IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проект на Закон за храните залага по-високи санкции за некоректни производители

Предвижда се да бъде създаден Национален съвет по храните

15:56 | 26.06.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Да се завишат санкциите за некоректни производители на храни – това предвижда проект на Закон за храните, публикуван за обществено обсъждане. За различните описани нарушения глобите започват от 1000 и стигат до 110 хил. лв.

На санкции подлежи бизнес оператор, който пуска на пазара опасна за  човешкото здраве храна или пък извършва дейност, без да е вписан в регистрите.

Глобите важат и за производството на храни, които не са разрешени за обекта, за неразрешено опушване или облъчване на храни с йонизиращи лъчения, за пускане на пазара на неразрешени субстанции в опаковките или пък за опаковане на храни в материали, които излъчват в храната опасни количества вещества.

В раздела със санкциите са описани още използването на неразрешени добавки, ароматизанти и разтворители.
За производство на храни с ГМО съставки в нарушение на закона се предвижда глоба от 25 хил. до 35 хил. лв., а при повторно извършване на същото нарушение – с глоба от 35 хил. до 70 хил. лв. 

Завишаването на санкциите се налага, тъй като действащите в момента глоби са въведени за първи път през 1999 г., след което няколкократно са изменяни през годините, но размерът им не е съразмерен с опасността, до която води съответното нарушение, пише в мотивите към проекта.

Вносителите твърдят, че целят опростяване на правната рамка и привеждане на законодателството в пълно съответствие с правото на Европейския съюз.

Проектът предвижда да бъде създаден Национален съвет по храните като постоянен консултативен орган.

Законът забранява рекламите на генетично модифицирани храни, в които като изпълнители участват деца или които представят деца, употребяващи тези храни или са предназначени за детска аудитория.

Автомобилите и цистерните, в които се превозват храни, включително  брашно, хляб, хлебни и сладкарски изделия, трябва да бъдат вписани в регистри на областните дирекции по безопасност на храните.

Проектът описва правила за търговия с храни от разстояние, продажбата на хранителни добавки, включително за спортисти, ГМО храни, опушването на продуктите, даренията и хранителното банкиране.

Към министъра на земеделието се създава помирителна комисия за извънсъдебно разрешаване на спорове между бизнес оператори, включително и за спазването на добрите практики и неприлагането на нелоялни търговски практики.

Обществената консултация продължава до 23 юли 2017 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още