IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролните бикове остават в засада

В понеделник обаче петролът поевтинява леко заради поскъпването на долара и съмненията за сделка на ОПЕК

13:23 | 24.10.16 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Цената на петрола расте през последните дни и седмици. Дори и някои лоши новини предизвикват само кратковременен спад, както се случи например с новините от Нигерия. Там сблъсъци с бунтовниците доведоха до спад на износа на петрол от Нигерия до деветгодишно дъно. Сега доставките от там започват постепенно да се възстановяват.

Допълнително предложените обеми от страната увеличиха и без това свръхпредлагането на световния пазар и краткосрочно натиснаха цената надолу. Но въпреки това по-устойчиво влияние върху цената на петрола вероятно ще имат перспективите, че членовете на ОПЕК може да постигнат споразумение на срещата си на 30 ноември във Виена да свият добива.

Така обаче ОПЕК би подсилила и позициите на своя конкурент САЩ, където постепенно се увеличава броят на нефтените платформи за производството на петрол по метода на фракинга. През последните тримесечия фракинг индустрията значително сви разходите, поради което сега много петролни полета може да се управляват на печалба при цени от около 40 долара за барел, коментира DPA.

Въпреки това ръстът на цените може да бъде удължен. Освен от надеждите за споразумение в редиците на ОПЕК, той се подклажда и от някои тенденции от САЩ. Така например петролните запаси се понижиха през последната седмица с 5,25 млн. барела, тъй като вносът в страната отново спада. Така запасите са на най-ниското си равнище от януари насам. По-нататъшното развитие на вноса в страната зависи не на последно място и от държавния венецуелски концерн Petroleos de Venezuela (PDVSA), тъй като именно Венецуела е един от най-важните вносители за американските рафинерии по крайбрежието. 

През 2015 г. Венецуела е внесла близо една трета от общия петрол, който е преработван в рафинериите от крайбрежието. PDVSA обаче е в сериозни финансови затруднения и затова призова собствениците на облигации за 5,33 млрд. долара с матуритет до 2017 г. да ги обменят за други облигации, които изтичат през 2020 г. В случай на неизпълнение на задълженията от страна на PDVSA може да бъдат прекъснати доставките за САЩ, от което биха пострадали рафинерии в САЩ, като например Valero Energy.

Инвеститорите залагат в момента на това, че членовете на ОПЕК все пак ще успеят да договорят намаляване на добива. Допълнителна подкрепа за цената би представлявало ново понижение на американските запаси. Освен това и нов фактор влиза в полезрението на инвеститорите – продължителните призиви на редица правителства, като тези на Франция и Италия, за различни икономически програми. Очаква се и новият американски президент (който и да е той), да представи след изборите голяма конюнктурна програма, която да засили умерено растящата икономика на страната. Това, от своя страна, ще насърчи търсенето на петрол, а тези перспективи ще се отразят положително на цените.

Въпреки това днес котировките на петрола останаха в червената територия в азиатската електронна търговия под натиска на силния долар и на фона на песимизма за ефективността на мерките за ограничаване на свръхпредлагането.

Американският лек суров петрол с доставка през декември поевтиня с 37 цента до 50,48 долара за барел, съобщава Investing.com. Лондонският сорт Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, с доставка също през декември, поевтинява с 33 цента до 51,45 долара за барел.

Петролът поевтинява под натиска на повишението на курса на долара, който се покачва след решението на Европейската централна банка от края на миналата седмица да запази без промяна лихвите си. Всяко укрепване на долара обаче се отразява негативно на играчите на пазара, които работят с други валути, тъй като петролът се търгува в щатската валута.

През уикенда пък Ирак заяви, че може би няма да се включи в споразумението за свиване на добива.

ОПЕК планира да намали производството си до 32,50 – 33,0 млн. барела на ден от нивото от 33,39 млн. барела за ден от септември. Това би било обаче трудно постижимо, ако Ирак, вторият най-голям производител в картела след Саудитска Арабия, не участва в договорката.  В неделя страната заяви, че производството ѝ е на ниво от 4,774 млн. барела на ден, докато износът е за 3,87 млн. барела на ден. 

Вижте повече в в материала на Bloomberg TV Bulgaria:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:07 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 2
melon
преди 7 години
Абе гадни шейхове! Няма ли нашата КЗК да им тресне една глоба?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още