Коя е банката с най-евтин международен превод? - Страница 2 - Форум Инвестор.БГ
Понеделник, 30 Март 2015
България Свят Имоти Коментари Борса Forex Технологии Обучение Видео Style Автомобили Клуб Investor

Контролен панел Съобщения Потребители Блогове Търси
michaelis
07.08.2014, 15:50

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от opelcorsa Разгледай мнение
Здравейте, приятно ми беше да изчета темата.
Мога да помогна с проблема от юридическа гледна точка,но икономическата нещо не я разбирам.
Проблемът ми за тия такси при международни преводи възникна тази година котаго трябваше да внеса пари за една почивка, изчетох темите които намерих и почнах да обикалям банките в търсене на най ниската такса Не намерих под въпросните 25лв и когато се бях отчаяла влязох в една банка която се оказа че е собстевност на банката в която пращах парите и ми взеха точно 6лева за превода което ме зарадваа и отказа да пиша жалби до където и да било. Този месец обаче имах да получа превод от чужбина, сметака ми е еврова преводът е от Германия по тази сметка години наред 2007, 2008 съм получавала преводи без ад ми се вземе и стотинка.
Дори и не очаквах да ми вземат нещо, е да аама не от 2012 били променили тарифатаси и ми вземат 20лв такса.
Написах писмо до банката ще споделя отговора когато го получа, като оспорих таксата заявих че никой не ми е връчвал тарифата им, но се сетих че преди месеци май ме накараха да подпиша нов договор за сметката и може и да съм разписала че съм запозната с тарифата, така или иначе не ми е връчена и дадена да я прочета.
Обясних че съм ползвала 2007 и 2008 сметката и не съм палтила такса за текущите преводи. Ама да ви кажа не вярвам да има полза.
от тук каква ми е идеята, остава Комисия за защита на потребителя, не че ще има полза, но защо да не се опита, първо може да се твърди че тарифата е в противоречие с регламента, ако някой се навие може и да се обжалва Тарифата мисля с 10лв такса пред съда но пък ще е чудо съдът да я отмени, ще се позоват точно на препоръчителността на срока и на въпросната 2016год, и после което е по силен аргумент да се посочи с копие от Германия че фирмата е заплатила и поела всички такси по превода, така ме увериха и че банката ми събира неправомерно такса.
Не съм дорасла да водя такова дело тчоно поради това че икономически имам много въпросителни, но пък не ми се дават всеки месец по 20 лева от скромните ми заработени 50 евро.
Е нали уж сме в EU Европейските банки не взимат никви такси за преводи по евросметки в рамките на Евросъюза до 50 000 евро. Това България в EU ли е или не съвсем
Отговори с цитат
opelcorsa opelcorsa не е онлайн
07.08.2014, 15:15

Angry
Здравейте, приятно ми беше да изчета темата.
Мога да помогна с проблема от юридическа гледна точка,но икономическата нещо не я разбирам.
Проблемът ми за тия такси при международни преводи възникна тази година котаго трябваше да внеса пари за една почивка, изчетох темите които намерих и почнах да обикалям банките в търсене на най ниската такса Не намерих под въпросните 25лв и когато се бях отчаяла влязох в една банка която се оказа че е собстевност на банката в която пращах парите и ми взеха точно 6лева за превода което ме зарадваа и отказа да пиша жалби до където и да било. Този месец обаче имах да получа превод от чужбина, сметака ми е еврова преводът е от Германия по тази сметка години наред 2007, 2008 съм получавала преводи без ад ми се вземе и стотинка.
Дори и не очаквах да ми вземат нещо, е да аама не от 2012 били променили тарифатаси и ми вземат 20лв такса.
Написах писмо до банката ще споделя отговора когато го получа, като оспорих таксата заявих че никой не ми е връчвал тарифата им, но се сетих че преди месеци май ме накараха да подпиша нов договор за сметката и може и да съм разписала че съм запозната с тарифата, така или иначе не ми е връчена и дадена да я прочета.
Обясних че съм ползвала 2007 и 2008 сметката и не съм палтила такса за текущите преводи. Ама да ви кажа не вярвам да има полза.
от тук каква ми е идеята, остава Комисия за защита на потребителя, не че ще има полза, но защо да не се опита, първо може да се твърди че тарифата е в противоречие с регламента, ако някой се навие може и да се обжалва Тарифата мисля с 10лв такса пред съда но пък ще е чудо съдът да я отмени, ще се позоват точно на препоръчителността на срока и на въпросната 2016год, и после което е по силен аргумент да се посочи с копие от Германия че фирмата е заплатила и поела всички такси по превода, така ме увериха и че банката ми събира неправомерно такса.
Не съм дорасла да водя такова дело тчоно поради това че икономически имам много въпросителни, но пък не ми се дават всеки месец по 20 лева от скромните ми заработени 50 евро.
Отговори с цитат
2012 2012 не е онлайн
30.04.2013, 01:25

