Албена Инвест Холдинг АД (5ALB / ALBHL) - Форум Инвестор.БГ
Вторник, 30 Август 2016
България Свят Имоти Коментари Борса Forex Технологии Видео Style Автомобили Клуб Investor

Контролен панел Съобщения Потребители Блогове Търси
zlatna treska zlatna treska не е онлайн
26.08.2016, 14:57

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Alhimik Разгледай мнение
И след това акционерите (миноритарните имам в предвид ) на Албена ще се надяват някой ден да я видят (усетят) през акциите си. Ама дали и кога ще стане това като вземем в предвид какво се случва сега. Поредната мажовска "операция". Друго нямам за казване.
Точно така е, и аз така мисля! И най-вероятно ще пият студена вода
Отговори с цитат
Alonso Alonso е онлайн в момента
25.08.2016, 16:00

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение
Прекалено строг си, май.
В душата на спекуланта е да хване това, което му поднася пазара. Ти може и да не се наведеш за чифт двайсетачки на тротоара, но 99,99% от останалите ще го направят.
И 5 стинки да видя на земята ще се наведа да ги взема. Проблема е че човека е сложил да си продава на 9 лева, пък всъщност продава на 7. Ама карай. Дето вика един колега "Всеки за себе си" В крайна сметка кьорав карти не играе
25.08.2016, 15:34

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
Ти да видиш. БФБ било пълно с гении Тъй ще я караме значи. Ще купуваме по една акция да спечелим за по една вечеря. То пък и какво друго да очаквам от българският спекулант
Прекалено строг си, май.
В душата на спекуланта е да хване това, което му поднася пазара. Ти може и да не се наведеш за чифт двайсетачки на тротоара, но 99,99% от останалите ще го направят.
Отговори с цитат
25.08.2016, 15:10

Начално
Ти да видиш. БФБ било пълно с гении Тъй ще я караме значи. Ще купуваме по една акция да спечелим за по една вечеря. То пък и какво друго да очаквам от българският спекулант
22.08.2016, 12:56

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Стенли Разгледай мнение
Отговора на този въпрос е въпрос на "юридически тълкувания". Никъде в закона не е дадена дефиниция какво представлява промяна в правното положение. Поради тази причина има различни хипотези, но най-синтезирано в конкретния случай за Албена инвест холдинг подобна промяна би имало за акционер, който е имал дял, примерно 5 или повече % и след преобразуването му този дял спада под този праг. И дори и за такъв акционер реализирането на хипотезата, при отказ на насрещната страна да заплати дела може да се докаже единствено в съда...
Това, което си описал звучи като обосновка на решенията на три инстанции по делото, което някой бе цитирал с линк по-долу. Не съм юрист и съм далеч от мисълта, че стигне ли се до съд, някой съдия ще се осмели да обори решение на ВАС по подобен казус, колкото и абсурдни да са били доводите тогава.
И все пак, ако погледнем актуалния казус, в чл.9.3.1 е записано доста ясно, че "Страните се съгласяват, че промяна в правното положение ще бъде налице, когато процентното участие в капитала на Приемащото дружество намалява възможността на акционера да упражнява своето неимуществени права, т.е. ако се намалява възможността на акционера да влияе върху вземането на решения от общото събрание."
Тук наличието на 5% участие преди и след няма никакво значение.
Отговори с цитат
aquila aquila не е онлайн
21.08.2016, 10:26

Начално
Цитат:
Отговора на този въпрос е въпрос на "юридически тълкувания". Никъде в закона не е дадена дефиниция какво представлява промяна в правното положение. Поради тази причина има различни хипотези, но най-синтезирано в конкретния случай за Албена инвест холдинг подобна промяна би имало за акционер, който е имал дял, примерно 5 или повече % и след преобразуването му този дял спада под този праг. И дори и за такъв акционер реализирането на хипотезата, при отказ на насрещната страна да заплати дела може да се докаже единствено в съда...
Или при много други случаи... От твоя пример излиза, че само акционерите с големи проценти - над 5% - могат да получат защита по този ред, а това не е така.. Но аз съм убеден, че Албена няма да отказва изкупуване на 11.20, щом са а прекарали пред КФН, значи тази цена ги устройва....
Отговори с цитат
20.08.2016, 16:06

