IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Протест пред здравното министерство заради пръстовия идентификатор

От атаката срещу системата интерес имат хората, които се страхуват от контрол, каза заместник-здравният министър Ваньо Шарков

10:27 | 25.07.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

На обяд пред Министерството на здравеопазването (МЗ) е насрочен протест с искане за оставка на министъра на здравеопазването Петър Москов, съобщава bTV. Събитието се организира във Facebook и е свързано с пилотните тестове на системата за пръстови отпечатъци в болниците.

Миналата седмица Здравната каса обяви, че системата ще се тества първо в пет болници в страната, от тази седмица - в още 20, а от началото на октомври вече ще е задължителна за всички лечебни заведения.

Срещу въвеждането на пръстовия идентификатор вече се обяви Българският лекарски съюз. Според председателя на съюза д-р Венцислав Грозев това няма да има дисциплиниращ ефект в болниците и е обидно за лекарите. Грозев определи въвеждането на пръстовия отпечатък като нещо излишно. 

Д-р Славчо Близнаков, който е директор на столичната болница "Св. Анна" - едно от петте лечебни заведения, в които системата се въвежда пилотно, защити необходимостта от пръстовия идентификатор. Той обясни, че практически това е същата методика на касата, но на едно малко по-високо технологично ниво, което улеснява и пациентите, и медицинските служители. Нещата стават много по-лесно и много по-бързо, каза той.

Днес заместник-здравният министър Ваньо Шарков коментира пред БНТ, че от манипулацията на общественото мнение, която създава настроения срещу идентификацията в лечебните заведение с пръстов отпечатък, интерес имат хората, които се страхуват да има контрол в системата на здравеопазването.

Заместник-министърът обясни, че става дума за устройство, което не генерира, не снема, не съхранява, нито препраща истинския пръстов отпечатък. „Става въпрос за уникален идентификационен номер, който служи само за това пациентът да контролира дали касата плаща или не плаща за неговото лечение”, заяви д-р Шарков.

По думите му пациентът може да получава чрез мобилно приложение на своя телефон информация за това, че някой е поискал да бъде платено за неговото лечение в конкретно лечебно заведение и съответно той може да каже, че това не е вярно.

Шарков посочи, че това е уникална възможност, която се предоставя за първи път, а редица европейски болници отдавна са го въвели. Той бе категоричен, че няма нито едно притеснение по отношение на лечебните заведения и колегите му, които честно и почтено вършат своята работа. „Единственото притеснение е в тези лечебни заведения, в които досега установявахме, но с доста голямо закъснение, че има подобни практики”, коментира Шарков.

Това е механизъм, който един път дава възможност за осъществяване на контрол от НЗОК, но по-важното е, че той дава в ръцете на пациента възможност също да осъществява контрол”, обясни зам.-министърът.

Д-р Шарков призна, че използването на личните карти, които бяха въведени като механизъм преди пръстовия отпечатък в първите три месеца са имали ефект, но след това ефектът е започнал да намалява. За първите три месеца ефектът е бил 3 млн. лв. и установени над 1500 фалшиви хоспитализации. Но след това са намерени начини за манипулация, включително било показано как се фалшифицира лична карта, което е престъпление.

Шарков обобщи, че действията против такъв ефективен контрол са в полза само на хората, които не работят почтено.

Пръстовият идентификатор е начин да се получи уникален номер, ключ към сигурността на данните, които се събират, и към парите, за да не бъдат изразходвани напразно, разясни заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков пред bTV.

Тепърва започваме да структурираме здравни досиета. Първо трябва да си заключим къщата и тогава да вкараме вътре данните, посочи той.

По думите му здравеопазването е вторият сектор след финансовия, който ползва най-много биометрия. Той подчерта, че системата няма да стане излишна от 2018 година. Тогава ще се интегрира биометрията с чипа, посочи Пенков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още