Неделя, 20 Април 2014
България Свят Имоти Коментари Борса Forex Технологии Обучение Видео Style Автомобили Клуб Investor

Контролен панел Съобщения Потребители Блогове Търси
todors todors не е онлайн
12.10.2005, 17:31

Начално
Ако дома ти е газифициран и си купиш личен компресор (в Канада са по $2К) ще си на делавера В момента в Дружба пилнят за 93 ст, а го зимат на 20 ст.

Аз карам на метан от две години минал съм 35000 километра, при вложение от 1000 лв за уредба + сменена бензинова помпа - 40лв, излиза изгодно горе-долу.

На километър ми се връзва 5ст. на метан, правете си сметка. На бензим не знам колко е - не съм я карал тая кола на бензин.

За проблема с новите коли: Всичко идва от инжекцията, но при инвестиця от $3К за метан-инжекця разхода пада до 3-4 ст. на двигател 1.8-2 литра. Ако не ти се дават тиа пари даваш по малко за електроника, която ти превключва на метан при достигане на определена темп. на двигателя, но тогава си сипваш и бензинец та не е много добре.
Отговори с цитат
onzi onzi не е онлайн
12.10.2005, 17:03

Начално Малко инфо за метана
Повече информация за уредбите с природен газ, вносители, изграждащи се газстанции за природен газ.

Тук -> http://www.atakmim.com/index.php?act...&cat=28&n=1335
Отговори с цитат
Pyramid Pyramid е онлайн в момента
Заслужил
инвеститор
11.10.2005, 21:38

Начално
Ами, със сигурност. От 50 на 75 ст. литъра да стане, пак е жива далавера пред 1,03-1,05 на LPG. Аз, без да правя маратони, минавам средно по 900-1000 км месечно. Дори и така -струва си, при същия разход в литри, за по-малко от година ще се възвърне. Но наистина метанстанциите са нарядко и още, абе пусти бутилки, големи бе, и тежки. Само това.
09.10.2005, 23:27

Начално
След като цената на природния газ поскъпна с 50% ще има ли смисъл да се купува метанова уредба?

Цената на метана в метаностанцията в Дружба поскъпна ли вече или още държат старата.[/b]
Отговори с цитат
Николов Николов не е онлайн
14.09.2005, 23:34

Начално
и къде по-точно във Враца е, че не можах да разбера
Отговори с цитат
Цар Симеон Велики Цар Симеон Велики не е онлайн
12.09.2005, 20:44

Начално
Една от метан станциите на Любо Ганев се намира във Враца на изхода за Оряхово.Природният газ доколкото си спомням беше на цена 82ст/кг., което прави около 42ст/литър.Има и сервиз за монтаж на метанови уредби.Цените са най различни но за около 1300лв може да ти монтират уредба BRC с две бутилки /30 и 40литра/12.5кг/.
Отговори с цитат
cmexypko cmexypko не е онлайн
06.09.2005, 13:22

Начално
знам със сигурност, че пежо продават тук в българия партнери със метанова установка. даже съм ги виждал на едно изложение. проблема за мен е, че са разположили бутилката точно зад задната седалка е така се губи ефекта от вана. Просто купето се разделя на две и става неудобна за товарене. иначе доста се бих позамислил дали да не си взема такъв. Още повече, че е екологично чист. Обаче за работа не става. Като за семеен автомобил по може, но тогава цената му идва височка. А и метанстанциите са скъпи и малко хора се наемат на такава инвестиция. може би трябва да поизчакаме някоя друга година.
А иначе, съм чел че Любо Ганев внася метанстанции и уредби за автомобили. фирмата му имала някъде из софия сервиз, където се извършвал монтажа.
Дано и аз да съм бил полезен с нещо.

между другото, живо се интересувам от покупката на такава станция, така че ако някой има информация за представители в българия - нека ми се обади - благодаря.
Отговори с цитат
DIDO- DIDO- не е онлайн
06.09.2005, 11:28

Начално
S evtinata pak ti izliza po izgodno da kara6
DIDO- DIDO- не е онлайн
06.09.2005, 11:27

Начално
I kade q namira6 taia dva vida gaz?V plovdiv ima samo edna metan stanciq i samo edin vid gaz.Na kilogram e 3.50 lv
Tsanoff Tsanoff не е онлайн
06.09.2005, 11:06

Начално
Не съм казвал,че газта която се продава за 0.54 не е за автомобилни цели! И аз съм с кола на метан и то фабрично произведена, [ Lincoln Aviator 4.5 ] основно гориво метан алтернативно бензин и за 6 месеца съм минал 31 000 мили.
Просто ти казвам,че при цена 0.21 стотинки е абсолютно невъзможно да е метан за автомобилни цели! При колите преди 2000 верно няма много разлика ,но при другите просто не върви,няма мощност и харчи много! С газта от 0.54 стотинки ми харчи 18 на сто а при газта от 0.35 ми харчи 25 на сто!
Отговори с цитат
DIDO- DIDO- не е онлайн
06.09.2005, 10:46