Начално
Дискусията се движи около въпроса да купуваме ли на 9 за да продадем на 11. Еми тези дето знаят съответно си купуват или продават на 9 и няма смисъл да обясняват във форума. Моят въпрос беше съвсем друг. Можем ли да съберем 100 или 200 000 акции и да се борим срещу метода на оценка, като спечелим едни допълнителни примерно 5 лева. На 200 000 акции това е един милион. Всеки адвокат ще се понапъне за да вземе да кажем едни 10%. Преди малко пак смятах за да съм сигурен. Ако разбия тези 850к акции от Албена, които и без това си притежаваме, само от там ни се падат по едни 0.16 акции на Албена на всяка АИХ. Ами заема? Ами другите неща къде остават? За мен например може една АИХ да е равна на една Албена защото дивидента е приблизително еднакъв. Има ли шанс да се борим срещу тази оценка или ще сме от страната на булката защото така сме свикнали или пък защото така ни харесва? Някой има ли идея как ще реагират Доверие и с кого от тях може да се говори евентуално по въпроса?
20.08.2016, 10:39

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
Значи на предстоящото събрание гласуваш против и си готов
За съжаление не мисля ,че е толкова просто.

-Вечно несъгласният !
Много си вещ и много можещ, търсещ, и знаещ! - но слушай и патили !
Първото и най важно е да си гласувал против , след това се жалваш и търсиш цената от гласуваното решение !

По повод "Сефто" - писах по спомен ноември, а получих подробни тълкувания и напътствия февруари - МНОГО ми бяха полезни
Отговори с цитат
onakilev onakilev не е онлайн
20.08.2016, 10:19

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
И така да е, просто да купуват албена тогава
Колко може да купят ей така, на пазара
19.08.2016, 21:49

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
Много лесно , но само за присъствалите на ОСАя на Севто потвърждаващи сливането и само за тези които са гласували "против" с притежаваните гласове !
Аз не присъствах и духах бързи сделки за да си догоня таргета - успях и то +добре , но с подкрепа на пазарните движения .
Значи на предстоящото събрание гласуваш против и си готов
За съжаление не мисля ,че е толкова просто.
Отговори с цитат
Стенли Стенли не е онлайн
19.08.2016, 20:44

Начално
Само не разбирам защо някой се чувства прецакан, коефициента е приблизително такъв, какъвто коментирахме преди доста време, оценките са реалистични и при тези съотношения не мисля, че има ощетени. Лично аз очаквам, че пазара ще оцени компаниите на тези нива, които са заложени в оценките.
Отговори с цитат
inta53 inta53 не е онлайн
19.08.2016, 20:44

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
Това ако е точно така - значи продаваш акциите на АЛБХЛ на 11лева и директно купуваш Албена от пазара. А и акционерите на Албена ще са доволни, щото за 11 лева придобиват нещо дето струва поне 16лева.

И кога това ?????
Отговори с цитат
19.08.2016, 20:42

Начално
В момента същото упражнение прави друг играч !
Затапи албената и купува от холдинга
Отговори с цитат
19.08.2016, 20:38

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
Браво !
Как го изрови този случай
По въпроса - мисля ,че наскоро имаше подобен прецедент при вливането на Севто в Софарма ?
Тогава Софарма беше принудена да изкупи определени собствени акции на цена доста по-висока от пазарната.
За съжаление не знам подробностите, как са се добрали до този резултат.

Много лесно , но само за присъствалите на ОСАя на Севто потвърждаващи сливането и само за тези които са гласували "против" с притежаваните гласове !
Аз не присъствах и духах бързи сделки за да си догоня таргета - успях и то +добре , но с подкрепа на пазарните движения .
Отговори с цитат
SoHo SoHo не е онлайн
19.08.2016, 20:38

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
При цена на Албена от 50 лева, това прави АЛБХЛ 8,65 лева

Защо сега купуват над 9 лева тогава?
Или спекула в последният момент или някой си договори по добра цена преди да прецакат масовката. Аз лично обмислях подобен вариант на прецакване от мажо.

