IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Купуване на акции на БФБ за първи път

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение

    Може ли да ми обаясниш как точно става това? Защото като получиш дивидент, компанията реално изважда от кеша си, за да ти плати и това намаля нетната стойност на активите (разбирай Equity-то).
    На теория си прав, даже като получиш дивидента си реално на загуба от 5 до да кажем 40% заради данъка, който плащаш на този дивидент. Практиката обаче показва, че в много случаи, ако не се даде дивидент, то управлението на компанията "намества" кеша по неподходящ за теб начин и след година да кажем се оказва, че нито си взел дивидент, нито компанията е увеличила активите си с толкова. Идеята е, че по този начин властта за тези средства идва при теб, а ако не се дава, означава, че решенията за парите ти ги взима друг. Ти ако толкова си харесваш компанията, може да го реинвестираш дивидента отново там и да запазиш "теглото си" в нея.
    Пътека се прави камък по камък!

    Коментар


    • Пари от борсата могат да се вземат по три начина. Чрез дивидент, търгово предлагане или да намерим по-голям глупак от нас. Първите две са свързани със създаването на стойност а третото с нейното преразпределяне. Трите начина са важни и не можем да изхвърлим с лека ръка който и да е от тях.
      Та по темата. Отношенията с ИП са много дългосрочни и е добре преди да се обвърже някой начинаещ да подбере внимателно посредника. Комисионните са много важни, но не са всичко. От един момент нататък прекият контакт с брокера е бонус.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение

        Проблема е че ти получаваш пари не направо от "фундамента", а от тези други дето СЛЕД теб са намерили акцията за привлекателна. Тоест, на въпроса.: Дивидентите и сплитовете ВЛИЯЯТ на състоянието на инвеститора
        Все пак ти това попита, не дали влияят на "фундамента" - Съгласен?
        Аз още одеве се съгласих с теб... но пак ще кажа, да не бъркаме отделни случай, когато пазарът дава премия за ликвидност след stock dividend/split (преди това явно акциите не са били ликвидни). При равни други условия, това не би трябвало да има значение. Вече е въпрос на очаквания как пазарът би реагирал, а това често сме виждали, че не е рационално. А и както един колега отдолу каза "След като си получиш дивидента, но с него автоматично е коригирана цената на акциите ти, започва голямото надяване (от "надежда") за възстановяване до нивото от предния ден. Самтаймс уин, самтаймс люн... "

        В крайна сметка всеки ивеститор има различни предпочитания - дивиденти, данъчно облагане, възвращаемост и т.н. Затова и нямаме еднакви акции в портфейлите си и един печели повече, друг по-малко, трети губи.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение

          Ще ти отговоря така - абсолютно съм съгласен с това, което казваш. Но моето мнение е единствено на база фундаментална финансова информация след разпределение на дивидент. Това, за което ти говориш е капиталова печалба реализирана на база на бъдещи очаквания в следствие от текущо корпоративно събитие. Поне аз лично предпочитам фундамента на самата компания, а не да очаквам някой друг да намери акцията за привлекателна след като й сплитнат цената или й вдигнат payout ratio-то.
          Проблема е че ти получаваш пари не направо от "фундамента", а от тези други дето СЛЕД теб са намерили акцията за привлекателна. Тоест, на въпроса.: Дивидентите и сплитовете ВЛИЯЯТ на състоянието на инвеститора
          Все пак ти това попита, не дали влияят на "фундамента" - Съгласен?
          Last edited by VNM; 18.01.2017, 18:05.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение

            Може ли да ми обаясниш как точно става това? Защото като получиш дивидент, компанията реално изважда от кеша си, за да ти плати и това намаля нетната стойност на активите (разбирай Equity-то). И товят портфейл се състои от пропорционално разпределения кеш като дивиден и същия брой акции, но чиято цена вече е коригирана спрямо по-ниското Equity (сиреч, цената е паднала и реализираш капиталов спад). С две думи zero-zero game! Как това те прави по-богат, щото на практика не си? Да не кажа, че ако сложим и данъчния ефект от дивидента (дивидента се облага), реално и ще си на малък минус .
            Абсолютно си прав в наблюдението си. След като си получиш дивидента, но с него автоматично е коригирана цената на акциите ти, започва голямото надяване (от "надежда") за възстановяване до нивото от предния ден. Самтаймс уин, самтаймс люн...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение

              Приятел, не схващаш иронията в отговора. Всичко което каваш е така на книга. Но на практика не е. Много хора тук могат да ти приведат примери от тяхната собствена практика колко много пари са направили от сплитове. Въпреки че няма логика според теб, по-ниската цена и повечето бройки стимулират търговията и хартията се леко или повече понабалончва от което се правят много пари.
              Има и друг аспект. Вземи за пример ЧЕЗ Електро с цена от 20000 лева. Ти имаш ли 20000 бинки да ги сложиш да чакат сума ти време някой да ти продаде. Това пречи на търговията и за дълго подтиуска цената. А сега ако ако имаш акции и искаш да ги продадеш? Или се съгласяваш с много по-ниската цена на търсене или чакаш ХХХ време.
              Представи си какво ще стане при един сплит примерно 1:5000. Вместо 1 акция ще имаш 5000. Може да решиш да продадеш 1/2 акция (т.е. 2500 броя) и пак да си останещш акционер. Съответно вече има мног повече купивачи СКЛОНИ да платят и малко повече.
              Направо не ми се мисли колко пари ще направят сегашните акционери в тази компания при един сплит.

