IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Все повече деца напускат училище, за да заминат в чужбина

Емиграцията се очертава като основната причина за ръст на дела на учениците, отпадащи от образователната система

12:35 | 28.04.15 г. 1
Все повече деца напускат училище, за да заминат в чужбина

Все повече са децата, които отпадат от образователната система в България поради заминаване в чужбина, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Така емиграцията се очертава като основната причина да се увеличава дела на учениците, напуснали училище, макар и все още повече деца да отпадат поради семейни причини.

Делът на децата, напуснали образователната система по семейни причини, намалява през последните години, а този на децата, напускащи училище по желание, остава относително константен с тенденция към пренебрежимо намаление.

Най-висок е делът на отпадащите от системата в основното и началното образование, независимо от причините за напускане на училище. Далеч по-малко са отпадналите в IX - XIIІ клас, като най-добри показатели постигат професионалните училища.

По региони най-много са напусналите училище в Южния централен район – над 2 700 за учебната 2013-2014 г., като най-много са в обл. Пазарджик и обл. Пловдив. От 28-те области в страната през миналата учебна година най-много са отпадналите ученици в обл. Варна – 978.

Извън училище

Близо 17 800 деца са отпаднали от образователната система през миналата учебна година година, като от тях 13 800 – от общообразователните училища. От всички напуснали училище през миналата учебна година над 6 хил. са заминали в чужбина, малко над 7 хил. са се отказали да учат поради семейни причини, а малко над 2 500 – поради нежелание да учат.

За сравнение, през учебната 2012/2013 г. напусналите училище са малко под 17 600, от които с родителите си в чужбина са заминали малко над 5 200 деца, по семейни причини училище са напуснали под 8 800 деца, а поради нежелание да учат – малко над 2 500 деца.

Като цяло отпадащите от образователната система са намалели с над 40 на сто в сравнение с преди 10 години, сочи националната статистика. През учебната 2003/2004 г. са регистрирани над 31 хил. напуснали училище деца, като заминали в чужбина тогава са били малко над 3 400 от тях, по семейни причини от училище са се отказали почти 14 300, а поради нежелание да учат – над 8 хил.

Най-много са децата, които отпадат от образователната система още в началния и основния етап. През учебната 2013/2014 г. те са над 12 хил., докато от системата на средното образование са отпаднали почти 5 700 ученици.

Траен отлив от професионалните училища

Въпреки че професионалните училища успяват по-добре да задържат учениците си и въпреки заявената правителствена подкрепа за професионалното образование, отливът на ученици от тези училища продължава.

През тази учебна година броят на учениците в професионалните училища е 141 хил. - само със 153 деца повече спрямо предходната учебна година (0,1%), което е първи ръст от няколко години насам. В сравнение с 2012/2013 г. намалението е с близо 1 700 деца, а с преди десет години достига почти наполовина.

Същевременно в общообразователните училища през тази учебна година са записани над 604 хил. ученици. При тях също има намаление, основно заради негативните демографски процеси в страната. Закритите общообразователни училища от тази учебна година са само 7, колкото и професионалните.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 14 rate down comment 0
edimi
преди 8 години
И да допълня заглавието. Тези деца тръгват с родителите си и вероятно техни братя и сестри ще се раждат НЕ в РъБъ/или на РъБъ/, което е добре .....за тях. Отдавна вече се говори, не за емиграция, а за Евакуация. При второто просто се е задействал инстинкта за самосъхранение. И потока не е само от този или онзи етнос......Всички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още