Албена Холдинг си струва над 3:1 но това е положението дами господа. Нема такава държава!!!

Албена е един мизерен соц курорт! Трябват стотици милиони да се оправи та да прави нормален туризъм.
Отговори с цитат
vale1 vale1 е онлайн в момента
19.08.2016, 20:12

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Morqka Разгледай мнение
Според този казус дори и повече от 5% не са длъжни .
http://www.apelsad-pd.bg/protocoli/R...11_190411.html
Тоест ако искат ще платят, ако искат няма платят съди се бг съда....
Браво !
Как го изрови този случай
По въпроса - мисля ,че наскоро имаше подобен прецедент при вливането на Севто в Софарма ?
Тогава Софарма беше принудена да изкупи определени собствени акции на цена доста по-висока от пазарната.
За съжаление не знам подробностите, как са се добрали до този резултат.

За последно променено от vale1 : 19.08.2016 в 20:15
Отговори с цитат
Morqka Morqka не е онлайн
19.08.2016, 19:57

Начално
Цитат:
Според този казус дори и повече от 5% не са длъжни .
http://www.apelsad-pd.bg/protocoli/R...11_190411.html
Тоест ако искат ще платят, ако искат няма платят съди се бг съда....
Отговори с цитат
19.08.2016, 18:25

Начално
Отговори с цитат
19.08.2016, 17:51

Начално
Цитат:
Ключовите думи в този член са: "Чл. 263с. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) (1) Съдружник в дружество с ограничена отговорност или акционер, чието правно положение се променя след преобразуването и който е гласувал против решението за преобразуване, може да напусне дружеството, в което е получил дялове или акции. Прекратяването на участието се извършва с нотариално заверено уведомление до дружеството в срок три месеца от датата на преобразуването.

В нашия случай това няма да бъде изпълнено.
Може ли подробности какво значи това условие?
19.08.2016, 17:36

Начално
Цитат:
Това ако е точно така - значи продаваш акциите на АЛБХЛ на 11лева и директно купуваш Албена от пазара. А и акционерите на Албена ще са доволни, щото за 11 лева придобиват нещо дето струва поне 16лева.
Ключовите думи в този член са: "Чл. 263с. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) (1) Съдружник в дружество с ограничена отговорност или акционер, чието правно положение се променя след преобразуването и който е гласувал против решението за преобразуване, може да напусне дружеството, в което е получил дялове или акции. Прекратяването на участието се извършва с нотариално заверено уведомление до дружеството в срок три месеца от датата на преобразуването.

В нашия случай това няма да бъде изпълнено.
Отговори с цитат
19.08.2016, 17:19

Начално
Цитат:
При тази хипотеза още в понеделник пазара би следвало да реагира и да оцени подобаващо акциите на Албена и да отстрани "пазарното" неравновесие, което пък от своя страна ще подкрепи акциите на АЛБХЛ до справедливата им стойност, посочена в оценката ...
Отговори с цитат
BSEtrader BSEtrader е онлайн в момента
19.08.2016, 15:50

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от aquila Разгледай мнение
Ами да, който не е съгласен, ще може да продаде на тези 11 лева, на които е оценена акцията - това е правото по чл. 263с, ал. 2. Всичко си е ОК о формална гледна точка, друг въпрос е, че акцията има по-висока справедлива стойност, обаче КеНеФе-то пак се прояви подобаващо
Отговори с цитат
4f4 4f4 не е онлайн
19.08.2016, 15:37

Начално
Абе, какво става, Мавродиев още ли е в КФН? Как успяха да прекарат тази оценка на Албена инвест, без Мавродиев!
Изобщо не трябва да се използва пазарната цена на 5ALB, защото акцията не отговаря на изискванията на наредбата за активно търгуема, както и 6AB. Април месец Албена АД продава дела си в Албена инвест, и на другия ден сигурно са решили че са се прецакали, и направо скачат на поглъщане! Този обем акции трябва да се изключи от сметките, защото това мисля че прави акцията активно търгуема! Очевидно е че е глупост, ама кфн пак са спят!
Отговори с цитат
aquila aquila не е онлайн
19.08.2016, 15:26