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от increce Разгледай мнение
За България ми е по-интересно някой има информация за това кои банки ползват БИСЕРА 7, защото тя е СЕПА съвместима. Иначе ми се случи миналата седмица да мина през 2-3 банкови клона и като питах касиерките дали банката работи с БИСЕРА 7 ме гледаха като паднали от Марс...
защо се занимаваш да ходиш по клонове на банки и да се оставяш да бъдеш информиран въз основа на настроенията на някоя лелка или на някоя кифла???

напиши си един мейл с въпроса който те интересува и го пейстни до 10, 15 или 20 банки (които си харесаш) ................ всяка една банка ще ти отговори до една седмица ................ по-читавите банки до 24 часа задължително отговарят, а по-скапаните отговарят дори и след седмица до десет дни .................. казвам (пиша) ти това от опит

иначе банките които ползват Бисера 7 са ЦКБ, Българо-Американска Кредитна Банка, МКБ Юнионбанк, ЦКБ, Търговска банка АД, Първа инвестиционна банка, Корпоративна търговска банка, Българска банка за развитие, Общинска банка, Те-Дже Зираат Банаксъ – клон София, Уникредит Булбанк, ДСК и Юробанк+Еф Джи, Алианц, Райфайзенбанк
increce increce не е онлайн
28.04.2013, 23:02

Начално
Не са длъжни затова не го правят.

В Регламент 260/2012 написаха като краен срок 1 февруари 2014 за банките от Еврозоната. За България и останалите страни които не са в Еврозоната крайният срок е 31 октомври 2016 година

Така че до тая дата нищо не можем да им кажем...

Регламента го има на български. Ето ако на някой му се чете -

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...22:0037:BG:PDF

За България ми е по-интересно някой има информация за това кои банки ползват БИСЕРА 7, защото тя е СЕПА съвместима. Иначе ми се случи миналата седмица да мина през 2-3 банкови клона и като питах касиерките дали банката работи с БИСЕРА 7 ме гледаха като паднали от Марс...

За последно променено от increce : 28.04.2013 в 23:16
Отговори с цитат
Макс Макс е онлайн в момента
05.04.2013, 19:59

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
S E P A

Банките се ослушват, но ако настояваме повече хора, ще им стане тясно. Аз се заяждам с моята банка при всеки трансфер
Трябва да пробутам на адвоката си въпроса, Дали не е възможно да спретна една Искова молба с претенция за "надбавката" за международния превод. Ако има светлинка в тунела ще си открия сметка в една омразна банка и ще заведа искова молба с възможно най-високия адвокатски хонорар...

На прима виста ме притеснява че Банката има тарифа за такси и комисиони, които изглежда че приемаме още при откриване на сметката
Отговори с цитат
realdrago realdrago не е онлайн
05.04.2013, 14:48

Cool
Цитат:
Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
S E P A

Банките се ослушват, но ако настояваме повече хора, ще им стане тясно. Аз се заяждам с моята банка при всеки трансфер
Аз предлагам следното:

- събираме факс номерата на всички банки
- подготвяме един стандартен документ, който всички си разпечатваме
- всеки един от форума разпраща на колкото се може повече факс-номера този документ

Ще струва няколко левчета на човек, но ще ги потопим от молби. Да видим колко време ще се правят на глухи. И така всяка седмица.

