IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кокалов: Няма критерии за плащане в болниците, за да се избегне листа на чакащи

Министерството на здравеопазването подготвя наредба, с която да узакони тези плащания, каза вицепрезидентът на КНСБ

12:12 | 21.04.15 г.
Кокалов: Няма критерии за плащане в болниците, за да се избегне листа на чакащи

Няма изработени критерии за плащане на медицински услуги в болниците, в случай че пациент бъде върнат от лечебното заведение. Това каза пред БНР д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК по повод сигналите от вчера, че здравни заведения връщат пациенти заради изчерпани лимити, а част от гражданите получават здравни услуги срещу заплащане.

Според новото министерско постановление болниците имат лимити на бюджетите. По думите на Кокалов така болниците не могат да поемат всички пациенти, които постъпват за оказване на медицинска помощ, което пък води до листи на чакащите.

„Листите на чакащите в момента се правят по неясни критерии, а и не е узаконено плащането, ако пациентът иска да избегне чакането. Има много нормативни неясноти“, посочи той. И допълни, че дори доброволните дружества не са наясно по какви цени трябва да плащат за осигурените от тях лица.

„Никой не е изработил критерии за плащане от страна на пациентите, някой казал ли е по какви цени трябва да се плаща – дали е цената на пътеката или е болнична цена? Ако върнете пациент и той умре, чия е отговорността - на министър Москов или на лекаря, който го е върнал“, попита днес Кокалов.

В частни болници и някои други вече се вземат пари от хората, а това е незаконно, без мерки може скоро да се стигне до конфликт, който да се решава в съда, предупреди още вицепрезидентът на КНСБ.

„Преходна година в здравето на човека не може да има, за да се уточняват неясноти. Трябва да се засили контролът по харченето на тази пари, а не да се ограничават парите“, коментира Кокалов.

В момента Министерството на здравеопазването подготвя наредба, с която да узакони тези плащания, заяви още вицепрезидентът на КНСБ.

Най-късно август-септември ще се наложи държавата да актуализира бюджета на Здравната каса и да промени начина на разплащане с болниците. Очаква се между 150 и 180 милиона лева дефицит в бюджета на Здравната каса, посочи той.

Междувременно във връзка с твърденията на КНСБ Министерство на здравеопазването коментира, че тази информация е невярна и спекулативна.

От там съобщават в писмо до медиите, че Министерство на здравеопазването по никакъв начин не готви и няма намерение да прави промени в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, ограничаващи правото на достъп до здравни услуги на пациентите. Съгласно действащото законодателство на България здравното осигуряване е задължително и солидарно, напомня се в съобщение на ведомството до медиите.

От там допълват, че Министерство на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и съсловните организации са сформирали работна група, която по съответни критерии да определи медицинските дейности, които ще формират двата пакета дейности – основен и допълнителен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:06 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още