IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейски регламент ограничава манипулациите на енергийните борси

Текстовете на задължителния за страните от ЕС акт обаче още не са залегнали в българското законодателство

18:38 | 09.02.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Европейски регламент ограничава манипулациите на енергийните борси

Нужни са още промени в българското законодателство, за да бъде гарантирано прозрачното функциониране на енергийната борса, предупреди още в края на 2015 година председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов пред парламентарната комисия, наблюдаваща работата на енергийния регулатор.

Едно от условията е въвеждането на Регламент 1227/2011, който касае търговията на едро с електрическа енергия. Регламентите на ЕС са задължителен законодателен акт, който трябва да се прилага в пълната им цялост във всички страни от общността. Досега обаче България не  прилага конкретния регламент, познат още и като правила на Remit, защото и енергийна борса доскоро не съществуваше.

От средата на януари обаче вече има реална търговия с електроенергия на борсата, а вече се появиха и съмнения относно прозрачността, тъй като цените се движат в доста широки граници.

По време на изслушване в парламентарната комисия по дейността на КЕВР в края на януари пък стана ясно, че дори няма санкции за пазарни нарушения на енергийната борса.

Какво може да промени Регламент 1227 обясни Кристиан Гисволд от NordPool Spot по време на семинар, организиран по в рамките на проекта „Въвеждане на европейски електроенергиен пазар в България – ІІ фаза“. Изпълнител на проекта е КЕВР.

Проектът стартира в края на 2014 година, за да се подпомагане създаването на конкурентен електроенергиен пазар в България, напълно интегриран с европейския вътрешен пазар на електроенергия, посочват от енергийния регулатор.

Гисволд посочи, че един от начините за избягване на пазарните манипулации е задължението на участниците да докладват всички свои сделки пред националния регулатор. В същото време регулаторът трябва да има правомощия по всяко време да изисква информация от всеки участник, да извършва инспекции на място.

Особено ефективна мярка за подобряване на прозрачността на пазарите за търговия с електроенергия е възможността националният регулатор да секвестира или да замразява активи на дружества-нарушители, както и временно да ги отстранява от участие в борсова търговия.

При прилагане на санкции обаче особено важно е регулаторите да спазват заложените по REMIT принципи наказанията да бъдат ефективни и съразмерни на нарушенията.

Според Кристиан Гисволд манипулациите на борсовия пазар от участници в него могат да имат различни форми – разпространяване на подвеждаща информация за цени и търгувани продукти, извършване на фалшиви сделки в случаите когато един и същ участник по едно и също време прави заявки за купуване и продажби и др.

Затова и препоръките на експертите са вътрешните процедури на борсата да не допускат подаване на такива оферти в един и същ момент.

Иван Иванов е категоричен – от КЕВР са включили основополагащите елементи от Регламент 1227 в променените правила за търговия се електроенергия. Части от тях са вписани и в правилата за поведение на Българската независима енергийна борса. Все пак този регламент трябва да бъде включен и в законодателството, смята председателят на енергийния регулатор.

Кога ще се случи това обаче – все още няма сигнал от законотворците. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още