IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Божидар Данев: България се деиндустриализира

Нашата икономика се превръща в икономика на бедните и непродуктивни услуги, смята изпълнителният председател на БСК

14:34 | 23.05.15 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Божидар Данев: България се деиндустриализира

85 големи предприятия са закрити само за пет години – между 2008 и 2013 г. Заедно с тях са фалирали много свързани с тяхното производство средни и малки компании. Обезглавени са цели сектори, сочи статистиката. За същия период е изчезнало всяко пето средно предприятие. С 12% се е свил броят на малките фирми. Увеличили са се единствено семейните микропредприятия.

„Тези данни означават само едно: бизнесът се маргинализира. Не се внедряват нови технологии, няма нови идеи и нови продукти. Нашата икономика се превръща в икономика на бедните и непродуктивни услуги. Вместо да се реиндустриализира, България се деиндустриализира“, заяви изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев на семинар за актуалните проблеми на пазара на труда, в рамките на изпълняван от БСК проект по ОПРЧР, съобщиха от пресцентъра на Камарата.

Вследствие на всичко това, между 2008 и 2014 г. работните места в страната са намалели с над  380 000. В същото време драстично се разтваря ножицата между качеството на работната сила, произвеждана от образователната система, и уменията, търсени от бизнеса. Расте броят на хората с висше образование, но за жалост, пазарът няма нужда от тях, защото техните специалности често не отговарят на потребностите на икономиката.

Икономиката търси висококвалифицирани хора с определени компетенции, но не ги намира. Голяма част от населението е неграмотно или без никакви умения, а на пазара няма работа за нискоквалифицирани хора, каза още Данев. Eдинственият шанс за хората без образование са туризмът и селското стопанство, където те могат да бъдат полезни, обаче само ако се управляват и ръководят интелигентно.

„Икономиката и осигурителната система са скачени съдове“, посочи Божидар Данев и допълни: „Сривът на икономиката заради кризата доведе до бум в разходите за пенсии, защото хората се втурнаха да търсят различни канали да получат сигурен доход, какъвто е пенсията“.

От 2.5 млрд лв. през 2000 г. разходите за пенсии са нараснали на 8 млрд лв. през 2014 г., предимно заради скока в броя на инвалидните пенсии. През 2000 г. те са били 200 000. 14 години по-късно те вече са били 450 000. С 50% - от 10 млн. лв. на 15 млн. лв., са се повишили и разходите за болнични.

Сериозна е диспропорцията в заплащането на труда. Хората, които произвеждат добавена стойност, печелят по-малко от заетите в администрацията, показват данните. „Младите хора не искат да работят в реалната икономика, те предпочитат безрисковото и добре платено работно място в администрацията. Това създава ценностна система, която не е икономически обоснована, а се управлява от бюрокрацията“, подчерта Божидар Данев.

Прави впечатление също, че възнагражденията в сектора с най-големи загуби и задължения – енергетиката, са нараснали 5,5 пъти от 2000 до 2013 г. Изпълнителният председател на БСК нарече този факт алогичен и го обясни с монополното положение, свръхрегулацията и силните политически влияния в този сектор. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
+ама им дреме на шапката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 1
nobel
преди 8 години
Но за сметка на това какви дългове има Люксембург - шапката да ти падне. Наскоро ги гледах. бяха някъде нас 8 000%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
Това...кво общо има? Все едно да покажеш, че сме на едно от първите места по детска смъртност. Пак ще е вярно и пак няма нищо общо. Държавата с най-голяма промишленост е Китай(мисля около 20% от световната). Ама като ги сравниш с Люксембург са нищо повече от едни просяци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
Ам...мисля, че беше към 27% за бг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 2
Patilan
преди 8 години
знаеш ли кое е най-тъжното? Никой в Б-я не разбра, че е имало балон в цените на имотите. Вината за кризата я хвърлиха на банкерите, ние видиш ли сме жертви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 1
v_tin
преди 8 години
Тоест да вярваме на теб и статистиката А защо същата тази статистика казва и това http://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/pet-ot-shestte-bylgarski-regiona-sa-sred-nai-bednite-deset-v-es-195202/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 1
Svetoslav_Aladinov
преди 8 години
ДА разбирам те,аз обаче се занимавам и с други дейности...и успявам да живея доста прилично:).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 15 rate down comment 3
mick
преди 8 години
Данъчната ни система кара хората да не работят. Прави икономиката ни неконкурентна. Допълнително европомощи/фондове превръщат общините и фирмите в законни крадци.. и ги учат на безотговорност. Вместо общините сами да си поддържат инфраструктурата, това се прави с европомощи или държава.. да обаче това е недостатъчно, освен че лесни пари лесно се харчат. Докарахме си балон в цените на имотите и сега всичко което се произвежда в държавата е ужасно скъпо в сравнение с другите страни. Вместо държавата сама да си поддържа/чрез данъците естествено/ инфраструктурата тя пак я кара на европейски помощи. Друго - вместо богатите да плащат пропорционално на богатството си за инфраструктурата.. щото те са най-вече облагодетелствани от нея.. щото е около имоти, правоохранителните органи пазят имоти и имущество.. някой е измислил, че с ДОД и ДДС трябва да се прави това.. т.е. не който е по-богат, а който е по-беден да плаща бюджета на държавата. Реално обаче ползата е най-вече за богатите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 4
citizen_bg
преди 8 години
"Как се стрелят сини слонове?- С пушка за сини слонове.А как се стрелят червени слонове?- С пушка за червени слонове?Не, биеш ги до посиняване и после с пушката за сините..."-----------Червен, почнал си да посиняваш...и поумняваш! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 1
redcretin
преди 8 години
С оглед на БГ бъдещето не е зле да си назначат министър на *** и да му дадат и второ министерство - на безработните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още