ТЕСТВАНО -- РАБОТИ!!!!
Отговори с цитат
Наивник Наивник е онлайн в момента
Заслужил
инвеститор
05.04.2013, 14:32

Начално
S E P A

Отговори с цитат
realdrago realdrago не е онлайн
05.04.2013, 14:21

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Butch Разгледай мнение
Всички банки са един дол дренки, приготви си такса 20-25 ойро...
Това дори превода да е между 2 банки в България!

Интересно как от ЕС (Австрия, тествано) превода до БГ в ойро е цифром и словом 0.50 цента!
А от Италия - безплатно, в целия ЕС ... без думи!
Отговори с цитат
gogatt gogatt не е онлайн
01.04.2013, 15:08

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Butch Разгледай мнение

Интересно как от ЕС (Австрия, тествано) превода до БГ в ойро е цифром и словом 0.50 цента!

Като въведоха IBAN-те, това обясняваха, как преводите в целия ЕС ще са все едно вътрешнобанкови преводи, но уви, за пореден път ни дерат.
На пълно съм съгласен с този коментар!
01.04.2013, 14:07

Начално

Като въведоха IBAN-те, това обясняваха, как преводите в целия ЕС ще са все едно вътрешнобанкови преводи, но уви, за пореден път ни дерат.
Отговори с цитат
driverf1 driverf1 не е онлайн
14.03.2013, 10:31

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от mussi Разгледай мнение
Пич,всички банки предлагат Частно Банкиране.
Вземи си един банкер/банкерка и ще ти е мирна главата и няма да се занимаваш с глупости и да ревеш по форумите,че не си чел ...

Така де,така,и за това удоволствие ще плащаш по 20 лева на 3 месеца(справка-банка ДСК,я).....
Отговори с цитат
mussi mussi не е онлайн
13.03.2013, 14:14

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от simo.smo Разгледай мнение
За съжаление в момента се чувствам обслужен точно като в кварталната бакалия, само дето "подхлъзването" е в пъти по-голямо . За мен е неприемливо да не ме уведомят предварително колко ще трябва да платя, дори и да не съм попитал изрично, а аз попитах няколко пъти.

Да ще поискам да видя Swift съобщението, може пък и да разбера нещо. Когато ми казват да дам ей така от нищото 40 лева искам да видя за какво съм ги дал. Не приемам обяснението, че нещата са твърде сложни и не мога да ги разбера. Всичко на тая свят е направено от хора и за хора. Сляпото доверие винаги ти излиза през носа, както на мен в момента. Тъй и тъй плащам за урока, поне да науча нещо

Колкото за коментара, че банките не лъжат за 2-3 евро - за съжаление моя опит с банките показва, че точно това правят нонстоп и най-лошото е, че редовно ти го завират изневиделица. Никога, ама никога не са ме информирали предварително за всички разходи, които трябва да направя. Пример:

Тегля кредит енергийна ефективност и разбира се ми обясняват, че лихвата по кредита ще е по-малка ако го изтегля в евро. Аз казвам - ОК. Подписваме договора за кредита и ми прасват едно листче да подпиша за откриване на сметка в евро. Защо викам аз, нали си имам сметка при вас в лева. Не, не може така, трябва да има сметка в евро. Изненада.
Какво да правя, вече съм се хванал на хорото и викам ОК. Ама трябва да поддържате някаква наличност по тая сметка в евро при откриването - заредете я с 10 евро. Изненада.
Пак викам ОК. След това през интернет банкирането виждам, че всеки месец ми взимат по 1 евро за обслужване на новата ми сметка. Изненада.
Никой така и не реши да ми ги каже всички тези неща предварително. Разбира се, че аз съм си виновен, да съм чел и т.н. Нищо, че го няма в договора, то го има в общите условия. Ама ние ги сменяме тях когато решим и не те уведомяваме. То си е твоя работа да проверяваш ежедневно и ежечасно на интернет страницата на Банката.
Платих си кредита в рамките на 6 месеца и си викам, ще ми закрият сметката автоматично сега, нали заради кредита я открихме. Само, че понеже вече ги видях как действат (не, че са кварталната бакалия и не, че те лъжат за 2-3 евро) реших аз да попитам, ще ми закрият ли сметката. Служителката в банката вика - не, вие сам трябва да подадете молба да ви я закрием. Речено сторено, подавам молба да ми закрият сметката и служителката ми вика - внесете 10 лева на касата. Изненада.
Как стояли нещата, щом я закривам преди да е изтекла 1 година от откриването дължа такса 10 лв.

