IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ханке: Държавите в ЕС са по-скоро заложници, отколкото членове

Стойността на загубата за Острова от търговията с ЕС ще е 0.1% от БВП

18:06 | 26.06.16 г. 9
Автор - снимка
Създател
Ханке: Държавите в ЕС са по-скоро заложници, отколкото членове

Европейският съюз все повече се превръща в клуб, в който никой не би трябвало да иска да членува. Държавите са по-скоро заложници, отколкото членове. Това каза проф. Стив Ханке, преподавател по приложна икономика в университета "Джон Хопкинс", САЩ, в предаването Boom&Bust с Кузман Илиев и Владимир Сиркаров по Bloomberg TV Bulgaria.

Според него прогнозираните икономически негативи от напускането на Великобритания са силно преувеличени. 

Пи думите му страната ни има много гъвкава позиция благодарение на валутния борд, който прави лева толкова стабилен, колкото е и еврото. „От една страна, левът е клонинг на еврото и е еднакво стабилен като него. Второто нещо е, че България не допусна диктат по отношение на мигрантите. Страната затегна граничния контрол, което е изключително важно, защото една от големите причини вотът за Brexit да спечели беше именно проблемът с бежанците. И трето, когато НАТО предложи да се извършват военни учения в Черно море, България много правилно отказа", заяви Ханке.

Според него хората трябва да се успокоят за икономическата ситуация при напускане на Великобритания. По негови изчисления стойността на загубата за Острова от търговията с ЕС ще е 0,1% от БВП.

Същевременно Ханке определи като неверни 95% от публикациите в големите финансови издания, дори и тези на Financial Times.

Според него такъв е и случаят с прогнозите за страшните икономически последици от напускането на ЕС. Изчислява, че износът на Великобритания за общността формира едва 12.5% от брутния вътрешен продукт на страната. "Ако те напуснат, в най-лошия случай ще плащат вносните мита, така че цените на британските стоки ще трябва да се свалят с около 4 на сто – колкото са митата“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:57 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 18
Пуки
преди 7 години
Нито една война в която е участвала България не е донесла толкова нещастия на българския народ, колкото този псевдо икономист. Той е убиеца на държавността в България. След връщането ни в 18ти век с валутния борд се чудим къде е гражданското общество, то изчезна с влизането на валутния борд. Защо не отиде да съветва Германия, Англия или други развити държави. Защото валутния борд и тоталитаризма са в синхрон. При всеки протест се изтеглят наличните пари и всичко утихва. Трябва да бъде разработен план за излизане от валутния борд, но от икономисти не от политици. Това ще бъде план за възраждане на България. Сегашния рефрен го знаят всички ( няма пари )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 11
Nathan
преди 7 години
,,думите му страната ни има много гъвкава позиция благодарение на валутния борд, който прави лева толкова стабилен, колкото е и еврото."Неграмотният професор от години хвали видимо несполучливия експеримент наречен Валутен борд. Българският лев бил стабилен, колкото еврото!? Проблемът е, че еврото не е стабилно и в последните две години загуби 40% от покупателната си стойност, което означава загуба с аналогичен процент за притежателите на парична маса, напечатана в БНБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 3
Pronto
преди 7 години
Това ще да е некъв майтап. За 10 години, сръбският динар се е обезценил с 50%, в следствие на което БВП на глава на населението в България е с 25% от сръбския, а във всяка по-голяма софтуерна компания има по някой сърбин влязъл като турист да по-спечели малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 22
supertrader
преди 7 години
Тя икономиката им ще се свие в пъти от рецесията която се стартира, той пише накакви 0.0000001 %
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 58 rate down comment 7
aldy
преди 7 години
Този път ще се съглася почти изцяло с проф. Ханке. Особено точна е диагнозата за "членове - заложници". При съюз на кон и кокошка или нещо подобно, какво друго да очакваме? Събраха шкартото от кол и от въже, като съзнателно го оставиха да се дави в собствените си проблеми, като колониален придатък.Поне гледаме у нас какво става, когато бивши бухалкаджии станаха "държавници". Под одобрителния поглед на менторите зад Голямата локва и бюрократите от Брюксел, заети с кривите краставици и неспокойните кокошки...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 33 rate down comment 3
abdul
преди 7 години
Не си прав, защото в нашия случай имахме много много крадливи политици.Иначе да, собственият свободен валутен курс винаги е предимство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 17
Vesko94
преди 7 години
Виждайки заглавите си казах, айде, един път да се съглася с Ханке. но продължението малко по-надолу ме отказа :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 11
ing5rov
преди 7 години
Левът щеше да е гъвкав като сръбски динар !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 29
studioaa
преди 7 години
Във всяко интерю Ханке упорито продължава на лъже, че валутния борд бил предоставял някаква си имагинерна гъвкавост, която само той я вижда. Да във валутен борд спрямо еврото в момента е все едно да си вързал лодката си към Титаник. Обратното на това, което твърди Ханке е вярно, щяхме да сме гъвката позиция, ако не бяхме свързани нито в ес нито с еврото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още