IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преговорите с ЕИБ за новата програма за пътна инфраструктура тръгват догодина

Концепцията на бъдещата програма "Европейски транспортни коридори" е по-различна от "Транзитни пътища" - ще се финансират няколко приоритетни направления до 2025 г.

15:28 | 28.07.15 г.
Автор - снимка
Редактор
Преговорите с ЕИБ за новата програма за пътна инфраструктура тръгват догодина

Преговорите с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за новата програма за изграждане на пътна инфраструктура със заем от банката може да стартират чак през 2016 г. Това заяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която подписа споразумение за сътрудничество с Българската академия на науките (БАН).

Вместо програмата „Транзитни пътища“, регионалното министерсво разработва програма „Европейски транспортни коридори“, в която ще се включат приоритетните отсечки София - Калотина, София - Видин, Русе - Велико Търново, съобщава агенция Фокус.

Ведомството обаче трябва да получи мандат от правителството да започне преговорите с ЕИБ, тъй като тази година са „замразени“ държавногарантираните заеми с изключение на този за газовата връзка с Гърция.

Проектът „Транзитни пътища“ V трябва да приключи през следващата година, като беше нееднократно удължаван, след като през 2010 г. тогавашният финансов министър Симеон Дянков го прекрати временно заради липсата на пари. Това прекъсване се оказа фатално за някои от планираните по програмата отсечки, като например стария път от София за Пловдив през Вакарел и Ихтиман.

Новата концепция за програмата предвижда за периода 2017-2025 г. да се финансират няколко ключови направления. Проектите обаче ще се приоритизират едва след като ведомството получи мандат да преговаря за ново споразумение с ЕИБ.

Днес Лиляна Павлова и председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров подписаха тригодишно споразумение за сътрудничество в областта на регионалното развитие и благоустройството, съобщават от пресцентъра на министерството.

Академията на науките ще подготви по линия на споразумението бъдещата програма за развитие на Северозападна България, Родопите и Странджа-Сакар.

БАН ще изготви детайлна карта за границите на географските райони и ще анализира планинските и полупланинските райони с възможностите за развитие през всички сезони.

Предвидени са 18 млн. лева за археологически проучвания по пътните обекти, съобщи още Павлова. През последните няколко години в археологически проучвания са вложени над 10 млн. лева, а само от началото на годината са осъществени проучвания за около 3 млн. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:19 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още