Да не говорим какви обменни курсове държат и по които автоматично ти обменят парите. Не, че са за 2-3 евро ...

Така, че банките какви са, ние много добре знаеме
Пич,всички банки предлагат Частно Банкиране.
Вземи си един банкер/банкерка и ще ти е мирна главата и няма да се занимаваш с глупости и да ревеш по форумите,че не си чел ...
13.03.2013, 13:11

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от irena Разгледай мнение
При нареждане на валутен превод и когато разноските са за сметка на наредителя, банката на бенефициента си изисква таксите от банката на наредителя. Всичко става през SWIFT и банката на наредителя получава MT съобщение с дължимата сума, която следва да се плати. Това не е квартална бакалия за да те лъжат с 2-3 евро! Дори да ти представят Swift съобщението с което са си поискали таксите пак нищо няма да разбереш!
За съжаление в момента се чувствам обслужен точно като в кварталната бакалия, само дето "подхлъзването" е в пъти по-голямо . За мен е неприемливо да не ме уведомят предварително колко ще трябва да платя, дори и да не съм попитал изрично, а аз попитах няколко пъти.

Да ще поискам да видя Swift съобщението, може пък и да разбера нещо. Когато ми казват да дам ей така от нищото 40 лева искам да видя за какво съм ги дал. Не приемам обяснението, че нещата са твърде сложни и не мога да ги разбера. Всичко на тая свят е направено от хора и за хора. Сляпото доверие винаги ти излиза през носа, както на мен в момента. Тъй и тъй плащам за урока, поне да науча нещо

Колкото за коментара, че банките не лъжат за 2-3 евро - за съжаление моя опит с банките показва, че точно това правят нонстоп и най-лошото е, че редовно ти го завират изневиделица. Никога, ама никога не са ме информирали предварително за всички разходи, които трябва да направя. Пример:

Тегля кредит енергийна ефективност и разбира се ми обясняват, че лихвата по кредита ще е по-малка ако го изтегля в евро. Аз казвам - ОК. Подписваме договора за кредита и ми прасват едно листче да подпиша за откриване на сметка в евро. Защо викам аз, нали си имам сметка при вас в лева. Не, не може така, трябва да има сметка в евро. Изненада.
Какво да правя, вече съм се хванал на хорото и викам ОК. Ама трябва да поддържате някаква наличност по тая сметка в евро при откриването - заредете я с 10 евро. Изненада.
Пак викам ОК. След това през интернет банкирането виждам, че всеки месец ми взимат по 1 евро за обслужване на новата ми сметка. Изненада.
Никой така и не реши да ми ги каже всички тези неща предварително. Разбира се, че аз съм си виновен, да съм чел и т.н. Нищо, че го няма в договора, то го има в общите условия. Ама ние ги сменяме тях когато решим и не те уведомяваме. То си е твоя работа да проверяваш ежедневно и ежечасно на интернет страницата на Банката.
Платих си кредита в рамките на 6 месеца и си викам, ще ми закрият сметката автоматично сега, нали заради кредита я открихме. Само, че понеже вече ги видях как действат (не, че са кварталната бакалия и не, че те лъжат за 2-3 евро) реших аз да попитам, ще ми закрият ли сметката. Служителката в банката вика - не, вие сам трябва да подадете молба да ви я закрием. Речено сторено, подавам молба да ми закрият сметката и служителката ми вика - внесете 10 лева на касата. Изненада.
Как стояли нещата, щом я закривам преди да е изтекла 1 година от откриването дължа такса 10 лв.

Да не говорим какви обменни курсове държат и по които автоматично ти обменят парите. Не, че са за 2-3 евро ...

