IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Чобанов: Ако "Банков надзор" си беше свършил работата, КТБ щеше да фалира до 2012 г.

По думите му изясняването на реалното състояние на банката е започнало по време на мандата на правителството на Пламен Орешарски

12:49 | 23.07.17 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Ако КТБ беше продължила още известно време да функционира според утвърдения порочен модел, щетите щяха да бъдат невъобразими. Това заяви Петър Чобанов, бивш министър на финансите в правителството на Пламен Орешарски, в предаването „Неделя 150по БНР.

„Де факто, ако през 2011 – 2012 г. „Банков надзор“ в БНБ си беше свършил работата, банката трябваше да бъде обявена в несъстоятелност“, каза Чобанов. 

Банката по начина, по който функционира, не трябва да продължава да функционира, тъй като щеше да генерира още по-големи загуби за обществото. И ако „Банков надзор“ си беше свършил работата, недостигът на капитала щеше да бъде установен още в края на 2011-а и 2012-а годиа, тоест нямаше да се стигне до тези загуби“, каза още той.

По думите му изясняването на реалното състояние на банката е започнало по време на мандата на правителството, в което той е бил финансов министър. Чобанов отхвърли тезата, че вина за фалита трябва да се търси в кабинета „Орешарски“. „Компетентните органи започнаха да действат точно по време на нашето правителство. Дотогава банката се раздуваше – утрои и учетвори баланса си“, каза още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:38 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 17 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
След това публично изявление ЗАЩО главпрокурора масон не се самосезира веднага да започне пълно разследване на целия банков надзор по онова време? Защо няма показни акции със запечатване на офиси, изземване на компютри, разследвания и др. под.?Га-д-ове м-ръсни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 5
Frosty
преди 6 години
Де факто, ако през 2011 2012 г. Банков надзор в БНБ си беше свършил работата, банката трябваше да бъде обявена в несъстоятелност, казал Чобанов. Де факто, ако в "държавата" имаше некорумпирана правосъдна система и прокуратурата си беше свършила работата, Пеевски, Цацара, Чобанов, Искров, Прокопиев и марионетките му от прostiтутската мрежа, които съвсем целенасочено предизвикаха смут и паника и нарочно затвориха банката, трябваше да бъдат затвора, а не да ни приказват врели-некипели в момента по медиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 0
pecan
преди 6 години
В тази територия само банковата система да беше проблем .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 3
nobel
преди 6 години
А и за всички останали "неразбрали". Понеже нямам много възможност да пиша - просто си купете романа на Емил Зола "Пари". Там детайлно и подробно, при това даже до някои дребни и детайлни подробности е описан случаят с КТБ. В размер на няколко стотин страници. Но човечеството просто не обича да чете, въпреки, че романът е доста популярен и е увлекателно и добре написан. И точно както фокусите на илюзионистите, или поне повечето от тях са известни още от времето на Древен Египет хората продължават да се връзват на един и същи трик. И се връзват всеки път, за мое най-голямо изумление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 3
nobel
преди 6 години
Хайде сега да не се правим, че не си спомняме историята. Честно казано не очаквах да забравяш толкова бързо, но нали поне си спомняш, че значителна част от парите на ДЪРЖАВАТА бяха в КТБ. Парите на много общини и други държавни структури бяха ИЗЦЯЛО в КТБ и то по препоръка на правителството, защото там давали най-високи лихви. И буквално за броени дни беше разпространена депеша от правителството всички тези средства да бъдат ИЗТЕГЛЕНИ от КТБ. След което парламента ИЗВЕДНЪЖ се присети, че не гласуван закона за гарантиране на депозитите и го гласуваха в спешен порядък 2 месеца преди "фалита". На подобни "съвпадения" здраве му кажи. Колко ли ограничен трябва да е човек, че ВСЕ ОЩЕ да не е разбрал какво всъщност се случи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
lyusien
преди 6 години
Тази банка въобще не е трябвало да получи лиценз Прокуратурата да провери кои много настоятелно кой е лобирал за издаване на лиценза И да провери кои политици магистрати и висши държавни чиновници всеки месец на точно определена дата са посещавали Ц В Записите от камерите трябва да са още там
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още