там с нотариален акт ви дават и плана на блока. Интересно обаче срока какъв е ако нито е имало събрание скоро, а блока е на 5 г. да речем.
На нас РЗС не ни трябва. На когото му трябва да си го вземе от там. Писна ни от бюрократичния рекет на държавата. Впрочем в Закона за търговския регистър има един показателен текст: чл. 23 (4) Ако е посочен ЕИК съдът, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция организации, предоставящи обществени услуги, включително банките, нямат право да изискват доказването на обстоятелства, вписани в търговския регистър, и представянето на актове, обявени в търговския регистър.
Логиката е същата, нали?

За провеждането на ОС:
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ на ЗУЕС
§ 2. Когато в етажна собственост не е провеждано общо събрание повече от една година, свикването на такова събрание и вписването в книгата за собствениците се извършва в срок 6 месеца от влизането в сила на закона.
§ 3. Кметът на общината или района в тримесечен срок от изтичането на срока по § 2 организира провеждането на общи събрания и избор на управителни органи в сградите в режим на етажна собственост, където не са свикани такива събрания и не са избрани такива органи поради липса на инициатива на собствениците и обитателите на съответната етажна собственост.

Заб.: Законът влезе в сила на 1 май, а 6-месечният срок изтече на 1 ноември.
Тримесечният срок по §3 изтича на 1 февруари. Наближава шоу.

Jekata
23.11.2009, 22:29
Само ако почнат да си сбират глобите, а не за хвърлен фас 1000 лв глоба. Тресни му 20, ама на мига. Ако няма - 24 ч. арест да видим дали утре ще го мята и то през прозореца на колата.

peshomansz
02.02.2010, 21:16
Според новия закон за управление на етажната собственост в сила от 01.05.2009 г. могат ли събраните финансови средства срещу подписка на собствениците да се използват за завеждане на дело на отделен собственик или те са само за ремонти на общите части на сградата? Не трябва ли дело срещу даден собственик да се извършва само с лични средства, а не от общите пари в касата?

мейси
02.02.2010, 21:41
Според новия закон за управление на етажната собственост в сила от 01.05.2009 г. могат ли събраните финансови средства срещу подписка на собствениците да се използват за завеждане на дело на отделен собственик или те са само за ремонти на общите части на сградата? Не трябва ли дело срещу даден собственик да се извършва само с лични средства, а не от общите пари в касата?
Много общо е питането.Зависи за какво е това дело .Ако е за изваждане от сградата на собственик или обитател по реда на чл. 45 от Закона за собствеността за определен срок с решение на общото събрание може.

tbm2.net
05.09.2010, 12:44
Общото събрание на собствениците може да вземе решение да се осъдят некоректните съседи. Събарнието се свиква чрез писмени покани, които се връчват на член от семейството, ако в имота няма никой се залепва на входната врата на видно място поканата и се счита за връчена когато това е направено най-малко 24 часа преди насроченото събрание. Най-добре е да стане доста по-раничко за да няма неразбрали също така е добре когато се връчват поканите да сте 2-3 съседи от етажната собственост за да си бъдете свидетели в случай на възражение на по-късен етап от страна на съседа, който ще се направи на неразбрал. На събранието може дори и 5 човека да сте - каквото решите - това е закона. Ако поканите и уведомлението за събранието е направено по надлежния ред и опишете всяко решение в протокол ще се справите.