              От сплитовете състоянието на инвеститорите се увеличава доста, ако не вярваш на мен направи анкета (или помоли Биг Беаър да направи) колко са забогатели хора тук от сплитове.
              Ще ти отговоря така - абсолютно съм съгласен с това, което казваш. Но моето мнение е единствено на база фундаментална финансова информация след разпределение на дивидент. Това, за което ти говориш е капиталова печалба реализирана на база на бъдещи очаквания в следствие от текущо корпоративно събитие. Поне аз лично предпочитам фундамента на самата компания, а не да очаквам някой друг да намери акцията за привлекателна след като й сплитнат цената или й вдигнат payout ratio-то.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение

                Може ли да ми обаясниш как точно става това? Защото като получиш дивидент, компанията реално изважда от кеша си, за да ти плати и това намаля нетната стойност на активите (разбирай Equity-то). И товят портфейл се състои от пропорционално разпределения кеш като дивиден и същия брой акции, но чиято цена вече е коригирана спрямо по-ниското Equity (сиреч, цената е паднала и реализираш капиталов спад). С две думи zero-zero game! Как това те прави по-богат, щото на практика не си? Да не кажа, че ако сложим и данъчния ефект от дивидента (дивидента се облага), реално и ще си на малък минус).
                Приятел, не схващаш иронията в отговора. Всичко което каваш е така на книга. Но на практика не е. Много хора тук могат да ти приведат примери от тяхната собствена практика колко много пари са направили от сплитове. Въпреки че няма логика според теб, по-ниската цена и повечето бройки стимулират търговията и хартията се леко или повече понабалончва от което се правят много пари.
                Вземи за пример ЧЕЗ Електро с цена от 20000 лева. Ти имаш ли 20000 бинки да ги сложиш да чакат сума ти време някой да ти продаде. Това пречи на търговията и за дълго подтиска цената. Тоест тя не стига "нормалното" си ниво и твоето ако си акционер състояние е по-малко.
                А сега ако ако имаш акции и искаш да ги продадеш? Или се съгласяваш с много по-ниската цена на търсене или чакаш ХХХ време, като пак губиш (ефект върху състоянието).
                Представи си сега какво ще стане при един сплит примерно 1:5000. Вместо 1 акция ще имаш 5000. Може да решиш да продадеш 1/2 акция (т.е. 2500 броя) и пак да си останещш акционер. Съответно вече има мног повече купивачи СКЛОНИ да платят и малко повече. Просто няма да им трябват 20000 за 1 акция.
                Направо не ми се мисли колко пари ще направят сегашните акционери в тази компания при един сплит.

                От сплитовете състоянието на инвеститорите се увеличава доста, ако не вярваш на мен направи анкета (или помоли Биг Беаър да направи) колко са забогатели хора тук от сплитове.

                За дивидентите е малко по-различно, не ми се пише още толкова, но само маркирам
                - психологически за голям брой инвеститори дивидентната доходност си струва малко по-висока цена, от което ти би могъл някак да се възползваш
                - стават големи игри около граничните дати на акциите с дивидент.
                Last edited by VNM; 18.01.2017, 17:54.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение

                  2 . Променя, повярвай, променя
                  Може ли да ми обаясниш как точно става това? Защото като получиш дивидент, компанията реално изважда от кеша си, за да ти плати и това намаля нетната стойност на активите (разбирай Equity-то). И товят портфейл се състои от пропорционално разпределения кеш като дивиден и същия брой акции, но чиято цена вече е коригирана спрямо по-ниското Equity (сиреч, цената е паднала и реализираш капиталов спад). С две думи zero-zero game! Как това те прави по-богат, щото на практика не си? Да не кажа, че ако сложим и данъчния ефект от дивидента (дивидента се облага), реално и ще си на малък минус .
                  Last edited by pjc50313869; 18.01.2017, 17:39.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение
                    Това ми хареса. Съответно го маркирах.
                    Поклон.
                    Благодаря! Не го измислих сега. Много пъти ми се е налагало да обяснявам на любопитни що ща на борсата и постепенно стигнах до тази проста формулировка.

                    Коментар


                    • Това ми хареса. Съответно го маркирах.
                      Поклон.

                      Коментар


                      • Не е трудно - правиш, каквото правят другите, но гледаш да ги изпревариш.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение

                          Аз пък не държа на дивидента поради 2 причини - 1. Данъчна; 2. Дивидент/сплит не променя богатството на акционера
                          2 . Променя, повярвай, променя

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            Избираш си ликвидни акции които ти дават дивиденти. Ако някой не ти плаща че да му държиш акциите да си ги държи сам.
                            Аз пък не държа на дивидента поради 2 причини - 1. Данъчна; 2. Дивидент/сплит не променя богатството на акционера

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Дядо Коледа Разгледай мнение

                              От Карол ли си , че правиш реклама на ИП ?
                              Аз съм на Елана Трейдинг, просто имат промоция и за това споменах на момчето. Ако може да си спести 30%, защо да не го направи? Или е забранено във форума да се споменават фирмени имена, за да не става реклама?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от sylver88 Разгледай мнение

                                Здравей, и аз съм новак. Ето моите съвети:
                                1) в момента Карол имат промоция, за открилите сметка до края на месеца 30% от стъпка от таксата за сделки в първия месец;
                                2) проучи и си избери дивидентни акции, ликвидността е ниска още, поне да имаш освен капиталова(дай боже) и дивидентна доходност; има статии по темата в инвестор, потърси ги.
                                3) не очаквай бързо печалби.- аз реално почнах края на август, след първите 3-4 седмици бях с 150 лв минус, сега съм с 560 лв плюс!

                                Успех!
                                От Карол ли си , че правиш реклама на ИП ?

                                Коментар

                                Working...
                                X