IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Играта на Лондон

Великобритания иска достъп до всички блага на ЕС, без да предоставя нищо в замяна

14:56 | 30.06.16 г. 20
Автор - снимка
Създател
Играта на Лондон

След референдума за излизане на Великобритания от Европейския съюз през миналата седмица сега се очертават тежки преговори между Лондон и Брюксел. Първите изказвания показват ясно едно – британците искат една „по-добра сделка“ с ЕС. Иначе казано – те биха предпочели да се насладят на всички предимства на ЕС, без да предоставят нещо в замяна.

С тази отправна точка обаче без съмнение Брюксел и Лондон са изправени пред сложни преговори за развода си. Миграцията ще бъде най-спорният момент. С приятните аспекти на ЕС - свободния обмен на стоки, услуги и капитали, Лондон няма никакви проблеми. Но притеснението от инфилтрацията, от отчуждението тласна британците към Brexit. Ето защо сега те призовават за изключения от правилата за имиграцията.

Британският министър на здравеопазването и възможен наследник на премиера Дейвид Камерън Джеръми Хънт вече е намерил наименование за тази нагласа. В материал за британския Telegraph той мечтае за опцията „Норвегия Плюс" - за "по-добра сделка" със специални права за Великобритания. И според Хънт въпросът касае най-вече областта на имиграцията. „ЕС е изложен на риск от колапс, ако не промени правилата си за свободно движение", пише министърът на здравеопазването в материала. 

„Така че нашият план трябва да бъде да ги убедим да се реформират, за да се създаде пространство за опцията „Норвегия Плюс“ за нас. Пълен достъп до единния пазар, съчетан с разумен компромис за свободното движение". Това е кодовото име за една много проста формула: британците да могат да продължат да изнасят своите стоки към Европа. Но поляците, моля, да не идват насам.

Норвегия е считана за пример, тъй като страната взима участие във вътрешния пазар, но в някои области си подсигури изключения. Така например тя сама определя своята политика в сферата на рибарството и земеделието. Въпреки това обаче страната приема свободното движение на стоки, капитал и хора. И плаща сериозни суми в бюджета на ЕС - на глава от населението между другото почти същата, каквато плаща и Великобритания. Но това привържениците на Brexit почти не споменават.

Заради това е съмнително дали ситуацията ще се приеме по този начин. И дали с този модел Великобритания наистина ще спечели по-голяма независимост. Защото Лондон ще трябва повече или по-малко да се съгласи на всички промени в правилата за вътрешния пазар, или ще рискува да загуби достъпа до пазара. Такъв е случаят с Норвегия и Швейцария, които не са част от ЕС, но са част от общия пазар - трябва да преглътнат по принцип онова, което Брюксел им постави като условия.

Норвегия автоматично приема правилата на Брюксел, докато Швейцария с много усилия договори споразумения в засегнатите браншове. Ето защо от гледна точка на Брюксел Brexit ще отслаби значително позициите на Великобритания - Лондон ще плаща също почти толкова, колкото досега, ще трябва да продължава да прилага всички правила на ЕС, но няма да има глас при промяната им.

Хънт и привържениците на Brexit си правят друга сметка. Те очакват, че Брюксел ще третира британците по различен от Норвегия и Швейцария начин. „Ако искат да се сложи край на ситуацията по приятелски и бърз начин, което е от техен и наш интерес, ще има сделка от типа „Норвегия Плюс“, пише Хънт в Telegraph.

Има известна възможност това да се случи. В края на краищата Норвегия и Швейцария не са толкова важни, колкото е Великобритания - петата по големина икономика в света. Ето защо надеждата на лагера е, че заради това Обединеното кралство като „тежка категория“ може да получи въпросния „Плюс".

Това вече се случи веднъж. През осемдесетте години тогавашният премиер Маргарет Тачър успя да издейства т. нар. „британска отстъпка“ за Лондон. Оттогава обединеното кралство плаща в европейския бюджет по-ниски суми от други страни. Но по отношение на фундаменталния въпрос за членството в  ЕС нещата вероятно са различни.

Защото ако ЕС иска да предотврати заразата с треската Brexit към други страни, той трябва да накаже Великобритания. Ангела Меркел вече се изказа в това направление. И френският президент Франсоа Оланд се опълчва срещу привилегировано отношение за Англия. По думите му е изключено Великобритания да се възползва от свободното движение на стоки, услуги и капитал, но да ограничава хората. „Или четирите права, или нито едното“.

Така че изглежда, че преди Лондон да подаде официално документите си за раздяла, ще мине доста време.

