IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бизнесът отново блокира преговорите за минималните осигурителни прагове

Практиката за минималните осигурителни доходи показва безсилие срещу недекларирания труд, каза зам.-председателят на БСК Димитър Бранков

10:38 | 23.08.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Работодателските организации потвърдиха, че ще блокират и втория кръг от преговорите за минималните осигурителни доходи (МОД) за следващата година.

За втора поредна година работодателите отказват да участват в разговорите със синдикатите по определянето на размера на минималните осигурителни доходи.

Те официално обявиха това миналия месец с писмо до браншовите работодателски организации.

Припомняме, че през миналата година работодателските организации отказаха участие в преговори за МОД за 2017 г. до приемане от социалните партньори и държавата на консенсусен модел за определяне на минималната работна заплата в България. 

Със същия аргумент бизнесът отказва преговори и за догодина.

Заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков повтори мотивите на бизнеса за отказа от преговори пред БНР.

„Причините за това са широко известни – такава практика не съществува в държавите членки на ЕС. Практиката при минималните осигурителни доходи показва безсилие на контролната система да се справи с недекларирания труд“, каза Бранков.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков вече заяви, че ако работодателите не участват и във втория етап на преговорите за минималните осигурителни доходи, ще се наложи държавата в лицето на министъра да определи какви да бъдат те през следващата година

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
sdar
преди 6 години
МОП-овете нали бяха временна мярка навремето, уж докато всичко си дойдело на мястото? Ами ето че и дума не се отваря за премахването им, защото така е по-удобно на държавата, да може бедните да плащат повече.То и с болничните е така, пак уж временно вкараха първите 3 дни болнични да са на 70% и то от работодателите ... Ето че вече 5-6г. си е така и дума няма за премахването ...То и с ДОД и плоския данък е същото, навремето беше временна мярка за стимулиране на акумулирането на капитали от богатите за сметка на повече данъци за бедните, без необлагаем минимум. Ами и това май стана за временно постоянно прилагане.В България просто прокарваме неподходящите мярки като временно, да потрае народа за година, за две, а после за винаги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още