IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Здравното министерство се захвана с паралелния износ на лекарства

Законови промени целят да ограничат нелоялната практика. Заради която медицинските препарати за българските пациенти не достигат

15:43 | 18.08.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Здравното министерство ще бори паралелния износ на лекарства с нови промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Това стана ясно по време на брифинг с журналисти на ведомството.

Заради тази нелоялна практика медицинските препарати за българските пациенти не достигат или се изчерпват много бързо след доставката, защото почти незабавно се препродават в другите държави от ЕС, където струват повече пари, обясни зам.-министърът по лекарствените политики Лидия Нейчева, цитирана от БТА.

По думите ѝ новият механизъм ще следи количествата на лекарствата в българските аптеки и когато се забележи бързо изчерпване, временно ще се забранява износът на конкретните лекарства.

Министерството на здравеопазването разчита на подкрепа от всички политически сили, за да се ограничи паралелният износ на лекарства, обяви още тя.

Нейчева подчерта, че възприема като лична кауза предвиденото въвеждане на „състрадателната употреба“ на лекарства. Състрадателната употреба визира лекарства, за които клиничните проучвания са затворени или приключили, не се плащат от обществени фондове, изключително скъпи са, нямат разрешение за продажба и българските пациенти нямат достъп до тях, обясни заместник-министърът. 

Според Нейчева, пациенти, за които няма алтернатива за лечение в България, биха получили възможност, която дава много добър резултат, тъй като по този начин лекарствата ще бъдат безплатни за пациента. Цената на медикаментите ще бъде плащана от фирмите-производители, отбеляза тя

„Гарантирам, макар и не на сто процента, че ще се опитаме да регулираме реекспорта на лекарства“, каза още Нейчева. В първия момент промените няма да са много приемливи за някои участници, добави тя, но е категорична, че когато това е национален интерес, ще има успех.

Лекарствата в България са с много ниски цени и са апетитни да бъдат изнасяни. Освен това предвиждаме да бъде създаден Експертен съвет и списък за наблюдавани лекарства, за които е регистриран недостиг. Когато се установи, че дадено лекарство го няма в пет аптеки, то ще се вписва в ограничителен списък, обясни заместник-министърът на здравеопазването.

Друго предложение, направено в проекта, е свързано с намаляване на административната тежест за клинични проучвания. Ще се намали и административната тежест върху дарените на болниците лекарства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:48 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още