Всичко по темата четете тук! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 0
Тава е
преди 7 години
Не само Британците, и аз не искам да плащам за "хеликоптерните пари вече работят в САЩ, коментира MarketWatch."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 2
Тава е
преди 7 години
Демагогия и игра по чужда ***! "По думите му е изключено Великобритания да се възползва от свободното движение на стоки, услуги и капитал, но да ограничава хората. Или четирите права, или нито едното." Какво го интересува обикновеният британец "свободното движение на капитали, стоки и хора" когато има квоти за всичко това, а минималната часова ставка за три години падна от 12 на 8 паубда! ЕС е люлка за над национален империализъм и геноцид: http://***.dokumentalni.com/?p=991
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 19 rate down comment 0
STRAHO
преди 7 години
"...Но притеснението от инфилтрацията, от отчуждението тласна британците към Brexit. Ето защо сега те призовават за изключения от правилата за имиграцията." ===А какво правят с пакистанци и индийци ? Или са в Индийския съюз и затова не могат да ги спрат? А какво правят с африканци , китайци и араби? Защо не ги изгонят? Защо ги приемат масово след като са склонни да работят и на по ниски заплати от европейците? Не звучи ли малко пресилено проблема с европейците на техен фон? А и европейците накуп са по малко от изброените националности и са християни на всичкото отгоре. Що ми се струва че това е дъвка за простолюдието а причините са други?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 7
evg9
преди 7 години
Всичко е заради германския износ. Напоследък, когато няма новини, доларът започва да се обезценява и веднага изскача някоя простотия в Европа, а американците започват да ръсят оптимизъм. Гърците втръснаха, ред е на англичаните да се дупят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 7
evg9
преди 7 години
Всичко е заради германския износ. Напоследък, когато няма новини, доларът започва да се обезценява и веднага изскача някоя простотия в Европа, а американците започват да ръсят оптимизъм. Гърците втръснаха, ред е на англичаните да се дупят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 31 rate down comment 1
michaelis21
преди 7 години
Гърците са измислили театъра, но УК го е развила, Ч.Чаплин е роден в Лондон !За 5 дена толкова нови неща излезнаха, заплахите и надлъгванията сега започват.След Нова година я има Брексит, я не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 3
FNM
преди 7 години
Ако се приеме тази безпардонна наглост, това ще означава край на ЕС.Така че, е по-вероятно да им се наложи да лапат ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 13
крас
преди 7 години
"....те биха предпочели да се насладят на всички предимства на ЕС, без да предоставят нещо в замяна"В ЗАМЯНА ТРЯБВА ДА ПРЕДОСТАВЯТ СУВЕРИНИТЕТА СИ И ТО НЕ НА КОЙ ДА Е НА УПРАВЛЯВАНАТА ОТ МЕРКЕЛ ГЕРМАНИЯ, КЯТО ДА ИМ КАЗВА КОЙ НАЦИОНАЛЕН МОНОПОЛ НА КОЯ НЕМСКА ФИРМА ДА ПРОДАДЕ!. КРАЛИЦАТА НЯМА КАК ДА ДОПУСНЕ ПОДОБЕН ФИЛМ ДА СЕ ПРОЖЕКТИРА В СТРАНАТА Й. Тя и Меркел са като две мечки в една бърлога!Предполагам, че ще се съгласите с мнението ми, че КОМСОМОЛСКАТА СЕКРЕТАРКА МЕРКЕЛ трябва да бъде отсвирена заради гафа с бежанците.ГЕРМАНИЯ ГИ ПОКАНИ, ГЕРМАНИЯ ДА СИ ГИ ПРИЕМА.ЧУЙТЕ КАКВИ ГИ РЕДИ ОТ САРАИТЕ СИ ЕРДОГАН:"Не се безпокойте, ние ще постъпим като британците. Ще организираме референдум и ще питаме народа дали да продължаваме преговорите за членство в ЕС. Ако каже "да", продължаваме. Аз открито казах на представителите на ЕС: "Или открито признайте, че няма да ни приемете в ЕС, или приключвайте преговорите". Но те не казват нищо. Трябва да помислите с кого ще преговаряте, когато милиони бежанци ще се тълпят пред портите ви", казва още Ердоган.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 2
khao
преди 7 години
т.ъп ли си или да ... плащат МИТА или ти си мислиш че само държавите от ЕС са се прецакали с вноска, а другите внасят и изнасят от ЕС свободно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 12
michaelis12
преди 7 години
Ако не ме лъже паметта май Англичаните избягаха първи в Световната Китайска Банка AIIB и още тогава е бил нареден пасианса с картите, а тоя референдум е постфактум на вече взето решение. Няма нищо случайно на тоя свят всичко е наредено предварително .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още