IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И. Алексиев: На БФБ може да се структурира сегмент за търговия на бели сертификати

Предлагаме система, която няма да натовари бюджета, коментира изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие

08:10 | 05.05.15 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ивайло Алексиев. <em>Снимка: АУЕР</em></p>

Ивайло Алексиев. Снимка: АУЕР

Ивайло Алексиев е изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Дълги години е заемал ръководни и мениджърски длъжности в областта на енергийната ефективност, възобновяемите източници на енергия, инвеститорски контрол, поддръжка и експлоатация на технически системи и други.

С Ивайло Алексиев разговаряме за проекта, който Агенцията осъществява по оперативната програма „Конкурентоспособност“ 2007-2013 г. Част от този проект е подготовката на система за търгуеми бели сертификати, чрез която биха могли да се финансират мерки за енергийна ефективност във всички сфери на икономиката. Точно за такава система говореше и регионалнитя министър Лиляна Павлова във връзка с новата национална програма за саниране на панелните блокове и изплащането на заема, който правителството изтегли заради тази програма.

Г-н Алексиев, разкажете повече за проекта, по който работи Агенцията, във връзка с въвеждането на търгуемите бели сертификати.

Проектът е финансиран по оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013 г. и обхваща много дейности на Агенцията за устойчиво енергийно развитие в областта на енергийната ефективност. Предвидена е разработка на наръчник за енергийни мениджъри в предприятията, предвидени са обучения във всички райони за инвестиционно планиране за минимум 300 енергийни мениджъри, разработка на програмни инструменти за оценка на спестяванията и енергийната ефективност. Предвидено е и изграждането на електронни бази данни и въвеждане на електронно набиране на информация, тъй като по Закона за енергийната ефективност има редица справки, които се изпращат ежегодно в различни срокове за отчитане на Националния план за действие по енергийната ефективност.

Това, след като се качи в една свързана база данни, ще може да служи за черпене на информация и справки в областта на енергийната ефективност, защото в момента съществуващият регистър няма такава възможност.

Една много важна част от проекта е и разработката на предложение за схема за търговия с бели сертификати. В рамките на проекта това ще бъде само предложение, което ще бъде представено на Министерството на енергетиката. Оттам нататък то подлежи на обсъждане и прецизиране. Нашето предложение е този механизъм да бъде въведен за всички сектори от икономиката и да обхване сградния фонд, индустрията, транспорта и т.н.

Ние смятаме, че това е един добър, успешно работещ механизъм за стимулиране на дейности и мерки по енергийна ефективност. Той е въведен в редица европейски страни. Освен това не товари държавния бюджет, а е пазарен механизъм.

Проектът се забави изключително много по независещи от нас причини, което безкрайно много скъси сроковете за изпълнение и на практика ангажира сериозно почти всички служители в Агенцията, за което използвам случая да им благодаря за усилията.

Какъв е опитът с прилагането на този механизъм?

В рамките на проекта е направен преглед на световния опит. Разгледани са системите в Италия, Франция, Великобритания, Дания, Полша, Китай, Фландрия, щата Кънектикът в САЩ и Ню Уелс в Австралия.

Има държави, в които тази схема се поддържа от тежки административни системи с множество верификации. Има и държави, в които тя е опростена и се държи на саморегулацията от страна на тези, реализиращи мерките за енергийна ефективност.

В доклад от 2013 г. за напредъка по енергийна ефективност в Европейския съюз във връзка с постигнатото ниво на прилагане на директивата за ефективността при крайното потребление на енергия, се констатира, че схемите за задължения за енергийна ефективност и схемите за бели сертификати са довели до по-големи спестявания от очакваните при по-ниски разходи от предвидените. Към момента 17 европейски страни имат или въведени схеми, или са декларирали, че ще въведат такива, като са в различна степен на готовност.

При условие, че оценката на Европейската комисия е такава, вярвам, че това ще бъде полезно и за България, при положение, че икономическото развитие се забавя и трябва да се търсят всички резерви за мобилизиране на действията в тази посока.

Имаме ли задължение да въведем подобна система или това е доброволно?

Не, няма такова задължение. В последната директива за енергийната ефективност констатацията е, че няма как да бъде изработена общоевропейска, универсална система, тъй като всяка страна си има свои особености.

Последна актуализация: 04:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 2
ceneto
преди 8 години
на бфб има спешна нужда освен от сегмент за бели сертификати и специализиран такъв за чисти хартии, а също и за дружества които не си плащат годишната такса
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още