Така, че банките какви са, ние много добре знаеме

За последно променено от simo.smo : 13.03.2013 в 13:14
Отговори с цитат
BatSvetlio BatSvetlio не е онлайн
13.03.2013, 12:12

Начално
Цитат:
При нареждане на валутен превод и когато разноските са за сметка на наредителя, банката на бенефициента си изисква таксите от банката на наредителя. Всичко става през SWIFT и банката на наредителя получава MT съобщение с дължимата сума, която следва да се плати. Това не е квартална бакалия за да те лъжат с 2-3 евро! Дори да ти представят Swift съобщението с което са си поискали таксите пак нищо няма да разбереш!
Каке, ти от луната ли падаш бре не било бакалия а??? Я сметни 2-3 ойро по 0.5 - 1 мио колко праи а? И викаш баМките не ги щат тия дребни суми
Отговори с цитат
marin1 marin1 не е онлайн
13.03.2013, 11:45

Начално
Цитат:
Бреййййййй - колко сложно било
Пък ние (клиентите) колко сме ТЪПИ
Ами карайте го все така Иренке и не се чудете като Ви намалява работата
За сметка на това рекламите Ви се УВЕЛИЧАВАТ - нЪл Тъй
Отговори с цитат
irena irena не е онлайн
13.03.2013, 11:37

Начално
Отговори с цитат
Big Stan Big Stan не е онлайн
13.03.2013, 10:54

Начално
Да включват и суифта, но неприятното е, че не можеш да си го разпечаташ от банкирането, а трябва да ти го пращат по e-mail или да си ги взимаш на хартия от клона. За разходите на получателя незнам как стоят нещата, плащам си колкото е сумата по инвойс, а колко получават контрагентите и дали им удържат нещо не мога да кажа.
Ей тва е Таргет 2 http://en.wikipedia.org/wiki/TARGET2
Отговори с цитат
simo.smo simo.smo не е онлайн
13.03.2013, 10:41

Начално
Благодаря за отговорите. Да днес ще ги питам точно колко е са разходите на отсрещната банка и дали могат да ми покажат документ. Аз и по телефона питах, за какво са тия разходи и отговора беше в стил - Ами не знам, тука пише само: "Bank of ... expenses ...". Та сигурно пак ще ме пратят в 10-та глуха

Но пак да попитам, значи от вашия опит и през други банки като правите преводи, пак се начисляват разходи и за получателя така ли?

ДБанк - 7 евро, освен swift-a (който е 8 евро Райфайзен), включва ли и разходи за получателя?

Какво е Таргет 2?
Отговори с цитат
13.03.2013, 10:28

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Big Stan Разгледай мнение
Айде малко инфо и от мен. Понеже доставчиците ми са от ЕС, имам наблюдения само върху тези преводи. Най евтиното до сега, което съм открил е в ДБанк - 7 евро по ТАРГЕТ 2, без ограничение на сумата. Парите се получават още същия ден.
Благодарско за инфото
ДБанк - не съм запознат - макар че от 5-6 месеца ми се въртеше в главата да проверя.
Тези 7 евро - включват ли и суифта? Защото повечето банки искат около 5 евро само за суифт?
Отговори с цитат
nacheff nacheff не е онлайн
13.03.2013, 10:24

Начално
Обичайно е да има и разноски при получаването на парите. Не е задължително, но се практикува доволно често.

По тази причина, при нареждането на превода винаги се поставя и въпрос за това, кой ще поеме тези разходи.
Вариантите са три, наредител, бенефициент или споделени.
Най-масовият случай е, всеки си плаща това, което му иска неговата банка. Тоест - споделено.
Вярно, че реален платец може да се окаже едно и също лице.
Когато стои и от двете страни и просто захранва своя сметка.
Няма нищо извънредно да се поиска информация.

В твоя случай гледам субективно на ситуацията по следния начин.
Сайтът ти е дал номер на сметка, по която да преведеш. Ти я възприемаш като твоя сметка. По-скоро става дума за някаква твоя партида, която е в рамките на една обща сметка, която обслужва сайта.
Тези 2-3 евро, които са ти съобщили от сайта е такса за административно обслужване на партидата ти (операцията) и това са пари, които прибира самата компания, която стои зад този сайт.