Georgi
05.09.2010, 13:11
Закона е добре написан. Само дето има входове с по 63 апартамента, като моя. От които около 20 са необитаеми(собствениците са ги купили за препродажба, или са в чужбина). Други 10 -15 се обитават от пенсионери, дето не дават една стотинка за нищо, а на събрание е абсурд да дойдат. На междуетажните площадки ненужен багаж - стари мебели стоят с години. Реално не може да се проведе легитимно събрание, и да се изберат легитимни органи. Според мен трябва в закона да залегнат по-големи права на кметката администрация. Или да се създаде някакъв орган - инспекция, с правомощия да налага санкции, да инспектира веднъж годишно, с две думи контрол!!

tbm2.net
05.09.2010, 13:26
Напротив можете да проведете НАПЪЛНО ЛЕГИТИМНО събрание дори да сте 5 човека от 63 апартамента във вашето ЕПК. Ако няма необходимия кворум се изчаква един час след обявения предварително в поканите и обявлението и събранието се провежда. Каквото се реши на това събрание - това е закона. След това можете да започнете процедура по изпращане на нотариални покани към по-големите длъжници във входа. Знам много добре, че не е лесно, защото се занимаваме и с такава дейност, но има начин как да се решат проблемите.

Jekata
05.09.2010, 13:27
Управител нямате ли?

Georgi
05.09.2010, 14:24
Реално няма Управител. Преди години едно общо помещение бе дадено за ползуване на фирма. Фирмата пое всички разходи по потдръжката на входа - чистачка, осветление, асансьори, околоблоково пространство. Включително и основен ремонт на покрива, камери на паркинга. И ако не дай си боже някой ден фирмата реши да се изнесе, ще почне революция. Всички са толкоз разглезени, и свикнали с това статукво, че не ми се мисли!!

Jekata
05.09.2010, 15:26
След като имате го подсетете за свикването на общо събрание поне веднъж годишно. Утвърдете си месечните такси с редовно свикано събрание, а след това разглезените пенсионери да бъдат погнати от съдия-изпълнител. Ако много се дърпа се съберете 20 % идеални части с искане за общо събрание. Ако не го насрочи, тогава го прехвърляте към общината. Има си ги нещата в закона. Багажа да им даде управителя срок 1 месец да изчезне, после да дирят Михаля. Сега също има тая институция и се нарича община. Пробвайте с факта, че нямате общи събрания, че нямате реален управител, та да им треснат по една блага глоба и нещата ще се канализират.

tbm2.net
05.09.2010, 16:40
След като имате го подсетете за свикването на общо събрание поне веднъж годишно. Утвърдете си месечните такси с редовно свикано събрание, а след това разглезените пенсионери да бъдат погнати от съдия-изпълнител. Ако много се дърпа се съберете 20 % идеални части с искане за общо събрание. Ако не го насрочи, тогава го прехвърляте към общината. Има си ги нещата в закона. Багажа да им даде управителя срок 1 месец да изчезне, после да дирят Михаля. Сега също има тая институция и се нарича община. Пробвайте с факта, че нямате общи събрания, че нямате реален управител, та да им треснат по една блага глоба и нещата ще се канализират.

Трябва да спазвате също периода през, който НЕ трябва да се свикват общи събрания по памет мисля беше периода от 15 юли до 15 септември или от 15 юни до 15 август. Пише го в закона просто трябва да се ровнете. Или изчакайте до 16-ти септември и тогава го насрочете.

Jekata
05.09.2010, 17:46
Трябва да спазвате също периода през, който НЕ трябва да се свикват общи събрания по памет мисля беше периода от 15 юли до 15 септември или от 15 юни до 15 август. Пише го в закона просто трябва да се ровнете. Или изчакайте до 16-ти септември и тогава го насрочете.

То може тогава, но само в неотложни случаи. Отделно не пречи преди това да го насрочат, но да е след 15.9 самото ОС ако не е неотложно.

tbm2.net
05.09.2010, 19:01
Така е, но е по-добре да няма оправдания от типа аз бях на почивка и не разбрах за кога е било. То не че оправданията са допустими от закона, но все пак за да върви по-гладко работата е добре да не е през летния период.

Jekata
05.09.2010, 19:02
Така е, но е по-добре да няма оправдания от типа аз бях на почивка и не разбрах за кога е било. То не че оправданията са допустими от закона, но все пак за да върви по-гладко работата е добре да не е през летния период.