Начално
Цитат:
Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
На два пъти казаха, че ще предложат цена на тези които не са съгласни. Аз цена не виждам, освен тези 11 лева. Може би отговорът се крие в ТЗ:

СЪГЛАСИЕ ЗА ПРЕОБРАЗУВАНЕ

Чл. 262р. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) (1) Когато в резултат на преобразуване съдружник в дружество с ограничена отговорност или акционер става неограничено отговорен съдружник, необходимо е изричното му съгласие.
(2) Съгласието се смята дадено, ако съдружникът или акционерът е гласувал за решението за преобразуване. В този случай на общото събрание присъства нотариус, който съставя констативен протокол по чл. 488а ГПК, препис от който се прилага към протокола на общото събрание.
(3) Ако съдружник или акционер не е участвал при вземане на решението, съгласието му може да бъде дадено в писмена форма с нотариална заверка на подписа.

ПРАВО НА НАПУСКАНЕ

Чл. 263с. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) (1) Съдружник в дружество с ограничена отговорност или акционер, чието правно положение се променя след преобразуването и който е гласувал против решението за преобразуване, може да напусне дружеството, в което е получил дялове или акции. Прекратяването на участието се извършва с нотариално заверено уведомление до дружеството в срок три месеца от датата на преобразуването.
(2) Напусналият съдружник има право да получи равностойността на притежавания преди преобразуването дружествен дял или акции съобразно предвиденото в договора или плана за преобразуване съотношение на замяна. Напусналият съдружник може да предяви иск за парично уравняване в срок три месеца от уведомлението по ал. 1.
(3) Дяловете на напусналия съдружник се поемат от останалите съдружници, предлагат се на трето лице или с тях се намалява капиталът. Акциите на напусналия акционер се поемат от дружеството и за тях се прилагат правилата за придобиване на собствени акции освен чл. 187а, ал. 4.

Както и да е. За тази работа си има юристи. Не съм гледал как са оценени активите ама на първо четене щом Албена струва 270 милиона, значи делът на АИХ трябва да 54 милиона само от там. Та аз лично съм навит да купя останалото за 6 милиона / включително и дългът на Албена към АИХ Някой наясно ли е какво става ако има купувач склонен да плати по-висока цена от оценката за някой от активите? Аз например съм си харесал сградата на ИДИС АД
Та не става дума за тези 11 лева дали ще ги дадат или не. Според мен трябва да се борим за справедливост. Ако има желаещи да си наемем общ адвокат може да ми пишат на ЛС брой акции за да видим колко ще се съберат и да можем да сметнем евентуалният материален интерес и дали съответно ще си струва да се занимаваме.

Ами да, който не е съгласен, ще може да продаде на тези 11 лева, на които е оценена акцията - това е правото по чл. 263с, ал. 2. Всичко си е ОК о формална гледна точка, друг въпрос е, че акцията има по-висока справедлива стойност, обаче КеНеФе-то пак се прояви подобаващо
Отговори с цитат
colline colline не е онлайн
19.08.2016, 15:20

Начално
Цитат:
Оставят ги да претеглят оценката на АЛБХЛ през пазарната цена, която е била 6.50 тогава ... ако беше 12 лева дали щяха да могат да си свалят така оценката. Възползват се от това че пазара хич го няма. Ясно че справедливата е към 16. Но има и другата гледна точка - дали акционерите до 20 май са предпочитали акцията да продължава да си седи взе така на 6.50 или сегашната ситуация... и този момент го има.
Бг реалности. Еднственото хубаво е че тук не говорим за търгово. И че тепърва Албена ще прави добри печалби според мен.

+ 1
Отговори с цитат

Нов отговор

Принадлежности на темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Подробно търсене

Прескачане на форум

Последно мнение  Тема Брой мнения  
30.08.2016 01:43 Химимпорт АД (6C4 / CHIM) 6969
30.08.2016 00:21 Компенсаторни инструменти-достойно изплащане 1400
29.08.2016 23:11 Монбат (5MB / MONBAT) 362
29.08.2016 22:55 Биовет АД (53B / BIOV) 3367
29.08.2016 21:23 Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF 140

Всички времена са по ГМТ +2.Времето сега е 01:33.