IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

11,5% от наетите в България са били на минимална заплата през първото тримесечие

Работещите за минимално възнаграждение се увеличават с около 6 хил. души

15:28 | 28.07.15 г.
11,5% от наетите в България са били на минимална заплата през първото тримесечие

На минимална работна заплата при пълно работно време през първото тримесечие на 2015 година са наети 248 019 души, или 11,5 на сто от всички наети. Това сочат данни на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, представени на пресконференция днес от Виолета Иванова от института, предаде БТА. 

В сравнение със същия период на миналата година тези работници нарастват с 2,4 на сто, или с около 6 000 души, отчитат от КНСБ.

Поетапното увеличение на минималната работна заплата от началото на 2015 година и достигнатият с него среден ръст от 8,8 на сто спрямо предходната година е все още твърде недостатъчен и не позволява на страната ни да се измъкне от дъното на класирането в ЕС, посочи Иванова.

По думите й в сравнение с 2008 година минималното възнаграждение в България отчита най-висок ръст (в ЕС - бел. ред.) от 64 на сто, но почти същият ръст се отчита в държави с размер на минималната заплата около два пъти по-голям от този в България.

Изключително ниското равнище на минималната работна заплата е съпроводено и с най-ниската покупателна способност в ЕС. Причината е, че през последните 25 години ценовите нива на стоки и услуги се доближават до средните в ЕС, анализират от синдиката.

Според КНСБ този процес на приближаване на цените в България към средните европейски е в остро противоречие с въздържането на бизнеса от увеличение на заплатите.

От КНСБ искат повишение на минималната заплата с цел достигането на 50 на сто съотношение спрямо средната до края на 2018 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още