Нещото, което вероятно са премълчала, че в цялата операция има отделно и банка, в която е самата сметка. Банката и тя иска своето.
За заверка на сметки при трансгранични преводи се събира такса (почти винаги).
Поинтересувай се за тарифата на тази банка и колко е таксата за заверка на сметка.
Ако откриеш нещо различно от това, което са ти снесли - 19 евро., тогава може и да те изработват.

Успех!
Отговори с цитат
Big Stan Big Stan не е онлайн
13.03.2013, 10:16

Начално
Айде малко инфо и от мен. Понеже доставчиците ми са от ЕС, имам наблюдения само върху тези преводи. Най евтиното до сега, което съм открил е в ДБанк - 7 евро по ТАРГЕТ 2, без ограничение на сумата. Парите се получават още същия ден.
Отговори с цитат
13.03.2013, 09:59

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от simo.smo Разгледай мнение
Да се включа и аз по темата. Прочетох тук, че ИАБ е най-добре за преводи в чужбина и отидох на място да се ориентирам. В началото всичко беше супер - само 5 евро за преводи до 1000 евро. Препоръчват ти да си отвариш сметка депозит тъй като е без такса, а обикновенната разплащателна сметка има такса обслужване. То било едно и също ако ще правиш преводи. Абе с 2 думи на пръв поглед излиза, че наистина 5 евро е превода и само толкова.

Като тръгнахме да описваме превода обаче и банковата служителка ме пита - а таксите за отсрещната страна кой ще ги поеме? И аз мигам насреща и - кви такси за отсрещната страна, нали аз пращам парите и аз плащам? Ами има такси и за отсрещната - може да ги сложим, че те ще си ги поемат.

Значи превода беше за захранване на моя сметка в чужд сайт, така че на мен ми беше ясно, че всякакъв вид разходи ще са за моя сметка. За това и казах да ги пише за моя сметка разходите и я питах колко горе долу ще са тия разходи. Насреща ми се казва - ами не знам . Шах с пешката. Почнахме да обсъждаме и понеже на чуждия сайт беше написано, че при банкови преводи таксата, която те си отдържат е 1,5 евро, аз предположих, че това е тази такса. Викам и - сигурно това е същата такса, може би ще е около 2-3 евро ще е. Та ми вика - ами не знам, сигурно.

Та написахме за моя сметка да са всички такси, за всеки случай. Все пак в бланката за превода пишеше, че ако реша да откажа превода поради някаква грешка в последствие, всички разходи по връщането на парите са си за моя сметка. Предположих, че ако отсреща ми откажат да приемат превода заради 2-3 евро такси, пак разходите ще са за моя страна, така че реших да играя на сигурно.

Днес ми звънят от банката и ми казват - правихте превод, бяхте оставили допълнително пари за разходите на отсрещната страна, но те не стигат. Разходите са 19 евро и нещо . Изненадааа ))

Та така на практика превода ми през ИАБ излезе около 25 евро, колкото и по другите банки. Ще ми е интересно някой ако е правил превод в чужбина през друга банка да ми каже, има ли такова понятие като "разходи на отсрещната страна"? Започвам да си мисля, че тия ИАБ пишат, че превода е 5 евро, но реално просто разбиват разходите на 2 части - 5 евро за българската страна и 20 евро за отсрещната. Та ако някой има опит с други банки или пък с ИАБ ще се радвам да напише колко са му разходите накрая за превода - с всякакъв вид такси

П.С. Да отбележа, че от отсрещния сайт отделно си удържаха 1,5 евро, както бяха написали хората )))

Има Разходи и за "отсрещната страна" , Нооооооо .......
Поискай от ИАБ да ти дадата документ който да показва че наистина са направили такъв разход
Не че ще имаш някакъв успех - но ще видиш Шаш и Паника в офиса им
....... Този път съм го извървял още 2007 г. - всички банки в БГ са един дол дренки и всички спекулират с тези разходи на "отсрещната страна" - примерно ако реално са 2-3 Евро - те си ги пишат на твоя сметка само че и с някаква печалба ..... и така стават 10, 15 или 20 ...........
Това което съм намерил като най-евтино за превод (щото правя ПОНЕ по един всеки месец) е 20 Евро при превод до 10.000 Евро (това включва всичко, такси, суифт и т.н.) ПО ЕВТИНО от това - поне аз не съм чувал
Поздрави и Успех
Отговори с цитат
simo.smo simo.smo не е онлайн
13.03.2013, 09:52