Да де, но пак, като са по надлежния ред залепени на вратата да гонят Михаля. :D

dmk
20.09.2010, 10:26
Здравейте,
При нас възникна спор по следния въпрос (моля ако някой е наясно да каже кой е прав):
Имаме апартаменти, в които собствениците си идват само за 2-3 седмици годишно. Трябва ли да плащат 50% от консумативните и текущи разходи - чл.51 (3), или изобщо не трябва да плащат - чл.51 (2)?
Благодаря предварително за съдействието.

Jekata
20.09.2010, 10:30
Здравейте,
При нас възникна спор по следния въпрос (моля ако някой е наясно да каже кой е прав):
Имаме апартаменти, в които собствениците си идват само за 2-3 седмици годишно. Трябва ли да плащат 50% от консумативните и текущи разходи - чл.51 (3), или изобщо не трябва да плащат - чл.51 (2)?

Принципно (2) се отнася да не плащат цялата сума по (1), а 50 % съгласно (3).
Целия проблем е, че няма фиксиран никакъв срок, а няма как да искаш пари на някой тотално отсъстващ от имот Х. В крайна сметка май оптимален вариант е събранието да реши да речем до 3 мес. отсъствие се събират по 50 %, а такива които над 3 мес . отсъстват да не се закачат. Иначе е една грозна разправия. :D

nacheff
20.09.2010, 11:03
Здравейте,
Ето субективното ми виждане по въпроса.
Практикувам го и като председател на Ус.

Чл. чл.51 (2).
При него имаме постановка за деца. Те са ясни.
Допълнително се говори за обитатели, които аз третирам като "слачйни", "епизодични".
Примери:
- идва ти приятел на гости и остава у вас за две седмици.
- договаряш се с майстори от провинцията да ти ремонтират имот и ги настаняваш в друг свой иомт в същото място за срок от 3 седмици,
- други житейски обстоятелства,

Консумативи и текуща поддръжка не се дължат.
Ще допълня. Подобни хора не се вписват в Книгата на собствениците като обитатели.

чл.51 (3)
Тук става дума за вписани в Книгата "постоянни" обитатели, които поради някакви житейски обстоятелства отсъстват:
- за период по-дълъг от един месец,
- отсъствието ми е своевременно съобщено писмено пред председателя .
Примери :
- обитатели заминават през лятото в страната - на вилата, на гости,
- живеят постоянно в чужбина, но прекарват през лятото по повече от 1 месец в имота си.
- други,

Разчитам да съм помогнал.

Jekata
20.09.2010, 11:06
Добре си застъпил, че обитатели са примерно и децата ти, а ти си собственик. Респективно и жена ти да речем е обитател. Друга тема е дали е обитател ако по нот. акт си ти собственик, но покупката е по време на брака. :D

И все пак - бабата на 29-ия етаж да речем е 3-4 месеца зимата във входа ви, после 9 месеца се шири нейде по поляните - 9 месеца по 50 % ли ще й удържаш? :)

nacheff
20.09.2010, 12:06
Добре си застъпил, че обитатели са примерно и децата ти, а ти си собственик. Респективно и жена ти да речем е обитател. Друга тема е дали е обитател ако по нот. акт си ти собственик, но покупката е по време на брака. :D

И все пак - бабата на 29-ия етаж да речем е 3-4 месеца зимата във входа ви, после 9 месеца се шири нейде по поляните - 9 месеца по 50 % ли ще й удържаш? :)

Бързам и може и да пиша неясно.
Собствеността няма отношение тук.
Споменавам за Книга на собствениците само защото в нея се записват и обитателите. Типичен пример са наемателите. Собственикът е длъжен да ги декларира пред председателя, а той ги вписва в книгата като обитатели. Ако става дума за семейство наематели, в което има двама възрастни, малко дете, плюс куче - то се дължат вноски като за трима обитатели (2 човека + куче). Детето - не!
Собствеността е отразена в друга графа. Тя играе роля при определяне на сумите за ремонт и евентуално придобиване на активи по други членове. Тя не играе тук.

