Компания с плоска йерархия, в която никой не ти възлага задачи. Всеки сам си разделя времето и проектите, които иска да прави. Това е моделът на дигиталния кооператив. Тези разяснения направиха Антон Ружеков и Виталий Филипов от Camplight, които разказаха за проекта си в студиото на „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Според тях ключовият фактор, по който се различава тяхната софтуерна компания от другите със сходен предмет на дейност, е че “реално в по-голямата част от времето се самоорганизираме”.
“Понятието е обвързано с много инициативност, с много проактивност от наша страна, това, че ние сме прозрачни един към друг. Работим в среда, където доверието между нас е много голямо, което ни помага да сме доста по-ефикасни в работата си“, каза Филипов.
Ружеков поясни, че в Camplight няма вътрешна йерархия.
“За жалост българското законодателство, чисто административно, не ни позволява това да се случи, затова официално сме ООД. Най-близко до нашия модел е да бъдем акционерно дружество, но за 15 души това би било малко смешно", коментира той.
Филипов информира, че са направили доста проучвания на такива модели от чужбина.
“Някои от компаниите са като нас – 15 души, има други с по 40 хиляди. Този модел на организация, смея да твърдя, е моделът на бъдещето“, прогнозира експертът.
„Силата ни е, че работим по много изчистен модел. Всъщност правим много по-бързо изпълнение и доставка от другите компании с нормална йерархия. В момента клиентите идват при нас и са много доволни, че работят по такъв начин с нас, защото виждат резултатите. Повечето от клиентите идват при нас с референция, защото знаят за нас от друг клиент“, сподели Руджеков.
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria:


Вдигат учителските заплати с 10 процента
Николай Младенов ще управлява изпълнителния комитет за Газа
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
И. Шнабел от ЕЦБ подкрепя прогнозите за повишение на лихвите
САЩ създадоха новия си план за национална сигурност спрямо капризите на Тръмп
Deutsche Bank: Бумът на AI продължава, няма балон
Посланик Пъздър за глобите на ЕС, енергетиката и AI, част 3
Посланик Пъздър за глобите на ЕС, енергетиката и AI, част 2
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Размяна на "любезности" между Мъск и ЕС заради глоба от 120 млн. евро
Франция представи мощна нова система за борба с дронове
Откриха нови доказателства за селективен канибализъм сред неандерталците в Европа
Мутация на грипа във Великобритания може скоро да дойде у нас