Начално
Да се включа и аз по темата. Прочетох тук, че ИАБ е най-добре за преводи в чужбина и отидох на място да се ориентирам. В началото всичко беше супер - само 5 евро за преводи до 1000 евро. Препоръчват ти да си отвариш сметка депозит тъй като е без такса, а обикновенната разплащателна сметка има такса обслужване. То било едно и също ако ще правиш преводи. Абе с 2 думи на пръв поглед излиза, че наистина 5 евро е превода и само толкова.

Като тръгнахме да описваме превода обаче и банковата служителка ме пита - а таксите за отсрещната страна кой ще ги поеме? И аз мигам насреща и - кви такси за отсрещната страна, нали аз пращам парите и аз плащам? Ами има такси и за отсрещната - може да ги сложим, че те ще си ги поемат.

Значи превода беше за захранване на моя сметка в чужд сайт, така че на мен ми беше ясно, че всякакъв вид разходи ще са за моя сметка. За това и казах да ги пише за моя сметка разходите и я питах колко горе долу ще са тия разходи. Насреща ми се казва - ами не знам . Шах с пешката. Почнахме да обсъждаме и понеже на чуждия сайт беше написано, че при банкови преводи таксата, която те си отдържат е 1,5 евро, аз предположих, че това е тази такса. Викам и - сигурно това е същата такса, може би ще е около 2-3 евро ще е. Та ми вика - ами не знам, сигурно.

Та написахме за моя сметка да са всички такси, за всеки случай. Все пак в бланката за превода пишеше, че ако реша да откажа превода поради някаква грешка в последствие, всички разходи по връщането на парите са си за моя сметка. Предположих, че ако отсреща ми откажат да приемат превода заради 2-3 евро такси, пак разходите ще са за моя страна, така че реших да играя на сигурно.

Днес ми звънят от банката и ми казват - правихте превод, бяхте оставили допълнително пари за разходите на отсрещната страна, но те не стигат. Разходите са 19 евро и нещо. Изненадааа ))

Та така на практика превода ми през ИАБ излезе около 25 евро, колкото и по другите банки. Ще ми е интересно някой ако е правил превод в чужбина през друга банка да ми каже, има ли такова понятие като "разходи на отсрещната страна"? Започвам да си мисля, че тия ИАБ пишат, че превода е 5 евро, но реално просто разбиват разходите на 2 части - 5 евро за българската страна и 20 евро за отсрещната. Та ако някой има опит с други банки или пък с ИАБ ще се радвам да напише колко са му разходите накрая за превода - с всякакъв вид такси

П.С. Да отбележа, че от отсрещния сайт отделно си удържаха 1,5 евро, както бяха написали хората )))

За последно променено от simo.smo : 13.03.2013 в 09:55
Отговори с цитат
_1912_ _1912_ не е онлайн
20.11.2012, 16:11

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
Белчо,а бе за теб има ли тема,по която да нямаш мнение??!От чисто любопитство си питам,щото те срещнах в поне двадесетина теми за последния половин час.
белчо търси сивушка ........................ ако някой е срещал сивушка нека пише на лични на белчо...
20.11.2012, 16:09

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
Белчо,а бе за теб има ли тема,по която да нямаш мнение??!От чисто любопитство си питам,щото те срещнах в поне двадесетина теми за последния половин час.
Пиша, пиша....... днес ми дойде много добре
Отговори с цитат

Нов отговор

Принадлежности на темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Подробно търсене

Прескачане на форум

Последно мнение  Тема Брой мнения  
30.03.2015 13:12 Уникредит Булбанк...?! 359
25.03.2015 13:01 Алтернатива на банковите депозити. 154
25.03.2015 10:45 ПОМОЩ! Рецензия на дипломна работа.... 10
23.03.2015 16:25 Граве 4
23.03.2015 16:19 Отворени врати в Граве България! 1

Всички времена са по ГМТ +2.Времето сега е 18:13.