IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бави се ключов търг за увеличаване на мощността на V и VI блок в Козлодуй

За реализацията на проекта е нужна промяна на системите за контрол на неутронния поток на двата реактора

10:13 | 03.06.15 г.
Бави се ключов търг за увеличаване на мощността на V и VI блок в Козлодуй

Необходима е замяна на автоматизираната система за контрол на неутронния поток, за да може да бъде увеличена мощността на пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй. Това е част от плановете за модернизация и удължаване на живота на двата останали блока в ядрената централа и мярката е заложена в програмата за модернизация на пети и шести блок.

Смяната на тази система е поискана от главния конструктор ОКБ Хидропрес за увеличаването на мощността и за удължаване на срока на експлоатация на двата блока.

Ръководството на АЕЦ Козлодуй е започнало тръжна процедура за избор на доставчик на технологията и в нея участват четири компании - два руски консорциума (Русатом Сервис, в консорциум с българска фирма, и Ску Атом) и две украински компании ("Радий" и "Импулс"). Това обясниха пред журналисти в Москва от един от руските участници - "Ску Атом".

Търгът за избор на изпълнител в момента буксува на етап заявяване на интерес и няма покана към нито един от участниците да подаде ценова оферта оферта, уточниха от компанията. Обяснението може да се крие в големия обем на изисканата документация, която се проверява много щателно.

Прогнозната стойност на проекта за внедряването на двете системи, вписана в тръжната процедура, е 37 млн. лева. Очакванията са подмяната, чисто технически, да бъде извършена за около два месеца, като три от заявилите интерес компании са посочили за подизпълнител "Риск Инженеринг" и български фирми за монтаж.

Автоматизираната система за контрол на неутронния поток е важно съоръжение в схемата за управлението на ядрените реактори. Тя дава информация за състоянието на активната зона на реактора и реагира при някакво събитие. Системата се поставя до корпуса на реактора и чрез датчици извършва пряк контрол върху реактора. Тя може без оператор да спре реактора или да намали мощността му, ако се наложи. Без тази система реакторът е неуправляем, обясниха още от "Ску Атом".

За всеки един от реакторите трябва да бъде внедрена отделна система, тъй като те са независими съоръжения. Системите обаче са идентични.

И в момента в блоковете има система за контрол на неутронния поток, разработена именно от заводите на "Ску Атом". Технологията обаче се променя с годините и има нужда от обновление, допълват от компанията.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още