IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Електронният търг за лекарства в болниците ще свали цените според дистрибутори

Сдружението на общинските болници също приветства системата при непрекъсваемост на процеса и достатъчни количества от препаратите

15:22 | 06.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Електронният търг за лекарства за болниците, обявен от здравното министерство, ще доведе до по-ниски цени на медикаментите, смятат от Асоциацията на търговците на едро с лекарства.

Според Веско Кунев, председател на Асоциацията, търгът ще се проведе успешно.

Търговците са имали възможност да тестват новата електронна платформа. Има някои дребни въпроси, които са неясни, но имаме и добра комуникация с Министерството на здравеопазването, каза той пред БНР.

Въвеждането на електронните търгове за лекарства в България е положителна стъпка по прилагане на най-добрите европейски практики и създаване на прозрачни и ясни правила при договарянето на лекарствата, смята Кунев.

Новата електронна платформа се приема добре и от Сдружението на общинските болници. Очакванията са да не се стига до недостиг на дадени медикаменти.

Ако министерството успее да осигури тази непрекъсваемост на процеса и осигури достатъчно наличности, особено ако цените са атрактивни и са надолу от това, на което сега снабдяваме, ще бъде идеално, коментира председателят на Сдружението на общинските болници Неделчо Тотев. 

Министерството на здравеопазването обяви обществена поръчка за лекарства за над 1,1 млрд. лева чрез електронен търг. Поръчката е за рамково споразумение за доставки за следващите две години за около 800 медикамента.

Идеята на здравното ведомство е чрез електронната система да се осигуряват медикаменти за всички лечебни заведения. Целта е да се понижат цените заради големия обем на поръчката и правилата на търга в реално време.

Тръжните документи ще се качват в интернет платформата на търга. След като се обобщят всички заявки на болниците, количествата ще станат видими за дистрибуторите и те ще дадат офертите си. След официалния старт на наддаването търговците ще виждат коя е най-ниската цена и ще могат да коригират офертите си надолу.

На следващ етап Министерството на здравеопазването ще сключи споразумение с първите двама дистрибутори, предложили най-ниски цени. Така всяка болница ще прави свои поръчки и ще сключва договори за конкретни препарати и фиксирани срокове със съответните търговци.

Преди въвеждането на електронната борса лечебните заведения сами провеждаха търговете, но малките болници, които заявяват и най-малки количества, получават оферти на изключително високи цени. Чрез електронната борса за лекарства здравното министерство очаква разходите за медикаменти на лечебните заведения да намалеят с до 20 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още