Със сигурност ни чака труден летен сезон, който е сериозно предизвикателство за Министерството на туризма, но не трябва да драматизираме и да вещаем апокалиптични картини. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова в ефира на телевизия Bulgaria On Air.
„Без да драматизираме, трябва да обединим усилията си и да работим както в посока промотиране на България като целогодишна туристическа дестинация, така и върху предлаганото качество на продукта”, посочи Ангелкова.
Предвид ситуацията в Русия и спада на стойността на рублата усилията на България няма да доведат до повишение на руските туристи в страната, затова фокусът трябва да е върху компенсиращите пазари, допълни министърът. По думите ѝ усилията на министерството са насочени именно върху обединяване на силите на ниво бранш и местна власт върху пазарите, които могат да компенсират очаквания спад от руския и украинския пазар.
Компенсиращите пазари са Германия, Великобритания, Литва, Латвия, посочи министърът, като допълни, че се наблюдава засилен интерес от страна на съседните на България държави, както и на страни от ЕС. "Дългосрочно разчитаме на обединени усилия с ЕС за далечните пазари – Индия, Индонезия, Китай, от които също имаме заявен голям интерес", каза Ангелкова.
Тя посочи още, че ведомството вече има ясен фокус върху предлагането и ще предлага таргетирана реклама.
Ангелкова даде пример, че балнео и спа услуги се стърсят от възрастовата група 55+ предимно от германски и скандинавски туристи.
Рекламната кампания на страната ни по четири тв канала, която стартира вчера, също е една от мерките за компенсиране на спада, посочи тя. Стана ясно, че са предвидени и нови клипове, които в момента се изработват. До края на годината видеата ще бъдат излъчени над 20 хил. пъти по тези канали. Акцент в рекламата за тази година е културно-историческият туризъм. Затова и един от клиповете ще е на тази тематика, каза министърът.
У нас браншът формира между 12 и 14 процента от БВП и генерира 6 млрд. лева приходи, тоест това е сектор, който осигурява работни места и създава условия за развитие на икономиката, напомни Ангелкова.
По думите ѝ няма срив в зимния ски сезон. Ангелкова посочи, че данните досега показват ръст от 10 на сто спрямо същия период на миналата година. Основното нарастване идва от Турция заради облекчаването на визовите процедури, уточни министърът.
40 на сто е ръстът на турски туристи през зимния сезон, като страната разчита традиционно и на съседите от Гърция, Сърбия, Македония. Продължават да идват гости и от Украйна, Великобритания, каза още Ангелкова.


Читалище "Васил Левски 1945 г." ще зарадва варненци с безплатен коледен спектакъл
Какво време ни очаква за студентския празник?
Може ли изкуственият интелект да намали броя на върнатите покупки от е-магазини?
Бездомници превзеха подлезите във Варна (СНИМКИ)
Момиче се влюби в мъж, той я продаде за проститутка
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Зеленски призова съюзниците да увеличат подкрепата си за Украйна
МОСВ предприе спешен мониторинг на морските води заради танкера "Кайрос"
Мъж е загинал след челен сблъсък между две коли на пътя Габрово - Севлиево
Доставиха храна на борда на "Кайрос"
Синът на Арнолд Шварценегер, Кристофър, е копие на полубрат си Джоузеф Баена
преди 10 години Николай Василев - министър на държавната администрация, министър на транспорта и министър на икономиката - по времето на Симеончо, специалист по нищо - така нареченото юпи.Николинка Ангелкова - министър на транспорта, министър на туризма - специалист по незнание, близки с Плевнелиев.Е какво трябва да се очаква? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Спада стойноста на рублата не е причина за отлива ! Как у нас има отлив а в Турция Гърция Египет има прилив нима в тези страни е по евтино? Истината е просташката политика на правителството на Борисов *** Плевнелиев и всички простаци в парламента отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Защо да не го драматизираме след като това е драма за хората занимаващи се и изкарващи прехраната си от туризма ? Кой ще нахрани хората заети в туризма Ангелакова ли ? Или Борисов и Плевнелиев който водеха такава политика срещу Русия и отказаха милиони Руски туристи от България ! Как една Гърция и Турция успяха да повишат притока на Руснаци към техните курорти а ние пак заради европеиските им ценности ще гладуваме и мизеруваме? отговор Сигнализирай за неуместен коментар