Начално
Iska6 da kaje6 4e metanat koito se prodava v Balgariq ne e za avtomobili?I tova e edno prilagvane?
Ami togava za6to nikoi(ot moite poznati) ne se e oplakal ot problemi v dvigatela kato karat ve4e pove4e ot godina,a nqkoi ot tqh i nad 150 km na den?
Tsanoff Tsanoff не е онлайн
06.09.2005, 10:33

Начално
Да прави сте ,че цената на един литър метан е около 12-15 стотинки,обаче има едино малко пояснение към нея! Природната газ съдържа около 92-95% метан,2-3% други наситени въглеводороди и останалото серни,азотни ненаситени въглеводороди!
Когато една природна газ не е обработена , а само е мината през апарат наречен "скубер" и така ностатъчно увлажнените частици и не малка част от серните и азотни съединения се отделят с водата! Тази полу рафениране газ обаче се използва само за комунални и промишлени цели ( металургия, енергодобив, пордгряване на промишлена пара, химическа промишленост (основно торова, циментена , содо производство ... ).
Тази газ цената и е около 15 стотинки литъра при 1.8-2.5 ампосфери ( т.е. 1 литър от този "метан" е около 2.8-3.5 газообразни литъра.
Тук е и основният проблем! Тази газ не е за автомобилни цели много удачна! Както сами знаете и при Отовия четиритаков и при Ванкеловия двигател най-важното е горивната смес да се запалва мигновенно и по същият начин и да ИЗГАСВА. Именно това е пробелба на тази газ! Метана е по-лек от въздуха и това прави смесването му с него по-трудно и по-продължително! Това не е добре за нови коли, а примерно за ГАЗ-53 или ЗИЛ - 168 няма проблеми,Волги, УАЗ-ки ... обаче за примерно Алфа Ромео е просто кошмар!
За автомобилни цели се изполва друг "вид" газ! Там се онечистват ,чрез твечняване на другите компоненти и попълнително се вкарват газови присадки ( хлороетил или бромоетил) + присадки за мирис (понеже метана няма такъв)! Тази вече Газ е с много по-добри качества! пример подава се около 2.4-4 амосфери ,т.е 1 литър се явява около 3.5-4.1 литра! Освен това двигатела е много по-тих в сравнвнив а бензина!
Колкото до цената тя е около 0.21-0.25 лева за литър! Като сложим акциза, екотаксата ( тя е около 6000 лева на тон ), и ДДС + 15% надценка на крайният дистрибутор излиза около 0.51-0.63 лева за литър .
Господинът е прав за разработките на Даймер-Крайслер в това отношение , но абсолютен лидер в произведството на такива коли е ФИАТ ГРУПО (около 90% от пазара)! Има безкрай много модели и на Фиат, Ланчия, Алфа Ромео, Ивеко, .. та дори и на Мезарати!
Обаче не се продават в България!
Отговори с цитат
Pyramid Pyramid е онлайн в момента
Заслужил
инвеститор
05.09.2005, 00:01

Начално
Зареждат ги със само 250 атмосфери, обръщал съм внимание. но не е втечнен, а просто нудрусан в Биг Балууун.
Ако имаще възможност да зареждам редовно, сериозно бих се замислил.
Но от малкия ми багажник почти нищо няма да остане. А, още...още тромавата ми колца съвсем ще се сбръчка под тази тежест. Сега с пропан-бутана , като налея 28 литра, карам от 300 до350 км. Понякога - чак до 380.
Абе, нали немците през Втората световна са карали на синтетичен бензин? Някой знае ли какви качества е имало това нещо / калоричност, октаново число, такива работи/ ?
Има въглища за поне 300 - 500 години /така казват/
А да си спомним блокадeн >енинград:
Камиончета с газ-генератори, хвърляш някоя-друга цепеница и-готово...
Кой кат' нас!?!
04.09.2005, 00:33

Начално Метан
За метана знам, че е изгоден, но бутилката е много тежка и заема доста място, с което автомобила губи мощ. Газта е по-удачна като че ли...
Отговори с цитат
Pavkata Pavkata не е онлайн
03.09.2005, 23:08

Начално
Това определено има бъдеще. В Германия се появяват все повече станции за метан. А Мерцедес слагат двигател на Е класата който работи с метан и с бензин. Като можеш да минеш 300км на метан и мисля че беше още 500км с бензин. Не съм сигурен дали вече го продават но има тестови автомобили от година вече.
03.09.2005, 22:40

Начално
тази тема отново е актуална

аз много се замислям да мина на метан, още повече, че живея близо до метаностанция, а познатите които ползват метан са доволни

може би ще трябва да сложа нови амортисьори
Отговори с цитат
Стоян
20.10.2003, 17:55

