IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Каква заплата трябва да взема един висшист?

КНСБ предлагат минимална заплата за служители висшисти, бизнесът е против

10:42 | 28.07.16 г. 20
Автор - снимка
Редактор
Каква заплата трябва да взема един висшист?

КНСБ вече има официално предложение към изпълнителната власт и към работодателите за минимален доход на хората, които имат висше образование и работят по специалността си. Това каза по Нова телевизия президентът на организацията Пламен Димитров.

Предложението се отнася за хората с висше образование, които работят по специалността си, разясни Димитров. За него това е мярка за задържане на квалифицираните хора в България и решаване на проблема с недостига на кадри в определени сектори. 

По думите му и сега 99% от договорените минимални осигурителни доходи в реалната икономика са за над 700 лева, тоест само 1% от хората са под тази сума. По негови данни 268 хиляди висшисти у нас работят по специалността си. Идеята е да бъде записано в закон, за да има сигурност за заплатите на висшистите, каза той.

"Това не е нова идея", коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Според него в условията на пазарна икономика има и други фактори, които влияят при формиране на възнагражденията. По думите на Велев всяко административно налагане на пазара на труда води до сив сектор.

За Велев проблемът с липсата на квалифицирани кадри в България не може да се реши с предложението на КНСБ. Той изтъкна, че проблемът е друг – че няма висшисти, от които има нужда икономиката.

От своя страна Димитров отбеляза, че за да има такива висшисти, те трябва да имат стимул да учат.  „В края на краищата хората искат да знаят защо да учат, ако няма поне минимален задоволителен праг, а не да получат, колкото каже пазарът”, посочи Димитров. И допълни, че тъкмо тази ситуация гони специалистите ни в чужбина, „защото в Германия и Австрия например, пазарът казва друго”.

Велев отговори, че този проблем се решава чрез държавни стимули – стипендии за инженерни специалности например. Димитров отбеляза, че трябва да има подобни стимули за образование, но то трябва да бъде обвързани с последващото възнаграждение.

Тази година АИКБ ще призове работодателските организации да не участват в договаряне на минимални осигурителни прагове, каза още Велев. Те ще настояват първо за споразумение по формирането на минимална работна заплата, която да се договаря по икономически дейности.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:24 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 1 rate down comment 2
STRAHO
преди 7 години
"...за да му платя повече, отколкото е реалният му принос за фирмата!?"===Кой те кара да плащаш бе човек!? :)))) Ми НЕДЕЙ плаща ха ха ха щом можеш. Тоя ти пост май беше само да покажеш на читателите, че си от "работодателите" ха ха ха така де да имат респект! Боже боже ...като ерген набрал на булките, че не му пристават ..."Само да ми дойде как ще я изгоня.....да види тя! " ...ама булка не идва! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 3
STRAHO
преди 7 години
" Преписвам и пр(и)писвам са две различни неща! " - Приемам забележката ти за правилна. :) ==== "Предполагам, че и ти имаш претенции да си висшист?". - Нямам претенции към никого и за нищо . Така се е стекъл живота ми! :)===="И ще дойде някой като теб да ми навира в лицето хартиената си квалификация, за да му платя повече, отколкото е реалният му принос за фирмата!" - Такъв като мен НЯМА как да стъпи във фирмата ти камо ли да ТЕ МОЛИ за каквото и да било! Не се вземай на сериозно толкова! ====" Въобще няма да го назнача - да върви да се оплаква - ако иска на синдикатите, ако иска на Путин." - Прочети по горе! ;) Бъди здрав и дръзновен! Успехи в бизнеса! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
honaniga
преди 7 години
Пълни глупостиНарода си заслужава елита и съответно държаватаПример за "гениална" идея на т. нар. елитДруг е въпросът е за унижението на висшистите по време на соцаА тогава образованието беше на много високо ниво и разбирасе не се оценяваше. Времената бяха такива, че бачкера и партиеца бяха на пиадестла.Сега университетите ни не държат на наистина добро образование а на келепира.А и за да запълнят бройките, а от там и финансовите постъпления трябва драстично да намалят изискванията за кандидатстудентите. А за тяхното ниво е излишно да говорим.Да не забравяме и факта, че елита на бизнеса са мутрите.Картинката е ясна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 2
Спящият бик
преди 7 години
Преписвам и пр(и)писвам са две различни неща! Предполагам, че и ти имаш претенции да си висшист?... И ще дойде някой като теб да ми навира в лицето хартиената си квалификация, за да му платя повече, отколкото е реалният му принос за фирмата!? Въобще няма да го назнача - да върви да се оплаква - ако иска на синдикатите, ако иска на Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 7 години
то си го пише:Предложението се отнася за хората с висше образование, които работят по специалността сиПреписвачите и купилите дипломи няма да могат да издържат през изпитателния срок, защото се работи по СПЕЦИАЛНОСТТА. Няма как да наемеш инженер за хигиенист и да му даваш заплата за инжинер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 1
STRAHO
преди 7 години
Смесваш нещата! Ако наистина си бил от НЕприписващите НЕ би трябвало да го правиш! ;)==="Алооо КНСБ как ще отсеете тези които за завършили проформа след като вече всеки може да завърши университет коклото и да е глупав.... само трябва да е малко по упорит и нахален!"====ГЛУПАВ би бил работодател, който не прави разлика между кандидатите за работа в компанията му! Веднъж наел го значи, че е оценил полезността му и би трябвало ДА СИ ПЛАЩА! . Има си и изпитателни срокове за потвърждаване или отхвърляне на полезността му. А що касае ГЛУПАВИТЕ преписвачи то те така или иначе ако наистина са такива не биха влезли под закрилата на този закон! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 1
STRAHO
преди 7 години
Смесваш нещата! Ако наистина си бил от НЕприписващите НЕ би трябвало да го правиш! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
0pk
преди 7 години
А правилният отговор е - повече от колкото са социалните помощи в "по-равните" държави на ЕС. Тия същите дето се натискат да въвеждат единни стандарти за кривината на краставиците, млеконадоя на кравите и щастливостта на кокошките, ама ич не ги бръсне за еднаквостта на доходите в иначе "единната" европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 1
DarkStar
преди 7 години
" края на краищата хората искат да знаят защо да учат, ако няма поне минимален задоволителен праг, а не да получат, колкото каже пазарът, Въпрос - колко университета от България са в топ 100 на Европа...Отговор - според различни престижни класации - около 0 * (може и да бъркам, но предполагам че клоним около тази цифра)Въпрос към КНСБКолко свободни и незаети места в университетите има в цялата страна?Отговор - повече от желаещите Въпрос към КНСБ Какво качество произвеждат университетите?Отговор - като отидеш да те обслужат в някоя фирма ти става ясно нивото на компетентност и иновативност.Въпрос към КНСБАко ако даваш ниско качество, а ти дават високо заплащане, само на базата защото си завършил някакъв филиал на универиситет, примерно дистанционно, някъде из страната, а не добавяш стойност във фирмата, която работиш, какво ще се получи в дългосрочен план - и с фирмата, и с "вишиста" и с цялата страна като цяло?Отговор - ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
ing5rov
преди 7 години
Ти колко оставяш на твоите аргати да печелят ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още