IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Съсловните организации в съдебната система ще имат право на външно финансиране

Парламентът прие на второ четене промените в Закона за съдебната власт

11:45 | 27.07.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Възможността за външно финансиране на съсловните организации на съдии, прокурори и следователи остава, след като парламентът прие на второ четене промените в Закона за съдебната власт, внесени от депутати от управляващото мнозинство, съобщи БТА.

Първоначално измененията предвиждаха източниците на финансиране да бъдат само членски внос, имуществени вноски и дарения от техните членове, но впоследствие тези текстове бяха оттеглени.

От "БСП за България" поставиха въпроса какво е наложило промяната на първоначалната позиция и декларираха, че не са гласували "за" нито един текст от промените. От ГЕРБ посочиха, че по този законопроект е имало максимално широк дебат. "Да, колеги, вие не гласувахте за прозрачността и за това да има яснота за статута на служебните магистрати", отговори на левицата председателят на правната комисия Данаил Кирилов. 

С измененията се прецизира забраната за упражняване на търговска дейност от магистратите. Съдия, прокурор и следовател, докато заема длъжността си, ще може да получава възнаграждение за извършване на научна и преподавателска дейност или за упражняване на авторски права, за участие в европейски и международни програми и проекти, както и за участие в изработването на проекти на нормативни актове, възложени от Народното събрание, Висшия съдебен съвет (ВСС) или органи на изпълнителната власт, решиха още депутатите.

Предвижда се възможност изборните членове на Висшия съдебен съвет и инспекторите в Инспектората към него при прекратяване на мандата им да бъдат възстановени на заеманата преди избора им или равна по степен длъжност в органите на съдебната власт.

Измененията въвеждат отстраняване от длъжност на магистрати във всички случаи на обвинение за тежко умишлено престъпление от общ характер, като се запазват гаранциите, свързани с временния характер на такова отстраняване, както и с получаването на минимална работна заплата за срока на действието на тази мярка.

Предвижда се всички магистрати да подават декларация, в която да се разкриват техните дейности и членства, а не само за новоназначените, като така се цели да се гарантира независимостта и равнопоставеността на магистратите. Това трябва да стане в 30-дневен срок от влизането на промените в сила.

Към ВСС се създава Съвет за партньорство, който ще обхваща представители на всички професионални организации, чийто членове са над 5% от съответния числен състав на съдии, прокурори и следователи, като се гарантира и представителство на магистратите, които не членуват в такива организации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:32 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още