IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Животновъди алармираха за проблеми с ваксината срещу „син език“

Заплашват с протести, ако агенцията по храните не реши казуса

18:48 | 28.01.15 г.
Животновъди алармираха за проблеми с ваксината срещу „син език“

Ако Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не организира спешно доставката на ваксини срещу болестта „син език“, няма да има ефект от ваксинацията и това ще бъде фатално за животновъдството в България. За това предупредиха млеко- и месопроизводители от страната, предаде БТА.

Те напомнят, че крайният срок за ваксинация - 15 февруари, наближава, а при евентуално закъснение няма да има ефект от ваксинацията.

Танчо Колев, председател на Националното браншово сдружение на месо- и млекопроизводителите, посочи, че от законова и техническа гледна точка само една фирма от ЕС има право да я внесе. БАБХ е направила проучването, защото в България няма лицензирана ваксина, обясниха ветеринари. Поканените за участие в търга фирми обаче са пет.

Според Георги Енчев, представител на испанска фирма с лиценз за внос на ваксината Блувак и една от петте поканени в търга, процедурата е опорочена и БАБХ трябва да поеме отговорността за това. Преди седмица от Агенцията обаче коментираха пред журналисти, че е възможно още една фирма да отговори на изискванията.

„Няма шанс да се справим тази година с болестта, защото технически вече няма време за ваксинацията“, заявиха фермери. Те си обясняват закъснението с борбата около това кой ще внесе ваксината и ще прибере комисиона. Освен това ваксините за "син език" са многократно по-скъпи у нас, смятат фермерите.

Ако няма отговор за осигурени ваксини до другата сряда, фермерите излизат на протести пред Министерския съвет. До следващата сряда, ако нямаме отговор, излизаме "на паважа", казаха фермерите.

Животновъдите настояват още да се разреши износа на агнета за Турция и обявиха, че българската администрация е крила интереса на турската страна и е спъвала процедурата. „Ако нямаме разбиране по всички точки, ще помолим за среща с ресорните министри на Турция, с които да уговорим спешен износ на живи животни“, посочи Танчо Колев.

Цената, на която южната ни съседка изкупува овчето месо от България, е с 1 евро на килограм по-висока в сравнение с останалите страни, подчертаха животновъдите. "Уважават ни заради вкусовите качества на месото, които са на много високо ниво", коментираха те.

"През 2010 - 2012 г. износът на месо за Турция е бил 20 хил. агнета. Сега сме на път да загубим 80 милионен пазар и за агнешкото си, както това стана със сиренето", предупредиха от бранша.

Животновъдите настояват и за строг контрол на вноса на млечни продукти през границата ни. Причината е, че влизат тонове кондензирани млека, които подбиват цената на българското мляко.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още