Темата с безпаричните пенсионери има а морални и битови измерения, но тях не ги закачам.
Може и да е трудно да се вземат пари от такъв човек, може и да е невъзможно, но това няма нищо общо с неговото задължение да ги плати. Така разбирам нещата.
Ако стъпя на примера ти с бабата пенсионерка, която е постоянен обитател на едно жилище, но е била физически там 3 месеца, то би следвало да се отрази по следния начин:
- за 3 месеца дължи вноска за 1 човек 100 %,
- за 9 месеца дължи вноска за 1 човек 50 %.

Jekata
20.09.2010, 12:27
Собствеността има отношение като отделен казус - кой пишеш собственик в тоя случай?
Само този по нотариален акт или реално вече са двама собственика след като е по време на брак. :)

Собственик си ти, но брат ти примерно, живущ у вас е обитател. Обитател, различен от майсторите примерно. :)

Ако стъпя на примера ти с бабата пенсионерка, която е постоянен обитател на едно жилище, но е била физически там 3 месеца, то би следвало да се отрази по следния начин:
- за 3 месеца дължи вноска за 1 човек 100 %,
- за 9 месеца дължи вноска за 1 човек 50 %.

Тук вече въпроса е неизяснен. По-скоро по подразбиране е така както си го описал след като не е казано друго. Но брат ти, обитател на жилището ти е точно в тая ситуация. Е като го няма 9 месеца на чий отгоре да му искам консумативи...освен закона. От морална гледна точка.

dmk
20.09.2010, 13:25
Като че ли няма ясно мнение. Тъй като при нас спорът е сериозен (имаме 2 апартамента, които се използват за по-малко от месец годишно), ще трябва да проверя в кметството как те ще разтълкуват този момент. Нещата не са съвсем ясни и с "обитател" и "собственик", макар че в това отношение нашият случай е ясен - фактически собствениците се появяват за няколко седмици (веднъж годишно).
Все пак - моето тълкуване е, че ако принципно отсъстващ от апартамента за няколко месеца, дължиш 50%, но ако отсъствието ти стане 11 месеца (в календарна година), тогава не дължиш нищо. Което също е доста спорно, доколкото рядко можеш предварително да кажеш, че ще отсъстваш цяла година...

Jekata
20.09.2010, 13:31
По закон трябва 11 месеца да са на 50 %. Друг е въпроса доколко е нормално. :)

Обитатели са всички освен собственика. Това поне е ясно. :D

slavkovrr
20.09.2010, 13:59

Немисля че за 9 месеца трябва да плаща,та дори и да си идва всеки месец за по 2-3 дни ,да си вземе пенсията!

dmk
20.09.2010, 15:04
И така, след консултация с кметството, ето какво е положението:

1. Тези, които отсъстват повече от месец, заплащат 50%. Т.е. ако си собственик, може и въобще да не се появяваш, обаче дължиш 50% от текущите разходи (общото събрание може да гласува нещо друго, което трябва да е част от правилника за вътрешния ред). Не става дума дали е нормално или правилно; това е законовото положение.

2. Тези, които пристигат (най-често като гости) за по-малко от месец, не плащат нищо. Не става дума за собственик, защото той винаги дължи по предишното обяснение.

Е, надявам се и аз да съм бил полезен на някого. :)

Jekata
20.09.2010, 23:00
Така де, законово беше ясно, вече въпроса е "морална" гледна точка. :)

индианеца
20.09.2010, 23:04
Така де, законово беше ясно, вече въпроса е "морална" гледна точка. :)
Е не може да не плаща нищо за текущи ремонти, поддръжка на сградата и площите около нея. Почистване, ток - може и без тях.

Jekata
21.09.2010, 17:11
Е не може да не плаща нищо за текущи ремонти, поддръжка на сградата и площите около нея. Почистване, ток - може и без тях.

Какво фиксираш в описаните от теб дейности?