IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В България ще се отглежда черен трюфел в плантации

В момента един килограм черен трюфел се изкупува за 300 лева за първо качество и за 60 лева за второ

10:07 | 25.09.16 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В България ще се отглежда черен летен трюфел в плантации. Досега у нас гъбата се събира само в горски територии, а страната ни е най-големият износител на този вид. Според Цветозар Мичевски, собственик на най-голямата в България фирма, която изкупува и изнася трюфели, от следващата година отглеждането на черен летен трюфел в плантации ще бъде реализирано, тъй като започва внасяне на фиданки, заразени с гъбата. 

"Нашите партньори вече имат добиви в Италия, което ни води на мисълта, че това може да се случи и в България. Правени са и друг път опити, но те не са били успешни. Сега ние гарантираме, че ще имат успех, защото сме се насочили към този вид трюфел, който расте навсякъде в България и е масов", заяви Мичевски. По думите му черният летен трюфел ще може да се отглежда в цяла България, като задължително условие е да има вода наблизо.

Най-важното е обработката на самата плантация след залесяването, посочи Мичевски. Той добави, че у нас най-много черен летен трюфел има в Лудогорието, но гъбата се събира в цялата страна, среща се дори в парковете и градинките. За много хора това се е превърнало от хоби в бизнес и препитание. В страната над 10 хиляди души събират трюфели, като броят им расте. 

Цената на гъбата се определя от предлагането. Определящ фактор е дали я има и в другите страни, не само у нас. В момента един килограм се изкупува за 300 лева за първо качество и за 60 лева за второ. 99 процента от черния трюфел се изнася за чужбина, защото според Цветозар Мичевски българите все още нямат култура да оценяват вкусовите му качества, нямат и традиции. Годишният експорт от България е около 150 - 200 тона. Използва се предимно за подправка, казва още Цветозар Мичевски. 

Той е един от организаторите на първия Фестивал на трюфела в Угърчин, който се проведе на 23 и 24 септември.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 11 rate down comment 1
MZ/X
преди 7 години
В цигарите също няма никакви уникални хранителни вещества, дори напротив, доказано вредни са и въпреки това голям процент от българите си харчат значителна част от доходите за цигари!Кой е балък и кой не е балък е доста разтегливо понятие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 7 години
От трюфели не разбирам, но трябва да си *** за да очакваш различен резултат от един и същи опит, при това проведен многократно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
fri
преди 7 години
Аз скоро видях един афро-азиатец, изпаднал, като "бежанец", да продава трюфели, нареден на един тротоар, клекнал на бордюра до бабите, които продавет компоти и прерподават лук и домати от магазините - сложил няколоко "трюфела" върху един смачкан вестник и написал табелка с разкривени букви "продавам трюфели"- вие бихте ли си купили такова нещо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 4
vstoykov
преди 7 години
българите все още нямат култура да оценяват вкусовите му качества, нямат и традицииИли казано на политически некоректен език - българите не са б.а.л.ъ.ц.и - не купуват гъби на абсурдни цени (за да ги ядат). Няма никакви уникални хранителни вещества в тези гъби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още