Начално Метан - 12 ст. на литър = Пропан бутан - 74 ст.
Така е момче. Метана не може да получи широко разпространение на този етап, понеже бутилките са тежки, с дебели стени, за да издържат на налягане. Ако си сложа в ладата такава бутилка няма да имам багажник, а горката ладичка ще клекне, ще опре о калниците. Правилно е че интерес може да има само от големи камиони и тем подобни. Слушайте плевена, човека явно е професионал.
Ако мен питате бъдещето в близките 15-20 години е на дизеловото гориво. Това е тенденция в Европейския съюз. С известно закъснение от около 5-6 години ще дойде масово и в България. Така че скачайте на дизеларките, те вече палят добре и през зимата и са много икономични.
Отговори с цитат
Плевен
19.10.2003, 19:32

В София има коли които се движат на метан и това са автобусите 204. При тях двигателите са унгарско производство и използват смес от дизел и метан и наистина зареждат от Дружба 2. От там всяка кола с метанова уредба не може да зареди освен ако няма уговорка с директора на автобусния гараж макар че последния път като ходих беше започнал строеж на частна метаностанция (проблема е че няма как да е законна на този етап) - наблизо минава тръбата с метан която зарежда ТЕЦ-а и от там се точи.
Това гориво е наистина много икономично но има един огромен проблем който все още му пречи да се ползва масово в транспорта и това е че за да се постигне по-голям обем газ е необходимо налягането в бутилката да е мног-много високо и съответно температурата по-ниска. За целта бутилката трябва да е много по-здрава от тази за пропан-бутана и оттам идва голямата и маса и малка вместимост. От няколко години в Италия (вече и на други места) се произвеждат олекотени бутилки за метан но въпреки това не все още не оправдават масовото им ползване.
Понеже съм се опитвал да се занимавам с такъв бизнес в България и доста време съм отделил на проучвания мога да ив кажа че една метаностанция струва (екс-уорк цена) над 1.9 млн евро като капацитета и е между 250 и 500 автомобила дневно. Тук се сещам за другото неудобство - времето за зареждане на бутилката е доста по-голямо защото е необхосимо през компресор да се вдигне налягането на метана.
В общи линии мога да кажа че стигайки до контакти с конкретни производители и търговци се оказа че потенцоиланите клиенти са само трактори, тежки машини, автобуси...
Отговори с цитат
Gope
19.10.2003, 15:22

Az veche ot 2 meseca karam na metan i sam mn. dovolen. Kupih si uredba za 700 lv. i zarejdam metan ot Drujba 2 (avtobusnia garaj). 1 kg. metan struva 85 st., no 1 kg. ne se ravniava na 1 l. Po grubi smetki s 5 lv. minavash 140 km.

Nedostatak e obache fakta che uredbata teji nad 50 km., a s edin rezervoar mojesh da minesh 140 km. i posle triabva da minesh na benxin shtoto niama otkade da zaredish. Chuh che v Plovdi shte praviat metanovi gaz stancii.
Отговори с цитат
станчо
19.10.2003, 14:37

Коя фирма ги монтира?колко е голяма бутилката?как е динамиката на колата?опасно ли е?Под какво налягане се пърни бутилката?За какъв пробег стига 1 бут.?
Отговори с цитат
Nick Nick не е онлайн
19.10.2003, 12:38

mislia che ima metankolonka na benzinostanciata na LUKOIL na Sofia airport
Отговори с цитат
Метанчо
19.10.2003, 12:16

Определено трябва друга газова уредба.
Ето и по-коректни сравнителни данни:

Гориво Разход Цена Цена на 100 км
Бензин 8л/100км 1.30лв/л 10.4лв
Пропан-Бутан 10л/100лм 0.65лв/л 6.50лв
Метан 5.59кг/100лм 0.81лв/кг 4.45лв

Цена на метанова газова уредба (вкл. монтаж) - 1140 лв (без ДДС).

Отговори с цитат
обзървър обзървър не е онлайн
19.10.2003, 10:43

доколкото знам трябва специална бутилка
Отговори с цитат
станчо
19.10.2003, 10:32

необходима ли е специална газова уледба за природния газ или може да се ползва тази за пропан бутан?
Отговори с цитат
обзървър
19.10.2003, 09:26

Във Русе вече има метаностанция, тоест продажба на метан при цена 12 ст., който се използва като гориво за автомобилите. Чух че пробега с 1 литър метан е колкото с 1 литър пропан - бутан. Предимството в цената е смазващо - 6 пъти в полза на метана.
Също така чух, че скоро няма да има метаноколонка в София, било поради технологични проблеми, било поради липса на интерес в големите бензиностанции.
Може ли някой да хвърли светлина по въпроса.
Отговори с цитат

Нов отговор

Принадлежности на темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Подробно търсене

Прескачане на форум

Последно мнение  Тема Брой мнения  
20.04.2014 20:53 Saveway / SCI - мнение? (2) 5083
18.04.2014 11:47 Идеи за инвестиции 77
17.04.2014 20:41 Инвестиция в domain имена 36
07.04.2014 12:12 Патенти и полезни модели 8
28.03.2014 00:26 SiteTalk-поредната измама или страхотна възможност? 29

Всички времена са по ГМТ +3.Времето сега е 21:23.